Отиди на
Форум "Наука"

Младите не искат да учат/работят


Recommended Posts

  • Потребител

Нещата са много различни и индивидуални.

Отивате на работа, дават ви папките на напусналия човек и ви казват оправяйте се.

След 2,3 месеца, като сте задобрели, ви дават папките и на още някой напуснал, да икономисат малко. След още 2, 3 месеца започват съвсем законово да ви дават 60-70% от заплатата поради кризата. И всеки сам решава какво да прави.

Това се е случвало пред очите ми, а и на два пъти дори с мен.

Предлагат работа за млади във верига за хранителни стоки. Не им дават да се отделят от рафтовете, дори до тоалет. Почват да не пият вода, понеже трябва да ходят до тоалет. И стоят прави цял работен ден. Това се случи с детето на моя колежка.

Вкарват те заварчик в двойното дъно на кораба, без да те подсигурят. Това никога не се е случвало при социализма. Трябва да си луд да влезеш отново и напускаш.

Вземат те на работа и почват да ви дават работа за дома, но не ви я плащат. И лека полека и за събота и неделя. На практика без да ви го плащат работите за 2 ма. Или се изтощавате и заболявате или напускате.

Има работници които получаваха 3 години, по-малко от минималната работна заплата в държавно предприятие. Напълно забранено.

Пиша само тези случаи понеже съм в личен контакт с въпросните. Но знам много други.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Трудът е песен!, само че - някои пеят, а други само тананикат! :grin: - тоя афоризъм е от соца.

Именно тананикащите бяха във властта.

"...Слязъл от Балкана с пушка на рамо!.."- и го правят партиен секретар! - той управлява, той решава кадрите - кадрува, демек!.. Кво :grin: образование :grin: , кви 5 лева! :fool:

Взема заплата наравно с генерален директор на производствено предприятие.(че и повече, понякога)

И държи ... телефоните, връзките с тези от властта, раздаващи лозунгите! (силно тананикаща група!)

Та, в тоя дух - да припомня - комунизъм, като класика - никъде не е имало.

Ленинова измислица е, че антагонистичните обществени противоречия, се решават с бой (революция). И така се противопоставиха "на живот и смърт" , животинската - не разумно - големи групи от хора ... уж дето са с разум.

Висше образование "инж." - конструктор - започваш със заплата 105 лв + 5 лева от Т. Живков!.. А-а-а-а ... ето ги петте лева...(1975г)..

Нейсе!.. Тато взе да пречи , да е неудобен за крадящите - дето натрупаха някой лев от властта - към 20-30 хилядарки в лични сметки, пък, не им даваше да ги афишират, да ги харчат!.. Парата определя съзнанието!- беше вече афоризмът в "развитото" соц-общество.

Когато дойде демокрацията - именно тия с връзките, казаха на безвластните: "Искате капитализъм! Сега, ще ви покажем какво е капитализъм!.."

И започна дивия капитализъм!

Ха сега, мотивирай младите да се образоват!.. Те, ... да не са кьорави! :grin:

Вместо "Който се учи, той ще сполучи!" - стана обратното: "Който сполучи, той ще се учи!"... ама, май на тарикатлъци, само, ще се научи!.. - в тая "обстановка". :harhar:

Заобикалянето на законите, "вратичките" в тях ... вижда се - водят да бързо забогатяване...

Щото - не се държи (контролира се чрез...) на Правилниците за приложение на законите. Или ги няма, или "хич ги няма!". :haha:

Няма повсеместен "обществен" защитник ... с необходимото образование, ценз, права, който да делегира обратна връзка към ... видовете власт... (Да не е с функциите на "партиен" секретар!)

Обществата - трябва да си го избират ... с известен обществен статут. (нова професия, на "изборна" длъжност?!. Е ли възможно?)

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Аз също не смятам, че това е вярно. Младите ИСКАТ да работят, но не искат да са роби.

Моята първа работа на 17 години беше във верига хранителни магазини и беше истинско робство, а шефовете бяха напълно неграмотни. Стоиш по 8 часа на крака (с 20 минути за обяд) без право да седнеш. Аз бях млад, но жените получават разширени вени агония е. Като непълнолетен нямах право да работят с режещи производствени машини (а и не знаех как), но шефовете ме караха нарушавайки закона. И за цялото това удоволствие хората взимаха 300 лева чисто, а аз тогава се чудех как се оцелява с 300 лева :D

Но вече сме в европейския, а трудът както знаем е продукт, който се продава на пазара на труда. Българските работодатели предлагат 500 лева (с минимални осигуровки и никакъв социален пакет), а в UK може да изкарваш 1600 паунда, но далеч от социалната среда. За сметка на това след 10 години работа ще можеш да получаваш мизерната им пенсия, която в България е истинско богатство.

