Отиди на
Форум "Наука"

Предмет Религия в първи клас


Recommended Posts

  • Потребители

Не става въпрос за още един предмет, а за вяра. Само в тази тема за трети път - правете разлика между знание и вяра. А вярата е нещо лично, не се постига и не бива да се налага насила. Това го правят арабските ислямисти.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 178
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Става дума за предмета вероучение. Дали някой ще вярва си остава лично. И в "Дивите лебеди" не вярват хората, но ги четат. А и стане ли напечено, често се чува името на Господа...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И според теб няма разлика между "Дивите лебеди" и вероучението? Ами защо тогава губите времето на децата с вероучение. Приказките на Андерсен и братя Грим ще донесат повече полза.

Ще има ли "домашни" по вероучение? Ще трябва ли да се "наизустяват" текстове? Или първокласникът ще каже на попа - не вярвам в тези неща, обаче, понеже съм прилежен ученик съм ги научил?

И след като целта не е промиване на мозъци - каква е целта на вероучението?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, може би по-късно. Но който не познава собствената си културна традиция е слаб. Като народ, общество и държава.

Точно така смятам и аз. Навремето историята ми бе почти противна. Или не съм попаднал на добър педагог. С децата първо работи педагога и после историка.

Тогава бе комунистическа индоктринация. Сега е друга.

Тези неща, пък май повечето, най-добре се "научават" през личния пример. На родители и учители и общество. За жалост живеем в свят на съперничество и ако не си индоктринираме децата по някакъв начин, си губим държавата. В момента индоктринацията или т.нар. информационна война е сред основните начини за овладяване на територии. Всяка малка държава, отворена за света изпитва чуждото влияние. И ако няма как да отговори...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре е първо да се запознаваме с нещата, за които говорим: Вероучение за деца, написано от дългогодишна преподавателка.

В учебника по религия за първи клас е подобно положението - нали вече казах, че има жития на светци (моля, запознайте се с дефиницията за светец).

Не е още един предмет, вяра е. Аз, например, не вярвам в святи хора и вещи.

"Дивите лебеди" е приказка и се преподава като такава. В предмета вероучение се преподават щуротии (ще ме прощавате), които се представят на децата като истина. Недопустимо, престъпно и неморално е, както казахме.

Но въпросът е дали е законно, ако някъде се случва. Закона мисля че няма как да интерпретираме според емоциите и желанията си... или? Чл. 37 от КРБ показва ясно, че е противоконституционно, например. Ама знам ли...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В първи клас децата различават ли истина от приказка?


И според теб няма разлика между "Дивите лебеди" и вероучението? Ами защо тогава губите времето на децата с вероучение. Приказките на Андерсен и братя Грим ще донесат повече полза.

Ще има ли "домашни" по вероучение? Ще трябва ли да се "наизустяват" текстове? Или първокласникът ще каже на попа - не вярвам в тези неща, обаче, понеже съм прилежен ученик съм ги научил?

И след като целта не е промиване на мозъци - каква е целта на вероучението?

Всичко може да му каже - нали затова е в училище.

Културната ценност обаче на християнската традиция е твърде висока за да бъде пренебрегвана от образованието по съображения за криворазбран атеизъм. Питай Достоевски и Бах, пък и цялата ервопейска култура поне до началото на 18 век че и след него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти отговори на съществения въпрос, недей бяга по тъча :grin: Ако беше така, както казваш, ислямистите нямаше да промиват детски мозъчета.

По закон би трябвало да имаме право да избираме как ще бъдат възпитавани децата ни, не е ли така?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, графе, графе, винаги ми е било забавно да обяснявам на религиозни фанатици, че т.нар. десет божии заповеди са морални ценности на обществото. Разбирам, че според теб в държави, в които християнството не е доминираща религия убийствата и кражбите са позволени...И че пак според теб човек трябва да спазва божиите заповеди, но не е длъжен да спазва закона.

Как по друг начин да опиша писанията ти освен като пълни глупости.

