Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Никой не е умирал от глад преди ТКЗС-тата. Това едно.

Второ, относно безплатния труд - значи започваме с тебе. Утре, в 7.00, в работни дрехи идваш, за да поправиш тавана на офиса, в който работя. Тече, бре.

Носи си храна за 7 дни, ще си платиш, разбира се и спането в София, където си искаш, но от 7 до 17 ч. си на работа.

Ех, най сетне някой ще го оправи този таван. Това е обществено полезна дейност. Таванът служи да пази гражданите, които търсят правна помощ, от дъжд.

хаха КГ, обществено полезната дейност е в полза на целокупното общество, не в полза на частни субекти, в стайчето, което ти наричаш офис.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хаха КГ, обществено полезната дейност е в полза на целокупното общество, не в полза на частни субекти, в стайчето, което ти наричаш офис.

Драги, обществено полезната дейност се състои в поправка на множество отделни обшествени обекти. Такова е всяко място, където влиза неограничен кръг хора. Такова е, несъмнено и мястото, където бедни, отрудени, онеправдани хора търсят правна помощ, търсят светлинка в края на тунела, търсят късче надежда и социална защита от олигархичните закони. И какво получават вместо това? Дъжд през покрива и прах през вятъра.

И що? Щото те нема на работа тая сутрин!

Как мотивираме отказващите да извършват обществено полезна дейност към такава?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

глупости ...

търговията със селскостопанска продукция в БГ се определя от големите вериги - така както в цяла западна европа и сащ ... те изкупуват над 80% от продукцията ... затова и трябва да произвеждаш на много ниски цени иначе те ще купят от друг ...

няма как да произвеждаш на много ниски цени на малки парцели ...

Ще се съглася. Но защо тогава на пазара е пълно с евтини македонски домати? Там площите още не са окрупнени, защото АлексанАр още не е тръгнАл :)) Защото става фиктивен внос на ниски цени...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търсят светлинка друг път. Ходят в отчаянието си по адвокати и врачки, да им вземат парите. Забрана със закон за адвокатурата и съд за виновниците!

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво ли не предлага човек, за да избегне обществено полезните си задължения! За забраната на адвокатурата съм за, но покривът ще трябва да го ремонтираш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще се съглася. Но защо тогава на пазара е пълно с евтини македонски домати? Там площите още не са окрупнени, защото АлексанАр още не е тръгнАл :)) Защото става фиктивен внос на ниски цени...

ставал фиктивен внос на ниски цени, значи фиктивно внасяш, а всъщност не внасяш и това става на ниски цени ...

може ли малко подробности за тази велика далавера?

метро, карфур, кауфланд, била, фантастико, лидл и т.н. с това ли се занимават?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

сега като им плащат по 200-300лв в прованса на тия дето работят в селското стопанство, като земята е частна собственост, а всички технологии може спокойно да се купят - повече продукция ли се произвежда и изнася?

Продължаваш да обвързваш темата с настоящето. Сега на много места и в много сфери плащат малко. Сега е криза, (то в БГ комай не са сме излизали от кризата), условията са много по-различни и т.н. Нека се върнем в средата на миналия век. Нима ще оспориш, че в Полша са постъпили по-добре? Нима ще оспориш, че окрупняването е трябвло да стане по естествен, а не по насилствен начин (както в многото европейски д-ви, да не намесваме Щатите)? Нима ще оспориш, че въпреки окрупняването, механизащията, широкото използване на селскостопанската химия ТКЗС-тата в крайна сметка се провалиха? И след като толкоз много желаеш да вържеш темата с настоящето или близкото минало, отговори ти (поне в повечето случаи не пишеш общи неща и празни приказки) какво трябваше да се направи, вместо да се върне земята? Всъщност привържаниците на ТКЗС-тата (и особено на АПК-тата, който се смятаха за провал още тогаз) трябва да отговорят, не какво трябваше да се направи по принцип, а как с какви механизми и закони е трябвало да се съхранят именно ТКЗС-тата, за 'да произвеждаме и изнасяме (ама къде?) толкоз много', както при Тато. Е на таквиз 'простички' въпроси искам отговор ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато няма диктатура и има одържавена собственост, тогава на мига всичко се мафиотизира.

