Отиди на
Форум "Наука"

Причина за вяра в Бог.


Recommended Posts

  • Потребител

Религията на догмите, каноните и книгите е мъртва религия, тя е далеч от религиозността - догмите са нещо мъртво, неживо, неистинско...

И коя точно религия на света не охарактеризирва думите ти като еретични и сектантски? Коя е тая религия, която има нетърпимост към познанието и всеки си я съчинява сам за себе си?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 659
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Но така е с религията - това, което наричаш познание, не е религиозно, защото е взето назаем, така си чул, така си прочел, но то не е истина...

... за какво са ти всички тези така наречени свещени книги, думите стават безполезни вече. За това и Нагарджуна е казал, че всъщност религията, пречи на хората да са религиозни...

Твърде буквално си приел някой думи на (дървени) философи. Индийци и будисти обичат да си играят с ума, като обръщат нещата наопаки и те провокират с безсмислици, за да те накарат да мислиш. Голяма работа, че някой казал, че книгите никак не са важни. Как реши, че милионите, които мислят обратното тъкмо те грешат? Може би просто това решение те устройва към текущия момент, удобно ти е, пести ти мислене, четене, време, не се съобразяваш с никого и нищо и... с чиста съвест си прав на всичкото отгоре.

Бих нарекъл доста крайно, че вярата е отбивка от пътя на търсене на знание. Като се умориш да познаваш света и сядаш край пътя, където на тепсия ти се предлагат опиати, които да ти замъглят ума и да заместят напъните за мислене с вярване. Религията е опиат за масата, някаква подобна мисъл имаше. Все си мисля, че може да бъде и нещо повече, обаче колкото повече чета "аз съм прав и нямам нужда да търся защо", толкова повече си мисля, че пътя на знанието е най-голямото тайнство и дар от Бога, което с най-голямо пренебрежение бива масово игнорирано.

Да вярно е това, което каза Шпага - вярата в Бог не може да се учи, това е тотално неразбиране на религиозността, точно по тази начин е изпуснато учението на Исус...

Т.к. даде пример с чувствата, аз ще ти отговоря със същият пример. Да, никой не може да те научи какво е да чувстваш любов, никой не може с думи да пресъздаде чувството на любов, но как да обичаш жена или друго, ето това се учи. И си прав, че вярата в бог не се учи, но вярата в конкретен бог няма как да не се учи. Ако не знаеш в какво вярваш вярваш ли в нещо? Ако не познаваш това, което боготвориш, вярваш ли в него истински? Как се взема пример от бог за който не знаеш как е постъпвал? Как следваш представите за добро и зло, ако не знаеш бога, който интимно си решил сам да си моделираш, какво разбира под добро и зло?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И овцата Доли мисли като теб.

Създаването на органи без разсъдък не е проява на немощ, а решение на морални казуси.

Разбираш какво мисли овцата?Много дълбоко си навлязъл.

Link to comment
Share on other sites

Матей 4/4: "писано е"

http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/mat.htm#4

Другите места в Библията си ги открий сам. :eek_yello:

За Буда, ако искаш, ми пиши на лични, ще ти изпратя цитати и литература по въпроса. Защото Буда не влиза в темата.

не, че те знам за какво ми даваш този линк и какво трябва да откривам, но за да не остана назад е ти и на теб един:

http://chitanka.info/text/15682/6#textstart - "великия инквизитор" като си струва да се прочете целия роман.

п.п. за Буда ще ми изпратиш къде е напътствал хората да четат ведите.

И коя точно религия на света не охарактеризирва думите ти като еретични и сектантски?

примерно онази, която не охарактеризирва Исус, като богохулник.

Как реши, че милионите, които мислят обратното тъкмо те грешат?

ето как - ако го нямаше индивида, да речем Исус или Буда, нямаше и да има религии т.е. християнството и будизма, а тълпата винаги си я има, но тя не може да предложи това, което дават Исус и Буда.

А ако религията е отбивка от пътя, то няма как да е опиат за масата - встрани от пътя си сам, защото си встрани от тълпата. Останалите неща, които ги четеш, си нямам идея къде ги прочете.

