Отиди на
Форум "Наука"

Спомени от казармата


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

айде бре, нищо няма да черпя. Откъде накъде. Трябва много да се постараеш, че да те черпя.

Що бре, алкохолът е по-малко вреден от спорта.tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 802
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Поздрав за всички с един милитаристичен марш, на едни хубави хора.

http://www.youtube.com/watch?v=OLO5KOqIowc&feature=player_detailpage

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Алкохолът е вреден само за неспортуващите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сетих се за един въпрос с повишена трудност - Колко тежи един АК 47 със сгъваем приклад, без ЗИП ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сетих се за един въпрос с повишена трудност - Колко тежи един АК 47 със сгъваем приклад, без ЗИП ?

Спомен нямам, ама нормативът за отличен беше да го разглобиш за 12 секунди. На нас старите ни бяха казали цаката как става, та аз го разглобявах за 11.post-49835-1119740250.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спомен нямам, ама нормативът за отличен беше да го разглобиш за 12 секунди. На нас старите ни бяха казали цаката как става, та аз го разглобявах за 11.post-49835-1119740250.gif

Един АКМ като моят ... ми тежа цели две години и три месеца! :sneaky2:

Така се отговаряше по мое време... Една от закачките на старите войници.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алкохолът е вреден за всичкии това е абсолютистки принцип.

В същност, и дишането е много вредно, защото е процес на окисляване. Така че - замислете се сериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Затова се пие диша само с мезе от антиоксиданти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един АКМ като моят ... ми тежа цели две години и три месеца! :sneaky2:

Така се отговаряше по мое време... Една от закачките на старите войници.

А колко е дълъг ;)? На мен ми тежа 2 години и 4 дни.

Аз знам де, ма да видим има ли стари тук ;)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А колко е дълъг ;)? На мен ми тежа 2 години и 4 дни.

Аз знам де, ма да видим има ли стари тук ;)?

Моят АКМС (десантно изпълнение с рязана цев на дулото за коригиране на точността на стрелбата) бе дълъг 2 години и 10 дни. :biggrin:

Между другото, на клетвата ни, видях и войници с Шпаген. Чак ми увисна чейнето от такъв архаизъм в средата на 80-те, но нямаше как да разбера в навалицата, от кое поделение са били.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някоа тилова част или от СВ.

Алвасасейро и другите малодушни цивилни ...

Ако го бяха грабнали Алвата, щеше да е много лют боец и ловък преводач на вражеската реч ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моят АКМС (десантно изпълнение с рязана цев на дулото за коригиране на точността на стрелбата) бе дълъг 2 години и 10 дни. :biggrin:

Между другото, на клетвата ни, видях и войници с Шпаген. Чак ми увисна чейнето от такъв архаизъм в средата на 80-те, но нямаше как да разбера в навалицата, от кое поделение са били.

Руското посолство до средата на осемдесетте на двадесети век се пазеше от руски войници въоръжени с шпагени. Когато ги видях за първи път и на мен ми увисна чейнето. И до ден днешен не мога да си обясня тази екстравагантност.

Виждал съм караул на трудови войски да пазят знамето си, въоръжени с Манлихера. Те други постове, като погреби и т.н. нямат.

. . .

С школата съм стрелял с Манлихера образец 1898, използувайки боеприпаси за осем милиметрова картечница. Изстрелях едно кепе патрони. Не мога да ви опиша болките в рамото си след това упражнение, но аз съм си виновен. Упражнението не изискваше фиксиран брой изстрели и всеки можеше да вземе патрони със шепи. Аз като по-хитър си напълних шапката. А после няма връщане на пълен патрон ..Основен принцип на стрелбата в БА е - вземаш пълно, връщаш празно.. Всичко трябва да се изстреля.

Карабината се оказа адски точно оръжие. Успях да пробия нулата на десетката на мишената от сто метра. Този успех не го отдавам напълно на случайността. Просто австрийците са положили доста усилия да проектират и произведат качествено оръжие.

Въпреки многобройните изстрели не успях да се науча да я зареждам от пълнител. Слагах патрон след патрон в патронника и бутах затвора напред. Затворът е болтов и много хитро и рационално измислен. С едно леко движение на ръката, той захваща патрон, вкарва го в патронника и го заключва. Разглобяването на самия затвор не много лесно и приятно, но предполагам се свиква.... както и зареждането на карабината с пълнител от пет патрона.