Поради тази причина всички млади и квалифиирани хора бягат от България, а трудовата сила намалява. Това е нечестна конкуренция, която българския работодател губи, защото е скръндза.

А ако на мен ми предлагат по 500 лв, вероятно и аз ще избягам от България.

Но тук стигаме и до следващия парадокс. Дават ти заплата от 500 лв, а после журналистите се възмущават, че младите масово живеят с родителите си :D

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абсолютно точно. Цялата проблематика е в ниските доходи и в липсата на мотивация поради усещането за липса на перспектива. Всичко останало е вторично - щат, не щат. После капитализЪмът, който е поначало, погледнато в широк смисъл, естествено състояние на нормалното общество, също носи негативи - като описаните по-горе. А деформираният и мафиотски такъв носи страшни негативи и те са разбира се надолу по пирамидата - удрят здраво опитващия се да стане средна класа предприемач, обикновения работник, който иска да се труди и да живее като човек и въобще всичко това, наречено народ... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да не намесваме капитализъм и комунизъм, защото комунистическа Венецуела е с празни рафтове по магазините. А най-големият парадокс е, че Венецуела, която е най-големият износител на нефт и фосилни горива, удря рекорди по покачване на цените на горивата.

Това хем да си световен лидер, хем да продаваш скъпо горива е смешно :D

Редактирано от heimy
Link to comment
Share on other sites

Нищо смешно няма, ако се погледнат цифрите. Според Уикито:  "Today, PDVSA, Venezuelan state owned company, spends US$1.7 billion in direct costs of importation of gasoline, and subsidizes all sales of gasoline in the internal Venezuelan market. The sale price of gasoline is US$0.015 per liter, on a fixed price in the local currency that has been in effect since 1997. Given the low price of gasoline, it is distributed free of charge to gas stations.[23]

Поради силно намалените  приходи от прадажби на петрол, правителството на Венецуела е спряло субсидирането и цената от 1.5 ц/л е скочила на 95 ц/л, която е средната цена за света. Виж справката за 22.2.16 www.globalpetrolprices.com/Venezuela/gasoline_prices/ Там пише също че, у нас цената е 1.05 $/л Вярно е, че скока в пъти за Венецуела е голям, но явно не могат повече да си позволят да внасят и подаряват горивото на гражданите си.

Търсете цифрите, те казват истината, не идеологемите.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 7/25/2015 at 23:51, Galahad said:

Фактите са, че българите не искат да работят в България и не искат да емигрират Северна Корея, Русия, Куба или Китай, но пък охотно заминават и работят в Западна Европа, Канада и САЩ.

Изводът е, че нещо пречи в България и това нещо го няма в Западна Европа, Канада и САЩ, за където българите охотно заминават да работят и учат, ако им се отвори възможност. Това са фактите.

Скоро ще започнат да емигрират и в Румъния. Там става все по-добре. А тук... 

Предполагам, че нещата, които имаме тук, а няма на другите места са: политическата нестабилност (маскирана като стабилност!), корупцията, мафията, националните предатели (често маскирани като националисти и спасители на нацията в труден исторически момент!), феновете/избирателите на лявото политическо пространство (ляво, ляво... ама у нас лявото прилага десни политики, а дясното прилага леви политики - сбъркана работа!...), институциите често не си вършат работата...

Още нещо - тук много хора имитират дейност, а в "цивилизацията" същите хора си скъсват задника от работа, при това - съвсем доброволно.

Бих добавил също и неграмотността и слабата "кръстословична" обща култура (много хора не могат да решат дори и половин кръстословица!). 

Списъкът не претендира за изчерпателност.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз бих поспорил за кръстословиците - след няколко почваш да ги решаваш целите, а след 100 и няй-големите гьонове почват да ги решават. Примерите ми за това отново са само от армията, така че спирам до тук.

Тези неща дето в БГ младите не работели / не искали знам и какъв тип хора ги разпространяват. То дяволът е в подробностите, но в общия случай е откровена манипулация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В България има добри условия за купонясване - чалготеки и кръчми докато се съмне. За отишлите в Англия знам, че изпадат в културен шок как кепенците рано се тропват. Освен достъпни нашите (всенародни) забавления са евтини - евтино излиза да се напиеш и да правиш безразборен секс.

