Отиди на
Форум "Наука"

Християнски гонения срещу езичници


Recommended Posts

  • Потребител

Всъщност ацтеките и маите изобщо не са изостанали във всичко от европейците. Да приемем, че са изостанали религиозно, макар че мъченията им са мот а мо с християнските, но са далеч напред в областта на астрономията, календарите, ами маите изчисляват орбитите на чужди планети, докато в европа смятат, че земята е център на вселената.

кога папата е изчислил с точност секунди въртенето на земята около слънцето? ами в централна америка е направено в 8 век н.е.

Всъщност, тези които са се опитали да го направят в европа, са били горени живи. Хаха

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 156
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ми ние ако почваме да се надцакваме с другите култури по изобретения, направо трябва да се самоубием от мъка. Братята китайци от дълбока древност имали и компаси, и шлюзове, иригация, кораби с колела, ползвали барут, имали даже чадъри. Баси, добре че покрай арабите и пътешествията на Марко и компания сме прихванали малко технологии. :bigwink:

и тоалетна хартия. От 12 век. Докато в европа са се бърсали със шума.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

и тоалетна хартия. От 12 век. Докато в европа са се бърсали със шума.

и книжните пари също. Даже при братята римляни има едно бегло подобие на осребряване на разписки, но после в Средновековна Европа нещата пак слизат надолу.

Да се сравняват цивилизации по такъв признак - абе видите ли пичовете не са изнамерили колелото, значи са примитиви, е доста невярно. Не са го изобретили, щото явно са нямали нужда от него. Затова пък, както казваш, астрономията им е била на ниво, което ние достигнахме едва през 18-19 в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Т. нар. жертвоприношения в Центр. Америка са били нещо много по-различно от това, което повечето хора си представят. Да оставим настрана, че 2Б3 от хората са отивали съвсем доброволно (кой не иска да седне на една маса боговете?smokeing.gif ).

Бих препоръчал като четиво по въпроса една много добра книга (наистина добра, не че аз имам пръст в нейното издаването и редактиране post-49835-1119740250.gif).

http://www.book.store.bg/p13410/religioznite-tradicii-na-sveta.html

Там частта за религиите в Месоамерика е написана от Д. Караско - един много авторитетен специалист в областта.

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, аз предлагам темата да се затвори вече, щото квот можеше да си кажем почти сичко си казахме и дадохме линк да се прочете. Оттука само си мерим пишоците по отбори. Като смея да кажа, че моя води по точки.

Исках само да допълня, че наистина е груба грешка да се счита, че в Източна Източна Азия испанците са действали инакво където са им стигали силите. Хубаво е да се прочете нещо за политиката им на Филипините и особено за дългата и жестока война с мюсюлманските княжества там. Съвесем нелишена от религиозна окраска. Имаше в нета една "История на Филипините" ама беше на отделни постове и е неудобна за работа. Също да припомня защо в Япония първоначално добронамерените Тойотоми Хидейоши и Йейасу Токугава погват християните до дупка и затварят страната. Както и за възстанието в Шимабара и как некъв пубер получава откровения като Жана Д'Арк. Ама не му провървяло. Който не му се рови, да чете или гледа "Шогун".

Не съм гледал Апокалипто, ама след Страсти Христови реших за себе си да не гледам нищо с щемпел Мел Гибсън. Нема нищо общо с християнството решението ми а с чистото изкуство.

За десерт ето тука линк към Ивик Олег - История человеческих жертвоприношений - кой , кога, зашо и колко е жертвопринасял на своя бог.

