Отиди на
Форум "Наука"

Заслугата на САЩ за победата над Германия


Recommended Posts

  • Потребител

Аби, личи ти че само съветски книжки си чел. Още докато текат обсъжданията на плана Барбароса, Хитлер разделя северните армии на две, като праща най-елитните части да обсаждат Ленинград, без да има някаква особена нужда от това. Важното било Ленинград като "люлка на болшевизма", както се изразява самия Фюрер, да бъде унищожен. Генералите са против това. Те искат концентриран удар към Москва, т.е.с повече сили. Естествено Хитлер като по-голям началник наделява и това е една от причинете за провала на блицкрига. Не че като влезе в Москва СССР ще моментално да загине, но вече отбраната му щеше да бъде сериозно разстроена.

При Сталинград, германците реално са го били завзели почти целия. Тогава Хитлер решава че работата е свършена и изтегля частите си към Баку, като ги заменя с румънци и италианци. Именно тях руснаците разбиват и така 6-а армия на Паулус се оказва в чувал.

Много си прав. Това е трагедията на Европа. Всъщност Хитлер, както и Наполеон смятат че руснаците за толкова загубени че ей така докато си почиват ще ги унищожат, а Англия като остане сама ще капитулира. А реално на Хитлер англичаните не са му били проблем. Ако не беше тръгнал да ги бомбардира, щяха сами да изритат боклука Чърчил и щяха да сключат мир в името на оцеляването на колониалната система. Немските бомбардировки само циментираха пияната свиня. И в крайна сметка Европа се оказа колония на САЩ, като колонизацията върви към последния си етап с Евроатлантическата зона за свободна търговия и прерастването на ЕС в ЕСЩ

Стефане, палачинката има две лица, ако Хитлер не е решил да праща войски към Питер, съветските нямаше да го защитават, а после нямаше да се опитвт многократно да го деблокират. Да си спомним Волхов, спасителя на Прага ;). Хайде РОА да е ;).

Пак non sans ;). Ако Хитлер имаше резерви и през ум нямаше да му мине да използва румънци словаци и унгарци, че и българи да иска ;). А защо Хитлер иска да вземе Баку? Що е толко важно? Май май проблеми е имал Хитлер ;)?

Това по-натък е толкова опротенническо, че не ми се коментира :!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 457
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Че къде видя да се опитвам да те уча!?! Това, че пишеш откровенни глупости (от типа десант през Ла манша с плаващи танкове) и показваш откровенно незнание ( Тухачевски политически офицер хеле пък Ежов командващ армии или армия НКВД) е друго! Не че съм длъжен, всъщнос даже по Правилата съм длъжен и като потребител и като модер да покажа неверността н безумията на твоите 'твърдения'!.

Дааам, ти си типичен чукча ;). Визирам, че си 'писател' а не читател. Иначе можеше да провериш, че тук има тема 'Спомени от казармата' пусната от Фружин по моя идея. Та там можеш да видиш и къде и кога и как съм служил ;).

Аз просто изправям твоите неточности, а ти се опитваш да ме вкараш в твоя си филм ;). Няма да стане! Аз знам наизуст (почти) всички книги на Суворов, моите ги подарих на едно читалище преди няколко години, но винаги мога да взема някоя да направя справка. Не се е налаголо не се налага и сега. Но моля! Ако ще атакуваш пълководческите таланти на Сталиновите генерали и маршали - давай, пускай теми, ще ги разгледаме, но тук откровенно спамиш. А също, но имам прво на отговор!

Що си мисля че нещо се бъркаш от това 18, дето го имам залепено зад колсайна си. Не е възраста ми, да знайш ;) Аз не съм от хората дето ще ти натикат спомените си от казармата, еле ако са на маса с ракийка и салатка. Аз не употребявам алкохол и не ми е нужно. За твое сведение ти когато си влязал в казармата 83 септември или октомври, аз съм подготвял дипломната си работа която да защитя май 84 и да завърша пет годишния си курс на обучение във военното училище. През 86 бях изпратен в друго военно училище като степендиант на едно цивилно предприятие за три години. Казвам ти това да си направиш равносметка кой е чукчата между нас.

Относно Суворов и това че знаеш книгите му наизуст. Добре, браво на теб.колко от цитираната в книгите му странична литература прочете или наизусти? Помолих те да намериш и да попрочетеш трудовете на Тухачевски, ти обаче дори не си направи труда да разбереш името на двутомника му, камо ли да прочетеш два реда от него. Напротив, хвърли се да мачкаш онова 18 годишното пешлеме дето ще те учи теб зенитчика и ще ти разстройва спомените от казармата.Че и за ЗКПЧ-та ще те пита, сигурно е чул за тях от дядо си.

Друго, като за последно което трябва да ти е ясно, е че ти не си човека който има капацитета да "изправи" моите неточности, не за друго а защото капацитета му на познания не стига да оцени т.н. мои неточности......Стига толкова, но все пак поотвори Тухачевски, ще се изненадаш от пълководческия му талант на политрук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравяш, че по време на войната голяма част от аграрните райони са под немска окупация. Така че продукцията е слаба. Между другото в предишните постове, аз бях бях дал цифри, които колкото ида са надути пак показват значителния спад.

Не, не забравям, но също така реокупираните територии няма как да възстановят веднага пълния си производствен потенциал, а в добавка имаме и известно обезлюдяване (колко бяха 40 милиона ли?) на руските територии, особено в европейска Русия, където е минал и геноцид. Така че си мисля, че следвоенните данни ще са по-близки до военните, от колкото предвоенните, поне по отношение на аграрния сектор. Друг важен фактор, който понижава процентния ефект на загубите е и понижената консумация в следствие на загубеното население. В крайна сметка спада в производството по време на войната, в следствие на окупацията колко е? А колко е като процент загубеното население? В момента нямам време да проверя честно казано.

Нали точно за това говорим, за магичната 1943, когато по една неизвестна случайност съветската военна индустрия изведнъж започва да произвежда много и това някак случайно съвпада с пика на лендлийза.

Не ми разбра иронията може би. :) Това което се опитвам да ти обясня е че изнесените заводи на изток имат основна роля за растежа от 43-та. Лендлиза само им помага там, където има по-големи слабости, включително и по отношение на по-бързото им пренасяне и възстановяване, например чрез наваксването в металорежещите машини, или доставките на друга цивилна техника. Но производството на суровини скача рязко през същата година точно защото тогава се разработват находища на изток. Примерно 3 от 4-тирите завода за производство на алуминий са евакуирани и започват да произвеждат отново грубо по това време което, заедно с масовите американски доставки, е и основна причина за тенденциите за подмяна на дървените детайли на самолетите с алуминиеви (алуминия вече не е дефицитна суровина). Това което искам да кажа е че лендлиза далеч не е единствената причина за възстановяването на боеспособността на руската армия през 43-та и настъплението през 44-та. Въпреки че е меко казано глупаво да се пренебрегва като фактор.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аби сега следва да ни разкажеш за заговора на Тухачевски, който бил агент на Абвера, целящ разрушаването на Съветския съюз. Разбира се благодарение на "самый великий, самый дорогой и любимый человек на земле" страната на трудовите хора е щастливо спасена. Т.нар. неосталинисти в днешна Русия много обичат тази мантра.

Нещата естествено съвсем не са такива. Явно не знаеш, че политрука или ЗКПЧ и командващия са две отделни длъжности и никога не се съвместяват от един и същ човек. Тухачевски никога не е бил политрук, никога. По време на гражданската война командва различни военни части. След това е заема различни длъжности, но те винаги са чисто военни- Началник на военната академия, ком.Западниа фронт, Заместник началник , а посли и началнки щаб на РККА, зам нарком по военните и морски дела, командващ Ленинградския окръг,зам председател на Реввоенсъвета и т.н. все в тоя дух. Той има много голям принос за модернизацията на РККА , но големят му проблем е бил че има собствено мнение. И точно поради това влиза в конфликт с наркома Ворошилов, за който мнението е единодушно че е бил некомпетентен и поради това верен на вожда. А вождът мрази хора със собствено мислене. За това и той заема страната на послушния Ворошилов, като премахва Тухачевски. По-късно историята се повтаря и с Жуков, но поради известността си Сталин не посмява да го разстреля и го праща най-напред в Одеса, а след това по-далече в Урал. Разбира се образувано му е и дело.

