Отиди на
Форум "Наука"

За какво първо да се дадат пари в българската армия?


За какво първо да се дадат пари в българската армия?  

23 потребители са гласували

  1. 1. За какво първо да се дадат пари в българската армия?

    • За самолети-изтребители и/или за хеликоптери
    • За патрулни кораби, за фрегати и/или за подводници
    • За бронирани машини за пехотата (БМП)
    • За танкове и самоходни артилерийски установки (САУ)
    • За артилерия, вкл. - и зенитна
    • За ракети
    • За радарни системи
    • За гуми, акумулатори, резервни части и ремонт на наличната все още функционираща военна техника
    • За по-високи заплати на военнослужещите
    • За въззстановяване на началното военно обучение (НВО) в училище и за възстановяване на наборната военна служба (казармата)
      0
    • За създаването на чуждестранен легион, по примера на френския чуждестранен легион
      0
    • За ядрено оръжие
    • За всичко изброено - по равно
    • За нищо; съюзниците ни от НАТО ще ни пазят
    • За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти...)


Recommended Posts

  • Потребители

Фружине, по-голямата част от техниката е в резерв...

Това, което не виждате и не разбирате (и ти самият и другите от твоята компания) е цялото и то е най-важното - при този зададен личен състав на армията не можем подържаме активни примерно 500 танка, 800 артилерийски единици и 50 изтребителя. С други думи казано -  слагате каруцата пред коня още от началото на тези дискусии и анкети (става дума за лични способности за анализи и синтези, тук номер 1 е Киров, аз скромно не се слагам в класациите)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 214
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 7 минути, nik1 said:

Фружине, по-голямата част от техниката е в резерв...

Това, което не виждате и не разбирате (и ти самият и другите от твоята компания) е цялото и то е най-важното - при този зададен личен състав на армията не можем подържаме активни примерно 500 танка, 800 артилерийски единици и 50 изтребителя. С други думи казано -  слагате каруцата пред коня още от началото на тези дискусии и анкети (става дума за лични способности за анализи и синтези, тук номер 1 е Киров, аз скромно не се слагам в класациите)

 

 

Сложих плюса, но не заради оценката на Ник, че номер 1 е Киров, въобще не смятам, че това е така, за мен номер 1 тук като познания е Капитана. Сложих плюс за написаното по-горе от тази оценка, напълно на място е и да, според мен, е точно така.

Моето лично мнение е, че това което имаме като въоръжение в Сухопътни сили за този числен състав е напълно достатъчно и дори с голям резерв. Огромният проблем на армията ни в този състав е слабата авиация. И това съвсем отчетливо се вижда в анализа на Global Firepower; но дори и да пренебрегнем този техен анализ, това както и да го гледаме, по мое мнение, е най-слабото звено на българската армия - нейната авиация. Конкретно за избора между Грипен и Ф-16, вчера се рових за цени и перспективи на двете алтернативи - излиза, че за цената на 8 Грипена могат да се закупят и реновират 16 Ф-16, а това е една пълна ескадрила. Защо не е направено, отговорност и грях на политиците, защото за това се говори поне от десетина години, но така стоят нещата с цените.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не момчета. Те са извадени от въоражение и с тях се търгува.

https://www.novini.bg/news/182017-армията-продаде-44-танка-по-42-000-лв-бройката.html

Армията продаде 44 руски танка Т-72 за 1 850 000 лв. без ДДС, или по 42 000 лв. средно за бройка. Това е доста висока цена, тъй като обикновено военната фирма "Снабдяване и търговия - МО" ЕООД продава старите танкове от 7000 до 15 000 лв. единия в зависимост от модела и техническото състояние, пише "Труд".

 

https://www.novini.bg/news/299682-армията-продава-автопарка-си-от-соца.html

И понеже не вярвате на мен, ето ви официалния сайт на МО, да видите какво се продава.

http://stmo.bg/търгове

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Техниката на книга може да се води на държавата, не на армията, но тя съществува като реална. Точно затова се слага в статистиката. Тя не може да се изпари, независимо на кой се води по документи. Затова и руснаци и американци я слагат в статистика си. Това е коректно

Да има я техниката, коректно е да се отчита като техника военна, не е коректно да се отчита като отбранителни способности, защото в тази техника , няма кой да седне и дая управлява, ние остаряхме приятелю , снеха ни от военен отчет вече. 

