Отиди на
Форум "Наука"

"Идея: всички младежи в запаса на армията."


Recommended Posts

  • Потребител

Показаните условия наистина са тежки. Аз като бях в казармата бях при по-лоши за известно време. Живеехме на място, където официално беше забранено да се живее. Един познат, които отиде на границата каза, че там няма интернет, та комуникацията помежду ни прекъсна. И все пак има няколко неизвестни, като това за каква заплата работят това. И много ме дразни, когато стане да речем протести и казват "горките полицайчета, стоят там, студено им е, трябва да усмиряват хората". Ами че това им е работата!!! Има някаква нагласа, че полицаите не бива да работят и когато им се случи те ще напускат, искат увеличение на тлъстите си заплати, протестират незаконно... Аз съм против това да бъдат съжалявани хора, за това, че изпълняват задълженията си написани в длъжностната си характеристика. Това се налага на почти всеки от нас, но не към всеки са насочени камери за да се оплаче, че му е трудно.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Ами аз все се каня да пусна тема какво представлява бълг. армия. В момента също има резервисти. Но е напълно безсмислено някой да се обучава да стреля с автомат няколко години. Практиката е показала, че който не може да стреля точно през първите няколко дни и след година положението е същото. При война могат да бъдат обучени за месец. 

А сега може да стане в училище. Навремето имаше предмет НВО и в края имаше нещо като обучителен лагер за около месец за всички - момичета и момчета. Това е напълно достатъчно и тъй като е в рамките на учебната програма не се налага после да се отсъства от работа, което за повечето работещи в частния сектор означава оставане без работа.

За граничарите проблемът не е че се оплакват, а че масово напускат. Защото има много дето се оплакват, ама не си подават молбата за напускане. Пък нали се сещате, че не е все едно дали една година държавата ще е без учители и тя ще е нулева и дали ще има вход отворен за всички желаещи талибани да влязат в България? При това ударът ще се стовари върху най-доходоносния за държавата туристически район.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Galahad said:

Ами аз все се каня да пусна тема какво представлява бълг. армия. В момента също има резервисти. Но е напълно безсмислено някой да се обучава да стреля с автомат няколко години. Практиката е показала, че който не може да стреля точно през първите няколко дни и след година положението е същото. При война могат да бъдат обучени за месец. 

А сега може да стане в училище. Навремето имаше предмет НВО и в края имаше нещо като обучителен лагер за около месец за всички - момичета и момчета. Това е напълно достатъчно и тъй като е в рамките на учебната програма не се налага после да се отсъства от работа, което за повечето работещи в частния сектор означава оставане без работа.

За граничарите проблемът не е че се оплакват, а че масово напускат. Защото има много дето се оплакват, ама не си подават молбата за напускане. Пък нали се сещате, че не е все едно дали една година държавата ще е без учители и тя ще е нулева и дали ще има вход отворен за всички желаещи талибани да влязат в България? При това ударът ще се стовари върху най-доходоносния за държавата туристически район.

Спомням си го това "военно обучение" в училище - беше си жива пародия - водеше ни го "Киро Паниката", един изкукал полковник, дето ни караше в класната стая да тресваме с приклад на манлихера по пода "при нозе", а после на лагера в Говедарци тичахме с противогази по едни горички и викахме "ура" до изнемога - това си беше "военното", там пропуших, на това ме научи. после даже и в Университета имаше ОЗННС (или нещо такова) - демек Защита на населението от нам кво си - и пак един кукундел ни даваше задачки от сорта "като падне бомба с еди колко си килотона в центъра на София в радиус на колко км ще са пораженията от светлинната, ударната и радиационната вълна и колко хиляди ще загинат първата минута и еди-коя си минута" - пълна гаргара. Гледал съм американски филми за такива школи, нещо като бойскаути, но си ги готвят истински военни и момчетата го приемат насериозно; не е само да можеш да стреляш, просто ти са необходими поне 3 месеца, според мен, за да станеш що-годе войник.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мисля така за граничните полицаи (или за полицаите?) - че са основно заети да въртят "бизнеса с имигранти", по-скоро мисля или се убеждавам все повече, че големия брой навлезнали нелегални се дължи на пропуски и малфукции на системата (вижте изцепките и неадекватността на  г-жа Министърката и си правете изводи)