п.п. вярата в конкретен Бог се учи, това е така, но кой е конкретния Бог в християнството, та да се учиш как да му вярваш? За да следваш представи, трябва да се учиш, няма как, защото са представи и най- малкото трябва да се информираш за представите - но за да следваш естественото, не е задължително да се учиш, самото естество те учи, то е току пред очите ти и няма нужда някой да те осведомява за него. Ако има добро и зло, защо са ти представи за тях, просто ги виж - а ако доброто и злото са само представи, то значи в действителност не съществуват, защо ти е тогава изобщо да се занимаваш да ги учиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

е ти и на теб един:

http://chitanka.info/text/15682/6#textstart - "великия инквизитор" като си струва да се прочете целия роман.

п.п. за Буда ще ми изпратиш къде е напътствал хората да четат ведите.

Какво имаш предвид в този текст? Не съм врачка.

Щях да ти изпратя, ако бях казал такова нещо. Казах, че Буда е чел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"относно бога: има ли го, или го няма. Всичко това са въпроси съвсем несвойствени за ум, създаден само за трите измерения." по Достоевски - ама точно!!!

Редактирано от mnoogo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То има и хора дето правят нещо и не знаят защо го правят :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

носят нарцистична радост на самопросветления

И колкото и да се прикрива зад някаква "просветеност", този нарцисизъм винаги си проличава :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както е тръгнал разговорът, бих искал да задам един въпрос:

Бил ли е Исус религиозен? Вярвал ли е в бог?

После може да продължим с въпроса дали Бог е атеист, но после...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А цитат ще дадеш ли, Шпага? Или това звездите ти го говорят?

Христос е бил религиозен. Като имаме предвид, че Апостол Павел го нарича началник и завършител на вярата /Евреи 12-2/.

Христос е вярвал в Бог Отец, за което може да се приведат много цитати. Например тук:

"23....но да дам да се седне Мене отдясно и отляво, не зависи от Мене; сядането е на ония, за които е приготвено от Моя Отец /Матей 20/.

Не може да вярваш в себе си, когато знаеш, че не всичко зависи от теб, както е в посочения цитат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбираш какво мисли овцата?Много дълбоко си навлязъл.

Това беше ирония по повод наивното ти твърдение, че човек не можел да създаде живот.

примерно онази, която не охарактеризирва Исус, като богохулник.

Съвсем се оплете. Ти си богохулника, който проповядва сектантски идеи и отрича Библията, Корана и всяка друга писана свещена книга, барабар с писаното знание.

"относно бога: има ли го, или го няма. Всичко това са въпроси съвсем несвойствени за ум, създаден само за трите измерения." по Достоевски - ама точно!!!

Е, значи няма проблем, всички живеем в 4-мерно пространство.

А цитат ще дадеш ли, Шпага? Или това звездите ти го говорят?

Това е изгубена кауза. Опитах да намекна, че персонажите влезли в темата са сектанти познати ми от други форуми, но това е най-милото, което може да се каже за тях. Аз лично смятам досега с такива персони за опасен и ще пасувам в по-нататъшните им бълнувания и баения.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това беше ирония по повод наивното ти твърдение, че човек не можел да създаде живот.

.

И как точно човек създаде живот?Размножаването или клонирането ли смяташ за създаване на нов живот?

Link to comment
Share on other sites

.......

па да беше спрял да лееш безразборно помия, поне от малко - то от толкова злоба, омраза и плюене, взе да се задавяш, та ти се замъглява погледа и четеш собствените си миражи. Сори, но ме хвана гнус от простотиите ти и съм се отказал да участвам в тази тема, имах желание да водя дискусия, а не да се оправдам пред разни пубери имам ли сестра, нямам ли. Та пиши си спокойно - ич ме не грее, че някой се вкарва във филми, режисирани от самия него, няма как да участвам в предварително написан сценарий, без право на собствено мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е изгубена кауза. Опитах да намекна, че персонажите влезли в темата са сектанти познати ми от други форуми, но това е най-милото, което може да се каже за тях. Аз лично смятам досега с такива персони за опасен и ще пасувам в по-нататъшните им бълнувания и баения.

Наясно съм. Лично аз смятам, че като контрираш такива те се чудят три дена какво да отговорят. Така не наводняват темата с небивалици и собствени измислици. В противен случай ще наводнят темата, ще превземат темата и форума. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И как точно човек създаде живот?Размножаването или клонирането ли смяташ за създаване на нов живот?