Що се отнася до потушаването на бунта в Тамбовска губерния, за който намекна,така е, в заповедта се предвижда използването на химическо оръжие. И от чисто военна гледна точка е прав. Друг е въпросът че се оказало че няма нужното количество такова оръжие и подготвен персонал да го използва и атаките са съвсем слаби без никакъв ефект. Това разбира се пропуска както от неосталинистите, така и от антикомунистите. А обвиненията че като участвал в Гражданската война се бил против народа си са смехотворни. Очевадно не знаеш, че при гражданските войни самият народ се разделя на групи враждуващи една срещу друга. И Русия не прави изключение. Ако си мислиш че белите са били по-различни от червените или зелените (има и такива) значи просто си зле информиран.

Та с две думи Тухачевски си е пълководец и военен теоретик в това две мнения няма.

Не, няма да те занимавам със това че Тухачевски е бил агент на абвера защото това не е вярно. Ако намериш да прочетеш обвинителния му акт ще се изненадаш, че не е бил обвинен за шпионин на нито едно чуждо разузнаване, съпроцесниците му да, но не и той. Той е обвинен за "червен милитаризъм", уникално обвинение. Ти си прави изводи. Относно Жуков, той е спасен от Берия през 41-ва, който в писмо до него по време на ареста му, се опитва да припомни на маршала че навремето го е спасил. Жуков не се трогва и Берия отива по канален ред.

Относно заповедта която цитирах, не знам от къде ти дойде наум че е за използване на химическо оръжие, не е! Заповедта в частност представлява инструкция как червените командири да се справят с бунтовниците. Ще ти цитирам малко, ако се заинтригуваш я намери и си я прочети

цитат:

++++

Набелязват се особено бандитски настроените райони и в тях се изпращат представители на областната политическа комисия, на специалния отдел, на военниия съд и на командването съвместно с частите определени за провеждане на чистката. С пристигането им на място района се отцепва, бземат се 60-100 заложници от средите на най-влиятелните лица и се въвежда военно положение....На жителите се дават 2 часа да предадат бандитите......след изтичане на срока и ако населението не е издало.........взетите заложнци се разстрелват пред очите на населението, след което се вземат нови заложници.........в случай на упорство се провеждат нови разстрели и т.н............сформират експидиционни отряди, в които задължително участват лицата дали сведения и други местни жители..........след приключването на чистката военното положение се отменя.......

++++

край на цитата

Та това е бил пълководеца Тухачевски, иначе нека да са смехотворни твърденията че е прилагал геноцид спрямо народа си.

Относно разделянето в армията на командните функции и политическите такива. Това се случва, но на по-късен етап след екзекуцията на Тухачевски;)

Малко материал з мислене, под формата на въпросчета на които ти да си отговориш :)

Кои армии е командвал Генералисимус Сталин по време на гражданската война. Като член на Политбюро и спец.представител на Партията в гр. Царицин как и какви офицери разстрелва?

Кой издига лозунга за преминаване към комунистически ком състав?(не е Сталин) и това от 1926г.

Отговори си на тези въпроси пък после говори дали мненията относно Политрук Тухачевски са две или повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

вие си лафите ма него са разстреляли на днешна дата - 12 юни

Тухачевски имам предвид

и да консенсусът е, че това е заради конфликт с Ворошилов, който е бил некомпетентен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Конфликт с Ворошилов, сигурно имаш в предвид доклада му в качеството на началник щаб на РККА който е пратил до народния комисар по отбраната К.Е.Ворошилов, в който се жалва че щаба на РККА се е превърнал в "аполитичен орган". Може и така да е, но този конфликт не трае ли твърде дълго като имаме предвид датата на доклада 31-01-1926г. Ворошилов, би трябвало много да го е страх....дали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

вие си лафите ма него са разстреляли на днешна дата - 12 юни

Тухачевски имам предвид

и да консенсусът е, че това е заради конфликт с Ворошилов, който е бил некомпетентен

Нейде в Москва, в някое министерство....

-Ааааа здравейте! Радвам се, че Ви виждам жив и здрав. Отдавна не сме се срещали.

-Болен бях. Операция, после санаториум....

-Аха! Сега вече разбирам защо не сте били застрелян. Нищо. Следващия път. Довиждане.....

:laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1: :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, няма да те занимавам със това че Тухачевски е бил агент на абвера защото това не е вярно. Ако намериш да прочетеш обвинителния му акт ще се изненадаш, че не е бил обвинен за шпионин на нито едно чуждо разузнаване, съпроцесниците му да, но не и той. Той е обвинен за "червен милитаризъм", уникално обвинение. Ти си прави изводи. Относно Жуков, той е спасен от Берия през 41-ва, който в писмо до него по време на ареста му, се опитва да припомни на маршала че навремето го е спасил. Жуков не се трогва и Берия отива по канален ред.

Относно заповедта която цитирах, не знам от къде ти дойде наум че е за използване на химическо оръжие, не е! Заповедта в частност представлява инструкция как червените командири да се справят с бунтовниците. Ще ти цитирам малко, ако се заинтригуваш я намери и си я прочети

цитат:

++++

Набелязват се особено бандитски настроените райони и в тях се изпращат представители на областната политическа комисия, на специалния отдел, на военниия съд и на командването съвместно с частите определени за провеждане на чистката. С пристигането им на място района се отцепва, бземат се 60-100 заложници от средите на най-влиятелните лица и се въвежда военно положение....На жителите се дават 2 часа да предадат бандитите......след изтичане на срока и ако населението не е издало.........взетите заложнци се разстрелват пред очите на населението, след което се вземат нови заложници.........в случай на упорство се провеждат нови разстрели и т.н............сформират експидиционни отряди, в които задължително участват лицата дали сведения и други местни жители..........след приключването на чистката военното положение се отменя.......

++++

край на цитата

Та това е бил пълководеца Тухачевски, иначе нека да са смехотворни твърденията че е прилагал геноцид спрямо народа си.

Относно разделянето в армията на командните функции и политическите такива. Това се случва, но на по-късен етап след екзекуцията на Тухачевски ;)

Малко материал з мислене, под формата на въпросчета на които ти да си отговориш :)

Кои армии е командвал Генералисимус Сталин по време на гражданската война. Като член на Политбюро и спец.представител на Партията в гр. Царицин как и какви офицери разстрелва?

Кой издига лозунга за преминаване към комунистически ком състав?(не е Сталин) и това от 1926г.

Отговори си на тези въпроси пък после говори дали мненията относно Политрук Тухачевски са две или повече.

Аби, както вече доста хора забелязаха не си много добре осведомен.

Тухачевски и групата му са осъдени за създаване на организация в средите на РККА, която е предала на Германския генщаб секретни сведения, разработила план за поражение на РККА при евентуална война с Полша и Германия, подготовка на терористични действия срещу съветското ръководство и извършване на военен преврат. Между другото в хода на предварителното следствие Тухачевски се признава за виновен по тези обвинения. Така че няма нужда да ни разказваш някакви легенди. Между другото ето какво пише той до Ежов:

Будучи арестован 22-го мая, прибыв в Москву 24-го, впервые был допрошен 25-го и сегодня, 26 мая, заявляю, что признаю наличие антисоветского военно-троцкистского заговора и то, что я был во главе его. Обязуюсь самостоятельно изложить следствию все касающееся заговора, не утаивая никого из его участников, ни одного факта и документа. Основание заговора относится к 1932 году. Участие в нем принимали: Фельдман, Алафузов, Примаков, Путна и др., о чем подробно покажу дополнительно.....Еще в 1928 году я был втянут Енукидзе в правую организацию. В 1934 году я лично связался с Бухариным; с немцами я установил шпионскую связь с 1925 года, когда ездил в Германию на учения и маневры... При поездке в 1936 году в Лондон Путна устроил мне свидание с Седовым"

Що се отнася до заповедта по Тамбовските събития пак ни демонстрираш че не си много запознат. Ами друг начин да потушиш един бунт няма. Вярно действията му не са хуманни, но хуманно потушаване на бунтове и то в рамките на една гражданска война просто няма. Ако си мислиш че Деникин, Колчак или Капел са постъпвали по по-различен начин, означава че си слабо информиран. При тях също има бунтове и те постъпват по същия начин. Явно още не си разбрал че междудържавна и гражданска война се водят по различен начин. Така че Тухачевски си е бил точно пълководец.

