Отиди на
Форум "Наука"

Певки, Онгъла, Никулицел


Recommended Posts

  • Потребители

Анастасий Библиотекар: „Третият брат пък, на име Аспарух, преминал Днепър и Днестър, стигнал до Онгъла, т.е. до северните ръкави на Дунав, и се заселил между Онгъла и ръкавите, като забелязал, че мястото е защитено от всички страни и мъчно превзимаемо: наистина мясото било блатисто и обкръжено отвсякъде с реки и представлявало за племето, отслабнало поради раздялата, Сигурно убежище от неприятеля.”

Цитирам това сведение защото многократно се изтъкна в темата че византийците не са знаели че Дунава има ръкави.Ами знаели са и то много добре.И Онгъла е някъде на север от тях.

Анастасий Библиотекар не е византиец. Той е ползвал сведението на византиеца Теофан, но тези, които превеждат оригиналния Теофан, не споменават за ръкави, а за реки. Самият Теофан е възприемал Оглоса като река.

Превод на Чичуров: „Наконец, третий из них, по имени Аспарух, переправившись через Днепр и Днестр и дойдя до Огла — реки севернее Дуная, поселился между первыми и последним, рассудив, что место это отовсюду укрепленное и неприступное: спереди болотистое, с других же сторон окруженное, как венцом, реками, оно позволяло народу, ослабленному разделом, отдохнуть от нападений врагов.”

Превод на Оболенски: „Потом третий по старшинству [по имени Аспарух], перешедши Данаприс и Данассрис и остановившись у Ольги, реки текущей севернее Дуная, поселился между первыми реками и сею последнею, находя сию страну отовсюду безопасною и непреоборимою: впереди она болотиста, с других сторон защищена реками, итак народу ослабленному чрез разделение представляла великую безопасность от врагов.”

Превод на П. Петров: "Ἀδπαροὺχ, τὸν Δάναπριν κάι Δάναστριν περάρας καὶ τὸν Ὀγλον κὰταλαβών, βορειοτερους τοῦ Δανουβιου ποταμοὺς, μεταξὺς τοὺστου κἀείνων ᾤκησεν, ἀσϕαλῆ κὰι δυσμάχητον εῖναι τὸν τόπον στοχασάμενος ἐξ ἑκαστου μέρους. В буквален български превод гласи: „Аспарух, като преминал Днепър и Днестър и като завзел Онгъл, по-северни реки на Дунава, заселил се между него и онези (реки), понеже забелязал, че мястото е защитено и мъчно превзимаемо от всяка страна.”

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 858
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Твое право да се съмняваш. За момента обаче тезата за Никулицел като Онгъла доминира. До доказване на проивното...

Да но няма убедителни доказателства.Практически никакви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На това място има множество постройки от преди Римско, т.е. тракийски. Така, че датиране много лесно може да се изкриви в желана посока и година.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Анастасий Библиотекар не е византиец. Той е ползвал сведението на византиеца Теофан, но тези, които превеждат оригиналния Теофан, не споменават за ръкави, а за реки. Самият Теофан е възприемал Оглоса като река.

Всъщност и Анастасий е писал за реки.

Изразът "boreos interiores Danubio fluvios" означава "северните вътрешни на Дунава реки". Но - естествено - това може да се разбира и за дунавските ръкави, така че официалният превод в ЛИБИ не е погрешен, макар да не съвсем точен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Йончев ключовата дума е "северните".Без значение ръкави или реки което е все едно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чак все едно не е.

Вътрешна река може да е северен приток.

Като не е задължително да обхваща само района на вливането, или пък района на делтата.

...

А некрополите къде точно се намират?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

На това място има множество постройки от преди Римско, т.е. тракийски. Така, че датиране много лесно може да се изкриви в желана посока и година.

За първи път чувам подобно нещо.Би ли бил по конкретен.Какви тракийски постройки?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В делтата имам в предвид.

Строили са върху стари постройки, градове дори.

Троесмис е гетски.

Галати на даките

Тулча, дакийски

Енисала също е много стара има открити дакийски гробове.

Аргамум от преди римско, от гърците

и доста други, че не ми се рови за повече.

Та зависи, кой какво иска да датира, следи от различни периоди има.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

на мен този южен ръкав ми остава доста неясен. някакво палеогеографско изследване, което не се базира на очевидно непрецизна карта от 17 век няма ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Няма такова разбира се.За да се приеме че Онгъла е идентичен с Никулецул са необходими редица мистификации като най важната от които е южния несъществуващ днес ръкав да бъде набеден за основното течение на реката.Само така могат да избегнати категоричните писмени сведения че българите са се заселили на север от реката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е са вие сега не спорите, а се заяждате! Нямало! Един потребител цял доклад беше постнал и то на специалисти геолози, ако оспорвате точна наука дайте да видим кои геолои казват (и да - докават), че не е съществувал. Освен това там пишеше, че той е бил о-ния плавателен. Хайде малко по-сериозно. И Торн, картите са много, не е само една, всички ли са се.....наговорили да го измислят? Ресавси, напротив! Ти си се хванал с този 'несъществуващ' ръкав. Какво точно ви е нужно за да го приемете? Машина на времето ли? Това ми напомня един 'колега', които твърдеше, че електрони няма, на всички доводи имаше един железен! "Ти виждАл ли си го?"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

на мен този южен ръкав ми остава доста неясен. някакво палеогеографско изследване, което не се базира на очевидно непрецизна карта от 17 век няма ли?

