Отиди на
Форум "Наука"

Защо траките...?!


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Прочее Романе даваш добър акъл! Как готино ще стане ако сме потомци на келтите. Директно започваме да се родеем с французи, испанци, англичани, шотландци и ирландци. Исти европейци разбиаш ли! Ще се окаже, че ирландския и българския фолклор са подобни, шевиците в Бретон и Софийско са еднакви, а ономастиката на галите и българите е подозрително подобна! Едно две генетични изследвания които показват еднаквост с шотландците. Един двама светли рицари на истината които разкриват тази ИСТИНА, но са натискани да мълчат от корумпираните, глупави или откровени предатели професионалните историци... И готово!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 72
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

аз съм потомък на римляни, за тебе не знам - келт ли си, трак ли си, скит ли си...

Иначе - ние имаме гайди, шотландците също... Замислисебе1111

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Хах, :annoyed: Римлянин, така е, в смисъл - няма генетично по-далечен от българите народ в Европа от ирландците - те са ни най-далечни на всички плотове; ако ги считаме за келти, келтския компонент у нас генетично е отрицателна величина и си оставаме с гайдите; мисълта ми беше, тракския компонент у нас е неизвестна величина и се чудя с колко е по-голям от келтския и дали е по-голям. Генетиката за сега не може да ни каже много, докато те четях ми хрумна, че изследването на "тракско" митохондриално днк може и да не е толкова казващо за днк-то на траките - ами образците са взети, по изследването, "от Свиленград", т.е. от "тракийските гробове" край Мезек. Тях ходих да ги гледам лично тази година, да, впечатляваща могила, ще постна снимки с артефактите в нея. Но, с цялото ми уважение към археолозите, точно гробниците край свиленград са пълни само и изцяло с келтски атрефакти и се чудя защо от всички тракийски погребения авторите на изследването са решили да вземат днк точно от гробници, които са (твърде вероятно, ще постна снимки да се уверите с очите си) келтски? Нищо чудно, че "тракийското" днк изглеждаше по-близо до съвременното френско и испанско, отколкото до съвременното българско, което беше много причудливо - че не са ни оставили много днк траките, не са, ама чак пък толкова - да са оставили повече днк у французи и испанци, отколкото у нас... ами откъде накъде,  не ми се вярва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че подобни изследвания "на парче" не водят до добри резултати по принцип. Според мен трябва да се събира материал от всички възможни обекти, да се групират по епохи, а след излизането на резултатите могат да се правят сравнения и анализи, както между групите, така и с резултати извън нашите територии. Да не забравяме, че точно сред аристократичните касти на жреци и вождове, от които са най-вероятно останките,  се предполагат смесени бракове. И сравнението трябва да бъде между останки от същите епохи другаде или с близки по време. Съзнавам, че това изисква средства, но ...

Преди 21 минути, Южняк said:

няма генетично по-далечен от българите народ в Европа от ирландците - те са ни най-далечни на всички плотове;

Днес или във времето назад ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тракийското ДНК, доколкото има данни  от България и Румъния е далечно от това на съвременните българи. Оценката на Явор Шопов въз основа на тези данни за тракийския компонент у нас е 6%.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Южняк said:

Генетиката за сега не може да ни каже много, докато те четях ми хрумна, че изследването на "тракско" митохондриално днк може и да не е толкова казващо за днк-то на траките - ами образците са взети, по изследването, "от Свиленград", т.е. от "тракийските гробове" край Мезек.

Южняк има ли някакви данни от къде точно около Свиленград са взети пробите? Напоследък там откриха много нещо - всичко е пласт върху пласт:

Цитирай

 

Окултно селище на 7000 г. откриха край Свиленград

Мега окултно селище, разположено на 28 дка, беше разкопано край свиленградското село Капитан Андреево. Според археолози светилище с такива големи размери се разкрива за първи път. Открито е от екип, ръководен от проф. д. и. н. Васил Николов и гл. ас. д-р Виктория. Селището е от късния неолит и е на повече от 7000 години.

