Отиди на
Форум "Наука"

Източни бойни изкуства-Вътрешна енергия?


mnoogo

Recommended Posts

  • Потребител

В източните бойни изкуства често се използва термина "вътрешна енергия".Стилове като Айкидо,Тай чи, Син и.и др са определени като вътрешни стилове.В тренировките и практиката се отдава предимство на вътрешната енергия.Даже в някои литератури вътрешната енергия се назовава /чи,ши,ки и.т.н./и определя като енергия която циркулира в тялото,също така може да бъде овладяна от практикуващия и използвана за защита или нападение,а също и за поддържане на добро здраве.Когато каналите са запушени и вътрешната енергия не циркулира правилно човек не е здрав и може да умре даже.

Та въпроса ми е, има ли наистина в човешкото тяло "вътрешна енергия" или това си е една заблуда?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези обеснения не трябва да се разбират буквално. Няма такава енергия.

Да но все пак има източна литература и публикации че вътрешната енергия съществува ,овладяна е в бойните изкуства и дава резултат.Практикува се от хиляди години?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В източните бойни изкуства често се използва термина "вътрешна енергия".Стилове като Айкидо,Тай чи, Син и.и др са определени като вътрешни стилове.В тренировките и практиката се отдава предимство на вътрешната енергия.Даже в някои литератури вътрешната енергия се назовава /чи,ши,ки и.т.н./и определя като енергия която циркулира в тялото,също така може да бъде овладяна от практикуващия и използвана за защита или нападение,а също и за поддържане на добро здраве.Когато каналите са запушени и вътрешната енергия не циркулира правилно човек не е здрав и може да умре даже.

Та въпроса ми е, има ли наистина в човешкото тяло "вътрешна енергия" или това си е една заблуда?

'вътрешната енергия' е дело на адреналнина, серотонина и допамина. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По начало бойните изкуства укрепват психиката, и физиката, естествено. Ако това се обозначи символично като енергия - не е далеч от истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та въпроса ми е, има ли наистина в човешкото тяло "вътрешна енергия" или това си е една заблуда?

За едни има за други няма, по скоро въпроса е как може да се докаже и/или отхвърли съществуването и.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип енергия е работата която трябва да извърши един човек,някакво движение или усилие.В случая с бойните изкуства, енергията е нужна на боеца да извършва някакви движения.Колкото повече налична енергия може да изразходи толокова по мощен и бърз може да бъде.В изтока, бойните изкуства са разделени на външен и вътрешен стил.Работа с външна енергия и работа с вътрешна такава.От дългогодишен опит стигнах до извода че енергията си е една и съща,след като е освободена.Човешкото тяло е едно цяло.Въпреки това се счита че ако едно движение се извършва със сила,стягане на мускулите,то се постига мощ, но не и бързина.Това е грубо казано за външните стилове.При вътрешните се набляга на меки движения без напрягане на мускулите с което се постига максимална бързина.Има демонстрации на майстори които с малко усилие отблъскват противника на много по голямо растояние отколкото с напрягане.За мене в крайна сметка майсторство е тогава когато умело се съчетава и едното и другото,и външния и вътрешен стил.Максимален резултат с минимална енергия,без усилие на мускулите не може разбира се.Някои казат че вътрешната енергия е мисълта,тя чертае пътя на реакцията.Движение на тялото в съчетание с мисълта е условие за добра тренировка и успех.Last Roman е прав за "адреналина,допамина и серотонина",но те са средствата за освобождаване на енергията,според мене.Това което можем да наречем "вътрешна енергия" е мисълта,осъзнаването,мотивацията,желанието и т.н.Това е и причината да не може да се регистрира с инструменти тази "вътрешна енергия".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако я има, то трябва да може да се регистрира. Отделен въпрос е ....

Едно време изпита за степен включваше няколко "рунда" от различни изходни позиции срещу минимум 5 човека, доста енергия е необходима ;)

киай-я също е техника, пак енергия, не си забравил нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако я има, то трябва да може да се регистрира. Отделен въпрос е ....

