Отиди на
Форум "Наука"

Младите не искат да учат/работят


Recommended Posts

  • Потребители

Ако в България има силна класа от истински, а не мними, предприемачи, те ще поискат от политиците и държавата да се спазват законите, съдът и полицията да работят и да има ред; това е път към суверенитет и просперитет.

Но тъй като тази група от хора е много слаба и разпокъсана и без свое представителство в политиката, а предприемач е мръсна дума, заменена с „бизнесмен”, което ще рече тарикат, в България царува корупция, безнаказаност и сервилно угаждане на чужди държави. Ето защо, вместо да седят тук и да чакат кога ще свърши този вече 26-годишен „преход”, повечето кадърни младежи отиват да си търсят късмета навън.

Единственият път да се разкъса този затворен кръг е занимаващите се с реална икономика предприемачи да постигнат по легален политически път своето място в държавата, и когато го постигнат, да я променят към по-добро - нещо, което очевидно, досега не им се отдава.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Преди 10 часа, sirius said:

Суверенитета си загубихме. И от това произтичат всички тези неща. ама за това не се говори.

Историк, дори и да се изучат или доизучат, после - какво?

Колко работни места за квалифицирани кадри имаме? И доколко държавата е в състояние да контролира спазването на закони, кодекси, данъци и пр.? Докато нямаме държава, ще сме на този хал. Исторически никоя подчинена държава не епросперирала. Това е закон. 

Някаква точна цифра не мога да ти дам. Уж има работни места за всякакви специалисти. Постоянно излизат в сайтовете за търсене на работа. Все повече работни места в чужбина се рекламират и у нас. 

Друг е въпросът доколко това са реални работни места. Или за колко време ще бъде нает даден кандидат. Или каква ще бъде заплатата и какви ще бъдат условията на работното място.

Софтуерни специалисти, счетоводители, инженери, административни кадри, преводачи и др. винаги се търсят. Повече са местата за хора без висше образование, обаче - шофьори, охранители, телохранители, сервитьори, чистачки, домашни помощници, камериерки и др. под. 

Колкото до ДЪРЖАВАТА - това е едно абстрактно понятие. "Всико зависи от кадрите.", от хората, от които зависят нещата, от хората, контролиращи процесите.

Колкото до суверенитета... Загубили сме го още на девети септември (1944 г.). И оттогава... От друга страна обаче, дори и под чуждо владичество (византийско и османо-турско) много българи са преуспявали в своите кариерни и бизнес начинания. Сега кое е по-различно?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, ISTORIK said:

Колкото до ДЪРЖАВАТА - това е едно абстрактно понятие. "Всико зависи от кадрите.", от хората, от които зависят нещата, от хората, контролиращи процесите.

Колкото до суверенитета... Загубили сме го още на девети септември (1944 г.). И оттогава... От друга страна обаче, дори и под чуждо владичество (византийско и османо-турско) много българи са преуспявали в своите кариерни и бизнес начинания. Сега кое е по-различно?

Историк, ако си историк, много добре знаеш, че ДЪРЖАВАТА не е абстрактно понятие – това е изпълнителната, законодателната и съдебната ВЛАСТ. И властта е реална. Винаги.

Нали затова е цялата национално-освободителна борба през Възраждането, за да имат българите своя ДЪРЖАВА. Имало е предприемчиви и успели българи и в рамките на Османската империя, факт, но са искали да имат своя държава, за да просперират още повече, и са го постигнали с борба.

Държавата е арбитър и инструмент, който определя реда и следи за неговото спазване в едно общество и е много важно в чии ръце е този инструмент.

„Кадрите решават всичко”, но чии „кадри” – на Султана, на номенклатурата, на корпорациите, на мафията, на Сталин или на Ротшилдови – те решават всичко винаги от гледна точка на нечии интерес. Всеки елит избира и кове своите „кадри”.

