Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Сигурно повечето от вас са прочели или гледали по телевизията за проекта на Светлин Наков- Софтуерният университет, който стартира през месец май.За начало целта е университетът да бълва по 2 000 софтуерни инженери на година, а след години да има свои клонове в страната и да произвежда по 10-20 хиляди готови за работа инженери.На мен тази идея много ми хареса, защото така България ще се възползва от най-голямото си богатство- умните и млади българи.Ако се стигне до там да има голямо количество софт. инженери в страната това ще вкара много свежи пари, а и инвестиции в България.ИТ технологите могат да бъдат отрасъл, който носи постъпления равни на туризма.Мислите ли, че е възможно да станем лидер на Балканите в ИТ сферата? И с армия от ИТ специалисти да повишим стандарта си на живот?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам кой е този Светлин Наков но е успял макар и за кратко да е рефлектора на медиите. Щом като и тук фигурира.

Ако е политик е съвсем нормално да ги говори такива. Пълнопроводни заводи....

Значи и в момоента големите софутерни компании работят с море програмисти предимно от Индия. А сега люпещите се предпочитат в америка да отидат а не тук да се блъскат при такива дълбоко примитивни изостанали обстоятелства, като тези същински в Източна Европа.

Няма да станем никога в нищо лидер на балканите, както и другите малки, осакатени държавички из региона. Ние винаги ще сме пазар на западните стоки и полигон на нови политически идеи. Мини за хумани суровини и мишени за пример по простотия, изостаналост, примитивност, интолерантност, мързеливост заради които на ЕС не му върви....И така ще бъде докато не усъзнаем, че трябва да се сплотим в един общ съюз иначе завинаги ще сме изложени на играта м-у големите нации западна и източна Европа....

СМСМ :elvis: :elvis: :elvis:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И така ще бъде докато не усъзнаем, че трябва да се сплотим в един общ съюз иначе завинаги ще сме изложени на играта м-у големите нации западна и източна Европа...

Твърде възможно е именно такава да е политиката на ЕС към държавите от Източна Европа.

Има много програми за страните от третия свят, чиято цел е да залъгват младото поколение, че бъдещето е пред тях...

В зората на "демокрацията" ни залъгваха, че ако изпълняваме безпрекословно диктуваните ни от запада "реформи" България видите ли ще стане "Швейцария на Балканите".

Четвърт век по-късно вече добиха куража да ни залъгват, че може да станем "силициевата долина на Европа" ...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европейският съюз,още от самото си създаване, е планиран по пример на империите-вътрешен кръг,държава/и ядро:втори, среден кръг,държави пълноправни членки:и външен кръг,където сме ние,погранични държави(племена),буферна зона за проблеми.

А промяна е възможна,но тя винаги протича от вътре на вън и в личен и обществен смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европейският съюз,още от самото си създаване, е планиран по пример на империите-вътрешен кръг, държава / и ядро:втори, среден кръг, държави пълноправни членки:и външен кръг, където сме ние ...

Спорен е въпросът, колко пълноправни "членки" сме. Не мога да намеря аргументи в полза на "пълноправността" ни като членове на ЕС.

Нито един наш закон не е европейски, проверил съм ги лично, но ЕК мълчи по въпроса ...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сигурно повечето от вас са прочели или гледали по телевизията за проекта на Светлин Наков- Софтуерният университет, който стартира през месец май.За начало целта е университетът да бълва по 2 000 софтуерни инженери на година, а след години да има свои клонове в страната и да произвежда по 10-20 хиляди готови за работа инженери.На мен тази идея много ми хареса, защото така България ще се възползва от най-голямото си богатство- умните и млади българи.Ако се стигне до там да има голямо количество софт. инженери в страната това ще вкара много свежи пари, а и инвестиции в България.ИТ технологите могат да бъдат отрасъл, който носи постъпления равни на туризма.Мислите ли, че е възможно да станем лидер на Балканите в ИТ сферата? И с армия от ИТ специалисти да повишим стандарта си на живот?

20к на година означава 200к за 10 години.

това е абсурдно. би били чудесно, ако беше възможно, но не е.

