Отиди на
Форум "Наука"

Спомени от казармата


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Мнения 802
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Ха, срещата със СА стана много интересно в Чехия. Закарали ни бяха да разгледаме мястото, където щеше да се разиграва шоуто - пресдтавляваше гористо - хълмист терен, нарочно подобран по-трудно. От една гора, до която се стигаше по няколко черни пътища, се излизаше на нещо като плато, равно пространство около 1-2 км., след това имаше долина с голямо блато и накрая стръмен хълм, доста труден за преодоляване. Идеята беше, че там на хълма има дълбока НАТО-вска отбрана (немците ги чувахме по станциит - истинските, тия от Бундесвера;), ама нямаха хич вид на притеснени - звучаха си като накрая на окупацията на Франция :)) ), та тая отбрана трябваше да се разпердушини от руски или чешки самолети и български танкове.

Съветските войници дойдоха отнякъде на тумба, част бяха с черни танкови комбинезони, част с типичната им всесезонна жълтеникава униформа (офицерите им бяха с тъмнокафява, тази разлика винаги ме е учудвала, снайперите щяха да ги изпукат като ходещи мишени), раздърпани, защото бяха копали окопи. Под, както после се разбра, насмешливия поглед на бъдещия ген. Любен Петров, който после се захвана с политика при демокрацията, настана 30 секундно изучаване и после масово здрависване и задаване на типични въпроси кой откъде е и т.н. Един юнак с вид на 15 годишен бодро ни осведоми, че е от Крим и там имало много, извинете за нецензурността, но казано на български - много "п..ки":))

Като цяло общото впечатление беше за доста културни, но и доста изтормозени момчета. Често срещано при тях беше някой да се напие, да открадне кола или БМП (истина е!) и да подкара пиян накъдето свари. Хващаха ги понякога на 10 км. от мястото и някой ги давали били на военен съд. Оплакваха се от лошо отношение на Чехите и проявяваха доста расистко и дискриминационно отношение към тези сред тях, които бяха от азиатските републики (с дръпнатите очи). Незаслужено, според мен, но те бяха малко там.

Виждахме се няколко пъти, офицерите се напиха като талпи, разбира се, а мене някакъв субект непрекъснато ме канеше на гости в гр.Чита. Казваше, че е на 6000 км. от дома си и просто няма как да си стигне - цялата му отпуска щяла да отиде за път.

Нашите бодри артилеристи щяха да убият един цял камион от тях - докато нещо си пристрелвали с истински снаряди, измежду разривите заподскачала руска "Виетнамка" с 18 човека вътре и един майор, по чудо незасегната. Всички слезли жълти като униформата си, а майорът - доста поразсърден и с въпрос: "Ама какво става тука, бе!" :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
. Да ама нашите запасняци на ЗУ или ЗКУ (ама само с две цеви, абе остарял съм не си спомням :() 23 мм зенитки забравили лентата със снарядите. И след контролния изстрел се почнала яка пукотевица.....по вишката. Е не точно де, на 20 метра над нея ;). Та, какво се е случило? Всички БГ офицери залегнали, само съветския генерал стърчал. Това ми го разказа офицер присъствал там ;).

:):):):) Те офицерите им на руснаците бяха доста сериозно подготвени и наистина не им пукаше особено.

Това ми напомни как на нощни стрелби нашите юнаци решиха да пуснат трасиращ куршум право по джипката на проверяващия стрелбите началник на бойната подготовка на Първа армия, майор Балинов, ако не ме е заблудила вече паметта такива бяха длъжността и името.

Човекът дойде и каза кратко: "Мина малко преди автомобила. Можехте да ма убиййте, бе."

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Любен Петров тогаз не беше ли командващ дивизията? Трета армия може да се "гъне", ама висотите в БНА, минаваха през нашата дивизия ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Под, както после се разбра, насмешливия поглед на бъдещия ген. Любен Петров...

Съжалявам ви, че сте били под командването на този комунистически помияр!!!

Лошото е, добре са ви дресирали... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Той тогава си беше просто военен, брате Михов. При това не се държеше никак зле. Политиката тръгна после.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е лошо! По наше време Любен Петров не беше политик. И с дивизията се справяше добре! Даже много добре, накрая май му дадоха и генералска звезда.

А за "дресировката" - това е армия все пак. Нито аз нито КГ, нито всички служили под неговото командване, не са се оплаквали. Политиката не е тема в таз тема! Не приемам глагола "дресирали"! Имам приятели и в Алжирския легион и във Френския. Там също яко "дресират". Особенно в последния!