През слънчевият и топъл ноември 2015 година си направих една почивка на Резово (всъщност обикалях из Южното черноморие, но се прибирах в хотела в Резово за да нощувам). Без да знам  кой отсяда в хотела в Резово, си резервирах стая в него предварително. Когато отидох на място , разбрах, че в хотела отсядат полицаите (Не бих си резервирал този хотел, ако знаех, че там са настанени полицаите- просто като повечето хора в България си имах предразсъдъци)
Да обаче се оказа, че предразсъдъците ми са бая погрешни. От разговорите с част от полицаите разбрах, че са обикновени хора (като всички българи) - в мнозинството си скромни и възпитани (е имаше такива, които не поздравяваха, но такива има и на работата ми , и в моя блок, "мърша има във всяко стадо" както се казва), и честно изпъляващи службата си, освен това страдащи, че са отделени от семействатата си (комадироват ги за по една седмица - след което се сменят) 

Но сега като се замисля, тези хора може да не са били са точно гранични полицаи, а редови, които ги командироват на границата  (имаше една ротация, при която дойде нова група полицаи от Кърждали, ама какви са били там в Кърджали- не знам). И като говорим за войска - през втората вечер от престоя пристигнаха и военни полицаи, и същите оставаха там и през следващите дни.

 

ПС

Друг е въпросът, че точно на Резово не знам как може да се пресече границата по това време -1 отсреща има военно присъствие на братята турци, 2 всички пътища и пътеки минават през Резово, местните не са балами, а дори и някой от тях да е в играта, то най-вече има доста външни - я почиващи, я риболовци,  които бройкат, гледат и зяпат и ако видят някой арабин или група такива, веднага ще ги изпеят.

(през есента много риболовци - лодкаджии от цяла България ходят на Резово  за да хванат големите риби/големия улов - есента е сезонът на пасажите на почти всички риби в морето и реката)

В тая връзка, бая се чудих защо има толкова много полицаи в региона.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В момента има немалко държави без армия, включително и такива които не са в някакъв съюз (никой не е поел задължението да ги брани), и не ми е извстно някой да ги е завладял, или да се е опитвал да ги завладее

Та мислете малко по-иначе и по-широко (вярно че защитниците сте консерватотори и мисленето по-иначе принципно не ви е "силата", както се казва, ама все пак може да се опита)

Има и немалко страни с армии по-малки от нашата (нали се сещате) = и пак същото..

То по тази логика Косово следваше да въведе задължителна 6 или 8- годишна  военна служба, за да създаде паритет със Сърбия, а ако Сърбия влезе в НАТО преди Косово, то по логиката "страх лозе пази" следва на всяконовородено косоварче да зачисляват по два автомата Калашников..

Някак си нещата не са както трябва в тая логика..

Редактирано от nik1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Quote

Днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган заплаши да пусне милионите бежанци, които се намират в Турция, в страните от ЕС, предаде AFP.
По време на реч в Анкара Ердоган разкритикува политиката на западните страни по отношение на бежанската криза. „На челото ни не пише „идиоти“. Ще бъдем търпеливи, но когато се наложи, ще направим каквото трябва. Не мислете, че самолетите и автобусите са там напразно“, заявил е Ердоган.
Той е признал, че през ноември е заплашил европейските лидери с възможността Турция да пусне бежанците в ЕС.
„Гордея се с това, което казах. Трябва да защитаваме правата на Турция и на бежанците. Казахме на европейците: „съжаляваме, но ще отворим вратите и ще кажем довиждане на мигрантите“, посочил е той по време на днешната си реч.

Само ще оставя това тук. А вие пак ми обяснете как няма смисъл от армия и всичко е ок, щото Турця е в НАТО и ше ни пази.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 часа, nik1 said:

В момента има немалко държави без армия, включително и такива които не са в някакъв съюз (никой не е поел задължението да ги брани), и не ми е извстно някой да ги е завладял, или да се е опитвал да ги завладее

Та мислете малко по-иначе и по-широко (вярно че защитниците сте консерватотори и мисленето по-иначе принципно не ви е "силата", както се казва, ама все пак може да се опита)

Има и немалко страни с армии по-малки от нашата (нали се сещате) = и пак същото..

То по тази логика Косово следваше да въведе задължителна 6 или 8- годишна  военна служба, за да създаде паритет със Сърбия, а ако Сърбия влезе в НАТО преди Косово, то по логиката "страх лозе пази" следва на всяконовородено косоварче да зачисляват по два автомата Калашников..

Някак си нещата не са както трябва в тая логика..

