Отиди на
Форум "Наука"

Младите не искат да учат/работят


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Със съкращения копи пейст.

Близо една четвърт от младите хора у нас не желаят да работят, да учат и да се квалифицират. По този тревожен показател България се нарежда на първо място сред страните - членки на Европейския съюз. Всеки пети млад човек на възраст между 15 и 24 години нито работи, нито учи. Младежите са демотивирани от ниското заплащане или ограничени от липсата на опит, квалификация и образование. Разликата между най-добре платения и най-ниско платения труд е близо седем пъти, сочи още статистиката.

Бих качал, че е много вероятно част от въпросните младежи да са от един определен етнос, където знанието и работата не се ценят особено, тъй като имат традиции в добиването на доходи по други начини. Така или иначе това е наистина катастрофа. Когато младите хора не виждат надежда в бъдещето и са тотално демотивирани следва да се замислим.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Някой да е изненадан от това? Не че младите са стока, но ги разбирам - това е просто рационално мислене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой да е изненадан от това?

Абсолютно не!

Не че младите са стока, но ги разбирам

Някой би казал да не ни подценяваш толкова :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къде да работят? Навсякъде искат стаж! Навсякъде предпочитат да наемат пенсионери.

Какво да учат, как да повишат квалификацията си, като нямат доходи? Образованието се заплаща.

Защо да учат? Обявите за работа приоритетно са за необразовани хора - за метачи, сервитьори, бармани, шофьори, охранители, общи работници, носачи...

Е, има и работни места за специалисти по програмиране и уеб диайн, там заплатите са от 3000 лв до безкрайност, ама не всеки може да стане специалист в сферата на ИКТ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Историк, както е казал баща ми-Не може всички да са началници, някой трябва и да работи. Напълно нормално е множеството работни места да са за докери, трактористи, общи работници по строежите и прочее.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

който си е избрал специалност, която е актуална и е инвестирал време, и пари в образованието си - намира добре платена работа. Който си е клатил краката или е записал нещо, за да отбие номера - седи и гледа тъпо. Това е положението.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз записах нещо много лесно да отбия номера, ама що народ заблудих че съм инженер и че екологията е сериозно нещо...

И четиринадесет години вече..

Редактирано от Joro-01
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

всякакви изключения има, но идеята ми е, че който има желание - просперира. Който го мързи - седи пред хоремага и лочи евтина бира. ;)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и за системен администратор, като ми предлагат 600 лв. (не чисто, а основна заплата). За какво да учи човек.

Един заварчик взема към 1000.

Един копаещ домати в двора си, може и той 1000 да изкара. ( 5-7000 лв. от декар се изкарват, ако имаш пазар). А тази година е доста благосклонна.

Искат човек да има знания в поне 4 области, а заплата на половин на една.

Искат перфектен английски, а ако хората го имат, не биха работели в България, а в чужбина за пъти по-висока заплата. Специално в сферата на услугите, в която България е напред.

По хотелите вече се научиха да не търсят готвачи, понеже готвачите работят на вън. За това, организират курсове и учат незнаещи за готвачи, за да им изкарат сезона. Догодина те вече са знаещи, излизат на вън и се налага да учат нови и така.

Остава да, чакаме да дойде новото попълнение, което да се учи. Че старото почна да свършва.

Искат да имат българите квота агнета за износ, но нищо не предлагат на производителите за да го постигнат. А им трябват 3 години за това. Нито им изкупуват настоящето.

Само празни приказки, и който каквото хване в мъглата.

За съжаление, нашите разумни, но обременени соц. умове не могат да прозрат всичко, но децата виждат.

Да са живи и здрави. А ние да му мислим и без лекари на стари години.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и за системен администратор, като ми предлагат 600 лв. (не чисто, а основна заплата). За какво да учи човек.

Един заварчик взема към 1000.

Само ще вметна- с под 600 лева в град като София не може да се живее нормално...

