Отиди на
Форум "Наука"

Комунизъм и капитализъм


Recommended Posts

  • Потребител

... Има по-съществени неща, които трябва да се научат, от наизустяването на закони.

:tooth: :tooth: :tooth:

Ноизустяването на закони било право... Особено науката Право. :w00t: :w00t: :w00t::punk: :punk: :punk:

Алва, искрено ме развесели и се посмях от сърце, за което ти благодаря, приятелю!

Ще ти върна жеста като те обуча на елементарите неща от правото без заплащане на такса (семестриална). :biggrin:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 494
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Наизустяването е право, както и разтягането на локуми. друго просто не мога да съзра, колкото и да се напрягам. :post-20645-1121105496:

естествено, че няма да ми взимаш такса, аз сякаш съм искал да ми шариш пари всичко, що съм те научил. от сърце е било.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наизустяването е право, както и разтягането на локуми. друго просто не мога да съзра, колкото и да се напрягам. :post-20645-1121105496:

естествено, че няма да ми взимаш такса, аз сякаш съм искал да ми шариш пари всичко, що съм те научил. от сърце е било.

То само с напрягане не става работата (една друга работа става с напрягане :biggrin: ), ами с четене и познания по същество. Ама много четене те чака, приятелю! Но пък, след 7-8 години ще започнеш да вдяваш какво в действителност е пазар и има ли той почва у комунизъмът! ;):punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз и сега чета много. Но срещам огромни проблеми да накарам и другите да вденат. :tooth:

Ето, след 5 дни препирни, пак сме в изходна позиция - установихме, че частната собственост не е значим фактор за икономиката, и че пазарът го има и в комунизма, и в капитализма, и в СССР, и в щатите.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз и сега чета много. Но срещам огромни проблеми да накарам и другите да вденат. :tooth:

Ето, след 5 дни препирни, пак сме в изходна позиция - установихме, че частната собственост не е значим фактор за икономиката, и че пазарът го има и в комунизма, и в капитализма, и в СССР, и в щатите.

Абе, силно се съмнявам, че точно това сме установили. :tooth:

Я ми обясни, какво значи този израз: "частната собственост не е значим фактор за икономиката" и по-подробно ми обясни какво имаш предвид под "фактор в икономиката" по принцип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами нали го изяснихме вече. Една икономика може да просперира и без активното участие на частните собственици. Други са движещите сили в нея.

Естествено, че сме го установили. Щом тръгна и закони да ми цитираш, смятай колко сте го закъсали. Ей, цял арсенал впрегнахте срещу мен, малкото, беззащитно дете, и пак ви пуцам наред. Дендро, не можеш спря с прашка дебелата берта!

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами нали го изяснихме вече. Една икономика може да просперира и без активното участие на частните собственици. Други са движещите сили в нея...

Нещо не се сещам за пример, за икономика, която хем просперира, хем не е основана на частната собственост. Поне до момента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не основана на частната собственост, а в която частната собственост да играе основна роля, и респективно частните собственици. С други думи, частните собственици играя все по-малка роля, а самата собственост постоянно се смалява.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето, след 5 дни препирни, пак сме в изходна позиция - установихме, че частната собственост не е значим фактор за икономиката, и че пазарът го има и в комунизма, и в капитализма, и в СССР, и в щатите.

Това ти си го установил; ма не е тъй!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо не се сещам за пример, за икономика, която хем просперира, хем не е основана на частната собственост. Поне до момента.

Както е казал Вуте, "Епа оно нема ни у моменто, ни преди тоя момент ":))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към частната собственост се отнася индивидуалната, корпоративната, акционерната и всяка друга недържавна форма на собственост. Поне така е според бизнес речника SmartMoney. Тук имаме ли различни мнения?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Към частната собственост се отнася индивидуалната, корпоративната, акционерната и всяка друга недържавна форма на собственост. Поне така е според бизнес речника SmartMoney. Тук имаме ли различни мнения?

Като цяло не. Макар нашите закони да познават и оксиморонните понятия "частна държавна собственост" и "частна общинска собственост". И защо ги познава? Защото това са последните остатъци от социализма у нас и съответно мечта на далавераджиите, които са се впили в общественото и го точат като смок крава...