Ех, брате, брате, винаги ми е било забавно да обяснявам на нуждаещи се хора да използват закърнелите си мозъци, за да вкусят от свободата, олицетворявана от мисленето :)

Не можа да вденеш, че Декалога не е даден преди 3300 г. специално за християните един ден, нито дори за евреите в частност (като народ), а въобще за хората, съставящи обществото на Медитеранието. Божий промисъл - това е. Защото евреите са част от средиземноморската цивилизация. Без тях, Близкия Изток, Европа и Северна Африка щяха да си останат диви местенца, а светът и до днес да живее в бронзовата епоха. Фактически и практически, не обществото е измислило Декалога! Нашето, сегашното ни общество, цивлизацията на Стария Свят и наравствеността в него - те са създадени от Декалога.

Забележи, не коментирам цивилизациите на Индия или Китай да речем, защото нито един от вас няма да възпитава децата си в духа на тамошните разбирания. Смее ли някой от вас да твърди, че ги познава? Тези цивлизации не живеят с отрицанието, което е обзело Европа и Америка от XVIII век насам. Заради това те и ще надживяет нашата цивилизация, която не спазва Законът и отрича сама себе си!

Значи за Закона нищо не си разбрал, щом коментираш ("анализираш") разбрал-недоразбрал аз какво съм мислел по повод спазването на закона. Къде твърдя подобно нещо, че законите не трябва да се спазват? Къде?!? Писах ви на всинца - четете ме внимателно! Сега нямаше да се стигне до абсурди от твоя страна. Между другото, аз имам един минус - разбиран съм само от интелигентните хора. Явно ще трябва да се погрижа и за простичките... Който спазва Законът, той отдавна е спазил всички бъдещи закони! Всъщност, ако беше в час със материята, сега нямаше да се чудиш какво имам предвид. Съвсем видно е за запознатите. От това по-пряко няма как да бъде казано...

Братя и сестри, не се превръщайте в мъртви души ;) Дори и да отричате съществуването на Бога, възпитанието, което ще дадете (или си мислите, че ще дадете) на детето си, все пак и въпреки всичко, е малко или много религиозно. Та вгледайте се наоколо - вие продължавате да живеете в цивилизациите на елинизма и на християнската Римска империя, както и на нейните ценности. Дори кенефът, на който клечите, пак е продукт на античната римска цивилизация. Не можете да избягате от нея, защото твърде много обичате материалното. Но ето, такива, като вас, я разрушават тази цивилизация, превръщайки свободата на човек в слободия!

Ако смятате, че ще измислите някаква нова форма (или поредната ирационална форма) на поведение сред индивидите в нашата цивилизация, то е ясно какво ще се случи - духовна деградация. Ето ви ги инфантилите на по 20 години, които се чудят как да избягат от скуката. Те не знаят защо живеят! Всъщност, някой от вас ще отиде ли да живее в пещерите или сламените колиби, след като смята истински да възпитава децата си?

Разбира се, само и единствено глупав човек може да си мисли, че всичко това, което пиша са пълни глупости. Но всеки има право да мисли, или да не мисли. Както казах и по-горе: на мен ми е забавно :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Марко Ганчев - добре го е казал:

"Не задавайте на себе си въпроси

Разговор с некомпетентни хора носи
на човека доста тягостна умора:
не задавайте на себе си въпроси
за тях отговарят съвсем други хора!"

Или, както казваме - питам се и отговор не чакам!

Каквито и да ги предъвкваме - на въпросите хора отговарят и ... затова ... се носи отговорност.

Доказването на отговорност е посредством произтичащи следствия от взаимодействия, но това се случва само с материалния свят, с материални обекти.

Материалния свят е с физически ограничения, с които всички се съобразяваме, ако ги познаваме. От правилното обучение в училище.

Единствена възможна свобода - осъзната необходимост (Хегел). Свободен дух (а не - душа) - свободно мислене.

Що да вкарваме свободното мислене в ДОГМИ?.. Най-различни, разбира се, недоказуеми вярвания (например - религиозни).

