Отиди на
Форум "Наука"

Туршия или ферментиралите храни


Recommended Posts

  • Администратор

От както мина лятото и хората заговориха за зимнини и туршии си мисля, че нямаме такава тема във форума.

Туршиите се приготвят по различен начин с много различни съставки..., ще споделя тук два материала от сайта:

http://agronovinite.com/

Много българи обичат традиционната туршия. Някои си я набавят готова, но има и такива, които сами си я приготвят. Заради опасния консервант натриев бензоат домашната зимнина обаче може да предизвика алергии и рак. В сезона на приготвянето на киселото зеле и туршиите масово се използват готови подправки за зимнината. Те са смес между чесън, сол и копър, но в тях има и натриев бензоат. Той е консервант и се обозначава с кода Е 211.

Някои го използват и в чист вид под формата на кристалчета, но не си дават сметка, че предозирането му може да доведе до тежки проблеми със здравето. Това прави особено опасни домашните туршии, предупреждава в. BG VOICE. Натриевият бензоат спира процеса на окисление и разваляне на зеленчуците и ги консервира.

Е 211 също така подобрява и вкуса на продуктите, ако те не са пресни. Добавката е разрешена от здравните власти, но трябва да се използва в точно определена доза. Съставката се разтваря във вода, като за едно пакетче от 20 грама препоръчителното количество е не по-малко от 20 литра. В случай че дозата натриев бензоат се превиши, то зимнината става отровна както за възрастните, така и за децата.

Според експерти, консервантът Е 211 влияе неблагоприятно върху поведението и умственото развитие при подрастващите. Натриевият бензоат не трябва да се употребява съвместно с витамин С, защото тогава в резултат на окислението, особено при условията на висока температура и силна светлина, се превръща в бензол, който е вещество с канцерогенни свойства. Бензолът уврежда структурата на ДНК, а това е причина за сериозни заболявания като цироза на черния дроб.

Turshiya-611x336.jpg

Ферментиралите храни не само са здравословни, но те помагат за повишаване на имунитета, предпазване от алергии и отслабване. До този извод са стигнали британски учени. Кисело зеле, синьо сирене и туршия не влизат в групата на здравословните храни, но въпреки това британските учени смятат, че ферментиралите храни, оставени да отлежат от няколко дни до няколко седмици преди да се консумират, са много здравословни.

Изследователите от Кеймбриджкия университет казват, че честото хапване на ферментирали нискомаслени млечни храни каквито са кисело мляко и извара, намалява риска от диабет с 25% за 11 години. Храните които могат да бъдат оставени да ферментират, се „смилат“ предварително от добри бактерии и закваска, които се срещат в хранителния продукт.

Бактериите обработват храната преди човек да я консумира, като разграждат захарите и скорбялата и произвеждат хранителните вещества които са много по-лесни за абсорбиране от самото тялото. Някои освобождават млечна киселина, естествен консервант, който окислява средата в стомаха и стимулира растежа на добри бактерии.

Ферментиралата храна ефикасно става естествен пробиотик. Към 70 и 80% от нашите имунните клетки са в стомаха ни. Ферментиралите храни стимулират бактериите, които помагат на имунитета, твърди Алисън Кларк от Британската диетична асоциация.

Учените ни препоръчват огромно разнообразие от ферментирали храни като консервирани маслини, месо и сирене които да използваме за засилване на имунитета, борба с алергиите и сваляне на килограми, тъй като тези храни ни помагат на храносмилането и дават чувство за ситост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С каква цел е темата? Информативна ли е само или е с цел обмен на рецепти към ракийката примерно?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Информативна...искам се обсъдим вредата и полезните качества от тези храни. Очевидно е че самата туршия не е полезна, но и използването на допълнителни "поправки: натриев бензоат.

