Отиди на
Форум "Наука"

Преброяване 2011- циганите мнозинство


Recommended Posts

  • Потребител

Това, което написах изчерпва разсъжденията ми по темата. Оставам на вас да коментирате повдигнатите от мен въпроси. Лично аз нямам повече аргументи в защита на своята теза, така че това ми е тезата в завършен вид с неоспорими, по мое мнение, научни и логични доказателства. Ако някой може да ме обори с научни и логични аргументи ОК да пише контра-теза.
Къде къде по-крайни и ксенофобски изказвания се публикуваха в темата от други хора, а и в други теми съм виждал, но за тях нямаше никакви критики. Явно имаш ли над 1000 мнения във форума може да пишеш каквото си искаш и цензурата не те лови.

Аз даже писах, че циганите ще се справят с държавоподдържащата роля. Имам и теми за циганския език. Самия аз владея този език. Работя с цигани. Спрямо циганите съм доста мек в своите постинги във форума. Единственото, което не се харесва е, че представям факти, че расите не са равни. Ами ОК оборете ги тези факти.

Редактирано от Flavius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 69
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Ето какво твърди статистиката:
- Към 1.02.2011 г. населението на България е 7 364 570 души. От тях 3 777 999 (51.3%) са жени и 3 586 571 души (48.7%) са мъже, или на 1 000 мъже се падат 1 053 жени.
- Запазва се тенденцията на урбанизация - в градовете живеят 5 338 261 души, или 72.5%, а в селата живеят 2 026 309 души, или 27.5% от населението на страната.
- В периода между двете преброявания през 2001 и 2011 г. населението на страната намалява с 564 331 души при средногодишен темп на намаление 0.7%.
- 2 / 3 от намалението на населението (68.9%) се дължи на отрицателния естествен прираст, а една трета (31.1%) - на външната миграция, която се оценява на 175 244 д.
- Българската етническа група обхваща 5 664 624 д., или 84.8% от лицата, доброволно декларирали етническото си самоопределение.
- Турската етническа група е втората по численост - 588 318 лица. Те представляват 8.8% от населението.
- Ромският етнос традиционно е третият по численост и наброява 325 343 души, според самоопределянето на лицата, с относителен дял от 4.9%.
- Населението с българско етническо самоопределение е значително по-урбанизирано, в сравнение с другите две основни етнически групи. В градовете живее 77.5% от българския етнос, 37.7%, - от турския и 55.4% от ромския.
- Лицата, самоопределили се към турската етническа общност, са концентрирани териториално в няколко области - Кърджали, Разград, Търговище, Шумен, Силистра, Добрич, Русе, Бургас, в които живее 63.7% от населението от тази етническа група.
- Лицата от ромската етническа група са разпределени териториално във всички области.
- Най-голям е делът на ромския етнос в областите Монтана - 12.7%, и Сливен - 11.8%., следвани от Добрич - 8.8%, Ямбол - 8.5%, при общо за страната - 4.9%.
- Лицата, които не се самоопределят, са 53 391 - 0.8%. Сред тях делът на най-младите до 19 години е 51.7% от всички, които не се самоопределят.
- Българският е майчин език за 5 659 024 души, или 85.2% от населението. Турският е майчин език за 605 802 души, или 9.1% от лицата, отговорили на този доброволeн въпрос. Циганският/ромският е майчин език за 281 217 души, или 4.2%.
- Връзката между етническото самоопределение и самоопределянето по майчин език е силно изразена. Най-еднородна по майчин език е българската етническа група - сред лицата, отговорили и на двата въпроса за етнос и майчин език, 5 571 049 (99.4%) посочват българския за майчин език, 15 959 лица (0.3%) - турския, 7 528 лица (0.1%) - циганския/ромския, и 7 511 лица (0.1%) - друг.
- Сред самоопределилите се към турската етническа група за 96.6%, или за 564 858 души майчин език е турският, а за 18 975 души от тях, или за 3.2% майчин е българският език.
- Циганската етническа група по майчин език се разпределя по следната структура: 272 710 души, или 85.0% са посочили цигански/ромски за майчин език; 24 033, или 7.5% - български; 21 440, 6.7% - турски; 1 837 души, или 0.6% - румънски.
- Към 1.02.2011 г. в България живеят постоянно 36 677 лица с чуждо гражданство и те представляват 0.5% от населението на страната.
- Всяко второ лице с чуждо гражданство, живеещо постоянно у нас, е от европейска държава извън Европейския съюз. Преобладават руските граждани - 11 991 (65.1%), следват гражданите на Украйна - 3 064 (16.6%), Република Македония - 1 091 (5.9%), Молдова - 893 (4.8%), и Сърбия - 569 (3.1%).
- Към момента на преброяването в България постоянно живеят 8 444 граждани на Европейския съюз, или 23.0% от всички чужди граждани в страната.
- Хората, декларирали, че притежават двойно гражданство - българско и друго, към момента на преброяването са 22 140 души, или 0.3% от населението на страната.
- Лицата, самоопределили се към източноправославното християнско вероизповедание, са 4 374 135 души, или 76.0% от лицата, отговорили на въпроса.
- Католическото вероизповедание са посочили 48 945 души, протестантско - 64 476 души, съответно 0.8 и 1.1% от отговорилите.
- Мюсюлманско вероизповедание имат 577 139 души, или 10%. От тях мюсюлманско сунитско е вероизповеданието на 546 004 души, мюсюлманско шиитско - на 27 407 души, и 3 727 души са записали само мюсюлманско вероизповедание.
- Други вероизповедания изповядват 11 444 души или 0.2% от отговорилите.
- Нямат вероизповедание 272 264 лица (4.7%) и 409 898 (7.1%) не се самоопределят.
- Вероизповеданието е въпросът, на който делът на неотговорилите лица е най-висок - 21.8%, като най-висок е делът на младите възрастови групи и на неотговорилите в областите София (столица), Пловдив и Варна.


