Отиди на
Форум "Наука"

С какво да храним нашите домашни любимци?


Recommended Posts

  • Потребител

Всички знаем, че по зоомагазините се предлагат много видове храни за кучета и котки. Но ето тук възниква въпросът "Кои храни са добри за тяхното здраве?" Нека всички си дадът компетентното мнение по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 70
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Салам, хляб, супа и каквото остане. Едни приятели ми бяха оставили да им наглеждам хамстера докато бяха на почивка в България и аз пробвах да му дам бира, но той не искаше да пие :(

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Koтките ловуват и когато са току-що нахранени. Бидейки добре нахранени, те не изяждат жертвата си, а само я убиват - заради самата тренировка...

Колкото до самата храна, аз им купувам най-евтините "котешки гранули/бисквитки" от най-евтините вериги магазини - Кауфланд, Билла, Метро, Мега Марина...

(Сега очаквам да ми пратят чек с комисионна за рекламата, която им правя... Всъщност, като се замисля, може, вместо чек, да ме снабдяват с котешка храна до края на света!) :vertag:

Когато нямам пари за такива деликатеси, моите животни се хранят с хляб - като мен. Понякога, разбира се, когато има и за мен!, те опитват и други вкусотии - бумбар, кокали, "месенце" (както казва Mимито), сиренце, биренки и куп други неща...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Koтките ловуват и когато са току-що нахранени. Бидейки добре нахранени, те не изяждат жертвата си, а само я убиват - заради самата тренировка...

Колкото до самата храна, аз им купувам най-евтините "котешки гранули/бисквитки" от най-евтините вериги магазини - Кауфланд, Билла, Метро, Мега Марина...

(Сега очаквам да ми пратят чек с комисионна за рекламата, която им правя... Всъщност, като се замисля, може, вместо чек, да ме снабдяват с котешка храна до края на света!)  :vertag:

Когато нямам пари за такива деликатеси, моите животни се хранят с хляб - като мен. Понякога, разбира се, когато има и за мен!, те опитват и други вкусотии - бумбар, кокали, "месенце" (както казва Mимито), сиренце, биренки  и куп други неща...

Не всичко опира до парите! Моето коте не обича от евтините храни, но понякога му писва само котешка храна. Трябва да му се разнообразява уденето - майче сме го разглезили, защото някои познати си хранят котките само с евтини храни и не мрънкат. Моето коте обича да яде зеленчукова рядка супа :hmmm: Всички му се чудят, ама това е положението!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обикновено на моя котарак му купувам гранулирана храна, като гледам да е различна всеки път. Той не е претенциозен и яде всякакъв вид. Освен това, винаги, когато някой от семейството яде, и животното си похапва - саламче, кремвирш, сиренце, кашкавал. Много обича да пие и мляко. Направо си умира за маслини ! :) А също и за всякакви сладки неща - шоколад, бисквитки, сладки, тортички и т. н. ... и после ми разправяйте, че домашните любимци не приличат на стопаните си по това, което обичат да си похапват ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
...И после ми разправяйте, че домашните любимци не приличат на стопаните си по това, което обичат да си похапват  ;)

Каквото ядат едните, това - и другите.

Аз не ям нищо, което моите котки не искат да ядат.

Първо им давам да опитат от моята храна и, ако я харесат, ям от нея...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител
Всички знаем, че по зоомагазините се предлагат много видове храни за кучета...

Напоследък излезнаха и някакви специялни "шоколади за кучета", които уж били много полезни - съдържали страшно много витамини и един куп други минерали.... До колкото знам и съм чел обаче шоколадът (изобщо сладкото) е вреден за кучетата, а наскоро разбрах че май е вреден въобще за животните (в това число и човека). Но специялно за кучетата знам че е вреден (тук не става въпрос за някакво допустимо количество) понеже не може да се усвоява от организма им поради липсата на някакъв орган..., който го има у човека.

Аз лично си взех от този "шоколад за кучета" за моята болонка, но като го отворих не видях някаква особенна разлика между него и един обикновен шоколад..., та сега се чудя какво да го правя: да и го дам ли?, да го изхвърля ли?...., или аз да го изям :biggrin:

Съвсем сериозно,... може ли да е полезен един шоколад за едно куче?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Моето куче сибирско хъски го хранех със сурово месо, крака, глави, шийки, коне и т.н. Мързеше ме да ги варя и му ги давах сурови (пък не беше злобен, даже си беше много кротък). Като му писнеше сурово чак тогава му ги варях иначе когато някой от семейството яде и той похапваше. Много му беше вкусно да яде от човешка ръка, така ядеше неща които при друго положение не би и погледнал.