Така стана през 90-тте, когато се направиха маса земеделски кооперации особено в Северозападна България. Всички те завършиха с това, че мутрите ограбиха продукцията със подкупи и заплахи на председателите.

Любопитем съм какъв би бил варианта през 90-тте? Остават ТКЗС-тата. Чия е земята?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ставал фиктивен внос на ниски цени, значи фиктивно внасяш, а всъщност не внасяш и това става на ниски цени ...

може ли малко подробности за тази велика далавера?

метро, карфур, кауфланд, била, фантастико, лидл и т.н. с това ли се занимават?

тези последните се занимават с картел.

великата далавера е като видиш на каква стойност се декларират внесените от Македония домати ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължаваш да обвързваш темата с настоящето. Сега на много места и в много сфери плащат малко. Сега е криза, (то в БГ комай не са сме излизали от кризата), условията са много по-различни и т.н. Нека се върнем в средата на миналия век. Нима ще оспориш, че в Полша са постъпили по-добре? Нима ще оспориш, че окрупняването е трябвло да стане по естествен, а не по насилствен начин (както в многото европейски д-ви, да не намесваме Щатите)? Нима ще оспориш, че въпреки окрупняването, механизащията, широкото използване на селскостопанската химия ТКЗС-тата в крайна сметка се провалиха? И след като толкоз много желаеш да вържеш темата с настоящето или близкото минало, отговори ти (поне в повечето случаи не пишеш общи неща и празни приказки) какво трябваше да се направи, вместо да се върне земята? Всъщност привържаниците на ТКЗС-тата (и особено на АПК-тата, който се смятаха за провал още тогаз) трябва да отговорят, не какво трябваше да се направи по принцип, а как с какви механизми и закони е трябвало да се съхранят именно ТКЗС-тата, за 'да произвеждаме и изнасяме (ама къде?) толкоз много', както при Тато. Е на таквиз 'простички' въпроси искам отговор ;).

що трябва да оспорвам ТКЗСта бяха глупост заради това, че хората дето работеха в тях бяха безотговорни и нямаха никакъв стимул да бъдат отговорни ...

сегашният проблем е съшия, собствениците на дребни парцели земеделска земя са безотговорни и нямат склонност към окрупняване, защото тя не се облага с данъци ...

мисля, че отговорът какво трябва да се направи съм го дал няколко пъти ...

на същото мнение съм и за апартаментите между другото - високи местни данъци - по-малко празни апартаменти или апартаменти обитавани от баби и дядовци, които не могат да си ги позволят ...

всичко написано по-горе го казвам от личен опит - земите на дядо ми и прадядо ми пустеят, а в кооперацията където е апартамента на другия ми прадядо е пълно с хора, които отказват да дават пари за елементарни ремонти - като например паднал комин - в крайна сметка ще убием някой заради тяхната простотия или ще трябва да го оправя с мои пари ...

това е БГ реалността ...

нещо неясно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тези последните се занимават с картел.

великата далавера е като видиш на каква стойност се декларират внесените от Македония домати ;)

драги,

малко прекаляваш в пустословието ...

БГ пазарът е много по-малко картелиран от този в UK например ...

и наричаш реален внос на занижени цени фиктивен, а всъщност той си е напълно реален, а само цените са фиктивно ниски ...

виждам накъде клониш с македонските домати, ама много си се объркал ... за да се внасят на ниски цени това означава, че за тях просто има мита ... представи си ако няма мита какво ще стане ... държавата изкуствено оскъпява вноса от съседни държави и въпреки това търговците внасят от там ... ами сърбия като я приемат в ЕС ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

между другото ако се разходите из провинцията и направите социологическо проучване, какво биха предпочели хората за да се подкрепи местното селско стопанство:

а) да се въведат значими данъци за земеделската земя

б) да се увеличат митата за внос от съседните държави извън ЕС

познайте какъв ще е отговора ...