Няма никакви данни Жуков да е бил спасяван от Берия през 1941. Разправата с него е след войната.

Създаването на длъжността политрук е идея на Троцки и е от началото на гражданската война. Пак не си чел. Ще ни посочиш ли кога точно Тухачевски е бил политрук. А че ни чел нищо от Тухачевски е повече от ясно. Той не е писал двутомник. През 1964 са издадени два тома с избрани произведения.Общо взето са подбрани пропагандни статии (все пак е издаден 1964) писани по каноните на Сталинските времена. Поради това и никакви изводи не могат да се правят за Тухачевски. Основната му заслуга е модернизацията на РККА и прилагането на новите постижения в техниката. Е има си и своите слабости с глупавата идея да се правят от тракторите танкове, но това е нещо нормално за времето.

А за конфликта му с Ворошилов отново ни демонстрираш незнанието си. През май 1936 конфликтът между двамата се нажежава и вече Тухачевски поставя през Сталин предложението за изгонването на Ворошилов.

Аби, освен че преповтаряш мантрите на неосталинистите друго не видях в постовете ти. По-добре първо проучи въпроса и после давай становища

Стефане, палачинката има две лица, ако Хитлер не е решил да праща войски към Питер, съветските нямаше да го защитават, а после нямаше да се опитвт многократно да го деблокират. Да си спомним Волхов, спасителя на Прага ;). Хайде РОА да е ;).

Пак non sans ;). Ако Хитлер имаше резерви и през ум нямаше да му мине да използва румънци словаци и унгарци, че и българи да иска ;). А защо Хитлер иска да вземе Баку? Що е толко важно? Май май проблеми е имал Хитлер ;)?

Това по-натък е толкова опротенническо, че не ми се коментира :!

Митак, проблемът ти е че освен Резун нищо друго не си чел. А Резун, е несериозен автор, това всеки го знае. В противен случай щеше да знаеш, че Халдер не е много надежден, защото е един от най-повратливите немски генерали писали след войната. Големият проблем при Източната кампания е вярата че руснаците са унтерменшени и ще бъдат прегазени за кратко. Между другото и Чърчил е бил убеден в това. То си е типично западно мислене,съществуващо и до сега. Поради това и никой не се сеща да разработи план Б. В края на 1941 Хитлер разбира че войната ще бъде дълга и за това се преориентира на юг. Москва вече престава да му бъде цел. Вярно е че на Хитлер не му достигат ресурси, но и Сталин е в същото положение преди чудодейната 1943. За това и двамата бързат и така допускат доста грешки. Това което не можеш да схванеш е че и руснаците не са били в по цветущо положение. Въпросът е бил кой ще издържи. Не мога да разбера откъде идва това подценяване на Вермахта. Че той въпреки всичко издържа перкалено дълго. А какво би станало с руснаците без американската помощ, която бе точно това което наклони изхода на войната.? Това е въпросът

Лендлиза само им помага там, където има по-големи слабости, включително и по отношение на по-бързото им пренасяне и възстановяване, например чрез наваксването в металорежещите машини, или доставките на друга цивилна техника. Но производството на суровини скача рязко през същата година точно защото тогава се разработват находища на изток. Примерно 3 от 4-тирите завода за производство на алуминий са евакуирани и започват да произвеждат отново грубо по това време което, заедно с масовите американски доставки, е и основна причина за тенденциите за подмяна на дървените детайли на самолетите с алуминиеви (алуминия вече не е дефицитна суровина). Това което искам да кажа е че лендлиза далеч не е единствената причина за възстановяването на боеспособността на руската армия през 43-та и настъплението през 44-та. Въпреки че е меко казано глупаво да се пренебрегва като фактор.

Еми нали и аз това казвам. Глупаво е да се омаловажава. Без него темповете биха били толкова бавни, че вероятността за съветската победа е под въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефане, позволи ми да знам по-добре от теб какво съм чел. Халдер и Жуков например съм чел преди да знам за съществуването на Суворов. Чел съм и всички опоненти на Суворов междо другото идадени на български, а някои на руски. Въпреки, че за мен интереса към началото на ВСВ е второстепенен. Но смятам, че съм длъжен д видя и съответно да прочета колкото се може повече мнения и най вече критика.

За Чърчил не зная, но логиката за това, че не е бил разработен план Б, много куца. Руснаците също не са имали план Б, значи ли това, че са смятали германците и Вермахта за...унтерменшени?

Всъщност Барбароса не е даже план А, той просто е разработен много бързо. Хитлер е знаел, че Сталин например има 10 000 танка (сега дали Абвера и Канарис са знаели, но умишлено са анижили данните е друг), знаел е за мобилизацията, знаел е, че икономиката в СССР е поставен на военни релси, ккто е знаел, в приблиителни рамки това на какво е способна и това, че ресурса на СССР е бекраен на фона на неговия. Той е трябвало да бърза, защото всяк дата след 22-ри юни намалява въможността за блицкриг. Е оказа се, че и 22-ри юни е било късно.

В БС много ме забвляваха Месира (който беше модер на период) и Голъм. С твърденията, че СССР е трябвало да извърши превъоръжението на РККА и чак тогаз да нападне Германия и даваха дата към средата на '42-ра (както смяташе и Волкогонов между другото, ааа Волкогонов пък съм го изял с кориците). Все едно, че превъоръжаването на една армия е процес при който има някакъв край и военното ръководство казва - доста! Да ама реалната картинка е друга, понякога по различни причини сроковете трябв да се скъсят! А всъщност Хитлер даже изчаква повече от месец! ОКВ му докладва за готовност на 15-ти май, а Хитлер не дава заповед (междо другото това 'изяжда' главата на Зорге, като достоверен източник, но така и не намерихме в БС радиограмата на Зорге, т.е. дали в нея се казва, че ще нападнат или, че към тази дата Вермахта е готов за нападение!). Това също ще е интересна алтернативка междупрочем ;), Хитлер напада на 15-ти май ;). Ама много пуснах не мога да ги следя всичките. Та така, че Стефне има си обяснение а нескопосаността на Барбароса. На мен ми е интересно да видя обаче дли и за кои операции военни разбира се има планове Б!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що си мисля че нещо се бъркаш от това 18, дето го имам залепено зад колсайна си. Не е възраста ми, да знайш ;) Аз не съм от хората дето ще ти натикат спомените си от казармата, еле ако са на маса с ракийка и салатка. Аз не употребявам алкохол и не ми е нужно. За твое сведение ти когато си влязал в казармата 83 септември или октомври, аз съм подготвял дипломната си работа която да защитя май 84 и да завърша пет годишния си курс на обучение във военното училище. През 86 бях изпратен в друго военно училище като степендиант на едно цивилно предприятие за три години. Казвам ти това да си направиш равносметка кой е чукчата между нас.

Относно Суворов и това че знаеш книгите му наизуст. Добре, браво на теб.колко от цитираната в книгите му странична литература прочете или наизусти? Помолих те да намериш и да попрочетеш трудовете на Тухачевски, ти обаче дори не си направи труда да разбереш името на двутомника му, камо ли да прочетеш два реда от него. Напротив, хвърли се да мачкаш онова 18 годишното пешлеме дето ще те учи теб зенитчика и ще ти разстройва спомените от казармата.Че и за ЗКПЧ-та ще те пита, сигурно е чул за тях от дядо си.