Бойната служба си я носех с отговорност. Вече знаех, че СТРОЯ няма шанс. Скатавал съм се разбира се, но НИКОГА от бойна служба!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, войска е, има "дресировка". Първите дни ми беше смешно, като се надуваха: "Учите се да стреляте по хора и хора да стрелят по вас!", но то е ясно, я тая институция си има закономерностите и това е то.

Не упреквам никой, който не харесва тези неща, това е нормално и съвсем човешко. Дори не бих се нагърбил да отсъждам "милитаристите" или другите са прави.

:)

Поздрав за всички милитаристи!

http://www.vbox7.com/play:b93d40af&start=20

:good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той тогава си беше просто военен, брате Михов. При това не се държеше никак зле. Политиката тръгна после.

Брате КГ, както се видя, братята комуняги не са случайни! В този ред на мисли, Любен Петров си е баш комуняга и не се криеше!

Не знам тази носталгия до какво води и от какво е продиктувана...

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, ми тогаз всички бяхме комуняги бре! Носталгията в тази тема е спомени! Да прочетат тез дет им се служи какво е било, да прочетат тези дето не им се служи какво са изпуснали. Няма да върнем соц. казармата и не е това целта! НЕ ЖЕЛАЕМ! И смисъл няма.

Ти познаваш генерал Петров, като подъл комуняга? Аз също на изборите, ама като бях в дивизията, беше способен. Не кат Ворошилов да води с нагана войските напред! Петров си се движеше с МТ-ЛБ ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

A, ама каква носталгия? Може би щото бяхме с 20 и кусур години по-млади, но повярвай ми, към нищо комунистическо нямам носталгия! И тогава си мислех, и дори казвах с половин уста на най-близки, че трябва БНА да върне символиката на царската армия.

Всичко това няма общо с комунягите. Специално в случая на Л.Петров, той после, след 1990 г. се захвана с тия неща, пък и май не се вписа много в мафиите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе и тогаз си имаше символика ;). За царската армия не държах тогаз (малко знаех), всъщност и сега не държа (по дифолт трябва да знам повече ;)).

Може да ме гони носталгия, но никак не и по комунизма! Не знам колко поста имам тук, но нямам пост в защита на тази.......хммм с-ма. И в БС пак нямам. Напротив!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Специално в случая на Л.Петров, той после, след 1990 г. се захвана с тия неща, пък и май не се вписа много в мафиите.

Бог да опази Българската армия от такива генерали с вид на потомствени ратаи! Пък нека аз да греша! Този човек в една нормална армия нямаше да е Началник на Генералния щаб на Българската армия, а в най-добрия случай фелдфебел.

За повече няма вътък. Ама за да го видите това ви не требе носталгия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така да бъде? ОчевАдно, го познаваш по-добре от нас. Но не обиждай (без причина) БГГенералите. Т.е. дай причина и да е армейска?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що се карате? Армията трябва да е деполитизирана - нито политиците имат място в нея, нито тя в политиката. Всички примери, показващи обратното са водели до трагични последици. Армията трябва да има само един идеал и ценност в това отношение - държавата/Родината и опазването й. И без да е мачовско перчене, светът все още е такъв, че без армия не може. Особено с нашето геополитическо положение, без армия сме точно като педал в турска баня. Ама това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бог да опази Българската армия от такива генерали с вид на потомствени ратаи! Пък нека аз да греша! Този човек в една нормална армия нямаше да е Началник на Генералния щаб на Българската армия, а в най-добрия случай фелдфебел.

За повече няма вътък. Ама за да го видите това ви не требе носталгия...

Михов, бъркаш. Той си вършеше работата добре, цяла дивизия ще ти го потвърди. Какво стана след 1990 г. вече не знам, а и, честно казано, не ме интересува. За 90-тте нямам носталгия ;))

Л.Петров даже на своите в партията се опълчи. Винаги си е отстоявал позициите.

Не съм следил внимателно, но имаше нещо такова май.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, бъркаш. Той си вършеше работата добре, цяла дивизия ще ти го потвърди. Какво стана след 1990 г. вече не знам, а и, честно казано, не ме интересува. За 90-тте нямам носталгия ;))

КГ, не бъркам. Просто съм краен в оценката си.

Никога няма да забравя една среща на Л. Петров с началника на турския ГЩ ген. Доан Гюреш. Това стана в първите години след 1989 г. Турчинът висок, с парадна униформа с куртка, тя една тъмна и с тъмни очила тип Рейбан. Абе натовска работа! До него нашият Сульо, с една глава по-нисък, по лятната униформа с къс ръкав в смешен тютюнев цвят и откровено изсулен. Пълна пародия! Чак ме хвана срам!