 

Обектът обаче не е само неолитен - "Намерените артефакти са датирани от четири исторически периода на развитие – късен неолит, бронзова епоха, желязна епоха и римска епоха"

 

Покрай самия Свиленград също откриха нови неща:

Цитирай

 

Анализ по функционален признак на керамиката от ямния комплекс при Свиленград

 Обектът е проучван в периода 2004-2006 г. Разкрити са 213 ями. Основната част от тях се отнасят към двете фази на желязната епоха.

 

 

Въобще там където и да се копае все излиза нещо, при това от най-различни епохи - неолит, бронз, желязо, Рим, ранно средновековие, късно, османски период .....

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Плодородна е тази земя около Одрин и затова и е била винаги населена. Там близо до Мезек и до Ивайлов град са и гробниците при Микри Доксипара - тракийски гробници със типичните за Тракия колесници, погребения на коне, могили... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

плодородна е, защото най-много битки през човешката история са се водели там :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Атом, ако не ме лъже паметта, 4 в. пр. Х., но можеш да го провериш сам. Така го запомних. А точно тогава в свиленградско има келтско присъствие, то не е ограничено само до едно селище.

Дорис, Шопов може и да е прав, но се предоверява на "тракийското изследване, то не е добро; румънското е още по-лошо, там няма дори установени хаплогрупи, секвенсирани са буквално няколко протеина, то и времената бяха такива, днк секвенсирането беше още в началото си и румънцитя нямаха технология за повече, то никой нямаше. Докато българското...не знам, самите автори сложиха дисклеймър, че днк-то е може би контаминирано, оттам нататък никой не го прие сериозно, то изпадна от литературата, колкото и да бяха интересни резултатите - щом самите автори ги дисквалифицират, какво да кажем и никой не го цитира по тази причина, не го вземат под внимание в другите изследвания. Беше голяма грешка да го кажат това нещо, или го публикувай и си мълчи, или като мислиш че си го оплескал, въобще не го публикувай, а така ни риба, ни рак и загубиха много от това, изследването отпадна от научния обмен. Та, Шопов може и правилно да е преценил, но на базата на данни, които самите автори дисквалифицират?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Прочее сега се сещам, че бяха обещавали пари на нашите генетици ако открият връзка между траките и днешните българи. Не можах веднага да зацепя (което е грешка), но тук става въпрос за доста пари. Ако тракоманията беше дело на няколко идиота, то те откъде ще имат пари и/или влияние да финансират или уредят финансирането на изследванията. Това ми мирише на хора с много пари, ако не и на държавен натиск.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като търсих повече инфо за обектите около Свиленград се натъкнах на това:

Цитирай

Открити са две средновековни землянки и поне три обредни ями с човешки жертвоприношения от VІІІ-ІХ век. В една от ямите е открит скелета на дете, което е било жертвано.

Цитатът е от тук: Откриха праисторическа магистрала по трасето на строящата се АМ „Марица”

Та въпросът ми е - действително ли имаме данни за човешки жертвоприношение през 8-9-ти век или журналистите нещо са се объркали. Ако пък ги има, кои са племената които извършват човешки жертвоприношение през този период?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Frujin Assen said:

Прочее сега се сещам, че бяха обещавали пари на нашите генетици ако открият връзка между траките и днешните българи. Не можах веднага да зацепя (което е грешка), но тук става въпрос за доста пари. Ако тракоманията беше дело на няколко идиота, то те откъде ще имат пари и/или влияние да финансират или уредят финансирането на изследванията. Това ми мирише на хора с много пари, ако не и на държавен натиск.

Това можеше още в първия си постинг да го изплющиш на метеното. :)

Поредната конспирация. Не че армия от историчари не си върши работата и не си я е вършила преди, и така създава вакуум в дисциплината история, а е надвиснала нечия черна сянка на някакъв глобален или локален естаблишмънт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Last roman said:

аз съм потомък на римляни, за тебе не знам - келт ли си, трак ли си, скит ли си...