Ето един интересен въпрос. Започвайте дискусията! :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опитах да намекна, че персонажите влезли в темата са сектанти познати ми от други форуми, но това е най-милото, което може да се каже за тях.

Я ни светни кои са тези "други форуми" и към коя секта ни причисляваш така фриволно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Христос е вярвал в Бог Отец, за което може да се приведат много цитати. Например тук:

"23....но да дам да се седне Мене отдясно и отляво, не зависи от Мене; сядането е на ония, за които е приготвено от Моя Отец /Матей 20/.

Не съм наясно по въпросите с библейското "седене" - отляво ли, отдясно ли. Но си мисля, че според Матей, а значи и според теб, Христос не е вярвал чак толкова безрезервно в Бог Отец, щом не е бил сигурен, че -- като се възнесе -- именно Той, Бог Отец, ще седи отляво на него. Тъй като самият Христос пък, както е казано, ще седи от дясната му страна:

възлезе на небесата и седи отдясно на Отца" /Марк 16:19/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Христос е бил религиозен. Като имаме предвид, че Апостол Павел го нарича началник и завършител на вярата /Евреи 12-2/.

Не разбирам, как този цитат сочи, че Христос е бил религиозен? Едно, че това не е изказване на Христос а просто мнение на Павел, и второ: началникът на бръснарите (за пример) трябва ли да е бръснар? Аз лично не виждам логика в това, че Христос като "началник на вярата' трябва да е и вярващ. Вярващ в какво и кого?

Христос е вярвал в Бог Отец, за което може да се приведат много цитати. Например тук:

"23....но да дам да се седне Мене отдясно и отляво, не зависи от Мене; сядането е на ония, за които е приготвено от Моя Отец /Матей 20/.

Не може да вярваш в себе си, когато знаеш, че не всичко зависи от теб, както е в посочения цитат.

Този цитат само сочи, че Христос не знае помислите на Отца. В нашият живот, аз не знам помислите на шефа ми. Означава ли това че вярвам в него в смисъл на религиозно вярване? И тук няма логика, нали?

За разлика от всички останали хора, отношенията между Господ Бог и Христос са били като отношения на баща и син. В такива отношения вярата е излипна. Пък и Христос знае, не му е било нужно да вярва, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

...

Това е вече конструктивен диалог. :)

Ще ви отговоря, но първо дайте аргумент, че Христос е бил атеист. Или да изчакаме някой друг да даде такъв.

Не съм наясно по въпросите с библейското "седене" - отляво ли, отдясно ли. Но си мисля, че според Матей, а значи и според теб, Христос не е вярвал чак толкова безрезервно в Бог Отец, щом не е бил сигурен, че -- като се възнесе -- именно Той, Бог Отец, ще седи отляво на него. Тъй като самият Христос пък, както е казано, ще седи от дясната му страна:

възлезе на небесата и седи отдясно на Отца" /Марк 16:19/

Не си мисли, а вземи да прочетеш от 20 до 23, за да не пишеш глупости. Няколко реда те мързи да прочетеш. Там става въпрос къде ще седят Заведеевите синове, а не къде ще седи Христос или Бог Отец, хаха.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не си мисли, а вземи да прочетеш от 20 до 23, за да не пишеш глупости. Няколко реда те мързи да прочетеш. Там става въпрос къде ще седят Заведеевите синове, а не къде ще седи Христос или Бог Отец, хаха.

Ето го написаното от Матей:

20:20 Тогава майката на Заведеевите синове се приближи при Него заедно със синовете си, кланяше Му се и искаше нещо от Него.
20:21 А Той й рече: Какво искаш? Каза Му: Заповядай тия мои два сина да седнат, един отдясно Ти, а един отляво Ти в Твоето царство.
20:22 А Исус в отговор рече: Не знаете какво искате. Можете ли да пиете чашата, която Аз имам да пия? [и да се кръстите с кръщението с което Аз се кръщавам?] Казват Му: Можем.
20:23 Той им рече: Моята чаша наистина ще пиете, [и с кръщението с което Аз се кръщавам, ще се кръстите]; но да седнете отдясно Ми и отляво Ми не е Мое да дам, а ще се даде на ония, за които е било приготвено от Отца Ми.