За това говоря – докато държавата не е инструмент на един способен и креативен елит, който е в състояние да произвежда блага и просперитет, защото притежава капацитет за това да бъде лидер, ще страда цялото ни общество. Останалото е следствие от причина.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Ако в България има силна класа от истински, а не мними, предприемачи, те ще поискат от политиците и държавата да се спазват законите, съдът и полицията да работят и да има ред; това е път към суверенитет и просперитет.

Но тъй като тази група от хора е много слаба и разпокъсана и без свое представителство в политиката, а предприемач е мръсна дума, заменена с „бизнесмен”, което ще рече тарикат, в България царува корупция, безнаказаност и сервилно угаждане на чужди държави. Ето защо, вместо да седят тук и да чакат кога ще свърши този вече 26-годишен „преход”, повечето кадърни младежи отиват да си търсят късмета навън.

Единственият път да се разкъса този затворен кръг е занимаващите се с реална икономика предприемачи да постигнат по легален политически път своето място в държавата, и когато го постигнат, да я променят към по-добро - нещо, което очевидно, досега не им се отдава.

Подкрепям!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Joro-01 said:

Подкрепям!

Жоро, много се радвам, че подкрепяш това мнение и щях да ти сложа плюс, ама бързо съм ги раздал за днес, та утре. само се сещам, че още в началото, първите години след като падна Стената, тогава поне на мен ми изглеждаше по-достижимо и възможно, и май мнозина усещаха нещата така, "синята идея", хората си вярваха и т.н. и т.н., после обаче се случиха много регресивни неща - и ей ни сега пак в изходна позиция, радваме се че мислим по сходен начин, но днес всичко ми изглежда много по-трудно за постигане. Някакви идеи?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, историк съм.

И пак - да, така е, както казваш, но аз имах предвид факта, че държавата не е някакъв фантом или някакъв робот, а - сбор от някакви хора; държавната администрация, най-общо казано.

И много зависи какви са тези хора - по образование, по манталитет... На чии интереси служат и как го правят. 

Естествено, че в държавата има три реални власти, които е добре да са разделени. Аз това, което си написал, не го отричам. 

Имах предвид, че има хора, които си представят понятието за "държава" като нещо абстрактно, нещо аморфно, нещо неясно. До момента, в който се сблъскат с "цялата тежест на закона".

Но зад понятието държава, всъщност, стоят някакви хора - (владетел), политици, дипломати, администратори, съдии, военни и така нататък. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 30 минути, Б. Киров said:

Още в началото, в първите години след като падна Стената, тогава поне на мен ми изглеждаше по-достижимо и възможно, и май мнозина усещаха нещата така, "синята идея", хората си вярваха и т.н. и т.н., после обаче се случиха много регресивни неща - и ей ни сега пак в изходна позиция, радваме се, че мислим по сходен начин, но днес всичко ми изглежда много по-трудно за постигане. Някакви идеи?

Всъщност, хората бяха излъгани. Това се случи.

Продължиха да ни управляват все същите хора, но - стоейки зад гърбовете, лицата и маските на други. Просто скриха политическата си власт зад прикритието на своята икономическа власт. Осребриха и позлатиха политическото си влияние и престоя си в политиката. 

А синатя идея си остана само идея. Много подставени лица, лъже-демократи, да ги наречем "агенти", по различно време се самокомпрометираха, компрометирайки чрез действията и бездействието си демократичните идеи и (уж) демократичните партии, които (уж) защитаваха тези идеи. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, ISTORIK said:

Всъщност, хората бяха излъгани. Това се случи.

Продължиха да ни управляват все същите хора, но - стоейки зад гърбовете, лицата и маските на други. Просто скриха политическата си власт зад прикритието на своята икономическа власт. Осребриха и позлатиха политическото си влияние и престоя си в политиката. 

А синатя идея си остана само идея. Много подставени лица, лъже-демократи, да ги наречем "агенти", по различно време се самокомпрометираха, компрометирайки чрез действията и бездействието си демократичните идеи и (уж) демократичните партии, които (уж) защитаваха тези идеи. 