Разбира се, някой веднага ще каже, че не е важен външният вид, че е важно човек да е добър професионалист и пр. Така е уж, ама не е така! Защо царските ни генерали всичките имат осанка? Защо американските и те имат? А пък комунистическите ни генерали - вземи Славчо Трънски, вземи Добри Джуров или Любен Петров, до един приличат на совхозници! Вярно, че сме селска страна, ама чак пък толкоз! :doh:

Л.Петров даже на своите в партията се опълчи. Винаги си е отстоявал позициите.

Да, да. Опълчи се, защото е краен комунист и беше срещу НАТО. И те го отстреляха. Много ги обичам такива принципни генерали-комуняги! :tooth:

Ето инфо:

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=&article=155403

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хе, Михов, и аз го помня това. Но съм виждал и турски генерал тапа и 20 да стои с нашите. Пък и какво общо има външният вид, танкистите поначало не са много високи 1.70-.175... Тука говорим за миналото и за минали времена.

Пък и какво, като е бил краен комунист - поне е бил лоялен.

ПП

А това, че БКП унищожи елитарността на българската армия е непростимо. Наскоро във Военния музей гледах снимка на ген. Теодоси Даскалов на някакви маневри. Дори на фотото си личеше истинския военен! Константин Симонов, който пътува със Червената армия и пише за ВСВ, описва един български полковник, който заедно с руснаци и югославяни прави планове за действие срещу немците. "Българинът бе кадрови военен от главата до петите!"

Ето за унищожението на този военен дух комунистите много трябва да отговарят!

Но това е друг въпрос, те после в късната БНА правеха опити да го повъзстановят, де. Ето на, и ние марширувахме пред съветския генерал с марш от Първата световна война ;))))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бях чел някъде едно изследване, според което през 1946 г. офицерите от царската армия били масово заменени с каруцари и обущари.

Какво повече можем да очакваме от наследниците на "първата вълна" нови "военни"?

Колко от тях могат да направят по 10 коремни преси, лицеви опори и набирания? Да не говорим, че нямат и понятие от гръбни опори и гръбни преси.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, не с каруцари и обущари, но просто ценностната система на армията се променя. В Криле има един човек с ник Телеман, бивш много сериозен кадър на ВВС и свидетел на израстването на БНА от началото й. Има безценни спомени за това, как е станал преходът в края на 40-тте - със засилване на ограниченията за войниците, с потискане на елитарното у офицерите, със засилване на подчинението пред мисленето.

Даже има сцена, как командирите се скарали на един офицер, който бил много стегнат!!! "Стига с твойте фрицовски номера!"

Но трябва да се прави разлика между това 1950 и 1980, все пак ;)

Колко от тях могат да направят по 10 коремни преси, лицеви опори и набирания? Да не говорим, че нямат и понятие от гръбни опори и гръбни преси.

А, Историк, до капитан бяха много добре подготвени, после тръгваха шкембетата.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости, Михов, Л.Петров нито е бил дебел, нито дребен, нито "изсулен". Беше среден на ръст генерал-танкист.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости, Михов, Л.Петров нито е бил дебел, нито дребен, нито "изсулен". Беше среден на ръст генерал-танкист.

Крамер, чети внимателно!

Къде казвам, че е дебел?

Дребен не знам дали е, Доан Гюреш беше една глава над него. Пък за изсулен - изсулен си беше човечецът. И как се беше изтипосал с тази тютюнева ризка с къси ръкавчета и вратовръзчица, просто не е истина! Вярно, че тогавашните наши униформи на нищо не мязаха, ама поне да си беше сложил куртката! Така, по ризка с къси ръкави приличаше на опрятнен провинциалист.

Много жалко, че няма как да приложа видео за онагледяване на думите ми! Жалко е и когато генералите на една страна приличат на продавачи на любеници на пазара...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли колко е бил висок ..Наполеон? Знаете ли, че е наричал медалите и ордените ...копчета? Предполагам, че знаете, че се е "назначил" за Император на Републиката ;). Но това си е политика. Нека не политизираме една армейска тема! Освен това инспирирана от мен. Политика в армията, а даже в армейските спомени е недопустима! Аз имам добри спомени от дивизионния ми командир. С моето мислене по това време. После аз не бях нито в дивизията нито в БНА, нито даже в БА. Той също, избирайки политическа кариера. Не е жив, знаете, но пак бих служил под негово командване! Но като политик (той де не аз) пак бих критикувал неговите разбирания и начините по които се опитваше да ги наложи. А и беше слаб политик ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...