Сега имам котарак който храня с котешка храна консерви и остатъци от манджи. Лошото е че избяга и сега си идва само колкото да се наяде и да поспи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам как си "хранете" животните се чудя как още са живи. При подобни "грижи" в белите страни "собственика" изява солена глоба, а при рецидив животното се отнема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Като гледам как си "хранете" животните се чудя как още са живи. При подобни "грижи" в белите страни "собственика" изява солена глоба, а при рецидив животното се отнема.
Е, чак пък - все пак голяма част от написаното е в шеговит тон!

А законови изисквания към храненето си има и по нашето законодателство - ето най-основните - от Закона за ветеринарномедицинската дейност - съгласно чл.150, ал.1, т.2, б.в ( уффф ) - собствениците на животни са длъжни да им осигуряват достатъчно количество храна и вода, а в следващия член 151, т.14 забранява "храненето на животни с храни, които съдържат вредни субстанции, или храни, неподходящи за вида, възрастта и здравословното им състояние". Наскоро в НС на първо четене бяха приети два варианта на Закон за защита на животните - там тези положения ще бъдат разширени.

А иначе за храненето на компанийни животни напоследък излезна доста литература. Без съмнение има и редица спорни моменти. Напр., дори нещо толкова основно, като това, кучето как трябва да го разглеждаме - като месоядно животно (каквото е например котката), като всеядно, или като мършояд (такова е моето мнение - в смисъл, не че трябва да го храним с мърша (в никакъв случай :w00t: ), а че дивите му предци са били мършояди)? Въпросът не е решен, а той е основополагащ. BTW, съществува при специалистите по хранене на кучета и котки израз "супермаркетни храни" - т.е., тези които се продават в супермаркетите като правило са далеч от доброто качество.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

относно шоколада: в него се съдържа теобромин, които е токсичен за кучета и котки ( най-голяма е концентрацията му в натуралния шоколад), ако едно средмо голямо куче да кажем 10-15 кг изяде един млечен шоколад няма проблем, би се натровило ако изяде около 1 кг, но натуралния щоколад е друга работа- 100 гр. шоколад могат да се окажат фатални

много от кучетата се пристрасяват към шоколад, изобщо избягвайте го, за котки шоколада е още по-токсичен, но повечето от тях по - не го харесват

а кого приемаме за предци на кучетата? - повечето автори твърдят че това е вълка, други, че вълка и кучето имат общ прародител, замесва се и чакала, че и койота, както и да е те не са мършояди е хапват и мършичка, но са си ловци, не се отказват и от някои плодове... аз лично не обичам много стргите класификации, така или иначе всичко е относително и границите са изкуствени

спомням за някакъв разказ на Стелер май беше при една експедиция на север описва какъв глад е било, кучетата ( северни породи) изяждали например колани, ботуши и изобщо всичко от кожа, а хората му ходели с пръчки до голяма нужда, защото кучетата се нахвърляли в/ху изпражненията, но на такова куче дадеш ли му хляб просто не го поглеждало, а като знам на село дядо ми че хранеше кучето със смески за прасета :head_hurts_kr: а дадеш ли му хляб направо си умираше от щастие

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Аз храня моите кучета с месо, хляб, супа, вътрешности, зеленчуци в супата, ориз понякога и гледам никога да не ядат боклуци.

За едно от кучетата ми доживя 19 години.

Не хранете кучетата си с сухи гранулирани храни - според мен са канцерогенни. Нямам данни и доказателства но туморите на едното ми куче се появиха, когато премина на гранулирана храна. А другото ми куче направи алергия към нея...За това я спряхме но все пак ..късно -наложи се операция за едното ми сладурче

За това - пилешко, телешко, риба, зеленчук - те са всеядни, но им трябва протеин както и на нас хората. Има фенери по 2 лева, карантия по 2 лева. Не е толкова скъпо но е важно да му я прогтвиш

ПАК ЛИ ТИЯ ДВАМАТА ДЕТО УБИВАТ КОТКИ ХРАНИЛИ КУЧЕТАТА СИ С КОТКИ?Абе какви сте бе хора? Моето куче, което яде хора не напада котки - що ли? Щото е тъпо ли? Не щото не съм го научила!

Ей такива хора ме карат да се срамувам че съм човек :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Никой не казва, че убива котки специално да храни кучетата си...и какво трябва да значи това?

ПАК ЛИ ТИЯ ДВАМАТА ДЕТО УБИВАТ КОТКИ ХРАНИЛИ КУЧЕТАТА СИ С КОТКИ?