Друго, като за последно което трябва да ти е ясно, е че ти не си човека който има капацитета да "изправи" моите неточности, не за друго а защото капацитета му на познания не стига да оцени т.н. мои неточности......Стига толкова, но все пак поотвори Тухачевски, ще се изненадаш от пълководческия му талант на политрук.

Аби ;), нищо че доста често пишеш не като 18-сет годишен, а и като по-малък, знам че не си на такава крехка въраст (тогва бих бил по-снизходителен), просто аз не съм чукча и чета, и прочетох че имаш дъщеря дето знае немски, ама ти не щеш да я товриш да ти превежда немските генерали или там к'вито било немци ;).

Тухачевски няма ама абсолютно никакво отношение към темата ;)! Както казах, просто поправих една глупост, която бе написал. А за Ежов к'во ша кажеш? Що не ме обори за армиите НКВД!? Както и да е, ти Фрунзе чел ли си? А маршал Троцки? Той много е писал! Той е създателя на РККА все пак, а Ворошилов? Историят на РККА поназнайваш ли поне малце? Май не, иначе не би писал, че Тухачевски е политрук. Всички пишат в един дух но не всички са само политически офицери, каквито са политруците. Сега е късничко не мисля да се ровя, но ще ди дам едно име - политрук от висок ранг! Лев Мехлис и като бонус ще ти дам къде се 'коват' кадрите на политруците в РККА. Това е Главното Политическо Утрвление на ервената Армия, което е под непосредствено ръководство на Мехлис от 37-м до 40-та. От 41-ва зам нарком на отбраната. Член на военните съвети на много армии и фронтове. Разказал играта на Керченско-Феодосиевската операция. И за това само понижен! Ако Тухачевски беше политрук щеше да преживее сталиновите чистки.

Сега малко повече за ЧК, ГПУ, ОГПУ и НКВД. Желения Феликс ще го оставим ...за сега ;). Менжински - никакъв политрук! Шеф е на репресивните органи след смъртта на Феликс от '26-та до '34-та. Накрая въобще не участва в нищо. След него е Хенрих Ягода, полицай от голяма класа, няма да се впускам в пикантерии, но не е бил политрук, т.е. испълнявал си е работта бе да филосовства. Губи поста и главт си най-вече, щото не заема крутите мерки с/у сталиновата опоиция. Ежов, властва пълно но за кратко, джуджето с теменужените очи и с глас на ангел, няма абсолютни никакви политически предпочитания (ама виж к'во се пише за него!), абе всъщност май има , ама не се връзват с ....политрук. Прави досие даже и на Сталин. После е Берия, страхотен организатор и като такъв висш полицай, единствения генерал, май беше маршал на полицията ;). С бял мундир ;). Политическа ориентаци - всичко но не политрук! Абееее, Аби , наистина си чукча! Ама и аз съм един! Тук има страшно много теми за това, чудя се ащо си губя времето, но поне си прочел нещо от 'Спомени от казармата' и се надявам да прочетеш и други теми, но само ко те интересуват!

А иначе, очевидно Путиновските протежета са авзели иначе неполитическия форум БГН. Поредна тема, антипутиновска и антирусииска се аключва!

А аз ви обещавм много анти росииски теми - да видим как ще ги заключи Роман, с очевидната благословия на админите?

Абеее ние да не би да сме някаква руска колония Крафтрий?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...Всъщност Барбароса не е даже план А, той просто е разработен много бързо. Хитлер е знаел, че Сталин например има 10 000 танка (сега дали Абвера и Канарис са знаели, но умишлено са анижили данните е друг), знаел е за мобилизацията, знаел е, че икономиката в СССР е поставен на военни релси, ккто е знаел, в приблиителни рамки това на какво е способна и това, че ресурса на СССР е бекраен на фона на неговия. Той е трябвало да бърза, защото всяк дата след 22-ри юни намалява въможността за блицкриг. Е оказа се, че и 22-ри юни е било късно...

Интересно е развитието на нещата. Въпреки че Сталин трупа войски по западната граница от 1939 година, Хитлер си трае, включително и поради невъзможност да направи нещо друго. На 25.11.1940 година Шуленбург изпраща шифрована телеграма №2362 до Имперския министър на външните работи (получена според германските архиви на 26.11.1940 год. в 08.50 часа), с която докладва отговора на Молотов относно поканата за присъединяване на СССР към Тристранния пакт (поканата е направена на 13.11.1940 година на разговорите между външния имперски министър и Молотов).

Отговорът е, че СССР е готов да приеме проекта за Пакт на четирите държави за политическо сътрудничество и икономическа взаимопомощ при четири съветски условия:

а/. германците да се изтеглят от Финландия, защото тази държава според договора от 1939 год. е в съветската зона на влияние като СССР е готов да защитава германските икономически интереси в тази страна (износ на дървен материал и никел - изрично посочени);

б/. в близките месеци безопасността на СССР откъм Проливите да бъде гарантирана чрез сключване на пакт за взаимопомощ с България, която да се включи "в зоната на безопасност на черноморските граници на Съветския съюз" и СССР с помощта на Германия да получи бази на сухопътни и военноморски сили на Босфора и Дарданелите при условията на дългосрочна аренда;

в/. Зоната южно от Батуми и Баку по посока на Персийския залив да се признае за център на териториалните стремежи на Съветския съюз;

г/. Япония да се откаже от правото си на въглищни и нефтени концесии в Северен Сахалин.

И за целта се предлага сключване на трети секретен протокол между Германия и СССР за Финландия, четвърти секретен протокол между Япония и СССР за Северен Сахалин срещу съветска компенсация, пети секретен протокол между Германия, СССР и Италия относно България...

На 05.12.1940 година на съвещания в райхсканцеларията, Хитлер възлага на Браухич и Халдер, ГЩ да преработи плана за нападение над СССР и да му го представи във вид на проект за директива... Това всъщност е директивата, с която се утвърждава плана Барбароса.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, браво че си прочел, което съм написал, жалкото е че не си вникнал в това което съм писал и продължаваш с лозунгите.

На въпросите ти. Малце я познавам, на 100 % повече от теб, но за разлика от теб съм бил по-любопитен и съм проверил, много повече неща за да си изградя мнението. Ти не можеш да поправяш моя "глупост" по простата причина че не си запознат най-малкото с Тухачевски. За да прикриеш незнанието си и нежеланието си да приемеш чуждо мнение, пък камо ли да го осмислиш. продължаваш с типичния даскалски подход, именно да хвърляш още повече данни които си мислиш че ще покажат знанието ти за материята, а те напротив, доказват абсолютното ти неразбиране. Относно твърденията ти че НКВД не е имало армия, бих те полмолил да разсъждаваш върху следното: Колко е числения състав на една армия в РККА и колко дивизии влизат в състава и и за колко време е необходимо за окомплектоването и. Сега искам да си направиш справка колко дивизии има в НКВД. Следващия въпрос. ГУ на НКВД е разформировно, но на негово място се появяват шест нови ГУ, а те са : ГУ на граничните войслки на НКВД, ГУ на охранителните войски на НКВД, ГУ на конвойните войски на НКВД, ГУ на железопътните войски на НКВД, ГУ на военното снабдяване на НКВД и ГУ на военното строителство на НКВД с общ състав около 200 000 души, друго което написах, но ти не обърна внимание са заградителните армии на НКВД, но явно в твоя свят те не съществуват. Та на въпроса тези ГУ-я какво управляват или само заемат бюра в апарата на Сталин и избиват политруци от ранга на Тухачевски?

Един съвет от мен, ти ще си решиш дали да го приемеш. Остави менторския си тон, червения химикал и квалификациите относно нечий потенциал за работата си в клас със твойте ученици, студенти или там каквото и да е. Тук ако имаш мнение, го споделяй и уважавай събеседника(съфорумеца) си, дори и да имаш съмнения относно негови ментални отклонения.