нямаме човешкия потенциал за толкова специалисти.

а стандартът на живот е в пряка зависимост от това, от коя страна на аутсорсинга се намираш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да не съм разбрал точно, нека да не е 20 К, а да е 10 К (което пак не е малко).Ясно е, че целта е да станем износители на високотехнологични продукти, но първата предпоставка не е ли да имаме добре подготвени инженери?А през това време тези, които останат в България и започнат работа ще получават заплати от 1000-2000 лв, които ще харчат в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не.

Имахме едни от най-инжинерите на времето. Това което беше нужно на братушките и те не можеха да го копират, откраднат, разработят заради бдителните надзиратели на КОКОМ нашите го извършваха. Ако имаше някъде далавера, кражба, адаптация на хайтек технологии един българин сигурно ще се намери в далаверата....

Незнам колко е един инжинер на обществото и на родителите си но е в порядака на милиони, после искаш заплата 1000 евро. От къде? Кой? Защо? Аз ако искам да си имам солиден профит и случайно произвеждам нещо в България да не съм шашнат да давам 10-20 пъти повече заплата от тази средна която е официално. Да ще давам на менеджмента си който ще го импортирам от тук (подобрявайки тукашната статистика), като официално той ще е работник тук в хеадколтера и ще бъде даден временно под наем на дъщерният клон. За него ще има служебна кола, апартамент, децата в частна гимназия защото всички това ще се отчита като ресурси. От държавата и без това ще изкарам 10 години безмитност и осребряване на разноските ми....Защото откривам работни места. След десет години си убирам парцалите и се премествам в Румъния а тук оставам само празни помещения..... :harhar: :harhar: :harhar: :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да си ъпдейтнете информацията за Св. Наков от последните 5-6 години. Предвид динамиката в сферата на информационните технологии, не се изключват изненади. Това с което се е захванал заслужава само адмирации и ако не се лъжа отварянето на Университета е точно като контрамярка срещу конспиративните политики на големите в света. От всеки не става програмист( девелопър ), но в същото време ако целта му даде дори и малък резултат, българите има вероятност да поизместят заетата главно от индийци( доста мърляво работещи ) пазарна ниша - като цяло целта е ясна и постижима и не лишена от възможности за изпълнение.

Иновациите и новите технологии са несъизмерими със туризма или селското стопанство. Високата добавена стойност на продуктите е изстреляла отдавна сектора в "космоса". За съжаление по върховете до неотдавна, пък може и сега ни пращаха да се цаним за чобани - явно само такива им трябват - какво по - хубаво за управниците от "common people" на подчинение.

Някой може ли да даде пример със забогатяла( богата от ) държава от селско стопанство или туризъм ( изключение прави "френският прованс", което такова може дори да се оспори )

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не.

Имахме едни от най-инжинерите на времето. Това което беше нужно на братушките и те не можеха да го копират, откраднат, разработят заради бдителните надзиратели на КОКОМ нашите го извършваха. Ако имаше някъде далавера, кражба, адаптация на хайтек технологии един българин сигурно ще се намери в далаверата....

Незнам колко е един инжинер на обществото и на родителите си но е в порядака на милиони, после искаш заплата 1000 евро. От къде? Кой? Защо? Аз ако искам да си имам солиден профит и случайно произвеждам нещо в България да не съм шашнат да давам 10-20 пъти повече заплата от тази средна която е официално. Да ще давам на менеджмента си който ще го импортирам от тук (подобрявайки тукашната статистика), като официално той ще е работник тук в хеадколтера и ще бъде даден временно под наем на дъщерният клон. За него ще има служебна кола, апартамент, децата в частна гимназия защото всички това ще се отчита като ресурси. От държавата и без това ще изкарам 10 години безмитност и осребряване на разноските ми....Защото откривам работни места. След десет години си убирам парцалите и се премествам в Румъния а тук оставам само празни помещения..... :harhar: :harhar: :harhar: :harhar:

Инженер с език обикновено не е зле. Ако не в БГ, работи навън

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Унгарският математик Пал Ердош преди 80 години задал една задача. Този който успее да я докажи щял да му плати 500 долара.