Освен удоволствията в България няма и особен обществен натиск, какъвто например имаше по време на комунизма. Броим за постижения завършването на средно образование и записването за висшо, но реално в тях не се учи и не се ходи (обществена тайна). Приема се за нещо нормално "ходенето" (клецането) от ранна възраст, злоупотребата с алкохол и нощни изпълнения.

Неуважението към обществения ред, към образованите и възрастните е повсеместно сред новите поколения. Помня един политолог, който посочи, че България може да се оправи, но първо трябва да ги skip-не, да се наживеят, умрят и евентуално с нови поколения нещо да се прави.

Като загърбим настрана тежкото положение, в което се намираме, нищо, че имаме имоти, коли, почивки, пълни нощни заведения, най-съвременната бяла и черна техника и т.н., всъщност младите няма за какво да работят. Те просто живеят добре. При повсеместното наличие на едно дете в семейството, то се гледа като писано яйце. Единствените деца стават егоисти, това е научно доказано. Те не умеят да делят, споделят, работят в екип или мислят за друг, така, както семейства, в които стотинката трябва да се раздели на няколко части. Имам и опит в това отношение. И така, имаме си поколение, което мама и тате не просто хранят, но му осигуряват висок жизнен стандарт. Образованието не гарантира високи доходи, а хубавите длъжности се заемат не по заслуги, а по роднинство. Последното е особено вулгарно пословично за високите постове в държавата.

Еми за чий да учат и работят?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не съм съгласен с голяма част от поста ти, макар че казваш верни неща. Примерно колко добре живеем, имототе и колите. Или че единствените деца са егоисти.

Обаче не мисля да се хващам за думични и да тласнем дискусията в друга посока, освен ако ти не решиш друго.

За мене няма нищо лошо хората да си знаят цената. Иначе заглавието на темата на мене лично ми звучи като изказванията по телевицията на "представители на бизнеса" - "Аз ги настанявам, седемстотин лева давам и няма и няма кандидати. Не искат и да сменят града" - Ставаше въпрос за рецепционисти и управители на хотели, а представиятелят на бизнеса беше някакъв мазньо, собственик на хотел...

Дори на мене някакъв тарикат ми бе направил доста смешно предложение, мислейки, че ме обсипва. Но аз не съм и дотам млад де, нека оставим моята скромна персона...

 

 

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижте сега, културата ни след падането на режима и командно-административната система на икономика, се ориентира към меркантилизъм, и в това няма нищо странно или нередно..Нормално е също, "етиката" и корективите да се настанят в тази култура, по-късно -три или четири поколения, след поколението на "прехода", и то ако има условия за такава промяна (има такива условия, ама как и защо е друга тема)

Поколението на прехода (аз съм на 50 и съм част от това поколение) все още "отглежда" децата си до 26 години , трепери им, угажда им, осигурява ги, вместо да развива култура, ценности и нагласи, такива каквито са в белите страни: "младежо оправяй се от тук нататък ,за твое добро е!"

/Това за егоизма на единствените деца е вярно, но в контекста на културата няма такова голямо значение: имам племенник, който е втори син, и от него "нищо не става" ......защото баща му го издържа; забележка: брат ми е в категорията "средна класа" откъм заплата/

Та за меркантилизма: завчера се видях с един младеж, на който  бях ментор по ЕС програмата, когато завършваше балкалвърството си; Сега е магистър де, и работи по специалността си. Говорихме и за другите от групата и той ми каза че едно от момичетата работи в кол -център. Аз му казах е "поне е добре финасово" Той се засмя и каза "какво са 800 лева"? 

Да, ама 800 лева в Пловдив са повече от средната заплата за региона, а има много компании където специалистите със стаж, и квалификация (и на възраст) не взимат повече от тези 800 лева чисти..Искам да кажа че очакванията на младите за заплата и условия на работа са големи, и най-често се разминават с действителността..

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 часа, nik1 said:

Искам да кажа че очакванията на младите за заплата и условия на работа са големи, и най-често се разминават с действителността..

 

 

 

Да, но смятам че имат право да ги имат и да си ги гонят, ако имат какво да предложат. Примерно ако са нямамви специалисти и влдаеят език и комплютър на някакво приемливо ниво, имат и шофьорска книжка, не виждм защо да не очакват.

Ако някъде някак се се доказали  - също.