Къде видя Путински уклон в темата не можах да разбера.

ПП. Успокой се, в химията ме превъхождаш, признавам си ;)

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аби, както вече доста хора забелязаха не си много добре осведомен.

Тухачевски и групата му са осъдени за създаване на организация в средите на РККА, която е предала на Германския генщаб секретни сведения, разработила план за поражение на РККА при евентуална война с Полша и Германия, подготовка на терористични действия срещу съветското ръководство и извършване на военен преврат. Между другото в хода на предварителното следствие Тухачевски се признава за виновен по тези обвинения. Така че няма нужда да ни разказваш някакви легенди. Между другото ето какво пише той до Ежов:

Будучи арестован 22-го мая, прибыв в Москву 24-го, впервые был допрошен 25-го и сегодня, 26 мая, заявляю, что признаю наличие антисоветского военно-троцкистского заговора и то, что я был во главе его. Обязуюсь самостоятельно изложить следствию все касающееся заговора, не утаивая никого из его участников, ни одного факта и документа. Основание заговора относится к 1932 году. Участие в нем принимали: Фельдман, Алафузов, Примаков, Путна и др., о чем подробно покажу дополнительно.....Еще в 1928 году я был втянут Енукидзе в правую организацию. В 1934 году я лично связался с Бухариным; с немцами я установил шпионскую связь с 1925 года, когда ездил в Германию на учения и маневры... При поездке в 1936 году в Лондон Путна устроил мне свидание с Седовым"

Що се отнася до заповедта по Тамбовските събития пак ни демонстрираш че не си много запознат. Ами друг начин да потушиш един бунт няма. Вярно действията му не са хуманни, но хуманно потушаване на бунтове и то в рамките на една гражданска война просто няма. Ако си мислиш че Деникин, Колчак или Капел са постъпвали по по-различен начин, означава че си слабо информиран. При тях също има бунтове и те постъпват по същия начин. Явно още не си разбрал че междудържавна и гражданска война се водят по различен начин. Така че Тухачевски си е бил точно пълководец.

Няма никакви данни Жуков да е бил спасяван от Берия през 1941. Разправата с него е след войната.

Създаването на длъжността политрук е идея на Троцки и е от началото на гражданската война. Пак не си чел. Ще ни посочиш ли кога точно Тухачевски е бил политрук. А че ни чел нищо от Тухачевски е повече от ясно. Той не е писал двутомник. През 1964 са издадени два тома с избрани произведения.Общо взето са подбрани пропагандни статии (все пак е издаден 1964) писани по каноните на Сталинските времена. Поради това и никакви изводи не могат да се правят за Тухачевски. Основната му заслуга е модернизацията на РККА и прилагането на новите постижения в техниката. Е има си и своите слабости с глупавата идея да се правят от тракторите танкове, но това е нещо нормално за времето.

А за конфликта му с Ворошилов отново ни демонстрираш незнанието си. През май 1936 конфликтът между двамата се нажежава и вече Тухачевски поставя през Сталин предложението за изгонването на Ворошилов.

Аби, освен че преповтаряш мантрите на неосталинистите друго не видях в постовете ти. По-добре първо проучи въпроса и после давай становища

Първо не съм неосталинист. Насочих те към Сталин с единствената презумция, да помислиш кое е било водещо в РККА решението на строевия или партийния командир. Помолих те да намериш обвинителния акт на Тухачевски, ти обаче си дал самопризнанията му, но дори и така пак е видно в какво са го обвинили и той го признава, а именно "заявляю, что признаю наличие антисоветского военно-троцкистского заговора" всичко останало са брътвежи на треперещ за кожата си човечец.

Странни са расъжденията ти относно Тамбовските събития. Оправдаваш това което е вършил Тухачевски, въпреки че действията му са заклеймени като "военни престъпления с една конвенция от 1907. Ще ти посоча кога Тухачевски е бил политрук. Отговора е ясен и той е : През целия период на възхода му да самата му смърт. и не само политрук, а жесток политрук(разбирай садист), наистина се надявах да вникнеш в това което съм показал като текст от негова заповед

Относно книгите му си прав че статиите му са пропагандни, но той и други е нямал, все в този стил. Бих те насочил да прочетеш труда му "Поход за Вислу" и ако можеш да намериш и книгата на Полския Генерал и в последствие примиер министър на Полша Полсудский "1920", защо да четеш само съветски пропагандатори от Хрушчовата ера?

Би ли ми посочил документа който визираш от 1936-та като какво представя Тухачевски пред Сталин? Документа(номер и дата), не някой казал, друг рекъл

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо не съм неосталинист. Насочих те към Сталин с единствената презумция, да помислиш кое е било водещо в РККА решението на строевия или партийния командир. Помолих те да намериш обвинителния акт на Тухачевски, ти обаче си дал самопризнанията му, но дори и така пак е видно в какво са го обвинили и той го признава, а именно "заявляю, что признаю наличие антисоветского военно-троцкистского заговора" всичко останало са брътвежи на треперещ за кожата си човечец.

Странни са расъжденията ти относно Тамбовските събития. Оправдаваш това което е вършил Тухачевски, въпреки че действията му са заклеймени като "военни престъпления с една конвенция от 1907. Ще ти посоча кога Тухачевски е бил политрук. Отговора е ясен и той е : През целия период на възхода му да самата му смърт. и не само политрук, а жесток политрук(разбирай садист), наистина се надявах да вникнеш в това което съм показал като текст от негова заповед

Относно книгите му си прав че статиите му са пропагандни, но той и други е нямал, все в този стил. Бих те насочил да прочетеш труда му "Поход за Вислу" и ако можеш да намериш и книгата на Полския Генерал и в последствие примиер министър на Полша Полсудский "1920", защо да четеш само съветски пропагандатори от Хрушчовата ера?

Би ли ми посочил документа който визираш от 1936-та като какво представя Тухачевски пред Сталин? Документа(номер и дата), не някой казал, друг рекъл

След като твърдиш нещо не е зле поне да направиш опит да го защитиш. Тухачевски никога не е заемал длъжността политрук, но ти така и не ни даде доказателства за обратното. Що се отнася до Тамобвските събития няма нищо странно в разсъжденията ми. Това е истинското лице на войната, а както казват французите на война като на война. Явно за теб тя е красив холивудски екшън , но това си е твой проблем. Оставам с впечатлението че смяташ Тухачевски като участник в троцкисткия заговор в РККА. Ако е така дай ни доказателства, защото освен лозунги от твоя страна нищо не сме видели.

А иначе, очевидно Путиновските протежета са авзели иначе неполитическия форум БГН. Поредна тема, антипутиновска и антирусииска се аключва!

А аз ви обещавм много анти росииски теми - да видим как ще ги заключи Роман, с очевидната благословия на админите?

Митак в грешка си. Партийната линия на форума е твърдо проамериканска, не е пропутинска. Просто при политическите дискусии лъсна, че някои от модерите се оказаха от дълбоко законспирирания дясно троцкистки център. Явно троцкистите са си направили самокритика и сега затварят теми наред, за да покажат че са разбрали грешката си и са тръгнали по верния път след вождовете.

Интересно е развитието на нещата. Въпреки че Сталин трупа войски по западната граница от 1939 година, Хитлер си трае, включително и поради невъзможност да направи нещо друго. На 25.11.1940 година Шуленбург изпраща шифрована телеграма №2362 до Имперския министър на външните работи (получена според германските архиви на 26.11.1940 год. в 08.50 часа), с която докладва отговора на Молотов относно поканата за присъединяване на СССР към Тристранния пакт (поканата е направена на 13.11.1940 година на разговорите между външния имперски министър и Молотов).