Но да се върнем към пукалото с тежест и дължина от две години и три месеца.

В школата, личното ми стрелково оръжие беше 7,62Х39 АКМ /това М означава модифициран/. Модификацията, доколкото помня, засягаше капака на затвора - оребрен, цевта е по-тънка от АК 47, мерникът е проектиран /разграфяването му/ за стрелби до хиляда метра... Имаше още няколко промени от базовия модел, но не мога да се сетя. Имаше един грозен момент, който предполагам се дължеше на ремонт и/или замяна на части. Пистолетната захватка беше изработена от жълтокафява пластмаса, а ложата от дърво?!?...

Оръжието ми беше клас А. Класовете, ако помните са А, Б, В и се определят от модел, брой произведени изстрели и обща оценка на състоянието. Клас А се раздава на първи ешелон, Б на втори, Г и т.н са резерв или предназначени за претопяване.

Опитах се да си спомня номерът му, но никакъв шанс. Спомням си само, че означенията на предпазителя АВ /Автоматичен огън/ и ЕД /Единичен огън/ бяха на български. Руските оръжия се различаваха от родното ни производство по тези надписи, но и най-вече по

значително по-ниското им качество на изработка.

* * *

Сега си мисля, че като цяло, Българска Армия доста успешно се справяше с задачата да ни направи войници. . :)

Здраве желая, дами и господа.. Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност, и дишането е много вредно, защото е процес на окисляване. Така че - замислете се сериозно.

Но от дишане не се хваща цироза и не ти падат зъбчетата. Е, то зависи и какво дишаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Зависи. Ако дишаш през противогаз може и очетата да ти паднат..... за малко, де ;)

Сега си мисля, че като цяло, Българска Армия доста успешно се справяше с задачата да ни направи войници. . :)

Здраве желая, дами и господа.. Б.Б.

Вярно е. Е, за себе си мога да кажа, че ми даде добра идея за тези неща, но и то стига.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А пък аз и без да съм бил войник, съм професионален боец и мога да очистя без да ми мигне окото всеки, който ми си опълчи. Хаха. ;)

(в кръга на шегата)

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

В 70- те години на миналия век, служих в зенитна батарея. Накратко ще ви разкажа, какво представляваше. В техниката огромно значение има простотата и ефективността. Имаше вече модерни ракетни, зенитни войски с най-различно управление и насочване на ракетите, но старата техника, до днес не е за подценяване.

Та една зенитна батарея се състоеше от 4 – 8 оръдия 57 или 100 мм.; Оптически прибор за автоматично управление на зенитния огън ПУАЗО ; Станция за оръдейно насочване СОН (радиолокатор) ; 1-2 дизелови генератори; Влекачи – ГАЗ, Прага, Татра. Оръдията бяха безоткатни, като с право мерене можеха да поразяват цел до 1 км, можеха да се управляват автоматично, без разчет само с пълнач от ПУАЗО или СОН Движението на оръдията се осъществяваше чрез селсини- приемници. Снарядите бяха оборудвани с комбиниран взривател – по време и удар, на магазини в зависимост от калибъра 3- 5.Стрелбата можеше да бъде единична и серийно-автоматична. Предполагам, че първите образци са създадени в 30-те години на миналия век. СОН –а прихващаше самолети до 50 км, а в ясно време, ПУАЗО- то до 30 км..

Обслужвах ПУАЗО и бях много любопитен какво има вътре. Мислех че е някаква сложна електроника, изчисляваща скорост, посока, предварение и траектория. Издебнах подходящ момент и отвих страничните капаци от дебела ламарина. Разочарованието ми беше голямо- никакви електроники. Вътре имаше едно странно тяло от легирана стомана със много сложна форма, неподлежаща на математическо описание. В зависимост от насочването на прибора в 3 кординатната система и "воденето" на целта върху оптически маркери, това тяло се завърташе в определено положение. Към него контактуваха селсини датчици, които управляваха оръдията. Явно, всяка една точка от него, може би беше изработена на принципа проба – грешка.

