Отиди на
Форум "Наука"

Шистов газ


Elemag

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Това филмче, където водата гори, е манипулативно и е вече разобличено. Това, дето гори там не е газ...

В света се правят толкова сондажи и добиви на шистов газ, а водата гори само в един филм, в един дом.

Няма никакви сериозни научни доказателства, че плодовете ще се замърсят и земята и тя. Има само страхове.

Най-лесно е да се проверят страните, които дупчат шистите - главно Полша, да речем. Има ли замърсяване там или няма? Второ - всяка промишлена дейност влияе на околната среда. Страните са създали институции, с които контролират този процес и хармонизират природата и промишлеността.

Никой не яде ябълки, садени край открит въглищен рудник, нали? Но и мина има, и ябълки има.

Да основаваме мненията си на такива неща, а не на сериозни научни становища, ни прави кръгли глупаци, водени за носовете.

Защо не вземем да поканим Газпром да дупчи половината, а Шеврон другата половина? Тогава ще видите, как няма да има каквито и да било екологични проблеми ;) Стига да не си продаде държавата интересите, както честичко го прави досега.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Друго нещо с АЕЦ-а е, че той си е наш (имаме сериозен мотив да се отнасяме сериозно и внимателно към опастностите свързани с него, а и си имаме специалисти), докато ако Шеврон оцапа, казва sory, плаща и се изнася. А после ние ще плащаме за домати.

Рисковете при АЕЦ и шистов газ са различни. При АЕЦ-а знаем че ако всичко е както трябва си е чист. А при добива на шистов газ СЕ ИНЖЕКТИРАТ химикали в земята, просто още не се знае много за последствията, особено дългосрочно.

Ако имаме някаква държавна политика по този въпрос бих бил по-спокоен. Т.е. ако знам, че добива се наблюдава внимателно за замърсявания и последствия.

Ето тука си прав. Така би било най-добре, но в света няма държава която да се е отказала от природния газ. Него обаче го няма в чист вид навсякъде. Този, който го има, го продава на монополни цени. И понеже в този случай колкото е по-слаб и некадърен купувача, толкова повече го ... товарят, айде да не казвам друго, то за България се получава онзи резултат от линка, т.е. бива грабена.

И да стои ли това, при наличие на алтернативи??

Ти представяш ли си ефектите върху икономиката, ако България добива собствен газ? :whistling: Той ще струва сигурно 100 лева.... А не 600 долара.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Между добива на шистов газ и конвенционалният има две съществени разлики:

1. При шистовият газ се разтварят скали (точно с това се освобождава газа), нещо което го няма при конвенционалният.

2. При шистовият газ се прилага технологията да се дупчи подред, защото всеки сондаж дава по относително малко газ. След това не дупчиш на 100 метра дистация, а примерно на 5 километра - точно толкова колкото да е извън зоната на действие на първия сондаж.

Заради "1" се оказва, че отровите които са в нищожни концентрации на практика нямат никаква спирачка да се разпространяват под земята и следователно да излязат на повърхността.

Заради "2" се оказва, че засегнатите отдолу (а поради "1" понякога и отгоре) райони са наистина значителни.

Наистина при конвенционалните методи също се осъществява замърсяване, но то е такова че практически е складирано сигурно под тонове скали. Входът (сондажът) от който се замърсява е един за една огромна територия.

Добивът на шистов газ не е глупава и безполезна технология. Тя е много приложима ако се прилага в пустинни области или такива далеч от населени места и земеделски земи. Такива райони, които в САЩ са в излишък, но тук в България не.

Третият негативен аргумент е:

3. Шеврон.

Мислите ли, че американска компания ще се грижи за качественото проучване по отношение на безопасността на сондажите? Ще намери най-економичния метор и това няма как да е по друг начин. После ще си плати евентуални глоби (или по-скоро ще даде рушвети).

Иначе наистина неприятно е, че проблемът се политизира. Спомням си на времето как се политизираха бомбандировките над Сърбия. БСП се самопровъзгласи начело и така "автоматично" СДС симпатизанти започнаха да подкрепят бомбандировките. Каква нелепост - да подкрепяш умишленото убийство на хора!!! Почти бяхме само ние, които имахме този феномен. Тогава да припомня имаше протести за бомбандировките в цял свят, включително и в западна Европа и САЩ.