това показва ясно колко ляво и непазарно настроено е Бг населението ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Продължаваш да обвързваш темата с настоящето. Сега на много места и в много сфери плащат малко. Сега е криза, (то в БГ комай не са сме излизали от кризата), условията са много по-различни и т.н. Нека се върнем в средата на миналия век. Нима ще оспориш, че в Полша са постъпили по-добре? Нима ще оспориш, че окрупняването е трябвло да стане по естествен, а не по насилствен начин (както в многото европейски д-ви, да не намесваме Щатите)? Нима ще оспориш, че въпреки окрупняването, механизащията, широкото използване на селскостопанската химия ТКЗС-тата в крайна сметка се провалиха? И след като толкоз много желаеш да вържеш темата с настоящето или близкото минало, отговори ти (поне в повечето случаи не пишеш общи неща и празни приказки) какво трябваше да се направи, вместо да се върне земята? Всъщност привържаниците на ТКЗС-тата (и особено на АПК-тата, който се смятаха за провал още тогаз) трябва да отговорят, не какво трябваше да се направи по принцип, а как с какви механизми и закони е трябвало да се съхранят именно ТКЗС-тата, за 'да произвеждаме и изнасяме (ама къде?) толкоз много', както при Тато. Е на таквиз 'простички' въпроси искам отговор ;).

Невски дотук дискутира/отговря по въпросите в дискусията "връщането на земята в реални граници"..

Къде го заби, че Невски е защитавал ТКЗСтата, и окрупняването по насилствен начин (той го написал че, не го одобрява)

Аз не съм привърженик на насилственато окрупняване..

Защо не ми/ни разкажеш, историята ама ясно и пределено открито, и доколкото знаеш (може и да предполагаш нещо което не знаеш) как протече реприватизацията на имуществото на и земята на ТКЗС-тата в Чехия?

Имаше ли "ликвидация", като при нас?

Нали си в Чехия, може би да имаш някаква обща представа, или нямаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това с връщането на земята в реални граници каквата и глупост да е било - нека да се върнем на по-важното ...

как така БГ е една от малкото държави в света където върху земеделската земя не се дължат никакви данъци и към нея няма никакви отговорности?

аз продължавам да твърдя, че средностатистическия БГ собственик на земя е изключително прост и не разбира нищо нито от демокрация, нито от капитализъм, нито от земеделие/селско стопанство ...

в началото на 90те като беше големия напор за преход от соц стопанство към такова с частна собственост, хората пропуснаха, и то съвсем съзнателно, че частната собственост е не само привилегия, но и отговорност ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, не е лесно. Аз съм си селско чедо и знам от първа ръка за какво иде реч. Дядо ми по бащинна линия когато върнаха земята рева като малко дете. Видях го със собствените си очи и няма да го забравя. Когато купихме овце, прасе, крава, кокошки, патки и най важното, магаре с каруца и рало очите му светеха като... нямам думи. А имахме всичко 40 декара. Истински българин, и истински стопанин. Ние с брат ми и баща ми ходихме във всеки свободен ден да му помагаме, имахме и бостан, и рози, и тютюн, и ниви с жито. Това няма да забравя докато съм жив. Така си и умря дядо ми, от удар докато работеше земята. Той докрай вярваше, че няма нищо по добро от това САМ да се справяш в живота. Ще ми се и аз поне донякъде да приличам да дядо Димитър Билича дюлгарин и земеделец от село Зелениково, голям човек Бог да го прости.

разбирам носталгичните ти емоции ...

реалността обаче е, че аз ако работя 40 декара от сутрин до вечер няма да мога да си изхраня семейството ...

структурата на разходите и семейството в момента е много по-различна отколкото през 1939г. ...