Учебните стрелби се провеждаха на полигона в Шабла. За цел се използуваха малки, макети моторни самолети . Стрелбата беше огледална на 180 градуса над морето. С оптически прибори се оценяваше точността, сумирайки двата образа – траекторията на снаряда и самолетчето. Резултатите бяха учудващо добри с голяма точност. Стрелбите по танкови мишени ги доказваха, имаше случаи при серийна стрелба, снарядите да минат през една дупка на мишената. Осколките от снарядите бяха много – едри с режещи ръбове. Там където удареха, правеха конусен изкоп. При свръхзвукови нисколетящи цели, обикновено няма време за насочване. Високата скорост ги прави и доста уязвими към осколки. Тогава оръдията правеха баражен огън, като взривателите се нагласяха на различни времена и се получаваше облак от осколки. Когато американците нападнаха Сърбия, преди години, разчитаха да сринат зенитната техника по сигнала на радиолокаторите. Сърбите знаеха това и не ги включваха. Мисля че успяха да свалят два скъпи Стелта и други самолети, сигурно са действували със старите зенитни оръдия и баражен огън. Понеже мисията бе обявена за "миротворческа" сега комшиите ще си ги платят с лихвите.

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Деденце,

за Сърбия и сваления Стелт имам по-друго мнение. Сърбите не дадоха задоволително обяснение, с какво и как са успели да го праснат. Обаче, имаше един факт, който е много показателен. По това време в Сърбия имаше руски спец части (от онези, които изведнъж и преди американци, завзеха летищата под носа им ;) след капитулацията на Сърбия - даже бе станал дипломатически скандал, ако си спомняте). И веднага след като самолетът бе свален, те се запътиха към него. Американците проглушиха ушите на всички, че са спасили пилота си от плен, но руснаците май изобщо не се интересуваха от пилота, а от нещо по самолета. Тъй като технологията за Стелта е теоретично ясна, остава само едно друго нещо, което толкова много да интересува руснаците - това, което е "свалило" невидимкото, т.е да си огледат резултата и да докладват където трябва за ефективността на "нещото". Имам предчувствието, че руснаците имат нещо, което ще е много грозна изненада за американската "невидимост" като не искат да парадират с това по разбираеми причини.

Link to comment
Share on other sites

Напълно е възможно, тези неща се разбират по - ясно, след 20-30 години. Русия все още е велика сила и не вярва на никого, не щади пари за военна техника и разузнаване. ВСВ и поуките от нея, няма да забравят никога, независимо от обществения строй. Та всяко действие в природата си има равно противодействие и в техниката е така, наскоро ми показаха как се отваря за секунда, БМВ последен модел и дистанционно заключване, с електрошокова полицейска палка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брях Деде, ти си бил колега, бре ;)! И на 57-ци си служил ;).

При нас ПУАЗО имаха 100-ците (май гара Пирин, не вярвам (абе не си спомням де) да е Кресна). Е ходих гледх го, ама кат знам, че моето РПК беше лампово, к'во да гледам?

За СТЕЛТ-овете се изписа много, отварянето на бомбо-люка ги е издало. Не зная дали е така :(. Но тъй кат поддържам връзки тук там, това е официалното обяснение. По мое време имаше учения със самолетите на БНА, Румъния и СССР. Две! Звезден налет (или нальот). Красота! Като първи рачет в армият бодро рпортувахме за 180 прихванати цели ;). Оказа се че били минали над 400 ;). 25-ците не го "фащахме" само на ТОВ (телевизор) и то от 10 км. Ама имах информация. Летят ли 25-и (те не бяха много в Добрич или Толбухин май 5), новобранеца н покрива и да насочва антената ръчно. После на ТОВ може и да ги видя ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Разочарованието ми беше голямо- никакви електроники. Вътре имаше едно странно тяло от легирана стомана със много сложна форма, неподлежаща на математическо описание. В зависимост от насочването на прибора в 3 кординатната система и "воденето" на целта върху оптически маркери, това тяло се завърташе в определено положение.

* * *

Преди двадесет и пет години, когато служех и аз бих реагирал като тебе. Но сега на тези години, аз бих се възхитил да видя такава повърхнина, създадена следствие на куп сложни интегрални уравнения. При това тази повърхнина е затворена и се върти. Представяш ли си какво доказателство е този обект, че интегралното смятане не е само математическа абстракция.

