Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

да добавя защо разисквам темата подробно и я прехвърялм върху настоящето ...

никой не отрича народната омраза към ТКЗСтата по време на насилствената колективизация ...

много от по-младите, когато дойдоха 90те, дори и да са нямали никакъв допир до ТКЗСта, бяха слушали достатъчно от бабите и дядовците си за да ги намразят и те ...

други искаха да им върнат земите от чиста алчност без да имат ясна идея какво ще правят с тях ...

четвърти виждаха в това отмъщение към комунистическия режим ...

всичко това доведе до поземлената реформа в сегашния и вид ... силите описани по-горе надделяха в точно определен период ...

резултатът - в селото на единия ми дядо - са останали само цигани, а земите пустеят ... говори сам за себе си ...

така народната омраза, без в същото време да е съпроводена с каквито и да било конструктивни идеи доведе до катастрофа в селското стопанство ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да погледнем следния пример - Ако се кандидаства за кредит от селскостопански производител, кой би успял да договори по благоприятни условия по кредита, този който разполага 100-200-300 декара или този с 1000-2000-3000 декара?.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

драги,

бъркаш 2 неща, които нямат нищо общо - ефективно земеделие и вкусни домати и чушки ...

........

Драги,

не ги бъркам - споделям как е. А ти много бъркаш, като слагаш/мислиш неща, които не съм казал. Всъщност в Чешко има и хубави домати, но се намират (поне аз съм ги намирал) само във виетнамските магазини (там виетнамците държат малката търговия и виетнамци има и в малките села (в абсолютно всички в които съм бил)). По-скъпи са отколкото във веригите (Теско, Кауфланд, Алберт, Пенни, Била и т.н.), но са по евтини от чешките минивериги (Хрушка, ФлоП, КооП и т.н.) и доста по-евтини от чешките частни магазинчета. Но всичките са внос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да погледнем следния пример - Ако се кандидаства за кредит от селскостопански производител, кой би успял да договори по благоприятни условия по кредита, този който разполага 100-200-300 декара или този с 1000-2000-3000 декара?.

този пример може да се разшири до безкрай:

1) кой ще си натовари по-добре техниката

2) кой има предимство при преговрите с веригите и прекупвачите

3) кой е по-вероятно да има застраховки

4) кой ще си купува по-евтино нафтата и торовете

5) кой ще договори по-добри отстъпки при покупка на техника

6) кой може да си позволи да си назначи счетоводител, агроном и да поддържа складова база

земеделието е гаден бизнес и тези, които имат много земя и я обработват ефективно, могат да работят при много по-добри условия

и т.н и т.н.

това е единственият път - но омразата към ТКЗСтата го сецна ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги,

не ги бъркам - споделям как е. А ти много бъркаш, като слагаш/мислиш неща, които не съм казал. Всъщност в Чешко има и хубави домати, но се намират (поне аз съм ги намирал) само във виетнамските магазини (там виетнамците държат малката търговия и виетнамци има и в малките села (в абсолютно всички в които съм бил)). По-скъпи са отколкото във веригите (Теско, Кауфланд, Алберт, Пенни, Била и т.н.), но са по евтини от чешките минивериги (Хрушка, ФлоП, КооП и т.н.) и доста по-евтини от чешките частни магазинчета. Но всичките са внос.

хубави домати може да има само там където има много слънце ...

такава е спецификата на разстението, то произхожда от такова място ...

в цяла европа, като изключим испания, португалия, южна франция, южна италия и балканите - няма хубави домати ...

в цяла русия има хубави домати само в на югозапад над кавказките държави ...

това няма нищо общо с ТКЗСтата и земеделската собственост а е свързано с климатичните условия ...

по подобен начин стоят нещата и сдруги зеленчуци ... вкусът на който ние сме свикнали от деството е много трудно постижим при по на север или в оранжерийни условия ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами аз повече знам за приватизацията в Чешко, но ще проверя и за земеделските им реформи. Пустеещи земи обаче няма, но и кой знае каква земеделска продукция не предлагат. Доматите и краставиците са им 'пластмасови', чушките под всякаква критика (всичките са внос, но не и от БГ). Като пътовам ми прави впечатление, че имат огромни полета с рапица (или някакво подобно маслодайно растение, не съм много силен в агрономията), както и доста царевица. Но аз съм пътувал повечето в Бохемия (но в цялата без Карлови вари), в Моравия казват, че има и грозде и въобще по-развито земеделие.

