Отиди на
Форум "Наука"

За какво първо да се дадат пари в българската армия?


За какво първо да се дадат пари в българската армия?  

23 потребители са гласували

  1. 1. За какво първо да се дадат пари в българската армия?

    • За самолети-изтребители и/или за хеликоптери
    • За патрулни кораби, за фрегати и/или за подводници
    • За бронирани машини за пехотата (БМП)
    • За танкове и самоходни артилерийски установки (САУ)
    • За артилерия, вкл. - и зенитна
    • За ракети
    • За радарни системи
    • За гуми, акумулатори, резервни части и ремонт на наличната все още функционираща военна техника
    • За по-високи заплати на военнослужещите
    • За въззстановяване на началното военно обучение (НВО) в училище и за възстановяване на наборната военна служба (казармата)
      0
    • За създаването на чуждестранен легион, по примера на френския чуждестранен легион
      0
    • За ядрено оръжие
    • За всичко изброено - по равно
    • За нищо; съюзниците ни от НАТО ще ни пазят
    • За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти...)


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Защото Киров, от десетилетия следя темата). Естествено, следя както и ти от открити източници, не съм вътрешен човек и не разполагам със секретна информация. Ако искаш, мога да се разровя и да ти извадя своите източници.

Специално за теб- приятно четене.

http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=29921

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 214
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

https://www.24chasa.bg/novini/article/4842329

През 2004 сме имали 567 танка (опаааа, твоя източник Киров работи с информация отпреди 13 години). През 2010 бройките са сведени до 160 (колкото и аз казвах 80+80). Последните планове предвиждат рязане наполовина до скромните 80 машини (замисли се, дали това няма нещо общо с думите ми за състояние на резервните 80 машини).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

https://www.24chasa.bg/novini/article/4842329

През 2004 сме имали 567 танка (опаааа, твоя източник Киров работи с информация отпреди 13 години). През 2010 бройките са сведени до 160 (колкото и аз казвах 80+80). Последните планове предвиждат рязане наполовина до скромните 80 машини (замисли се, дали това няма нещо общо с думите ми за състояние на резервните 80 машини).

 

Ами не,резерва мисля не се пипа. А беше доста.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Булгароиде, резерва е бил доста 20 години назад. При влизането на България в НАТО в началото на 21 век е унищожено много оръжие. Тогава в "план 2011" (мисля така беше името) за развитие на българската армия е записано, че на въоражение остават 80 танка, плюс още 80 в резерв. Всички останали танкове са свалени от въоражение, изпратени в складове за дългосрочно съхранение и поставени на тезгяха. Част са продадени за скраб, част са ремонтирани и продадени в чужбина. Някой са останали просто защото световния оръжеен пазар и така е пренаситен от старо съветско оръжие.

Предлагам ви и на двама да се запознаете с тази книга и тогава да продължим разговора.

Unisht_BG_armija_1_izd.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Frujin Assen said:

Булгароиде, резерва е бил доста 20 години назад. При влизането на България в НАТО в началото на 21 век е унищожено много оръжие. Тогава в "план 2011" (мисля така беше името) за развитие на българската армия е записано, че на въоражение остават 80 танка, плюс още 80 в резерв. Всички останали танкове са свалени от въоражение, изпратени в складове за дългосрочно съхранение и поставени на тезгяха. Част са продадени за скраб, част са ремонтирани и продадени в чужбина. Някой са останали просто защото световния оръжеен пазар и така е пренаситен от старо съветско оръжие.

Предлагам ви и на двама да се запознаете с тази книга и тогава да продължим разговора.

