Отиди на
Форум "Наука"

Другарче - записна книжка на пионера


Recommended Posts

  • Потребители

Помня само първите четири правила. Цитирам ги по памет. Цитирала съм ги дори на моите ученици. Това което не помня няма как да го напиша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз помня само второто, от тези които си написала. :)

"Чавдарчето е весело дете - играе, пее, учи се и чете."

Даже често го казвам на моите деца. С жена ми сме им обяснявали какво е чавдарче, макар да си мисля, че не са съвсем наясно за какво става дума. А това съм го запомнил, може би защото това е нещо, което е важно за всички деца по света. Да са весели и да изживеят детството си безгрижно, енергично и смислено.

За другите се сещам, че сме ги учили - не ми бяха съвсем непознати като ги прочетох... :)

Виж, за пионерчетата мяй нямаше такива правила. От онова време си спомням само: Бъди готов! Винаги готов. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трудно биха те разбрали твоите деца. Трудно биха те разбрали и сегашните 20 годишни младежи. Просто те са родени в друго време и принадлежат на друг свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В началото на шестдесетте години по идея на журналистката Лили Лозанова започва кампания за възстановяването на историческият „Радецки”. Нейната инициатива е подкрепена от вестник „Септемврийче”, в чиято редакция работи. За две години от вторични суровини и билки и участие в трудови бригади 1 200 000 български деца събират 523 000 лева. Русенските корабостроители работят денонощно и за две години възстановяват светинята. Те вземат коритото на кораба „Пловдив”. Останалото е направено по чертежите на кораби, близнаци на „Радецки”, които са изнамерени във Виена. Първият рейд на „Радецки” е на 27 май 1966 г. от пристанище Русе до Козлодуй.

Подобни информации за възстановяването на парахода „Радецки, вече като кораб „Радецки” (сегашният кораб се движи с дизелов двигател, а не с парна машина), могат да се видят на доста места в интернет. В материалите, които прегледах, обаче, и от които взех горните съвсем бегли сведения, е пропуснато да бъде уточнено, че цялото мероприятие преминава с участието не на какви да е деца, а на пионери. И че в. „Септемврийче” е орган на едноименната пионерска организация.

Затова и показвам още един филателен документ. Марката е пусната на 28 май 1966 г. - денят, в който новият „Радецки”, построен с пари, събрани от пионерите, акостира на Козлодуйския бряг. Художник на марката е Иван Кьосев. Казва се, че той използвал идейни проекти на пионерите Любомир Младенов и Любомир Димитров.

post-2642-001725900 1322217485_thumb.jpg

post-2642-053593800 1322222371_thumb.jpg post-2642-016307700 1322222378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-2642-064315400 1322300244_thumb.jpg

Международният пионерски лагер „Георги Димитров” в село Кранево (в миналото Толбухински окръг, днес област Добрич) е изграден през 1958 г. Обхваща площ от 50 дка, върху които са построени 3 вили и просторна столова. За нуждите на възпитателната работа са уредени музейна сбирка, пионерска стая, спортни площадки, естрада, беседки и др. Всяка година в лагера летуват пионери от Европа, Азия, Африка и Америка. За една смяна лагерът приема 500 деца и ръководители. За организацията и дейността има правилник, дневен режим и план за работа през смяната; заниманията се ръководят от лагерен съвет, подпомаган от Съвета на клуба на разноцветните връзки и Клуба на ръководителя.

post-2642-097944400 1322300251_thumb.jpg

Пионерите устройват разнообразни прояви на дружбата; от 1962 г. дейност развива Съюзът на разноцветните връзки, чийто девиз е „Ние живеем далече един от друг, цветът на пионерските връзки е различен, но нас ни обединява голяма и нерушима дружба”. През 1966 и 1972 г. под патронажа на Международния комитет да детските и юношеските организации СИМЕА в лагера се организират международни пионерски лета. (Енциклопедия България, том 4, с. 150).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление повечето от тези лагари са вече в историята. Една голяма част от тях са разрушени, а земята върху която са били построени е върната на старите им собственици. Еленският лагер също спада към тази група. А колко хубави спомени имам от там.