Ако някой, за да се чувства свободен, му е необходим Бог - негово право е да си вярва в това свое измисляне и сам си носи отговорностите.

Не е морално, да изисква и другите да вярват ... в същото!

Значи - не морално е да ги "учим" на морал с НЕМОРАЛНИ средства, А?

...

Редактирано от Малоум 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ристю, то хубаво да те четем внимателно, ма то не виждам какво съществено има в плявата ти:-) Прочее, погледнал ли си поне бегло изследванията, дето съм ги дал. Особено това за корелацията на морала и религиозността, щото голословните ти твърдения хич няма да са на място, ако наистина си го чел.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що да вкарваме свободното мислене в ДОГМИ?.. Най-различни, разбира се, недоказуеми вярвания (например - религиозни).

Ако някой, за да се чувства свободен, му е необходим Бог - негово право е да си вярва в това свое измисляне и сам си носи отговорностите.

Ей за това ви говоря от няколко дена насам - за свободата. Никой не ви кара насила да я вкарвате в догми. Обаче чувствайки се свободни без Бога, вие без да желаете се превръщате в тирани за вашите деца. Защото не се водите от никакъв нравствен кодекс. А този кодекс не е създаден от атеисти. Просто го отричате този кодекс, мислейки, че самите вие сте олицетворение на нравствеността и морала. Просто не го осъзнавате.

И резултатът, разбира се, винаги е бил плачевен - свободата се превръща в слободия. Нещастници - не виждате ли в какво сте превърнали тази държава, все още наричаща се България?

Я питайте Ка-Ге-Бе-то, дали римското езическо право (LDT, JQ) е създадено на основите на някакъв протоатеизъм, та да видим той какво ще ви отговори? Я се позаинтересувайте от евномията на Солон да видим какъв произход има пък тя? Ами нещо за етосът на Аристотел да ми подскажете?

Най-добре е да спрете с празните приказки (повечето от вас действително са празноглавци - продукт на нашето съвремие), както трябва да спрете и с мечтите си, едва ли не виждайки децата си като бъдещи свръхчовеци, продукт на вашата еманация на добродетелите. Фалшиви сте - това е самата истина!

-----------------

Kall, аз ви написах нещо: само глупав човек може да си мисли, че това, което пиша са пълни глупости и... плява. Просто се иска мозък, в който да текат процеси. Между другото, повечето от вас биха били достойни ученици на сатаниста Данаил Христов

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей за това ви говоря от няколко дена насам - за свободата. Никой не ви кара насила да я вкарвате в догми. Обаче чувствайки се свободни без Бога, вие без да желаете се превръщате в тирани за вашите деца. Защото не се водите от никакъв нравствен кодекс. А този кодекс не е създаден от атеисти. Просто го отричате този кодекс, мислейки, че самите вие сте олицетворение на нравствеността и морала. Просто не го осъзнавате.

И резултатът, разбира се, винаги е бил плачевен - свободата се превръща в слободия. Нещастници - не виждате ли в какво сте превърнали тази държава, все още наричаща се България?

Я питайте Ка-Ге-Бе-то, дали римското езическо право (LDT, JQ) е създадено на основите на някакъв протоатеизъм, та да видим той какво ще ви отговори? Я се позаинтересувайте от евномията на Солон да видим какъв произход има пък тя? Ами нещо за етосът на Аристотел да ми подскажете?

Най-добре е да спрете с празните приказки (повечето от вас действително са празноглавци - продукт на нашето съвремие), както трябва да спрете и с мечтите си, едва ли не виждайки децата си като бъдещи свръхчовеци, продукт на вашата еманация на добродетелите. Фалшиви сте - това е самата истина!

