Отиди на
Форум "Наука"

"Идея: всички младежи в запаса на армията."


Recommended Posts

  • Потребител

vorfax, по-горе пишеш и за нищонеправенето, т.е. мързела у военните. Че то за многохилядната история на човечеството ти за войник-орач чувал ли си? Има си разделение - пчели-пазачи, пчели-работнички и пр. Природата го е обусловила.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

И после - какво значи мързел? Това е все едно да кажеш на орача - "ти що не воюваш, бе?"

Удивително колко много заблуди са натрупани по тези въпроси, които в миналото са били толкова ясни, че повече не може да бъде. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говорех за отражението върху икономиката. Безработните цигани ги ангажират с работа за да имат право на помощи. А когато един българин взема пари за да не прави нищо, това за теб е природно обусловено :biggrin:

Между другото българската армия е последният бастион на етническа дискриминация, макар турците да прокараха доста свои. Май само като гвардейци не могат да пробият. КГ125 как ще коментираш високите постове на турци в българската армия? Питам те, защото ти очакваш скоро Турция да обяви война на България.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като почна перестройката, руснаците изпратиха един журналист който постъпи доброволец в американската армия(Форт Браг) да опише в "Огоньок " каквото види.И американците имаха журналист  в руската армия, но той не зная какво писа.Подробно няма да разказвам, а само това което ми направи впечатление.Американците постъпват заради заплащането, имат възможност да завършат образование и обикалят света.За жените ако имат деца, има ясли.Имат възможност да избират от около 10 ястия ,но не помня дали бяха ограничени за количеството.Личното достойнство се пази много.Имало е случай когато сержант казва на новобранец, "От теб ще излезе войник колкото от задника ти снаряд".За тия думи е уволнен.Най интересното е че всяка година(6 мес.?) всички трябва да покриват физически нормативи.Бягане, пътеки и други.Който не успее го уволняват, няма значение какъв чин има.Бригадния генерал бяга за време с 22 годишния юноша.Когато за пръв път въвеждат тия изисквания, много генерали и офицери биват уволнени от армията на САЩ.Сега пише руснака всеки войник се равнява на трима които са служили преди.

Та професионалните войници имат много по добра физическа подготовка и бойни умения от наборните.Но и нашите войници, не бяха беззащитни, те можеха да победят на маршировка, всяка професионалната армия на врага в коя да е точка от земното кълбо.А офицерите и генералитета щеше да ги попилее без остатък по марксизъм-ленинизъм и политическа подготовка.:)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Шпага said:

Извинявайте, че пак се намесвам, след като стана очевидно, че по тази тема нищо не разбирам. Но искам само да ви дам един от многото примери как такива невежи хора като мен -- а те никак не са малко -- ежедневно са подложени на подобни стресиращи писания, като това например:

http://www.vesti.bg/sviat/evropa/evropa-se-vyoryzhava-pred-ruskata-zaplaha-6050364

Мигранти, руснаци, турци... извънземни -- все разни прокоби как някой ни напада. Е, нормално е да си задаваме въпроса "Ми ако наистина ни нападнат, как ще се защитим?"

П.П. Впрочем за всеки случай ще спомена, че не съм русофоб. Дори напротив. Просто тази статийка ми попадна днес, затова я давам за пример.

"През тази година ръстът на отбранителните разходи в ЕС е достигнал 8,3%. През последните 20 години европейските държави съкращаваха тези разходи, но сега те отново активно развиват своите военни програми."

Шпага, тази информация която цитираш или е написано нарочно подвеждащо невярно, или от небрежност на автора й така, че се получава неяснота, защото така казано излиза че процента на военни разходи е 8,3%, което е абсолютна лъжа - вероятно авторът може да се измъкне с обяснение, че е имал предвид досегашните 2 и половина процента от БВП са се увеличили с цитираните 8; но 8 процента от 2,5 е 0,2 процента, значи истината е че сега процентите на европейските страни стават 2,7 и ето ти подвеждаща информация

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Frujin Assen said:

Хейми, виж ми подписа! Чисто статистически, няма как всички да работят програмисти, някой трябва и да оре на нивата, а друг да работи на струга. Това, че 5% от работещите получават добри заплати, не означава, че всеки един от другите 95% може да се набута при тях. Затова има и понятие като средна работна заплата и други понятия в статистиката. Затова и се казва еди колко си процента вземат заплата до толкова лева, еди колко си до еди колко си...