Ако имат акъла и куража да се пробват навън, няма нужда от коментар.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

От специалист в кол център се очаква да знае поне един чужд език и материята в която ще помага. Има тарикати дето изискват два езика. Там се плаща да кажем  (не 800 лв), но тези хора се слушат и записват и възнаграждението се определя от това колко очно говорят и доколко са оказали помощ. Напрегната работа, с други думи, освен изискванията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, Joro-01 said:

Да, но смятам че имат право да ги имат и да си ги гонят, ако имат какво да предложат. Примерно ако са нямамви специалисти и влдаеят език и комплютър на някакво приемливо ниво, имат и шофьорска книжка, не виждм защо да не очакват.

Ако някъде някак се се доказали  - също.

Ако имат акъла и куража да се пробват навън, няма нужда от коментар.

ОК, ама без английски (аз нали съм им ментор и ги познавам децата)?
Е какви специалисти са завършващите бакалаври (при 95 процента от тях - магистратурите им следват бакалвърството им непосредствено, без прекъсване!)?

Та нашата професия и специалност иска повече обучение и самообучение от лекарската (поне в моята област нещата са се развили за последните 50 години толкова колкото при докторите от хипократ досега!). Аз чета и научвам нещо и неща кажи речи всеки ден, зада го използвам/приложа в работата си..

ПС

При  докторите (лекарите, ама аз им викам "доктори") обученията са задължителни.. В нашата област, в частите които касаят индустрията (вкл проектирането и производството, и независимият от производственият отдел вътрешен или външен контрол на индустриалната продукция), тепърва  навлизат концепции за  разни  "добри практики" - къде като нормативи, къде като пожеланителни/незадължителни .. Друг е въпросът, че за късогледият и дребнав БГ- чорбаджия  в средната възраст със селски манталитет, всичко което не носи печалба на момента и всичко което не е строго наказуемо (дори и да е задължителнои да има хипотетични санкции)- просто не съществува..

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 54 минути, Joro-01 said:

От специалист в кол център се очаква да знае поне един чужд език и материята в която ще помага. Има тарикати дето изискват два езика. Там се плаща да кажем  (не 800 лв), но тези хора се слушат и записват и възнаграждението се определя от това колко очно говорят и доколко са оказали помощ. Напрегната работа, с други думи, освен изискванията.

Това за напрекгната разбота е малко или много дискусионно ..За мен и според мен най-напрегната работа не е в сферата на услугите/ продажбите, а в сферата на производството

Разбира се от производство до производтво има много големи разлики, и то най-вече  ако се визират: типа на "серийността", броят на типовете изделията и вариантите им (гамата); броя на служителите и доколко процесите са механизирани или не  - влага се умствен или ръчен труд.
При производството общото, е че освен качеството и цената (изискванията на клиентите) са важни сроковете - т.е. понякога напрежението е като при "висш пилотаж" с ускорение 3 G -съществува непрекъснат натиск (от всики нива ръководители) и напрежение   нещото/нещатат да се направи хем бързо (в срок), хем евтино, хем качествено

/което при човешкия материал в БГ, вкючвам и менаджерите на средните и високите нива, и прозиводсвената и организационна култура в компаниите - често пъти е "мисия невъзможна"/

ПС

Ако работех в Кол-център щях да се прибера в 18 часа,ама понеже съм в производствения сектор, днес с екипа ми останахме на работа до 19 и 30, следващите дни се очертават същите..(защото някой друг не си организрал или направил нещата както следва, макар че причината хипотетично можеше и да е в нас)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 часа, nik1 said:

ОК, ама без английски (аз нали съм им ментор и ги познавам децата)?
Е какви специалисти са завършващите бакалаври (при 95 процента от тях - магистратурите им следват бакалвърството им непосредствено, без прекъсване!)?

Та нашата професия и специалност иска повече обучение и самообучение от лекарската (поне в моята област нещата са се развили за последните 50 години толкова колкото при докторите от хипократ досега!). Аз чета и научвам нещо и неща кажи речи всеки ден, зада го използвам/приложа в работата си..

ПС

При  докторите (лекарите, ама аз им викам "доктори") обученията са задължителни.. В нашата област, в частите които касаят индустрията (вкл проектирането и производството, и независимият от производственият отдел вътрешен или външен контрол на индустриалната продукция), тепърва  навлизат концепции за  разни  "добри практики" - къде като нормативи, къде като пожеланителни/незадължителни .. Друг е въпросът, че за късогледият и дребнав БГ- чорбаджия  в средната възраст със селски манталитет, всичко което не носи печалба на момента и всичко което не е строго наказуемо (дори и да е задължителнои да има хипотетични санкции)- просто не съществува..

