Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

...

Попитах ви въпроси, които предполагат напълно конкретен отговор от вашата хипотеза - как тя решава противоречието си със СТО, да оцените според нея каква корелация предсказва в експеримента на Аспе, за да можем да коментираме дали е квантова хипотеза или не.

...

Отговорих, и то отдавна, съгласно хипотезата - Каквото се пита с полета - това се и отговаря! Чиста "квантова" промяна: съставеното от вълни се модифицира с придобиване на проявимост на свойства, при облъчване с вълни. Изследовател "хваща" тези проявления като факт. Нужно е тълкуване на факт, защото етапите на промяна (в процес на промяна) са ненаблюдаеми. :grin:

Но понеже не се разсъждава "..., съгласно хипотезата", се пропуска и отговора ми ... на принципа: "Важното е, мойто магаре да е мъжко..!" Ако се виждаха противоречия вътре в хипотезата, бих се насочил към корекции, евентуално. Но, цялата критика е от гледна точка на статуквото, което отдавна е показало и показва, че то не може да обясни света - няма цялостна обяснителна хипотеза.

Защо, тогава, трябва да следвам "неговите" хипотези при тълкувания на фактите? :fool:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 266
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Нима трябва да падате толкова ниско, че да се оправдавате: щом "статуквото" не може да обясни всичко, то някаква неясна идея наречена "хипотеза" била по-добра в това отношение? А на какво основание трябва да се доверим на вашата хипотеза?

Отново бягате от всякаква конкретност.
И в класическата физика има полета, и в нея неща се въртят и се свързват, и в нея има стохастични процеси, както сте натрупали във вашата хипотеза. Но това още не прави класическата физика квантова, дори не я вкарва в сегашното "статукво". На какво основание тогава настоявате, че вашата хипотеза е нещо повече? Само на това, че сте изговорили прекалено много приказки? Но това не прави една хипотеза нещо повче отколкото тя е. А каква е тя биха ни казали отговорите на конкретните въпроси, които избягвате и на които вие се страхувате да отговорите. Демонстрирате някаква обидчивост там, където трябва да обясните нещо конкретно. Извинете, не сме на селска седянка и вие не сте невинно девойче, за да имате такова поведение. Или се изживявате като някаква жертва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Ако се виждаха противоречия вътре в хипотезата, бих се насочил към корекции, евентуално...

Ами виждат се противоречия, но докато се изживяваш като "обяснител на света", няма как да ги осъзнаеш. Ето например едно драстично противоречие. Тук - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=14716#entry257786 - с присъщата си категоричност заявяваш:

Няма и няма да бъдат открити гравитационни вълни. Щото гравитацията става с квантите на гравитационното поле - гравитони. Те не интерферират - пристигат в "насипно" състояние с измененията на масата на далечните обекти - както вятърът носи пясъка в пустинята - резултатът е вълни от пясъчни дюни, но това, което ги е предизвикало са завихряния на носещите песъчинките, ветрове.

- няма "повторяемост" на свойствата на носещите ветрове в съответен мащаб, отнесен към гравитоните.)

Но съществуването на гравитационните вълни е предсказано от Общата теория на относителността - те са едно от основните следствия на тази теория. А ти многократно си подчертавал, че твоята хипотеза не само, че не противоречи на СТО и ОТО, но и ги включва в себе си... ?!

Е, ако няма гравитационни вълни, значи теорията на Айнщайн не е вярна, а ако тя не е вярна, значи не е вярна и твоята хипотеза, която НЕ Е в противоречие с нея. Ама същевременно пък твоята хипотеза всъщност е в противоречие с тази теория, щом отрича съществуването на грав. вълните.

Или с други думи, получава се някакъв коФтейл от противоречия и в крайна сметка до неосъзнато опровергаване на собствената ти хипотеза :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Иначе, едновременноста на две събития е относителна, ако те са едновременни в една отправна система, в друга може да не са едновременни, както е в релативизма...

Ако събитията са едновременни в една отправна система, те няма да са едновременни в нито една друга система. Така че това "в друга може да не са едновременни" не е добре казано :harhar::happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага, не си права.

