Отиди на
Форум "Наука"

На дискотека през социализма


Recommended Posts

  • Потребител

Така е. Никой не иска да се връща с изключение на някои, но все пак онят оживен, кипеж на рок и други музики беше вследствие на тази затвореност.... :guitar: :guitar: :guitar:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ма и това не е от соц-а, а от нелегалния внос ..

Със сигурност.

Нямаше ги в Балкантон (тогавашните музикални магазини). Но се намираха и не бе проблем. А лято на село никой не ни е пречил да си слушаме. При това до след 22 часа в парка. Сега не пускаме децата толкова до късно.

Това бе най-ценното. Можеше съвсем безопасно да си стоиш там, и нямаше какво да ти се случи, освен да видиш каки и батковци да се целуват и то тайно. :)

Мен това ми липсва. Както и липсата на безработица. Вземеш кредит и знаеш, че ще го върнеш и си вечно на работа.

Иначе не искам да се връщам в това време защото трябва пак да ходя на училище. Няма да го преживея отново :)

Учил съм все пак 21г. ( без да повтарям естествено) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* *

Учил съм все пак 21г. ( без да повтарям естествено) :)

В повтарянето няма нищо лошо... имаше и такъв лозунг или пословица, все едно ..."Повторението - майка на знанието" :)

Колкото до безопасността не съм съгласен.

Имаше квартали в София, където не беше здравословно да се разхождаш след 10 вечерта.. Знам няколко случаи за опити за грабеж и побой над хора неживеещи в тези квартали. Ще спомена един от тях - Толстой.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможно е, аз дойдох в София чак 91 г.

Иначе даскала по математика ни го повтаряше.

"Повторението е майка на знанието. Многократното повторение, майка на затъпяването" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дискотеките в Пловдив бяха "кът" през осемдесетте, кръчмите - не.

Та в тая връзка - най-често се събирахме някъде у приятели и там си правехме купони

Имал съм един случай, когато бяхме посетени от народната милиция (заради оплакване от съсед), и сега ми струва доста куриозно и показателно, че милиционерите попитаха каква музика слушаме..

(Купони по селски се въртяха еженощно през лятото и по скамейките и беседките пред блока ни, но рядко или никога не идваше полиция, та си мисля че поводът не е бил по-силната музика ...а типа на музиката)

Крадеше се и имаше банди по улиците (мен са ме преджобвали), та не вярвайте на всичко, което се пише за онова време...

/Милиция, цар и бог - далече.. От днешната позиция мога да кажа това - хората не знаеха или не търсеха правата си (какви права по-точно?). Също така , в народа имаше страх от милицията, ...демек за милицията се смяташе/очакваше че е репресивна, а не такава, която служи на гражданите/

------

Алкохолът беше евтин , цигарите също (съпоставено със заплатите и доходите), та от тази гледна точка, за всеки пушач, или за всеки любител на чашката - онези времена са "по-добри" (в това)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само за пример. Един запис на Локомотив представен /наверно по молба на сопотските организатори/ в пиано и същото в нормално темпо и глас....

:groupwave2::groupwave2::groupwave2::groupwave2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Унгария беше най-западната от соцлагера, следваха я Чехословакия и ГДР...

Точно ! Помните ли унгарския филм " Плешивото куче" ? На което и кино да отидох , касиерката ми показваше плътно задрасканите със син или червен молив квадратчета за седмица напред. Май за пръв път соц. филм предизвика такъв фурор. Следващият беше полския "Секс мисия". За Унгария беше и най-трудно ( и престижно) да се уредиш за екскурзия. Но си спомням, че много от посетилите Будапеща, пищяха, че е страшна скъпотия. (80-те) @Скуби - така ли беше ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От прочутата унгарска рок .. как се казва, балада ли песен ли се роди армейската за уволнението ))))

Не пускам българския вариант, защото в нета го има само и единствено като чалга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно ! Помните ли унгарския филм " Плешивото куче" ? На което и кино да отидох , касиерката ми показваше плътно задрасканите със син или червен молив квадратчета за седмица напред. Май за пръв път соц. филм предизвика такъв фурор. Следващият беше полския "Секс мисия". За Унгария беше и най-трудно ( и престижно) да се уредиш за екскурзия. Но си спомням, че много от посетилите Будапеща, пищяха, че е страшна скъпотия. (80-те) @Скуби - така ли беше ?