 

 

Ако е без английски - нищо не казвам.

Но ако човекът има силите, куража и възможностите да се пробва другаде или ако вече се е доказал, ако знае със сигурност колко е ценен и /не/заменим (той или уменията му) просто трябва да иска. Да очаква

Перифразирана моята идея е, че хората трябва да имат някакво (оптимално) самочувствие и още по-добре ако е с покритие.

Аз пък имам обратното впечатление от такива мади на 18 и 20+.. Поне от моята извадка. Не един подготвителен за IELTS английски ми скриха топката, а някой от тях знаеха и испански. Или френски. Идваха от езикови училища.

Други - две племенничета сестрички - учиха в чужбина - пак са с по два, англиски естествено, италианският им е втори. Знаят малко немски и унгарски. Но никой от цитираните не е /и не се цели/ в инженерството. Все са с по-хуманитарни профили. Е, в английския имаше едно ИТ след мене той бе най-големия - и не беше от добрите.

А племенничетата завършиха и работят в чужбина - едната е Германия, другата забравих.

 

Та така

Редактирано от Joro-01
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Инженерите като цяло ,повечето не сме добре с езиците, 
Имам наблюдения -та  цял живот (професионалният ми) работя и общувам с вкл. обучавам инженери. Тук са ми и най-големите възражения и критики срещу образованието им в техническите факултети и университети, не се набляга на езиковото такова, то е неглижирано, не се съдава култура на стремеж да се научи чуждия език..
За останалото - всичко по специалността се доучва и може да се донаучи извън университетите, учи се цял живот (с възрастта се увеличават например  логическите способности  - нещо ставаше в 2 те полукълба на мозъка, задействаха се някакви "квазивръзки"), но за езиците е доказано (ако не е очевидно*) има има нещо като възраства граница (въраствова зависмост), способностите да се научават езици намаляват в пъти след дадена възраст.

/Тея деца дето се оправят по Тоефелите - учат от малки, и са по на 20, 21,а ако едно такова дете отиде на 22 години в Холандия да учи- дъча ще му е проблем вече- там ще продължи да си говори на англиски, справка - моите племенници/  

*за очевидното - децата отгледани от диви животни, не се научават да говорят нормален език ..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен проблемът е в заплащането. В България на думи се търсят инженери, но за без пари. Реално само в ИТ сектора има търсене, срещу което да стои адекватно заплащане.

Това са данни от официалния сайт на агенцията за инвестиции за сектор машиностроене.

1.jpg.99b964522df3f9ed45e1a31125a00150.j

Стари са, но по-нови няма. Това е от брошурата с която страната се рекламира за привличане на инвеститори. От нея те се ориентират какви заплати да планират за България.

 

А това е от рекламната брошура за сектор "аутсорсинг на бизнес процеси", пак от сайта на агенцията за инвестиции. Данните са от горе-долу от същия период - 2012.  Тук влизат и така наречените Кол центрове:

 

2.jpg.c14f57f33cae85d4e156336ee3fb3eaf.j

 

Видно е, че средната заплата на хора без никакъв опит (0 години - 675 евро), но с два езика (английски + немски) е по-висока от средната на аналитичните специалисти в целия сектор машиностроене, без значение от опита и стажа.  Най високото ниво там е в "други части и аксесоари за автомобили" - 623 евро.

При това положение е нормално младежите да се мръщят и да избягват инженерните професии и изобщо производството. Ако знаят езици им е много по-добре в BPO сектора. На третата година стигат 1500-1700 евро, което е една доста прилична сума.

 

Редактирано от Atom
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Истини казваш, така е, очевидното съм го наблюдавал. За възрастовата граница за учене на език говоря. И за инженерите принципно, даже мисля не е обучението "виновно" точно за това.

Но ако трябва да се върнем на темата - голяма част от училите навън, като се върнат тук изкарват по около година (БГ работа) и пак се връщат, макар и не в страната дето са учили. Някой път успяват да получат добри условия ту и се стига до временен компромис. Навън не е розово и има драстична разлика. Кандидатите са много, и в чужбина има работа за 2000 евра (1000 е квартирата), но това е само началото все пак. Но така се започва.