Казусът с относителната едновременност се откроява в релативизма при конкретна ситуация, когато двете събития лежат на правата, по която се движи отправната система, или на паралелна ней права (т.е. векторът свързващ двете събития е паралелен на векторът на скоростта). В такава ситуация качеството "едновременност" може да бъде различно за наблюдатели, които се движат с различна скорост помежду си. И в този случаи ако за една отправна система събитията са едновременни, те няма да са едновременни за всяка друга подвижна относно нея отправна система в същото направление.

Но за отправни системи които не се движат в това направление, ситуацията е доста по-различна. Ако имаме напречно движение - правата свързваща двете точки на събитията е перпендикулярна на посоката на скоростта (това е особено интуитивно видно в частният случай, когато се движим по симетралата разделяща двете събития), събитията ще бъдат едновременни за всяка отправна система в това направление независимо от скоростта и (ако бъдат едновременни в поне една система). А такива системи са част от безкрайното множество инерциални възможности.

Тоест моето твърдение, че може да има други системи в които събитията също са едновременни (или не), не е некоректно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага, scaner вече е обяснил, но да добавя геометричен наглед. Ако разглеждаш двумерно пространство-време (едно пространствено и едно времево измерение), тогава при фиксирана инерциална координатна система, множествата от събития едновремени в тази система образуват прави(паралелни) в пространство-времето. Друга система, която се движи спрамо първата ще има ротирани координатни оси. Сега ако имаме две събития едновремени в две различни системи, то те(събитията) ще лежат на две различни прави. Но две различни прави не могат да имат две общи точки. И тук забележката ти би била валидна. При повече измерения това вече не е така. Например при 2+1 измерения, едновремените събития в дадена система ще лежат в равнини, а две различни равнини могат да имат много общи точки, и не е проблем да имаме събития едновремени в най-различни системи, които се движат една спрямо друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виждат се противоречия, но докато се изживяваш като "обяснител на света", няма как да ги осъзнаеш. Ето например едно драстично противоречие. Тук - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=14716#entry257786 - с присъщата си категоричност заявяваш:

Но съществуването на гравитационните вълни е предсказано от Общата теория на относителността - те са едно от основните следствия на тази теория. А ти многократно си подчертавал, че твоята хипотеза не само, че не противоречи на СТО и ОТО, но и ги включва в себе си... ?!

Е, ако няма гравитационни вълни, значи теорията на Айнщайн не е вярна, а ако тя не е вярна, значи не е вярна и твоята хипотеза, която НЕ Е в противоречие с нея. Ама същевременно пък твоята хипотеза всъщност е в противоречие с тази теория, щом отрича съществуването на грав. вълните.

Или с други думи, получава се някакъв коФтейл от противоречия и в крайна сметка до неосъзнато опровергаване на собствената ти хипотеза :head_hurts_kr:

"Боц!.. Въх, уби ма!" - беше култова фраза от ... "циливилизацията".

Не знаех, че мое "изживяване" те дразни дотолкова, че да се присъединяваш към хокането на хипотезата...

Хокане, защото е с невярна констатация: - никъде не съм твърдял че хипотезата съдържа ОТО, а, че обяснява залитането към неверните тълкувания на матмоделите в нея. Винаги съм казвал, че ЧД - няма, като извод от хипотезата. Същото е и с гравитационните вълни.

За СТО няма смисъл да говорим, щото - не се схваща същността, че : Каквото питаме с поле - това се отговаря!..

А сме принудени природно да питаме с полета... Ти прецени, кому хипотезите са реалистични.

Говорех за вътрешни противоречия, ако се виждат, ... моля, ще се радвам да се проверя и евентуално, коригирам.

Виждаш - и др. се препъват на ... уж обикновените въпроси, макар и да съм ги обяснявал с думички от ежедневието където е възможно...

Вж:

...

! Чиста "квантова" промяна: съставеното от вълни се модифицира с придобиване на проявимост на свойства, при облъчване с вълни. Изследовател

"хваща" тези проявления като факт. Нужно е тълкуване на факт, защото етапите на промяна (в процес на промяна) са ненаблюдаеми.