Мерси...Ще чакам (ще те питам някога в тази връзка)

Не мога да се оправя с този славянски език..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурен съм че е така. Други пък са се радвали. Монетата няма само една страна. Аз като малък само слушах как търговците са експлоатирали земеделците, сега на живо ставам свидетел на същите процеси. Та спокойствието че ще получиш ако не справедлива то поне достатъчна отплата за труда си е нещо което много хора са искали и оценили. А тези които са били от групата на експлоатиращите, или от групата на едрите земеделци, със сигурност са псували много. Но дребните земеделци (а те са били мнозинството) са видели облагите от уедряването. А точно там от едното уедряване се получава голям ефект, дори да няма друга модернизация. А и модернизация е имало.

единият ми дядо е бил едър землевладелец, единият дядо на жена ми - дребен ...

двамата имаха (бог да ги прости) ... коренно различни виждания за ТКЗСтата и времето преди ТКЗСтата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

пп

В Чехия няма мафия и мутри. Тук единственият път беше бързото възстановяване на собствеността върху земята. Забави се. Следващият е пълната пазарна свобода, за да няма картели. Провали се. Е, ся какво искате?

Не наборе, бъркаш. Мутри от нашия си сорт наистина нямаше, но 'мафия' (с цялата условност на думата) да. Тяхната приватизация бе изцяло свързана с тяхната ДС точно както при нас. Когато русовете 'купиха' Карлови Вари се усетиха, но вече беше късно!

единият ми дядо е бил едър землевладелец, единият дядо на жена ми - дребен ...

двамата имаха (бог да ги прости) ... коренно различни виждания за ТКЗСтата и времето преди ТКЗСтата ...

Ами сподели (ако не е много лично), това е точно по темата. Те разбира се не са целия народ, номса част от народа, а и представители на различни слоеве на селото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не наборе, бъркаш. Мутри от нашия си сорт наистина нямаше, но 'мафия' (с цялата условност на думата) да. Тяхната приватизация бе изцяло свързана с тяхната ДС точно както при нас. Когато русовете 'купиха' Карлови Вари се усетиха, но вече беше късно!

Ами сподели (ако не е много лично), това е точно по темата. Те разбира се не са целия народ, номса част от народа, а и представители на различни слоеве на селото.

ами споделям:

1) единият ми прадядо е имал 3 деца и стотици декари земя

2) едниният прадядо на жена ми е имал 6 деца и десетки декари земя

прадядо ми е успял да си изучи децата в чужбина

прадядото на жена ми и децата му са живяли доста бедно

идва соца и ТКЗСта

на дядо ми и братята му им се разказва играта - репресии и отнемане на активите, затвор и т.н.

в другото семейство нещата се развиват по точно обратния начин

респективно едните мразят ТКЗСтата и комуниститите, а другите обратното ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

този пример може да се разшири до безкрай:

1) кой ще си натовари по-добре техниката

2) кой има предимство при преговрите с веригите и прекупвачите

3) кой е по-вероятно да има застраховки

4) кой ще си купува по-евтино нафтата и торовете

5) кой ще договори по-добри отстъпки при покупка на техника

6) кой може да си позволи да си назначи счетоводител, агроном и да поддържа складова база

земеделието е гаден бизнес и тези, които имат много земя и я обработват ефективно, могат да работят при много по-добри условия

и т.н и т.н.

това е единственият път - но омразата към ТКЗСтата го сецна ...

Не точно омразата, по-скоро тя бе предтекст.Като производител, дори и на "калпава" селскостоп.продукция ние си имахме пазарите и клиентите.Всеки може да направи справка, кои се настаниха в освободена от нас огромна пазарна ниша.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хайде, сега, Невски. Всичко това можеше да се случи, ако не беше чудовищния натиск върху средния и дребния собственик от началото на 1993 г.

Както търговецът с магазинче може да ги подържа тия неща, счетоводители и пр., така и земеделецът би могъл, при истински пазар на продукцията му, а не при търговско-мафиотски рекет. Ти недей да мислиш, че хората не могат да се пазарят, когато условията за свободни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, дай да се разберем нещо. Ти за какви суми говориш? Ако под читава кола имаш предвид нова за 20-30 000 лв, такава все едно могат да купят много малко хора. А какви по големи разходи може да посрещне днес човек с 300 лв заплата? Само че, много по лесно е човек да е лЕберало-комунист и да мрънка че заплатите са малки и правителството нищо не прави, отколкото да вземе съдбата си в ръце и да работи за себе си. Хората бяха научени на робска психика от комунистите. Мълчат си, викат ураааа, и властта им сипва в устите, без от тях абсолютно нищо да се изисква освен подчинение. Ей това убиха комунистите в народа, свободния дух "Аз мога сам".