Отговорът е, че СССР е готов да приеме проекта за Пакт на четирите държави за политическо сътрудничество и икономическа взаимопомощ при четири съветски условия:

а/. германците да се изтеглят от Финландия, защото тази държава според договора от 1939 год. е в съветската зона на влияние като СССР е готов да защитава германските икономически интереси в тази страна (износ на дървен материал и никел - изрично посочени);

б/. в близките месеци безопасността на СССР откъм Проливите да бъде гарантирана чрез сключване на пакт за взаимопомощ с България, която да се включи "в зоната на безопасност на черноморските граници на Съветския съюз" и СССР с помощта на Германия да получи бази на сухопътни и военноморски сили на Босфора и Дарданелите при условията на дългосрочна аренда;

в/. Зоната южно от Батуми и Баку по посока на Персийския залив да се признае за център на териториалните стремежи на Съветския съюз;

г/. Япония да се откаже от правото си на въглищни и нефтени концесии в Северен Сахалин.

И за целта се предлага сключване на трети секретен протокол между Германия и СССР за Финландия, четвърти секретен протокол между Япония и СССР за Северен Сахалин срещу съветска компенсация, пети секретен протокол между Германия, СССР и Италия относно България...

На 05.12.1940 година на съвещания в райхсканцеларията, Хитлер възлага на Браухич и Халдер, ГЩ да преработи плана за нападение над СССР и да му го представи във вид на проект за директива... Това всъщност е директивата, с която се утвърждава плана Барбароса.

Така е желанието на Сталин да окупира Финландия и България карат Хитлер окончателно да заложи на нападение на СССР. За него това е сигурен знак че Сталин и Чърчил са съюзници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефане, позволи ми да знам по-добре от теб какво съм чел. Халдер и Жуков например съм чел преди да знам за съществуването на Суворов. Чел съм и всички опоненти на Суворов междо другото идадени на български, а някои на руски. Въпреки, че за мен интереса към началото на ВСВ е второстепенен. Но смятам, че съм длъжен д видя и съответно да прочета колкото се може повече мнения и най вече критика.

За Чърчил не зная, но логиката за това, че не е бил разработен план Б, много куца. Руснаците също не са имали план Б, значи ли това, че са смятали германците и Вермахта за...унтерменшени?

Всъщност Барбароса не е даже план А, той просто е разработен много бързо. Хитлер е знаел, че Сталин например има 10 000 танка (сега дали Абвера и Канарис са знаели, но умишлено са анижили данните е друг), знаел е за мобилизацията, знаел е, че икономиката в СССР е поставен на военни релси, ккто е знаел, в приблиителни рамки това на какво е способна и това, че ресурса на СССР е бекраен на фона на неговия. Той е трябвало да бърза, защото всяк дата след 22-ри юни намалява въможността за блицкриг. Е оказа се, че и 22-ри юни е било късно.

В БС много ме забвляваха Месира (който беше модер на период) и Голъм. С твърденията, че СССР е трябвало да извърши превъоръжението на РККА и чак тогаз да нападне Германия и даваха дата към средата на '42-ра (както смяташе и Волкогонов между другото, ааа Волкогонов пък съм го изял с кориците). Все едно, че превъоръжаването на една армия е процес при който има някакъв край и военното ръководство казва - доста! Да ама реалната картинка е друга, понякога по различни причини сроковете трябв да се скъсят! А всъщност Хитлер даже изчаква повече от месец! ОКВ му докладва за готовност на 15-ти май, а Хитлер не дава заповед (междо другото това 'изяжда' главата на Зорге, като достоверен източник, но така и не намерихме в БС радиограмата на Зорге, т.е. дали в нея се казва, че ще нападнат или, че към тази дата Вермахта е готов за нападение!). Това също ще е интересна алтернативка междупрочем ;), Хитлер напада на 15-ти май ;). Ама много пуснах не мога да ги следя всичките. Та така, че Стефне има си обяснение а нескопосаността на Барбароса. На мен ми е интересно да видя обаче дли и за кои операции военни разбира се има планове Б!

Ами Митак, като ти чета постовете виждам само тезите на Суворов и Волкогонов, а те не са сериозни автори. Може и да греша, но с такова впечатление съм останал. Само да поясня, че Зорге не е предавал никакви сведения за датата на немското нападение. Той е герой на Хрушчовата пропаганда. Иначе си е бил треторазряден шпионин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като твърдиш нещо не е зле поне да направиш опит да го защитиш. Тухачевски никога не е заемал длъжността политрук, но ти така и не ни даде доказателства за обратното. Що се отнася до Тамобвските събития няма нищо странно в разсъжденията ми. Това е истинското лице на войната, а както казват французите на война като на война. Явно за теб тя е красив холивудски екшън , но това си е твой проблем. Оставам с впечатлението че смяташ Тухачевски като участник в троцкисткия заговор в РККА. Ако е така дай ни доказателства, защото освен лозунги от твоя страна нищо не сме видели.

Ами аз през цялото време, го защищавам(мнението си) и давам номера на заповеди, имена на книги, ама явно това не е начина. Явно не искаш да си напрегнеш мозъка и да попрочетеш. Първо за Тамбовските бунтове и потушаването им ми е странно как с лека ръка одобряваш вземането на заложници от мирното население(селяни) разстрелването им пред съселяните им, и превръщането им в доносници.Сигурно също така с леко махване на ръка се отнасяш и към арменския геноцид в Турция, кюрдския в Ирак, Холокоста и подобни, все необходими неща срещу мирните граждани и всичко това при наличието на Женевската конвенция. Браво на теб.........

За политрука Тухачевски и как не е заемал такава длъжност,как Троцки е измислил длъжноста и подобни мантри. Това е истина, но не цялата истина. И така малко уикипедия(явно това е най-правилния достоверен източник)

цитат

+++

Комиссары в Красной Армии обладали огромными правами и привилегиями: комиссар подразделения мог и обязан был участвовать в разработке, обсуждении и принятии планов боевых действий, а его права в отношении личного состава подразделения не уступали правам командира. При подозрении в нелояльности беспартийного командира подразделения комиссар имел право принять на себя командование, отстранив командира от должности, а в случае необходимости арестовав его[источник не указан 576 дней]. С одной стороны, столь обширные полномочия были необходимы, поскольку значительную часть командных должностей в Красной Армии занимали бывшие офицеры русской императорской армии (царской армии), либо добровольно поступившие на службу, либо принуждённые к ней путём взятия в заложники близких (так называемые военспецы). Руководству государства требовались гарантии того, что эти командиры не смогут повернуть оружие против Советской власти. С другой стороны, во многих случаях это фактическое двоевластие приводило к негативным последствиям, поскольку комиссары, обычно не имевшие специального военного образования, попросту мешали командирам нормально управлять подразделениями.

С 1919 года в частях Красной Армии появилась должность политрук (сокращение от «политический руководитель») — заместитель командира по политической части. Политруки выполняли роль комиссаров в нижних звеньях армейского управления, на уровне роты и ниже, и не имели настолько больших прав, как комиссары подразделений. Фактически политруки выполняли функции «младших» командиров подразделений, ведя политико-воспитательную работу и выполняя часть административных функций[источник не указан 576 дней].

С 1925 года должность комиссара была отменена в тех частях и соединениях, которыми командовали командиры-коммунисты[источник не указан 576 дней]. Такие командиры сами считались комиссарами своих частей, при этом командиру полагался помполит — помощник командира по политической части. Поскольку количество беспартийных командиров постоянно сокращалось, комиссаров также становилось всё меньше.

В 1935 году, при восстановлении системы воинских званий, были введены специальные звания для политработников: «младший политрук», «политрук» и «старший политрук», соответствовавшие общим воинским званиям «лейтенант», «старший лейтенант» и «капитан». Старшие политработники имели специальные звания со словом «комиссар»: «батальонный комиссар» (майор), «полковой комиссар» (полковник), «дивизионный комиссар» (комдив) и так далее (в скобках указаны соответствующие общие воинские звания). Эти политработники, несмотря на наличие слова «комиссар» в звании, чаще всего занимали должности помполитов, то есть комиссарами, как таковыми, не являлись.