И забележи: ВИНАГИ казвам защо мисля така, на база какъв принцип, каква философия и т.н., правя съответните изводи.... Тоест, показвам "място за възможна атака".

Да си видяла у другите клубари нещо подобно, когато става въпрос за ... ново мислене? :grin: Е, не знаех, че това е неприлично изживяване. :glare:

(Нарушил съм старо правило: Никой не е в състояние да изтърпи щастието на другите!.. М, да-а!)

Мога и да не обяснявам .. Света... Той и без това отива към ... все едно, че не знам :guitar:

Ама тука питаха за живота, а други (не аз) отплеснаха говоренето. Съжалявам, че мисля по друг, а не по общо приетия, начин.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Боц!.. Въх, уби ма!" - беше култова фраза от ... "циливилизацията".

Не знаех, че мое "изживяване" те дразни дотолкова, че да се присъединяваш към хокането на хипотезата...

Хокане, защото е с невярна констатация: - никъде не съм твърдял че хипотезата съдържа ОТО, а, че обяснява залитането към неверните тълкувания на матмоделите в нея. Винаги съм казвал, че ЧД - няма, като извод от хипотезата. Същото е и с гравитационните вълни.

За СТО няма смисъл да говорим, щото - не се схваща същността, че : Каквото питаме с поле - това се отговаря!..

А сме принудени природно да питаме с полета... Ти прецени, кому хипотезите са реалистични.

* * *

...

Конкретно за кой модел става дума и кои по-точно тълкования са неверни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Например, горните тълкувания за едновременността са неверни. СТО си има много добър математически модел , стига да не забравяме, че това е само модел на реалността. Реалното пространство не се състои от точки и прави, а в реалността обектите са с някакви размери, има и принцип на Хайзенберг от друга теория , така че да нанижеш два обекта на една права и едновременно с това да се движиш строго перпендикулярно на тази права реално си е мисия невъзможна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Конкретно за кой модел става дума и кои по-точно тълкования са неверни?

Според Малоум2, всички математически модели във физиката са тълкувани погрешно от физиците и са неразбрани. Това включва математическия апарат на всяка една физическа теория. Също така, хипотезата му обеснява всичко това, че и повече. Изключително остра форма на 'само аз разбирам, всички други грешат'.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според Малоум2, всички математически модели във физиката са тълкувани погрешно от физиците и са неразбрани. Това включва математическия апарат на всяка една физическа теория. Също така, хипотезата му обеснява всичко това, че и повече. Изключително остра форма на 'само аз разбирам, всички други грешат'.

Всички?

Е, съмнявам се ще съществува човек, който да познава детайлно всички модели и произхождащите от тях заключения... аз съм любопитен да разгледаме поне един "грешен" такъв..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички?

Е, съмнявам се ще съществува човек, който да познава детайлно всички модели и произхождащите от тях заключения... аз съм любопитен да разгледаме поне един "грешен" такъв..

Избери си един и го питай. Любимите му са квантовата механика и теорията на отностителноста. Ето по-горе директно казва, че няма черни дупки и гравитациони вълни. Не само, че няма според него, но и са невъзможни. Физиците си мислят, че тези неща са следствия на ОТО, но това е от неразбиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Избери си един и го питай. Любимите му са квантовата механика и теорията на отностителноста. Ето по-горе директно казва, че няма черни дупки и гравитациони вълни. Не само, че няма според него, но и са невъзможни. Физиците си мислят, че тези неща са следствия на ОТО, но това е от неразбиране.

Ми тогава нека и двете да са "обединени"...

4 атомизъм

Теория на относителността и квантадействие

Намирам един стар пост на скенер и ще си позволя да го цитирам тук

Здравейте г-н Богданов!

Мои колеги ме насочиха към електронната версия на книгата на г-н Анастасов Анастасов А.Хр. Теорията на относителността и кванта действие (4-атомизъм). Разполагам със сигурна информация, че авторът е дал благословията си електронната версия да се разпространява свободно в мрежата, тъй като изданието е отдавна изчерпано и е в малък тираж.