Пробвай пак да разбереш това, което съм казала. А ако пак не го разбереш, здраве да е. Така или иначе, досадата ни е взаимна и няма смисъл да я задълбаваме повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пробвай пак да разбереш това, което съм казала. А ако пак не го разбереш, здраве да е. Така или иначе, досадата ни е взаимна и няма смисъл да я задълбаваме повече.

Ще пробвам.

Казваш: "...„Христос не е вярвал чак толкова безрезервно в Бог Отец, щом не е бил сигурен, че -- като се възнесе -- именно Той, Бог Отец, ще седи отляво на него. Тъй като самият Христос пък, както е казано, ще седи от дясната му страна:"

Т.е. Христос не е вярвал в Бог Отец, защото не е бил сигурен, че като се възнесе, Бог Отец ще седи отляво на него, на Христос. Защото Христос ще седи от дясната му страна, на Бог Отец. С други думи Христос не е вярвал в Бог Отец, защото като се възнесе, Бог Отец ще му седи отляво, а Христос ще му седи отдясно. Ама в това не е бил сигурен?!

А ти сега пробвай да обясниш какъв е смисълът на това изречение? Пък после аз ще ти обяснявам защо дадох моя цитат и в каква връзка. Че изобщо не ставаше въпрос за седенето, а за нещо друго. И изобщо не ставаше въпрос къде ще седи Христос и неговият Отец Небесен, а къде ще седят или няма да седят Заведеевите синове...

Явно правиш принос в теологията като дълбокомъдро заключаваш, че ако някой ти седи отляво, ти ще му седиш отдясно, или май не е сигурно, хехе? И в такъв случай изводът е, че единият от седящите не вярва. Пълна лудост!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои основни положения.

1. Всичко написано е нечия лична интерпретация на възприеманата от него реалност. Или фантазия.

2. Библията не е писана от Христос, А е прието да се вярва, че е от негови ученици. Демек, каквото са разбрали учениците, това са писали. Отделно доколко са можели да изразят разбирането си в слово.

3. правени са две редакции от едни хора, които са решили, че имат правото да интерпретират и редактират писанията.

4. всеки има глава и може да чете и интерпретира библията. Според неговия опит и знания. И възможности. (в случая имаме следната аналогия: Айнщайн изнася изключителна лекция на среднощколския природо-научен клуб. И после учениците да напишат едни писания и после идни други да се съберат и да почнат да тълкуват и редактират.)

Та, лично моя мотив да участвам в подобна дискусия е, не да разбера какво мислят/интерпретират в църквата, а какво мислят/интерпретират уважаемите съфорумци.

Без да се интересувам кой крив кой прав. Моята изходна точка е моето разбиране и чрез споделяне на вашето разбиране, аз бих могъл да разбира нещо допълнително и да допълня моето разбиране. Съответно, ако някой ми свежда разбирането на църквата, не благодаря, аз мога да се обърна към попа да ми разясни нещата, аз лично се интересувам от вашата лична интерпретация. Аз "правилното" разбиране на науката и църквата го знам, интересува ме доколко уважаемите съфорумци са съгласни с него и защо. И то на базата на личен опит - наблюдение на реалноста.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз "правилното" разбиране на науката и църквата го знам, интересува ме доколко уважаемите съфорумци са съгласни с него и защо. И то на базата на личен опит - наблюдение на реалноста.

Науката разбира правилно вярата в бог чрез познавателните средства на историята на религията и психологията. Да предложиш други средства?

Църквата разбира правилно вярата в Бог чрез познавателните средства на църквата - Свещено Писание и светоотческа литература. Да предложиш други средства?

Тук една група колеги по тема, включително и ти, предлагате да разглеждаме вярата в Бог искрено и лично. Без да ни пука за източниците на познанието. И се препирате при това, без да сте наясно нито с науката по въпроса, нито с църквата. Щото вашият метод е искрено споделяне на лични вълнения по темата. Седенето отляво или отдясно било аргумент за вяра, хехе. Е няма да ви оставя да омаскарявате темата и да се подигравате на човешкото литературно наследство. Докато ме търпят на форума.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...