Така беше! Но мнозина си ореждаха екскурзия до ГДР с будапещенски престой. Скъпо беше за нас, но все пак се намираха парички за нужните неща.

http://lyricstranslate.com/ru/omega-lyrics.html-0

Ей сега безплатно....

:yahoo::yahoo::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде стига, знаеш ли колко се крадеше в училище като бях първокласник (1988 г.)? Като се прибереш след часа по физическо и видиш, че са ти претършували чантата за 20 стотинки. Крадяха се дори нови тетрадки и по-лъскави химикалки от чужбина.

Кражби, катастрофи и убийства са ставали и ще стават винаги, но при бай Тошо никой не ги е съобщавал.

Не съм ти видял поста.

Това е края на соца все пак. Бай Тошо падна 1989 г. Тогава се крадеше в училище и в общежитията, дребни неща.

Да във втори, трети клас (само, че около 78г.) намерих 20 ст. на земята и ме набедиха за крадец. Те били до моливника на чина и като сме излизали в междучасие ги бутнали и те на земята. Не си правя майтап това си е истина. Та да има такива дребни кражби, дори мен изкараха такъв. Та дори намереното се броеше за кражба, ако някой си го познае.

Аз говоря за кражби, не детски изцепки.

Толкова се крадеше, че не си заключвахме входната врата. След края на соца освен, че почна да се заключва, се смени от обикновена на секрет. Оградата бе 30-40 см. зид с плоча, като пейка и 50 см. мрежа от горе. После се смени с 1,5 метра мрежа.

Преди никой не бе влизал да краде у дома. След демокрацията бе редовно събитие, дори и когато хората спят да претършуват мазата. Откраднаха телевизора от апартамент, докато баба ми бе вътре. И какво ли още не.

Преди това бе рядко събитие. Последното пък абсурд. Пъти по-рядко от след края на соца, няма какво да си кривим душата за това.

Нямаше нужда "Бай Тошо" да казва, ние знаехме всичко, какво е станало около нас. Особено в по-малките населени места. Че по новините не казваха всичко, това е друга работа и си е факт.

Крадеше се предимно от държавното там бе "разрешено". И имаше в изобилие.

Ако сега работеха всички предприятия, които имаше, щяхме да внасяме работници (всъщност и тогава внасяхме). За това имаше и изобилие, какво да се краде.

Като дете бях до библиотеката с колелото тип сгъвайче. Видяхме се с приятели и лека полека за сладолед. И се прибрах пеша. След 2 дена не си намирам в къщи колелото. Намерих го след 3 дена престой пред библиотеката. Естествено без да е било заключено. Тогава не се ползваше катинар за колело. Вече към края на соца почнаха да се ползват катинари. И то не щото много ги крадяха (случваше се де), а повече ги криеха за майтап.

Сега не колелото, ами и колата ще ти откраднат, ако не е заключена.

А по темата конкретно, проблема е, че сега вече не сме за дискотеки и не ходим. Тя и музиката стана една такава, че не може да се играе, както преди. И ще стоим и пием само :)

То и столове няма сигурно. Последно в Анакондата като бях, стола бе лукс. В клуб 33 студентския поне имаше. И ходех по-често там, но това не е при соца.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За кражбите - не се е крадяло толкова, защото е имало изобилие от "разрешени" за крадене държавни обекти. Дядо ми даже и бензин почти не купуваше (при все че беше на смешни цени), а точеше от резервоара на служебния камион директно в москвича. Тва в двора на завода пред всички, без никой да му обръща внимание включително и шефовете щото и на тях не им пукаше.

А сега когато индустрията ни е практически унищожена и работим в частни предприатия вече няма какво да се краде от там и за това се крадем един - друг :)

А за съвременните дискотеки - не са оферта не само защото сме минали вече тая възраст ами и защото просто са скапани места. Цените са надути, музиката е кофти и ходят предимно селски комплексарчета само за да връткат ключовете от аудито на пръста и да показват бицари пред кифлите.