Моят коментар беше свързан не толкова с някаква интерпретация на квантовият модел (каквато се разглежда в тази книга), а с непознаване от моя страна на конкретната математическа обосновка на експериментите с отложен избор, в която по необходимост (квантовата механика се основава на СТО) проблемите с едновременността само трябва да налагат някакви ограничения над геометрията на експеримента, и толкоз. Идеята и обосновката на тези експерименти без никакви проблеми произтичат от квантовата механика. Колкото до наличието (или липсата) на разбираем конкретен класикоподобен (ако мога така да се изразя) механизъм, тук е мястото на интерпретациите и тяхната проверка.

За Дорис: Шпага правилно е отбелязала, че двете събития не са на едно място, и за това се проявява проблемът с едновременността им. Екранът на който се отчита интерференцията е отдалечен от огледалото от което се отразява фотонът, затова събитията свързани с екрана и огледалото попадат под относителността на едновременността според Айнщайн. Затова вашата забележка не разрешава проблемът. Но пак се извинявам, използуването на интерферометъра на Майкелсън не е характерната постановка в която се демонстрира отложеният избор, и може да доведе до по-голямо объркване, както и изисква повече обяснения от постановката за която е формулиран експериментът според Уилър.

Книгата може да се изтегли от посоченият от него линк в де-жаву формат.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека, това няма да го спре.

Обясненията му са винги еднотипни.

"фотони за врьзка...вак.решетека...не ви ясно, аз съм го обясни в хипотезата ама...постояно образуване на частиците, нямате изяснени същости...само аз съм показал...тороидална вселена...семките на динята до опашката, вие се оправдавата, не ви е ясно... "

Само, че като го напише той, това ще бъде разтегнато до няколко страници, но смисъла ще е същия т.е. нулев.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко Инквизиция - сакън.

Създаване на комисия по руски образец - байгън.

p.s.След като пообсъдихме освен всичко останало и Малоум може ли да се върнем към темата?

За Еволюцията , Вселената и всичко останало :grin:

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При условие, че малоум пише във всяка тема, независимо от тематиката, какво било според хипотезата му(което е нарушение на правилата на форума(!)), и колко всички други не разбират, е нормално да се изрази гласно недоволство.

ДеДо Либен, хайде напиши нещо по темата. Само приканваш да се върнем към нея, но дума не обелваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко Инквизиция - сакън.

Създаване на комисия по руски образец - байгън.

p.s.След като пообсъдихме освен всичко останало и Малоум може ли да се върнем към темата?

За Еволюцията , Вселената и всичко останало :grin:

Как ви хрумна, че темата се превръща в инквизиция за потребителите?

Просто ми е любопитно, как е възможно всички модели да са грешни?

Предложих една от разработените хипотезите базирани на тензорен анализ, просто защото тя може да бъде изтеглена от нета.

. . . .

Според мен това е една чудесна възможност да се докаже, че този тип анализ е неприложим във физиката.... :grin:

. . .

Разбира се, можем да се спрем на комплексен анализ, който би бил най-близо до темата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При условие, че малоум пише във всяка тема, независимо от тематиката, какво било според хипотезата му(което е нарушение на правилата на форума(!)), и колко всички други не разбират, е нормално да се изрази гласно недоволство.

ДеДо Либен, хайде напиши нещо по темата. Само приканваш да се върнем към нея, но дума не обелваш.

Ааааааааааааааааа , не от болната на здравата глава уважаеми Гравити , ако обичате.

Не съм аз този , който не просто оспами , а тотално измести темата...и се развихри с пълна сила в собствени води.

Нещо повече , след първите два , въвеждащи поста на Южняк аз съм единствения , който се опитва да пише по темата - справка пост№4 от стр1 и пост№133 от стр7.

