Отиди на
Форум "Наука"

Битката при Онгъл 680 г.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Я да въведа още един елемент на объркване в спора. sneaky2.giftooth.gif

А той е: оперативен капацитет на ИРИ (абревиатурата може да се разчете и като Измислената Римска Империя). През VІІІ, ІХ и почти без изключение през Х век походите на византийците на изток срещу арабите не са по-дълбоко от 200 км в противникова територия. Страшният Константин V през 752 г. (ако не бъркам датата) стига "чак" до Германикия, на няма и 100 км в арабска територия. През 836 г. Теофил подобрява постижението, като стига до Самосата и Запетра, на епичните около 200 км в арабска територия. Още по-страшният Никифор Фока, "Бледата смърт на сарацините" (ако и да е бил смугличък понеже е бил арменец), постига нещо нечувано - превзема през 966 г. Тарс, отстоящ на около 60-70 км от византийската граница.

Та въпросът е - в какво състояние е стигнало до Онгъла славното войнство на Константин ІV, след като от Цариград до онези блата разстоянието е към 400 км? Дали не е било една тълпа от изгладняли и очукани армениакци, анатолийци и прочее капнали от път и пепелак деморализирани башибозуци? laugh.giftooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Но не бих нарекъл подобно нещо "естествено разширяване".

А как би го нарекъл?

Това са земи в които империята няма реална власт. Има желание за реконкиста, стремеж за възстановяване на дунавския лимес и визия, че това е изконно римска провинция. Нищо, че е загубена преди толкова време. Ако не се бяха появили българите сигурно щяха да си върнат Мизия. Само дето ги изпревариха този път ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А как би го нарекъл?

Това са земи в които империята няма реална власт. Има желание за реконкиста, стремеж за възстановяване на дунавския лимес и визия, че това е изконно римска провинция. Нищо, че е загубена преди толкова време. Ако не се бяха появили българите сигурно щяха да си върнат Мизия. Само дето ги изпревариха този път ;)

Кои точно са тези земи (предполагам, че става дума за периода около 680-та)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теофан употребява израза "всички теми", така е. По времето на събитията процесът на формирането на теми е още в началото си - и това също е така. Но този израз се среща много често в неговата хроника, вкл. и за време преди началото на VII век - т.е. това е трафаретен израз и не е много разумно да го приемаме 100% буквално.

Да, това ми е ясно, Йончев. Теофан налага като шаблон θέμα къде ли не. Не беше ли той главната причина за големите полемики и дискусии в медиавистиката, по въпроса за темите от времената на Ираклий?

От друга страна: никак не мога да се съглася с твърдението, че броят на войниците зависи от броя на темите (областите). Ако правилото "колкото повече теми, толкова повече стратиоти" беше вярно, ромейската войска би била най-многобройна в края на ΧΙΙ - началото на ΧΙΙΙ век, когато темите са над 30.

Това правило "колкото повече теми, толкова повече стратиоти" е особено важно за VII-VIII в. Не ме разбирай погрешно. Необученият рекрут даже не е достоен да завърже сандалите на стратиота.

На следващо място: едва ли можем да правим извод за въоръжените сили на империята по времето на Константин Погонат само на базата на данните за Анатоликон, Армениакон и Опсикион (тези 30 000 души, които посочваш). Първо, тези данни са по-късни и няма как да сме сигурни, че са прецизни; второ, имперските територии на Балканите, в Италия и в Африка още не са разделени на теми, но това надали значи, че са лишени от войници; трето, военният потенциал на стратиотите (и не само) винаги е надхвърлял действащите армии, за които срещаме числови стойности в източниците - това личи от също по-късните данни за στρατιωτικοι καταλογοι. Ако не беше така, дългата виталност на империята щеше да е под въпрос.

А защо не, драги ми Йончев, защо да не направим някакъв извод? Не направим ли извод, ще продължаваме да се лутаме. Данни, малко или много, все пак не липсват.