Един копаещ домати в двора си, може и той 1000 да изкара. ( 5-7000 лв. от декар се изкарват, ако имаш пазар). А тази година е доста благосклонна.

Другата моя бележка е, че този производител ще му трябва много повече земя от селски двор.

Добавеното в синьо е от мен, просто така беше по-лесно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/nova-televiziia-postavia-obrazovanieto-na-fokus-6036513

Тая медийна пушилка 100% е заради скандала с матурите...

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С инвестиране на 100 лв. матурата е купена:

http://vbox7.com/play:4f7523c553

Добре, че работодателите почнаха, първо да видят какво знае човек. И после гледат дипломите.

Поне на мен ми се случи няколко пъти.

Вероятно да си направят сметка, кой точно им трябва. И дори да преглъщат липсата на подходяща диплома. За по-добър кадър без такава.

Но някъде все още се гледат първо дипломите. Други само дипломите. И за това е ценна стока и ще се подправя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки пети млад човек на възраст между 15 и 24 години нито работи, нито учи.

Поради тази причина МТСП стартира конкурс за смисъла от това да се работи и учи. Информацията е на техния сайт, както и на страницата в социалната мрежа „Посоката избираш ти“.

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Младите работят, но в чужбина. Тук важи правилото: Не стига, че им давам работа, ами и заплата ще им давам. Сиреч има много работодатели, които не плащат нищо на работниците си и те работят докато се усетят, че няма да вземат нищо.

Младите учат, но в чужбина, защото българското образование е изключително некачествено и с него не могат да си намерят работа, за която да получават заплата, с която да живеят нормално.

Като се пускат такива дивотии защо не се сложи списък какви работни места се предлагат на тези млади и каква заплата се дава (и дали въобще този работодател дава заплата)? В смисъл списък с реални вакантни места, на които желаещите да могат да постъпят?

Тези дни имаше интервю с една нашенка, която заминала да се препитава в чужбина след като две години се пробвала да си намери работа в България, но навсякъде я питали с какво кандидатства - с пари или връзки. Та тя каза, че за нея самолета, с който се връщала в България бил като машина на времето, с която преминавала от един нормален свят, в един кошмар от миналото, който все още продължава.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Работодатели много, заплатодатели малко. Иначе списъци с работни места има, но се оказва, че брутната заплата е МРЗ, а осигуровки се правят върху МОД. Така един аналитичен специалист, например, след приспадане на задължителните осигуровки и данъка, получава по тези програми около 200 лв. Страхотно, нали? Но не е само до образование. Преценяват кой ще свърши добра работа. А сега ще трябва да се оправят и с това: http://offnews.bg/news/a_4/a_507393.html?preview=ok
P.S. Работодатели в частния сектор не коментирам. Повечето са ергократи.
P.P.S. Сестра ми също е в чужбина. Просто не вижда смисъл тук.
Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Оставете образованието. Нима простите хора, без образование не заслужават заплащане с което да си покриват разходите? Ами пенсионерите? Те камъни ли да ядът?

Дори известния Киро извънземното обясни, че с пенсия 160 лв не може да живее, та ще хваща летящата чиния и ще се маха. Казват, че този човек не бил добре психически. Но дори и той се досеща, че със 160 лв пенсия няма как да се изкара и иска да се маха. А какво да кажем за младите? Защо те да стоят и да работят за 300-400 лв?

Тук разбира се работодателите ревват. Нашите работници са мързеливи, производителността е малка, ще фалираме ако вдигнем заплатите. Винаги съм се питал. Член сме на евро съюза, нашите производители изнасят за там. Е как може в Европа един работодател да плаща в пъти по голяма заплата на същите тия мързеливи български работници, да плаща в пъти по голями данъци и пак да е на печалба? Не ми се връзва.

