Отиди на
Форум "Наука"

Разумът се връща


Recommended Posts

  • Потребител

Приемате самото християнство за нещо безмислено и затова символите му ви дразнят.

Нито смятам християнството за безмислено ,нито символите ме дразнят.Проблемът е ,че ролята на християнството върху възпитанието на хората в България днес изобщо не може да се сравни с тази в други също посткомунистически страни. И с един символ на стената това кой знае колко няма да се промени.За тази цел са нужни читави проповедници или поне даващи добър пример ,пък аз не ги виждам нещо.Градината се сее и полива ката ден,а добрия "наставник" се интересува постоянно от проблемите на "паството" си Е това е само моето мнение

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 143
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Много точно мнение, Пандора. Но все отнякъде трябва да се почне. Тук-там разпятие, тук-там вероучение (ето ти мегдан за проповедник), тук там отец Иван, проф. Каприев, митрополит Неофит, изд. "Омофор" или архимандрит Назарий... капка по капка.

Факт е, че след петдесет години просташки атеизъм (нямам предвид всеки атеизъм, а този на бекапето) и двайсет години бъркане в носа, българите имат нужда от рекатехизация. Инак се отдават не на нещо интелигентно, а на суеверия.

Редактирано от glishev
Объркал съм името, извинявам се.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мене специален предмет не е необходим, още повече в начално училище когато децата още не могат да осъзнаят нещата. В по-горни класове може да се вкара в историята, изучаване на религиите от историческа гледна точка, на който ученик му стане интересно сам ще продължи да търси информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека първо ги наизустят и свикнат с тях, разбирането само ще дойде :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека първо ги наизустят и свикнат с тях, разбирането само ще дойде :smokeing:

Точно така стават изкуствените работи, ооще повече че когато те карат да зубкаш нещо просто го намразваш. Подобно механично възприемане на нещата е толкова очевадно сега с далекоизточните бойни техники и донякъде с йога. Поне 80% ги упражняват като спорт, гимнастига, а за философската им страна, учението, две думи не могат да ти обелят. А и в християнството - не си ли забелязвал колко хора се кръстят като католици без да знаят това ? Аз съм правил опит и съм ги питал що се кръстят "наобратно" и отговора е - така ли ? ми така е по-удобно, по им идвало "отръки"...Нещата трябва първо да се осъзнават и тогава да се вършат, а не обратното

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно затова трябва тия работи да се учат. Да си миеш ръцете преди ядене, да си връзваш обувките, да си миеш зъбите и да се кръстиш. First things first.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев, нещо май не искаш да ме разбереш - ръцете трябва да се мият, не защото така казва учителката и пише в читанката, а за да са чисти и да не поглъщаш вредни микроби ,зъбките - подобно, обувките - за да не ходиш бос, ако няма кой да ти ги върже :tooth: , а за кръстенето що е така - ти кажи , защото и аз не знам

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко отклонение.

Онзи ден разбрах, че учителката на дъщеря ми по литература ги карала да прочетат Библията. ЦЯЛАТА! Попитах, дали не е имала предвид само откъсите в Христоматията - отговора бе - НЕ, цялата И никакви съкратени издания не се допускат! Аз знаех, че по програма ще я изучават и още лятото инамерих в библиотеката адаптаcия на Пърл Бък. Не, не се приема :(. Не, че децата ще я прочетат де. Опитах се да кажа, че хайде Стария завет може да се посъкрати, ама Новия е полезно, още повече, че е сравнително кратък. Обясних и, че Новия завет е основата на християнствота, а Стария е база на Христианството, но е от Юдейската религия (да ме простят знаещите, ако съм оцацал нещо). Даже предложих, ако трябва да и ги преракажа. Нцц. сега учели Стария и по-точно скъсвали се от диктовки ;). Пък и на кого му пука!

Пропуснах да спомена, че в класа и има едно полукитайче, и 7-8 полуарабчета и поне едно еврейче ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много точно мнение, Дорис.

Само за протокола - "Пандора" и "Дорис" едно и също лице ли са? Щото въпросното мнение бе на Пандора, а не на Дорис.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Малко отклонение.

Онзи ден разбрах, че учителката на дъщеря ми по литература ги карала да прочетат Библията. ЦЯЛАТА! Попитах, дали не е имала предвид само откъсите в Христоматията - отговора бе - НЕ, цялата И никакви съкратени издания не се допускат! Аз знаех, че по програма ще я изучават и още лятото инамерих в библиотеката адаптаия на Пърл Бък. Не не се приема :(. Не, че децата ще я прочетат де. Опитах се да кажа, че хайде Стария завет може да се посъкрати, ама Новие е полезно, още повече, че е сравнително кратък. Обясних и, че Новия завет е основата на християнствота, а Стария е база и е Щдейската религия (да ме простят знаещите, ако съм оцацал нещо). Даже предложих, ако трябва да и ги преракажа. Нцц. сега учели Стария и по-точно скъсвали се от диктовки ;). Пък и на кого му пука!

Пропуснах да спомена, че в класа и има едно полукитайче, и 7-8 полуарабчета и поне едно еврейче ;).

Ако това е верно, по мое мнение, учителката на дъщеря ти е сътворила простотия.

Но това няма отношение към темата за символите и родител 1 и родител 2. Ти ни говориш за некъдърността на въпросния педагог.

За съжаление много учители не са за училище. Единственото, което мога да те посъветвам е да преместиш дъщеря си в друга паралелка или в друго училище.

Отделно, че Старият завет не става за четене от деца. То и от възрастни, без съответната подготовка, не става четене, ама това е друга дискусия................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно е, проверих. А учителя е по заместване де, не е титуляр. Но може би важи принципа "Искай много, за да получиш нещо" ;).