-----------------

Kall, аз ви написах нещо: само глупав човек може да си мисли, че това, което пиша са пълни глупости и... плява. Просто се иска мозък, в който да текат процеси. Между другото, повечето от вас биха били достойни ученици на сатаниста Данаил Христов

Хайде полека с квалификациите и личните нападки, че не знам как си с морала, но трябва да се върнеш да си дооправиш възпитанието.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Kall, аз ви написах нещо: само глупав човек може да си мисли, че това, което пиша са пълни глупости и... плява. Просто се иска мозък, в който да текат процеси. Между другото, повечето от вас биха били достойни ученици на сатаниста Данаил Христов

Да разбирам ли, че си неспособен можеш да отговаряш на конкретни въпроси:-) Питах те как ще коментираш изследванията, дето съм ги дал, и как те корелират морала и религията, и изобщо чел ли си ги и можеш ли да ги прочетеш. Понятието Импакт Фактор говори ли ти нещо. Прочее, чудесна илюстрация си точно на резултатите от тях:-) Също как ще докажеш, че Библията е нещо различно от митология.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде полека с квалификациите и личните нападки, че не знам как си с морала, но трябва да се върнеш да си дооправиш възпитанието.

Не мога да разбера, защо в тази държава наречена България, само атеистите, сектантите, непушачите и хомосексуалистите, вечно се правят на обидени (дискриминирани)? Сал техните права били нарушавани... :lac:

Като казвам, че сте празноглави, имам предвид, че всички вие - атеистите - НЯМАТЕ свой собствен модел за възпитанието на децата си, а се налага пак (и въпреки всичко) да карате по Декалога, за да ги превърнете що-годе във хора.

Когато (щом) отхвърлите Декалога, вие създавате престъпници. Това ви обяснявам от няколко поста насам! По какъв начин ще ми възразите?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да разбера, защо в тази държава наречена България, само атеистите, непушачите и хомосексуалистите вечно се правят на обидени (дискриминирани)?

Като казвам, че сте празноглави, имам предвид, че всички вие - атеистите - НЯМАТЕ свой собствен модел за възпитанието на децата си, а се налага пак (и въпреки всичко) да карате по Декалога, за да ги превърнете що-годе във хора.

Когато отхвълите Декалога, вие създавате престъпници. Това ви обяснявам от няколко поста насам!

А ние ти обясняваме, че затворите са пълни с религиозни хора. Нямам нужда от Бог за да възпитам детето си да е добър човек. И точно ти въобще от къде на къде, ще ми казваш, че не мога да възпитавам детето си. Случайно да си го срещал?

Приключвам с писането по темата. Ако вземе, че някой реши да вкарва задължително вероизповедание в училище - прав ми път. Вие си правете, ако щете и втори тъмни векове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ристьо, стига се прави на заспала лисица, чакаме отговори. А за морала ще ти пусна после един хубав цитат на А. Айнщайн.


Ето го и цитата- Отношението ми към Бог е това на един агностик. Убеден съм, че ясното съзнание за водещата роля на моралните принципи при подобряването и облагородяването на живота не се нуждае от идеята за законодател, още по-малко от законодател, който действува чрез награда и наказание.

Източник: Albert Einstein in a letter to M. Berkowitz, 25 October 1950; Einstein Archive 59–215; from Alice Calaprice, ed., The New Quotable Einstein, Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 2000, p. 216.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Други негови колеги говорят друго. Как мислите, дали един човек би могъл да осмисли неговото и на другите големи умове мнения, ако не е запознат с основите на религията?

Удивен съм от опитите за забрана на знанието - дори и за да се отрече нещо, то трябва да се познава.


А ние ти обясняваме, че затворите са пълни с религиозни хора. Нямам нужда от Бог за да възпитам детето си да е добър човек. И точно ти въобще от къде на къде, ще ми казваш, че не мога да възпитавам детето си. Случайно да си го срещал?

Приключвам с писането по темата. Ако вземе, че някой реши да вкарва задължително вероизповедание в училище - прав ми път. Вие си правете, ако щете и втори тъмни векове.

1 - това не е вярно; пълни са с недосоциализирани хора или просто с хора без късмет.

2.- ти нямаш; обществото обаче има нужда от знанието за бог и за традициите си.

