Отиди на
Форум "Наука"

Малко комунизъм


Recommended Posts

  • Потребител

\

не разбирам каква е връзката на хофстеде тойби и хуманизма в тази тема, явно ти я виждаш защото нямаш ни най-малка представа за какво говорят Хофстеде и Тойнби. Ами че нали точно за липсата на хуманизъм говорим Михов.....

Връзката е, че все на хуманисти се правим, но престъпленията на комунизма ни отърват. Сталин избива милиони, но за тях не ни пука, нас ни дразнят лошите Хамериканци, че поддържат Пиночет, дето изби хиляди.

западният икономически модел предлага повече - в определени моменти - но методите му не се различават по нищо. нали за тях говорим.

Напротив, предлага повече, но ти няма как да знаеш. Поне не ти национализират имуществото, не ти разбиват черепа с приклад и не те съдят на процес-фарс! ...но ти няма как да знаеш...

не са по-добре. в момента най-добре на балканите са хърватия и словения. за средна европа няма да говоря.

Ами те са с Америка, бе пич, и с Германия, разбира се.

Не с Русия. И хич не им пука за славянските им братя - руснаците, дето даже безвъзмездна помощ могат да им дават. На Беларус руснаците като даваха - цъфнаха ли?!? :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Връзката е, че все на хуманисти се правим, но престъпленията на комунизма ни отърват. Сталин избива милиони, но за тях не ни пука, нас ни дразнят лошите Хамериканци, че поддържат Пиночет, дето изби хиляди.

аз не съм хуманист, нито хофстеде е такъв.

какви престъпления ми отърват? ами има престъпления, има погазване на човешките права през комунима и има диктатура

ами че това е ясно на всички

май само на теб не ти е ясно

но алтернативата е същата и даже повече

в аржентина хунтата изби за 7 години повече отколкото бкп у нас за 45 години.

обаче какво направиха аржентинците - айде галтиери айде видела айде масера - доживот. престъпленията си имат имена.

а ние поне сме тъпаци ни един виновен няма, обаче си имаме цял престъпен период от половин век. хахаха простотия.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в аржентина хунтата изби за 7 години повече отколкото бкп у нас за 45 години.

обаче какво направиха аржентинците - айде галтиери айде видела айде масера - доживот.

а ние поне сме тъпаци ни един виновен няма, обаче си имаме цял престъпен период от половин век. хахаха простотия.

Аржентина е 6 пъти по-голяма от нас. У нас БКП-то изби може би 60-70 хил. души. В Аржентина да са избити 350-400 хил.- човека? И не ме разбирай погрешно - не харесвам и латино диктатурите. Не ги одобрявам. Но мразя да ми извиняват зверствата на нашия режим. Още повече, че имам роднини и съм пряко засегнат.

У нас никой не наказаха - факт. Но това е нормално, защото ни управляват същите хора и потомците им, които избиваха. ;)

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жертвите на хунтата са между 40-50 000 за 7 години. Това колко е населението няма никаква връзка, човешкият живот не е относителна, а абсолютна величина и само демагог изчислява жертвите спрямо общия брой жители.

Между другото михов ако хунтата беше останала 45 години с тоя темп на убийства жив човек немаше да остане хахаха

айде сега да смятаме - у нас 40 000 за 45 години - малко ме съмнява ама йде - значи по 1000 на година.

В аржентина 40 000 за 7 години - значи по 7 000 на година - значи 7 пъти по-репресивен режим.

и тези жертви са доказани защото има издадени присъди. У нас няма процес няма осъдени.

разбира се това са брутални сметки, просто ползвам твоята реторика.

аз не извинявам никакви зверства.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип смятам, че да говорим за аритметика е цинично, когато става въпрос за човешки животи. Но...

Има едно голямо НО.

Забелязал съм, че комунистите винаги са отличниците в избиването. Грубо е да правим такива сметки, но е факт! Сталин, Мао, Пол Пот... милиони. И сега се оказа, че нашите юнаци избиват повече отколкото "прехвалената" и заклеймена хунта в Аржентина дори в абсолютни стойности при толкова по малко население? Сигурен бях...