Тъй, сега за САЩ и западна европа. Колко се плаща на селскостопански работник емигрант? Не знам цифрите, но да предположа половината до 1/3 от заплатата на американец. Това в България означава да се плаща по 150-100 лв. Ама у нас си нямаме имигранти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сигурен съм че е така. Други пък са се радвали. Монетата няма само една страна. Аз като малък само слушах как търговците са експлоатирали земеделците, сега на живо ставам свидетел на същите процеси. Та спокойствието че ще получиш ако не справедлива то поне достатъчна отплата за труда си е нещо което много хора са искали и оценили. А тези които са били от групата на експлоатиращите, или от групата на едрите земеделци, със сигурност са псували много. Но дребните земеделци (а те са били мнозинството) са видели облагите от уедряването. А точно там от едното уедряване се получава голям ефект, дори да няма друга модернизация. А и модернизация е имало.

Търговците не са експлоатирали производителите по начина, по който това става сега.

Окрупняване, ама собствеността вече не е твоя... какво окрупняваш? Държавата се разпорежда, изнася за Африка и за не знам си къде си...

Модернизация е имало, но и тя като целия социализъм.

През това време Швеция например каква модернизация прави, Испания, Гърция ако щете. Едно е комбайн Клаас Доминатор, с климатик, друго е Беларус...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......

респективно едните мразят ТКЗСтата и комуниститите, а другите обратното ...

Ясно е, че едрия землевладелец не е приемал колективизацията. Въпроса е дали дребния е приемал и как? Безусловно или с резерви. Защото в БГ и средните, че и даже някои малоимотни не са желаели колективизацията. А и какво е било отношението след, като ТКЗС-тата са създадени, обаче е станало ясно (и дали е станало ясно), че не това е пътят. Защото аз чувам доста мнения от типа (и тук ги има): за времето е било 'добро' (но без да се споменава кое му е доброто).

Не точно омразата, по-скоро тя бе предтекст.Като производител, дори и на "калпава" селскостоп.продукция ние си имахме пазарите и клиентите.Всеки може да направи справка, кои се настаниха в освободена от нас огромна пазарна ниша.

Ние си имахме пазарите в рамките на соц. пазара, който не беше никакъв пазар (в смисъл на свободен - да не дойде Алвата и пак да почнем глупав и несъществен спор ;)). След '89-та даже да си бяхме запазили ТКЗС-тата, но с коректно заплащане (а без, пак с (почти)'робския' труд) дали щяхме да ги запазим?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние си имахме пазарите в рамките на соц. пазара, който не беше никакъв пазар (в смисъл на свободен - да не дойде Алвата и пак да почнем глупав и несъществен спор ;)). След '89-та даже да си бяхме запазили ТКЗС-тата, но с коректно заплащане (а без, пак с (почти)'робския' труд) дали щяхме да ги запазим?

Мисля да, с подходящ маркетинг и подобряване качеството на продукцията което пазара неизбежно щеше да наложи.Е естествено може би нямаше да достигнем качеството на някои западни продукти, но щяхме да задоволим изискванията на масовия потребител на тези пазари.А и да не забравяме че нашите продукти малко или много се бяха наложили на тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля да, с подходящ маркетинг и подобряване качеството на продукцията което пазара неизбежно щеше да наложи.Е естествено може би нямаше да достигнем качеството на някои западни продукти, но щяхме да задоволим изискванията на масовия потребител на тези пазари.А и да не забравяме че нашите продукти малко или много се бяха наложили на тях.

Ти хубаво мислиш, ама как да стане? Колко спецове маркетолози имахме тогава? И как щеше да се подобри продукцията в условията на ТКЗС. А ти знаеш ли какво е това? В никакъв случай не се заяждам, а само питам. В стопански двор влизал ли си? Виждал ли си кои работят на полето? Как работят? Какво им плащат. ТКЗС-тата сами ли щяха да 'играят' на външния или вътрешния пазар? Ако е така всяко стопанство с маркетолог и още един куп администрация. Ако не е т.е. пак централизирано държавно, но вече в при съвсем различни у-вия.