Не може всички да са началници, някой трябва и да работи!

Последното което си написал е точно това за което говорех. За "новите хора" бедните заемат място между еуглена и чехълче. Те, (а както виждам и ти) искрено презирате бедните, смятайки, че всеки който получава по малко пари от вас е низше създание недостойно за нищо друго освен за ненавист и презрение.

Именно! Аз също не съм в тази сфера. Обидно ми е, че трудът ми е подценяван, а всъщото време е значим. И не мога да разбера защо военните и полицаите трябва да се третират с по-специално отношение от нормалните хора...

Обидно ми е защото, основният мотив за получаването на тези привилегии е, че си залагат живота, трудът им е опасен. Но моят труд и труда на колегите ми също е опасен. Всеки ден работим в проби, които имат бактерии, вируси, ХИВ, хепатитни вируси и други хубави неща. Рискът да се заразиш с нещо не приятно е огромен, особено в български условия. Но трудът на колегите се оценява на 350-400 лв без нищо повече...

А нека бъдем честни. Полицаите ни са дебели търтеи. Те са в изключително лоша физическа форма и дори не знам как са издържали физическите тестове. Аз мога да ги надбягам с изключителна лекота.

Редактирано от heimy
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знаеш ли... парадоксално, но трудът ти бива подценяван (и това е едно от големите престъпления на нашето, хм, време) точно защото се води политика, която не подържа държавността и армията в частност. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво лошо имав това мъжете да се депилират и фризират?

Иначе нужна е професионална армия, не лаици. Вие бихте ли дали на лаик да ви оперира простата? Щото аз не. Така както искам само професионалисти да ме пазят. Ей, по-просто нещо от военен няма, това е.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, alvassareiro said:

И какво лошо имав това мъжете да се депилират и фризират?

Иначе нужна е професионална армия, не лаици. Вие бихте ли дали на лаик да ви оперира простата? Щото аз не. Така както искам само професионалисти да ме пазят. Ей, по-просто нещо от военен няма, това е.

Най-после някой на моето мнение :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 25 минути, alvassareiro said:

И какво лошо имав това мъжете да се депилират и фризират?

Създал Господ мъжа и си казал:

- Хубав е.

После създал жената и рекъл:

- Е, нищо де, ще се гримира, фризира и епилира :biggrin:

http://thecarousel.com/wp-content/uploads/2015/08/elsaBA.jpg

Редактирано от vorfax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 12.02.2016 г. at 23:42, Galahad said:
Преди 3 минути, vorfax said:

Създал Господ мъжа и си казал:

 

 

- На мъжа му трябват мустаци и брада... - и му дал.

- А на жената не й трябват... - и не й дал.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми днес си епилира гърдите, утре дупето, на третия ден дава дупе... Днес не е срамно да си гей. Наскоро имаше и конференция на травеститите в НАТО...

Image_4395116_302.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ние бяхме длъжни да се целуваме с хомоелита на братушките.Като гледам за 40 години нищо не се е променило.

 

 

1298650609_big.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хвърляйки повърхностен поглед в темата чак се учудвам, че иначе ерудирани хора се връзват на поредния false flag пуснат с цел отклоняване на вниманието. Съответно всеки се юрва да си избива комплексите, което е и целта на задачката.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 15 часа, Frujin Assen said:

Ми днес си епилира гърдите, утре дупето, на третия ден дава дупе...

Офтопик: Това обаче е много далеч от истината. Не може модата да определя биологичните ти инстинкти.