Аз горещо препоръчвам на специалистите, които се чувстват такива, добри и недооценени да търсят. И да си казват условията. То още на интервютата има подхлъзващ въпрос - "Какво възнаграждение очаквате", без дори там да кажат колко са склонни да дават. Хубаво е да проучите, но искайте максимума или най-добре над него. Нека не ви вземат. И да продължат да си търсят. Там дето едни и също бояви се въртят с месеци или периодично - да си гледат работата. Колкото по-рано свикнем с идеята, че търсенето на работа си е работа за която обаче търсещият си плаща, като инвестира време и средства, толкова по добре.

 Горното обаче го казвам с изричната уговорка, че условия се търсят, когато имате работа и по възможност с постоянен договор! Напуснал на своя глава човек, без да се е подсигурил или който се нуждае отчаяно отработа не е в позицията да поставя условия. И пак е строго индивидуално. Човек сам си определя приоритетие.

Разбира се "Чорбаджиите" имат готови отговори и варианти ("Незаменими служители няма"), но и те се изчерпват в един момент.Имат вариянти да наемат познати некадърници на които могат да и м вярват, а познатите познавайки се добре са склонни на по ниско възнаграждение..  Както и да е. И незаменими компании няма. Заради българската склонност да стоим закотвени на едно място с години (та се е стигнало чак фирми да не те гледат с добро око ако човек, който е сменял..) нещата са така. И заради това, искам да кажа.

Едит: Постът ми отговаря и следва темата от последния, който видях  - На Ник. Постът на Атом не го видях, запазвам си правото да отговоря по-късно, ако имам какво да кажа.

Редактирано от Joro-01
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 12 минути, Atom said:

Според мен проблемът е в заплащането. В България на думи се търсят инженери, но за без пари. Реално само в ИТ сектора има търсене, срещу което да стои адекватно заплащане.

 

 

 

 

Така де, за едно и също говорим. Бизнесът се оплаквал как нямало специалисти а те ги обсипвали.. Като онова за хотелиерите дето казах.. Горкият бизнес. Да не би продуктит и услугите да са му по-евтитни от европейските. Или данъците ми са по-високи (tam da ne komentiram)? Само качеството е драстично по-ниско у нас, иначе цените обичайно са по-високи.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То нещата с работата и работното място в индустрията и изобщо са бая бая комплицирани - заплата, условия, колектив -отношения, лидерство и лидери.. Нещата са подредени и степенувани по важност са отзад напред..(поне за мен). 
Илюстрирам: Повече пари - добре, ама кел файда, ако взимаш 200 лева повече, но работиш в компания с некадърни и аетични менаджери (демек на място където няма лидерство, лидери, принципи и етика и разбирането за тях), на място, в което климатът е "отровен",  и на това място неусетно ще си скъсиш и почерниш живота...

/Тези менаджери за които говоря може да са  "човек" (съпруга, дъщеря) на някого, или да са избрани акционери ако визираме високите нива, които просто и ясно казано  нямат лидерските качества, и най-често или "ръка за ръка" с това имат немалки дефицити откъм и знания и познавателни собствености.. Тогава - ами просто забравете за  етика, принципи, и разбирателство вътре в колектива/

ПС

Не си мислете че индустрията в България е някакъв западен рай (на организационата култура), преживял вече културните промени. Напротив, изследванията показват, че тъкмо на работното място културата ни е останала преобладаващо in-group колективистична (шуро-баджанашка), вместо да се развие към унивесалистична, Забележка: изследванията също показват че в другите сфери на култура ни (битовата) има развитие към универсализъм..

Редактирано от nik1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Joro-01 said:

Така де, за едно и също говорим. Бизнесът се оплаквал как нямало специалисти а те ги обсипвали.. Като онова за хотелиерите дето казах.. Горкият бизнес. Да не би продуктит и услугите да са му по-евтитни от европейските. Или данъците ми са по-високи (tam da ne komentiram)? Само качеството е драстично по-ниско у нас, иначе цените обичайно са по-високи.

Еми то няма как при тази организационна култура да се постигнат по-добри резултати в производителност и качество..Организационната ни култура смятам е най-важния "ключ към бараката", защото нито сме толкова ниско в класацията "иновативен индекс" (за 2015 сме на четвърто място в глобалната класация сред страните с високи средни доходи, иизпреварваме сума ти европейскии такива, а в общата класация сме на 35 място и изпреварваме много страни от  групата на страните с високи доходи, включително Гърция с много позиции), нито пък образованието ни е толкова ниско и некачествено..

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...