А, и моля КГ да не оправдава хората с времената. Нали уж божем християнството требеше да ги променя. А се оказва,че видите ли, времената били по-силни от християнските поучения. Историческия детерминизъм ми е по насърце на мене...:crazy_pilot:

Приятно дообсъждане тук конкретно от мен. ДО нови срещи по друг повод.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както казах по-назад (или другаде), всички са жестоки - и християни, и нехристияни от всякакъв род и порядък. Хора сме, обичаме да се колим. И християни са клани от езичници, и езичници са клани от християни. Но е факт, че колкото повече попива от гръко-римския свят, толкова по-малко склонно да коли на тумби става християнството. Тези двете сили - Античността и християнството - заедно раждат една все пак относително уютна цивилизация. Даже, бих казал, доста уютна. Да, християнството поне донякъде смекчава характерите. То самото също еволюира, има възходи и падения, както в политически, така и в интелектуален и морален смисъл.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не разбрах какви точно линкове на Ханибал се губят. Но новите, които е сложил напълно потвърдиха предположението ми за литературата оформила възгледите на някои за християнството. От този безценен линк Иосиф Ромуальдович Григулевич. Крест и меч напр. се вижда здравото подковаване с идеите на марксизма и ленинизма:

Изабелла отличалась непревзойденным ханжеством. Маркс называл ее "фанатичной свиньей", "католической скотиной" (Архив Маркса и Энгельса, т. VII. М., 1940, с. 82, 101). Ее супруг Фердинанд соединял в себе все пороки, которые сделали его идеальным прототипом "Государя" Никколо Макиавелли.

Християнството променя света и създава равенство между хората, но това не става отведнъж. Главите на хората на се твърд диск на компютъра, та да може да ъпдейтваш Виста на Уиндос 7. Промените стават бавно, защото е необходимо самото християнство да се утвърди, а после и с поколенията да се променят хората. Както и е със сегашна България - мислеше се, че декомунизацията ще стане за година-две. А ето, че вече 20г. мизерстваме и ще ни трябва поне още едно поколение да мине, та да може да почнем да изплуваме.

Християнството не е нещо, което се е спуснало отгоре. В България има доста ханове и боили езичници преди да стане покръстването при Борис. В Русия има т.нар. "Малко покръстване" при управлението на княгиня Олга, а голямото е едва при внукът й. Често пъти в старите религии е била заложена идеята за появата на новия Бог - Вергилий пише за пророчеството на сибилата от Куме, индианците са очаквали "пернатата змия", траките са имали възкръсващия Залмоксис. Тъй че обикновено християнството става офиц. религия след като вече е имало една широка основа.

В хода на някои процеси на преструктириране на държавите някои от плановете на светската власт са получавали и религ. одежда. Гоненията на хугенотите във Франция са част от централизирането на държавата, действията на Инквизицията в Испания са в периода на Реконкистата и конквистадорите, споменатия Алексий І също предприема ред действия за стабилизиране на политическото, военно и икономическо положение на Византия и споменатия събор е част от тези действия. В повечето случаи цевтралната светска власт е гледала да ликвидира някои автономни формации в държавата. В този дух е било и увищожаването на ордена на рицарите на храма от Филип Хубави.

Това, което е в Юстиниановия и Теодосиевия кодекс е цивилно право, което е различно от каноничното право. През средновековието дори каноничното право е било противоположното понятие на гражданското. Позоваването на тези кодекси е все едно да се обвинява БПЦ за убийството на кат. епископ Евгени Босилков от комунистите.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе, прекрасно е християнството. Ето ви малко прекрасности:

--- "И рече Бог (Иехова) на Авраама: а ти запази Моя завет, ти итвойте потомци след тебе в родовете им. Този е моят завет...целият мъжки пол увас да бъде обрязан... А необрязаният от мъжки пол, който не обреже крайната сиплът (на осмия ден), тая душа ще се изтреби..." [Бит. 17:9, 10, 14]

--- "Който принася жертви на богове, освен на едного Господа (Иехова),да бъде изтребен."[Изх. 22:20]

--- "Врачовете(заклинателите) на оставяй живи..." [Изх. 22:18]

--- „Мъж илижена, ако извикват мъртвите и влъхстват, да бъдат убити: да бъдат пребити скамъни, тяхната кръв е на тях". [Левит, 20:27]

--- "Пазете съботата, защото тя е света за вас: който я оскверни,да бъде предаден на смърт; който в тоя ден върши работа, тая душа трябва дабъде изтребена измежду народа си."[Изх. 31:14]

--- Захария (глава13), призовава бащите и майките да убият собствените си деца, ако са към другавяра.