Но и за тия дето само седим и си пием има предостатъчно опции. Клубове и барове с тематична музика колкото искаш. Да не говорим и че сега като почне "клубния сезон" от есента нататък буквално всяка седмица има концерти, партита и жива музика. Тъй че в това отношение сега е най-добре в сравнение с когато и да било.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кражбите - не се е крадяло толкова, защото е имало изобилие от "разрешени" за крадене държавни обекти. Дядо ми даже и бензин почти не купуваше (при все че беше на смешни цени), а точеше от резервоара на служебния камион директно в москвича. Тва в двора на завода пред всички, без никой да му обръща внимание включително и шефовете щото и на тях не им пукаше.

А сега когато индустрията ни е практически унищожена и работим в частни предприатия вече няма какво да се краде от там и за това се крадем един - друг :)

А за съвременните дискотеки - не са оферта не само защото сме минали вече тая възраст ами и защото просто са скапани места. Цените са надути, музиката е кофти и ходят предимно селски комплексарчета само за да връткат ключовете от аудито на пръста и да показват бицари пред кифлите.

Но и за тия дето само седим и си пием има предостатъчно опции. Клубове и барове с тематична музика колкото искаш. Да не говорим и че сега като почне "клубния сезон" от есента нататък буквално всяка седмица има концерти, партита и жива музика. Тъй че в това отношение сега е най-добре в сравнение с когато и да било.

Знаеш ли каква е разликата м-у младите и старите......Младите още не знаят, че онези чудесни славни времена за тях са сега..... :laughing1: :laughing1: :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Най-западната" страна от соцлагера беше Полша, след това Унгария. В Полша селското стопанство беше колективизирано (ТКЗС, колхоз :harhar: ) в много малка степен. Имаше частни магазини, ресторанти и кръчми - много преди да се появят такива в другите соцстрани. И внос на много стоки от Запад. Не случайно там нещата започнаха много яко още през 1980 г. със Солидарност. През 1981 г. бях на студентска бригада в Познан, та видях някои работи.

За кражбите - ами баба ми на село до 1989 г. не се заключваше и не помня нещо да е било откраднато. Крадеше чат-пат се от къщичките по лозята и бостаните. ;) В нашата кооперация (в центъра на София) не помня да е имало кражби преди 1990 г.

Мен веднъж са правили опит да ме джобят на улицата (късно вечер), ок. 1982-83 г. Връщах се със сакчето от тренировка, та се получи интересно развитие на нещата. :guitar2:

Във връзка с последното - само у нас, СССР и ГДР не бяха разлешени БИ. В Полша, Чехословакия и Унгария се тренираха свободно. В СССР ги разрешиха в един период, а после закриха федерациите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен веднъж са правили опит да ме джобят на улицата (късно вечер), ок. 1982-83 г. Връщах се със сакчето от тренировка, та се получи интересно развитие на нещата. :guitar2:

Във връзка с последното - само у нас, СССР и ГДР не бяха разлешени БИ. В Полша, Чехословакия и Унгария се тренираха свободно. В СССР ги разрешиха в един период, а после закриха федерациите.

Станало е интересно.

:)

Разрешаваха борба и после май първо самбото.

А 89-90 те вече можех да тренирам БПИ и после Киокушун, а в Украйна, като бях (тогава СССР 89-90) им викаха боксьори на "борците". Но въпреки това, носеха още онова уважение към човека и не скачаха веднага и бе спокойно и вечер.

Но 82-83 бе по-лесно танцова трупа да се тренира, факт (тогава бях лауреат с бронз с последното).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В България от 1961 г. се развива официално джудо. Има много перипетии около неговото официализиране, определена роля изиграва и обявяването му за олимпийски спорт по това време (Токио, 1964).

Иначе историята на БИ (японски, корейски, китайски) в България и тяхното нелегално и полулегално практикуване преди 1990 г. е много интересна, цяла сага, но това е отделен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Най-западната" страна от соцлагера беше Полша, след това Унгария. В Полша селското стопанство беше колективизирано (ТКЗС, колхоз :harhar: ) в много малка степен. Имаше частни магазини, ресторанти и кръчми - много преди да се появят такива в другите соцстрани. И внос на много стоки от Запад. Не случайно там нещата започнаха много яко още през 1980 г. със Солидарност. През 1981 г. бях на студентска бригада в Познан, та видях някои работи.