Сто процента съм съгласен, първите разходи трябва да са за войсково ПВО - автономни комплекси за непосредствено прикритие на войската, поне по един комплекс на рота. да речем нещо от рода на :https://en.wikipedia.org/wiki/Machbet   Мачбет израелски ъпгрейд на М 1113 . да купим бойния модул и да го монтираме на МТЛБпочти 4 млн долара за еденица. От Стрела1модернизирана с боен модул AN/TWQ-1 Avenger https://en.wikipedia.org/wiki/AN/TWQ-1_Avenger и Оса след модернизация която прави Тетраедър Белорусия съвместно с предприятията на националните оръжейни предприятия  да формират смесени батареи на  батальонно ниво. За бригадно ниво трябвая да се купи нещо с по-голяч обхват защото това което беше го снеха от войсково ПВО и го вкараха във националното ПВО. но примерно израелските Барак-8 https://ru.wikipedia.org/wiki/Барак_(зенитный_ракетный_комплекс) примерно 4 батареи за сухопътни войски интегрирани във ПВО дивизиони на механизираните бригади, съвместно с модернизираните  Стрела 10- същата като на Стрела1 модернизация. И понеже се разпрострях рота , батальон , бригада, нека не забравяме и взвода, там едно мило-родно ЗУ 23 - 2 качено отгоре на МТЛБ и синхронизирано с возима сдвоена ПУ на ПЗРКСтингър  синхронизирана с ПЗУ на ЗУ. 

Размечтах се. Това са около 250-280 млн долара и ракетно артилерийски зенитен купол над сухопътните части способен да поразява свръхзвукови и дозвукови цели, както и зависващи такива, че даже и крилати ракети.

Голям съм мечтател. :ab:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, Capitainofmarine said:

Ако направиш статистика, колко войни сме водили за последните около 130 години свобода, ще видиш че на нас по-често е била нужна армията, отколкото на останалите европейци, ВКЛЮЧИТЕЛНО - и Турция.

От 1878 г. са минали почти 140 години. Всъщност, догодина ще станат толкова. 

Вярно е, че сме воювали твърде начесто. Сръбско-българската война, Балканските войни (Първа и Втора/Междусъюзническа), двете световни войни... Направо градация. Вярно е и, че българските армии са били на ниво. След ВСВ БА е участвала в прегазването на Пражката пролет. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Capitainofmarine said:

Да има я техниката, коректно е да се отчита като техника военна, не е коректно да се отчита като отбранителни способности, защото в тази техника , няма кой да седне и дая управлява, ние остаряхме приятелю , снеха ни от военен отчет вече. 

Все пак - 300+хиляди на военен отчет си е сериозна цифра, а това е реалност. Поне в близките десетина-петнадесет години, този резерв ще се запази голям, това са мъже преминали през казарма, дай боже да не се наложи да ги викат за война, но те са активен резерв, а по този показател България е много високо. Алтернатива на наборната военна служба за попълване на такъв достатъчно голям резерв за мен лично е формиране на доброволна национална гвардия или опълчение. Мисля че немалко млади мъже и жени ще пожелаят да влязат в такова формирование, стига да е организирано добре.

Преди 12 минути, Capitainofmarine said:

Сто процента съм съгласен, първите разходи трябва да са за войсково ПВО - автономни комплекси за непосредствено прикритие на войската, поне по един комплекс на рота. да речем нещо от рода на :https://en.wikipedia.org/wiki/Machbet   Мачбет израелски ъпгрейд на М 1113 . да купим бойния модул и да го монтираме на МТЛБпочти 4 млн долара за еденица. От Стрела1модернизирана с боен модул AN/TWQ-1 Avenger https://en.wikipedia.org/wiki/AN/TWQ-1_Avenger и Оса след модернизация която прави Тетраедър Белорусия съвместно с предприятията на националните оръжейни предприятия  да формират смесени батареи на  батальонно ниво. За бригадно ниво трябвая да се купи нещо с по-голяч обхват защото това което беше го снеха от войсково ПВО и го вкараха във националното ПВО. но примерно израелските Барак-8 https://ru.wikipedia.org/wiki/Барак_(зенитный_ракетный_комплекс) примерно 4 батареи за сухопътни войски интегрирани във ПВО дивизиони на механизираните бригади, съвместно с модернизираните  Стрела 10- същата като на Стрела1 модернизация. И понеже се разпрострях рота , батальон , бригада, нека не забравяме и взвода, там едно мило-родно ЗУ 23 - 2 качено отгоре на МТЛБ и синхронизирано с возима сдвоена ПУ на ПЗРКСтингър  синхронизирана с ПЗУ на ЗУ. 