Иначе - ние имаме гайди, шотландците също... Замислисебе1111

Не само гайдите!  Вземи снимките от един родопски събор и от един ирландски събор.

Ще видиш явна прилика между физиономиите. Особено  луничките около нослето :)

С произхода, обаче, трябва много да се внимава. Арбините (R1b) в България може да са с произход от няколко източника.  Местни келти от Тиле, османизирани келти от Галатия.  Сарматизирани или тюркизирани тохари. Скордиските  също не бива да се изключват, но аз нямам поглед върху физиономиите от северозападнала България. И накрая келти изостанали от похода на Брен и Болг.

 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 11 часа, БатеВаньо said:

Това можеше още в първия си постинг да го изплющиш на метеното. :)

Поредната конспирация. Не че армия от историчари не си върши работата и не си я е вършила преди, и така създава вакуум в дисциплината история, а е надвиснала нечия черна сянка на някакъв глобален или локален естаблишмънт.

Защо конспирация? Имаше репортаж по БТВ (колкото и да съм скептичен към тази медия тя е все пак голяма) в която нашите генетици говореха, че им е оказван натиск да изкарат съвременните българи траки. Ако това е така (а аз не виждам защо ще лъжат), то остава въпроса кой им го оказва този натиск. След като им обещават финансиране, очеизвадно е, че този който ги натиска има пари и възможности. Нали се сещаш, че ако аз сега ида и започна да ги убеждавам да ни изкарат примерно потомци на банту, като им обещая финансиране просто ще ми се изсмеят, защото аз съм господин никой.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Защо конспирация? Имаше репортаж по БТВ (колкото и да съм скептичен към тази медия тя е все пак голяма) в която нашите генетици говореха, че им е оказван натиск да изкарат съвременните българи траки. Ако това е така (а аз не виждам защо ще лъжат), то остава въпроса кой им го оказва този натиск. След като им обещават финансиране, очеизвадно е, че този който ги натиска има пари и възможности. Нали се сещаш, че ако аз сега ида и започна да ги убеждавам да ни изкарат примерно потомци на банту, като им обещая финансиране просто ще ми се изсмеят, защото аз съм господин никой.

Информацията е публична. Дарени са 600000 лева от двама дарители - Петър Манджуков (400000) и Добрин Иванов (200000). 

БАН получи голямо дарение за изследвания в областта на тракологията

БАН получи дарение за изследвания по проект „Траките – генезис и развитие на етноса, културни идентичности, цивилизационни взаимодействия и наследство от древността“

И кратко описание на финансирания проект:

Цитирай

Проектът "Траките - генезис и развитие на етноса, културни идентичности, цивилизационни взаимодействия и наследство от древността" е първият общоакадемичен проект, който обединява 27 научни звена на БАН (22 института и 5 лаборатории) с участие на университети и научни центрове от Канада, Италия, Германия, Япония и Швейцария, предаде БТА.

Във фокуса на проекта стои установяването на приемственост в генофонда - дали може да се проследи развитието в генофонда от онова време до наши дни. 

...........

Работата по проекта се финансира от дарители - Петър Манджуков и Добрин Иванов. 

Държавно финансиране до този момент не е осигурено.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Защо конспирация? Имаше репортаж по БТВ (колкото и да съм скептичен към тази медия тя е все пак голяма) в която нашите генетици говореха, че им е оказван натиск да изкарат съвременните българи траки. Ако това е така (а аз не виждам защо ще лъжат), то остава въпроса кой им го оказва този натиск. След като им обещават финансиране, очеизвадно е, че този който ги натиска има пари и възможности. Нали се сещаш, че ако аз сега ида и започна да ги убеждавам да ни изкарат примерно потомци на банту, като им обещая финансиране просто ще ми се изсмеят, защото аз съм господин никой.