Иде реч не за пряката вяра или невярване, а за културно-социално-психологическите ефекти на традицията. Историческа реалност е, че нашите общества в по-голямата част на познатата си история са живели и творили цивилизация именно под знака на религията си. Тя е в основата на цивиизацията, над нея е надградена вече модерността, научната епоха, обективизма и знанието. Но тя е в основата и мисля, че е грешка отричането на изучаването на тази основа.

То си и проличава, впрочем. Има ли по-разединено общество от съвременното западно? По-слабо и негодно за самосъхранение?

Изгледайте "Декалог"

пп

И не - когато има още знание, няма тъмни векове. Тъмните векове настъпиха в най-атеистичните общества, които светът някога е познавал.

Даже чисто емпирично, едно българско общество - капка в морето на историята - не беше ли по-силно, докато религията му беше част от него? Не прогресира ли?

Западна Европа и тя така ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всичко може да му каже - нали затова е в училище.

А стига бе, сигурен ли си?

И все пак каква е целта на задължителното промиване на мозици?

Ех, брате, брате, винаги ми е било забавно да обяснявам на нуждаещи се хора да използват закърнелите си мозъци, за да вкусят от свободата, олицетворявана от мисленето :)

Не можа да вденеш, че Декалога не е даден преди 3300 г. специално за християните един ден, нито дори за евреите в частност (като народ), а въобще за хората, съставящи обществото на Медитеранието. Божий промисъл - това е. Защото евреите са част от средиземноморската цивилизация. Без тях, Близкия Изток, Европа и Северна Африка щяха да си останат диви местенца, а светът и до днес да живее в бронзовата епоха. Фактически и практически, не обществото е измислило Декалога! Нашето, сегашното ни общество, цивлизацията на Стария Свят и наравствеността в него - те са създадени от Декалога.

Забележи, не коментирам цивилизациите на Индия или Китай да речем, защото нито един от вас няма да възпитава децата си в духа на тамошните разбирания. Смее ли някой от вас да твърди, че ги познава? Тези цивлизации не живеят с отрицанието, което е обзело Европа и Америка от XVIII век насам. Заради това те и ще надживяет нашата цивилизация, която не спазва Законът и отрича сама себе си!

Значи за Закона нищо не си разбрал, щом коментираш ("анализираш") разбрал-недоразбрал аз какво съм мислел по повод спазването на закона. Къде твърдя подобно нещо, че законите не трябва да се спазват? Къде?!? Писах ви на всинца - четете ме внимателно! Сега нямаше да се стигне до абсурди от твоя страна. Между другото, аз имам един минус - разбиран съм само от интелигентните хора. Явно ще трябва да се погрижа и за простичките... Който спазва Законът, той отдавна е спазил всички бъдещи закони! Всъщност, ако беше в час със материята, сега нямаше да се чудиш какво имам предвид. Съвсем видно е за запознатите. От това по-пряко няма как да бъде казано...

Братя и сестри, не се превръщайте в мъртви души ;) Дори и да отричате съществуването на Бога, възпитанието, което ще дадете (или си мислите, че ще дадете) на детето си, все пак и въпреки всичко, е малко или много религиозно. Та вгледайте се наоколо - вие продължавате да живеете в цивилизациите на елинизма и на християнската Римска империя, както и на нейните ценности. Дори кенефът, на който клечите, пак е продукт на античната римска цивилизация. Не можете да избягате от нея, защото твърде много обичате материалното. Но ето, такива, като вас, я разрушават тази цивилизация, превръщайки свободата на човек в слободия!

Ако смятате, че ще измислите някаква нова форма (или поредната ирационална форма) на поведение сред индивидите в нашата цивилизация, то е ясно какво ще се случи - духовна деградация. Ето ви ги инфантилите на по 20 години, които се чудят как да избягат от скуката. Те не знаят защо живеят! Всъщност, някой от вас ще отиде ли да живее в пещерите или сламените колиби, след като смята истински да възпитава децата си?