Размечтах се. Това са около 250-280 млн долара и ракетно артилерийски зенитен купол над сухопътните части способен да поразява свръхзвукови и дозвукови цели, както и зависващи такива, че даже и крилати ракети.

Голям съм мечтател. :ab:

Напълно резонно е, а и възможно за реализация. Това поне като начало "ще ни върже гащите" със защита от въздушно нападение. Но затова се иска политическа воля, опираща се върху компетентно експертно мнение, а връзката между двете изглежда у нас е скъсана, та затова, май само ще си пишем по форумите.

Другият начин, който практикуват швейцарците, е референдум. Защо за формата на гласуването да можем да се опираме на референдум, а за националната си сигурност не. Толкова ли са тъпи българските граждани, че избраните с техните гласове политици да не ги питат за мнението им къде да се харчат техните собствени пари.

Май и аз се размечтах...

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, ISTORIK said:

Направо градация. Вярно е и, че българските армии са били на ниво. След ВСВ БА е участвала в прегазването на Пражката пролет. 

:564da112d749c_wink(1): Средно на всеки 25 години война.Прав си че трябва да се дават пари за армия. 

Още повече че имаме и задължения към отбранителния съюз в който участваме, още повече че имаме нестабилни политически съседи, още повече че е твърде вероятно да ни приготвят албано-македонски сюрприз. 

А ние готови ли сме?1

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

това са мъже преминали през казарма, дай боже да не се наложи да ги викат за война, но те са активен резерв

Къдеееее ще ги викат, най-младите преминали казарма са служили 2005година. Оттам насетне няма наборна казарма.  Това са вече 32-34годишни възрастни хора. предните набори са още по-стари. Стария ми зет е от последния набор 2005-а мех.водач на гвоздика. Дали си спомня как да я управлява?

Помниш ли в старата тема писах за Турция - първи призив това са отслужилите и уволнили се от армията в последната година. След преминаване на една година в запаса , преминават във втори призив който се привиква само в случай на огромна война , трети призив е башибозука след 5 години в запас до навършване на 55 години. Турция има 185 хил резерв само от първи призив тоест тези които са се уволнили преди не повече от една година от армията. 

За съпоставка нашите най-младите подлежащи на запас са 32-34 годишни и растат нагоре . С стари коне кушия не става. Ето затова не е права статията.

Тя отчита нашия мобилизационен ефектив - който въобще си е пасив, защото не е преминавал учебни сборове, защото няма въоръжение за него .

Преди 12 минути, Б. Киров said:

формиране на доброволна национална гвардия или опълчение

Това е спасението, със техниката на хранение сами доброволците ще се справят само резервни части им трябва - аз сериозно. 

Но без корпус наборна армия няма как да стане, откъде доброволците ще имат военните навици и специалности. Трябва да са комплексни нещата да се взаимодопълняеми, професионални, наборни + мобилизационен резерв 1-и призив  и Национално опълчение. Не ни е нужно 100 хилядна армия 

35 х стигат за СС  по един корпус или дивизия от трите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Б. Киров said:

Май и аз се размечтах.

Големи мечтатели сме! 

Нещата трябва да се смятат така, кои са ни евентуалните противници, с какво оръжие разполагат, как да им противодействаме? Все неща които може нашата родина да си позволи, ако има политическа воля.  

Не искам да споря с добрите си приятели. Извинявай, спирам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 49 минути, Capitainofmarine said:

Къдеееее ще ги викат, най-младите преминали казарма са служили 2005година. Оттам насетне няма наборна казарма.  Това са вече 32-34годишни възрастни хора. предните набори са още по-стари. Стария ми зет е от последния набор 2005-а мех.водач на гвоздика. Дали си спомня как да я управлява?