10 мая 1937 года институт комиссаров был восстановлен в Красной Армии в полном объёме снова[6] , очевидно, для сохранения управляемости армии в период политических чисток. Из рядов вооруженных сил в 1937 году оказались уволенными 1 469 политработников, в том числе по политическим мотивам (главным образом «за связь с врагами народа») — 1 045 человек, при этом членов военных советов, начальников политуправлений военных округов и их заместителей — 18, военкомов корпусов — 16, военкомов дивизий — 57, военкомов училищ и морских соединений — 33 человека. Такие действия вызвали в свою очередь большие перемещения политработников и новые их выдвижения. За 3—4 месяца 1937 года на вышестоящие должности было назначено более 3 000 политработников, причем военкомами и начальниками политотделов корпусов и им равных — 40, военкомами и начальниками политотделов училищ, курсов и морских соединений — 121 человек, а всего за это же время получили перемещение по этой категории 614 политработников. В конце 1937 года некомплект политработников составил 10 341 человек или 27 % общей их потребности, некомплект высшего политсостава достигал 938 человек. Решением ЦК ВКП(б) от 1938 года в армии было оставлено 5 000 заместителей политруков из подлежащих увольнению, которых после окончания шестимесячных курсов зачислили в кадры Вооруженных Сил.

В 1938 году решением ЦК ВКП(б), Приказом НКО № 19 от 25.01.38 были введены должности заместителей и помощников политруков подразделений (уровень взвода), сыгравших немалую роль в воспитании личного состава. Помполитруки должны были носить четыре треугольника, как и старшина, но иметь на рукавах комиссарские звезды. На должность замполитрука назначались военнослужащие, имеющие неполное или полное среднее образование, вне зависимости от срока службы, состоящие членами или кандидатами в члены ВЛКСМ и ВКП(б). Красноармейцы, занимающие должность политбойцов в основном большинстве были беспартийными. Однако повсеместно распространить эту практику не смогли. Прежде всего по причине того, что среди младшего командного состава почти не было членов ВКП(б) или комсомольцев, и комплектовать эти должности оказалось некем.

На этот раз должность комиссара просуществовала до 1940 года, после чего снова была заменена должностью помполита. В 1939 — начале 1940 года по решению ЦК ВКП(б) на политработу призвали несколько тысяч членов партии. Большинство из них прежде находились на ответственной партийной, советской и хозяйственной работе. Для них организовали специальные краткосрочные курсы по обучению военному делу. В начале 1941 года на политработу было направлено местными партийными организациями 1 500 коммунистов, а 17 июня ЦК решил с этой целью мобилизовать еще 3 700 коммунистов. К началу 1941 года политработников готовили 4 высших военно-политических учебных заведения, 9 армейских и 17 окружных военно-политических училищ, 16 окружных курсов младших политруков и 15 окружных партийных курсов. Всего же накануне войны политработников готовили свыше 60 военно-политических училищ и курсов. В 1939 году было открыто первое военно-политическое училище специализированное для нужд Военно-Морского Флота. За 2 года (1939—1940) было подготовлено 1 065 офицеров. Таким образом в начале 1941 года по сравнению с предыдущим число политработников, обучавшихся в училищах, школах и на курсах, увеличилось на 30—35 %. Кроме того, на учебных сборах и курсах проходили подготовку 11 тыс. политработников запаса. В первой половине 1941 года курсы младших политруков, военно-политические училища и военно-политическая академия выпустили 10 800 партийно-политических работников. Всего за три предвоенных года было подготовлено 14 000 лиц среднего политсостава.[7]

++++

край на цитата

Сега порасъждавай малко върху това, върни се назад и провери мойте постове и ми посочи къде се разминавам в твъреденията си. Тухачевски е член на партията, но също така е и син на дворянин. Е как така ако е такъв ще се издигне на такива високи постове ако не е политрук в подмазваческата си садистична душица? Пък и с къв акъл е откраднал ППЖ-то на вожда, популярната актриса ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бих им вярвал на нито един източник или факт на братушките. Винаги са лъгали, лъжат и ще лъжат. При тях фактите са белите кокали на разстреляните, пребитите, хора. Всичко друго се крепи на лъжи. Затова и рухна така бърже..... :locked: :locked:
:locked:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бих им вярвал на нито един източник или факт на братушките. Винаги са лъгали, лъжат и ще лъжат. При тях фактите са белите кокали на разстреляните, пребитите, хора. Всичко друго се крепи на лъжи. Затова и рухна така бърже..... :locked: :locked:

:locked:

Скуби,

много добро впечатление правят работите на съвременния руски историк Марк Солонин. Може и да има и други като него, но поне аз не съм попадал. Най-добросъвестно и както изискват правилата за сериозни и обективни научни разработки, в самото начало изчерпателно посочва кои източници ползва и с оглед на които гради предположенията и заключенията си. Доста критикува две неща: а/. че в съветската и съвременната руска историография много се лъже и б/. че повечето съветски източници за ВСВ са необяснимо защо все още засекретени (а, тези на НКВД почти изцяло). Когато дава даден факт, го приема за безспорен само ако е потвърден и от двете страни (съветска и германска) и това изрично го посочва. Да се надяваме, че това ще стане по-устойчива тенденция, но пък пак не решава въпроса с липсата на най-важните и достоверни съветски източници...

ПП: ако не си гледал този документален филм с негово участие - препоръчвам ти го. Не се притеснявай, че изглежда все едно, че няма нищо - натискаш бутона за стартиране и филмът започва. Защо е така, имам някои съмнения, но това е друга работа:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що си мисля че нещо се бъркаш от това 18, дето го имам залепено зад колсайна си. Не е възраста ми, да знайш ;) Аз не съм от хората дето ще ти натикат спомените си от казармата, еле ако са на маса с ракийка и салатка. Аз не употребявам алкохол и не ми е нужно. За твое сведение ти когато си влязал в казармата 83 септември или октомври, аз съм подготвял дипломната си работа която да защитя май 84 и да завърша пет годишния си курс на обучение във военното училище. През 86 бях изпратен в друго военно училище като степендиант на едно цивилно предприятие за три години. Казвам ти това да си направиш равносметка кой е чукчата между нас.

Относно Суворов и това че знаеш книгите му наизуст. Добре, браво на теб.колко от цитираната в книгите му странична литература прочете или наизусти? Помолих те да намериш и да попрочетеш трудовете на Тухачевски, ти обаче дори не си направи труда да разбереш името на двутомника му, камо ли да прочетеш два реда от него. Напротив, хвърли се да мачкаш онова 18 годишното пешлеме дето ще те учи теб зенитчика и ще ти разстройва спомените от казармата.Че и за ЗКПЧ-та ще те пита, сигурно е чул за тях от дядо си.

Друго, като за последно което трябва да ти е ясно, е че ти не си човека който има капацитета да "изправи" моите неточности, не за друго а защото капацитета му на познания не стига да оцени т.н. мои неточности......Стига толкова, но все пак поотвори Тухачевски, ще се изненадаш от пълководческия му талант на политрук.

Ти, такова... аргументи дай, а не военното си училище.

Какво ще рече: "пълководчески талант" на политрук? Какво пише в спомените му? Как СССР трябва да направи 50 000 танка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бих им вярвал на нито един източник или факт на братушките. Винаги са лъгали, лъжат и ще лъжат. При тях фактите са белите кокали на разстреляните, пребитите, хора. Всичко друго се крепи на лъжи. Затова и рухна така бърже..... :locked: :locked:

:locked:

И си много прав като не им вярваш

Скуби,

много добро впечатление правят работите на съвременния руски историк Марк Солонин. Може и да има и други като него, но поне аз не съм попадал. Най-добросъвестно и както изискват правилата за сериозни и обективни научни разработки, в самото начало изчерпателно посочва кои източници ползва и с оглед на които гради предположенията и заключенията си. Доста критикува две неща: а/. че в съветската и съвременната руска историография много се лъже и б/. че повечето съветски източници за ВСВ са необяснимо защо все още засекретени (а, тези на НКВД почти изцяло). Когато дава даден факт, го приема за безспорен само ако е потвърден и от двете страни (съветска и германска) и това изрично го посочва. Да се надяваме, че това ще стане по-устойчива тенденция, но пък пак не решава въпроса с липсата на най-важните и достоверни съветски източници...