Не са както трябва ама в твойта логика. Има държави без армия? Има - Коста Рика. Като сме на нейното геополитическо положение и ние можем без армия. Тя също има и най-големият резерват за папагали в света - 1/4 от територията й е такава. 

То има и държави, които нямат и държава вече и дори и тях ги няма. Уверено вървите по тоя път, като гледам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Проблемите" на държавата са от това, че сме окупирани. От там произтичат всички основни проблеми. Преди органа за вземане на решения беше цк на бкп и политбюро, той вземаше управленски решения. Сега ние имаме само изпълнителна власт, нямаме орган за вземане на решения. Затова и държавата, като такава, не може да решава кое да се развива, инвестира. Погледнете законите и конституцията. В момента на планетата има няколко независими, няколко полузависими и много зависими "държави". Германия не е от независимите, ние също.

За армията, ворфи, ... ами не си служил българската армия. служил си, когато държавата вече е превзета. Средата на 90те и нататък. и определено след 89г. Ще споделя нещо от първа ръка. Служех в команден пункт  на пво за югоизточна бг. и сме вдигали самолети дори за ято птици идващи от турция. та от този пункт под земята, понеже разполагах със радиостанции и антени, реших да пробвам едно ново RFT (немско радио). Обадих се на едни руснаци любители, аз дълги години съм бил в радиоклуба и знаех какво правя. Чуха ме, разменихме оценки на сигнала, най-много минута излъчване и върнах всичко както си беше, още 1-2 мин. До петата минута дежурния по свръзки офицер се появи. Уж случайно, как е, що е, но аз го виждам как оглежда станцията и кабелите на антените. Смятай какъв контрол на ефира. Ако бях се отпуснал да излъчвам пет минути щяха да ме хванат с микрофона в ръка и не ми се мисли как щях да го отнеса.

Армията е различно от полицията. ама много различно. Армията е за отпор на голям, въоръжен и организиран противник, докато полицията пази обществения ред. Съответно и обучението е коренно различно. Неадекватно е полицаи да охраняват граница. Неадекватно е изобщо да се пускат да минат границата без документи, на тълпа и пр. Това е пълен абсурд. Що не влязат така в иран или америка.

И армията не е за да се равнява с най-силните армии. Тя е за да даде адекватен отпор. Все пак не всички са луди да тръгнат на пълномащабна въоръжена програма. Но влиза турски самолет, нашите са готови да го прехванат. И това са едни постоянни "проверки" - дребни нарушения на възд.пространство. Да видят колко бързо реагираме, как, с каква техника и пр. И те и ние. Аз познавам десантчици, които са подготвяни сериозно за диверсионни действия в тила на турция. Ако се наложи. 

А сега света е друг. И никога през историята армията не е била излишна. Света винаги е бил турска баня. А армията е последния бастион на държавноста. Пък че някои били без армия - историята ще покаже.

 

Аз съм за задължителна армия. Щом данъците могат да са задължителни, що да не и казармата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Косово? Това е пристанището на америка за вкарване на дрога в европа. Една отцепена от америка територия за нейни си цели. Ние контролираме ли какво вкарват тук американците - и те толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, КГ125 said:

Не са както трябва ама в твойта логика. Има държави без армия? Има - Коста Рика. Като сме на нейното геополитическо положение и ние можем без армия. Тя също има и най-големият резерват за папагали в света - 1/4 от територията й е такава. 

То има и държави, които нямат и държава вече и дори и тях ги няма. Уверено вървите по тоя път, като гледам. 

+ Лихтенщайн (няма договор за защита с никого) + поне още 9 държави (имащи или не договори за защита с други страни)

--------------------------------------------

Аз не твърдя че не трябва да имаме армия, вие твърдите че трябва да създадем паритет спрямо всички съседи, особено визирайки гласно или не Турция.

Разбирам в момента че и ти "въртиш"и дърпаш в тази посока

Това  е сбъркана работа, както и да го гледаме:
1. Няма как седем милионна държава да осигури военен паритет спрямо 120 милионните си съседи , хеле да реши да се защитава сама и еднолично (мислете и за това което написах за Косово)
2. С поне трима от съседите си България е военно-политически съюзник (съюзите са за това,държавите да се пазят взаимно, а не да се нападат, ако мислиш обратното -то аз не виждам кое ти е наред в логиката и разбиранията).
3  Живеем в Европа , а Европа си е съдалала и изградила различни механизми за предотратяване на военните конфликти и опитите за прекрояването на границите (някои хора живеят  в 912 година, в 1912 година и то като забравят че тогава сме в съюз, най-вече забравят уроците от 1913 година, и/или живеят в 1982 година)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, nik1 said:

Та мислете малко по-иначе и по-широко (вярно че защитниците сте консерватотори и мисленето по-иначе принципно не ви е "силата", както се казва, ама все пак може да се опита)

Удари под кръста и ритане по кокалчетата, кофти игра, играй си я сам.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ник1, изглежда пишеш за една друга европа. щото в европа, а и къде ли не, войни са се водили, водят се, и както върви пак ще се водят.