Тези данни, било прецизни, или не чак толкова, не ми се вярва да са изсмукани от въздуха. Всичко опира до изследванията.

Никъде не съм твърдял, че екзархатите са лишени от войници. Напротив, по времето на Констант II общата численост на двата достига към 40 000 души, т.е. всеки един разполага с около 20 000. И макар оставени на самотек, налице са, както регулярни войски, така и спомагателни части с ниска ефективност.

В имперските територии на Балканите по времето на Константин IV, войските са близо до критичния минимум. Даже смело ще го заявя - направо отсъстват! Освен едни гарнизони в по-големите градове, нищо друго няма! Какви войски, драги ми Йончев, всичко е разсипано, какви войски в това славянско море, което никак не слуша. В други постове споменах; повече от вероятно е в периода след 626-629 г. славяните да се кротват, защото научавайки новини от Изток, разбират, че ще ядат гегата! Близко е до ума. Положението им между авари и римляни е деликатно, и работата ще се вкисне ... Повече от вероятно е след 630 г. да имат вече някакви договорни отношения със застаряващия Ираклий, и да са със статут на федерати. Виждаме ги и в редиците на ромейската армия при Ярмук - едното крило на армията е съставено изцяло от славяни, т.е. изпратили са грамаден за времето си контингент. Аз дори съм на мнение, че Романия си възстановява властта и има почти пълнен контрол над по-голямата част от Балканите, минимум до 636-637 г. Не може ромеите да допуснат вакуум по балканските земи след 629 г. Федерати или не, славяните са част от системата. След като старецът се гътва през 641 г., положението отново излиза извън контрол.

С няколко думи: от целият военен потенциал по времената на Константин IV, на Мала Азия се падат над 70 000 души, от които стратиотите от темите са към 30 000. Останалото са моряци, спомагателни части, полка на оптиматите, букеларии (ако все още има такива) и т.н. Тагмите са в Константинопол и не се вписват.

Сега за стратиотите: разбира се, че техният военен потенциал винаги е надхвърлял действащите полеви армии, но това става още по-отчетливо вече през VIII в. В тази връзка, аз отдавна смятам, че в 680-681 армията при Онгъла (ако пехотата се е съединила с конницата ;)) едва ли е надхвърляла 20-25 000 души.

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам защо толкова много спекулирате с цифрите.Азбучна истина е че е по важно качеството а не количеството войска.Монте Кристо в едно свое изследване за арабските победи срещу ромеи и перси ясно беше показал че например при Ярмук са били второкачествени части докато елитните части са претъпели невъзвратими загуби в многогодишната кървава война с персите.Същата работа се повтаря и през 680 г. - ромеите са претърпяли сериозни човешки загуби в конфликтите с арабите и армията им макар и победитилка е със снижена боеспособност.Фактът че византийската армия се разбягва само при един слух е ясно доказателство за качеството и.

приятелю, ако позволиш , една лека корекция :)

Точно това никъде не съм го твърдял за Ярмук. Ромейската армия след 629 г. е със запазено боеспособно ядро. За това са виновни самите перси, които за всичките кампании през периода 622-628 г. винаги действат с няколко по-малки армии срещу Ираклий, вместо да му дадат генерално сражение с обединена армия. На няколко пъти се опитват да го прихванат в "клещи", но лисицата успява да ги надхитри и да ги бие по части.

Така нареченият "елит" на ромейската армия понася някакви съществени загуби при Аджнадайн през 634 г., но несъизмеримо по-големите загуби са свързани с Ярмук през 636 г. Катастрофа... заради глупостта на командващите. Че ромейската армия като цяло е била с уникални качества проличава при зациклянето на арабите в периода 636 г - 638 г., за което разбира се, не са виновни първите признаци на приближаващата чума. Просто арабите имат да се справят с твърде много гарнизони.

Второкачествена е сасанидската армия при Кадисия 636 г., за което си има ред причини и събития, случили се преди тази дата.