Никой не може да стигне комунистите по броя на жертвите. Десните диктатури са като пионерчета. Което не означава одобрение за тях от моя страна.

П.П. Алва, аритметиката ти е меко казана спекулативна. Всеки режим има върхове и спадове, а ти вземаш някакви цифри и механично ги умножаваш по години. Така не става. Хунтата е избила по-малко хора от нашите другари.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, горе с аритметика ти показах че не е така.

защото

за тези дето не познават историята на аржентина

ами аз говоря само са последната хунта

ама има общо 3 подкрепени от САЩ

с общ брой на жертвите над 100 000.

ами че нашите другари са пионерчета.

няма нищо спекулативно.

имаш период от 45 години и период от 7 години. с еднакви жертви.

а кажи кой е с по-голяма честота хахаха

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Над 100 хил.? При 6 пъти по-голямо население? Не, нашите другари не са пионерчета - баш комунисти са си! ;)

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ама не се гледа броя население, а продължителността на репресиите. това е обективния показател.

иначе михов по твоята логика сталин е стажант - от 200 000 000 да изтреби 5-6 ами нищо не е тва хахаха

отделно имаме диктатури които от 7 милиона население изтребват 1 милион - салвадор.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алва, хунтата не е избила повече от нас, нито пък у нас са избивани хора за 45 години - избивани са до 1950, след това все по-малко и по-малко.

Да напомня, че темата не е за хунтите, а за Източна Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ - доживотен затвор за Видела за престъпления срещу човечеството - това ли е пропагандата?

Да! Защото няма нито един комунист, осъден за "престъпления срещу човечеството". Дори и Пол Пот не е, а той построи комунизма в Камбоджа раз и навсегда.

Кой знае защо легалните дефиниции за тия термини включват всякакви масови репресии, без класовите. Това е едно от много лицемерните неща на втората половина на 20-ти век.

Точно затова е пропаганда. Имахме ли диктатури в Източна Еропа?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но тезата, че САЩ краде от останалия свят влиза в леко противоречие с огромното й индустриално развитие през 19-ти и 20-ти век... :post-20645-1121105496:

Ми какво повече да се иска от строй, при който "стомасите на поданиците" са пълни, т.е. когато основните потребности на човека са задоволени и презадоволени, вкл. и личните свободни (както беше и още е в развитите западни страни -е, кризата разклати работата, но пак е така)??

И да го сравним с друг, при който хората биват тероризирани всенародно в началото на установяването му, а в последствие лишавани от различни права като защита на собствеността, свобода на словото и т.н.?

Ми то не може. Можем много да говорим за диалектиката на процесите, но да кажем, че двете системи за еднакви по отношение на личните свободи и възможности и гражданите им е най-малкото исторически неадекватно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мдаааа. Когато Неуман Янош се подготвил да сложи гражданска клетва и разгледал конституцията на САЩ видял, че който си иска президент може да направи диктатура по чисто законен начин...... Конституцията им позволява това. Приятелите му се молили, че само официалнията част да цитира и повтаря каквото му казват..... И до ден днешен няма кандитат за това.

Значи. КАКВО obstho има в зловещените правени в кап. страни с това което са правили "комунистите" след '44 при нас?

Едното зло неоправдава другото.....

Така, че тези вид спорове са за пясъчника на дестките игрища, а не за сериозни хора...

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алвасейро, ако смяташ, че Чехия е сравнително развита икономически страна благодарение на комунизма, наистина трябва да намалиш алкохола!

Е , те туй трябва да се изчука със ЗЛАТНИ букви върху излюбления на Алвата Паметник на Съветската армия :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хора, четете класиците..какъв Сталин, какъв Пол Пот, какъв комунизъм в СССР, бившия соц.лагер,да не говорим за Камбоджа където КГ125 вижда нЕкакъв комунизъм, а някой да е видял в тези така нарочени за комунисктически държави ].."развитие на производителните сили водещи досвръхизобилие на материално богатство.."