Така е, реалното предателство стана някъде след служебното правителство на Софиянски, с т.н. "работническо-мениджърска приватизация" или РЕ-МЕ-Де тата по времето на Ив.Костов - свидетел съм как на практика се случи това в Полиграфическия комбинат, където работниците пиха по една студена вода, преди да ги изритат от работа, а "мениджърите" бяха синьо-червени. Доста гнусно беше, но стана пред очите ми и знам много. Резултатът е, че сега там има някакви офиси с неясен собственик и неясни функции, печатницата я няма, няма ги и 300-500 работни места.

Редактирано от Б. Киров
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Quote

Колкото до ДЪРЖАВАТА - това е едно абстрактно понятие. "Всико зависи от кадрите.", от хората, от които зависят нещата, от хората, контролиращи процесите.

Quote

Колкото до суверенитета... Загубили сме го още на девети септември (1944 г.). И оттогава... От друга страна обаче, дори и под чуждо владичество (византийско и османо-турско) много българи са преуспявали в своите кариерни и бизнес начинания. Сега кое е по-различно?

Quote

Историк, ако си историк, много добре знаеш, че ДЪРЖАВАТА не е абстрактно понятие – това е изпълнителната, законодателната и съдебната ВЛАСТ. И властта е реална. Винаги.

Quote

Държавата е арбитър и инструмент, който определя реда и следи за неговото спазване в едно общество и е много важно в чии ръце е този инструмент.

Quote

 

За това говоря – докато държавата не е инструмент на един способен и креативен елит, който е в състояние да произвежда блага и просперитет, защото притежава капацитет за това да бъде лидер, ще страда цялото ни общество. Останалото е следствие от причина.


 


Много оф ще стане, но ще е добре да се изясни.
Всяка една голяма фирма представлява едни кадри контролиращи едни процеси. Може да има всякакви отдели, включително и силови.

Да, сега не е много по-различно. Колко аспекта/части на суверенитет има?

Киров, много се доближи и почти го каза. Държавата е арбитър и инструмент ИЗЛЪЧЕН ОТ И ДЕЙСТВАЩ В ИНТЕРЕС НА НАРОДА. До тук никой не включи хората. Тези които имат история, култура, деца и пр. Държавата е най-голямата структура, която определя средата за развитие на всякакви други елити. Тя определя СРЕДАТА, в която се развива всичко друго - бизнес, здравеопазване, образование, армия, КУЛТУРА и пр. "е много важно в чии ръце е този инструмент" 
Не елита да има инструмента държава, А държавата да има инструмента елит. Без елит така или иначе НЕ МОЖЕ. Но ДЪРЖАВАТА (като излъчена и действаща в интерес на народа, демек на всички) прави така, че и обикновения работник или служител да живее достойно и да може да отгледа достойно поколение, което да има реални шансове да стигне до някой елит или дори до държавен пост, включително президент, премиер и пр.
Но най-важното, този заради когото държавата съществува (народ), да не абдикира от това, което е създал. Ние имаме голям проблем от дълго време. От както падаме под турско, че и малко преди това, ние все ЧАКАМЕ някой да ни дари държавица. Ние, включително и с чужда "помощ", не можем да застанем твърдо зад това, което би трябвало да излъчено от нас - държавата с нейните кадри.
А държавата е инструмент на народа. Ако народа не си пази инструмента (чрез който си осигурява независим и достоен живот), то този инструмент не е трудно да мине в чужди ръце (под чуждо влияние), които вече ще мислят за друг народ или дори компания. При нас все още народа не е разбрал, че този му инструмент е най-скъпото нещо, което има за да съществува като народ - държавата. И за съжаление, тази връзка народ-държава не се произвежда. Тя или я има или я нама, може да е заспала и да се събуди с огромна сила, може и така да си отиде всичко в историята. Но без тази връзка, в свят определян от държави, ние си заминаваме. Първо ще загубим възможност да си направим този инструмент ДЪРЖАВА, после и народа ще се размие. И така. Другото са следствия.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, sirius said:

Но без тази връзка, в свят определян от държави, ние си заминаваме. Първо ще загубим възможност да си направим този инструмент ДЪРЖАВА, после и народа ще се размие. И така. Другото са следствия.