за паритета си прав, с турция паритет едва ли ще постигнем. армията е за възможност за ответен удар, паритет и превъзходство са по-високи категории. Ако го сведа до нещо познато - човек може да е дребен, но да отвръща на нападка. така че да не си заслужава търкала. Тя и котката един шут и трябва, но дере и хапе. илюзия е да се мисли за паритет с турция поне в близко бъдеще. но не означава че трябва да си търсим вазелин.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, Б. Киров said:

Удари под кръста и ритане по кокалчетата, кофти игра, играй си я сам.

Вадиш думите от контекста. Не визирах теб, а КГ125, Фружин, Сируис и компания (аз дискутирам и най-вече спора с тях отдавна)

(ти написа че си готов да си смениш мнението, т.е поне демонстрираш че не си "консерва", а "центрист" защо се засягаш?,Или.. защо ме мислиш за толкова тъп и неук, че не разбирам какво пиша? :) )

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, nik1 said:

Не визирах теб, а КГ125, Фружин, Сируис и компания (аз дискутирам и най-вече спора с тях отдавна)

/ти написа че си готов да си смениш мнението, т.е демострираш че не си "консерва", защо се засягаш?/

Не мисля за тях това, не е начин да водим спор, Ник, не става въпрос лично за мен. Да, бяха ти силни доводите, уважение за това, обаче просто има някакви неписани правила, иначе става меле, дори и феновете в Борисовата градина пред стадиона не спорят на лична основа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ник1, не се вкарвай в етикетно мислене. нещата не са като две и две.

то по принцип окупирана страна не може да има армия. или ще има нещо, на което да казва армия.

преди да имаме армия, ще трябва да си върнем поне от части суверенитета. и тук има още едно интересно нещо. ние загубихме суверенитет не с оръжие. и това е и един от начините да си го върнем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Междувременно да отразим промяната в позициите:

За военна подготовка на младежите ПО ТЯХНО ЖЕЛАНИЕ: трима, сириус, Киров, КГ125

Неутрални - двама: Шпага и Дорис

Против - осем: те си знаят

 

От последния пост на Warlord виждам, че съотношението се променя

за - 4

неутрални - 2

против - 7

може да съм пропуснал или сгрешил, коригирайте ме

П-С. Държа да уточня, Киров е "за", но по принцип, след като се даде пълна гласност и яснота за начина, финансирането и т.н, и след обществен дебат, а не направени набързо и натъмно закончета и наредби от чиновници и политици - благодарение мнението на Ник.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Б. Киров said:

Не мисля за тях това, не е начин да водим спор, Ник, не става въпрос лично за мен. Да, бяха ти силни доводите, уважение за това, обаче просто има някакви неписани правила, иначе става меле, дори и феновете в Борисовата градина пред стадиона не спорят на лична основа.

Аз така си споря с КГ125, а спорът съвсем не е на лична основа, а на принадлежност (както при феновете :))

ПС Много по-малко "лично" е да кажеш на някои консерватор (има теми в които сме се тествали кой какъв е :) )- "пич, защо не погледнеш нещата от друга страна, нещата не са черно-бели", отколкото в спора да споменаваш думи като "вазелин", "нагъзване", и "толерастия", отнасящи и засягащи директно или индиректно  по-либералните идеи, които опонентите защитават . Справка: в тази тема, предишната страница имаше "вазелин"

/Та ако сме принципни трябва да правим и забележки на този тип коментари  и "спорене"/,

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, nik1 said:

Аз така си споря с КГ125, а спорът съвсем не е на лична основа, а на принадлежност (както при феновете :))

ПС Много по-малко "лично" е да кажеш на някои консерватор (има теми в които сме се тествали кой какъв е :) )- "пич, защо не погледнеш нещата от друга страна, нещата не са черно-бели", отколкото в спора да споменаваш думи като "вазелин", "нагъзване", и "толерастия", отнасящи и засягащи директно или индиректно  по-либералните идеи, които опонентите защитават . Справка: в тази тема, предишната страница имаше "вазелин"

/Та ако сме принципни трябва да правим и забележки на този тип коментари  и "спорене"/,

 

Съгласен съм:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, nik1 said:

+ Лихтенщайн (няма договор за защита с никого) + поне още 9 държави (имащи или не договори за защита с други страни)

--------------------------------------------

Аз не твърдя че не трябва да имаме армия, вие твърдите че трябва да създадем паритет спрямо всички съседи, особено визирайки гласно или не Турция.