ПП: ако не си гледал този документален филм с негово участие - препоръчвам ти го. Не се притеснявай, че изглежда все едно, че няма нищо - натискаш бутона за стартиране и филмът започва. Защо е така, имам някои съмнения, но това е друга работа:

Да се приема Солонин и Мельтухов, а да се отрича Резун/Суворов си е странност и е новоруска линия на пропаганда. Ако ти е по удобно можеш да я наречеш Путинска линия на пропагандна. Все тая уж, разрешен достъп до архивите, но с условие, трябва ти специално разрешение.

Ти, такова... аргументи дай, а не военното си училище.

Какво ще рече: "пълководчески талант" на политрук? Какво пише в спомените му? Как СССР трябва да направи 50 000 танка?

Аз съм дал аргументи, това че не съм ги сервирал, а съм посочил източник на информация, мисля че не е недостатък а неудобство за някой, щото трябва да седне и да почете. Училището беше за чукчито, че не можеш да му продадеш радиатрче за акордионче ;)

Тухачевски е нямал спомени, застигнат е от Сталиновите репресии и е реабилитиран от Хрушчов. Не 50 000танка, а "между 50и 100 000 танка" и то 1927 година, абе човека си е бил гений, не някакъв си смачкан математик че да изчислява какво значат толкова танка за икономиката наедна страна, дори при потенциала на СССР от началото на 1941-ва

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, обърках се, исках да кажа книгата му.

Остави кое чия пропаганда е, фактите, фактите трябва да се гледат и на тях да се концентрираме. В т.ч. и какво пише Тухачевски. 50 000 или 100 000 танка? За дековилките пише ли?

Какво значи гениий, който не изчислява?? :) Във труд по военно дело, а не в поема?


И кое му е на Тухачевски гениалното? Нито една битка не е спечеилил, избягал е от плен нарушавайки честната дума, писал е книги за стотици хиляди танкове и е убит от Сталин. С това май се изчерпва биографията му. Както и с перестроечните дитирамби за гениалния военначалник, убит от диктатора.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако обичаш, построй си малко въпроса, че не е разбираем. и така кратко и ясно какво точно питаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз през цялото време, го защищавам(мнението си) и давам номера на заповеди, имена на книги, ама явно това не е начина. Явно не искаш да си напрегнеш мозъка и да попрочетеш. Първо за Тамбовските бунтове и потушаването им ми е странно как с лека ръка одобряваш вземането на заложници от мирното население(селяни) разстрелването им пред съселяните им, и превръщането им в доносници.Сигурно също така с леко махване на ръка се отнасяш и към арменския геноцид в Турция, кюрдския в Ирак, Холокоста и подобни, все необходими неща срещу мирните граждани и всичко това при наличието на Женевската конвенция. Браво на теб.........

За политрука Тухачевски и как не е заемал такава длъжност,как Троцки е измислил длъжноста и подобни мантри. Това е истина, но не цялата истина. И така малко уикипедия(явно това е най-правилния достоверен източник)

Сега порасъждавай малко върху това, върни се назад и провери мойте постове и ми посочи къде се разминавам в твъреденията си. Тухачевски е член на партията, но също така е и син на дворянин. Е как така ако е такъв ще се издигне на такива високи постове ако не е политрук в подмазваческата си садистична душица? Пък и с къв акъл е откраднал ППЖ-то на вожда, популярната актриса ;)

Аби, досега нищо не сме видели от теб, освен празни приказки. Аз пак те питам, кога Тухачевски е бил на длъжността политрук? Посочи годините, защото политрук си е конкретна длъжност, а не е нещо хипотетично. Естествено че Тухачевски като част от РККА се е съобразявал с повелите на патрията с главно П. Всеки го е правел, но не всеки е политрук.

По отношение на Тамбовските събития явно и понятие си нямаш за какво става въпрос, но то при теб това е практика, а не изолиран случай. Причината за Тамбовските бунтове е ограбването на селяните от старана на болшевиките. Поради това въстаниците са подкрепяни от цялото население. Тухачевски не е сам в потушаването му. Той е само техническото лице. Реално командващ е председателя на упълномощената от ВЦИК комисия Антонов-Овсеенко. Именно той издава заповед 171/11.06.1921 предвиждаща репресии спрямо местното население, която в най-общи линии включва разстрели на лица, отказващи да съобщят името си и помагащи на бунтовниците. Но мерките не дават резултат. Дванадесет дни по-късно е издадена цитираната от теб заповед 116/23.06.1921, която както сигурно не си забелязал, защото нямаш време, е издадена също от Антонов-Овсеенко, а Тухачевски е от подписалите се по-долу. Тя не е негова заповед. Но в интерес на истината и тази заповед не дава нужните резултати. Тогава се принуждават да конфискуват имоти на селяните и да ги пращат по лагери, а също и да разрушават цели села. Нещата са били ужасно спор няма, но в гражданските войни е така. Да не би в Испанската гражданска война франкистите да са се церемонели с някого. И там са разстрелвали по същия начин. Достатъчно било някой да каже че си съмнителен и директно те пращат на оня свят. Няма съд, няма присъда. Така че в рамките на събитията болшевиките не са имали друг изход, ако са искали да се справят с проблема. Сигурно не си чувал, но въстаническата армия е ок.50 хил. човека с мощна подкрепа на самото население. Естествено че ще се взимат заложници и ще се разстрелват пред другите, иначе за какво да ги разстрелват. Нали идеята е да се всее страх. Просто друг начин няма. Ето какво признава самия Тухачевски: " Без разстрели нищо не се получава. Разстрелите в едно дело на друго не действат докато в него не бъде проведена същата мярка". Тези думи една садистична натура не може да ги каже. Изобщо и ти, както и други представители на завършилите военните училища по времето на соца (то след това няма армия, а само нейна пародия) ми прави впечатление че изобщо са ви подготвяли не за офицери, а по-скоро за чиновници, обслужващи военна техника със сляпа вяра в могъщия съветски брат. Все пак ще ми бъде интересно да ни споделиш как си представяш потушаването на един бунт.

Но ти бягаш от главния въпрос смяташ ли че Тухачевски е организирал заговор срещу Сталин?

Да се приема Солонин и Мельтухов, а да се отрича Резун/Суворов си е странност и е новоруска линия на пропаганда. Ако ти е по удобно можеш да я наречеш Путинска линия на пропагандна. Все тая уж, разрешен достъп до архивите, но с условие, трябва ти специално разрешение.

Резун е фантазьор в това две мнения няма. А че руските автори много лъжат-лъжат. Проблемът идва от засекретените архиви, което не позволява нещата да се изяснят до край. Така и не е ясна каква е била последната преди 22 юни редакция на плана за водене на война. Така и не е ясно дадена ли е заповед за повишена бойна готовност в навечерието на 22 юни и още много неща. А в такова положение фантазьорите като Резун и Волкогонов имат добра среда за развихряне.

Да се приема Солонин и Мельтухов, а да се отрича Резун/Суворов си е странност и е новоруска линия на пропаганда. Ако ти е по удобно можеш да я наречеш Путинска линия на пропагандна. Все тая уж, разрешен достъп до архивите, но с условие, трябва ти специално разрешение.

Резун е фантазьор в това две мнения няма. А че руските автори много лъжат-лъжат. Проблемът идва от засекретените архиви, което не позволява нещата да се изяснят до край. Така и не е ясна каква е била последната преди 22 юни редакция на плана за водене на война. Така и не е ясно дадена ли е заповед за повишена бойна готовност в навечерието на 22 юни и още много неща. А в такова положение фантазьорите като Резун и Волкогонов имат добра среда за развихряне.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фантазьор или не, крайната му теза се потвърждава като цяло.

100 000 танка колко екипажи изискват, след като си завършил военното училище?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...