За мен би било най-добре да се споделят различни вредни ефекти от различни видове приготвяния на турсии. Знам, че се приготвят с аспирин (НЕ С АНАЛГИН!), рецепти с ракия и с какво ли още не...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично за мен и двете са едно и също нещо. Полезни могат да бъдат само, ако са приготвени чрез така наречената дива ферментация. Да, не е траен продукт, но едното е за сметка на другото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Р. Теодосиев said:

Информативна...искам се обсъдим вредата и полезните качества от тези храни. Очевидно е че самата туршия не е полезна, но и използването на допълнителни "поправки: натриев бензоат.

Това, болднатото - не е вярно!

Млечно киселата ферментация ... става добра само в Б-я - при нашите природни условия. И само вода и сол  + подправки за аромат, а не за допълнителни вкусове. Има си точни физични изисквания за приготвяне на качествено ...кисело зеле, например. И ... не се пълнее ("Тая шия не е от туршия" - казват хората)

При нормална хранителна доза - е адски полезна за организъмчето.:)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Па сока от зелето сутрин - да не говорим

А свинското с кисело зеле вече не е толкова вредно. И с едно червено вино..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Въпрос - в сушените колбаси също има фермантация. Така - домашната луканката вредна ли е?

Домашните нямат натриев глутамат, емулгатор, захар и оцветители. Приемаме също, че сме дали проби за трихинелоза и сме направили останалото, което зависи от нас. So?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

наскоро в едно проучване изкараха обработените месища канцерообразуващи. Разбира се при проучванията тъмкостта е какви крайни точки си задал и как си нагласил тълкуването на резултатите спрямо тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле мале.....Според аутизираните научни/докладът на ВХО/ среди, свинското е причинител на рак подобно на азбестът,  тютюнът, алкохолът.....

Иначе натриев бензонат, салицил, калмопирин и други се слагат тогава, когато искаш трошията да си запази цветът, хрускавоста или има опасност от плесен. Например нямаш студена килия.

Иначе сол или захар е достатъчно за запазване от излишна ферментация. Правил съм лютеница/без никакви стабилизатори/ и след 3 години се изяде последното бурканче....Има пример, при подреждане да намеря 20-30 годишен мармалад от сини сливи. С процесът на въстановяване на озахарен мед от бурканчето се получи чудесен мармалад.... 

Баба ме казваше, че тогава тъпчат ястията готвачите с различни подправки когато основният материал е боклук. 

СМСМ:bg:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Луканката може да се замени... с кучешка храна :), под "кучешка храна" имам предвид препоръчваните протеинови хапчици в тази публикация:

http://www.bb-team.org/articles/1373_10-hrani-ot-koito-nyamate-nuzhda

 

Да спомена нещо във връзка с месцето и луканката: не съм вегетарианец, или поддръжник на радикални промени в хранителната индустрия и навици на хората..

Но обективно погледнато, всяко месо може да вредно в някаква степен и по някакъв начин:    . 

/Ключът към бараката е, че ХС сме анатомични herbivore/

Прясното, защото може да е заразено, а с товa вегетарианско pH на стомаха сме живи-умрели както се казва (или по-скоро умрели)

Печеното, защото можем да се задавим с него и да умрем (няма майтап - четвъртата причина за смъртност при битови инциденти в Лос Анжелис е задавянето с месо, според едно изследване)

(наскоро прочетох, че и неконсервираното месо допринасяло в някаква степен за ракът на дебелото черво)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Попрепържените пържолки и попрепеченото месце също били канцерогенни.. Канцерогенни са и полицикличните въглеводоророди, които се образували  след попадането на мазнинката от месцето  върху въглищата на скарата..

http://www.vratovrazka.bg/%D0%97%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D1%8F%D0%BB%D0%BE/%D0%9C%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже споменахте свинското - ето малко за ползата от файдата!:)

http://nauka.offnews.bg/news/Скептик_3/За-сланината-с-любов_28987.html

За сланината с любов

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не само да го санираш, както се прави със сградите. Маста е и най-калоричното гориво. Организмът има нужда и от енергия за отопление. От съставките - белтъци, мазнини, въглехидрати, второто е най-калорично. И най-трудно се пали. Като дизела - условно казано щото не е баш така.