И ако някой още пророкува, тогава баща му и майкаму, които са го родили, ще му рекат: «Няма да живееш, Защото говориш лъжи вимето Господно», и баща му и майка му, които са го родили, ще го прободат,когато пророкува. [Захария 13:3]

--- "Когато синовете Израилеви бяха в пустинята, намериха едного, чебереше дърва в съботен ден...и го убиха с камъни, и той умря, както заповядаГоспод (Иехова) на Моисея."[Числ. 15:32, 36]

--- "Ако...тръгнат и почнат да служат на други богове, и се поклоняттям, или на слънцето, или на месечината, или на всичкото небесновойнство...изведи оня мъж, или оная жена, които са сторили това зло, привратата си и ги пребий с камъни, да умрат."[Втор. 17:2, 3, 5]

И в този дух нататък - могат още много прекрасни неща от тази прекрасна книга да се цитират...

И християни са клани от езичници, и езичници са клани от християни.

Така, така. Само че християните колят езичниците, защото са от друга вяра. А езичниците са клали християните защото?... Май не заради това, че са от друга вяра. smokeing.gif

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе, тия цитати не са ли от предхристиянската част на Библията biggrin.gif

А, що, крал Свен Вилобрадия си ги коли по най-фанатични причини. Примери - бол.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що да се отказваме, това си е културно наследство. Даже показва колко са напреднали нещата от ония времена smokeing.gif

Следхристиянска има - това са всякакви лиготии тип неопаганизъм. Пълен кич.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Християнството променя света и създава равенство между хората

Извинявам се, че така нахълтвам в темата, може би вече е обсъждано, но това равенство между хората къде собствено е създадено от християнството и кога? Ако мже малко конкретика, ще съм ти благодарен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що да се отказваме, това си е културно наследство. smokeing.gif

То па едно наследство...

Но въпроса е принципен. Ако приемате гледната точка на Ветхия завет - заявете го, ама без сегашното шикалкавене. Ако не ги приемате тези неща - значи неправомерно ги причислявате към доктрината си. Това е една от онези ситуации, където има само отговори "да" или "не". smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми то има всякакви християни. Едни казват, че Старият завет едва ли не важи още. Други казват, че не важи. Трети казват, че е важал навремето, вече е напълно изпълнен и сега се чете само за поучение. Аз съм от третитя тип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи ти Глишев отричаш неделимостта и свещенноста на Писанието?!?... Извинявам се, ама ти си баш някакъв Ню-ейдж християнин! whistling.gif

Честно казано не знам някоя от значимите християнски формации - православна, католическа или по-големите протестантски да са се отказали официално от каквато и да е част от Библията. Ако това стане, ще бъде Реформация, пред която тази от 16 в. пасти да яде... smokeing.gif

Някакви маргинални християнски групи могат да твърдят за неприложимостта на Ветхия завет, ама я попитай който и да е официален православен фактор да видим какво ще каже?... punk.gif

Редактирано от Black Wolf
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Християнството променя света и създава равенство между хората, но това не става отведнъж.

Християнството не е нещо, което се е спуснало отгоре.

Това, което е в Юстиниановия и Теодосиевия кодекс е цивилно право, което е различно от каноничното право. През средновековието дори каноничното право е било противоположното понятие на гражданското. Позоваването на тези кодекси е все едно да се обвинява БПЦ за убийството на кат. епископ Евгени Босилков от комунистите.

Начи писна ми да пиша по тая тема ама понеже Сър пак почна да нарежда некви изкълчени становища искам малко да уточня.

1. За Григулевич. Мисля в един предходен постинг те призовах ДА СЕ АБСТРИХИРАШ ОТ ГЛЕДНАТА ТОЧКА НА АВТОРА при едно изследване а само да извличаш съдържанието на събитията и да оценяваш тяхната достоверност. Да отричаш изследването на Григулевич САМО защото е марксист е същото като аз да ти кажа, че в Новия завет няма грам историческа истина САМО защото е писан от последователи на Исус, а не по други причини. Айде стига вече с тва тесногръдие. Като не можеш да опонираш по същество въртиш софистика. Григулевич го дадох защото обобщава нещата и привлича множество източници. Пък ти от цялата книга извади САМО пасажа дето Маркс нарича Изабела свиня, щото иначе книгата няма да мине през цензурата и да се отпечата. Типично по християнски. Щом това те притеснява, ето оттука чети директно работите на Диего де Ланда, Бартоломе де Лас Касас и Мотолиния (Торибио де Бенавенте). Ама сигурно и те са комунисти...или католици...или държавни служители...или каквото и да е което те урежда.