Вчера си говорихме за казарма с един "младеж" на 41 и няма да повярваш - той помни всичко в най-ясни детайли, оказа се релейкаджия като мен, та лесно се разбирахме от половин дума. Помни "момчето", много добре помни всичко, но истината е, че никога не са го викали запас, пък и не виждам да гори от желание. То е като колелото, щом веднъж си научил да го караш, никога не се забравя.

Преди 49 минути, Capitainofmarine said:

За съпоставка нашите най-младите подлежащи на запас са 32-34 годишни и растат нагоре . С стари коне кушия не става. Ето затова не е права статията.

Тя отчита нашия мобилизационен ефектив - който въобще си е пасив, защото не е преминавал учебни сборове, защото няма въоръжение за него .

Права-крива, не искам и аз да споря, хората си работят по система от критерии и се движат в тях; ситемата им отчита това и валидира всичко, правят го с еднакъв аршин към всички армии, там няма емоции, а обективни критерии и система. Виждам, че ги цитират навсякъде, излизат на първо място в търсачките, ценени са като експертност.

В конкретния случай за мобилизационните възможности на България са приложили един от 50-те им критерия за оценка на военен капацитет, който прилагат по твърди критерии към всички армии. Не приемам тяхната оценка за напълно меродавна, но съм склонен да я отчета като професионална и сравнително обективна, защото е равноотдалечена.

 

Преди 49 минути, Capitainofmarine said:

Това е спасението, със техниката на хранение сами доброволците ще се справят само резервни части им трябва - аз сериозно. 

Но без корпус наборна армия няма как да стане, откъде доброволците ще имат военните навици и специалности. Трябва да са комплексни нещата да се взаимодопълняеми, професионални, наборни + мобилизационен резерв 1-и призив  и Национално опълчение. Не ни е нужно 100 хилядна армия 

35 х стигат за СС  по един корпус или дивизия от трите.

Тук ни се разминават вижданията за наборна армия, аз се мотивирах защо - 50 000 наборни войници в казармата са минимум 5 минус процента от БВП, по мое мнение България няма финансов ресурс да си позволи подобен лукс. Това първо.

Второ - повечето армии в ЕС се отказват от наборна служба, залагат на професионализъм и по мое мнение се върви към общоевропейска армия, а там нещата ще изглеждат по съвсем различен начин от всички гледни точки. Формирането на общи части между германци, румънци, чехи и холандци е реалност, а не сондаж. говорим за интеграция на четири пълни бригади. Според мен, през следващото десетилетие интеграцията в тази посока ще напредне много, защото двигател са германците, а те каквото правят го правят. Нашите усилия трябва да са в посока към такава интеграция, очевидно изоставаме.

И трето - тук вече въпросът не е от военна компетенция - моето мнение е, че Турция не представлява нито непосредствена, нито дългосрочна военна заплаха за България. Бихме могли, от собствена глупост и некомпетентност, сами да я направим такава опасност, но който каквото сам си направи и врагът му не може.

 

Преди 39 минути, Capitainofmarine said:

Големи мечтатели сме! 

Нещата трябва да се смятат така, кои са ни евентуалните противници, с какво оръжие разполагат, как да им противодействаме? Все неща които може нашата родина да си позволи, ако има политическа воля.  

Не искам да споря с добрите си приятели. Извинявай, спирам!

В спора се ражда "истината", ако въобще има такава, но поне се стига до някакви нови гледни точки. Така че за мен тези "спорове" са нещо много позитивно в личен план, разширявам виждането си чрез тях.

Така че, давай да спорим конструктивно, това е нещо полезно, защото иначе - какво - всеки си остава в собствения бункер.:)

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Все пак - 300+хиляди на военен отчет си е сериозна цифра, а това е реалност. Поне в близките десетина-петнадесет години, този резерв ще се запази голям, това са мъже преминали през казарма, дай боже да не се наложи да ги викат за война, но те са активен резерв, а по този показател България е много високо.

Тази цифра нищо не означава. Едни картончета и няколко стотин хиляди сънародници разполагащи с истории за разказване на маса. Ако те интересува какъв е реалния потенциал на резерва, порови се върху статистиката за стрелковите клубове по динамична стрелба. Бройката там би дала една груба оценка за това какъв е реалния мобилизационен резерв на нашата държава. Дефакто това са хората, които при един въоръжен конфликт разполагат с уменията да влязат в бой веднага, без нуждата от поне двумесечен интензивен курс. Всички други имат нуждата от няколко месеца интензивно обучение. Независимо дали са минали или не са минали през казармата. А 80% от въпросните всички други, имат нужда от още 1-2 години обща физическа подготовка, преди да имаш правото да ги броиш като годни за съвременни войници (над 30 загубената форма бавно се връща това за двете години е от личен опит). 