Разбира се, само и единствено глупав човек може да си мисли, че всичко това, което пиша са пълни глупости. Но всеки има право да мисли, или да не мисли. Както казах и по-горе: на мен ми е забавно :)

Ей за това ви говоря от няколко дена насам - за свободата. Никой не ви кара насила да я вкарвате в догми. Обаче чувствайки се свободни без Бога, вие без да желаете се превръщате в тирани за вашите деца. Защото не се водите от никакъв нравствен кодекс. А този кодекс не е създаден от атеисти. Просто го отричате този кодекс, мислейки, че самите вие сте олицетворение на нравствеността и морала. Просто не го осъзнавате.

И резултатът, разбира се, винаги е бил плачевен - свободата се превръща в слободия. Нещастници - не виждате ли в какво сте превърнали тази държава, все още наричаща се България?

Я питайте Ка-Ге-Бе-то, дали римското езическо право (LDT, JQ) е създадено на основите на някакъв протоатеизъм, та да видим той какво ще ви отговори? Я се позаинтересувайте от евномията на Солон да видим какъв произход има пък тя? Ами нещо за етосът на Аристотел да ми подскажете?

Най-добре е да спрете с празните приказки (повечето от вас действително са празноглавци - продукт на нашето съвремие), както трябва да спрете и с мечтите си, едва ли не виждайки децата си като бъдещи свръхчовеци, продукт на вашата еманация на добродетелите. Фалшиви сте - това е самата истина!

-----------------

Kall, аз ви написах нещо: само глупав човек може да си мисли, че това, което пиша са пълни глупости и... плява. Просто се иска мозък, в който да текат процеси. Между другото, повечето от вас биха били достойни ученици на сатаниста Данаил Христов

Не мога да разбера, защо в тази държава наречена България, само атеистите, сектантите, непушачите и хомосексуалистите, вечно се правят на обидени (дискриминирани)? Сал техните права били нарушавани... :lac:

Като казвам, че сте празноглави, имам предвид, че всички вие - атеистите - НЯМАТЕ свой собствен модел за възпитанието на децата си, а се налага пак (и въпреки всичко) да карате по Декалога, за да ги превърнете що-годе във хора.

Когато (щом) отхвърлите Декалога, вие създавате престъпници. Това ви обяснявам от няколко поста насам! По какъв начин ще ми възразите?

Логорея. Нищо смислено.

Струваш ми се нервен и както обикновено пишеш глупости. И се стремиш с обиди да скриеш собствените си невежество, незнание и неразбиране.

Жалък си.

И се нуждаеш от специализирана помощ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Други негови колеги говорят друго. Как мислите, дали един човек би могъл да осмисли неговото и на другите големи умове мнения, ако не е запознат с основите на религията?

Кои други негови колеги и кога, щото едно е Нютон през XVII век, пък друго е Айнщайн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Удивен съм от опитите за забрана на знанието - дори и за да се отрече нещо, то трябва да се познава.

1 - това не е вярно; пълни са с недосоциализирани хора или просто с хора без късмет.

2.- ти нямаш; обществото обаче има нужда от знанието за бог и за традициите си.

Иде реч не за пряката вяра или невярване, а за културно-социално-психологическите ефекти на традицията. Историческа реалност е, че нашите общества в по-голямата част на познатата си история са живели и творили цивилизация именно под знака на религията си. Тя е в основата на цивиизацията, над нея е надградена вече модерността, научната епоха, обективизма и знанието. Но тя е в основата и мисля, че е грешка отричането на изучаването на тази основа.

То си и проличава, впрочем. Има ли по-разединено общество от съвременното западно? По-слабо и негодно за самосъхранение?

Изгледайте "Декалог"

пп

И не - когато има още знание, няма тъмни векове. Тъмните векове настъпиха в най-атеистичните общества, които светът някога е познавал.

Даже чисто емпирично, едно българско общество - капка в морето на историята - не беше ли по-силно, докато религията му беше част от него? Не прогресира ли?

Западна Европа и тя така ...

Никой не иска да забранява никакво знание, налице са опити за въвеждане на аналог на научния комунизъм в образователната система, с тази разлика, че той ще е по-примитивен, научния комунизъм поне се опира на някакви сериозни философски доктрини, не на митове от Бронзовата ера.