"Защо конспирация?"

Защото така е представено в предходното ти мнение - обещаване/даване на пари от някого, на някого, с цел доказване, че българи=траки. Това е изкривяване на реално съществуваща информация.

Има интердисциплинарен проект, на който целта е доказване дали има и доколко може да се говори за приемственост между местното население и модерните българи. Няма нищо скрито покрито. Предполагам, че всеки би адмирирал подобно рисърчване и обоготяване на информацията дали има връзки или не, и ако има - докъде може да се стигне.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, БатеВаньо said:

 

"Защо конспирация?"

Защото така е представено в предходното ти мнение - обещаване/даване на пари от някого, на някого, с цел доказване, че българи=траки. Това е изкривяване на реално съществуваща информация.

Има интердисциплинарен проект, на който целта е доказване дали има и доколко може да се говори за приемственост между местното население и модерните българи. Няма нищо скрито покрито. Предполагам, че всеки би адмирирал подобно рисърчване и обоготяване на информацията дали има връзки или не, и ако има - докъде може да се стигне.

Няма конспирация, тъй като самия академик Гълъбов е казал че му е указан натиск, явно от спонсорите, да изкара прабългарите траки, но той категорично отхвърля подобна връзка. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека не намесваме "праболгарите", че ще се появи изневиделица рома и ще навърви катанеца, което няма да е голяма болка, но ще остави отново съмнения за "изгубена в превода" дискусия.

До колкото разбрах не се търси знака за равенство между популациите отстоящи една от друга на около две хил. Години, а какво е наследството(досега не съм видял някъде да е отречено)в генофонда, фолклора, бита и др.

пп: Пример за наследство във фолклора са кукерските игри. Този обичай е остатък от пред римско време, а физическите носители(без да им бъде yказван натиск) в ново време се определят като българи.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, БатеВаньо said:

Нека не намесваме "праболгарите", че ще се появи изневиделица рома и ще навърви катанеца, което няма да е голяма болка, но ще остави отново съмнения за "изгубена в превода" дискусия.

До колкото разбрах не се търси знака за равенство между популациите отстоящи една от друга на около две хил. Години, а какво е наследството(досега не съм видял някъде да е отречено)в генофонда, фолклора, бита и др.

пп: Пример за наследство във фолклора са кукерските игри. Този обичай е остатък от пред римско време, а физическите носители(без да им бъде yказван натиск) в ново време се определят като българи.

И прабългарите са в играта, доколкото както знаем наскоро направиха генетично изследване на прабългари. Проучването на траките ще се направи, и според резултатите му ще могат да се направят сравнения със всякакви народи в това число прабългари, съвременни българи, етруски, и всякакви други на които са правени изследвания преди това. 

Кукерите може и да са тракийско наследство, но може и да са прабългарско, доколкото и прбългарите са били индоевропейци, а кукерския обичай е популярен сред индоевропейците по принцип. И това се отняся и до славяните, и до келтите, и до някои памирци. На територията на Волжка България пък съществува сурвакарския обичай, там също така са били и огнепоклонници. Прескачането на огън и нестинарството го има и на други места в Европа, но също така и при огнепоклонниците от Персия... Според Валерия Фол в кукерските ни обичай могат да се отделят два вида обичаи - кукера без маска, който е характерен за Странджа и представлява намацан със сажди кукер в кожи, бил тракийски остатък, а другите кукери с маските били славянски според нея, а това евентуално означава и прабългарски.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
On ‎06‎.‎12‎.‎2016 at 8:54, Frujin Assen said:

..., но защо точно траките?

Според мен прабългарите са по добрия вариант, ..

Интересно ми е с какво един древен, не блестящ с нищо, унищожен отдавна народ привлече вниманието на съвременните българи.

Тука е отговора :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Мисля, че тракоманията подкопава, деформира българското народностно и национално съзнание!...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...