Разбирам в момента че и ти "въртиш"и дърпаш в тази посока

Това  е сбъркана работа, както и да го гледаме:
1. Няма как седем милионна държава да осигури военен паритет спрямо 120 милионните си съседи , хеле да реши да се защитава сама и еднолично (мислете и за това което написах за Косово)
2. С поне трима от съседите си България е военно-политически съюзник (съюзите са за това,държавите да се пазят взаимно, а не да се нападат, ако мислиш обратното -то аз не виждам кое ти е наред в логиката и разбиранията).
3  Живеем в Европа , а Европа си е съдалала и изградила различни механизми за предотратяване на военните конфликти и опитите за прекрояването на границите (някои хора живеят  в 912 година, в 1912 година и то като забравят че тогава сме в съюз, най-вече забравят уроците от 1913 година, и/или живеят в 1982 година)

 

Всичко това с нищо не пречи на добрата армия, само увеличава тежестта в съюзите ни. Вкл. и затруднява изгонването ни от такива! 

 

А 1913 г. има един голям, огромен урок. Ако България тогава нямаше армия, щеше да бъде разкъсана изцяло от съседите. Тя съществува само защото успя да спре сърбите и гърците. 

Всички други държано политически фактори бяха загинали: 

- големият съюзник, Русия, ни предаде и то как;

- съседните съюзници ни използваха като маша и после ни метнаха в задния двор; 

- дипломацията ни пропадна не само по отношение на приоритетите си, а и като дипломация; сигурен съм, че дипломатическите школи на съседите оттогава досега ни изучават със смях. 

- държавнит глава го преметнаха като на "Магурата"; 

Остана само армията  - сиреч обединеният въоръжен народ. Иначе щяхте да видите как Филипополис говори гръцки. 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мхм, а само допреди няколко месеца сме били в общ съюз с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, КГ125 said:

Всичко това с нищо не пречи на добрата армия, само увеличава тежестта в съюзите ни. Вкл. и затруднява изгонването ни от такива! 

 

А 1913 г. има един голям, огромен урок. Ако България тогава нямаше армия, щеше да бъде разкъсана изцяло от съседите. Тя съществува само защото успя да спре сърбите и гърците. 

Всички други държано политически фактори бяха загинали: 

- големият съюзник, Русия, ни предаде и то как;

- съседните съюзници ни използваха като маша и после ни метнаха в задния двор; 

- дипломацията ни пропадна не само по отношение на приоритетите си, а и като дипломация; сигурен съм, че дипломатическите школи на съседите оттогава досега ни изучават със смях. 

- държавнит глава го преметнаха като на "Магурата"; 

Остана само армията  - сиреч обединеният въоръжен народ. Иначе щяхте да видите как Филипополис говори гръцки. 

Брей, ти  нямаш свян да пишеш неверни неща и откровени неистини (ей сега е лично- от адвокат какво да очакваш)

Ако в 1913 година България нямаше армия, то нямаше да нападне Сърбия и Гърция, а щеще да търси посредничеството на арбитъра.

 

И не, не е  вярно че Русия ни е предала (не си честен това  го доказах в онази тема преди  3 години,та ти мълчеше, защото нямаше какво да кажеш..Всички замълчахте!!!!!)

Истината е една (и тя се знае)!!!!!:

Русия  определя дата за арбитража, само дето нашите тъпи, шибани, малоумни,и страхливи политици "забравят"  да хванат влака за Петербург. И след десетките височайщи "напомняния" и предупреждения да не предприемат нищо на своя глава, решават да атакуват едновременно сръбските и гръцки позиции!!!

(Какво трябваше да направи Императора според теб  като официален  арбитър в този случай, ако не да ни тегли една майна!!!!!!! И аз да бях на негово място- и аз щях да ви тегля една майна - на луди и тъпи хора не може да се има доверие до безкрай, естествено че ще заложа на по-добрия кон!)

-------------------------

Ако си бяхме изиграли картите щяхме да имаме Лъвския Пай, ама на сега- някой ми сра в гащите!