Хайде, стига ти толкоз отклонение по темата, защото Маготин ей сега пак ще ме попита, дали съм чел нещо за арабите ;)

ахахахахаха :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, чакай, де - кой е твърдял, че ромеите щели да обсаждат Оглос? Императорът нарежда да обсадят българското укрепление (укрепления) в Оглоса, а не цялата територия, естествено. Мисля, че и miroki гледа така на нещата.

Точно така. :good:

...

Освен това е посочено: че българите се уплашили и се укрили в укреплението.

И българите се уплашили и укрили в укрепленията.

т.е. Визират повече от едно. при единият автор. (цитирам по памет)

...

А Хърс каза нещо много вярно и него мислех да пиша, след като разнищим бройката, но като стана на въпрос. Това беше другата ми идея но нямах теория за нея. Сега понаправих такава, Хърсе една бира :)

Ромеите са искали да изненадат българите, както писахте по-рано, та българите пише, че се изненадват и укриват в укрепленията.

Та според вас българите с цялата войска, седят около укрепленията, или може би се забавляват .

Или както посочихте охраняват граница. И най-вероятно войската не е била на почивка в укрепленията. Би била точно там, ако очакваха византийците (не на почивка разбира се), но при изненада , както е имало, най-вероятно са били на североизточната граница.

И точно за това може би са се скрили тези които са били до укрепленията и са чакали там 2-3 дена да дойде войска от някъде, която е помела после византийците.

И това може би решава проблема с малката византийска войска, и защо българите се укрили, и защо после са победили. И славяните после покорили и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
КГ125, защо ми се струва, че аз извори по темата дадох? И понеже с Маготин се зачепкахме за Ярмук, той има да си решава задача, да се пъчи с изворите (дано само не представя нещата, както тук) и ако никой не му подскаже, навярно никога няма да разкаже какво имам предвид. Все пак е професионалист ...

Да, така е, за разлика от мнозина за мен историята /науката/ е начин на живот. И даже и хоби, в свободното време. И понеже не съм титан на византийското военно дело, чета публикациите по въпроса. Не само в интернет. И за мен няма никакъв проблем да пиша каквото си искам в интернет и във форума. Ако искаш да ми се явяваш цензор и оценител, па било и във форума, ще трябва повече да се постараеш. Още веднъж питам - ще играем ли на играта с цитатите, или само ще се правим на велики специалисти-любители на ромейското военно дело?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В тази връзка, аз отдавна смятам, че в 680-681 армията при Онгъла (ако пехотата се е съединила с конницата ;)) едва ли е надхвърляла 20-25 000 души.

Много са уважаеми графе 20-25000.

Все пак става въпрос за цигански катун от несретници насреща. А василевса е отишъл на бани..пътем от любопитство се е качил до Онгъла да види мръсния новопоявил се народ. Като разбрал каква е работата вероютно е отзовал и пехотата да не се мори да марширува чак дотам :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сега за стратиотите: разбира се, че техният военен потенциал винаги е надхвърлял действащите полеви армии, но това става още по-отчетливо вече през VIII в. В тази връзка, аз отдавна смятам, че в 680-681 армията при Онгъла (ако пехотата се е съединила с конницата ;)) едва ли е надхвърляла 20-25 000 души.

Значи съвсем спокойно един пограничен български отряд е могъл да ги попилее, още преди императорът да драсне с 5 кораба за Месембрия.

Нещата се връзват идеално.

Вече дори започвам да се чудя защо нашите са спрели до Варна, а не до Галиполи.

Вероятно заповед на Аспарух е прекратила настъплението. Иначе няма друго обяснение. Решил е, че е по-добре да сключи мир с ромеите, пощадявайки ги, отколкото да рискува война с арабите в Анадола. Има логика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре. Ще приемем по ниската цифра тогава. 25 000

да речем хипотетично 13 000 конница, 12 000 пехота.

