Отиди на
Форум "Наука"

"Идея: всички младежи в запаса на армията."


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Човек будува на много места - на пост, по барове, а може и на австрийската граница подгонен от едни, които не си задават въпроса трябва ли им армия. 

А, в последния случай дори и не знае къде са близките му. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

И не искам да разочаровам фантазиите на някои хора, но класическата армия е вече неефективен и стар инструмент за водене на война. Намираме се във високотехнологичен век, в който можеш да сринеш една държава по много по-елегантни начини.

Да вземем пример с Русия. Нахлу в Украйна. Но никой не й се противопостави с армия. В момента Русия е в икономическа криза, магазините се изпразват, слагат гривни против кражба на всеки салам, дупката в бюджета е огромна. Причината - санкциите от Европа и САЩ + цената на барел петрол, която падна от 100 на 20$, защото ОПЕК и САЩ поддържат високо производство.

Сега се водят войни чрез сриване на електронни системи за управление, дронове и подобни.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като гледам как някои слагат плюсчета на изпадналите в логорея (словесна диария) противници на казармата, нивото на форума спада драстично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То с такива ПРОказармени мнения нивото в този форум никога не е било високо :D Не си придавай важност.

Редактирано от heimy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ти как предлагаш да ги победим тия от горния клип? Като им наложим санкции? Или президента изрази "дълбока загриженост"?

И понеже се досещам, че ти си мислиш, че това е някъде на майната си и нас не ни засяга, ето ти Пазарджик. Утре тия като почнат да режат глави какво ще правим?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Аз обаче знам! Ще изпратим тия юнаци да ни бранят!

1403880395_7b876a822aa1777f2b594c8fc9f67

И аз да разкажа един виц, няма само Галахад я.

Сидим си ние в окопите, гримираме се и си говорим за плетки и мъже, и в тоя момент атака! Поглеждам аз врагът, а той един рус висок красавиц. И му викам- Ей готин искаш ли да се позабавляваме както свърши всичко това? А той ми вика- Къш бе педерас! И му викам- Ааа, не с такъв тон красавецо и му метнах гальовно една граната.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Боже, мили. Толкова много го рекламират тоя форум, че бил най-големият за наука, а наука и критично мислене липсват...

Само някакви инфантилни мнения и разсъждения.

Както Kramer каза, нивото му наистина е ниско.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Хейми, айде ще ти го обясня по издълбоко. Ти разсъждаваш като американец. САЩ могат да водят модерна война, защото имат модерно високотехнологично оръжие, ние нямаме такова. САЩ могат да налагат ембарго, защото са силна икономика-ние не можем защото икономиката ни е мизерна и няма да има никакъв смисъл.

Така че, това което ни очаква е война както в Сирия, а не войните които САЩ водят. Капиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво означава "Ти размишляваш като американец"? Със същата сила мога да кажа, че ти размишляваш като русофил?

Нима да изпратиш хиляди необучени и със слаб тренинг деца на война е евтина и ефективна политика?

Трябва да си много тъп, за да сметнеш, че 6 месеца или 2 години ще превърне един пубер в машина за убиване.

Това, което ти искаш се нарича професионална армия. Но не като нашата, която се състои от мързеливи дебелаци...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радетелите за казарма използват един единствен пазарен мотив, който съществува от зората на човечеството. Те имат нужда да посочат заплаха и пробутват казармата като решение за този страх. В замяна искат пари. Нещо като индулгенция - дай си парите и няма да гориш в Ада. Продавачи на надежда. Даже не си дават сметка колко наивно звучат. Но изглежда изпростаченото ни общество е мерило за "висотата" на техните аргументи. На прост народ му е достатъчен прост довод. Аз лично не се чувствам достатъчно прост и се обиждам, когато ме контрират с фрази от рода "пари ще се намерят" и "вървете да ставате войници, че арабите ще минат границите и ще започнат да стрелят по нас".

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Разсъждаваш като американец в смисъл възприемаш себе си за гражданин на САЩ и разсъждаваш така, сякаш столица на България е Вашингтон, а Ню Йорк най големия български град. Ти гледаш по телевизията как воюва американската армия и априори приемаш, че и българската е такава. Следиш изкъсо какво става в САЩ и започваш да възприемаш нещата така, сякаш САЩ е най западната област на България.

Гледаш един умен и знаещ американски анализатор и той казва "Днес войната трябва да се води с високотехнологични средства". И си мислиш-Този умен човек е прав! Обаче ти не отчиташ, че това той го казва за тяхната армия, която има маса пари, а не за нашата.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стига си обсъждал мен. Стига с тия ad hominem аргументи.

Обясни как 6 месеца в казармата ще подготвят индивиди все още в пубертета за война? Или начинът на действие е следния: даваме на някакви без никакви умения и опит скъпа екипировка и каквото се случи... Много ефективно :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, heimy said:

Стига си обсъждал мен. Стига с тия ad hominem аргументи.