Сириус, моите почитания, казал си го по-ясно от мен. Знам че минаваме всякакви лимити за офтопик в темата, но само един последен оф-въпрос - а какво правим ние, хората в тази държава, когато някой по "втория начин" си я присвои и я използва за свои частни интереси, а не за нашите? Защото, това което цитирам от твоите думи, вече е факт, то си тече и лека-полека изтичаме в нищото и ние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, ISTORIK said:

Всъщност, хората бяха излъгани. Това се случи.

Продължиха да ни управляват все същите хора, но - стоейки зад гърбовете, лицата и маските на други. Просто скриха политическата си власт зад прикритието на своята икономическа власт. Осребриха и позлатиха политическото си влияние и престоя си в политиката. 

А синатя идея си остана само идея. Много подставени лица, лъже-демократи, да ги наречем "агенти", по различно време се самокомпрометираха, компрометирайки чрез действията и бездействието си демократичните идеи и (уж) демократичните партии, които (уж) защитаваха тези идеи. 

 

И това е следствие Историк. Според мен. 
По него време, което добре си спомням защото бях изкарал 2г казарма и вече 3-та г. студент, точно тази връзка народ-държава бе много слаба. Партията се недолюбваше, тя пък се гърчеше в кариеризъм, но Тато - Т.Живков се оказва е бил пич и е правел много, разбира се знаейки и ползвайки се от широкия гръб на СССР. Та ние, мислехме и се кефехме на вицовете за Тато, партията, априлската линия, милиционерите и пр. И негодувахме за затворения режим, белене, идеология и пр. Това е дистанциране от партията, която тогава действително си бе държава. Държавата бе сведена до партията по конституция - чл.1 май беше. Дистанциране, дистанциране, ама не разбиране че това Е нашата държава. Ние по принцип имаме една здрава жилка - можем и имаме склонност да сме единаци. От край време. Сега си давам сметка, че моето поколение е отгледано от така ненавиждания комунизъм. Ние имахме всичко наготово - държава, образование, обезпечение, медицина, работа, култура, армия. Та имах всичко това, но негодувах от пропагандата и дисциплината. Но най-важното, нямах си хабер какво е на запад. А тогава запада бе далеч по-добре от колкото е сега! А той запада си е работел. Неговата пропаганда е сработила. Или нашата не е. Но така или иначе ние не сме силни в пропагандата и лъжата. Така както сме силни бойци например (това не е мит). Та 89г се случи и ние всички,.... всъщност сега започвам да се съмнявам в това, но така или иначе това дистанциране във вид на недоверие бе използвано и инструмента държава премина в ръцете на америка под управлението на американското посолство в БГ. Но това ни бе някак извън перцепцията. Но помня дядо ми, бе жив, и ми каза "Горбачов предаде съюза". Разбира се аз не разбрах. Аз бях отгледан в саксията на комунизма и не съм се борил и трудил да имам каквото имах. Но сега, четвърт век по-късно, когато това което съм смятал за даденост вече го нямам, започвам да мисля по на чисто и нещата започват да се изясняват. Това което винаги е било, пак е. Жестока конкуренция между народите и който поддаде го отнася. Нашето слабо място не бе наука, изкуство и боен дух - ние предадохме държавата си, инструмента си. Разбира се и партията има вина и външни сили са включени, русия бе предадена, но така или иначе ние загубихме връзката народ-държава и сега берем плодовете. Нашите партийци по онова време знаеха за това. И загубвайки единия гръб, се обърнаха към другия. Така или иначе те нямаха подкрепа от народа и имаха две-три опции: или се обръщат и стават демократи и остават на власт и привилегии и правят каквото им се каже; или се опитват да работят за народа и биват оплюти и низвергнати; или се снижават до точка.