Както се казва в брадясалия виц обаче - чукча писатель , чукча не читатель :grin:

Иначе за начало на дискусията - пост№133.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ДеДо, пост номер 4 е мой(!) и е по темата. Може би имаш предвид пост номер 8, твоя първи пост. Но той не е свързан с квантовата механика и използването и за обяснения в биологията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Господин Богданов, къде сте тръгнали да предлагате тензорен или комплексен анализ на Малоум? Според него нещата са много по-дълбоки,. Според него, в дефиницията на производната като граница знаменателят и намалява и става нула (!) което обезсмисляло всякакви понятия като моментна скорост и подобни :) И се налага той да дойде с хипотезата си за да покаже как моделите не могат да си вършат работа, интерпретират се погрешно, и т.н. (думите сме ги срещали вече N пъти). И тензорният анализ за него е пак толкова неразбираем и нуждаещ се от нова интерпретация и обяанения според хипотезата му. Мисля, че ако той наистина разбираше как действат моделите, щеше да си спести всякакви хипотези.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как ви хрумна, че темата се превръща в инквизиция за потребителите?

Просто ми е любопитно, как е възможно всички модели да са грешни?

Предложих една от разработените хипотезите базирани на тензорен анализ, просто защото тя може да бъде изтеглена от нета.

. . . .

Според мен това е една чудесна възможност да се докаже, че този тип анализ е неприложим във физиката.... :grin:

. . .

Разбира се, можем да се спрем на комплексен анализ, който би бил най-близо до темата...

Ако се върнеш назад и видиш поста на Малоум, който си цитирал, ще видиш, че става въпрос не че всички модели са грешни, а за неверни тълкувания на тези модели.

Ако се върнеш по-назад пък ще видиш, че невярно според него тълкуване е тълкуването на Дойч по отношение на интерпретацията на Еверет. Това е свързано с темата, защото именно при това тълкуване се появява взаимодействието между световете в мултивселената. А идеята за "еверетово ускорение" се основава на такова взаимодействие.

И това не е единственото възражение срещу взаимодействието. Но всеки, който възрази бива оплют. При Малоум стана по много йезуитски начин, защото в коментара на тълкуването на Дойч той се позовава на принципа на Хюйгенс-френел, а не на своята теория. И не той включи теорията си този път в темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Quantum Biology: Current Status and Opportunities

  • Professor Johnjoe McFadden, University of Surrey
    Why biology needs quantum mechanics
  • Dr Paul Davies, Arizona State University
    Quantum epigenetics
  • Professor Jim Al-Khalili, University of Surrey
    Quantum tunnelling models of genetic mutations
  • Professor Greg Scholes, University of Toronto
    Evolution, speciation, and coherence in the light harvesting proteins of photosynthetic algae
  • Dr Alexandra Olaya-Castro, University College London
    Quantum phononics in biology
  • Professor Greg Engel, University of Chicago
    Design principles behind long-lived quantum coherence
  • Professor Thorsten Ritz, UC Irvine
    A biological compass built on coherent quantum reactions: Design principles and supporting evidence
  • Dr Jennifer Brooks, University College London / Harvard University
    Can the nose smell quantized properties of odorant molecules in olfaction?
  • Professor Nigel Scrutton, University of Manchester
    Quantum effects in biological catalysis
  • Professor Vlatko Vedral, University of Oxford
    Quantum thermodynamics of electron transport


Edit: Това е отделен отговор, но форума автоматично го слива с последния ми отговор, които са несвързани.

Първият пост на Малоум2 в темата е №12, там е споменал за първи път в тази тема своята хипотеза. Няма как друг да я е включил преди него. Тя не се споменава в нито един от постове №1-11.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

............

Първият пост на Малоум2 в темата е №12, там е споменал за първи път в тази тема своята хипотеза. Няма как друг да я е включил преди него. Тя не се споменава в нито един от постове №1-11.

Това не е вярно. В този пост има някои инженерни термини - OB, ЕМП, но това не е теорията за физ вакуума, обвивните фотони и пр....просто опит да се опише еволюцията от техническа гледна точка.

Малоум започна да говори за теорията си след въпроса:

Малоум, за не равенствата на Бел ще кажеш ли нещо?

който няма никаква връзка с темата и след като се заформи обичайната препирня - хоп недоволство :

При

условие, че малоум пише във всяка тема, независимо от тематиката, какво

било според хипотезата му(което е нарушение на правилата на форума(!)),

и колко всички други не разбират, е нормално да се изрази гласно

недоволство.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...