Приемам, че са били по-малко. Но не са били и много малко защото и византийците не се осмеляват да ги нападнат (ако са били 5-6 000 са щели да не ги бавят 3-4 дена) Приемам хипотетично цифрата от 17 000 българска войска. Ако е била по-малко византийците не биха се затруднили много, а и освен това, след като решават да се оттеглят българите ги разпиляват, ако са били по-малко нямаше да могат. Дори и отстъпваща византийската армия знае как да отстъпва, многократно са увличали така и при битка. А генералите които са били там, не са били лукови глави.

Теоретично обаче не знам дали е възможно 17 000 войска да обърне 25 000 такава дори и набързо построена?? Споменахме, че е обучена войска и няма мобилизирани (слаби) войници, а само от военни части.

След битката да речем, че са останали 12 000.

Заселването на българи и славяни е горе долу както е картата на България при Аспарух. Колко са били според вас? при 17 000 армия която посочих отначало следва 136 000 население общо българско и малко повече славянско. Сложих по 6 деца което е минимума и без старци, приемам, че не са тръгнали на този преход.

miroki, виждам, че ти е интересно, но в случая просто няма смисъл да се мъчиш, както пате в кълчища :) На тези въпроси няма отговори.

Сам виждаш какви мъки е да се определи числото на ромейската армия, което не е изрично упоменато. И ако все пак, за ромеите имаме някакви данни, за българите имаме ли? Абсолютно не!

Каквито и сметки да правиш, няма да излезе нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи съвсем спокойно един пограничен български отряд е могъл да ги попилее, още преди императорът да драсне с 5 кораба за Месембрия.

Нещата се връзват идеално.

Хърсе,

пет кораба, ама три от тях са били за бракуване. Сиреч, тогавашната византийска флота е била горе-долу на нашето военно морско дередже днес - една кУрвета и една бракувана подводница. Т.е добре, че Погонат си е имал частна яхта да отпраши към баните. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От дадената численост съгласно нотицията дори с намалена популативна възможност през 7 век Източната Римска Империя е можела да мобилизира 60-65 000 армия за по мащабни военни кампании.Но идва въпросът дали го е направила. ;)

До средата на тридесетте години на VII в. Империята е можела да мобилизира такава армия, да! Дори и по-голяма. От средата на века и нататък - категорично не!

От друга страна колкото и да се променя структурата на източната римската армия под влияние на Персия и арабите-нейният гръбнак си остава пехотата (легионът)-и няма логика в случая кавалерията да превишава като бройка пехотната част,макар значението и за изхода на битката да се е повишило.

Затова бройка като 13 000 кавалерия и 12 000 пехота не е реалистична-пехотата превъзхожда конницата най малко два пъти. ;)

Може да превъзхожда и три-четири пъти, а може само 1.5 пъти. Всичко е относително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графе - аз не съм си играл на "теории и хипотези"! Напротив, стремя се като разглеждам различните варианти да отсея тази информация от изворите, която не е плод на фантазии и повествование! Именно затова толкова наблегнах на темата за "изненадата" в преразказа на патриарха! Ако този момент при него е недостоверен, то и описанието му за терена на Онгъла става съмнителен, а само той "вижда" скали...

Не ме интересува колко е "удобна" или "славна" за нас истината за събитията, интересува ме просто каква е тя всъщност...

Та - приемам, че армията е под 30 000( не съм твърдял, че е 50-60 000 или пък под 15 000), сега да обърнем внимание на битката! И на вероятната причина за напускането на "брадатия"...

Ами излиза, че битка няма. Има оттеглящи се и побягнали войници, част от които са избити :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може Константин "Брадатия" да е предусетил загуба и затова "лекуването" на болежките си в Месемврия е било начин да се измъкне от неудобната за него ситуация приписвайки загубата на стратезите.Или виждайки,че губи бягайки се е скрил във все още сигурната крепост Месемврия.

Че армията е била по малко от 30 000 силно се съмнявам.