Со кратце - няма ли я икономическата база, основата, нищо комунистическо по-нагоре не може да се изгради. Невъжможно е да се построи небостъргач в блато и на дървени основи.

То и "ръководните другари" в един момент се усетиха че туй комунизма е друга бира / ама като си отворил вече бирата,ще я пиеш, няма зян да става я/ и взеха че измислиха, че първо трябва да строят социализъм, после този социализъм да узрее, а като узрее и не върже, пак ще измислят нещо.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.... 700 000 000 долара безвъзмездна помощ на година? каквато ни даваха СССР по силата на славянските ни връзки и обша история?......

Това Алва не е вярно, както добре го знаеш (според мен). Ако твърдиш неверни неща, значи првиш пропаганда. Наистина не го очаквах. Ще се радвам обаче да ме оправергаеш, но с док-ва, ако може.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да! Защото няма нито един комунист, осъден за "престъпления срещу човечеството". Дори и Пол Пот не е, а той построи комунизма в Камбоджа раз и навсегда.

Кой знае защо легалните дефиниции за тия термини включват всякакви масови репресии, без класовите. Това е едно от много лицемерните неща на втората половина на 20-ти век.

Точно затова е пропаганда. Имахме ли диктатури в Източна Еропа?

и аз ли съм виновен КГ че няма осъдени комунисти? и щото няма осъдени комунисти тука, значи и диктатури не е ималo....ми че това е логика повече от странна.

разбира се че има диктатури в източна европа. някои от тях се радват на солидна обществена подкрепа и носталгия, като при нас, или тито.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е , те туй трябва да се изчука със ЗЛАТНИ букви върху излюбления на Алвата Паметник на Съветската армия :biggrin:

аз не твърдя такова нещо. Твърди го КГ, според когото чили и аржентина днес са икономически силни заради диктатурите отпреди 30 години. което е все едно да твърдим, че чехия е развита заради комунизма.

ето още един който изобщо не вдява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва, хунтата не е избила повече от нас, нито пък у нас са избивани хора за 45 години - избивани са до 1950, след това все по-малко и по-малко.

Да напомня, че темата не е за хунтите, а за Източна Европа.

е как не е избила повече от нас - 100 000 души повече ли е или по-малко?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алвасейро, ако смяташ, че Чехия е сравнително развита икономически страна благодарение на комунизма, наистина трябва да намалиш алкохола!

Историята доказа, че капитализма е икономически правилната система, изобщо да не говорим че комунизма е една тотална фантасмагория, която няма как да не се изроди в катастрофа при контакт с реалността. Комунизма винаги е пускал корени там където отчаянието и мизерията властват. Но никога не е успявал да ги промени.

Да капитализма и демокрацията са правилните системи в съвременния свят, няма по-добра алтернатива. Но има един път, който трябва да се извърви от всяко общество при изграждането им, и това е факт. Понякога деситилетия. Ей точно това ни отне комунизма на нас, вече близо 70 години.

Е СТИГА ВЕЧЕ ДЕ!!!

стинка често се забавлявам да те чета, пълниш ми душата с клишета и наивни позунги.

вижте сега. въркате понятията ама много.

капитализмът е икономическа, не политическа категория. нейната проекция в политиката е демокрацията или диктатурата.

комунизмът е икономо-политическа категория, чиято форма на управление е диктатурата.

макар и двете неща да се различават по някои външни белези, те са двете страни на една и съща монета. Т.е не са две крайности, а две изражения на едно и също нещо

да кажем два пътя за постигане на едно и също нещо

а то е индустриализацията и онова което Тофлър нарича Третата вълна

в този контекст комунизмът не само не ни е отдалечил, а напротив

той ни приближи стремглаво към този нов тип икономика, морал, възпитание, държава, семейство, живот, реалност, медии, образование.

айде да излезем от тесните клишета и марксистки измишлотини

и да си говорим обективни неща

някой тук да е чел Тофлър?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това , че никакъв комунизъм не е имало и ИДЕЯТА е неосъществeна , но си остава ВЕЛИКА ми напомня за друг виц:

Попитали Радио Ереван:Може ли мъж да забременее?