В заключение ще спомена, че истерията около шистовия газ е наистина преувеличена. Това да се продупчи на 100-на места за проучване не изглежда чак толкова зле. Наистина ще се "заразят" тези 100 района, но в близка околност. Но какво ще стане, ако резултатът е, че шистов газ има??? Ами то е ясно отсега, този който е проучвал ще приложи всички политически методи, за да придобие правото на добив (независимо от екологичния ефект).

Между другото как така разбрахте отровните съставки??? Доколкото бях чувал отровната комбинация се пази в тайна от Шеврон. Е, може да са си признали някои от най-безобидните отрови за да хвърлят прах в очите.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето тука си прав. Така би било най-добре, но в света няма държава която да се е отказала от природния газ. Него обаче го няма в чист вид навсякъде. Този, който го има, го продава на монополни цени. И понеже в този случай колкото е по-слаб и некадърен купувача, толкова повече го ... товарят, айде да не казвам друго, то за България се получава онзи резултат от линка, т.е. бива грабена.

И да стои ли това, при наличие на алтернативи??

Ти представяш ли си ефектите върху икономиката, ако България добива собствен газ? :whistling: Той ще струва сигурно 100 лева.... А не 600 долара.

КГ, вярваш ли, че България ще добива собствен газ, щото аз не. И ако верваш мислиш ли че просперитета на хората ще се вдигне поради игнориране на наказателно скъпия руски газ? Аз не. Една отрова в повече и нищо.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи специалистите отдавна са дали мнението си и то е, че при правилна експлоатация риска е минимален. Ама ще кажете няма да има правилна експлоатация. По тази логика не трябва нито да строим нещо, нито да произвеждаме. Защото и житото и картофите и доматите могат да бъдат отровени при самото им производство. Шистовия газ е една възможност, която не бива да бъде пропускана. (почти)Независимо кой го добива. Неговата цена винаги ще е по-ниска от вносния. Спомена се че много страни са го забранили. Да така, но защо? Писах, че Франция например го забранява заради това, че тя има огромен брой АЕЦ-и. Други д-ви го забраняват за да имат своеобразен резерв, както Щатите забраняват добива на нефт от някои свои нефтени полета. Но това са д-ви които имат алтернатива. Ние също имаме алтернатива по отношението на енергията и това е нова АЕЦ, но по отношение на горива и химическо производство алтернатива нямаме. Рано или късно ще се опре до шистовия газ, просто използването на въглеводорови нараства, а както знаем те не се създават от природата нито лесно нито бързо. Ако сега не започнем да развиваме тази индустрия ще се окаже в бъдеще, че Румъния е 'изпомпила' всичко. Тогава умници, като някои потребители пак ще обвиняват правителства и който и да е, ама ще е късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи специалистите отдавна са дали мнението си и то е, че при правилна експлоатация риска е минимален. Ама ще кажете няма да има правилна експлоатация. По тази логика не трябва нито да строим нещо, нито да произвеждаме.

Въпросът е дали към днешна дата у нас може да се осъществява ефективен контрол за правилна експлоатация?

В Чехия напр. смятат, че "Съществуващите чешки закони не са готови за толкова технически сложно изследване, както в случая с шистовия газ"

http://www.dnevnik.bg/sviat/2012/05/07/1822233_chehiia_planira_vremenen_moratorium_vurhu_shistoviia/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Щом в Полша, която няма така активни еколози като нас може, значи и тук трябва да може!

Xyz, всичко това, което пишеш, далеч още не е доказано. Хората го правят в Европа!

Хубаво, ние ще отглеждаме картофи. Но не можем, зашото българското земеделие изнемогва. Изнемогва, защото разходите му са високи, а енергията е един от най-важните сред тях!

Така, че, изобщо няма алтернатива - скъп вносен газ, но затова пък видите ли, картофи!

Истината е - скъп газ, никакви доходи, половината от парите ни за отопление.