В какъв смисъл се бяхме наложили? В условията на СИВ? Е махни ги тези условия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти хубаво мислиш, ама как да стане? Колко спецове маркетолози имахме тогава? И как щеше да се подобри продукцията в условията на ТКЗС. А ти знаеш ли какво е това? В никакъв случай не се заяждам, а само питам. В стопански двор влизал ли си? Виждал ли си кои работят на полето? Как работят? Какво им плащат. ТКЗС-тата сами ли щяха да 'играят' на външния или вътрешния пазар? Ако е така всяко стопанство с маркетолог и още един куп администрация. Ако не е т.е. пак централизирано държавно, но вече в при съвсем различни у-вия.

В какъв смисъл се бяхме наложили? В условията на СИВ? Е махни ги тези условия

Спецове могат да се наемат докато се обучат родни кадри.Продукцията може да се подобри в сътрудничество с институтите по селско стопанство.Ако размера на възнаграждението ти зависи от обема произведена продукция, защо да не положиш усилия да поработиш повече( това го говоря принципно, да не вземем да се хлъзнем сега по плоскоста на родната действителност, в която за 23 години се натрупаха толкова недоразумения в областта на селското стопанство).Сами трудно, по скоро след време щяха да стигнат до този извода да си образуват някаква браншова организация която да ги представлява на вътрешния и външния пазар.Махнал съм ги, говоря че потребителите познават от години продуктите и са свикнали с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък говоря за родната действителност малко след '89-та. Теоретизиранията са излишни. Та дай подробен механизъм, как и кои спецове ще се наемат, с какво и колко ще им плащат? Жена ми работи малко в Института за растителна защита (или нещо подобно) в Констинброд - пълна скръб! Дай механизъм как, по какъв начин института ще подобри продукцията (в какъв срок, че това е дълга, сложна и тънка материя), как ще се финансира, т.е. как ТКЗС-то ще го финансира и то дългосрочно? Сега напълно нормално е размера на възнаграждението да зависи от качеството и количеството на продукцията, но даже при наличие на такива неща няма ли пласмент няма възнаграждение. Първа как бабите и дядовците на село ще засеят и после как ще приберат продукцията без целокупното БГ население да им помага. После как ще я съхрани и пласира. Не отговори самостоятелни ли ще са или под държавна шапка, щото под държавна шапка ги видяхме!

Сами трудно, по скоро след време щяха да стигнат до този извода да си образуват някаква браншова организация която да ги представлява на вътрешния и външния пазар

Не става! Няма време. Продукцията трябва освен да се произведе и съхрани трябва и да се пласира, иначе изгнива. Това не са промишлени стоки да ги кютнеш в някой склад и да чакаш. През това време производителя и семейството му трябва да папкат.

Махнал съм ги, говоря че потребителите познават от години продуктите и са свикнали с тях.

Не си ги махнал, или ако си нови не си написал. Руския, украинския, чешкия, полския или арабския потребител може и харесват и познават нашите продукти, ама няма начин да отскочат до зеленчуковите борси на България. Някои трябва да я закупят тази продукция, да я изнесат от БГ и да я внесат в съответната д-ва. Кой ще бъде този някой след разпада на СИВ? Хайде да говорим реалистично!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък говоря за родната действителност малко след '89-та. Теоретизиранията са излишни. Та дай подробен механизъм, как и кои спецове ще се наемат, с какво и колко ще им плащат?

- Занимаваш се примерно с произвоство на натурални сокове - маркетингови специалсти в областа на опаковките и техния дизайн, външния вид е много важен за пласирането на една стока, технолози в производството отговарящи за вкусовите качества, с пари естественно ще се плаща, колко въпрос на договорка

Дай механизъм как, по какъв начин института ще подобри продукцията (в какъв срок, че това е дълга, сложна и тънка материя), как ще се финансира, т.е. как ТКЗС-то ще го финансира и то дългосрочно?

- Установява се контакт със съответният институт,подават му се параметрите на изискванията - краткосрочни (примерно предстои през следващия сезон сделка с контраагент от определена страна които има такива и такива изисквания, предложете сорт които би отговорил на тях и на времевото изискване) и дългосрочни (ще се стремим да пласираме продукция на тези и теиз пазари и се повтаря по горната процедура, но отложена във времето).