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 часа, Capitainofmarine said:

България е участвала във война средно на всеки 25 години. 

Всъщност, за последните 139-140 години (140 ще станат догодина), от Освобождението насам, България е воювала средно на всеки 20 години.

Разбира се, това съвсем не е така. Тези 20 години (140 : 7) са усреднена стойност. В ранната си история третата българска държава е била във война (включително Руско-турската освободителна) през:

- 1877-1878

- 1885 (след 7 г.)

- 1912-1913 (след 27 г.)

- 1913 (през същата година)

- 1914-1918, включваме се през 1915 г. (след 2 г.)

- 1939 - 1945, включваме се към Оста пре 1941 г. и после - към Съюзниците през 1944 г. (след 23 и 26 г.)

- 1968 (след 23 г.)

- ... България не е участвала в друга война вече 49 г. Догодина ще станат 50 - половин век. 

От друга страна, България участва от 1993 г. във военни и мироопазващи мисии в чужбина под егидата на НАТО, ЕС и ООН. България участва и в международни военни учения.  

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Нещо интересно което сега прочетох. Ми-24 е ремонтиран през 2015 и се споменава, че ще може да лети до 2022. За МиГ-29 се казва, че ще може да служи до 2029. Направих бърза сметка и се оказа, че това са 40 години от производството им. Тоест, чисто по ЕГН нашите Ми-24 ще бъдат бракувани към началото на 20 те, Су-25 в средата, а МиГ-29 в края.

Сега за Ф-16 производство 1983-84 които ни предлагат. Ако прочетете, те ще преминат дълбок ремонт, включително укрепване на конструкцията, което ще увеличи живота им с 10 години до 50. Тоест 2034 тези самолети ще бъдат бракувани независимо от ремонта им.

Тоест очертава се 2021-22 да е "Време разделно" за България. Едно ще ни спрат европарите, второ ще започне финалното отчитане за авиацията ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Frujin Assen said:

100 МТ-ЛБ, по состоянию на 2016 год

От уикипедията. https://ru.wikipedia.org/wiki/МТ-ЛБ

 

 

Доста разлика с други данни.https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_equipment_of_the_Bulgarian_land_forces

МТЛБ -540 end 2160 in reserve. Light multi-purpose vehicle; mostly used as an Armoured Personnel Carrier (APC)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, bulgaroid said:

Доста разлика с други данни.https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_equipment_of_the_Bulgarian_land_forces

МТЛБ -540 end 2160 in reserve. Light multi-purpose vehicle; mostly used as an Armoured Personnel Carrier (APC)

 

Помисли малко коя цифра е вярна. Ще ти помогна.

армия.jpg

Тук имаш официален документ на българското правителство където се казва, че в БА има на въоражение 404 бронирани машини. В уикипедията пише, че имаме 540 МТЛБ. Освен МТЛБ имаме и БТР-60, БМП-1 и БМП-23. Естествено не е възможно.

Ако погледеш много числа които съм дал, ще видиш, че приблизително към 500+ са МТЛБ които сме имали преди приемането в НАТО. Като събереш две и две се оказва, че уикипедия работи със стари (от 2004) данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Frujin Assen said:

Помисли малко коя цифра е вярна. Ще ти помогна.

 

Ако погледеш много числа които съм дал, ще видиш, че приблизително към 500+ са МТЛБ които сме имали преди приемането в НАТО. Като събереш две и две се оказва, че уикипедия работи със стари (от 2004) данни.