Това е то. Поляците са идиоти, видите ли, да дупчат като изоглавени, и там никакви чешми не горят, но ние сме къде - къде по-умни от тях.

Толкова ли национален доход имаме, че да го хвърляме за внос на монополни цени?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ, вярваш ли, че България ще добива собствен газ, щото аз не. И ако верваш мислиш ли че просперитета на хората ще се вдигне поради игнориране на наказателно скъпия руски газ? Аз не. Една отрова в повече и нищо.

При днешното положение на нещата с българската държавност (която, макар последните години да е на по-високо ниво, още е много много слаба) и аз съм скептик.

Но поне трябва да се знае има или няма. Така по-лесно може да се искат по-нормални цени.

Но ние си имаме умни еколози, които се плашат от химикали. Дали ще стимулират картофопроизводството българските екологични организации? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може въобще да не се добива, ако пък е тъй опасно, но поне трябва да служи като аргумент в преговори, в диверсификации и т.н. и т.н.

Не стига че цените високи, ами газа минава през посредници, като че ли двете държави Русия и България не могат да се намерят една друга на картата или не знаят къде съм им тръбите!

България - 4.7 евро на 100 кв/ч.

Румъния - 2.8 евро на 100 кв./ч/ енергия

Е що така??? Да не би пътят от Гюргево до Русе да е непроходим?? Или какво?

Май е, защото Румъния има собствен петрол и хич не й пука, че почва да дупчи за шистов газ.

Айде еколозите да обяснят това нещо защо е тъй? Два пъти ли сме по-богати от Румъния или?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление цената на горивото дали от нашите недра или чужди на мен и теб ще струва еднакво.

А като ще е еднакво за мен с и без шистов, по-добре, без да дупчим тук.

Ако ще е на половина цената обаче съм за.

Ако добивът беше от българска фирма и парите нямаше да се извличат в чужбина, като със всяко предприятие имаше някакъв шанс, но така си е източване на недрата.

Няма гаранция за по-евтино.

Вносните домати имат много голяма себестойност заради големи транспортни разходи, но въпреки това са по-евтини.

Няма гаранция, че и с газа няма да е така. А това обезсмисля начинанието. (освен за няколко, които ще печелят). Но на тях не им пука за мен, защо на мен да ми пука за тях, при това и с някакъв риска за земята ни?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми значи няма чисто икономически отношения, а дълбоко преплетени с политиката. Още един аргумент да се търсят собствени източници.

Кой е наказания, много интересно. И как се нарича, когато монополиста ти вдига цените за наказание? А наказания как се нарича?

А дали просто някой не работи загубената българска държава и просто не печели? Прикривайки това като наказания?

Изобщо, не виждам грам основание в екологичните страхове, в тази ситуация.

ПП

Румъния дори по времето на социализма опонираше на СССР, 600 000 войска прати през 1941 г., и какво? Получава газ два пъти по-евтино от БГ.

Която особени проблеми на Русия никога не е създавала.... :post-20645-1121105496:

Май е друга работата.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като разчоплим историята, + и - Русия - България, май ще излезе повече -

Те винаги се доказват, като враг и при всеки удобен случай атакуват.

Докато Румъния си е чедо, как може да се сравни враг с чедо.

И в този дух, като по-запознати от мен:

При битката за Добрич, Русия на страната на България ли се би или на Румъния?

След края на втората св.война Русия какво казва за България, победителка или победена?

Как биха посрещнали страната решила да стане 16 та република, обявила на конгрес, налели куп пари и се отказала?

След като стартираме като аутсайдери е добре да се погледнем, че не е случайна позицията.

Е добре беше да е нагоре, но при тези факти. Успешно ни поддържат такива.

Но, някой ден ще се събудим от комата.

Страна родена за победител не може да е вечно в кома. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дали? Това са милиарди левове грешни пари, труда на хората тука...

Но си прав - ако не е в ред българската държава, по-добре това да не се пипа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори и газа произведен тук да е по-евтин, аз винаги ще съм категорично против да плащаме на чужденци за собствения си газ. По-добре малко по-скъпия руски, от колкото пак да плащаме, но да изчерпваме собствените си резерви. А за сега родния бизнес е с прекалено байганьовски манталитет за да му се довери един такъв рисков за природата добив. Така че за мен поне още десетилетие не трябва да се мисли за шистов газ. Руския газ е по-малкото зло.