2. Мнението си за християнството съм оформил прочитайки трудовете на уважавани автори, които те помолих да използваш за справка преди да пишеш смехории. А именно: Болотов, Лекции по истории Древней Церкви ; Карташев, История Вселенских соборов; Г. В. Флоровский (особено ценен за анализа на това как една вероучителна постановка се приема за "ортодоксална" а друга за "еретическа" под влиянието на съвсем банални и често мръсничи фактори): Восточные Отцы IV века и Восточные (среша се и Византийские) отцы V-VIII века . Може да се добави и Михаил Поснов, История христианской церкви. Там събитията около първите векове на християнството като господстваща религия са изложени достатъчно подробно и приятно. Ако не щеш да четеш и тях тогава айде стига въобше съм се занимавал. :vertag:

3. Това дето пишеш за налагането на християнството в България и Русия и дръндъриците за Сибила си е живо спамене ама аз не съм модератор. Не виждам с какво изброените от теб факти променят насилствения характер на покръстванията, описан в самите исторически паметници, които приведох. И които или не си прочел или си решил да подминеш с мълчание (по християнски). :vertag: Ако християнството в различните страни бе имало толкова "широка опора в народните маси" :laugh: още преди официалното покръстване на въпросните нации, немаше да се налага и до днес поповете да се чудят как да си отучват псомите от "езически суеверия".

4. За възкръсващия Залмоксис/ по- скоро Дионис (Озирис, Атис, Адонис, Тамуз, Дионис етц) споменаването на мен не ми говори нищо друго, освен че християните вземат главния си вероучителен догмат наготово от други религии.

5. Това за туй как християнството не било спуснато свише ти ръкопляскам с две ръце. А за времето...Не мислиш ли че християнството ВЕЧЕ ОТДАВНА Е ИМАЛО ДОСТАТЪЧНО ВРЕМЕ? Ама се старите истории...чак до опитите за задължително вероучение или криминализиране на ереста (където когато каквото може да мине).

6. За Религиозните войни във Франция. Били са си баш религиозни а не доминантно политически. Нещо повече. И адмирал Колини, и нарая Анри наварски (преди приемането на католицизма) са били и хугенотски водачи и ключови държавни дейци. И хугенотите нееднократно покзават че са готови на мир само и само да ги оставят на мира в частния им религиозен живот. Де факто хугенотите обединяват Франция и я извеждат от кризата ставайки католици и проявявайки страхотна държавническа мъдрост в протививес на религиозния фанатизъм.

7. За каноничното и цивилното право...Понеже така и така съм решил да те титулувам Сър Галахад Хлъзгавия (чисто приятелски и на шега !), остава да продължа да цитирам Хъксли/Библията и да река " И предаде го господ в ръцете мои". Мой човек, КАНОНИЧНОТО ПРАВО В ПРАВ ТЕКСТ ПРЕПРАЩА КЪМ ГРАЖДАНСКОТО КОГАТО ПРЕДПИСВА КАК ТРЯБВА ДА СЕ ТРЕТИРАТ ЕРЕТИЦИТЕ (ЕЗИЧНИЦИТЕ ИЛИ КОИТО И ДА СА ТАМ) АМА В ПРАВ ТЕКСТ СИ ПРЕПРАЩА. ДВАТА ДЯЛА НА ПРАВОТО КАНОНИЧНО И ГРАЖДАНСКО) В ХРИСТИЯНСКИЯ ПЕРИОД СЕ РАЗГЛЕЖДАТ КАТО ЕДИННО ВЗАИМОСВЪРЗАНО ЦЯЛО.ТАЗИ КОНЦЕПЦИЯ ВЪВ ВИЗАНТИЙСОТО ПРАВО СЕ НАРИЧА СИМФОНИЯ.

