Отиди на
Форум "Наука"

Спомени от казармата


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Потребител

Когато се връщахте от ЩИТ-о бях близко до гарата (в БЛ-град), ама не ме пуснаха гадовете да видя великите наши танкисти ( велики не само в мащаб "Варшавски договор", не само в държавен, а и в дивизионен. Май не пуснаха никой (а аз бях с връзки де, все пак знаех къде ще смените вериги в похода с/у Солун ;))амо със слухове си остнахме.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 802
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Откриване на учебната година ;). Ти да не би в Симитли да си служил?

* * *

Разкрит съм и аз! В Симитли служих една година и три месеца.. . Аз бях помощник взводен командир на взвод за противохимическа и ядрена защита.

. . .

Войската, която обслужваше градовете - живот си живееше. Изкарваха три коли на плаца и цял ден правеха сметки къде ще паднат ракетите. Виждал съм градове да стрелят само на откриване и закриване на учебните години - по три ракети.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

... не ме пуснаха гадовете да видя великите наши танкисти ( велики не само в мащаб "Варшавски договор", не само в държавен, а и в дивизионен. Май не пуснаха никой (а аз бях с връзки де, все пак знаех къде ще смените вериги в похода с/у Солун ;))амо със слухове си остнахме.

Въй, туй за назе ли? Изчервих се па се смутих; а дано бай Добри Стоянов го прочете същото!

Разкрит съм и аз! В Симитли служих една година и три месеца.. . Аз бях помощник взводен командир на взвод за противохимическа и ядрена защита.

. . .

Войската, която обслужваше градовете - живот си живееше. Изкарваха три коли на плаца и цял ден правеха сметки къде ще паднат ракетите. Виждал съм градове да стрелят само на откриване и закриване на учебните години - по три ракети.

Значи затуй в Симитли цареше такъв рахат! От Симитли помня само едни умопомрачителни черни пътища по баирите над града - надооооолу/нагоооооре; надоооооолу.нагоооре :)) Наложи се да ги минавам с танк. заедно с двама офицерина от Симитли. Това беше като ме забравиха на гарата, ама не ми се разказва втори път :)))

http://www.traditsia.com/forum/showpost.php?p=71883&postcount=48

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Значи затуй в Симитли цареше такъв рахат! От Симитли помня само едни умопомрачителни черни пътища по баирите над града - надооооолу/нагоооооре; надоооооолу.нагоооре :)) Наложи се да ги минавам с танк. заедно с двама офицерина от Симитли. Това беше като ме забравиха на гарата, ама не ми се разказва втори път :)))

http://www.traditsia...83&postcount=48

Рахат - само за грададжии.. а другите? Както каза - надооооолу/нагоооооре; надоооооолу.нагоооре ...

Другите са от кашимерия през артилерия, от танкове та до ракети .... само самолети не съм виждал там.

. . .

А офицерите как ти се видяха? Зли, нахъсани военни?

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А на полигона в хасковското село Корен били ли сте някога?

http://wikimapia.org/#lat=41.8641579&lon=25.7102824&z=12&l=0&m=b

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А офицерите как ти се видяха? Зли нахъсани военни?

А, не. Културни и професионални. Двамата, които ме взеха от гарата, не бяха танксти и доста притеснено се возехме нагоре и надолу. Току виж обърнал тоя солдат танка, а пък те старши на машина.

Третият, "колегата", който беше с бяла коса майор и го заварих седнал на един бордюр и облечен с кафяви работни дрехи, беше пък един неповишаващ глас човек. Някои биха употребили прилагателното "земен".

А инак спахме вътре в казармата и ме впечатли, че беше много чисто. При нас си беше леко варварско.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А на полигона в хасковското село Корен били ли сте някога?

http://wikimapia.org...24&z=12&l=0&m=b

Аз - не. Местността изглежда силно пресечена .. На картата имам предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, такава е местността. Растителността на повечето места е предимно трънаци и много малко дървета. Там видях всякаква бойна техника, с изключение само на самолети.

Видях и някакви млади войници да берат тръни по полето (много безсмислена дейност!), бидейки наказани за нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че колко му е. Да берат тръни, да местят камъни, да бягат с 1/2 бордюр в мешката... (Юнакът не можеше да казва Р и викаше ХР, като французите; гледам го червен като рак и целия мокър пуфти на една пейка. "Какво става, бре?"; "Ох, мани, ще му ... майката, досега съм тичал с един бюхрдюхр" в мешката. :biggrin: )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле, какви смешни неща си разказвате тука. ;) смея се та въздух не мога си поема, ей ще ме уморите бе момчета.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Почвам да си мисля, че в тази тема периодично като черна станция се обажда агент-провокатор....нестроевак.smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Леле, какви смешни неща си разказвате тука. ;) смея се та въздух не мога си поема, ей ще ме уморите бе момчета.

