Отиди на
Форум "Наука"

Какво е мнението ви за Google


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Ако ми позволите да изкажа мнение, но от позиция на човек, на който се налага да използва ресурсите на Google в своята работа.

Преди всичко Google е компания, която предлага много широк спектър от услуги, но малцина знаят, че те предлагат и едни от най-качествените програмни продукти за проектиране. Типичен пример за това е SketchUp . За мен като инженер в този продукт има функции, които няма да срещнете в нито една от "популярните" CAD системи. Но освен него Google, предлага и огромен набор от софтуерни инструменти. За съжаление всичко това остава някак на заден план за потребителите, но това е една доста сложна тема, която изисква отделна дискусия.

Много по голям интерес представлява достъпа до индексирана информация, както и възможностите за нейното систематизиране. Тук определено това, което предлага Google е впечатляващо. В процеса на агрегация на данни непрестанно ми се налага да правя сравнителен анализ между Bing, Yandex и Google. Истината обаче е, че търсещите машини са много повече отколкото масовите потребители предполагат (списък с търсещи машини). Спецификата на Google е възможността за достъп до систематизирани документи на държавните администрации на различни държави, които са публично достъпни.

Точно това никак, ама никак не допада на чиновниците в ЕС

Истината е, че ако се наложи, много от информацията, която остава скрита от гражданите (поради наличието на т.н. "информационен шум") може да бъде легално получена без това да противоречи на законови и подзаконови нормативни актове. Тази информация може да бъде използвана като доказателствен материал при съдебна процедура. Точно срещу това се борят в ЕС, прикривайки го като "защита на интересите на гражданите".

Още по-интересно е как стои въпросът с използването на Google Map.

Тук определено има много сериозни правни казуси, които не бива да бъдат пренебрегвани.

Технически не е проблем определени обекти да бъдат визуализирани детайлно, но това е забранено, поради съображения, които имат непосредствено отношение към националната сигурност на различни държави (мисля, че не е нужно да споменавам думата "терористична заплаха").

Моля да бъда правилно разбран. За мен Google e инструмент от ежедневната ми работа, но аз го използвам само и единствено като един от многото информационни източници. За мен проблемът не е в Google, а в желанието на потребителите да получават "напълно безплатен достъп" до услуги, които реално струват доста скъпо.

Що се отнася до маркетинговата страна на въпроса, то тук нещата са обвързани с други ресурси, като Alexa и не само.

Типичен пример за ефективността на Google в този случай е истерията с покемоните. Забавно е, че на журналистите и финансовите анализатори бяха нужни цели пет дни за да разберат, че Nintendo е собственик едва на 30% от акциите. Именно невежеството на тази група "експерти" позволи на компанията да повиши капитализацията си до рекордните 11 милиарда USD. Още по забавно е, че ако попитате някой дали е чувал за ALPHABET Inc едва ли ще получите положителен отговор. Смешно е, че всъщност това е Google, но в смисъла, който се използва в търговските регистри и фондовите борси. Достатъчно е да погледнете към индекса на графиката на Alphabet Inc. Interactive Stock Chart и ще ме разберете. Смешна е истерията в медиите, но за това съм коментирал, когато съм пояснявал какво точно е "пулицувъра журналистика" и  как тя функционира (и каква е връзката между "Жълтото момче" и "жълта преса").

Моля да ме извините, но идеята за това как Google вреди на имиджа на ЕС ми напомня на случая с рекламата на изделията с антибактериални сребърни йони (заедно с "иновационен" е един от любимите термини на маркетолозите). Там бе изобразена молекула на кетона, която не знам какво общо има със среброто, което е метал и има кубично центрирана кристална решетка (това си спомням от средното училище). Не е хубаво да се сърдим на библиотеката (покрай която само преминаваме и от която ако си вземем нещо е само приключенски роман) за това, че е голяма и вътре има различни неща, много от които никога няма да прочетем, нали?

С уважение

Avatara

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...