Много странно мнение и то от колега! Как смяташ, кога ще сме 'на ниво' сами да си 'помпим' газа? И каква е гаранцията, че ще сме ние? Т.е. ф-мата може и да се води БГ, ама какви ще са (или ще бъдат) собствениците няма да е ясно. Я по тая логика да си пазим всичко и да си купуваме по-скъпите руски продукти (абе защо руски?!?). Да не говорим, че няма как да го 'пазим'. Румънците ще са го извлекли отдавна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Т.е. смятате, че сме на ниво сами да си го черпим сега?

Е, тя и Шеврон се е доказала с доста скандали, а коя би била българската фирма за целта? Която вероятно ще се справи добре и по-добре от нея?

Или има нова технология за добиване?

Каза се, че ще е по-евтин, има ли гаранция за това?

Ако ще е на сходни цени по-добре, да не е от нас.

Ако целта е да разкрием 100 работни места в производството на газ, и закрием стотици други в туризма и се личим от хиляди туристи, вие кое ще предпочетете?

Трябва да си заложим в дългосрочна програма ще оставаме ли туристическа дестинация или ще започваме да се развиваме, като енергиен източник.

Все едно в биоферма да направим склад за химически торове. (или сходното да направим сметище). Пренесено към страната ни.

Претеглят се нещата и се решава кое.

И без това с ветрогенераторите се оклепа пейзажа на Калиакра, те поне са малко по-"зелено" изглеждащи, но ако се появят и газодобивачите ще стане страхотно.

Ако обаче ще се добива много километри навътре в морето може и да стане сполучливо. Стига да не се вижда от печащите се германки на плажа, че няма да ги видим тях. И стига да не причинява земетресения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Т.е. смятате, че сме на ниво сами да си го черпим сега?

Е, тя и Шеврон се е доказала с доста скандали, а коя би била българската фирма за целта? Която вероятно ще се справи добре и по-добре от нея?

Или има нова технология за добиване?

Каза се, че ще е по-евтин, има ли гаранция за това?

Ако ще е на сходни цени по-добре, да не е от нас.

Ако целта е да разкрием 100 работни места в производството на газ, и закрием стотици други в туризма и се личим от хиляди туристи, вие кое ще предпочетете?

Трябва да си заложим в дългосрочна програма ще оставаме ли туристическа дестинация или ще започваме да се развиваме, като енергиен източник.

Все едно в биоферма да направим склад за химически торове. (или сходното да направим сметище). Пренесено към страната ни.

Претеглят се нещата и се решава кое.

И без това с ветрогенераторите се оклепа пейзажа на Калиакра, те поне са малко по-"зелено" изглеждащи, но ако се появят и газодобивачите ще стане страхотно.

Ако обаче ще се добива много километри навътре в морето може и да стане сполучливо. Стига да не се вижда от печащите се германки на плажа, че няма да ги видим тях. И стига да не причинява земетресения.

Очакваш някой да направи така, че в земетръсен регион като нашия да не стават земетресения? :) Ще стават и още как! И никой мислещ човек не би обещал обратното.

Мда, така наречените защитници на природата (разбирай медийни клаксони) вместо да рипнат именно против поразиите, които бяха направени в името на туризма, седнали с глупости да се занимават. Изсичат се гори (за писти), унищожават се влажни зони (за хотели), застрояват се защитени местности и резервати... Все в името на туризма.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това със милиардите е спекулация според мен. Всички признават че добива на шистов газ е по-скъп от този на конвенционален. Така че разликата няма да е огромна. Особено ако сложиш износа на печалба от чужда компания. Проблема с цената не е в шистовия газ, а в непостоянството на нашите политици по отношение на икономическите връзки с русия. Едни са откровени русофоби, а другите само говорят а гледат да изсмучат нещо от проектите и на края нищо не завършиха. Тогава защо да се чудим за наказателната политика на руснаците? Виж каква е цената в Германия за справка. Така че проблема с цената е в нашия телевизор.