Ааа, пази си силите, Алвич. Горе в другата тема предлагате засилване на ролята на държавата, с Дедото, гледам. То изключва професионалната армия априори.

Ще рече - чакай повиквателна за комисия и оттам - "явете се на ...... в.... ч. в гр. ......, поделение........ Носете със себе си: суха храна за два дни, тоалетни принадлежности, бельо (три смени) и т.н.". А в повиквателната за комисия ще пише: "Бъдете обръснат, окъпан и в опрятен външен вид".

Готов ли си да служиш на Родината? :tooth:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Професионалната армия е начин за оптимизация на армията изобщо. Професионалната армия, КГ, да не би да е частна?

това е засилване на държавата чрез оптимизация, реорганизиране на държавни структури, не приватизация.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, де, ама такава държава, за която си ти, няма с професионална армия. Какви са тия западнящини? Всеки младеж - в редовете!

Готви се. Не е страшно. :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, аз съм за държава като германската. или скандинавските. Ами там има професионална армия. Нещо не си разбрал.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нито в Германия, нито в Швеция, нито във Финландия е професионална. ;) Готви се. Да знаеш - реалността е много по-интересна от всичко, което ти разказват. И много по-различна.

Как беше ... "аз ще се върнаааааа/след седемстотин дниииии/" :tooth:

Туй нещо го пускаха на всички новобранци първата вечер специално и официално по радиоуредбата. Следваше въпрос - чухте ли? А тъй. :))

Ето малко кадри. Ценни са и сами по себе си, но Алвич, нали ти беше ценител на естдрадата. Е те ти естрада баш:

БТВ, виж Алвич лицата на тези които се уволняват. Това са хора, на които в този момент не им пука от нищо, ама наистина. После вече животът взима своето, но в то момент просто това са "машини - роботи" и за тях пречка или спънка няма. :))

Същото се отнася и за военните, които остават вътре, както и за тия в белите дрехи в началото - 4-ти курс на военното училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А тези тука също си струва да се видят. Първото съдържа реалистични кадри и една класически сива песен от типа ДКМС-творчество, с каквито много досаждаха някога.

Второто съдържа добра музика, но показни кадри - освен ако не са парашутистите от Пловдив, де. Или спортни съзтезания на БНА. Ама пак са документални кадри от миналото. Втората част на клипчето има кадри от реални учения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, в Германия армията е професионална. А швеция и финландия се готвят да въведат професионални армии до 2014.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Почвам да си мисля, че в тази тема периодично като черна станция се обажда агент-провокатор....нестроевак.smokeing.gif

Спор няма! Отдавна го надуших този нестроевак-провокатор! Такива лЕберални пацифисти от зелената партия - най ги обичаме у дисципът за натрениране на съзнанието, че си падат милитаристично безсъзнателни!!! :tooth: :tooth: :tooth:

Аз предлагам от нашия богат опит, предвид липса на редовна армия, да му проведем две годишно домашно обучение като започнем с марш на скок - за начало по-постничко, т.е само 15-20 километра дневно или у снег да бега или у разорана нива. Па после ще видим следващият етап в мъжкото му обучение и закаляване. Току вземе и стане некой храбър войн на Родината? :tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спор няма! Отдавна го надуших този нестроевак-провокатор! Такива лЕберални пацифисти от зелената партия - най ги обичаме у дисципът за натрениране на съзнанието, че си падат милитаристично безсъзнателни!!! :tooth: :tooth: :tooth:

Аз предлагам от нашия богат опит, предвид липса на редовна армия, да му проведем две годишно домашно обучение като започнем с марш на скок - за начало по-постничко, т.е само 15-20 километра дневно или у снег да бега или у разорана нива. Па после ще видим следващият етап в мъжкото му обучение и закаляване. Току вземе и стане некой храбър войн на Родината? :tooth: :tooth: :tooth:

Само гледайте да не го изтървете и да мине на вражеска територия у Турско, че лошо ама много лошо!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въй, туй за назе ли? Изчервих се па се смутих; а дано бай Добри Стоянов го прочете същото!