Не случайно ти казах да четеш "Руската идеология" на Соболев. И тва не си направил. Егати спора....

Согласно этой симфонiи, Византiйскiе императоры оказывали и почитанiе Церкви въ лицѣ ея власти, т. е. не вмѣшивались въ дѣла Церкви и самихъ себя считали подсудными церковной власти въ дѣлахъ вѣры и нравственности, о чемъ свидѣтельствуетъ ихъ отношенiе къ Вселенскимъ Соборамъ, на которыхъ они никогда не предсѣдательствовали и постановленiя коихъ они считали обязательными къ исполненiю не только для всѣхъ ихъ подданныхъ, но и для себя самихъ, и даже признавали силу гражданскихъ законовъ только въ томъ случаѣ, если они не противорѣчили св. канонамъ.
. Като каквто виждаш, от гледна точка на църковните юристи тяхното право даже има преимущество пред гражданското. гражданските власти са САМО ИНСТРУМЕНТЪТ който послушно изпълнява повеленията на майката-църква.

Руският дореволюционен професор по канонично право Курганов (пак е в Руската идеология, линка съм дал) казва:

Съ этого времени царь своею самодержавною властью обязывается быть покровителемъ православной Церкви, заботиться о водворенiи мира въ святыхъ Божiихъ Церквахъ, наблюдать за точнымъ исполненiемъ церковныхъ постановленiй въ жизни подданныхъ — и мiрянами, и духовенствомъ, въ особенности — касательно чистоты православной вѣры, и даже имѣть попеченiе о распространенiи вѣры среди язычниковъ. [Проф. Кургановъ, „Отношенiя между Церковью и гражданской властью”. Казань, 1880 г., стр. 50]
. Каква е била грижата и покровителството става ясно от статиите в Уголовния кодекс.

Теорията за симфонията е изложена най-напред в VI Новела на Юстиниан . За светските репресии срещу "еретиците" светските власти ЗАДЪЛЖИТЕЛНО са искали мнението на духовниците. Личи си и в Алексиада, личи си и примерно в Отговора на папа Лъв (православен светец) към император Маркиан :

„Мнѣ стало извѣстно, что хотя нечестивый Евтихiй по его заслугамъ находится въ ссылкѣ , но въ самомъ мѣстѣ своего осужденiя онъ еще отчаяннѣе разливаеть многiе яды злохуленiй противъ каѳолической чистоты, и, чтобы уловить невинныхъ, съ величайшимъ безстыдствомъ изрыгаетъ то, чего въ немъ весь мiръ ужаснулся и осудилъ. Итакъ, я нахожу полное основанiе, чтобы ваша милость повелѣла переправить его въ болѣе отдаленныя и уединенныя мѣста”. [Дѣянiя Вселенскихъ Соборовъ, т. IѴ, ч. 11, стр. 182]

В самите църовни канони си пише черно на бяло че като си нарочиш еретици, трябва да извикаш светските власти за да ги вземат мярка за шапка: 104 правило на Картагенския поместен събор. 4 правило на IV вселенски събор в Халкидон пък си пише, че ДУХОВНИЦИТЕ НЕ МОГАТ ДА САЕ СЪДЯТ В СВЕТСКИ СЪДИЛИЩА. Тоест светския съд не може да осъди духовник като "еретик" или да го малтретира. По духовните дела първо задължително те осъждат ДУХОВНИЦИ.

69 правило на същия Картагенски поместен събор задължава духовенството да търси съдействието на светските власти за изкореняване на езичеството:

Подобает просити благочестивйших царей, да повелят совсем искоренити останки идолов по всей Африке. (Ибо во многих местах приморских, и в разных владениях, еще сохраняется неправедно силу сие заблуждение.) Да будет заповедано, и идолов истребити, и капища их, в селах и в сокровенных местах без всякия благовидности стоящия, всяким образом разрушати.

По същия въпрос виж и 71 правило, а по други поовди да се търси пак съдействие от светската власт вж правила 70 и 72, 94 (за рушене на "нелегитимни" християнски култови места.