Преброяванията на населението на България за края на XIX и през XX и XXI век са правени през различен времеви интервал през следните години, както следва:

- 1900

- 1905 (интервал от 5 г.)

- 1910 (5 г.)

- 1926 (16 г.)

- 1934 (8 г.)

- 1946 (12 г.)

- 1956 ( 10 г.)

- 1965 (9 г.)

- 1975 (10 г.)

- 1985 (10 г.)

- 1992 (7 г.)

- 2001 (9 г.)

- 2011 (10 г.)



Не, 'човека' добре си знае, опитва се и форума да забърка! Този който се позовава на АйКю- трябва да обясни що е даденото Айкю и каква почва има у нас. От там нататъкн са свободни съчинения.

Статията "Коефициентът на интелигентност изобщо не е достатъчен, за да се оцени правилно общата интелигентност на индивида" можете да прочетете в сп. "Българска наука", бр. 55.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=14907

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи ти си главният защитник на неолибералистите, тъмнокожите и хомосексуалистите във форума. :hmmm:

А това, че има разлики в расите е видно за всеки, но както каза Фружин това е тема, върху която на науката й е забранено да работи. Може би след време това ще стане общоприета истина, както днес никой не се съмнява, че Земята е кръгла. Тогава след време хората може би ще се шегуват, казвайки: "Абе, знаеш ли, че преди хората мислели, че расите били равни?" :laugh:

Расите са равни по отношение на това, че всички те са представители на вида Човек. В това отношение смятам, че негъра не е по-малко човек от европееца, така както пинчера не е по-малко куче от ротвайлера.

Расите са равни пред Бога по отношение на духовното спасение. В този ред на мисли смятам, че както Исус е умрял за белите, така е умрял и за черните и за жълтите. Така че в рая ще има представители и на европейците, азиатците и негрите.