:hmmm: Защо ли -защото няколко годинки по късно Тервел се справя с арабската обсада на Константинопол с доста по голяма арабска армия.

rasate, ти прочетели какво съм писал за Константин, и разбра ли що за човек е бил всъщност. Той никога не би избягал. Давай малко по-сериозно ;)

Каква връзка намери между ромеи, българи и араби? :Oo: Тервел и неговата армия, която победила част от арабите, нямат нищо общо със събитията при Онгъла, за да се мъчиш да правиш каквито и да било сравнения. Странни миксации правиш ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

[В този контекст, няма нищо по-естествено от разширяването на България на юг от Дунава, където живеят приятелски настроените славяни, угнетявани от ромеите. (Ето Ви я отново тезата за освобожданието, което споменах.)

Самите прабългари, по мое мнение, вече са били полуславянизирани (semi slavicized). Сред тях са живеели и немалко славяни. За северите, източни славяни по произход, имаме конкретни данни.

Сега разбра ли кой пише глупостите във форума? Занимавай се с други неща, но не и с история!

Това са тънки неща. Иска се държавнически усет. Стратегическо мислене. За щастие, Аспарух ги е притежавал.

Такова мислене, при теб определено липсва. Всъщност то не е за всеки ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами излиза, че битка няма. Има оттеглящи се и побягнали войници, част от които са избити :)

"Въх, уби ма"... :biggrin:

Славният супер герой и "войн-император", победителят на Мезезий ( май един извор твърди, че просто е получил отрязаната му глава за подарък) и прочие армейско страшилище, супер далновиден и хитър младеж-политик се отказал от битка или просто не успял, при целия огромен военен опит на ИРИ, да открие подходящата стратегия да извади един катун диваци от блатата... :whistling:

Колкото повече внимание отделям на тая тема, толкова повече се затвърждава в мен убеждението, че хронистите са го "покрили"...

"Има нещо гнило" в тия блата и се надявам са ваша помощ да го разкрием...

Аспандиат, дали е все едно в какво направление, в какви теренни условия и при какъв климат се провежда един военен поход?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами излиза, че битка няма. Има оттеглящи се и побягнали войници, част от които са избити :)

КГ,

това го предрекох като една Пагане преди една-две страници. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ,

това го предрекох като една Пагане преди една-две страници. :laugh:

Ами, Дендро, така излиза. Сражение в класическия смисъл на думата, просто ... липсва. Може да е имало някакви схватки през тези три-четири дни, но това са предположения. Василевсът напуска Онгъла, след това стават неразбориите с конниците в лагера на ромеите и армията решава да се оттегли. Това само по себе си е чист бунт. Стратезите не са в състояние да я укротят, и от там нататък нещата събитията са протекли така, както хронистите ни указват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами излиза, че битка няма. Има оттеглящи се и побягнали войници, част от които са избити :)

Аз ще прибегна до малко разнищване.

-Ами излиза, че императора е съвсем "лаик", че се доверява на "прости като гъбено семе" генерали, да командват парада, и да не знаят как да отстъпят дори? Нито императора дори и млад, да не е стратег, който да зареже войската и битката (това мнение дори и ти си подкрепил),

нито пък опитни генерали, да не знаят какво да направят при отстъпление. Този вариант го отхвърлям

-Или вторият вариант Дошла е войската на българите и византийците са се разбягали. Единствената причина да се разбягат и да бъдат попиляни е, че са били много по-малко. Няма такива дори и бунтари да не се сплотят пред обща опастност. Няма! Разбяга ли са се пред невъзможността да устоят на битката. Видели са какво се случва с предните редици. Вероятно както каза и показа са били малко.

-Има и трети вариант, който май не се харесва много от византийците (и от българомразците) и заради който ми се струва липсват изворите от съвременните историци (което още повече подсилва теорията), а именно българите са били византийците в грандиозна битка, армията попиляна, императора се принудил и побягнал да се спасява. Колкото и странно да звучи няма нито едно свидетелство това да не е така.

Най вече това, че никога повече не се е сетил да тръгне срещу българите.Такъв спомен от погром трудно се забравя, а не се забравя от свидетел. Този воин имератор в гроба щеше да се върти но нямаше да признае поражение.