За кражбите - ами баба ми на село до 1989 г. не се заключваше и не помня нещо да е било откраднато. Крадеше чат-пат се от къщичките по лозята и бостаните. ;) В нашата кооперация (в центъра на София) не помня да е имало кражби преди 1990 г.

Мен веднъж са правили опит да ме джобят на улицата (късно вечер), ок. 1982-83 г. Връщах се със сакчето от тренировка, та се получи интересно развитие на нещата. :guitar2:

Във връзка с последното - само у нас, СССР и ГДР не бяха разлешени БИ. В Полша, Чехословакия и Унгария се тренираха свободно. В СССР ги разрешиха в един период, а после закриха федерациите.

Въпросът с дребните кражби вероятно има отделна история. През 80- те като студентка във Варна се сблъсках с джебджийската ромска мафия, която си действаше поне на автогарата. Интересно, че от Унгария също имам спомен, че на гарите се краде, поне така ни предупреждаваха. В София пък на гарата също бях свидетел /около 1982 г/ как на чужденец, чакащ влака спейки се опитаха да му задигнат нещо, обувки или други вещи. Във всеки поминък си има специализация и място на реализиране. Едни се специализират в крадене на дребни пари от джобовете, други от вещи на уморени и объркани пътници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът с дребните кражби вероятно има отделна история. През 80- те като студентка във Варна се сблъсках с джебджийската ромска мафия, която си действаше поне на автогарата. Интересно, че от Унгария също имам спомен, че на гарите се краде, поне така ни предупреждаваха. В София пък на гарата също бях свидетел /около 1982 г/ как на чужденец, чакащ влака спейки се опитаха да му задигнат нещо, обувки или други вещи. Във всеки поминък си има специализация и място на реализиране. Едни се специализират в крадене на дребни пари от джобовете, други от вещи на уморени и объркани пътници.

Имаше едно специфично, само за България.

Чистачките.....Нийде другаде не се крадеха единственно в България....При един внезапен порой, спираше движението и кой, къде изкачаше от колата да слага поне една чистачка.....

:grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросът с дребните кражби вероятно има отделна история. През 80- те като студентка във Варна се сблъсках с джебджийската ромска мафия, която си действаше поне на автогарата. Интересно, че от Унгария също имам спомен, че на гарите се краде, поне така ни предупреждаваха. В София пък на гарата също бях свидетел /около 1982 г/ как на чужденец, чакащ влака спейки се опитаха да му задигнат нещо, обувки или други вещи. Във всеки поминък си има специализация и място на реализиране. Едни се специализират в крадене на дребни пари от джобовете, други от вещи на уморени и объркани пътници.

Но ги ловяха и имаха сериозни проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виц, останал от време оно:

"--Намерих си работа.

--Можеш ли да краднеш от там?

--Не!

--Никаква работа не е тва!" :haha:

Дискотеката е ... упадъчно ошашавяване, ... търговия с притъпяване на слуха и болезнено премигване в очите. :harhar:

Живата музика (с танци, разбира се) е била винаги по-за предпочитане - забава, демек. :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След 49 мин.

- Където има какво да се краде...А от литературата - какво ?

- Идеи, теми

Другата ми любима фраза е: "За нашите условия - само Москвич!"


Имаше едно специфично, само за България.

Чистачките.....Нийде другаде не се крадеха единственно в България....При един внезапен порой, спираше движението и кой, къде изкачаше от колата да слага поне една чистачка.....

:grin::grin::grin:

Ами дефицит. А трябва да се оцелява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен, също са ми крали чистачките на москвича, но бе 95-97г.

И се ползваха нарязани капачки от вино за предпазител, да не си надерем стъклото.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

"Только не нужно думать, что во всех советских школах географию и историю учили, начиная со второго класса. Несмотря на то, что у нас была обычная общеобразовательная школа, над нами постоянно проводили какие-то эксперименты. Вот эти предметы и были экспериментами. "

https://vagant.livejournal.com/247545.html?utm_content=https:%2F%2Fvagant.livejournal.com%2F247545.html&utm_medium=email&utm_source=StatisticsNotFriendViewed

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...