Отиди на
Форум "Наука"

На дискотека през социализма


Recommended Posts

По мое време имаше Хави в Младежкия дом , летния сезон бяха всяка седмица.Имахме само 2 ресторанта и наоколо Хоремази.Беше културно , танцувахме с другарките, милувахме, но имаше боеве от ереме на време, така е на село. През зрелия социализъм бяхме богати, моето семейство, дядо, баща, имаха повече доходи от колкото аз сега, а аз съм много добре. Заплатите бяха ниски, дядо, баба, баща и майка бяха високо образовани с едно до три висше обр., но ниски заплати. Винаги обаче сме правили пари и с друга работа и то много пари , сравнено със сега за една година доходи правиш половин хубава къща и купуваш кола на старо и това доходи извън заплатите.Винаги съм можел да имам всичко , но бях възпитан да не искам, даваха ми дори като ученик в гимназията пари за баничка и боза, никога не съм поисквал повече.С новото време се обезмисли да се оцелява по стария начин, оттеглихме нашата лоялност към държавата, ние всички бяхме Марксисти, вече нямаше какво да ни обвързва.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Айде пак носталгично размекване на тема, колко евтино беше ено време. 6 ст. за транспорт, ама транспорта - Чавдар-ка в която може да ти изпопадат пломбите, а за кино 5 ст., ама гледаш черно бяла съветска драма от 50-те... мъка :cray:

Напротив, гледаш френска кримка с Ален Делон и Белмондо, или някой спагети-уестърн с Джулиано Джема. Всяка седмица по принцип се пускаха 3-4 нови филма, от които руски е най-много един. Един български и един "западен". :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тогавашните филми бяха 100 пъти по добри от днешните холивудски бози (макар че пак ги правиха в холивуд де).


Това е кратка подборка на любими мои филми от времето "га бяйми млади".

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе-хе, ама ако пробваш да кажеш "Долу Тодор Живков" дали ще бъде безопасно :tooth:

Да де, но защо сам да влизаш в устата на вълка? Толкова ли трябва да е прост човек?

Сега кажи долу Б. Борисов. На коректно място и няма да е много розово.

...

Определено живота бе спокоен. А се произвеждаше много. Не се мързелуваше. Имаше и кръшкачи де.

Имам чувството, че сега се мързелува повече. А работодателите сега се държат като садисти.

Нормално, сега произвеждаме услуги. А преди реални продукти.

Сега се слагат камери за да се работи. А преди се работеше без камери дори без началници. Имаше съвест. На човек малко му трябва, ама сега няма кой да му го даде.

...

Първото убийство от нашето училище бе, като завършвах, като падна Бай Тошо.

До тогава спокойно ходех на дискотека дори в чужд град, където не познавах никой в дискотеката.

После вече беше ненормално да го направя. Като се нароиха мутрите и завзеха дискотеките, като влезеш се оглеждаш като мишок. Никой нищо не ти прави, но не се знае до кога и най-вече, с колко красива мацка си влязъл.

Корената разлика е, че преди в дискотека никога не се пускаше народна музика и чалга, докато сега се пуска. Но пак зависи от стила на дискотеката.

И преди имаше бой в дискотеките. По-точно извън тях. По някои друг удар си разменяхме и толкова. Най-вече бе проблем в селска дискотека без извеждач от съответното село. И ако поканят някоя мома, някой да се прави на тежък и да не я дава. Иначе нямаше проблеми. Но и това бе към края на соца, когато и младите вече имаха коли за да ходят на други дискотеки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Далеко съм от тази мисъл, но е редно да се кажат хубавите и лошите страни, при ходенето на дискотека например.

Иначе доста пишат, че за тях е било скука това време. Аз не знам.

Учихме след училище по 2 часа на ден и излизахме да играем, който каквото тренира, кино, риба и т.н. вечер дискотека. (не всеки ден)

Сега като гледам, детето учи до 3 часа сутрин, става в 6,30 и заминава на училище, връща се и заспива от вратата.

За съжаление за по-голямата част от българите и сега е така (както преди), дори по-зле.

И по-рано е имало случаи, като Гърмен, решаваха се за един ден. И идваше спокойния ден.

И по-рано имаше кучета по улиците, но не повече от един месец.

Безработни нямаше, това е достатъчно за да се идеализира обаче.

Като нямах пари за дискотека, никой ме ми пречеше да ида в полето да набера 6-7 щайги моркови, когато има кампания, и съм на линия.

На улицата да видиш дрипльо бе абсурд.

В чужбина излизах 2 пъти. Единия за един месец, сестра ми един път за месец. Идваха постоянно групи чужденци, предимно финландци, руснаци, чехи и т.н. След края на соца също съм излизал 2 пъти. Разлика не правя освен във времето престой. Както и на почивка се ходеше за не по-малко от 2 седмици. Сега за 5 дена едвам и който може.