Като бях малък колекционирах ключове, защото на село изобилстваше от тях, и баба се притесняваше да не стана крадец. Прибирайки се пък от лозето в тъмна доба се загледах в една светеща шумна кръчма и баба ми предвеща, че ще стана пияница. Да не пресилваме нещата.

Наздраве :beer:

Редактирано от vorfax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност идеята за връщането на наборната армия си намери партия, която да я внесе в парламента. Подразбира се, че въпросната партия постоянно се навърта около гей-парадите. Разбира се за да протестира срещу тях. Но за разлика от обичайните контра-протести срещу някое събитие членовете на тази партия не само провеждат провеждат мероприятието си там където е гей-парада, ами дори се движат в неговата колона - понякога отстрани, понякога в най-голямата навалица. ;)

Та да си се върнем на въпроса. Навремето, преди 1944г. когато се  е внасял някакъв законопроект е трябвало да се посочи откъде ще се вземат пари за реализацията му. Ако не е посочено или предложението за източника на пари не се харесал на депутатите проекта се отхвърлял, дори да е бил прекрасен относно своята си материя. После нещата се променили - започнали да се приемат закони без да е ясно откъде ще се намерят пари за да се реализират. И най-често битието на тези закони се свежда до това да са едни пожелания.

Сега се задава въпросът откъде ще се вземат пари за тази армия. Отговорът е - ще се намерят. Откъде - не е ясно. Значи трябва да се вземат отнякъде. Примерно от детските. Така ще имаме армия, но няма да се раждат деца, което ще рече, че ще имаме армия без войници.

Пита се кой ще иде да служи. Отговаря се, че имало мераклии, ама всеки от отговарящите изключва себе си от мераклиите.

Икономическите последици за държавата ще са много лоши. Тъпата идея е да се въведе задължителна военна служба с опция който не желае да се откупи. Ако държавата е Белгия или Израел добре. Защото ако някой избяга може да загуби гражданство в държава с високи заплати, високи пенсии и големи социално помощи. Не се прави сметка обаче дали доходите в България са като в тези държави. И какво ще загуби българина ако получи повиквателна, но вместо в казармата отиде в чужбина? Ще го лишат от българско гражданство - удоволствието да работи за заплата от 400лв и да има право на пенсия от 100лв седем години след като е умрял?

А какво ще загуби? Разходите за една голяма армия също са големи - трябват униформи, трябва храна, трябва отопление, трябва поддръжка на сградите. Сметнете при дневен порцион от 10 лева за 100 000 души колко прави само храната?

Но загубите за държавата ще са много по-големи. Защото в чужбина ще се изнесат тези, дето работят и плащат данъци. И ако се опасяват, че ако са отишли в друга държава от ЕС може лесно да бъдат върнати в родната казарма, вероятно ще изберат друга дестинация като САЩ, Австралия или ЮАР. Това вече е доста зле, защото ако поне са в ЕС докато го има десятъка има шанс тези, дето са с доход над необлагаемия в някоя западна държава да си плащат данъка тука. Но изнесат ли се извън ЕС, това означава, че държавата ще загуби точно семействата, които са изрядните данъкоплатци. Ше останат пенсионери и малцинства, които по правило не плащат данъци. Тъй че държавата ще трябва да търси пари за тях, макар че не е известно кой ще ги дава, а освен това каквото събере от малцинствата за казармата ще трябва да го издържа и там с още по-високи разходи.

България губи войните не заради политиците, а защото не е правена сметка колко голяма армия може да понесе страната. В двете войни при които губи територии - Междусъюзническата и ПСВ има изключително висок процент на мобилизация спрямо населението на страната. Затова и двата пъти просто издъхва. А икономическия възход на България и Германия е точно по времето, когато заради договорите с победителите след ПСВ армиите им са драстично ограничени. Сиреч една икономически развита държава винаги може да си направи добра армия, но една стопански каталясала държава може да капитулира и без нито един изстрел. Гледам, че някои пишат, че сме васали на САЩ - я да вземат да обяснят кога и как са ни покорили, при положение, че имахме доста голяма армия, а двете страни не са влизали в нито едно сражение?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо от съседна Турция, където наборната армия още е на мода:

Какво става в турските казарми?