* * *

Явно, всяка една точка от него, може би беше изработена на принципа проба – грешка.

* * *

Едва ли е конструирано само на този принцип. Предполагам, че са направени много тестове, но изцяло да бъде създадено на проба - грешка, ми се вижда доста пресилено... Но кой знае? Руснаците може и така да работят. . .

Брях Деде, ти си бил колега, бре ;)! И на 57-ци си служил ;).

При нас ПУАЗО имаха 100-ците (май гара Пирин, не вярвам (абе не си спомням де) да е Кресна). Е ходих гледх го, ама кат знам, че моето РПК беше лампово, к'во да гледам?

* * *

Втората година служех близо до споменато от теб място. :bigwink:

По време на откриване на учебната година на плаца беше изложено подобно нещо, но не съм имал възможността да го разглобявам..

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откриване на учебната година ;). Ти да не би в Симитли да си служил? Два пъти съм бил, като втората бях единствения "стар" който изяви желание да води "младите дихатели" и изминах разтоянието Бл-град - Симитли на верижен влекач АТ-Л по обходни "черни" пътища с риск да ми се разкачат бъбреците ;).

Ама съм виждал как стрелят и 34-ки и 55-ци (или 54-ки все ги бъркам :(). И "Гвоздика" видях и "Осика" (така ли се каваха 155мм САУ?). Не тях не видях да стрелят. Но видях ГРАД (Катюша) как изстрелва 6 ракети ( после моите приятели от ПВО на дивизията ми казаха, че 6 часа са търсили осколки, че било секретно ;)), както и "развръщане" на мото-стрелкови (абе пехота) взвод със стрелба на РПГ (тоя беше най-силния трясък който съм чувал, може би бях близо? А веднъж Бетеловото (или Бетео-то), моите приятели ме убедиха да "натисна педала", т.е. да стрелям като 1-ви мерач на цаФката. Е направих го с по половин кило памук на всяко ухо. След 2-рия пълнител (един пълнител на 57-ка е 4 снаряда), направо си побегнах, мислейки, че тъпанчетата са ми спукани ;)).

КГ беше зимата на 85-та (вече 85 та де януари-февруари някъде), че и казарми измазвахме. С лопатата и к'во се лепне :). Там съм ял единствено печена сланина на шомпъл (едно уредче с което се чисти калашника), с лук и чушка. И до сега си спомням вкуса ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бах, наборе, как не сме се засекли по тия ширини :))

Печена сланина на шомпол - jaaa, guuuud :)))))

Като каза трясък, едно впечатляващо нещо беше едно учение т.нар. ТУБС, в който една рота от 10 танка се правеше на коварен нападател. По случайност попаднах с моя танк, че техният се беше счупил и трябваше да го карам. След криволичене из едни гори изпълзяхме баш на това Бетелово, наредихме се в линия накрая на гората и като се почна една пукотевица, по-яка от Чехия! Десет танка по 10-15 снаряда за кратко време и в относително къса линия. Чувах само воя на стабилизатора зад мене, заглушения трясък на оръдието, рева на мотора (на място, ама заради стабилизатора), звънтенето на гилзите отзад и тракането на клина. Пълначите от какво бяха, не знам, но това си е добра тренировка - 10 снаряда по 36 кг. за няколко минути ;)

Остреще се помете цялата местност, дървета хвърчат, пръст хвърчи, ако имаше нещо там, за 4-5 минути щеше да е атомизирано. И всичко това обвито в бял романтически, така да се каже, дим :)))

Е, после цял ден гасене на гора, де :biggrin:

и изминах разтоянието Бл-град - Симитли на верижен влекач АТ-Л по обходни "черни" пътища с риск да ми се разкачат бъбреците ;).

А, пък аз два пъти Предела на трайлер (камионче за возене на танкове, и то на покрива отгоре :))) )

Ей такова или подобно трябва да беше:

http://www.youtube.com/watch?v=LYg8iGcU-ZM

А, ей го:

Братята унгарци го карат.

Ех, мамка му и офроуд!!!!

Тия не ги ли дават под наем да потренираме:))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...