Всичко нататък е следствие.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Б. Киров said:

а какво правим ние, хората в тази държава,

Ами каквото се е правело. От векове. Няма да го кажа в прав текст, има филми за това. Проблема е, че огромна част от населението не разбира какво става. А ако разбираше, щеше да знае какво да прави. Лично мое аджамийско мнение. Много се надявам някой от снишените ни политици да намери кураж да се изправи, народа да се събуди и пр. Но това далеч не е толкова лесно и безопасно.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, sirius said:

Ами каквото се е правело. От векове. Няма да го кажа в прав текст, има филми за това. Проблема е, че огромна част от населението не разбира какво става. А ако разбираше, щеше да знае какво да прави. Лично мое аджамийско мнение. Много се надявам някой от снишените ни политици да намери кураж да се изправи, народа да се събуди и пр. Но това далеч не е толкова лесно и безопасно.

Позволявам се да се позова и на част от отговора ти към Историк - онази част за трите избора на партийният елит след 1989. Точно така е, тези хора тогава бяха и елитът на държавата, и те избраха най-изгодния и лек за тях път - някои се "снишиха", но повечето обърнаха палачинката и смениха господаря с Големия Бял Брат отвъд океана. Най-трудният път бе да се изправят, да понесат всички негативи от минали грешки и да се опитат да работят за България, но те не го сториха. А вакуум в природата няма, нито в политиката.

Предлагаш да направим традиционното - но нали тогава, пък и 97-8 го направихме, но т.н. "елит" ни изпързаля - разделиха се на "добро и лошо ченге", доброто каза "няма да ви предадем, няма да ви изоставим", помня го как вървеше вдъхновен с една синя лента на главата през онзи зимен ден, и почти веднага след това направи обратното; та оттогава все я играят тая игра - на Добрия, Злия, а ние в ролята на Тъпото Копеле, което да ги слуша с увиснало чене. И всичко си става по правила - избори, партии, дебати, демокрация, накрая - дето викаше баба ми "Погледнал се Илия па в тия"; какво не сме пробвали - стачки, седящи, бдящи, митинги, шествия, камъни (без дърве;), това е от друга тема) и все сме си в ролята на Тъпото Копеле, което гледа как Добрия и Злия уж се карат, докато бъркат дружно в кацата с меда. Ха сега, кажи ми накъде, като на пазара се предлагат само Добрия и Злия? Няма го Умния.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами правехме, но не разбирахме. Чак последно време, в дъното на медийното пространство започна да се чува вярната нота. Но така или иначе още не разбираме какво става. В това положение можем да правим всичко, но не и да постигнем нещо. А водача или генерала не може да даде послание или заповед, без да е сигурен, че тази заповед (или послание) ще се чуе. Ще се чуе правилно. Ще се разбере. И ще се изпълни.

Засега няма разбиране сред народа и дори и да имаме някой стаен водач в чуждото управление, той няма да се издаде докато не е сигурен, че поне има шанс нещо да стане. И ще се надява на някой ден, в който хората ще вдянат и съответно ще е способен да пусне правилните послания... и по редицата... и да стигне до правилните действия, а от там и да постигне правилните неща. И да се върне образованието, културата, работата и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, sirius said:

Ами правехме, но не разбирахме. Чак последно време, в дъното на медийното пространство започна да се чува вярната нота. Но така или иначе още не разбираме какво става. В това положение можем да правим всичко, но не и да постигнем нещо. А водача или генерала не може да даде послание или заповед, без да е сигурен, че тази заповед (или послание) ще се чуе. Ще се чуе правилно. Ще се разбере. И ще се изпълни.

Засега няма разбиране сред народа и дори и да имаме някой стаен водач в чуждото управление, той няма да се издаде докато не е сигурен, че поне има шанс нещо да стане. И ще се надява на някой ден, в който хората ще вдянат и съответно ще е способен да пусне правилните послания... и по редицата... и да стигне до правилните действия, а от там и да постигне правилните неща. И да се върне образованието, културата, работата и пр.