Колко е резерва? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, bulgaroid said:

Доста разлика с други данни.https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_equipment_of_the_Bulgarian_land_forces

МТЛБ -540 end 2160 in reserve. Light multi-purpose vehicle; mostly used as an Armoured Personnel Carrier (APC)

 

За мен коректно поднесената информация е тази. И в този линк към английската версия на уикипедия и в линка към руската версия основния базов източник за статиите в уикипедия е оттук, то си е посочено в малките цифрички долу, където са посочени източници

http://www.armedforces.co.uk/aboutus.php#.WTlglsYlHcs

Definitive Listing of UK Defence Suppliers
Get your company seen by Defence Industry Buyers Worldwide

ABOUT US

Written and compiled by the UK's leading authorities and produced by one of the UK's premier Defence Publishers  -  www.armedforces.co.uk provides a clear and independent picture of the UK Defence Sector. All our contributors are renowned defence experts with years of valuable experience and the site is constantly updated with the latest news.

You'll find a wealth of valuable information about the organisation and structure of the UK's Defence Services, including details of major equipment and systems currently in use as well as a mass of useful facts about some of the more unusual developments in the UK Defence Industry. All the information included on the site has been thoroughly researched and is regularly updated to ensure we continue to bring you the very latest news.

The Defence Suppliers Directory is the authoritative online information source for all the UK's leading defence manufacturers.  Since its launch in November 2000, this comprehensive listing has enabled thousands of purchasing professionals to find exactly what they are looking for - straightaway.

The Defence Suppliers Directory has become a Global Marketplace for customers seeking Defence related products. We have a team dedicated to sourcing items in the UK. If you can't find what you are looking for - maybe we can help. Send your requirements to: defenceenquiries@armedforces.co.uk

 

R & F Defence Publications was established in 1982.

Пояснявам накратко, това е британски сайт, предназначен да осигурява коректна информация за британските търговци и производители на оръжие. Не мисля, че издателите на този сайт биха си позволили лукса да хвърлят балонна информация за своите клиенти, те нямаше да съществуват, ако правят това. Ето тяхната информация за Българските Сухопътни сили, взел съм я от този линк в сайта им, там има детайли и за авиацията и за Флота

http://www.armedforces.co.uk/Europeandefence/edcountries/countrybulgaria.htm#Summary

2017-06-08_174258.thumb.jpg.bdd6c41dae786f11bd81416dec379bca.jpg

и английските и руските автори на статиите за екипировката на българската армия в уикипедия цитират този източник на информация. Разликата при цитираното от Фружин се получава точно от зачислените и действащи в сухопътни сили 100 МТЛБ, които са отразени и при британците така, но в скоби е добавено 600 бр. на склад. Оттам разминаването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Не момчета. Те са извадени от въоражение и с тях се търгува.

https://www.novini.bg/news/182017-армията-продаде-44-танка-по-42-000-лв-бройката.html

Армията продаде 44 руски танка Т-72 за 1 850 000 лв. без ДДС, или по 42 000 лв. средно за бройка. Това е доста висока цена, тъй като обикновено военната фирма "Снабдяване и търговия - МО" ЕООД продава старите танкове от 7000 до 15 000 лв. единия в зависимост от модела и техническото състояние, пише "Труд".

 

https://www.novini.bg/news/299682-армията-продава-автопарка-си-от-соца.html

И понеже не вярвате на мен, ето ви официалния сайт на МО, да видите какво се продава.

http://stmo.bg/търгове

Абе не е точно така. Имаме резерв и в същото време се прадава и техника - продават се машините които са в лошо състояние и ремонтите им са неизгодни за БА; (Преди година-две имаше обява за продажба на хеликоптер МИ-24 за 200 000 лева)

Иначе, няма армия без резерв...Ако няма резерв, то да се говори за мобилизационна способност/готовност  е напълно безпредметно, нали така?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имаше един виц за Тато, който уж казал за промените след 1989 "Аз това дето го построих вие сега не можете да го боядисате.", но по отношение на военната техника, с която беше буквално натъпкана БНА това си е донякъде истина.

Тук в по-горен пост Капитана е очертал доста вярно мащабите - 2500 основни танкове... и т.н.

България беше свръхмилитаризирана държава откъм военна техника, тя наистина трябваше по планове на Варшавския договор да воюва пълноценно срещу Турция и Гърция, поне такива бяха разчетите. И че имаше планини от съветска военна техника, имаше ги, всеки служил в БНА по онова време го е видял с очите си. доколко е била боеспособна, друг въпрос.

п.с. Много ще ми бъде интересно, господа радетелите на закупуване на повече и модерна военна техника, да отворят една тема "Финската война на Червената армия" и да направим анализ на военната техника в тази война на двете воюващи страни, както и на загубите на всяка една от тях.