Младите хора не са глупави, те се досещат инстиктивно, подкожно, с гръбначния си мозък, дори най необразованите-от работа не се живее. Трябва си някаква далавера, някой наш човек някъде да те нареди. И затова си хващат чуковете и отиват в чужбина. И никакви програми, стратегии, обучения и прочее чиновнически мерки няма да ги задържат. Когато младия човек вижда, че в България му дават 300-400 лв които не стигат за нищо, а в европа за същия труд му дават доста повече-той не е идиот, хваща пътя и заминава. Другия вариант е нетрудови доходи. Далавери, наши и ваши, това онова-но за тези неща не са нужни нито образование, нито обучение-що да се хаби?

Редактирано от Frujin Assen
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз влизам в бройката, нищо, че не съм млад.

Преди малко се регистрирах в Бюрото по труда.

Парите, които се предполага, че ще получавам (60% от заплатата), са повече от парите, които ми предлагат за цял работен ден. А досега пък ми плащаха само 70%. И то 3 години подред. Но пак бе повече от парите, които ми предлагат сега.

Работодателя изчезна, та не мога повече да си диря обезщетение, за останалите 30%. Фирмата още не е фалирала и не мога да търся пари по закона за гарантирани вземания, въпреки, че е "банкрутирала". Бавят несъстоятелността за да изтече 3 месечния срок. И ще отпаднат парите от гарантирания фонд. И само в милата ни Татковина не се получава никаква заплата, а от инспекцията по труда настояват да се ходи на работа, докато има работно място и се подадат документи за освобождаване. Че минават и да ни проверяват.

Сега дойде ред да проверят работодателя и се оказа, че ще го правят 2 месеца (въпреки, че го няма и няма какво да проверяват). След което официално ще ме освободи инспекцията по труда.

Пък после да си дирим трудовите книжки. И това със знанието на държавния апарат. Фирмата е и с държавно участие.

Един човек като, мине по този път и не се замисля да работи повече в България.

Сега разберете и младите, които естествено им пука още по-малко от нас.

За последните 8 години имам 2 ма работодателя, които ми дължат пари.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

За съжаление много от обявените за свободни работни места не са реални.

Някои обяви имат за реална цел само да тестват интереса към фирмата, подала обявата. Или просто фирмата иска да ползва още един канал за реклама на името си.

Други обяви се пускат, за да плашат даден служител или работник във фирмата, подала обявата, че мястото му скоро може да "изстине", ако не си натиска парцалите и продължава да иска от работодателя си да сключат договор, да му увеличат заплатата или, ако е жена - да я пуснат в отпуск по майчинство.

В третия случай, за мястото, което наистина е реално, отдавна си има избран кандидат. Но фирмата е била длъжна да го обяви (мястото, не - кандидата!). Тоест - и тези реклами реално не търсят служител. Понякога в обявата се търси някакъв строго конкретизиран профил. По това може да се познае такава обява. Понеже "нашият човек" има този профил. Ама, че някой от кандидатстващите може да е и по-добър, това няма никакво значение.

Нормалните работодатели обикновено отговарят на кандидатите, че е избран еди кой си за това място, понеже има такива и такива качества, които са преборили останалите кандидати. И те вече знаят, че е избран човек и спират да се надяват на това място и продължават да се надяват да ги вземат на следващото. И разбират какво не им е достигнало, става им ясно в каква посока да се развиват, за да са по-атрактивни за работодателите.

Естествено, така реагират чуждестранните фирми, работещи у нас. След време обаче се "побългаряват" и те.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз не съм толкова млад, но съм си някакъв специалист все пак. Големите предприятия в които мога да получа нелоши условия у нас се броят на пръстите на ръката.... Като свиеш около половината пръсти и аз работя (засега и все още) в едно от малкото останали.. Луд за връзване съм, сигурно, но ходя по интервюта въпреки това.

Един, единствен път ми върнаха отговор (за след проведено интервю говоря, като съм бил допуснат) - Струва си да спомена фирмата "Луфтханза техник". Изразено в проценти, това е малко над 5 % от случаите.

Тоест в БГ за мене няма. Това не е хвалба, това е проблем. Потенциален, който може да ескалира във всеки един момент, ако не взема мерки.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...