Да, електронните игри бяха рядкост но имаше реални игри. Сега почнаха да се учат на такива. Но това не е от соца, а от научно техническия прогрес за ония времена.

Сега не са свикнали да общуват децата и за това стават проблеми.

Най-доброто би било комбинация от даденостите преди и сега, но няма да стане. Робите са си роби дори в свободна страна.

А сега диското не е модерно и вероятно не се казва дискотека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе-хе, ама ако пробваш да кажеш "Долу Тодор Живков" дали ще бъде безопасно :tooth:

Ако те чуе класния, те чака двойка (е аз за подобно своеволие се разминах само с тройка) на следващата контролна или класна. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Този "исторически източник" е леко милиционерски, все пак...
В началото на 80-те традиционните дискотеки - 14-та, Средец, Лиляна Димитрова, Хемус и първата, която беше на "Баба Неделя" и вече не и помня името - наистина бяха изместени от "Ритъм" (в чието откриване през есента на 81-ва имах честта лично да участвам и даже танцувах със самата Милица от Тоника СВ, която неясно защо си избра баш мен за партньор в няква песен??? :grin: ) и през следващата година "Аквариума", но през 1985-та върха на сладоледа беше Младежкия клуб в НДК!

5-те кинта вход и консумация се събираха цяла седмица под всякакви форми на изнудване на родителското тяло! :guitar: Като почнах да правя шалтери във втори курс нещата станаха по-поносими, а с ПИР-овете вече направо бях гъзар, ма ми намалиха поведението около Преименуването и - чао поялници.... :frusty2: Нищета и пак кандърми на мама и тате... Иначе в Ритъм голямата водка беше 2 лева, колата - левче, с 4-те кинта куверт избутвахме вечерта.

Да си призная - не изпитвам носталгия към нищо друго, освен към страха от закона, който бе наложен със сила над пролетариата и спокойствието, което това носеше, по отношение на криминалните прояви!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никой ли не е ходил пред Кравай, там определено е излизало по-евтино? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никой ли не е ходил пред Кравай, там определено е излизало по-евтино? ;)

Аз съм ходил на Кравай. Не ми ли личи?

. . .

Там излизаше безплатно. Висяхме по пейките, а в самото заведение имаше нe повече от десетина места. Продаваха пици, безалкохолни напитки и т.н.

Често имаше хайки от цивилни милиционери.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама те по-скоро са били слушалки на куките. За арести там не съм чувал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За арести и за не съм чувал. Аз съм бил задържан само около един час в стаята на кварталния през 1987-ма или и 8-ма, не помня точно.

Искаха да ми вземат едно списание за музика, но след молби от моя страна, върнаха списанието и ме пуснаха със забележката да си поставя печат в паспорта от месторабота ми.

А хайки имаше... проверяваха паспортите и си тръгваха.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако те чуе класния, те чака двойка (е аз за подобно своеволие се разминах само с тройка) на следващата контролна или класна. :)

Бе то за "долу Тодор Живков" направо си арестуваха па после кофата мастило е най-малкото.

Да си призная - не изпитвам носталгия към нищо друго, освен към страха от закона, който бе наложен със сила над пролетариата и спокойствието, което това носеше, по отношение на криминалните прояви!

Мда, и границата беше опасана с 2 реда бодлива тел и мини. Тогава никой не щеше да влиза, имаше желаещи да излизат... Не трябваше да ги махат - а пък и другото си беше ценно. Макар, че обратната му страна беше милиционерския произвол. То у нас едно нема да стане като хората, но спокойствието си беше спокойствие...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

то и сега има милиционерски произвол. Но пък винаги можеш да хванеш пътя за терминал две, ако мутрокрацията не те влече ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе няма какво да си кривим душите, НРБ-то изоставаше сериозно (поне 10-15 години) от другите соцстрани по отношение на дискотеки, музика, кино. Баща ми е ходил като студент през 70-те в ГДР на "обмен" и гедерейските им колеги са ги завели на дискотека. Е, тамошните дискотеки изобщо не са можели да се сравняват с българските, въпреки че всеки трети вътре е бил доносник на Щазито.


Далеко съм от тази мисъл, но е редно да се кажат хубавите и лошите страни, при ходенето на дискотека например.

Иначе доста пишат, че за тях е било скука това време. Аз не знам.

Учихме след училище по 2 часа на ден и излизахме да играем, който каквото тренира, кино, риба и т.н. вечер дискотека. (не всеки ден)

Сега като гледам, детето учи до 3 часа сутрин, става в 6,30 и заминава на училище, връща се и заспива от вратата.

За съжаление за по-голямата част от българите и сега е така (както преди), дори по-зле.