А лично според мен признаване на поражение и при това плащане на данък за пазене граница, този император не би приел, по-скоро постфактум е станало.

Между впрочем най-учтиво те моля, може ли да споделиш теорията си в целия и вариант за да не стават недоразбирания, време е вече?

...

Много моля да се пише без нападки към никой. Тука никой на никого не е длъжен, тука сме да си помагаме и дискутираме и да си доставяме удоволствие. В общите правила нападките са забранени, реконструирайте си речника и пропусни епитети те за колегите които участват.

Никой не желае да види как е "нахранен" и то добре в темета, и то при положение, че мнението му е меродавно (не визирам себе си)

Никой не иска, след както си хапне и седне да си достави удоволствие, да се ядоса. Ще помоля да сме по-конкретни и личните отношения да са само за добро, за добро сме всичките и тука. Това което пишем се чете от цяла България и не само.

Ще помоля модераторите да следят малко по-строго, особено в тази тема и всички теми с лични нападки и определения , да се коригират или премахват по невъзможност за корекция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, така е, за разлика от мнозина за мен историята /науката/ е начин на живот. И даже и хоби, в свободното време. И понеже не съм титан на византийското военно дело, чета публикациите по въпроса. Не само в интернет. И за мен няма никакъв проблем да пиша каквото си искам в интернет и във форума. Ако искаш да ми се явяваш цензор и оценител, па било и във форума, ще трябва повече да се постараеш. Още веднъж питам - ще играем ли на играта с цитатите, или само ще се правим на велики специалисти-любители на ромейското военно дело?

А ти отговорили ли ми на въпроса, кой е бил влюбен в Сирия през 634 г.? Нали си специалист, а историята е начин на живот при теб? По-голям джокер от това не мога да ти дам, иначе ще трябва да ти разкажа цялата прелюбопитна история ;) Нали се изкара специалист и по Ярмук? Знаеш ли, такива историйки имам поне дузина скрити в ръкава, но ти въобще не заслужаваш да ти ги разкажа, дори и да отвориш тема за Ярмук или за арабите. Повярвай ми, тези историйки са детайлчетата, които дават жива и описателна картина на времето от втората четвърт на VII в., в което може да се вникне.

Понеже ти пръв започна да се правиш на интересен, да се присмиваш, да се подиграваш и т.н. Нали видя, че в края на краищата, осмокласникът се присмя над специалиста, дръзвайки да го оборва в детайлите точно с изворите на тема Онгъла.

Щели да ми се смеят тюрките от Средна Азия, дали съм бил чел нещо за арабите, въобще запознат ли съм с техните нашествия и т.н. :Oo: Без даже ти да си запознатия със събитията от VII-VIII в. случайно попадна на човек, който дори и да няма диплома, достатъчно се е тормозил много по тези въпроси. Отчасти е виновен Торн, който преди известно време, допълнително ме упъти към материали свързани с арабите и т.н.

Защо смяташ, че след като съм аматьор съм хванат от гората, а? Казах ти, че мога да ти изнеса цял лекционен курс, и да те ограмотя. Ясен си ми още отсега с арабската диагноза и изворите по нея. альла' у-акбар ;)

И не се тревожи от факта, че не си титан на византийското военно дело. Аз например няма да мога да се издигна до стратег - нали съм count, повече от банда не ми дават ;)

Ако искаш с нещо да се доказваш, по-добре ме светни за военноморския флот на Романия, че нищо не знам за него. Започна да ми става интересен покрай този Онгъл. Що за корита открихте?

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та въпросът е - в какво състояние е стигнало до Онгъла славното войнство на Константин ІV, след като от Цариград до онези блата разстоянието е към 400 км? Дали не е било една тълпа от изгладняли и очукани армениакци, анатолийци и прочее капнали от път и пепелак деморализирани башибозуци?