Сега двама математици с помоща на компютър успели да докажат но това е толкова огромно 13 гигабайта, че човек не може да го провери.

A gentle introduction to the 5th Polymath project

А да, двамата математици са Alexei Lisitsa és Boris Konev от ливерполският университет. Вторият много ме съмнява да нее българин.

:goodpost: :goodpost: :goodpost: :goodpost:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да си ъпдейтнете информацията за Св. Наков от последните 5-6 години. Предвид динамиката в сферата на информационните технологии, не се изключват изненади. Това с което се е захванал заслужава само адмирации и ако не се лъжа отварянето на Университета е точно като контрамярка срещу конспиративните политики на големите в света. От всеки не става програмист( девелопър ), но в същото време ако целта му даде дори и малък резултат, българите има вероятност да поизместят заетата главно от индийци( доста мърляво работещи ) пазарна ниша - като цяло целта е ясна и постижима и не лишена от възможности за изпълнение.

Иновациите и новите технологии са несъизмерими със туризма или селското стопанство. Високата добавена стойност на продуктите е изстреляла отдавна сектора в "космоса". За съжаление по върховете до неотдавна, пък може и сега ни пращаха да се цаним за чобани - явно само такива им трябват - какво по - хубаво за управниците от "common people" на подчинение.

Някой може ли да даде пример със забогатяла( богата от ) държава от селско стопанство или туризъм ( изключение прави "френският прованс", което такова може дори да се оспори )

Точно това щях да кажа и аз- че индийците са супер неорганизирани и като цяло мърлячи.Това беше и основната причина да се преместят толкова call центрове от Индия в България.Хората откриха, че в София има 80 000 млади безработни, които знаят на отлично ниво един или повече чужди езици и затова решиха да инвестират тук.Ако не друго поне може да станем добра аутсорс дестинация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кол центровете - дистанционно обслужване на клиенти, някак не съответстват на представата ми за силициева долина - място за развитие на интелектуален продукт от най-високо равнище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Унгарският математик Пал Ердош преди 80 години задал една задача. Този който успее да я докажи щял да му плати 500 долара.

Сега двама математици с помоща на компютър успели да докажат но това е толкова огромно 13 гигабайта, че човек не може да го провери.

A gentle introduction to the 5th Polymath project

А да, двамата математици са Alexei Lisitsa és Boris Konev от ливерполският университет. Вторият много ме съмнява да нее българин.

:goodpost: :goodpost: :goodpost: :goodpost:

Това пък какво общо има с тази тема!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако е тясно свързано с заглавието натиснете кнопка 1. Ако косвено кнопка 2.

2. Косвено, защото и самото заглавие не пасва. Ако знаете какво има с Силициевата долина кнопка 1. Ако знаете къде се обучават елитните програмисти, инжинери кнопка 2.

1. Браво. В силицииевата долина има предимно иновация на капитал в действащи фирми и нищо общо няма с обучението.......

И така на татък докато се побъркаш.... :grin: :grin: :grin:

Значи ако искам да се закачам, бих казал, че викай ауторизираният колцентър на БГ. Наука. Значи ако досега неТи дошло на ум, този математически проблем, по принцип един математик му трябва молив и хартия за да го реши. Ама ето, че цели 80 години е трябвало да го решат. Защо? Защото е толкова трудоемко, че може само с мощността на най новите копютери да се направи. И го направиха двама руски математици в Англия. Първо когато четох новината ми мина през ум че единият е българин а другия някой друг, но днес се разрових и видях, че и двамата са въспитани в Русия.

Значи руското общество, руските родители са вложили материални и инматериални блага затова, че те да носят полза на Англия.

Само толкова общо има темата с заглавието....

:guitar::harhar::guitar2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кол центровете - дистанционно обслужване на клиенти, някак не съответстват на представата ми за силициева долина - място за развитие на интелектуален продукт от най-високо равнище.