Сега напълно нормално е размера на възнаграждението да зависи от качеството и количеството на продукцията, но даже при наличие на такива неща няма ли пласмент няма възнаграждение. Първа как бабите и дядовците на село ще засеят и после как ще приберат продукцията без целокупното БГ население да им помага. После как ще я съхрани и пласира. Не отговори самостоятелни ли ще са или под държавна шапка, щото под държавна шапка ги видяхме!

- Има фючърсни сделки, има кредити от банки.При подходящо възнаграждение ще се намери и кой да обработва.В началния стадий сами, до 2-3 години ще си образуват организацията.Не отписвайте с лека ръка държавата, нима в така наречения Запад няма държавно дотиране, плановост?.Или те сеят, берат ей тъй на хаос, квото дойде.Не ставайте смешни.

Не става! Няма време. Продукцията трябва освен да се произведе и съхрани трябва и да се пласира, иначе изгнива. Това не са промишлени стоки да ги кютнеш в някой склад и да чакаш. През това време производителя и семейството му трябва да папкат.

- По горе съм ти дал отговор по въпроса за плащането на производителя, верно има риск, но как беше "който играе пичели, който не играе ни пичели"

Не си ги махнал, или ако си нови не си написал. Руския, украинския, чешкия, полския или арабския потребител може и харесват и познават нашите продукти, ама няма начин да отскочат до зеленчуковите борси на България. Някои трябва да я закупят тази продукция, да я изнесат от БГ и да я внесат в съответната д-ва. Кой ще бъде този някой след разпада на СИВ? Хайде да говорим реалистично!

- Нали не мислиш че след разпада на СИВ и хоп, всякакви връзки и контакти и те са се разпаднали.Винаги може да се намерят подходящите хора с контакти, връзки които да осъществят износа, срещу съответната комисионна.

P.S Не съм специалст за да ти направя точен и цялостен анализ, а и областите които засегна са много.То и за това е необходимо да се обработват по-големи площи, за да се минимизират разходите.

Редактирано от niki1973
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде, сега, Невски. Всичко това можеше да се случи, ако не беше чудовищния натиск върху средния и дребния собственик от началото на 1993 г.

Както търговецът с магазинче може да ги подържа тия неща, счетоводители и пр., така и земеделецът би могъл, при истински пазар на продукцията му, а не при търговско-мафиотски рекет. Ти недей да мислиш, че хората не могат да се пазарят, когато условията за свободни.

средностатистическият българин притежава десетки декари земя и с тях не може да поддържа нищо ...

това горе са абсолютно несериозни съждения ...

ако трябва да сравняваме 1993г. и сега в момента натиска е още по-голям ... без никакъв рекет ... ако искаш продавай ако искаш ще си купим от съседите ...

по върпоса за пазара - в БГ никога не е имало напълно свободен пазар за селскостопанска продукция - това означава да няма мита за съседните държави и да липсват всякакви субсидии - като например за тютюна ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, дай да се разберем нещо. Ти за какви суми говориш? Ако под читава кола имаш предвид нова за 20-30 000 лв, такава все едно могат да купят много малко хора. А какви по големи разходи може да посрещне днес човек с 300 лв заплата? Само че, много по лесно е човек да е лЕберало-комунист и да мрънка че заплатите са малки и правителството нищо не прави, отколкото да вземе съдбата си в ръце и да работи за себе си. Хората бяха научени на робска психика от комунистите. Мълчат си, викат ураааа, и властта им сипва в устите, без от тях абсолютно нищо да се изисква освен подчинение. Ей това убиха комунистите в народа, свободния дух "Аз мога сам".

Тъй, сега за САЩ и западна европа. Колко се плаща на селскостопански работник емигрант? Не знам цифрите, но да предположа половината до 1/3 от заплатата на американец. Това в България означава да се плаща по 150-100 лв. Ама у нас си нямаме имигранти.

драги отиди в което искаш землище и се опитай да организираш да работиш 1000 декара земя ...

това ще ти коства толкова усилия и разправии, че при наличието на други алтернативи просто не се ис струва ...

да не говорим за друг много важен момент - аз имам дъщеря, която няма още 3г. - за нея в дълбокия прованс няма подходящи училища ... т.ч. колкото и да ми се иска да отида да живея в провинцията (имам какво да работя там и ми харесва) следващите 15г. аз съм затворен в няколко големи града в БГ или трябва да се местим всички в купом в западна европа или австралия ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това бяха доматите от бабините градини, Ангеле. На "Плод и зеленчук" си бяха далеч не толкова добри... Доброто се изнасяше.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

драги отиди в което искаш землище и се опитай да организираш да работиш 1000 декара земя ...