Обясни как 6 месеца в казармата ще подготвят индивиди все още в пубертета за война? Или начинът на действие е следния: даваме на някакви без никакви умения и опит скъпа екипировка и каквото се случи... Много ефективно :D

Казармаджиите твърдят, че ако не влезеш в казарма няма да знаеш как да държиш пушка. В същото време аз вече им посочих:

  • 130 00 ловци, официално, щото без билет може и да са повечето
  • 50 000 полицаи (осми В СВЕТА по брой на глава на населението)
  • 150 000 въоръжени служители в охранителните фирми
  • 37 100 професионални войници (между другото, след Освобождението България е имала по-малка армия - в края на 1878 г. Българската земска войска има в състава си общо 31 400 души)
  • Граничари

Показват ми някакви бурки, някакъв митинг, и аз трябва да се стресна и да ида в запаса, да спазвам вечерен час, за да не ме заговори някой талибан и да се оглеждам дали не върви някой подире ми. Съжалявам, имам си по-сериозни проблеми. Пред вас са извънземните и холестерола на котката ми. Наредете се на опашка! И не на последно място, искам да ви кажа, че на село съм убил и разфасовал достатъчно животни, че да знам какво съпротивление оказва месото и костите и никаква казарма не ми е нужна за да убия някой, който заплашва моя живот или този на близките ми.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като млад студент веднъж пътувах със студенти-курсанти от едно от военните училища. Тъй като изучавах естествени науки, ми беше интересно да разбера какво учат те. Оказва се, че се опитват да им прилеят много приложни знания, които са преподавали и на мен - как да се пазят от нападение с биологични оръжия, симптоми и оказване на първа помощ. Как да се предпазват от химически атаки. Как дасе предпазват от ядрени атаки, както и радиология и дозиметрия. Все полезни неща.

Обаче курсантите и бъдещите военни не са много интелигентни. Те не са там, за да се подготвят за реална ситуация. Цитирам дословно какво ми споделиха:

"Ние сме се записали да стреляме и да гърмим, а те ни карат да учим някакви ненужни физики, химии, биологии..."

А тук администраторите на този форум очакват от подобни военни да защитават населението. Те собствения си живот не могат да защитят :D

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Хейми. Ти история чел ли си? Ако не си няма проблем да те ограмотя. Българската армия участваща в балканските войни, и ПСВ е била наборна и се е справила прекрасно. Германската армия-най добрата армия в света също е била наборна. О Боже, дори американската армия е била наборна!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПП: А, и още нещо се сетих. В казармата имах 2-3 стрелби. Легнах, прицелих се и дръннах мишената. Бях доста точен, за което капитана ме похвали и стоеше до мен за наставления. Знаех вече, че се мери с една идея по-високо, така че реално НИЩО не научих. Единия случай капитана с бинокъла ми каза, че автомата бие леко вдясно и компенсирах малко. Та, никаква казарма не ми беше нужна за да стрелям. Първият ми изстрел не се различаваше особено от последния ми. Автомата не е като ви6уто образование, престанете да си придавате важност пагони разни, под прикритие ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нейми, а ти как ще обясниш възможноста да дадем (ние като българи) отпор на някой, в случай че решим да се стигне до там? 

Народа е последната степен на отбрана на държава. След всички рафинирани и полурафинирани методи, в крайна сметка се опира до бой. И на лично ниво е така, говориш, убеждаваш, лишаваш от това и онова (ако можеш), но ако не сработи се стига до бой. Той винаги сработва. Затова и войната е продължение на политиката - най-крайната мярка, залога живот или смърт. Армията не е само умения, тя е и дисциплина. И когато един народ може да се мобилизира и да даде отпор, в случай на нужда, с него се съобразяват. Това е да имаш Народна армия. Народа вади мъжете в някаква възраст, мобилизира ги и дава отпор. Има тази възможност, защото са минали дисциплинарния курс в армията. В казармата не е леко точно заради това, да вдигне нивото на поносимост на лигльовците. И да направи от тях нещо, което да е способно да даде отпор и да не се спаружва като види противник. Това става с тренировка, като във всяка спортна зала. 

Народа е последния бастион на суверенитета си и като такъв би трябвало да има възможност да се мобилизира (в армия) и да си защити правото да се нарича народ и да има държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sirius, последните ми два коментара в темата дават отговор на въпросът ти как българи могат да окажат отпор, при това професионален.

Искам обаче да ти припомня как Германия го е направила след Първата световна война. Тя няма право да има армия и какво прави? Прави точно това, което в момента е модно и популярно, даже сред жените - гимнастически салони, бодибилдинг, фитнес.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ворфаксе, ти можеш ли да тичаш? Мажеш! Айде сега бегом да подобриш олимпийския рекорд. Това, че можеш да стреляш не е всичко което е нужно да знае един войник. За да си войник трябва да знаеш много повече от това да стреляш. Имам няколко военни учебника от преди 1944, които имат вече библиографска стойност. Бих ви ги пуснал, но така или иначе няма да прочетете нищо. Затова само ще кажа, че там има МНОГО неща. Като се почне от това да обясняват, какво е род и Родина, до описание на държавния строй през история, анатомия, първа помощ, психология и мноооого друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, вече споменах, че имам военни в рода. Попадал съм и на такива книги. Полезни са, ако трябва да намериш поток и да маскираш камион. Не е редно една информация да бъде наречена безполезна, защото няма безполезна информация, но тези знания в днешната конюнктура са маловажни и безполезни.

И ако ще чакам казармата да ме учат на психология, история и ботаника... кажи баце, военен ли си, защото толкова малоумни коментари в този форум досега не съм чел?

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеално. Понеже в началото на 20 век хората са се биели с подръчни средства и с елементарни оборудване, значи и сега можем да го направим.

Подобни аргументи ме карат да се смея :D

Това не ви е бой с пръчки за начинаещи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайки си прави цялостни изводи от нецялостна извадка, първо. И второ, армията е инструмента за пренастройка - от/чрез мерака за пуцане (и други средства) да направи от охлюва боец. Такъв, че да не се панира в реална обстановка, да знае какво да прави, а това означава и да запази дисциплина. И това нито е лесно за офицерския състав, нито е приятно за наборника. Ама така стават хубавите работи.

Пък и нашето положение сега е толкова зле, че имаме да оправим доста важни неща преди армията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ворфи, армията е и дисциплина. Изглежда това нещо се пропуска. Може да имаш всичко, но нямаш ли дисциплина в армията, нямаш нищо. Не е само точна стрелба и боравене с оръжие и техника.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...