За вазе я ;)! След този ЩИТ легенди (не в смисъл измислици) се носеха за вас :).

За това, че сте "свалили" и самолетна мишена (предназначена за самолет), че танк е "скочил" 6 ли 9 ли метра (т.е. имало е следи от вериги, на някакво хълмче прекъсват и след определено и измерено разстояние пак започват), че малко преди да почне учението, старшините са раздали по една "наркомовска" дажба (100мл. водка) на кемафите ;), че "шефа" на Варшавския договор (маршал Гречко ли беше тогаз май?) казал "с такива танкисти ще воювам с хамериканците на техния континент". Такива ми ти работи, ама кажи за водката де, че не ми се вярваше тогаз (както и сега).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:)))) Ми та аз познавам човека, който свали мишената - всъщност това беше вертолет, но той го свали с оръдието на танка - използва една височинка, вдигна топа максимално и докато кемафа пълзеше нагоре и не се сещаше кво става, оня опука въртолета.

Скачащия танк също е вярно - прелита доста ефектно и екипажа се приземи с нашивки. :)

За дажбата не е вярно - никой никога не е давал официално алкохол, дори в Чехия имаше такава вътрешна автоцензура, че не сме пили и нелегално.

Маршалът не е Гречко, ами марш.Виктор Куликов. Те съветските маршали представляваха едни дядовци с такива звезди на пагоните, че можеха да паднат от тежестта им, та и той не правеше изключение. Появи се внезапно в лагера ни, с две Чайки нов модел, придружаван от едни цивилни момчета 2х2 и, кой знае защо, в светлосини костюми.

За лафа му не бях чувал, но мнението, че специално с танковете БНА тури всички други в джоба си беше факт.

Имаше обаче една друга история, с която пак впечатлихме братский СССР, разправял съм я и преди, май (зех нещо да забравяам..... ма ха де :)) ). След Щита някакъв съветски генерал пак дойде, май да правят разбор и го доведоха в поделението, та чак с хеликоптер. Напълни ни вратовете с листа и пясък докато кацаше, и кацна на такова тясно място, че не е истина, заедно с бай Добри Джуров и др.

Наште разбира се предупредени от 5 дена, от три тренираме само маршировки. Накрая дадоха по едни цинтове (това, Алвич, са едни стар модел чепици наковани отдолу с железа и подкови) и на ей тоя марш:

къде 300 човека минаха така по плаца, ама нещо се бяха нахъсали и маршируват като Вермахта. Само се чува едно чат-чат-чат и руснака човека както си козирувал гледал, гледал, па промърморил "Мать честная, искри летят!".

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе! Верно Куликов беше. Ей остарям м@@му стара (нищо, че по-принцип и всъщност не псувам даже кат шофирам :)).

Аз със съветски военни имам само една среща. Някъде по подбалканската се разминахме с един съветски ешалон. Много бавно сигурно около гара? За лятна Шабла отивахме и ние "старите" си пушехме, предварително отворили "конската" талига. Та видяхме, че отсреща се задава друг ешалон и то руски (или с руснаци "на борда"). Как разбрахме? Ами те даваха караул на платформата (на мен ми забраниха да спя в станцията за да не бъда на "платформата", ние давахме също, но на 1-вия и последния вагон и то скрити). Ванюшата ни видя и се ухили и......отдаде чест? А ние го замервахме с консерви. Аз не замерях разбира се, но нито тогава, нито сега се гордея с това. А можех и аз да отдам чест :(. Но спомените не са само добри, нали?

Година преди това бяха ни казали, че съветски офицер ще наблюдава стрелбите от вишката на Шабла. Ние бяхме със запасняци 40-50 годишни дедковци (леле боже ма сега и аз съм дедо ;), слава Богу само по години). При приключване на стрелбите се командва "Стой! Изпразни", "Оръдията на ляво (абе към вишката)". Точно, както като излизаш от стойка на караул и трябва да свалиш пълнителя от АК-то, да заредиш и да дадеш контролен изстрел в саднъчето горе. Т.е. автомата се прибира празен в караулното. Да ама нашите запасняци на ЗУ или ЗКУ (ама само с две цеви, абе остарял съм не си спомням :() 23 мм зенитки забравили лентата със снарядите. И след контролния изстрел се почнала яка пукотевица.....по вишката. Е не точно де, на 20 метра над нея ;). Та, какво се е случило? Всички БГ офицери залегнали, само съветския генерал стърчал. Това ми го разказа офицер присъствал там ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...