Отиди на
Форум "Наука"

Изглежда, че солутрийците все пак са открили Америка


Recommended Posts

  • Потребител

По едно време се опитах да кажа, че вероятно са нямали нужда от огън за топлене на телесата си, ама нейсе.

ОТ: Може да влезем в кожите, които са носели, но трудно ще им влезем в кожите (особено ако се смятаме за фърха :)).

При минус 40? Да кажем добре - за възрастните индивиди, ама малките? Ами новородените? С кожи може да се ходи и сега го правят, въпреки че с доста модифицирани. Ми като спреш? Физиологията надали се е променила толкоз много. Та по тая логика те трябва да са били връОт.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 228
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

При минус 40? Да кажем добре - за възрастните индивиди, ама малките? Ами новородените? С кожи може да се ходи и сега го правят, въпреки че с доста модифицирани. Ми като спреш? Физиологията надали се е променила толкоз много. Та по тая логика те трябва да са били връОт.

:) със сигурност са били враот, всички оцелели в човешката епопея са били своего рода супермени и суперуомени, чиито гени носим (но сме се крайно изнежили от известно време).

(Стига сме си играли на метеоролози тук).

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тая зима температурите паднаха до -20 за две седмици. Интересни ще са ми впечатленията на всички, прекарали поне час-два навън в активни разходки. Мен от тотално измръзване си ме спасяваше автомобилът с надуто парно вътре на макс и пак хванах бронхит. Представям си какво им е било на древните, лишени от удобства и подслон да се мотаят цел ден по леда, в надеждата някой тюлен да изпълзи и евентуално да го уловят, ползвайки хипноза. :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) със сигурност са били враот, всички оцелели в човешката епопея са били своего рода супермени и суперуомени, чиито гени носим (но сме се крайно изнежили).

(Стига сме си играли на метеоролози тук).

По тая логика и ние сме връот. Да така е. Оцелелите са връот. Но няма логика да са оцелели. Та да прескочим общите тинтири-минтири и да се опитаме да търсим и намерим отговори. Метеорологията е точна наука! Била е точна и тогаз когато не е имало учени. Аз завиших т-ратурата. За да се получи леден мост е била минимум толкоз. в приятни летни дни без вятър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да се опростят нещата: ако условията са били достаъчно благосклонни към клетите мигранти, тоест да не прескочат прага на тяхното оцеляване, всичко това може и да се е случило някога по някакъв начин. Ако не - не. Аз съм екзистенциялен геймблър и залагам на първото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По тая логика и ние сме връот. Да така е. Оцелелите са връот. Но няма логика да са оцелели. Та да прескочим общите тинтири-минтири и да се опитаме да търсим и намерим отговори. Метеорологията е точна наука! Била е точна и тогаз когато не е имало учени. Аз завиших т-ратурата. За да се получи леден мост е била минимум толкоз. в приятни летни дни без вятър.

Моите уважения към метеоролозите, но някой знае ли кога тези палеобаскски екскурзианти са предприели неволния си круйз (евентуално)? И какви са били метеорилогичните условия точно тогава? То от днес за утре не може да се каже, камо ли да прогнозираме в рамките на хилядолетия и то преди много такива.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моите уважения към метеоролозите, но някой знае ли кога тези палеобаскски екскурзианти са предприели неволния си круйз (евентуално)? И какви са били метеорилогичните условия точно тогава? То от днес за утре не може да се каже, камо ли да прогнозираме в рамките на хилядолетия и то преди много такива.

ти откъде си сигурен, че въобще са предприели круиз по леда? Имали ли са кучешки впрягове, шейни и пр.? Той Скот не можа да се оправи в Антарктида, въпреки че знаеше къде отива. А очакваш първобитни хора, без храна, екипировка и навигация да изминат няколко хиляди километра по замръзналия ледник, стигайки благополучно до Новия свят. :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мен от тотално измръзване си ме спасяваше автомобилът с надуто парно вътре на макс и пак хванах бронхит. Представям си какво им е било на древните, лишени от удобства и подслон да се мотаят цел ден по леда, в надеждата някой тюлен да изпълзи и евентуално да го уловят, ползвайки хипноза.