Не е вярно, че е по-скъп. Шистовия газ рязко увеличава добива и диверсифицира доставките и затова цените в САЩ на газта падат.

Ами какво значи русофили? Едните просто продават и то за жълти стотинки интересите на България (демек нашите с вас пари) на една голяма чужда фирма, в случая руска. Другите или трябва да се спазарят правилно с другата чужда фирма, или и те ще прецакат работата...

Не може да се обвинява някой в България, че нещо е нарушил спрямо руснаците, защото България с нищо не е навредила на Русия! Това е много опасен комплекс, който ще доведе до още по-големи цени ...

Ами ако се договорят с американците изгодно за България? Тогава и с руснаците ще може. Или?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очакваш някой да направи така, че в земетръсен регион като нашия да не стават земетресения? :) Ще стават и още как! И никой мислещ човек не би обещал обратното.

Мисля не си зачела добре текста който цитира.

Там не се казва за предотвратяване на земетресения, а за не причиняването им.

Разликата е голяма.

Районът ни не е толкова лош. Не сме Япония все пак.

Хидравличният чук създава мини земетресение и ако това е безвредно някъде в морето и не пречи на никой съм съгласен. Както и надежда да няма разливи на препарати и т.н.

Несравнимо с изсичането на гори за писти, с размер за отопление на едно село за зимата. Останалите села също се топлят, а и се изнася суровина. Не е толкова вредно във всеки случай.

...

Аз съм за да има енергетика, и в тази тема съм го писал вече.

Има си "кантар" претеглят се нещата и се взема решение. Кое да, кое не и кое къде.

Аз само споделям ползите и минусите от да се добива сега шистов газ, съвсем отровено.

И си изразявам собственото мнение на разумен човек, не живея в заблуда, че то ще е харесвано от магнатите целящи пари.

Ако прецените добавете и Вие ползите и минусите според вас и ще се разбере до колко са в унисон нещата с реалността.

И както се казва, ще се разбере има ли почва у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само където проблема с американците е че те ще ни продават наш собствен газ

Собствеността е много интересно нещо. Ако нямаме технологията сами да го добиваме, се договарят съответни условия, в т.ч. и за концесия и за вътрешни цени на доставките.

Няма такъв филм - ще ни продават собствен. Ами ако е на 100 долара? Ко праиме? Така поне ще се конкурират с Газпром..

Или ще се картелират. :tooth::biggrin:

Абе прецакани сме си и това е. Не на последно място заради собствената си национална интелектуална недостатъчност.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или ще се картелират. :tooth::biggrin:

Много вероятно.

:good:

Абе прецакани сме си и това е. Не на последно място заради собствената си национална интелектуална недостатъчност.

Е, не сме чак с такава недостатъчност.

Всъщност, има доста от заможните хора, за които може да се каже, че са с интелектуална недостатъчност, спрямо някои бедни. Но са си заможни.

Та причината за прецакването не е интелекта ни.

Така е отредено. От тези страни ще се взема, а на тези ще се дава, плюс малко вариация в зависимост от способностите на правителството.

И си прав, ще сме прецакани винаги. Ако не правителството поне "аз и ти".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като стана въпрос за икономика и ефективност - една графика, който иска нека да я анализира:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/graph.do?tab=graph&plugin=1&pcode=t2020_32&language=en&toolbox=sort

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графиката е много показателна, за съжаление е отнесена към брутният вътрешен продукт, с какъвто ние не се гордеем. Като гледам, как се е изправила нашата графика, скоро ще отиде в безкрайността. (където горе-долу и се полага при наличие на близка до нулева стойност на число в дроб)

Ако същата консумация я отнесат към брой жители в страните например графиката ще е доста различна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото и да е ниска себестойността на шистовия газ, крайния потребител / човек/ пак ще плаща скъпо за него. Печалбата ще е за Шеврон, посредниците, държавата, не и за хората. Цените на всички енергоносители имат балансирано-пропорционални цени една спрямо друга.И да искаме да не е така никой няма да ни разреши да си продаваме ефтин газ, начини за това - дал Господ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...