В протокола от Халкидонския IV вселенски събор ("деяния") си е вписано обръщението към императорите Валентиниан и Мариан

„Для сильныхъ болѣзней нужны и сильное лѣкарство и мудрый врачъ. Поэтому-то Господь всѣхъ приставилъ ваше благочестiе къ страданiямъ вселенной, какъ наилучшаго врача, чтобы вы исцѣлили ихъ приличными лѣкарствами, И вы, христiаннѣйшiе, принявши божественное опредѣленiе, предъ всѣми другими приложили приличную заботливость о Церкви, предписывая первосвященникамъ врачество согласiя. Ибо, собравъ насъ отовсюду, вы употребили всѣ средства, чтобы уничтожить случившееся разногласiе и укрѣпить ученiе отеческой вѣры” [Дѣянiя Вселенскигь Соборовъ, т. III. Казань, 1908, стр. 280]
. В 131 новела на Юстиниан е вписано,че светското заонодателство ТРЯБВА да бъде съгласувано с разпоредбите на църковните канони, иначе е недействително, а каноните моментално получават сила на закон
«Предписываем, чтобы священные церковные каноны, изданные или подтвержденные четырьмя святыми соборами, а именно – Никейским, Константинопольским, Эфесским и Халкидонским…, имели ранг законов; ибо догматы четырёх вышеназванных соборов мы признаём наподобие святых писаний, а их каноны храним, как законы» (Nov. Just. 131.1).
. В "Епанагогата" пише същото, а император Лъв Философ отменя куп закони ато противоречащи на КАНОНИЧНОТО право. От 1086 нашия човек Алексий Комнин прехвърля на духовните съдилища цялото брачно-семейно право.

После се появява

Максимальное взаимодействие церковной и светской власти в судебной сфере проявилось в создании в Византии сначала в VI в., а впоследствии в XIV в. института «вселенских судей ромеев» (οι καθολικοι κριται των Ρωμαιων). Двенадцать судей назначались императором из духовных лиц и принимали присягу относительно добросовестного исполнения своих обязанностей. Их власть имела всеобщее («вселенское») значение и распространялась на все категории населения, включая императора, лиц, находящихся на службе при императорском дворе, правителей областей и прочих архонтов[21]. Судьи рассматривали только гражданские дела, причём к ним можно было обращаться, минуя все инстанции ординарного суда, хотя фактически вселенский суд стал высшей апелляционной инстанцией. При вынесении приговоров вселенский суд руководствовался как церковным, так и светским законодательством. С конца XIV в. вселенские судьи появились во всех городах империи и просуществовали вплоть до падения Византии[22].
За симфонията чети статийка Симфония властей в Византии: опыт взаимодействия государства и Церкви.

Та по въпроса, Сър Галахад. Признавам ти правото да бъдеш християнин. Приветствам желанието ти да защитиш убежденията си. Радвам ти се като си спорим с теб. Ама моля те само за това: не манипулирай данните и опознай по- добре наследството на собствената си църква. като например тук: КАНОН. Свод законов православной церкви и VI новела на Юстиниан.

Пък ако продължиш да си ми говориш така наизуст, нема смисъл да спорим.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О, не. Това е много старо схващане за Писанието. То е свещено и неделимо, но новата част е актуална.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е как става тази работа - хем е свещено и неделимо, хем има неактуални чести? Щом само една част е актуална, значе НЕ Е свещено и неделимо.

Това му си вика извъртане по килифаревски (или по християнски)... tooth.gif

Според мен просто е време да си пренапишете Писанието. Последните промени в него са правени преди колко - 1300 год.или даже по-малко? Време е за нови. smokeing.gif

