Отиди на
Форум "Наука"

Земетресение стресна София


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не забравяйте, че София е разположена в подножието на угаснал вулкан - Витоша!

Витоша не е угаснал вулкан. Аман от градски легенди. Единственият що годе угаснал вулкан е доста по на юг - т. нар. Кожух планина.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е как може да те учудва романтичната легенда за софийския Везувий при положение, че хората вярват, че земетресенията се предизвикват от... други хора дълбаещи тунели под градовете!? :)

Мита за Витоша май идва от някаква вестникарска жълта сензация от 30-те. Всъщност в края на кредата на мястото на Витоша (както и на почти цяла България) е имало море, на чието дъно е имало процепи от където е излизала лава, но това не е било вулкан, а и планината още не е съществувала.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, това не го знаех.

Не е странно, че масовото мнение е, че Витоша е планина с вулканичен произход. Тази версия се преподаваше в училище. Едва през последните двадесетина години теорията, че Витоша е "израснала" следствие на огъвания на земната кора стана водеща и популярна.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали сега няма да започнеш да твърдиш и че земетресенията се дължат на фазите на Луната като оня слънчасал дядка от НБУ?! Предпочитам да продължим по-скоро дискусията около разрушителната сеизмологична деструктивност на машините дълбаещи метро и канализация в София :w00t:

Ти пък. Смея ли, след такава любезна покана. :116::animatedwink: nяма да започна да твърдя нищо - който иска, може да намери инфо в мрежата за връзката между земетресенията и вулканичната дейност от една страна, и фазите на луната, както и позициите на земята, луната и слънцето, от друга. Идеята не почива на някакви метафизики и съмнителни енергии, като астрологията, а на динамиката на tidal forces. /Чичо ти Беркланд залага на тях, и, в един идеален вариант, на наблюдение на други процеси, например промяна на нива на кладенци, земни шумове и поведение на животни, които общо да позволят по-точни предвиждания/.

Нямам намерение да правя полемики - ако на някой му е интересно това, може сам да прочете. Лично мен ме кефят такива подходи, защото отчитат фактори, които обикновено не се включват в сметката, но пък са логични от гледна точка на взаимовръзките между пpоцесите в една обща система. Преди време бях пускала и един link за един китайски учен, които излиза с много нестандартна система за свързване на сеизмичната дейност и характерни облаци над съответните локации.

/А, и самите изкопи не могат да предизвикат земетресение - това е ясно. Теоретично идеята ми беше дали могат да имат няъква роля на плитко ниво и да повишават уязвимостта при вече налична активизирана сеизмична дейност./

Снощи някакви новозeлaндци обясняваха за тенденцията напоследък земетресения да стават все повече и повече по разломи, които не са активни, и, съответно да стават още по-малко "предсказуеми." Интересно ми е каква е възможната причина за това, дали има някаква цикличнoст - изобщо защо така. Или просто терминът 'напоследък" е много относителен и антропоцентричен, на фона на геологическата история на планетата и краткото време, през което човекът е трупал наблюдения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, това е несериозно. Нали имате идея за разликата в енергиите от евентуалното срутване на един изкоп (а такова няма) и енергиите на земетресението, които карат цял град да подскочи?

То по тая логика всеки строителен изкоп е повод за земетресение...

Не, не е накава логиката. В сейзмичните райони се появяват напрежения между земните пластове на които противодействат най-общо сили на триене. Навярно има моменти, когато сравнително слабо външно въздействие може да наруши равновесието на силите и да предизвика начало на разместване на земните слоеве и земетресение. Подобно на лавините от сняг в планината, които могат да паднат от леко разтърсване - даже от звук.

Такива мисли ти идват, когато ти бучат багери и булдозери по цял ден.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мислех си за нещо такова и аз, за сламката, дето съборила камилата. Но не съм такъв специалист, че да смея да го твърдя. Все пак тунели и основи или мини се копаят от толкова време, а земетресенията са достатъчно редки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Давам 1 милион на този, който успее да предскаже земетресение. ;)

Внимавай какво си пожелаваш. Защото нито си конкретизирал какво земетресение ще ти предскажа, нито къде ще е, нито какъв магнитут ще е... А на земята ежеминутно ставам много трусове.

Затова всеки един пишман 'астролог' спокойно може да твърди подобни красоти:

http://dnes.dir.bg/news/zemetresenie-7065454

И ще е напълно прав. Не за друго, а просто защото Земята си има собствен живот, a и вече има и центрове по мониторинг на земетръсната активност:

http://earthquake.usgs.gov/monitoring/gsn/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Внимавай какво си пожелаваш. Защото нито си конкретизирал какво земетресение ще ти предскажа, нито къде ще е, нито какъв магнитут ще е... А на земята ежеминутно ставам много трусове.

Затова всеки един пишман 'астролог' спокойно може да твърди подобни красоти:

http://dnes.dir.bg/news/zemetresenie-7065454

И ще е напълно прав. Не за друго, а просто защото Земята си има собствен живот, a и вече има и центрове по мониторинг на земетръсната активност:

http://earthquake.usgs.gov/monitoring/gsn/

То и аз не съм уточнил в каква валута. ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...