За какво й е на държавата частна собственост? Магазини, офиси за даване под наем и т.н.? Ми за да се възползва от нея, обаче в условия на слаба държавност и ниски ценности използването й води само до корупция и щети.

По-долу има снимка на една от най-красивите сгради в България, носеща странното име "Доходно здание". Построена е в най-добрите за държавата години, а именно началото на 20-ти век, от русенската община, с цел да й носи доходи. Това социализъм ли е? Не, защото това е относително малък ресурс, в центъра на града и вниманието е и се управлявал добре. Но ако в обществото има 100 икономически единици и от тях повечето са такива, като доходното здание, тогава управляващите му стават много и започват да крадат безконтролно. Да не говорим, че на този изкривен "пазар" се появява голямо предлагане на корумпирано ниски активи, което води до ниски цени на тези активи, което води до ощетяване на собственика им, който пък са всички граждани, сиреч цялата общност се ощетява за сметка на няколко човека.

Ето това е социализма.

post-727-098899700 1336714419_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, ми защо да го обърквам? Тук няма нищо объркващо.

Правото не е наука и следва да се забрани със закон. Този закон ще бъде написан от юрист, който ще да е завършил право, т.е. ще да е завършил нещо, което не е наука, сиреч няма да е завършил нищо. Тогава това, което е написал, няма да е закон, защото той няма да знае какво е това закон, какви са характеристиките му. След като няма да е закон, тоя "закон" няма да има действие и следователно, не ще постигне ефекта, заложен в политическата воля на Алвата да забрани правото, не на последното място и затова, защото този закон ще следва да забрани сам себе си, т.е. дори да има действие, то ще трябва да му бъде отнето със самия него. Понеже правото ще е забранено, значи ще се забранят и нормите, осигуряващи прилагането на правото, в т.ч. и на този закон. Т.е., законът няма да може да се приложи.

Тогава? Имаме ли забрана на правото, или нямаме? За да се даде отговор на този въпрос, ще се наложи авторитетно тълкуване. Т.е., ще се наложи да имате хем юристи, хем с власт. Е, ще рече, че правото ще се появи. Обаче виждаме, че тук пишещия другар иска да го забрани. Той не разполаг обаче със средства за забраната му, тъй като те са изцяло и единствено само правни.

Извод: Дори на Хофстеде и Минков, на Тофлър и Алвър им трябват адвокати, съд, държава и закон. Измъкване нЕма, така, че да си стягат сметките и - да заповядат, както казва Месир Воланд, "на консультацию"! :post-70473-1124971712:

End OT:)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-лесният начин да се направи сравнителен анализ между двете системи /прилики и разлики/ е да се тръгне отзад напред, т.е. като се проследят мерките, предприети от съветските реформатори по време на перестройката. Реформата или по-точно резултатът от нея е онова което е ново, различно от статуквото преди нейното реализиране.

В изследването на Майкъл Елмаз и Владимир Канторович “Разрушаването на съветската икономическа система”,

се казва: "Единодушното мнение на всички беше, че главната причина за приближаващата се криза беше разлагането и дори – разпадането на механизмите на централната власт!“

Причината за промяна на статуквото и път към децентрализма е ревизията както на ръководната обществена роля на КПСС, така и съществуването на икономическата система, основана върху държавната, обществено-формирана собственост и единното планиране на стопанската дейност.

Централизация-децентрализъм - ето една основна отлика между двете системи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Класс!!!!! Ми как ще го напишеш тоз закон, бре?

КГ, ти май не разбра дълбоката ирония и чувство за хумор в това мое изказване.

Консултация друг път. По скоро бих отишъл при уролог или на вазектомия, отколкото при адвокат. хаха

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към частната собственост се отнася индивидуалната, корпоративната, акционерната и всяка друга недържавна форма на собственост. Поне така е според бизнес речника SmartMoney. Тук имаме ли различни мнения?

Не, нямаме. Основният въпрос не е дефинициите, които са си просто дефиниции.