Редактирано от Black Wolf
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев, само да допълня, че Новият завет не е толкова "благ и милостив" към "неверниците". Само че се съобразява с възможностите и положението на раннохристиянската община. Исус нееднократно обяснява на всички слушащи как невярващите и в него ще страдат гнуснаво- огньове, червеи и други. И им казва,ч е ако доде втори път ше им види сметката. Виж си и Апокалипсиса. Агресията НЕ Е ЕЛИМИНИРАНА А САМО ПРЕНЕСЕНА ОТ КОНКРЕТНИТЕ ПРЕДПИСАНИЯ ТУК И СЕГА В АБСТРАКТНАТА ПЛОСКОСТ НА ПОЖЕЛАНИЯТА. Тоест евреите от Ст. З. имат властта и институциите да убиват и наказват и го правят. Исус няма възможностите да трепе тук и сега но това не му пречи да обещава да го свърши на второ пришествие. Ако не вярваш в Исус като бог това са си само безобидни лалджилъци- ок. Но ако вярваш че е такъв, значи той не елиминира разправата а само ще я свърши лично и когато може. Когато горят хора, християните просто правят "тук и сега" (защото и когато го могат) това, което богът им е обещал че ще свърши малко (?малко) по късно... В този смисъл жестокостта не е непротиворечива на мирогледа им (ао са достатъчно вярващи).

Припомням, че Исус казва че е дошъл да изпълни стария завет и че и една йота от него няма да отпадне. Исус е правоверен евреин.

-----

За Свен Твескег (Раздвоената брада) Харалдсон - наследява баща си Харалд Синия зъб. Който и най-официално покръства Норвегия. Той е кръстен и при кръщението получава името Отон в чест на немския император. Синът му Канут Велики е християнин. Не бъркаш ли "гоненията на християни" от него с опита му (успешен) да сложи на норвежкия трон като своя марионетка Ерик Кървавата брадва вместо християнина Олаф Трюгвесон? В Норвегия Ерик се е опирал на езичниците, които са били преследвани от Олаф. Но това е политически сблъсък в който има християни и езичници и от двете страни.

Впрочем в конкретния случай съм готов за аргументирано оборване.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вук, неведнъж съм ти го казвал - твоята частна представа за това какво би трябвало да е християнството не влияе върху самото него. Мненията ти са с никаква фактическа стойност. Новият завет е с по-голяма тежест за християните, но от това Старият завет не спира да се чете. Ти изобщо познаваш много зле основите на трите аврамически религии, което не ти пречи да ги коментираш нашироко.

Ханибале, само да те помоля вместо главните букви да ползваш почерняне или нещо такова. Иначе си прав, но аз мисля, че това е голям напредък: вместо във всеки един случай да имаме правото и задължението да колим, постепенно да отдаваме тая част на Бога. Дето се вика, аз и сега мога да кажа: "Ега пукнеш!", но това не е баш същото като да направя нещо по въпроса. Да, сега някой ще излезе и ще каже, че дори в самото Евангелие замисълът е приравнен към деянието, но точно в това е уловката: религиозният идеал иска от човека много, за да може човекът да изпълни поне малко.

Иначе по отношение на гоненията на крал Свен срещу християните в Дания, Норвегия и Англия можем да си говорим доста, но може би в друга тема, защото тук някак си става дума за християните като палачи, а не като жертви.

Галахаде, Ханибал е прав. Ползваш зле подбрани, манипулативни и изцяло вътрешноправославни аргументи, което често прави мненията ти много слаби. Все пак тук не е неделно училище. Другояче би трябвало да се защитават някакви християнски гледища. Недей и ти като Алвата, че той е умничък, милият, ама все гледа да го избие към формална логика и клишета.

Жентлемени, дайте да се върнем на темата. Тя беше за християнските гонения срещу езичници. Само за тия в римската империя ли да си говорим или и за отношенията между християни и езичници извън лимеса?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз предлагам да затворим темата. Каза се всичко според мен. Вън, вътре и насекъде.

За "оставянето на бога" като напредък...Лошото е че християните решили да се богоуподобят.... И в това...

Основите на трите авраамичеси религии аз ги познавам. Може ли аз да се изказвам? :smokeing:

Ше науча и Вук. И той блекар, ше се разберем.

Кво ше кажете да пуснем теми за Кумран, ранното християнство, юдаизма в Римската империя?...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам само преди това да подбера подходяща дигитална литература за да е на разположение на дискутиращите. Който иска да спори,да я свали и прегледа преди да пише. И тогава вече да водим спор като сериозни хора. Не да се дърльотиме. Предвид поуката оттука. До понеделник давам литературата по конспекта. Може и по-рано.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...