аз давам толкова пари за гледачка, зъболекари, коли, застраховки, електроника, почивки и полети на година, колкото от 40 декара не може да се изкарат и за 10-20г. ...

и се справям сам в живота, не ми помагат нито родители, нито баби, нито дядовци ...

от тук идва логиката на всеки млад човек да не ходи да работи 40 декара, те не могат да му осигурят елементарен стандарт на живот, може и да не ходи гладен, ама при първата покупка на читава кола или сериозен медицински проблем - няма средства това да бъде посрещнато ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1/ Няма и няма да има данъци върху земеделската земя, защото ако има, тя просто ще се национализира обратно и после ще се приватизира от разни фондове.

2/ Да, голбализацията поставя този проблем, за който невски иска да гласува, пред почти всички страни от ЕС почти винаги.

Национален протекционизъм и глобализяация - това е тема, която тепърва ще застава на дневен ред.

3/ Земеделието си иска окрупняването, но не виждам защо това трябва да става за сметка, а не в полза на дребния собственик на земя.

Тъй че, ТКЗС-тата започнаха убийството на българските села, защото откъснаха хората от собствеността им.

Това е то.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

пп

В Чехия няма мафия и мутри. Тук единственият път беше бързото възстановяване на собствеността върху земята. Забави се. Следващият е пълната пазарна свобода, за да няма картели. Провали се. Е, ся какво искате?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1/ Няма и няма да има данъци върху земеделската земя, защото ако има, тя просто ще се национализира обратно и после ще се приватизира от разни фондове.

2/ Да, голбализацията поставя този проблем, за който невски иска да гласува, пред почти всички страни от ЕС почти винаги.

Национален протекционизъм и глобализяация - това е тема, която тепърва ще застава на дневен ред.

3/ Земеделието си иска окрупняването, но не виждам защо това трябва да става за сметка, а не в полза на дребния собственик на земя.

Тъй че, ТКЗС-тата започнаха убийството на българските села, защото откъснаха хората от собствеността им.

Това е то.

1) данъците са единствения път към окрупняването на земята извън големите равнини - докато ги няма тя ще се окрупнява изклчюително бавно и мъчително

3) защото няма как да стане по-друг начин - дребния собственик на земя или не я обработва или не изкарва пари от нея ... земеделието е бизнес като всеки друг - нормално е активите да са в ръцете на тези, които работят ефективно, а не на тези, които работят неефективно или не работят въобще ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На много места земята си е окрупнена - аредната в земеделието расте от доста време насам. Идете да видите как са живнали някои от големите земеделски общини ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тъй че, ТКЗС-тата започнаха убийството на българските села, защото откъснаха хората от собствеността им.

политизираш излишно и не на място ...

нито сме 1992г., нито аз съм балък, който не е стъпвал извън БГ, а ти продължаваш да се вживяваш в ролята на про-син агитатор ...

в английските, френските, немските и американските села, по голямата част от населението нито се занимава със селско стопанство нито притежава земеделска земя - масата от хората работи в близките градове и просто е избрала това място за живот като отоговарящо по-добре на изискванията им ... това откъсване от земята и собствеността е настъпило без никакви ТКЗСта, а просто като естествен етап в урбанизационния процес ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

що трябва да оспорвам ТКЗСта бяха глупост заради това, че хората дето работеха в тях бяха безотговорни и нямаха никакъв стимул да бъдат отговорни ...

..........

мисля, че отговорът какво трябва да се направи съм го дал няколко пъти ...

..........

нещо неясно?

Това исках да прочета!

Дал си други отговори, но не и за това какво е трябвало да се направи след '89-та, когато земята вече е окрупнена, но не може да се продължава по текезесарския начин, но след като изяснихме, че не си привържаник на това стопанство няма смисъл да даваш такъв отговор.

Не, изяснихме се ;). Всъщност аз и предполагах, че не си привържаник на насилствената колективизация.

Невски дотук дискутира/отговря по въпросите в дискусията "връщането на земята в реални граници"..