Исках да кажа, че дори и да не станем Силициевата долина на Европа, винаги можем да бъдем аутсорс дестинация, защото ще имаме доста добре подготвени кадри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и сега много от университетите имат такива специалности. И какво им е на кадрите, които завършват там (като на пример самия Наков, и брат му)? Сега не ми се проверява точната бройка, но само ФМИ на СУ произвежда по няколко стотин на година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Силициева долина на кол-центровете може би???

Иначе за масово развиване на високотехнологични продукти в БГ може само да си мечтаем (въпреки че има разни изключения тук-там). Не че някога е имало супер-хай-тек индустрия тук.

Та ние нямаме дори е-правителство.

Техническите специалности са нежелани от студентите, въпреки че има търсене на инжинери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Исках да кажа, че дори и да не станем Силициевата долина на Европа, винаги можем да бъдем аутсорс дестинация, защото ще имаме доста добре подготвени кадри.

Каква силициева долина на Балканите говорите, колеги?

Това са поредните залъгалки, като тези, че щяхме да станем Швейцария на Балканите.

Не виждате ли, че сме вече на ръба на бръснача:

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото някой знае ли как се разпуска държава?

Ами идва газдата с нужното количество танка и бронирани коли разпъжда или застрелва /какъв му е кефа/ отговорниците и взема ключовете.... :dwarf:

Иначе пък в конституцията или другаде това е описано. Но според мен Ти имаш предвид правителство и Парламент и провеждане на извънредни избори.

:058: :058: :058: :058:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами идва газдата с нужното количество танка и бронирани коли разпъжда или застрелва /какъв му е кефа/ отговорниците и взема ключовете....

Няма смисъл от бронирана техника. Идва "газдата" с нужното количество финансиране, създава комитет, който обучава съратници във вадене на павета и изготвяне на огнени бутилки и снабдяване на "мирните протестиращи" със бухалки, каски и жилетки и тогава викаш медиите да отразяват "мирните протести" срещу отказващото да подаде оставка правителство... :guitar2::guitar::guitar2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и сега много от университетите имат такива специалности. И какво им е на кадрите, които завършват там (като на пример самия Наков, и брат му)? Сега не ми се проверява точната бройка, но само ФМИ на СУ произвежда по няколко стотин на година.

Нищо им няма, просто не могат да програмират.Поне повечето от тях не могат да правят нищо, защото не са ги научили в университета.Учили са се да решават задачи, което е много полезно, защото развива логическото мислене, но това се предполага да е вече развито щом искаш да станеш инженер.Наков сам беше казал в едно интервю, че в СУ и в ТУ ги учат на всичко друго- колко е твърдостта на бетона, но не и да седнат и да програмират.И така след 4 години човекът излиза и си намира работа, където трябва да започнат да го обучават от нулата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кол центровете - дистанционно обслужване на клиенти, някак не съответстват на представата ми за силициева долина - място за развитие на интелектуален продукт от най-високо равнище.

Да, в момента това няма как да се случи, но зададената конкретна цел - ясната визия от практическа гледна точка, предполага добро развитие в перспектива. На високотехнологичните продукти, свързани с разработка на софтуер и тест, не им е нужна някаква огромна материална база и инвестиционен капитал. Те в буквалния смисъл на думата се нуждаят от минимума и в същото време ролята на човешкия фактор е 99,99%. Най - просто казано: могат да се случат големи неща и в най-малкия офис. Има една хубава поговорка - " от ......, боя", разбира се ....... трябва да е качествена.

Тенденцията на подобни формати е правилна - изцяло с практическа насоченост. Трябва малко повече оптимизъм и да се осребряват многобройните международни награди по Математика и IT технологии.

Пак да го кажа - от Икономическа гледна точка се намираме във "вълната на Информацията" - информационните технологии. Няма причина да вървим срещу световните тенденции и е хубаво, че има подобни енергични господа, които са го разбрали това и действат!.

Каква силициева долина на Балканите говорите, колеги?

Това са поредните залъгалки, като тези, че щяхме да станем Швейцария на Балканите.

Еньо, въпросът е там, че сега никой не ти обещава подобно нещо. Т.е. в случая никой никого не заблуждава - това е просто едно частно мнение и желание.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...