Лелееееей, ужас! Какво ли им е било наистина на древните скиталци, снабдени с примитивни кожени автомобили без парно?! :unsure:

Заради такива неща и аз бих преместил темата в "моделиране" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ти откъде си сигурен, че въобще са предприели круиз по леда? Имали ли са кучешки впрягове, шейни и пр.? Той Скот не можа да се оправи в Антарктида, въпреки че знаеше къде отива. А очакваш първобитни хора, без храна, екипировка и навигация да изминат няколко хиляди километра по замръзналия ледник, стигайки благополучно до Новия свят. :lightbulb:

Вече малко се чудя дали да отговарям, но хайде зуко: поне да бъдем съвестни, да вземаме предвид писаното преди и да не дърдорим/приписваме врели-неказани кипели.

В обратен случай ще бъда принуден да наложа бан за интелектуална некоректност!

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Римлянино, не си прав. Днешните хора, особено в страна на юг като нашата сме доста недържеливи на студ. Руснаците при -20 спират децата от децка градина. За ескимосите съм чел, че са с много подкожни тлъстини, топчест нос, къси крака и ръце, за да понасят по добре студа. Нищо чудно, и тогава да са получили някакви мутации. Не знам защо си представяме древните хора като някакви нещастници, които са за окайване. Били са си нормални хора живеещи в трудни условия. Калени, здрави, умиращи млади, защото това което днес се лекува елементарно тогава е убивало. Но пък жените им са раждали всяка година, та хората не са изчезнали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите уважения към метеоролозите, но някой знае ли кога тези палеобаскски екскурзианти са предприели неволния си круйз (евентуално)? И какви са били метеорилогичните условия точно тогава? То от днес за утре не може да се каже, камо ли да прогнозираме в рамките на хилядолетия и то преди много такива.

Моите уважения приятелю. Зарежи метеоролозите. Водата замръзва при определени у-вия. Без метеоролози. Когато има примеси замръзва по бавно и при по-голяма т-ра. Без метеоролози.

Но по късно химиците са натаманили нещата с едни криоскопски константи. Та кат тях вземеш, после малко механика и други джунджурии и става лесно. За метеоролозите де. Нумера е, че тез неща не са прогностика, просто проста наука. И не не става въпрос за това какви са били мет. у-вията тогаз. А за далеч по-простички неща, ако е имало лед над океана.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лелееееей, ужас! Какво ли им е било наистина на древните скиталци, снабдени с примитивни кожени автомобили без парно?! :unsure:

Заради такива неща и аз бих преместил темата в "моделиране" ;)

просто влизам в тон с някои 'разсъждачи' по темата. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите уважения приятелю. Зарежи метеоролозите. Водата замръзва при определени у-вия. Без метеоролози. Когато има примеси замръзва по бавно и при по-голяма т-ра. Без метеоролози.

Но по късно химиците са натаманили нещата с едни криоскопски константи. Та кат тях вземеш, после малко механика и други джунджурии и става лесно. За метеоролозите де. Нумера е, че тез неща не са прогностика, просто проста наука. И не не става въпрос за това какви са били мет. у-вията тогаз. А за далеч по-простички неща, ако е имало лед над океана.

Ето, ако се докаже (поне получавам смислени доводи-но първо да знаем дали е било така тогава, но и къде точно ?, както митака вика, които няма как да оборя), че да минат отгоре е бил метеороилогически зор, аз си оставям няколко хиляди километри марж на юг за каузата :).

(Аз залагам 100 лева че са минали през Атлантика, други майстори?)

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фружине, защо сравняваш древните солутрейци с ескимосите. Имаш ли основание за това?

Въпрос към всички криофили: що все се стараете да натирите ловците върху ледника? Не ви ли е ясно, че праисторическият човек не е тъп и упорит /като някои/, а колонизира земи, които са пригодни за това. По ледника живот няма - нито се придвижваш лесно, нито има какво да изядеш, нито има къде да се подслониш. Дайте едно смислено обяснение, а не изсмукани от пръстите алабализми. :whistling:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очевидно от темата, експертите по криопалеологията се роят като арктически пчели при глобално затопляне. А живота е тъп и упорит, без да искаш каза нещо много верно, Романе.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И тръгна тя :) И да не е имало европейци в праисторическа Америка, скоро вече ще ги е имало ;)

Като помисля, че и аз се вързах, смешно ми става.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Очевидно от темата, експертите по криопалеологията се роят като арктически пчели при глобално затопляне. А живота е тъп и упорит, без да искаш каза нещо много верно, Романе.

tоо bad for them. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И тръгна тя :) И да не е имало европейци в праисторическа Америка, скоро вече ще ги е имало ;)

Като помисля, че и аз се вързах, смешно ми става.