Расите не са равни във физическо отношение и това е видимо. Цвета на кожата, структура на косата, форма на черепа, черти на лицето (нос, устни, очи- епикантус или липсата му). Има физиологични външни белези, които различават расите и това е неоспорим факт. Иначе излиза, че норвежеца е толкова черен, колкото и кениеца или обратното.

Исторически погледнато расите не са равни по-отношение на постиженията в областите на науката и културата. Факт е, че бялата раса е владеела до 20-ти век целия свят и е колонизирала другите раси, а не обратното, въпреки че скоро може черната раса да опровергае това твърдение и да изравни резултата като колонизира Европа.

В областта на науката е видно, че големите открития са направени от представители на бялата раса. Колко портрета по стените в училищните стаи по физика, химия, биология, математика сте виждали на учени от друга раса, различна от европеидната? :hmmm:

Освен това, за колко шахматисти от негроидната раса се сещате? Знаете ли колко е най-високият ЕЛО коефицент на най-силния шахматист-негър и на кое място е в шахматната ранглиста?

Между расите има и вътрешни физиологични различия. Доказано е, че определени раси са по-податливи на определени болести. Доказано е, че определени раси усещат определени миризми и вкусове, които други раси не биха могли да усетят.

Относно интелигентността на расите е факт, че при проведените IQ тестове африканските черни държави са на дъното, а белите и азиатците са с по-високи резултати. Показателно е и, че африканските държави, които имат по-европеидно население или смесено като държавите в Северна Африка са с по-високи коефиценти на интелигентност от тези в Суб-Сахарска Африка.

Просто където и да погледнем в природата, който и биологичен вид да вземем ще установим, че има различия в самия биологичен вид. Хората не правят изключение от това правило. Както е вярно, че кучетата имат различни породи, така е вярно, че вида Човек се дели на различни породи, но за по-коректно и красиво ги наричаме раси. Както е ясно, че ротвайлера е по-силен физически от немската овчарка, но не е равен на нея по интелигентност, така е вярно, че определени раси са се доказали като по-високо интелигентни. И в това няма никакъв расизъм, а чиста биология и физиология.

Накрая ще посоча и едно библейско доказателство, че расите не са равни. Когато Ной проклел сина си Хам, той го проклел да слугува на братята си Сим и Яфет. Негърските народи произлизат от Хам. Библията и нея може да я обявим за расистка книга. :laugh:

Дали съм главния защитник на неолибералистите, тъмнокожите и хомосексуалистите във форума не зная? Но съм, винаги съм бил и ще бъда защитник на равните права за всички хора. Смятам се за либерал и то от старите, освен това десен (и разните му политически компаси го доказват), но не виждам каква връзка има това с темата?

Никой не отрича физичните разликите при расите, това че на науката и е 'забранено' има нужда от доказване. Досега доказателства за такава забрана съм видял, колкото и за световната конспирация. По отношение на плоската ти шега ще припомня, че дълго време се е смятало, че расите не са равни, точно както, че Земята е плоска и това отдавна е отишло в миналото, точно както 'смятането', че Земята е плоска. Никой не виждам да се е върнал на старото убеждения сега, че Земята е плоска? Ти да не би да смяташ така?

Не вкарвай християнска религия в темата, освен че няма никакво място за нея тук, аз не съм християнин и християнски 'доводи' не ми минават.

Не знам да има някакви физиологически чак разлики между расите. Не пиши доказано е, дай док-вата. То и между мъжа и жената има и то доста по-големи, нима смяташ, че Жената е по-нисша от мъжа, нима си и сексист?

Какво доказва IQ-теста? Различните нации също имат различно IQ, значи ли тов, че евреите имат по-висока интелигентност?

Има видове има и подвидове, има класове има и семейства. Не сравнявай хората с кучета, кучешките породи са също така и селектирани. Кучетата са животни, хората не!

Разбира се, че Стария завет е расистки и сексистки, каквато е била и християнската религия преди да се развие (споровете жената има ли душа).