 

Редактирано от nik1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, vorfax said:

Представата за казармата придобива вече някакви романтични и/или рамбовски измерения у хора, които най-вероятно никога не са стъпвали в нея.

Да, има го този момент. Някои си мислят, че в казармата обучението е като във Френския чуждестранен легион, като в манастира "Шао Лин" или поне - като в лагер на скаути. Е, не е така. Патроните се пестят, стреля се изключително рядко и по съвсем малко! Ученията на полигоните са пълни пародии, само мизерията не е пародийна. Но ако сте живяли на общежитие като студенти, в казармата нищо не би могло да ви учуди. 

Ще допълня казаното от Ворфакс...

След края на военната си служба много хора носят камуфлажни дрехи. Едни - бившите военни - по навик. А други - понеже никога не са носили. Примерно - онези, които сме били обличани в униформи от времето на балканските войни, от времето преди появата (в нашата наборна армия) на камуфлажните дрехи и бронежилетките.  

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бай Неделине, това БЕШЕ! В БНА. 

Говорим за нещо съвсем друго, лишено от глупостите на миналото. Те бяха функция на оня закостенял и линейно организиран строй. 

Говорим за нещо съвсем друго, опростено, лишено от фатмащина, с наблягане на позитивната, а не диктаторската мотивация, със силен акцент над обучението и резултатите от него, а не със черните бордюри и подстриганите лехички на казармите. 

Не е никак трудно - такава е била българската армия до края на 40-тте години. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хаха! "Нещо друго, коренно различно! И лишено от глупостите на миналото..."!

Глупостите много често не остават в миналото, за съжаление. И историята го доказва всеки ден. 

Докато в днешната армия (била тя наборна или професионална!) все още стоят хората, служили в "едни други времена", нищо старо (колкото и да е глупаво!) не може да бъде забравено. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 5 часа, sirius said:

За армията, ворфи, ... ами не си служил българската армия.

Разбирам за какво говориш. Ти описваш подготовката на мъжете за реални бойни действия, защото такава е била тогавашната конюнктура. Когато аз служех бях обучаван държан с идеята, че няма да ходя на война. Времената са много различни. Едно време, ако нацията ти не умее да се бие с меч е била загубена. Сега трябва ли да владея боя с меч, сабя или ятаган? Не. И по тая логика сега не ми трябва да ходя в казарма за да уча това, което ти си учил преди 30 години.

Преди 5 часа, sirius said:

А сега света е друг. И никога през историята армията не е била излишна.

Съгласен съм. Но защо игнорираш армията на НАТО? Тя е нашата армия. Тя е съюзническа армия. Ние плащаме луди пари за това. Нима едно време не сме правили същото за всяка "наша" велика битка? Малко е подминавано, но непрекъснато сме купували наемници, племена, обещавали сме злато и земи, за да защитават нашите интереси. Ето, че сега ситуацията е същата, откъде идва паниката, тогава?

Преди 5 часа, sirius said:

Неадекватно е полицаи да охраняват граница. Неадекватно е изобщо да се пускат да минат границата без документи, на тълпа и пр. Това е пълен абсурд. Що не влязат така в иран или америка.

Не е. Четох, че 1300 граничари са били уволнени последните години, а сега толкова се наложило да бъдат командировани. Това е простотия на управниците.

Питам, обаче, при наличието на мащабна емиграция на младите българи в чужбина, до какво ще доведе една задължителна казарма или пък намаляване на заплатите на всички (или повишаване данъците на всички, все същия ефект) при мераклии вместо да работят в производството и услугите да се учат да убиват? България ще стане още по-неприятно място за живеене и още повече млади хора ще се изселят. С това заплатите ще паднат още повече, данъците ще нараснат още повече, но пак няма да е достатъчно да спре задлъжняването с няколко милиарда лева/евро/долара годишно.

Имаше една мисъл, че свободата на човек се разпростира до там от какво да умре. Вие, дето сте "за" излишен харчлък, обричате всички бъдещи поколения с прогресивно и необратимо, подчертавам на необратимо, темпо България да стане гето от старци, цигани и малцина кретащи да работят за жълти стотинки, но без финансовите възможности да имат деца. Някак не се ли замисляте, не ви ли е гузно, да подписвате тази смъртна присъда, с мерака байганьовски да се блъскаме в гърдите, че имаме обучени убийци, които половината държави в Европа могат да унищожат за броени часове?

Редактирано от vorfax
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...