Стотици турски войници стават жертва на издевателства в армията. Мнозина не издържат и посягат на живота си. За последните 10 години войниците, сложили край на живота си, са дори повече от загиналите при атентати на ПКК.

900 - толкова са случаите, при които жертвите на насилие в армията са претърпяли тежки травми - психически и физически. Сведенията са на правозащитната организация "Инициатива за правата на войниците", която първа си позволява да наруши мълчанието за издевателствата над войниците в Турция. Става дума както за унизителни за младите войници ритуали, така и за мъчения, водещи не само до физически или психически увреждания, но и до самоубийства. "Вече не знам животни ли сме или хора", казва един от потърпевшите.

Жертвите са стотици

"Това всъщност е само незначителна част от издевателствата в армията. Те са се превърнали в един вид традиция", казва Толга Ислям, който е един от инициаторите на проекта. Десетина от случаите са отнесени към Европейския съд за правата на човека. "Надявам се всички отговорни лица да бъдат наказани и по възможност да получат доживотни присъди, за да не се стига дотам млади хора да загиват, докато отбиват военната си служба", казва Айдън Кантар, чийто син Угур починал миналата година в казармата. "Когато синът ми бе доведен в болницата, устните му бяха издути като кожата на барабан. Изглеждаше така, сякаш е бил попарен с вряла вода, но в медицинското заключение не пишеше нищо подобно."

Маса Абравчъ, чийто син пък се връща инвалид от армията, казва, че не изпитва никаква ненавист спрямо военните. Но е убеден, че в могъщата институция има хора, заслужаващи да бъдат наказани. Жертва на такива е и синът му, на когото в продължение на дни е бил нанасян побой от собствения му командир, вследствие на което младият мъж напуска армията със счупени ребра. И досега е толкова зле, че не е в състояние да работи. Командирът му бил осъден на 6 месеца затвор и на глоба от около 1 200 евро - санкции, които впоследствие били намалени.

Армията е недосегаема

"От армията казват, че тези случаи представлявали изключения", обяснява Агът Аксаоглу, друг представител на инициативата. Той допълва, че всъщност става дума за систематичен проблем, на който трябва да бъде сложен край. Според турския Наказателен кодекс, критиката спрямо армията е престъпление, тъй като това може да доведе дотам младите хора да откажат да отбиват военната си служба. Всяка година към казармите се насочват по 400 хиляди души.

Миналата година заместник-председателят на управляващата Партия на справедливостта и развитието Хюсеин Челик заяви, че не би повярвал на войник, който твърди, че не е бил удрян поне веднъж. А председателят на създадената наскоро парламентарна комисия за разследване на мъченията в армията Айхан Юстун предизвика истинска сензация, заявявайки, че през последните 10 години в турската армия са загинали повече войници вследствие на самоубийства /935/, отколкото при терористичните атаки на кюрдската ПКК /818/.

"Никой не бива да праща децата си там"

Турският Генерален щаб засега не е отговорил на обвиненията. Но за семействата на жертвите няма никакво съмнение, че близките им са станали жертва на престъпления, за които има и свидетели. "Вече не вярвам на армията. Никой не бива да праща децата си там", казва Айдън Кантар, чийто син загива в армията при мистериозни обстоятелства - в килия, в която бил затворен след спор с друг войник.

 

http://www.dw.com/bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B2-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B8/a-16434686

Правете си изводите сами...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще забия още един пирон в ковчега на мераклиите за казарма. Знаете, че след първите месеци следва клетва - тържествено туй-онуй, шоу за публиката (родителите, от които са изтръгнати децата им). Едно войниче никога не видя тази клетва. На едно от упражненията друг войник завъртял така калашника, че забил щика в окото му. Ослепя, естествено. Не знам окончателно дали се спаси другото око, защото те са свързани и беше пред угрозата да загуби и него.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...