Предложение, с което искам да им кажа - важното е кой и как воюва с техниката, и в какво състояние е техниката ти, колкото и оскъдна и не модерна да е.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Б. Киров said:

Имаше един виц за Тато, който уж казал за промените след 1989 "Аз това дето го построих вие сега не можете да го боядисате.", но по отношение на военната техника, с която беше буквално натъпкана БНА това си е донякъде истина.

Тук в по-горен пост Капитана е очертал доста вярно мащабите - 2500 основни танкове... и т.н.

България беше свръхмилитаризирана държава откъм военна техника, тя наистина трябваше по планове на Варшавския договор да воюва пълноценно срещу Турция и Гърция, поне такива бяха разчетите. И че имаше планини от съветска военна техника, имаше ги, всеки служил в БНА по онова време го е видял с очите си. доколко е била боеспособна, друг въпрос.

Балканите исторически винаги са били свръхмилитаризирани, поне допреди 15 години ("барутния погреб на Европа", "Балканските Войни - прелюдия към ПСВ" и т.н.), но тази тенденция се променя навсякъде. Забележка: дори и традиционните военни свръх-сили Турция и Гърция съкратиха армиите си и въоръженията си, а малките "лъвчета" България и Сърбия преминаха към малки, професионални, и мобилни армии (готови за война на всеки терен)

ПС

Дискусиите за "войска" и "армия" тук не са напълно адекватни ,защото политиката е забранена във форума, или по-скоро забраните се прилагат избирателно и според различни "зависи", така че напълно пълноценни дискусии няма как да се случат според мен.

ППС

В темите за армията и въоруъжението се внушават непрекъснато, от определени потребители  (ние ги знаем кои са)  погрешни (отхвърлени  от историята) виждания че  свръхмилитаризацията ще ни донесе мир.

Е да, ама греда. Това е пълно непознаване на историята на Балканите (и не само нейната). Историята на Балканите за последните 100 години показва едно и също: Свръмилитаризацията тук винаги, подчертавам винаги водела до войни и насилие (по законите на Мърфи - щом като има отворено буре с барут, то все някога някои му драсва клечката , то се запалва и гръмва)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

Абе не е точно така. Имаме резерв и в същото време се прадава и техника - продават се машините които са в лошо състояние и ремонтите им са неизгодни за БА; (Преди година-две имаше обява за продажба на хеликоптер МИ-24 за 200 000 лева)

Иначе, няма армия без резерв...Ако няма резерв, то да се говори за мобилизационна способност/готовност  е напълно безпредметно, нали така?

 

ПС

http://www.comd.bg/bg/content/rezerv-na-vs

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гласувах в анкетата единствено за авиация и радари, защото мисля, че при хипотетична война, която на този етап ми изглежда малко възможна, цялата цивилна инфраструктура и всички съоръжения на армията при отсъствието на силна ПВО, включително и основно авиация, са изложени на унищожение при сегашното състояние на авиацията ни.

За мен авиацията в частност и ПВО са приоритет номер 1 за българската отбранителна способност. Каквото и да модернизираме в СВ и Флот, войната ще бъде загубена предварително без прикритие от въздуха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбирам.

Аз гласувах "За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти..и т.н..)"

Тези пари вкарани за постигане на върховенство на закона и/или постигане на ефективност на институциите, ще ни донесат така жадуваната т.н. "национална" сигурност.
Тя не е заплашена отвън, а от вътрешните процеси, които водят до обедняване, социална и икономическа несигурност, липса на доверие към институциите и към управляващите, и в крайна сметка до миграция (вкл. мигрират и качествените хора, и младите хора, т.е губи се "кръвта" на нацията и то, без война) и обезбългаряване

Забележка: Това е мое мнение и виждане, не ангажирам никого с него..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Браво Киров, най сетне да се намери един нормален сайт, който не работи с информация отпреди 15 години.

НО.... За да ти покажа, че и най добрите може да грешат забележи графата AIFV там е записано BMP-2/3 (Tracked)

Тоест България има 100 БМП- 2 и БМП-3. Така го разбирам поне аз!

Демек те никога не са чували за родното БМП-23

1661.jpg

И смят, че става въпрос за БМП-2

bmp2.jpg

И БМП-3

bmp_3_l1.jpg

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...