П.П.В интерес на истината спамиш собствената си тема. Целия ти пост съвсем не е по темата, а е някакво защитаване на расизма при това доста ретроградно.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, хората са бозайници ако не знаеш. И като бозайници се подчиняват на същите природни закони като както и кучетата, маймуните, мишките...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поназнайвам туй онуй от биология. Добре колко от бозайниците дето не са хора са създали д-ви и/или са поддържали такива?. И природен закон ли е това, че има нисши и висши раси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tемата е смешна и освен един потребител не видях други да пишат по темата.

Предлагам ако няма развитие темата да се закрие или заключи. Мненията да се прехвърлят в друга тема, той Флавий я е направил, да се разчисти там от расизъм (ако е възможно). Но нека отговорните колеги помислят, не обичам да ме скриват, но за благото на форума - може.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм темата да се заключи, но нека да не се скрива. Смятам, че съм изразил ясно своята гледна точка по въпроса и няма какво повече да добавя към темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен в заглавието трябва да се укаже по-късна година. Преброяването от 2011 вече мина, а и аз съм дал данните от него по-горе. А те отричат идеята на алтернативката, поне - за тази (2011) година.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм темата да се заключи, но нека да не се скрива. Смятам, че съм изразил ясно своята гледна точка по въпроса и няма какво повече да добавя към темата.

Не правиш разлика между физическо различие и обществено неравенство. Както написа Митака, хората не са животни, в обществото равенство и неравенството се определят не по биологични критерии, а по тези на етиката , морала и правото, които са исторически и политически установени. Не е важно и на кой какво му е измереното с тестове АйКю, а кой за какви права е успял да се пребори в обществото (от което впрочем също може да се съди за умствен капацитет).

Преброяванията от 2011 и преди това пораждат някои възражения, свързани с несъответствието на отчетения брой емигрирали и реалния брой български граждани в чужбина, който е над 2 милиона.

Редактирано от Doris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм темата да се заключи, но нека да не се скрива. Смятам, че съм изразил ясно своята гледна точка по въпроса и няма какво повече да добавя към темата.

Темата е безумна даже в такъв либерален форум като нашия, даже в историческо моделиране. Защо? Ми колегата Историк е дал отговор на нещата, ако не си ги знаел.

По повод мнението ти за съдбата на темата, нали не си мислиш, че тук се пускат теми само и само да се изрази нечие потребителско (пък даже и модераторско) мнение?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Н

Преброяванията от 2011 и преди това пораждат някои възражения, свързани с несъответствието на отчетения брой емигрирали и реалния брой български граждани в чужбина, който е над 2 милиона.

Също така не бива да се забравя, че доста от обсъжданото малцинство при преброяването се записват като българи.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, вече е лято - ваканция, отпуски... Море, планина, чужбина, протести... Темата за Буковски явно е по-интересна на потребителите от тази... Нека имаме търпение, заинтригуваните ще се включат и тук.

Разбира се, хоризонтът трябва да се измести в 2021, 2031 или 2051 г. - година на някое следващо преброяване.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Макар,че можете и мен да ме изкарате националист-то наистина съм такъв-за расизъм и дума да не става-с ромите сме все пак сме от една раса.

А сега върху въпроса-мисля,че е абсурден и ще се аргументирам защо.

Ромите(циганите е прекалено общо название) вероятно ще напуснат едно общество, което загива, или ще загинат заедно с него. .

Аз визирам следната картина на бъдещето:

2050 година- България отдавна е в шенгенската зона,циганите са около 150-200 000 при около 2 милион българи,500 000 турци и още толкова руснаци,англичани, холандци и пр.

Основната циганска общност отдавна ще се е заселила в страни като Франция,Холандия,Германия,Италия и пр. впивайки се в техните социални системи и само някой от тях ще идват да почиват на нашето Черноморие по социалните им програми,където едвам ще се разбират с преобладаващото руско езично население там.

Поздрави

Редактирано от КГ125
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...