Погледнал ли си изследванията, дето ги качих. Щеше да оборваш методологията на авторите им. Всички сме в очакване. Това във връзката със затворите и религиозността на хората там, щото резултатите от тия изследвания са в пряк разрез с твърденията ти.

"За културно-социално-психологическите ефекти на традицията"- те и сега се изучават в часовете по етика, право, философия и т.н. И да, хуманитарните предмети от тоя сой са много повече в съвременните учебни програми от останалите. Това във връзка с постоянното опяване за недостатъчната хуманитарна образованост на учениците. Сигурен съм, че малко от привържениците на тая теза са виждали съвременна програма на БГ училище, което не е математическа или подобна специализирана гимназия. Мога да дам пряк пример със себе си- когато бях ученик( учил съм в професионална техническа гимназия!!!), имахме един куп хуманитарни предмети, водеха се на много по-високо ниво от професионалните дисциплини и физика, химия и биология сме имали само 9-ти клас( първия от гимназиалния курс), и то само 1 час веднъж седмично.

За "тъмния" социализъм и съвременна Европа- не всичко е било супер през соца, както и не всичко е било толкова тъмно, вземани са били както малоумни, така и доста правилни решения( нещата просто не са толкова еднозначни когато става въпрос за процеси в обществото). А за Европа- ами и в днешна Европа протичат сложни и нееднозначни социални процеси, не всичките са повод за тревога. Та така...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами защото много хора решават, че искат да убиват, да изнасилват, да крадат... Е те за тва...

Попът трябва да пропусне този сюжет (виж цитатите) в първи клас, ако не иска да изяде тояга от някой родител. А ако не го пропусне в 12. клас, ще стане за смях, защото вероятно ще го обясни традиционно, че в този разказ за смърт уж не било споменавано.

Религия в училище като история на религията трябва да преподават само специалисти - историци и философи. И те преподават като част от общия курс. Поповете нямат място в училище, защото нямат съответното гражданско образование.

А народа, който бе в него, изведе и го прекара през триони, през железни дикани, през железни брадви и го хвърли в пещи за печене тухли. Тъй постъпи той с всички амонитски градове. След това Давид се върна с целия народ в Иерусалим (2 Цар. 12:31).

А людете, които бяха в него, извеждаше и ги затриваше с триони, с железни млатове и брадви. Тъй постъпи Давид с всички амонитски градове; па се върна Давид и целият народ в Иерусалим (Пар. 20:3).

http://www.pravoslavieto.com/bible/index.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам нужда от Бог за да възпитам детето си да е добър човек. И точно ти въобще от къде на къде, ще ми казваш, че не мога да възпитавам детето си. Случайно да си го срещал?

Е, тъй де - нямаш нужда от Бог :)

Тогава научи детето си да лъже; да краде; да убива; дори да чука леличката, т.е. жената на твоя приятел... Неща, все забранени от Бог.

В противен случай - продължаваш да караш по Закона, даден от Бог ;) Кажи ми, как ще избягаш (ще се отървеш) от Законът?!? Та ти си продукт на цивилизацията, която е създадена чрез Закона! Ясно е, че Бог не ти трябва...

Логорея. Нищо смислено.

Между другото, аз имам един минус - разбиран съм само от интелигентните хора. Явно ще трябва да се погрижа и за простичките... Който спазва Законът, той отдавна е спазил всички бъдещи закони!

Струваш ми се нервен и както обикновено пишеш глупости.

Разбира се, само и единствено глупав човек може да си мисли, че всичко това, което пиша, са пълни глупости. Но всеки има право да мисли, или да не мисли. Както казах и по-горе: на мен ми е забавно :)

И се стремиш с обиди да скриеш собствените си невежество, незнание и неразбиране.

И ти ли си от онези - обидчивите? Само заточение в Александрийската или Пергамската библиотека ще ме оправи, знам си аз. За какво ли ми беше тази Антиохийска школа?

Жалък си.