Няма такова разбира се.За да се приеме че Онгъла е идентичен с Никулецул са необходими редица мистификации като най важната от които е южния несъществуващ днес ръкав да бъде набеден за основното течение на реката.Само така могат да избегнати категоричните писмени сведения че българите са се заселили на север от реката.

НЕ! Отрича се самото съществуване, както виждаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Митака, изследването точно аз го бях постнал, но не ми изглежда много убедително. Имам предвид това с много южния ръкав, излизащ при Констанца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не, не беше ти имаше едно преди това от колега с ник с букви и цифри. Аааа какво би те убедило? Серизоно!? В БС 'убеждаваха' модерите и тяхната политика, тук вярваме поне в точните науки ;).

И можеш да ми викаш Митак, понаваме се. Ако искаш рабира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Митака, изследването точно аз го бях постнал, но не ми изглежда много убедително. Имам предвид това с много южния ръкав, излизащ при Констанца.

Е точно такъв канал 7 век няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо? Интересно ми е, как доказваш, нещо че няма? По подобна логика, аз мога да ти кажа, че преди снимките няма нищо! Всъщност, що преди снимките и те се флшифицират, клиповете тоже

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Митак виж нещата от другата страна - никой не е доказал че такъв канал съществува.Дори да има най южен /впоследствие изчезнал/ ръкав на Дунав той със сигурност не е бил идентичен с днешния канал Черна вода - Кюстенджа.Това искаше да каже Торн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Митак виж нещата от другата страна - никой не е доказал че такъв канал съществува.Дори да има най южен /впоследствие изчезнал/ ръкав на Дунав той със сигурност не е бил идентичен с днешния канал Черна вода - Кюстенджа.Това искаше да каже Торн.

Вече се написа много пъти, че геоложки, археологически и картографски данни потвърждават съществуването в предишни периоди на въпросния южен ръкав. Повтарянето на матрата, че такъв канал няма, просто създава една атмосфера като в "Ало, ало!".

В делтата имам в предвид.

Строили са върху стари постройки, градове дори.

Троесмис е гетски.

Галати на даките

Тулча, дакийски

Енисала също е много стара има открити дакийски гробове.

Аргамум от преди римско, от гърците

и доста други, че не ми се рови за повече.

Та зависи, кой какво иска да датира, следи от различни периоди има.

Тъй,ама в Никулицел някой е насипал ранносредновековна керамика във въпросното укрепление и това едва ли са зелени човечета.

paleogeografia.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак виж нещата от другата страна - никой не е доказал че такъв канал съществува.Дори да има най южен /впоследствие изчезнал/ ръкав на Дунав той със сигурност не е бил идентичен с днешния канал Черна вода - Кюстенджа.Това искаше да каже Торн.

Ресавски как според теб трябва да ти с докаже? Карти не приемаш, геоложки проучвания тоже. И не нужно да е идентичен (това пък какво би трябвало да значи? Идентичен, защо точно идентичен?), а просто да е на юг от Никулицел. Такъв канал е съществувал и е доказан! Това, че ти не го приемаш си е твой проблем, ама по всякакви закони на науката и то на точната този канал е доказано съществувал. А в точните науки не съществуват апелации, касации и решение на върховния съд ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ресавски как според теб трябва да ти с докаже? Карти не приемаш, геоложки проучвания тоже. И не нужно да е идентичен (това пък какво би трябвало да значи? Идентичен, защо точно идентичен?), а просто да е на юг от Никулицел. Такъв канал е съществувал и е доказан! Това, че ти не го приемаш си е твой проблем, ама по всякакви закони на науката и то на точната този канал е доказано съществувал. А в точните науки не съществуват апелации, касации и решение на върховния съд ;).

Иска лично да плава по него и да го посрещне Аспарух по пътя, да го заведе в Онгъла и да пият по един кумис. Тогава ще повярва! Любимата ми фреска от Сеславския манастир е "Тома Неверни бърка в раната на Иисус". Физиономията на Тома е изключителен шедьовър - изражение като на третокласник, който прави интересен експеримент по химия,да ме прости Господ за сравнението...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак виж нещата от другата страна - никой не е доказал че такъв канал съществува.Дори да има най южен /впоследствие изчезнал/ ръкав на Дунав той със сигурност не е бил идентичен с днешния канал Черна вода - Кюстенджа.Това искаше да каже Торн.

Първият ръкав е към остров Певки

Плиний пересмята устията на Истър от юг на север.

Певкийският ръкав е дншното Георгиевско устие.

Остров Певки се отъждествява с хребета Sariturile в делтата на Истър, като най-близкото русло се наричало "Свещенното", което след 19 мили се поглъщало от огромно блато.

От същото русло преди Истропол се образувало езеро с обиколка 63 мили - Халмирида λμυρς, днешното езеро Разели.

Вторият ръкав е Narcustoma (от гръцкото νάρκη) - силно заблатено.

Третият ръкав е Калон Стома (Καλν στόμα - Прекрасното устие) днешната Сулинска гърла.

Сарматският остров се отъждествява с днешният хълм Караорман.

Четвъртият ръкав е Псевдостома (Φευδς στόμα - Лъжливо устие свързано със Сулинского гирла.

След това остров Конопон Диабасис (Κωνώπων διβασις) - днешния хълм Летя.

Петият ръкав е Борион Стома (Βρειον στόμα - Северното устие). днешната Килийскому гърла.

Шестият ръкав е Псилон Стома (Ψιλόν στόμα - Голото устие).

.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Маготин, мерси, че постна за 101 път Балтаков. Чел ли си го? "Изглежда" че каналът е съществувал в историческо време, Единствено доказателство - карта от 1704. Крайно неточна.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...