Споменах, че е отклонение!

А да квалифицирам, когото и да е било с каквото и да е, ще ми трябват повече данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само за протокола - "Пандора" и "Дорис" едно и също лице ли са? Щото въпросното мнение бе на Пандора, а не на Дорис.....

А, мое недоглеждане. Извинявам се и на двете. Ще го оправя в горния постинг.

Мда, учителката наистина е сътворила огромна простотия. Ми никакво съобразяване с такава учителка. Ако много знае, има си директор, който да отнесе едно гневно родителско оплакване. После даскалицата да се оправя.

Колкото до причините за миенето на ръце и кръстенето - достатъчно са изложени назад в темата. Впрочем, никой нормален човек не би карал китайче, еврейче или турче да чете Библията извън христоматията или да се кръсти. Това са малоумия, които трябва да се наказват.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако това е верно, по мое мнение, учителката на дъщеря ти е сътворила простотия.

Но това няма отношение към темата за символите и родител 1 и родител 2. Ти ни говориш за некъдърността на въпросния педагог.

За съжаление много учители не са за училище. Единственото, което мога да те посъветвам е да преместиш дъщеря си в друга паралелка или в друго училище.

Отделно, че Старият завет не става за четене от деца. То и от възрастни, без съответната подготовка, не става четене, ама това е друга дискусия................

Библията се учи в девети клас, мисля, че 15 годишните са достатъчно зрели за да могат да се ориентират какво представлява. И понеже библейските идеи, сюжети и цитати са навсякъде в европейската култура, колкото повече си чел от Библията и за нея, толкова по-добре. Някои части могат и да се пропуснат от деветокласниците, но и това, което е в христоматиите не е достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Библията се учи в девети клас, мисля, че 15 годишните са достатъчно зрели за да могат да се ориентират какво представлява. И понеже библейските идеи, сюжети и цитати са навсякъде в европейската култура, колкото повече си чел от Библията и за нея, толкова по-добре. Някои части могат и да се пропуснат от деветокласниците, но и това, което е в христоматиите не е достатъчно.

Ами аз продължавам да съм на мнение, че Старият завет!!!, не може да се изучава в училище поради две много прости причини:

1. Децата, дори и в девети клас не могат да го разберат.

2. Почти няма квалифицирани учители, кото да им го обяснят.

Въобще децата изучават в училище твъре много неща, които не би следвало да изучават. 12 години са прекалено много. Дори и 11 са много. До днес не мога да си обясня простащината на Веселин Методиев, който въведе 12-ия клас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тогава ще си още повече разочарован от българското образование, защото част от Стария завет - Битие се изучава още в пети клас.

Битие - може. Но не и подвизите на Мойсей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Теб мога само да те поздравя за политнекоректността.

Внимавай значи. Това въвеждане на религиозни символи в училищата ми намирисва на реверанс към нещо, което иначе отдавна не е предмет на науката :sneaky2:

Аз пък съм имала случаи, в които събеседници се обръщат към мен с искрено съжаление в погледа, щом разберат, че съм атеист. Някак решават, че имам нужда от съчувствие, сериозно :biggrin:

И доколкото действащите Конституции, закони, подзаконови актове и традиции на доста от светските европейски държави всъщност откровено привилегироват християнството (това е така и до днес на много места, както вече посочих), то има достатъчно начини да се спре поставянето на нови и нови религиозни символи.

Аа, това би означавало държавна религия и няма да е по-различно от портрет на Живков (или кой да е друг "вожд") в стаята – не го щеш, не го уважаваш, ама на, кажат ли ти, кланяш му се :lac:

Факт е, че след петдесет години просташки атеизъм...

А, грешка! След петдесет години просташки комунизъм е правилното словосъчетание :bigwink:

Точно затова трябва тия работи да се учат. Да си миеш ръцете преди ядене, да си връзваш обувките, да си миеш зъбите и да се кръстиш.

Кръстиш се, ако вярваш, което пък не се учи. Освен ако не намираш ранната индоктринация за приемлива и морална?

И какво толкова сложно за разбиране намирате в Стария завет? Истината е, че е неморален, пълен с хомофобия, масови убийства и други жестокости, и в него няма нищо възпитателно. Затова не бива да се изучава в училище.

Но това не е и толкова важно, тъй като обсъждането на евентуално вероучение в училищата отдавна приключи. Ясно стана на всички, че не му е там мястото, а в църквите. За който иска, разбира се.

А с кръстовете въпросът стои по следния елементарен начин – кръстът, окачен на стената, символизира нещо, което е недоказано и не е предмет на науката, ама хич. Затова няма работа по училищните стени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не да го четат, а да го прочетат целия, барбар с Новия и без съкращения. А у-щето е природоматематическа, а не хуманитарна гимназия. Нямам нищо против да се изучава - това е правилно (според мен), но да се наизустява? Да се правят безкрайни диктовки? Да по-правилно е да се прочете лично отколкото да ти се сдъвка и изплюе, ама нека си спомним, че става въпрос за 15 годишни хлапета дето и да научат списъка на йерусалимските и юдейските царе ще го забравят след дни (ако не за часове). А децата са "полу", а и даже да са "изцяло" пак са си деца нали? Наши деца! Пак малко отклонение, покрай трагедийте в Япония и Либия имаше дискусия за бежанците. Та масово "народа" се изказваше нека да дойдат ако ще и 1 млн. японци, ама нито един либиец, щото либийците само ще "цоцат" и ние трябва да ги изхранваме. Е народе мой, значи ние пък разчитаме японците нас да изхранват тъй ли?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...