А ти пък си свръхчовек. По-лесно ли дишаш вече?

И се нуждаеш от специализирана помощ.

Всички колеги-психиатри ми го натякват това нещо :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Джентълмени, ако ще се замеряме с цитати, Библията е шампион по добри такива! Само за това трябва да я преподават....


Ето например:

7:1 Не съдете, за да не бъдете съдени.
7:2 Защото с каквато съдба съдите, с такава ще ви съдят, и с каквато мярка мерите, с такава ще ви се мери.
7:3 И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не внимаваш на гредата в твоето око?
7:4 Или как ще речеш на брата си. Остави ме да извадя съчицата из окото ти; а ето гредата в твоето око?
7:5 Лицемерецо, първо извади гредата от твоето око, и тогава ще видиш ясно за да извадиш съчицата от братовото си око.
7:6 Не давайте свето нещо на кучетата, нито хвърляйте бисерите си пред свините, да не би да ги стъпчат с краката си и се обърнат да ви разкъсат.
7:7 Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори,
7:8 защото всеки, който иска, получава; който търси, намира; и на тогова, който хлопа, ще се отвори.
7:9 Има ли между вас човек, който, ако му поиска син му хляб, ще му даде камък?

7:10 или, ако поиска риба, да му даде змия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В противен случай - продължаваш да караш по Закона, даден от Бог ;) Кажи ми, как ще избягаш (ще се отървеш) от Законът?!? Та ти си продукт на цивилизацията, която е създадена чрез Закона! Ясно е, че Бог не ти трябва...

Между другото, аз имам един минус - разбиран съм само от интелигентните хора. Явно ще трябва да се погрижа и за простичките... Който спазва Законът, той отдавна е спазил всички бъдещи закони!

Някой пък може да реши, че е продукт на античната цивилизация или на просвещенската цивилизация на Джон Лок, Волтер, Русо и т.н. Или не може така, щото christo не дава? Човечеството е на около два милиона години, две хиляди години от които са миг в неговата история.

Ама как се членува думата закон не знаеш, интелигентний!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази тема пак се превръща в "огневата линия" между основни, противоречиви но и необходими неща.

това са знание, възпитание и традиция.

Една държава съществува на базата на култура, ценности, култура, език и ... принадлежност.

Знанието е супер, но то не дава отношение, принадлежност (към род, държава и пр.)

От друга страна, знанието без ценности е опасно. Затова в у-ще не се изучават гърмящи смеси. Ярък пример е използването на ядрено оръжие върху цивилни. Изобщо много е важно владеещият оръжие да е много наясно с големите, дълбоки принципи. За които всъщност всеки говори, но прави друго.

А културата, една от задачите на която е и да ВЪЗПИТАВА ценности, както и традициите са нещата, които дават принадлежност, отношение към произхода си и съответно към държавата.

И друго противоречие - между свободното знание и принадлежноста. А дълбоките ценности, според които живеем и разбираме света и според които си правим законите, се отстояват със знание, но и с принадлежност. Или простичко казано, ако живеем според нашите си разбирания и ценности, ще гледаме прасета и ще си ги колим и ще си пием греяното вино. Ако не си отстояваме разбирането и живеенето на живота ще живеем според чуждо разбиране за живота и съответно правила и закони.

Един вид индоктринацията (възпитаване на принадлежност) е един вид защитен механизъм на група, общество оформено като държава. Щото каквото и да си говорим (като например за ценности) света е в постоянна борба за власт и много държави са загубили идентичност или направо са се загубили.

А България има премного постижения и история, и ценности, и трябва да си ги отстоява. И да дава на децата си здраво възпитание. Това е история, религия (не като вяра, а като хубави впечатляващи истории), традиции и пр. Но в момента външното влияние върху България е огромно. ... отплеснах се.

Другото важно нещо е да имаме държавност и активно да стоим зад нея. Така че тази пък държавност да може да отстоява българските интереси. Дори не само да отстоява, но и да си разширява интересите. Иначе след 20г внуците ще учат че е имало България.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...