Така както мислите и мотивацията не могат да бъдат регистрирани,по същата причина и вътрешната енергия не може.Или пък ако е регистрирана то значи тя е външна енергия,вкл.адреналина и др.Но доколкото знаем енергията е Е=mc2,значи зависи или от масата или от скораостта.Във вътрешните стилове се има в предвид скоростта като причина за увеличаване на енергията,защото колкото по отпуснат е един удар с крайник толкова по бърз е,минимум мускулни усилия.Затова учителите препоръчват бавно и отпуснато изпълнение,за да се постигне бързина и мощ при употреба.Същото се получава и при моментното фокусиране с прилагане на звук.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

По-скоро съвършена координация и висока прецизност, освен хормоните разбира се. Източната философия не е физика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това какво е?Вътрешна енергия или шарлатанство.Толкова много хора тренират при този треньор.Дали всички са обсебени или пък наивни?Кой знае?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тези обеснения не трябва да се разбират буквално. Няма такава енергия.

Колега Gravity,

За тези думи имате една бира от мен! :drinks_cheers:

.....

Като чуя "енергия" се хващам за кобура на пистолета.

. . .

Третирал съм бокс и на по-късен етап Киокушинкай! С една дума - знам за кво говоря!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Третирал съм бокс и на по-късен етап кьоокушинкай...

Имаме новина!

(Аз пък съм тренирал шито рю карате и много други - все японски - думички.)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега Gravity,

За тези думи имате една бира от мен! :drinks_cheers:

.....

Като чуя "енергия" се хващам за кобура на пистолета.

. . .

Третирал съм бокс и на по-късен етап Киокушинкай! С една дума - знам за кво говоря!

Благодаря за бирата.

С понятието енергия наистина много се злоуптребява.

С това, че си тренирал Киокушин ми се издигаш още в очите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря за бирата.

С понятието енергия наистина много се злоуптребява.

С това, че си тренирал Киокушин ми се издигаш още в очите.

Благодаря за това, че оценяваш усилията и труда хвърлени в спорните зали.

Някои травми си докарах с Киокушин, но годините през които го тренирах бяха едни от най-щастливите в спортно отношение, което изкупва болките, които изпитвам от време на време.

Коланчето с което си връзвам кимоното е цветно, но от скромност няма да кажа колко е тъмно от потта и мъката изпитани в залата.. . . :biggrin:

. . .

Има и още нещо...

Имах много сериозни здравословни проблеми преди две-три години.. Мнението на лекуващият ми лекар е, че ако не бях тренирал.. хъм... лечението ми би било значително по-дълго и трудно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм очаквал укета потили се малко в залата да имат представа от вътрешните стилове (извинете иронията ми и аз съм уке), и не за друго, ами защото и аз трудно мога да "определя" тази енергия.

И ще си позволя да перифразирам жоро: физиката и източните .../... (ненужното се задрасква) не са на едно ниво. Трудно е да се съпоставят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато протегна напред отпуснато ръка с длан надолу и съсредоточа мислите си да се изливат навън през нея като през тръба,ако остана съсредоточен така, двама културисти/яки момчета/не могат да ми сгънат ръката.Правили сме го в зала.Има и други моменти при които съм чувствал силата на мисълта при някои техники с партньори.Действително физиката/науката/не може да обясни за сега това,така че или го игнорира както виждаме или го отрича.Но изкуството си е нещо уникално и никой не може да го отнеме на хората.Този който е тренирал малко и се е отказал/5-10 год/в действителност не е намерил пътя на своето озъзнаване,пътя на мисълта, затова му е станало скучно и е прекратил.Когато се докоснеш до силата на мисълта в бойните изкуства,желанието да се усъвършенстваш остава за цял живот.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

интересно как някои си мислят че с таблетки могат да ... обладаят... енергията

И че "няма" вътр.енергия защото не е регистрирана. За съжаление, аз само съм чел за нея и някои от вторите не ми приличат на изперкали.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вътрешната енергия на тези странни "Иакуства" е бяс.

И е доста вредна за занимаващите се с тях.

бля-бля

незнанието е много по-вредно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знанието в тези случаи е страшно вредно.

Колкото до енергиите им : отдавна се знае плод на какъв бяс са. Жалкото е че наивниците повлияни от киното и телевизията не знаят в какъв капан попадат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като говорим за прилагане на вътрешна енергия в бойното изкуство,това значи отношения между хора и животни понякога.Ако говорим за вдигане на тежести например,там прилагането на вътрешна енергия е в борбата на спортиста със себе си и това като резултат в борба с другите.Когато има контакт с противник вътрешната енергия е срещу вътрешна енергия,психика срещу психика...Другото е шарлатанство.Но съм сигурен че във физическото повишаване на резултатите има определени граници,докато във психическото/вътрешна енергия/граници няма.Няма спорт или бойно изкуство в което да не се прилага външна или вътрешна енергия едновременно в различни комбинации.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...