също имайте в предвид следното:

Е, чак пък - все пак голяма част от написаното е в шеговит тон!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Означава, че в темата любимо животно казваш, че посягаш на котки а тука се кефиш че кучето ти ги убива! Едно от моите кучета е 54 килограмово, зло, ноконтролируемо нападащо хора същество, което не допуска на никого да се приближи на повече от 2 метра от някой член на семейството! В града то ходи НА КАИШКА, на село има двор пълен с котки, които гони, хваща и пуска!.. и все пак НЕ ГИ УБИВА тези котки, въпреки че ги гони от територията ако ги хване дори не ги наранява! И като се има пред вид че двора е лично негова територия на която то никога няма да пусне човек безпрепятствено - за да убие за удоволствие ЖИВОТНО кучето ти не е в РЕД -т.е. възпитано е абсолютно неправилно и очевидно е забелязало че стопаните му одобряват поведението му! Или пък е гладно!

Преди доста години имахме един доберман който го пускахме вечер да се шматка из града и винаги сутринта си е на мястото и до него лежи една, а понякога и три котки
- т.е. добермана ви е убивал не защото е бил гладен, а защото е бил неконтролируем... Това че се хвалиш с този факт показва че нито те е грижа за кучето - от бездомните котки може да хване такава болест, че всичките да се изпозаразите или то да умре, нито си направил или някой е направил опит да го отучи от този НАВИК..по-скоро е бил насърчаван! Кучето не ловува, когато не е гладно! Когато е нахранено то играе или спи - и като играе с животни не ги убива! Освен това КУЧЕТАТА не им е работа да се скитат из града сами, което пък представлява липса на каквато и да било отговорност. Като те гледам хич не ти е припукало за котките, но е лицемерно хора като теб да твърдят че обичат кучето си!

И освен това гледането на животно не е за да се хвали човек колко е УМНО а е отговорност!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Едно от моите кучета е 54 килограмово, зло, ноконтролируемо нападащо хора същество, което не допуска на никого да се приближи на повече от 2 метра от някой член на семейството
Това за какъв пример го даваш? С това показваш, че

...кучето ти не е в РЕД -т.е. възпитано е абсолютно неправилно и очевидно е забелязало че стопаните му одобряват поведението му!

...

...

И освен това гледането на животно ... е отговорност!

Каквато в случая не си показала :bigwink:

Кучета убиват не от удоволствие, а от бегли изкривени, останки от инстинкта за лов, което не оправдава неадекватното поведение на собствениците им.

Редактирано от Иво Катрафилов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е така - кучето ми е намерено на улицата, беше бито и имаше страх от хора още когато го прибрах- и до ден днешен за него чуждите хора са източник на страх а оттук и на агресия - не мога да го отуча, цялото му семейство и майка му са избити от хората и то жестоко, а то беше бито!! Вярно, че никога не може да излезе без каишка в града. Когато излизам с него навън го водя на метър повод и ако е бял ден с намордник! Никого не е ухапало или нападнало - аз не съм безотговорен стопанин. Кучето ми ходи на село - там си тича в двора свободно и гони котките. Гони ги от територията си и дори е хващало котка - т.е. котката(малкото котенце на съседите) беше затисната от лапите му - кучката ми я пусна и й се нагъзи - на котката и дойде до мен. Винаги ги пуска живи и здрави - дори понякога ги дебне като при лов, но никога не ги убива като ги хване. Исках да покажа, че дори агресивното куче може да бъде контролирано - щом убива котки да не бъде пускано без контрол- честно казано можех нощем да го пускам мойто из квартала да ми носи трупове на хора не на котки и после да се кефя безумно! Аз не одобрявам кучето ми да е агресивно - това ми пречи при разходките особено много! Въпреки, че е научено да върви до мен, да не се отдалечава, да ми дава пръчка, да сяда и да спира и всичко друго, което трябва да знае едно куче, то не може да спре да се страхува от хора и съответно щом се почувства силно и голямо, със силен страшен глас започна да лае по тях. Хората които са го малтретирали са виновни, това е реакция на болка не на моето възпитание! Не знам дали ще нападне човек - не съм опитвала - да го пусна от каишката се случва само на диви места където няма хора. Повярвай ми срещало е на милиметри всякакви животни и нито едно не е убило. А би трябвало като е от улицата да има по засилен ловен инкстинкт - бездомните кучета много често ловят гълъби!

Та аз съм виждала тука в квартала ми стопани да пускат бултериери и питбули нощем да убиват кучета и котки...

Гледката е потресаваща. А стопаните се кефят. Това особено много ме дразни и натъжава!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Та аз съм виждала тука в квартала ми стопани да пускат бултериери и питбули нощем да убиват кучета и котки...

Гледката е потресаваща. А стопаните се кефят. Това особено много ме дразни и натъжава!