Чул те Господ, и хората. И а дано, но без ама надали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, ДеДо Либен said:

Щом до Господ опряхме , значи няма начин работата да не се свърши.Откъде тръгна темата , докъде стигна...

Дедо Либене, точно в темата сме си - Защо младите не искат да учат/работят, не искат защото това не е тяхната държава. А всеки си има свой господ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Дедо Либене, точно в темата сме си - Защо младите не искат да учат/работят, не искат защото това не е тяхната държава. А всеки си има свой господ.

Съмнява ме , че по-голямата част от младите , останали в България могат въобще да достигнат и да артикулират подобна мисъл.За тази невъзможност са виновни основно техните родители , които не артикулираха НИЩО през 1956 , 1968 и 1980г.

Като не успяха да имат позиция за другите , съвсем естествено нямаха позиция и за себе си през 1989та.

Нататък нещата поеха по своя естествен път , защото е знайно , че всеки народ заслужава управниците си.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, ДеДо Либен said:

Съмнява ме , че по-голямата част от младите , останали в България

А онези, които не са останали и продължават да напускат? Аз съм родител на такова дете, повечето от приятелите ми са родители на такива деца, по-интелигентните деца само за това мислят и се подготвят. С какво съм виновен аз, че дъщеря ми избра да живее на по-добро място? Какво повече можех да й дам тук, или да й кажа "стой си тук, Родина". Мой приятел с двама сина в германия ми каза скоро: "Мъчно ми е за тях, но съм им казал "там ще стоите, не си и помисляйте да си идвате!" Не е толкова просто да го обясним само с идеология или история, просто е реалност, и боли.

Редактирано от Б. Киров
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те не са представителна извадка на обикновеният ,,човек от народа,, и ,,патриот,, , поради което не са важни в случая.Космополити и ренегати някакви.

Иронията в случая  е , че когато тези (другарите от нашето ,,мъдро партийно и държавно ръководство,,) , които движат нещата в тази посока накрая видят резултата от действията си , невярващо ще вият от ужас.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, ДеДо Либен said:

Иронията в случая  е , че когато тези (другарите от нашето ,,мъдро партийно и държавно ръководство,,) , които движат нещата в тази посока накрая видят резултата от действията си , невярващо ще вият от ужас.

Тях не ги мисли, те са се осигурили с банкови сметки за три-четири поколения напред и са "граждани на света" отдавна, а в "тази държава" са все още защото народът не ги е изритал, но и за това са готови, куфарите и сметките им са пълни. "Ако (и докогато) мине номера" - имаше един такъв келнерски лаф с надписана сметка. Лошото е че хората им плащат надписаните сметки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Б. Киров said:

А онези, които не са останали и продължават да напускат? Аз съм родител на такова дете, повечето от приятелите ми са родители на такива деца, по-интелигентните деца само за това мислят и се подготвят. С какво съм виновен аз, че дъщеря ми избра да живее на по-добро място? Какво повече можех да й дам тук, или да й кажа "стой си тук, Родина". Мой приятел с двама сина в германия ми каза скоро: "Мъчно ми е за тях, но съм им казал "там ще стоите, не си и помисляйте да си идвате!" Не е толкова просто да го обясним само с идеология или история, просто е реалност, и боли.