 

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, nik1 said:

Попрепържените пържолки и попрепеченото месце също били канцерогенни.. Канцерогенни са и полицикличните въглеводоророди, които се образували  след попадането на мазнинката от месцето  върху въглищата на скарата..

http://www.vratovrazka.bg/%D0%97%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D1%8F%D0%BB%D0%BE/%D0%9C%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE.html

Това главно заради бензпирените, които се отделят при пържене.

Иначе как го измисли това, че анатомията ни е на растителноядни организми, ум не ми го побира. ХС е всеяден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Last roman said:

Това главно заради бензпирените, които се отделят при пържене.

Иначе как го измисли това, че анатомията ни е на растителноядни организми, ум не ми го побира. ХС е всеяден.

Разбира се че сме всеядни, но сме анатомични (имам предвид анатомията която е свързана с хранането) хербивори, поне според това изследване:

http://www.adaptt.org/Mills%20The%20Comparative%20Anatomy%20of%20Eating1.pdf

Заключението на автора е:

In conclusion, we see that human beings have the gastrointestinal tract structure of a “committed” herbivore. Humankind does not show the mixed structural features one expects and finds in anatomical omnivores such as bears and raccoons. Thus, from comparing the gastrointestinal tract of humans to that of carnivores, herbivores and omnivores we must conclude that humankind's GI tract is designed for a purely plant-food diet.

Има ли фактологически грешки в написаното, по-точно това което той представя като факти? (публикацията и тезата си има критики и критици, критиките са главно върху методологията, нормално е, но не съм видял някъде да е написано че авторът представя грешна информация)

Е ако информацията е вярна, то колкото и да е дикусионна методологията, ние сме много повече вегетаринаци анатомично, отколкото анатомични всеядни или месоядни (освен ако авторът е не "прикрил"/изпуснал в изследването си части от храносмилателния тракт,които действително биха ни причислили анатомично към всеядните и месоядните)

---------------------------------------

Иначе,  най-близките ни роднини са вегетарианци (95-98 процента от диетата на шимпанзетата в дивата природа е вегетарианска, има публикации по този въпрос), като тук в невегетаринската част от диетата влизат и насекомите (термитите)..

/На пръв поглед има има едно голямо много голямо"но" за вегетарианството на Pan и ХС и това е витамин B12 , но ти вероятно знаеш той се съдържа в термитите/

Та това е засега.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Joro-01 said:

Не само да го санираш, както се прави със сградите. Маста е и най-калоричното гориво. Организмът има нужда и от енергия за отопление. От съставките - белтъци, мазнини, въглехидрати, второто е най-калорично. И най-трудно се пали. Като дизела - условно казано щото не е баш така.

 

 

Това пък от къде го измисли(търкалящ се емот, щот' нямате). Обожавам кетогенното хранене и никак не ми е трудно да "паля" само на мазнини.

 

Преди 5 часа, nik1 said:

Но обективно погледнато, всяко месо може да вредно в някаква степен и по някакъв начин:    . 

/Ключът към бараката е, че ХС сме анатомични herbivore/

 

 

Обективно погледнато, всеки хранителен продукт, може да вреден в някаква степен. Всичко е твърде относително днешно време. Още повече, че не съществува напълно чиста, био, еко, меко, леко...храна. Въздуха, водата, почвите са ни отровени.

А ключът към палатката е, това че сме всеядни. И за това сме оцелели. Еволюирали сме в това, което сме днес благодарение на месото, а не на това, че сме яли просо, грудки, чия, годжи бери или там квито други диващини се сетите.

Пък ако не ми вярваш може да се поразровиш и да видиш как са изглеждали плодовете, преди хиляди години.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 6 минъти, Gia said:

Това пък от къде го измисли(търкалящ се емот, щот' нямате). Обожавам кетогенното хранене и никак не ми е трудно да "паля" само на мазнини.