Къде го заби, че Невски е защитавал ТКЗСтата, и окрупняването по насилствен начин (той го написал че, не го одобрява)

Аз не съм привърженик на насилственато окрупняване..

Защо не ми/ни разкажеш, историята ама ясно и пределено открито, и доколкото знаеш (може и да предполагаш нещо което не знаеш) как протече реприватизацията на имуществото на и земята на ТКЗС-тата в Чехия?

Имаше ли "ликвидация", като при нас?

Нали си в Чехия, може би да имаш някаква обща представа, или нямаш?

Не ми обяснявай какво дискутира Невски, виждам и сам. Въпроса е, че не това е темата, поне аз не я виждам така. Какво сега трябва да се направи е отделна и достатъчно сериозна тема. Не съм го забил, питах го да се изясни и той го направи. А въпроса какво е трябвало да се направи след '89-та си стои не за Невски или теб, а за всички привържаници на тезата, че ТКЗС-тата са били нещо 'добро', нещо 'в духа на времето' и всякакви там ала-бализми.

Ами аз повече знам за приватизацията в Чешко, но ще проверя и за земеделските им реформи. Пустеещи земи обаче няма, но и кой знае каква земеделска продукция не предлагат. Доматите и краставиците са им 'пластмасови', чушките под всякаква критика (всичките са внос, но не и от БГ). Като пътовам ми прави впечатление, че имат огромни полета с рапица (или някакво подобно маслодайно растение, не съм много силен в агрономията), както и доста царевица. Но аз съм пътувал повечето в Бохемия (но в цялата без Карлови вари), в Моравия казват, че има и грозде и въобще по-развито земеделие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На много места земята си е окрупнена - аредната в земеделието расте от доста време насам. Идете да видите как са живнали някои от големите земеделски общини ;)

последните 5г. аз въртя средно по 4000км на месец къде ли не и включително и в БГ ...

положението в БГ е отчайващо и с изключение на Добруджа, тезата ти по-горе е чиста пропаганда няма нищо общо с реалността ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това исках да прочета!

Дал си други отговори, но не и за това какво е трябвало да се направи след '89-та, когато земята вече е окрупнена, но не може да се продължава по текезесарския начин, но след като изяснихме, че не си привържаник на това стопанство няма смисъл да даваш такъв отговор.

Не, изяснихме се ;). Всъщност аз и предполагах, че не си привържаник на насилствената колективизация.

Не ми обяснявай какво дискутира Невски, виждам и сам. Въпроса е, че не това е темата, поне аз не я виждам така. Какво сега трябва да се направи е отделна и достатъчно сериозна тема. Не съм го забил, питах го да се изясни и той го направи. А въпроса какво е трябвало да се направи след '89-та си стои не за Невски или теб, а за всички привържаници на тезата, че ТКЗС-тата са били нещо 'добро', нещо 'в духа на времето' и всякакви там ала-бализми.

Ами аз повече знам за приватизацията в Чешко, но ще проверя и за земеделските им реформи. Пустеещи земи обаче няма, но и кой знае каква земеделска продукция не предлагат. Доматите и краставиците са им 'пластмасови', чушките под всякаква критика (всичките са внос, но не и от БГ). Като пътовам ми прави впечатление, че имат огромни полета с рапица (или някакво подобно маслодайно растение, не съм много силен в агрономията), както и доста царевица. Но аз съм пътувал повечето в Бохемия (но в цялата без Карлови вари), в Моравия казват, че има и грозде и въобще по-развито земеделие.

драги,

бъркаш 2 неща, които нямат нищо общо - ефективно земеделие и вкусни домати и чушки ...

едно от най-развитите земеделия е американското - това обаче не означава, че доматите и чушките там са вкусни ...

в практиката 2те неща си противоречат - най-вкусните домати са от градината на баба и дядо, но с градината на баба и дядо не можеш да изхраниш една държава, а баба и дядо като умрат няма кой да им я копа ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...