Aз бих казал, че е имало българи в Америка, защото както знаем българите са дошли на Балканите, а после и в Европата преди хората:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сега, всички знаят, че съм любител на извънземни и прочее идиотизми. Тук обаче се старая да мисля разумно. Имаме данни за европейско присъствие в Америка. И почваме да мислим как може да са дошли. За мен варианта с преход по леда е теоретично възможен (не казвам че така е станало).

Иначе мислим така-имаме артефакти които приличат на европейски. Ние обаче не приемаме за възможно да се прекоси атлантика, съответно те няма как да са европейски.

Ами ако са? Тогава въпроса вече е не дали, а как европейците са дошли в америка.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега, всички знаят, че съм любител на извънземни и прочее идиотизми. Тук обаче се старая да мисля разумно. Имаме данни за европейско присъствие в Америка. И почваме да мислим как може да са дошли. За мен варианта с преход по леда е теоретично възможен (не казвам че така е станало).

Иначе мислим така-имаме артефакти които приличат на европейски. Ние обаче не приемаме за възможно да се прекоси атлантика, съответно те няма как да са европейски.

Ами ако са? Тогава въпроса вече е не дали, а как европейците са дошли в америка.

по море, не по лед. Щото нали се сещаш /като разсъждаваш логично/, че ако група хора се придвижват спорадично и хаотично по леда, отдалечавайки се все повече от Европа, ловувайки каквото им падне с примитивните си копия с кремъчни наконечници, то те рано или късно ще се повредят, счупят или ще достигнат до Новия свят в доста окаяно състояние. Редовно изолзваното оръжие се износва бързо, а и няма как да се замени, щото кремъкът върху ледник не расте, така че нека някой от дълбоките мислители даде идея с какво са ловяли тюлените нашите предци, докато скитали няколко години?/ десетилетия?/ хилядолетия?/ между Англия и Канада, за да си запазят безценните кремъчни оръжия /които да бъдат после открити от археолозите/. Аз вече предложих два варианта - с голи ръце или чрез хипноза. Засега никой не иска да вземе отношение по този интересен въпрос. :bigwink:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по море, не по лед. Щото нали се сещаш /като разсъждаваш логично/, че ако група хора се придвижват по спорадично и хаотично по леда, отдалечавайки се все повече от Европа, ловувайки каквото им падне с примитивните си копия с кремъчни наконечници, то те рано или късно ще се повредят, счупят или ще достигнат до Новия свят в доста окаяно състояние. Редовно изолзваното оръжие се износва бързо, така че нека някой от дълбоките мислители даде идея с какво са ловяли тюлените нашите предци, докато скитали няколко години?/ десетилетия?/ хилядолетия?/ между Англия и Канада, за да си запазят безценните кремъчни оръжия /които да бъдат после открити от археолозите/. Аз вече предложих два варианта - с голи ръце или чрез хипноза. Засега никой не иска да вземе отношение по този интересен въпрос. :bigwink:

Първо не е било между Англия и Канада а между Ю. Франция или Испания и ??? Второ, се каза как Биха могли да си набавят материал за оръдия на труда и трето, дотатъчно е било да занесат ноу-хау-то си, а не артефактите си, Уотсън.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първо не е било между Англия и Канада а между Ю. Франция или Испания и ??? Второ, се каза как Биха могли да се зраждат с оръдия на труда и трето, дотатъчно е било да занесат ноу-хау-то си, а не артефактите си, Уотсън.

нали уж хамериканските кремъчни оръжия били със същия състав на материала като френските им 'аналози', Шерлок?

И какво ноу хау, когато след н-поколения до Хамериката ще стигнат потомци, които никога не са държали в ръце такава вещ? Да не са имали наръчник за изготвяне на кремъчни оръдия. Мисли малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нали уж хамериканските кремъчни оръжия били със същия състав на материала като френските им 'аналози', Шерлок?

И какво ноу хау, когато след н-поколения до Хамериката ще стигнат потомци, които никога не са държали в ръце такава вещ? Да не са имали наръчник за изготвяне на кремъчни оръдия. Мисли малко.

Не знаех, че знаеш кой кога пристига, къде и какво са държали в ръцете си (ако са им били свободни). Ако не мислех малко (но не и повече), нямаше да си пишем сега :)

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знаех, че знаеш кой кога пристига, къде и какво са държали в ръцете си (ако са им били свободни). Ако не мислех малко (но не повече), нямаше да си пишем сега :)

вместо да разтягаш локуми в тази тема цял ден, да беше седнал наистина да помислиш малко по въпроса за сложната миграция на кремъчните оръжия от Франция у Сев. Америка. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...