Разстоянието от Константинопол до Онгъла по суша е близо 600 км. Ако въобще са пристигнали навреме, последните стотина километра сигурно са се придвижвали във вража територия. Дали са капнали от път и прашясали не знаем, но със сигурност знаем, че не са слънчасали в жегата. Носили са панонските си шапчици. Ахахахаха :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много са уважаеми графе 20-25000.

Все пак става въпрос за цигански катун от несретници насреща. А василевса е отишъл на бани..пътем от любопитство се е качил до Онгъла да види мръсния новопоявил се народ. Като разбрал каква е работата вероютно е отзовал и пехотата да не се мори да марширува чак дотам :tooth:

Ти пък, много :Oo: Как ще са много; малко са даже! Заплахата за ромеите от страна на едномилионния народ на българите, надвиснали като дамоклев мече над милата татковина, несъмнено е принудила василевсът да мобилизира цялото мъжко население на столицата, както и да използва освен колесниците, така също и бойните слонове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Въх, уби ма"... :biggrin:

Славният супер герой и "войн-император", победителят на Мезезий ( май един извор твърди, че просто е получил отрязаната му глава за подарък) и прочие армейско страшилище, супер далновиден и хитър младеж-политик се отказал от битка или просто не успял, при целия огромен военен опит на ИРИ, да открие подходящата стратегия да извади един катун диваци от блатата... :whistling:

Колкото повече внимание отделям на тая тема, толкова повече се затвърждава в мен убеждението, че хронистите са го "покрили"...

"Има нещо гнило" в тия блата и се надявам са ваша помощ да го разкрием...

Така или иначе си любител на всякакъв род неиздържащи критика хипотези, световна конспирация и други подобни, защо не се позамислиш върху следното:

============================================================

Константин избесва делегацията с петицията на войската. Съответно скрити сили му държат гарез дълги години. Кампанията против Онгъла, той е някъде далеч. Скритите сили решават да действат.

Шушу-мушу по дворцовите палати:

- Нека пехотата се позабави, само с конница нищо не може да направи. Ако се оттегли безславно, той ще загуби харизматичност. Тогава и народът няма да го поддържа, а ние ще поискаме равно участие в управлението. Ще бъде принуден да отстъпи.

- Аз пък викам направо да действаме! Защо да губим време?!? Ето, конниците са на наша страна. ~~~~~~ отдавна е говорил с техните командири.

- Ами тагмите? ~~~~~~ споделял ли ти е, как седят нещата при тях?

- Схолите го поддържат, но ескувитите са с нас.

- Предлагам да не избързваме, има време нещата да загрубеят. Този Събор също ни спъва донякъде ...

- А патрикия ~~~~~~~, дали може нещо да се усъмни?

- Нямам представа.

=====================================================

На следващия ден, някъде в дунавската делта:

- Ужасна влага, ужасни комари ... и тези варвари! Страхливци!!! Кога са ги построили? Вече четвърти ден стоим, и ги чакаме.

- Така е, василевсе мой, но какво можем да направим?

- И все пак, и все пак, драги ми ~~~~~~~, не намирате ли това място за приятно.

- Какво имате предвид, василевсе мой?

- Драги ми ~~~~~~~, такова спокойствие и безгрижие рядко може да се намери в Градът.

Влиза началникът на дворцовата стража:

- Господарю, писмо за Вас от патрикия ~~~~~~~!

- Така ли? Че какво ново от Градът? Я да видим...

Пет минути по-късно:

- ~~~~~~~~~, спешно привикайте стратезите.

Стратезите са пред шатъра и слушат внимателно:

- ..............................................., изкарайте ги по някакъв начин! Ако хората на ~~~~~~~ пристигнат до три-четири дена, направо пристъпете към обсада! В Месемврия няма да се бавя дълго; знаете, че с краката не съм добре. До пет-шест дена ще съм тук!

================================================

p.s. вероятността хронистите да покрият нещо е толкова голяма, колкото вероятен е и този трейлър от новия филм за Онгъла.

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...