Като нямах пари за дискотека, никой ме ми пречеше да ида в полето да набера 6-7 щайги моркови, когато има кампания, и съм на линия.

На улицата да видиш дрипльо бе абсурд.

В чужбина излизах 2 пъти. Единия за един месец, сестра ми един път за месец. Идваха постоянно групи чужденци, предимно финландци, руснаци, чехи и т.н. След края на соца също съм излизал 2 пъти. Разлика не правя освен във времето престой. Както и на почивка се ходеше за не по-малко от 2 седмици. Сега за 5 дена едвам и който може.

Айде стига, знаеш ли колко се крадеше в училище като бях първокласник (1988 г.)? Като се прибереш след часа по физическо и видиш, че са ти претършували чантата за 20 стотинки. Крадяха се дори нови тетрадки и по-лъскави химикалки от чужбина.

Кражби, катастрофи и убийства са ставали и ще стават винаги, но при бай Тошо никой не ги е съобщавал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С учудване установих, че залитане и идеализиране на миналото не са български патент. Когато бях в Испания 2001-2003г. като obrero,(общ бачкатор) старите още въздишаха по Франко. Говоря за района на Талавера де ла Рейна , Ла Манча. Изчисляваха си цените към песети и категорично заявяваха, че 60-те и 70 -те години са били mejores anos. а младите им вярваха. И това точно по време на така наречения период "Испанско икономическо чудо", когато испанците от наемници станаха наематели. Та от миналото по Убаво нема. От няколко месеца съветника на Тодор Живков, Костадин Чакъров обикаля телевизиите и изнася статистики- на кое място в света е била България по ...нещо си ..започна по предпазливо - на 9-то място по това, на 11 по онова, но след време превключи на по висока предавка и ни изстреля на 4-то, 3-то , че и 2-ро място. По една тв пък извадиха статистика, че 90 на сто от българите през социализма са имали по ..забележете 3 имота. Апартамент в града, къща на село и вила, лозе, парцел в извън населено място. Признавам, че и аз щях да се закача за тази кука, ама все още паметта ми не се е развела с мен, та си спомням нещо от онез времена. Соца имаше една особенност - не търпеше идеализиране на миналото. То биваше хулено, бичувано и проклинано. За българина живота започваше след 09.09. 1944г. До тогава е живял скотски, изтерзан, поруган и онеправдан. В киносалоните всеки филм започваше с преглед възхваляващ постиженията на строя. Много рядко за огромна радост на абсолютно всички присъстващи в киносалона, прегледа се състоеше от мултипликационно филмче за тримата глупаци. Та такива ми ти работи от Народната Република. Хубави времена бяха...ама защото бяхме млади. А за младостта навсякъде е хубаво.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки малко или много изпитва някаква носталгия по отминалите времена. Но все пак не разбирам обожествяването на отминалите власт и икономическа с-ма само поради тази причина.

От соца преки наблюдения общо взето нямам, щото бях на 5 когато се капична. Даже и не разбрах какво стана. Но в последвалото десетилетие започна все повече и повече да ми се изяснява ситуацията. Та т.нар. години на безгрижното детство, разбира се донякъде ми липсват, но немога така да си изкривя душата, че да кажа - "Тогава беше по-добре, ехееей какви времена бяха" ;) Не ми се вярва и кат стана склерозирал пенционер да забравя хаоса, престъпността и дефицитите на 90-те.

За дискотеките специално, повече ми се нравят тези от 80-те. Тогава чалга там не е можело да се чуе, щото още не е била измислена. Най-много сръбско, но то е звучало повече по кръчмите отколкото по дискотеките и се е считало за (почти) западна музика и с право ако трябва да го сравняваме с нашите естрадни нелепости от периода.

90-тарските дискотеки бяха или чалгарски, пълни с оскотяващи до дупка селяндури или "модерни", които реално бяха свърталище на наркомани, дилъри, дребни гангстери и обикновени квартални отрепки. Може и евтини да са били, не ходех в тия дупки защото и музиката на това време не ми допадаше. Бяха пробили техно, рейв, рап и всевъзможни други простотии, а 80-тарския хеви метъл потъна в забрава.

В това отношение сега е по-добре и от 80-те и от 90-те. Има отделни и добре уредени клубове за всякакъв тип музика и забавления, на достъпни цени. Концерти, фестивали и всякакви други интересни събития, каквито преди нямаше ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност концерти и фестивали имаше. Орфеи, Ракли, Мечки и т.н. + концерти в почти всяко село забележете.

Но да, дискотеките бяха един тип. Не бяха разделени на зали по стилове, като сега. Но и сега не са всички така.