Предполагам, че на тяхно място се издигат многоетажни стъклено-бетонни хотели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен ми се струва, че повечето от тези пионерски лагери съществуват и днес. Вече като "детски". Даже има и почиващи деца в тях. Този в Кранево го има, в Обзор съществува, в Равда също. Каква е материалната база не мога да кажа, но не ми изглеждат много комфортно отвън (едва ли и някога са предоставяли големи удобства).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

За Радецки последната информация е, че събират пари за да спасят иначе отива за вторични суровини....

Равда незнам къде има лагер? Всичко е застроено с хотелчета чак до брега на морето....

До носталгията да не забравим и морозовците....Морозов Павел Трофимович

Има и сега, който желае. Скаути няма ли в БГ?

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм си запазил нито пионерската значка, нито пионерската връзка. В началото нямаше чавдарчета. Нас ни приеха направо пионери в 4-ти клас. Оттогава, обаче, събирам пощенски марки. Показвам българските пощенски марки, посветени на Димитровската пионерска организация „Септемврийче". На блока от 1974 г. е показана в детайли и в цветове въпросната значка.

post-2642-003242300 1322134167_thumb.jpg

1951 (10 октомври). Бодра смяна. Художници: Иван Манев (1 лв.), Веселин Стайков (4 и 20 лв.) и П. Вълков (9 лв.). Сюжети: 1 лв. - пионери на посещение в детски ясли; 4 лв. - кръжок "Сръчни ръце"; 9 лв. - момиче-пионер и детска площадка; 20 лв. - пионерски лагер.

post-2642-021481200 1322134174_thumb.jpg

1965 (24 октомври). Димитровска пионерска организация "Септемврийче". Художник Здравка Тасева. Сюжети: 1 ст. - пионери; 2 ст. - приемане в пионерската организация; 3 ст. - тръбач на пионерски лагер; 5 ст. - пионер-авиомоделист; 8 ст. - пионерска художествена самодейност; 13 ст. - млад физкултурник.

post-2642-061998900 1322134180_thumb.jpg

1974 (12 август). 30 г. ДПО "Септемврийче". Художник Меглена Константинова. Сюжети: 1 ст. - момче-пионер с дружинен ръководител; 2 ст. - момиче-пионер с гълъби (волно, мирно и щастливо детство); 60 ст. - значката и девизът на пионерската организация.

post-2642-093543400 1322134185_thumb.jpg

1984 (21 септември). Димитровска пионерска организация "Септемврийче" 1944-1984. Художник Текла Алексиева. Сюжет: 5 ст. - пионерски поздрав „Винаги готов!"; емблемата на честването на 40-годишнината на организацията.

Бижу. Сега забелязвам, че Н Р България е преведено -буквално N R.

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еленския лагер се намираше в дн. гр. Бяла ( Варненско ). До колкото разбрах не останало нищо от него. Дори бунгалата ги няма. А беше хубав и подреден лагар. Около нашия лагер имаше един габровски и 2 софийски. Какво е станало с тях нямам ни най-малка представа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Равда незнам къде има лагер? Всичко е застроено с хотелчета чак до брега на морето....

На края на Равда по посока Несебър има все още съществуващ детски лагер. Поне преди 3 години имаше. Иначе да - между Равда и Несебър вече е плътно застроено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и сега детски лагери. Тези в Обзор и Китен се прочуха с неуредици.

Когато бях дете ходех всяка година още от първи клас. Не ми харесваше заради дисциплината и битовите проблеми - големи спални като казарми, външни тоалетни, липса на баня или лятна баня....Чак в тинейджърските години взе да ми харесва заради купоните, които се спретвахме.

Поради същата причина харесвах и комсомолските бригади, много весело ставаше, макар и в мизерни условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Сега забелязвам, че Н Р България е преведено -буквално N R.

На марките с големи номинали за писмата за чужбина, името на България се изписваше на латиница. Има обаче и още по-фрапиращи примери, като този:

post-2642-015668700 1322500707_thumb.jpg

„Ден на радиото”, написано с латински букви буквално.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...