това ще ти коства толкова усилия и разправии, че при наличието на други алтернативи просто не се ис струва ...

да не говорим за друг много важен момент - аз имам дъщеря, която няма още 3г. - за нея в дълбокия прованс няма подходящи училища ... т.ч. колкото и да ми се иска да отида да живея в провинцията (имам какво да работя там и ми харесва) следващите 15г. аз съм затворен в няколко големи града в БГ или трябва да се местим всички в купом в западна европа или австралия ...

Ти не беше ли в Англия? :)

Има си хора, които обработват не 1000, а десетки хиляди декари. И то доста от тях. И, честно казано, доста бизнес има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- Занимаваш се примерно с произвоство на натурални сокове - маркетингови специалсти в областа на опаковките и техния дизайн, външния вид е много важен за пласирането на една стока, технолози в производството отговарящи за вкусовите качества, с пари естественно ще се плаща, колко въпрос на договорка

Говорим за селско стопанство и то на едро, какви опаковки?

Кой ще финансира?

- Установява се контакт със съответният институт,подават му се параметрите на изискванията - краткосрочни (примерно предстои през следващия сезон сделка с контраагент от определена страна които има такива и такива изисквания, предложете сорт които би отговорил на тях и на времевото изискване) и дългосрочни (ще се стремим да пласираме продукция на тези и теиз пазари и се повтаря по горната процедура, но отложена във времето).

Кой ще финансира?

- Има фючърсни сделки, има кредити от банки.При подходящо възнаграждение ще се намери и кой да обработва.В началния стадий сами, до 2-3 години ще си образуват организацията.Не отписвайте с лека ръка държавата, нима в така наречения Запад няма държавно дотиране, плановост?.Или те сеят, берат ей тъй на хаос, квото дойде.Не ставайте смешни.

Значи банките а? А ти знаеш ли какво бе положението тогава? Май не? Във времето на първоначалното натрупване на капитали банките следват най-голямата печалба (а и не в такова време). Какво би могло да даде земеделието? А като сложим и риска. Не абсурд.

Именно - при подходящо заплащане. Но не виждам начин банките да осигурят парите, а пък държавата - още един абсурд! Дотиране има, плановост не. Не е нахалост, планират си сами.

- По горе съм ти дал отговор по въпроса за плащането на производителя, верно има риск, но как беше "който играе пичели, който не играе ни пичели"

Нищо не си отговорил по горе. Това са общи приказки. Не знам на колко си години, но очевидно не знаеш или не си спомняш положението по това време. Банките си имаха достатъчно неща за финансиране. Всъщност това не бе точно финансиране де ;). Просто си представям един председател на ТКЗС или каквато и да е земеделска кооперация ей така без връзки без да обясни 'далаверата' да влезе в централата на Първа частна банка, ТСБанк ЦКБ или Първа източно-международна и да каже:

"Вижте ся, отпоснете ми един два милиона в зелено, щото искам да засея есенниците, ама преди това трябва да поправя парка и да го подновя, както и да наема няколко маркетолога. А и искам да платя за неколко изследвания в Института за разтителна защита и подобряване на сортовете. Ааа гаранции ли, няма страшно, ако се скапе тая година реколтата ще ми отпуснете догодина няколкостотин хилки и тогаз, ако не тогаз по-догодина бе. Каква лихва мога да платя? Ами някак си без лихва не може ли?"

Направо ще го изритат с парцалите.

За държавата пък въонбще няма да пиша порови се сам и виж какво правевеше тогава нашата д-ва.

- Нали не мислиш че след разпада на СИВ и хоп, всякакви връзки и контакти и те са се разпаднали.Винаги може да се намерят подходящите хора с контакти, връзки които да осъществят износа, срещу съответната комисионна.

Контактите са на чиновническо ниво. Пак повтарям тогава си имаше много други 'бизнеси' с които да се занимават тези хора и мноооого, много по-доходни.

P.S Не съм специалст за да ти направя точен и цялостен анализ, а и областите които засегна са много.То и за това е необходимо да се обработват по-големи площи, за да се минимизират разходите.

Не зная какъв си, но очевидно не си живял тогава или поне не си бил достатъчно голям?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...