Отиди на
Форум "Наука"

Молдова и Румъния


Recommended Posts

  • Потребител

Нещо интересно, до колко мечта, друга работа.

В молдовската столица Кишинев в неделя хиляди хора участваха в шествие в подкрепа на обединение с Румъния.

http://30dumi.eu/2012/09/moldova-shte-se-obedinyava-s-ruma-niya/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Където си замине комунизма си заминават и границите, които той е създал. Докато България и Скопска област се управляват от комунисти и доносници такова нещо няма да се случи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо интересно, до колко мечта, друга работа.

http://30dumi.eu/2012/09/moldova-shte-se-obedinyava-s-ruma-niya/

на молдовците много им се ще да влязат в ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

на молдовците много им се ще да влязат в ЕС.

Е къде да им се ще да влязат - в ОНД ли? Те и без това са там, но нещо не ги блазни...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е къде да им се ще да влязат - в ОНД ли? Те и без това са там, но нещо не ги блазни...

ОНД е много формална организация, а Молдова ако не цоца отнякъде е обречена /даже се чудя как още се държат/. Румънците пък имат трайни симпатии към този регион, даже има надписи по фасадите на къщите им, че и Бесарабия е румънска. :biggrin:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надписите по фасадите на къщите им, че Бесарабия е румънска съм ги виждал и аз. Ами румънска е - молдовците са румънци!

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надписите по фасадите на къщите им, че Бесарабия е румънска съм ги виждал и аз. Ами румънска е - молдовците са румънци!

Украинците и белорусите също са руснаци, македонците пък са българи, но какво от това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надписите по фасадите на къщите им, че Бесарабия е румънска съм ги виждал и аз. Ами румънска е - молдовците са румънци!

Бесарабия стига до Татарбунар/вкл. Ренийски, Измайлски, Болградски и Килийски райони на Одеска област/ и там българите сме мнозинство.....както и в Южна Молдова....Значи ЮБесарабия е Българска ? :) Защото не само молдовани/румънци/ живеят в Молдова...Да живей Буджакска област на РБългария!!! post-49835-1119740250.gif

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо интересно, до колко мечта, друга работа.

http://30dumi.eu/2012/09/moldova-shte-se-obedinyava-s-ruma-niya/

хахахаха,

как ще стане тая работа като румънците не желаят да се обединяват с молдова ...

нека си скачат в кишинев ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тя Молдова като за начало няма да е зле да се обедини със себе си, пък после евентуално и с Румъния, ЕС или там още накъдето са се засилили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тя Молдова като за начало няма да е зле да се обедини със себе си

Мисията невъзможна в тази си последователност. А обратното, с европейски заплати да, ма не виждам как Румъния хеле пък Молдовата могат да ги постигнат. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами защо не. Изобщо не се изненадвам.

Македонците учат история на Югославия, Молдовците история на Румъния.

Част от плана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лично аз пожелавам скорошно, успешно, безкръвно и трайно обединение на молдовците с Румъния. Това би било справедливо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Молдова преобладават славянофоните(руснаци,украинци + българи), тоест румънофилите, така да се каже, са малцинство и просто няма как да наложат волята си над славянофоните. Да не забравяме и непризнатата Приднестровската република, която никога няма да остане безучастна спрямо такива процеси в Молдова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Молдова има около 65% румънскоезични молдавци.

Не знам откъде си я взел тази статистика, но аз няколко пъти съм бил в Молдова за по няколко месеца и навсякъде слушам предимно руска реч, може около границата с Румъния преобладава румънския, но колкото по на изток се отива, толкова повече руския преобладава.

Ако пътуваш до Молдова с влака Варна-Саратов, влакът, след влизане в Молдова, спира за около 2 часа на гара Унгени, там се прави митническа проверка, а също и се подменят колелата на вагоните, защото железопътната мрежа на Молдова е по руския стандарт, при който разстоянието между релсите е по-голямо от това в Европа. Направило ми е впечатление, че не само митничарите, но и работниците, подменящи колелата, говорят само на руски.

Редактирано от abraxas6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично аз пожелавам скорошно, успешно, безкръвно и трайно обединение на молдовците с Румъния. Това би било справедливо.

То по същия начин е справедливо и България да се обедини с Македония. Обаче, ни убеждават, че македонците били сърби, докато молдованците са си почти чисти румънци. А ся де.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То по същия начин е справедливо и България да се обедини с Македония. Обаче, ни убеждават, че македонците били сърби, докато молдованците са си почти чисти румънци. А ся де.

а пък румънците са латинизирани българи. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...