Тогава бе по-тъпо, понеже на компютрите имаше само Бейсик, а и ги имаше само в училище. И то чак като станах 7 ми клас. За да играеш на игра първо трябва да я напишеш цялата. Преди това си играехме на улицата или си моделирахме нещо в работилницата. Екстрата бе някоя електронна игра. И то я имаше едно или две деца, на които играехме всички. Но това май не е от соца, а от научно техническия прогрес. То и сега е май соц. (уж) в Китай.

Риба имаше във всички водоеми и се хващаше почти и на топлийка. Та предпочитахме да ходим за риба от колкото на някакъв концерт.

Освен тези на известните, като Васил Найденов и т.н. които няма как да пропуснем.

Хубаво е, че се намираха касетки с Металика и слушахме по парковете. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хубаво е, че се намираха касетки с Металика и слушахме по парковете. :)

Ма и това не е от соц-а, а от нелегалния внос през Югославия ;)

То и сега у всяко село е има събор с жива музика, но не е нещо забележително. А Васил Найденов и Лили Иванова вече спокойно можеш да не ги гледаш, защото се правят концерти и на други изпълнители и стилове ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки малко или много изпитва някаква носталгия по отминалите времена. Но все пак не разбирам обожествяването на отминалите власт и икономическа с-ма само поради тази причина.

От соца преки наблюдения общо взето нямам, щото бях на 5 когато се капична. Даже и не разбрах какво стана. Но в последвалото десетилетие започна все повече и повече да ми се изяснява ситуацията. Та т.нар. години на безгрижното детство, разбира се донякъде ми липсват, но немога така да си изкривя душата, че да кажа - "Тогава беше по-добре, ехееей какви времена бяха" ;) Не ми се вярва и кат стана склерозирал пенционер да забравя хаоса, престъпността и дефицитите на 90-те.

За дискотеките специално, повече ми се нравят тези от 80-те. Тогава чалга там не е можело да се чуе, щото още не е била измислена. Най-много сръбско, но то е звучало повече по кръчмите отколкото по дискотеките и се е считало за (почти) западна музика и с право ако трябва да го сравняваме с нашите естрадни нелепости от периода.

90-тарските дискотеки бяха или чалгарски, пълни с оскотяващи до дупка селяндури или "модерни", които реално бяха свърталище на наркомани, дилъри, дребни гангстери и обикновени квартални отрепки. Може и евтини да са били, не ходех в тия дупки защото и музиката на това време не ми допадаше. Бяха пробили техно, рейв, рап и всевъзможни други простотии, а 80-тарския хеви метъл потъна в забрава.

В това отношение сега е по-добре и от 80-те и от 90-те. Има отделни и добре уредени клубове за всякакъв тип музика и забавления, на достъпни цени. Концерти, фестивали и всякакви други интересни събития, каквито преди нямаше ;)

Имаше ресторанти където свиреха циганси оркестри. Имаше еспрессо където обикновенно пианист свиреше стари градскир много рядко и певица, певец. Освен това баброве и нощни заведения където можеше да се танцува. Но младите обикновенно ходеха или в младежкият парк

студентските клубове организирани от комсомолската организация на даденият университет.

Там през лятото трябваше да си извади човек лимитирана карта, при заставане на ужасни опашки. Аз имах на карта на 4-5 университета, защото различните клубове бяха на различни дена. Например Петък концерт+дискотека на Хунгариа в аулата на икономическият, Събота на Омега в политехническият, неделя на Илеш в колегиума на политехническият университет. Тогава една група преди да си издаде новите песни, в тези клубове ги играеха за да видят отзивът на публиката.... Чудесни времена бяха....

Я да. На даденият ден да влезеш, макар и да имаш клубна карта, хич не беше гаранция поради лимитираните билети за денят. Но имаше избор поне на 2-3 места да отидеш. До тези постепенно почнаха и чисто само дискотеки да отварят но те бяхя вече 100% да те оскубят финансово... :guitar2: :guitar2: :guitar2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Рахат си е било в Унгария в сравнение с тука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Носталгията по миналото е нормален процес навсякъде по света! На Запад твърдят, че света е свършил през 1939-а и сега живеем "след края"...

Всеки жали миналото, заради младостта си, аз като човек на 50 също бих желал пак да съм на 20, но не бих върнал оная отвратителна система на терор и уравниловка, само за да се подмладя!!!! Все пак нека не забравяме, че и днешното ни битие е плод на последствията от оная система...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Носталгията по миналото е нормален процес навсякъде по света! На Запад твърдят, че света е свършил през 1939-а и сега живеем "след края"...

Всеки жали миналото, заради младостта си, аз като човек на 50 също бих желал пак да съм на 20, но не бих върнал оная отвратителна система на терор и уравниловка, само за да се подмладя!!!! Все пак нека не забравяме, че и днешното ни битие е плод на последствията от оная система...

Точно така е, наборе!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...