Отговорът:Не може , но в Турция опитите продължават!

Та мисълта ми е - подобни ИДЕИ , включително и комунизмът , моля не на моя ... такова.

Сега , ако на вас ви харесват разни ИДЕИ на вашия ..., моля заповядайте , нама да ви пречим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва, хайде да не пишем глупости, ако може. Хърватия, Словения, Чехия са доста развити наистина, ама това не е заради ком. минало, а въпреки него. Много обичаш статистиката затова виж кога Чехия е била зад Австрия по икон. развитие и си направи изводите защо. Вземи още данните за Бохемия и Моравия да не се направиш на ударен и да смяташ след разпада на Австро-Унгария. По една или друга причина съм свързан с Чехия и даже сега съм там и то за дълго. Та тъй като съм го позабравил с хазяина (които ми е приятел вече) като си говорихме казах соулдрух (другар, ама ком. такъв) вместо камарад. Леле като скочи този човек - "такава дума няма, тя е забранена за мен и за повечето чехи" и т.н. После изслушах дълга лекциика на тема забавянето на развитието на Чехия общо и в частност на неговия род, хотелиери от 166 год. Не беше беззинтересно ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

айде и този сега.

абе митак я прочети какво съм написъл.

но не и българия. за да стигне по темпове на икономически растеж западна германия, за главоломното развитие на страната ни което не сме стигали никога преди това и никога след това

причината е само и еднинствено комунизмът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някой тук да е чел Тофлър?

Да и се смятам за негов привържаник (но ти трябва да знаеш това, от предишни дискусии). Но какво общо има това с темата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комунизмът е велика идеология, защото най-развитите държави - северните - са тръгнали и стигнали именно натам. А това че шепа селяци са се опитали да го построят и са си поизцапали гащите е съвсем друг въпрос, щото същите тея селяци щяха да направят същите поразии ако се бореха и за демокрация и капитализъм, от което не следва че демокрацията и капитализмът са провал нали така.

Аз имам по-различно мнение. Комунизмът като идеология в настоящия момент означава марсистко-ленински политически модел. А това е ужасяващо. От учението на Маркс за комунизма (Ленин тотално го изоставям, че тоя е луд за вързване) мога да възприема във философски аспект само икономическия модел като концепция. В смисъл, че комунизъм може да има само при толкова високо развити оръдия на труда и средства за производство, че в производствените отношения да няма нужда от принадена стойност (последната е в основата на капиталистическия икономически модел).

Само в този аспект комунизъм като икономически модел е по-съвършен от капитализъм. Обаче, за да има такъв хипотетичен модел, това изисква човекът да полага само мисловен труд, да има енергийна и суровинна обезпеченост и цялото производство да е механизирано. При такъв модел няма да има нужда от класи в досегашния смисъл на думата. Но ще има политика, разбира се. щом има идеи, включително и такива за обществото, това означава, че ще има и политическа активност. Т.е комунизмът като икономически модел не изключва многопартийността и демокрацията.

Само че, нито Маркс, нито Ленин (особено), нито последователите им джужета възприемат така политическата система на комунизма. За тях това е пак диктатура на пролетарията, на една класа, която "справедливо" ще завземе властта и тя ще преразпределя благата. За тях политическата система на комунизма е тоталитарна по подразбиране. Аз, такъв комунизъм дори и във философски аспект не приемам.

На запад в момента не градят никакъв комунизъм, а някаква либерална ляво измишльотина. Няма никакви обективни икономически условия за това. Светът в момента е на прага и на суровинна и на енергийна криза, средствата за производство съвсем не са толкова развити, че да има достатъчно за задоволяване на нуждите на всеки. Сега, там правят един див популизъм - вземат от имащите и произвеждащите и го дават на нямащите и най-често лентяите. Това нито е икономическия модел на комунизма като концепция, нито ще доведе до нещо добро.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...