 

 

Имам предвид - бавно/трудно се разграждат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така казано звучи все едно ни затлачват организма, а всъщност мазнините ни държат сити по-дълго време, дават ни енергия(ако организмът ни е настроен на високомазнинно хранене). А да и най-хубавото, отслабваме. Не бързайте да се радвате, в комбинация с въглехидрати имат обратният ефект. Разбира се не говоря за растителните, рафинирани мазнини и маргарини, а за животинските такива, които ги анатемосват от десетилетия насам. Бизнес, какво да се прави. И във фарма индустрията има хора и те трябва да ядът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минъти, Gia said:

Това пък от къде го измисли(търкалящ се емот, щот' нямате). Обожавам кетогенното хранене и никак не ми е трудно да "паля" само на мазнини.

 

Обективно погледнато, всеки хранителен продукт, може да вреден в някаква степен. Всичко е твърде относително днешно време. Още повече, че не съществува напълно чиста, био, еко, меко, леко...храна. Въздуха, водата, почвите са ни отровени.

А ключът към палатката е, това че сме всеядни. И за това сме оцелели. Еволюирали сме в това, което сме днес благодарение на месото, а не на това, че сме яли просо, грудки, чия, годжи бери или там квито други диващини се сетите.

Пък ако не ми вярваш може да се поразровиш и да видиш как са изглеждали плодовете, преди хиляди години.

Виж сега, по-горе написах в отговор "разбира се че сме всеядни", и така като ми пишеш ("пък ако не ми вярваш"), аз как да го тълкувам, освен  като заяждане?

Яли сме и ядем всичко,  а не само месо - яйца, насекоми, ядки и каквото се сетиш, дори лайна, без мърша.. 

/ако ти не ми вярваш за мършата, можеш да гледаш някои филм как Сан изхвърлят месото което е вмирисано (защо го изхвърлят , ами защото сме анатомични вегетарианци, и "вмирисаното" месо може да ни прави на оня свят :)/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лаишки бих предположил "вегетарианска" анатомия при човека (сравявайки я пак лаишки с тази на някои "всеядни" и "хищници") и при обоняние, нокти, крайници (последните при приматите имат определена функция, която май не е "хващане на жертви/плячки"?). 

-----------------

Ключът към бараката..

Ключът към бараката е че сме разумни, и затова сме изпечени опортюнисти, ;) а като такива сме разбрали, че най-лесния начин да си набавяме белтъчини и в големи количества, е като станем ловци и месоядци..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още малко и ... ще изкарате, че животът е вреден за нашето здраве!:)

Повтарям се, но нещата с храната са  малко по-прости. Правилото е: Каквото и да ядем, трябва добре да го ослюнчим. (Старите хора казват - 40 пъти дъвчи, преди да преглътнеш хапката - това е и подсказка "по време" да се задейства чувството за нахранване и ... не се преяжда, автоматично!)

Слюнката "разказва" на хранителния тракт какво да се вземе от попадналото в него - имам предвид, че вътре-съдържимото (раздробени и ослюнчени вещества с готови от природата молекулни връзки) е ВЪНШНА информация по връзки за стените на стомаха и червата. Все е едно: кожата ни е обърната наопаки, а клетките й по повърхността са специализирани - от полутечна среда да се пренася информацията навътре, в организма. По тоя метод - се живее по-дълго без болежки в коремната област... А ... организъмчето ни си знае основната работа ... изхвърляне на газовете от течната и полутечната среда, и поддържане на темперирането - особено, постоянната Т на мозъка.

"Мазното" е лош проводник на топлината и подпомага темперирането съобразно околната среда. Дишането - охлажда (заради лекия вакуум има изпарение)  и изхвърля  ненужни газове ...(това най-грубо, за здраве - изхвърлянето на газове става и по друг начин, известно е!)

...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

няма драма, това исках да се уточни. Иначе по-скоро предците ни /тея дето още не били слезли от клона/ да са имали плодоядни хранителни навици.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...