Помните ли Слави Трифонов с какви възрожденски песни започна? Къде са сега? Помните ли "Я кажи ми облаче ле бяло"? Само че аз и моето поколения ПОМНИМ, че имахме държава и държавност и перспективи и планове. Помня заводите, полята, продукцията, образованието, продукцията. Родените след 80-та не могат да го помнят и нямат база за сравнение. Те помнят каша. И не знаят за какво да се борят - тази цел им е отнета от "свободните" медии. (Свободни медии НЯМА; всъщност и не е имало. Единствената разлика е КОЙ им "дава свободата") Затова сега бащи и баби си говорят по скайпа с деца и внуци. И гледат как България се топи. Някои му казват свобода, но това е свободата да нямаш държава. С всички произтичащи последствия. А децата отрастват в чужда държава, с чуждо образование и чужда пропаганда - те вече не са българи. Правим се че са, но те не са. Жилката остава, но ако нямаме държава, тази жилка ще умре за 1-2 поколения. Гейм оувър! Имаме много малко време да разберем какво става и да си възстановим държавността, да се приберем и да си приберем децата. Ако следите нещата, всички са на това дередже. Включително Русия и Америка. Залозите са на "излез контра", картите са раздадени, да видим кой как ще ги изиграе. Определено ще става нещо и определено ще е с огромни последствия. Разбира се, това 20-30 годишните не могат да уловят, те всъщност се подготвят за един живот, а ще стане съвсем друго. Както бе и с мен.В такива времена живеем. Сега си давам сметка, че 45-те год. на сравнително спокойствие и просперитет, са капка в морето от история. История в която сме били, но и все още сме. Не са много съществуващите държави с такава история. Както и да е, пригответе си пуканките, шоуто започва. Това шоу се е готвело поне 20 години.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, sirius said:

Помните ли слави с какви възрожденски песни започна? Къде са сега? Помните ли "Я кажи ми облаче ле бяло"? Сомо че аз и моето поколения ПОМНЯТ, че имахме държава и държавност и переспективи и планове. Помня заводите, полята, продукцията, образованието, продукцията. Родените след 80-та не могат да го помнят и нямат база за сравнение. Те помнят каша. И не знаят за какво да се борят - тази цел им е отнета от "свободните" медии. (Свободни медии НЯМА; всъщност и не е имало. Единствената разлика е КОЙ им "дава свободата") Затова сега бащи и баби си говорят по скайпа с деца и внуци. И гледат как България се топи. Някои му казват свобода, но това е свободата да нямаш държава. Със всички произтичащи последствия. А децата отрасват в чужда държава, с чуждо образование и чужда пропаганда - те вече не са българи. Правим се че са, но те не са. Жилката остава, но ако нямаме държава, тази жилка ще умре за 1-2 поколения. ГеймОвър. Имаме много малко време да разберем какво става и да си възстановим държавноста, да се приберем и да си приберем децата. Ако следите нещата, всички са на това дередже. Включително русия и америка. Залозите са на "излез контра", картите са раздадени, да видим кой как ще ги изиграе. Определено ще става нещо и определено ще е с огромни последствия. Разбира се, това 20-30 годишните не могат да уловят, те всъщност се подготвят за един живот, а ще стане съвсем друго. Както бе и с мен.В такива времена живеем. Сега си давам сметка, че 45-те год на сравнително спокойствие и просперитет, са капка в морето от история. История в която сме Били и все още сме. Не са много съществуващите държави с такава история. Както и да е, пригответе си пуканките, шоуто започва. Това шоу се е готвело поне 20г.

Сириус, пак ще ме обвинят че спамя с офтопик, ако се заема да ти отговарям конкретно, затова ти предлагам да отворим нова тема с всички тези проблеми, които са важни и интересни, но вече явно надхвърлят тясно скроената дрешка на тази "защо не искат да работят/учат младите"; не знам как да я формулираме, може би по-общо, но с конкретно подзаглавие, предлагам като общо заглавие ГеймОвър...с подзаглавие "Глобализъм или нова концепция за национална държава, какъв ще бъде светът утре?" Разбира се, тази е набрала скорост и я четат, така че можем да продължим и тук. Ти избираш, стига да не почнат да ни трият.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оплакванията "Младите не са това, което ни се иска"  са израз на конфликта между поколенията, който пък съществува откакто светът е започнал да се развива по-динамично. Процесът на глобализация е факт и мястото ни в този глобален свят е на непривлекателна за младежта провинция. Както при урбанизацията през 20 век хората се ориентираха от селата в градовете, така сега мигрират от бедните и неуредени държави към богатите. Младите хора са по-адекватни на съвремието, те са по-мобилни, по-практични и по-непримирими. Искат много и го искат веднага и щом не може тук, го търсят другаде.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...