Въпросът е в това, че в индустриалното общество доминира не индивидуалната, а корпоративната и акционерната частна, както и държавната собственост. И основен двигател, движеща сила, фактор за функционирането на тази собственост, не е собственикът или акционерът, а интеграторите, назначавани от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-лесният начин да се направи сравнителен анализ между двете системи /прилики и разлики/ е да се тръгне отзад напред, т.е. като се проследят мерките, предприети от съветските реформатори по време на перестройката. Реформата или по-точно резултатът от нея е онова което е ново, различно от статуквото преди нейното реализиране.

В изследването на Майкъл Елмаз и Владимир Канторович “Разрушаването на съветската икономическа система”,

се казва: "Единодушното мнение на всички беше, че главната причина за приближаващата се криза беше разлагането и дори – разпадането на механизмите на централната власт!“

Причината за промяна на статуквото и път към децентрализма е ревизията както на ръководната обществена роля на КПСС, така и съществуването на икономическата система, основана върху държавната, обществено-формирана собственост и единното планиране на стопанската дейност.

Централизация-децентрализъм - ето една основна отлика между двете системи.

Централизация има и при капиталистическата система на Запад. Само че не е държавна, а корпоративна. Но принципът е същият.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като цяло не. Макар нашите закони да познават и оксиморонните понятия "частна държавна собственост" и "частна общинска собственост". И защо ги познава? Защото това са последните остатъци от социализма у нас и съответно мечта на далавераджиите, които са се впили в общественото и го точат като смок крава...

За какво й е на държавата частна собственост? Магазини, офиси за даване под наем и т.н.? Ми за да се възползва от нея, обаче в условия на слаба държавност и ниски ценности използването й води само до корупция и щети.

По-долу има снимка на една от най-красивите сгради в България, носеща странното име "Доходно здание". Построена е в най-добрите за държавата години, а именно началото на 20-ти век, от русенската община, с цел да й носи доходи. Това социализъм ли е? Не, защото това е относително малък ресурс, в центъра на града и вниманието е и се управлявал добре. Но ако в обществото има 100 икономически единици и от тях повечето са такива, като доходното здание, тогава управляващите му стават много и започват да крадат безконтролно. Да не говорим, че на този изкривен "пазар" се появява голямо предлагане на корумпирано ниски активи, което води до ниски цени на тези активи, което води до ощетяване на собственика им, който пък са всички граждани, сиреч цялата общност се ощетява за сметка на няколко човека.

Ето това е социализма.

КГ, и в Дженеръл Електрикс управляващите и акционерите са много, но не крадат. Нито в Дойче Бан. Проблемът не е в социализма, а в хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да обобщим: при капитализма има държавна децентрализация, но има централизация в една от формите на частна собственост - корпоративната. При соц-комунизмът - централизирана държавна власт. Приликите и отликите са очевидни. В идеята на темата влиза ли анализ на това, доколко ефективни и работещи са тези две форми на централизация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за мен отликите не са очевидни. И в двата случая централизацията е от началника ти - дали ще е г-н Перес, Хименес, Джаксън или държавата няма голямо значение.

Отделно самата държава функционира като една корпорация, ясни са и примерите с корпоративните държави на Мусолини и Салазар.

В идеята на темата не влиза анализ доколко ефективни са тези форми на централизация, а защо изобщо има централизация, и доколко ефективна е всъщност.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-лесният начин да се направи сравнителен анализ между двете системи /прилики и разлики/ е да се тръгне отзад напред, т.е. като се проследят мерките, предприети от съветските реформатори по време на перестройката. Реформата или по-точно резултатът от нея е онова което е ново, различно от статуквото преди нейното реализиране.

В изследването на Майкъл Елмаз и Владимир Канторович “Разрушаването на съветската икономическа система”,

се казва: "Единодушното мнение на всички беше, че главната причина за приближаващата се криза беше разлагането и дори – разпадането на механизмите на централната власт!“

Причината за промяна на статуквото и път към децентрализма е ревизията както на ръководната обществена роля на КПСС, така и съществуването на икономическата система, основана върху държавната, обществено-формирана собственост и единното планиране на стопанската дейност.

Централизация-децентрализъм - ето една основна отлика между двете системи.

Точно така!!! И централизацията е на всяк ниво, в т.ч. на национално, и главното е, е централизация и на собствеността.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...