Много добре, ти сама разясни историята на кучето си, за да оправдаеш поведението му, а знаеш ли историята на добермана в случая? Не, не виждам и причина да съдиш предварително…

И не виждам някой тук да е казал, че се е кефил супер много да гледа как се убива друго животна, това че си го виждала и ти, означава ли и че ти се кефиш на това? И аз съм виждал как се малтретират котки, запалват се, целят се, и т.н., но не им се кефя…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Собственика на добермана го е пуснал свободно да убива котки и не веднъж при това! Това е достатъчно. Историята е ясно - безконтролно куче се разхожда из града и носи трупове у дома. Освен това в другата тема за любимото животно казва "Не веднъж съм посягал на котка и пак ще го направя ако влезе в двора ми!"

Това ми е напълно достатъчно, за да ми стане ясно доколко му е кеф! УМното му куче трепе гадни котки...ай стига моля ти се - всеки трети българин е такъв, гледа си кучето за да си избива комплексите - видите ли аз кво умно куче имам. Освен това повтарям да се пуска домашно куче нощем само "из града" е безотговорно поведение спрямо самото куче.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Тъй като гледам.. половината си нямате представа за здравословно хранене на кучетата и котки :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

1. Хлябът - какво толкова полезно намират всички в хляба, че да се хранят животните с него? То може да го изяжда веднага и на повечето да им е вкусен, но това не означава, че за тях е полезен.

2.Млякото (прясното) - също изключително вредно... кучетата и котките не разграждат лактозата (освен, когато са бебета). Това може да предизвика диария. При тях липсва ензимът за разграждане на лактозата, което може да доведе и до стомашно-чревни проблеми. Нищо, че котките го харесват.

3.Салами, шунка и т.н. - Освен, че съдържат много мазнини, имат и много сол, което предизвиква стомашни болки, може да доведе и до панкреатит. :!!!: Освен това, кучетата, които поглъщат много сол, след това пият много вода, което раздува стомаха. Напълва се с газове и може да се превърти, което води до смърт.

4.Кости (май не прочетох някой, който храни с тях, но да кажа) - отново вредни. А и не само - опасни са. Могат да предизвикат перфориране на червата, могат да заседнат в гърлото, а и освен това се смилат до калциев и магнезиев фосфат - т.е. пясък. Едва ли някой храни кучето си с това.

5.Кучешки и котешки консерви (нисък клас) - вредни, вредни вредни. Съдържат страшно много консерванти. Парченцата "месо" всъщност са смлени крака, човки и други глупости. В някои случаи - соя.

6.Подправки - такива несъмнено има в храната, която остава от масата и после я давате на кучетата и котките. Водят до диария, повръщане понякога. Освен това съдържащите се в тях феноли са крайно токсични за черния дроб.

И още има, разбира се.

Най-добрите начини за хранене,са ЗДРАВОСЛОВНО натурално хранене, което да не включва гореизброените неща или качествени гранули, но не от рода на Педигри, Фрискас, Дарлинг и т.н. :!!!: Съдържат оцветители, овкусители, консерванти, соя и подобни глупости. Едни от добрите гранули са Роял Канин, Юкануба, Пюрина, Нутрам, Нутра Нъгетс, Нутра Голд, Чикопи и т.н. да не изброявам. Но те са скъпи, защото са качествени. Храня кучето си с Роял Канин Медиум Джуинър, 8.50 килото е, но е една от най-добрите храни и знам, че кучето ми яде качествена храна. В момента всъщност е на Роял Канин Хипоалердженик - 42 лв за 2 кг, но тя си е лечебна.

Освен това - крайно вредно е да се смесват гранули и натурална храна, тъй като кучетата използват различни стомашни сокове, за да ги смелят и ако изведнъж смените храната, кучето започва да има диария, така че смяната се прави бавно и постепенно, за да свикне кучето.

Съжалявам, ако съм досадна, но ми писна хората да си хранят животните с каквото им падне, все едно няма значение какво ядат, нали тъпчат нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А някакъв източник за дадената информация ще ни посочите ли? С много от нещата съм съгласен, но с други не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точен източник на информация трудно мога да дам. Това е което съм изчела и запомнила... най-вече от един форум за животни.

А ако има нещо грешно - казвай, че да знам, ако съм сгрешила :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да във форумите могат да се намерят много работи, но не винаги са меродавни.

Ами да кажем, че на някой места костите, разбира се специално подбрани ( и не птичи ) се препоръчват за поддържане на здрави зъби и венци и разбирасе не е вярно, че се смилат до пясък :). Виж панкреатит съм виждал ( без да се знае каква е точната причина), но това с раздуването и превъртането на стомаха от шунка и салам... много ще се радвам да го докаже някой това. Лошото е, че в Бг всеки може да гледа куче и го гледа както си знае, просто е крайно време това да се промени.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...