Unisht_BG_armija_1_izd.pdf

Колко са в момента ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

 

Из книгата

Цитирай

Според списание “Един Завет“, бр. 2(47), 2004 г. стр. 22-23 към 2004 сме имали:  Танкове: Т-55 - 160 броя, Т-72 - 400 броя, Бойни бронирани машини: БМП-1 - 100 броя, БМП-23 - 112 броя, МТЛБ - 636 броя, БТР-60ПБ - 120 броя, Стрелково оръжие: 9мм пистолети “Макаров“ 7, 62мм автомати “Калашников“ (а АК-74?), 7, 62мм снайперова пушка “Драгунов“ , 7, 62мм картечници “Калашников“, Противотанково въоръжение: 73мм станочен гранатомет СПГ-9 - 330 броя, 100 мм противотанково оръдие МТ-12 - 120 броя, ПТУРК Фагот - 220 броя, ПТУРК Конкурс - 24 броя. Артилерия: 122мм самоходна гаубица 2С1 - 360 броя, 152мм гаубица-оръдие Д20 - 150 броя, 82мм минохвъргачка - 360 броя, 120мм самоходна минохвъргачка - 200 броя, 122мм РСЗО БМ-21 - 222 броя. Зенитно въоръжение: 23мм 3Y-23-2 - 300 броя, 57мм зенитно оръдие С-60 - 90 броя, ЗРК “Оса“ - 24 броя (странно, но други ЗРК не са посочени??). Бойни самолети: МиГ-29 - 20 броя, МиГ-21 - 26 броя, Су-25 - 34 броя, Су-22 - 8 броя, Вертолети: Ми-17 - 18 броя, Ми-24 - 18 броя, Бел-206 - 6 броя, Транспортни самолети: Ан-26 - 5 броя, Ан-30 - 1 брой, JI-410 - 7 броя. Кораби във ВМС: Бойни - 46 броя, Спомагателни - 16 броя, Вертолети на ВМС - 6 броя.

Цитирай

Основно въоръжение и техника Към 31.12.2004 г. Към 31.12.2015 след голямото унищожаване в Сухопътни войски: танкове от 567 остават 160, бойни бронирани машини 965 / 395, артилерийски системи над 666 / 192, 100 мм (без минохвъргачната артилерия). Военновъздушни сили: бойни самолети 66 / 20, учебно-бойни самолети 14 / 0, транспортни самолети 14 / 10, учебни самолети 18 /18, бойни вертолети 18 / 12, транспортни вертолети 24 /18, самолети за въздушно патрулиране и разузнаване 0 / 4, Военноморски сили: бойни кораби 7 / 6, кораби за бойна поддръжка 27 / 17, спомагателни кораби 7 / 7, вертолети 6 / 6.  

През 2011 плановете са такива

Цитирай

към 2015 година нашата армия да има 21 000 души, от които сухопътни войски 14 000 души, 80 танка, 280 БТР-а, 20 бойни самолета, 90 над 100-мм. артилерийски системи без минохвъргачните.

(Сещате ли се защо 90 артилерийски установки? Заради бригадата в Асеновград включваща 1 дивизион 30 машини 2С1 Гвоздика, 1 дивизион БМ-21 град и 1 дивизион Д-20 152 мм гаубици)

Цитирай

Със закон за резерва се въвеждат около 3500 военнослужещи от резерва, за мобилизация на населението, никой дори и не споменава. Във ВВС ще има 16 бойни самолета ( не е ясно как ще стане), 7 транспортни самолета, 12 учебни самолета, 6 бойни вертолета, 16 транспортни вертолета, 4 учебни вертолета, 5 зенитно-ракетни дивизиона (къде ги наброи толкова?) и 20 радиолокационни системи; ВМС ще изпълняват задачи с 6 бойни кораба, 6 кораба за бойна поддръжка, 5 спомагателни кораба, 18 плаващи средства и съоръжения и 3 вертолета. 

Цитирай

Какво оръжие ще бъде продадено от антибългарското правителство до края на 2011 - шест бойни хеликоптера МИ-24, близо 100 танка Т-72(не Т-34, не Т-55!), реактивни системи за залпов огън - около 80 бр., бойни бронирани машини - около 120 бр., няколко хиляди картечници, автомати, снаряди.

Ще допълня, че продавахме в по късно време (след 2011) Су-25 на Мали и Грузия, Ми-24 на Мали. Знам, че сме продали солидно количество Т-55 на Уганда и Т-72 на Грузия. По споразумение със САЩ са унищожени 500 ПЗРК Стрела-2М.

Цитирай

Стана дума за оръжия - в края на месец ноември 2011 за да запълва дупките в бюджета ( онези липсващи 200 милилона, които спред Аню щели да направят армията ни боеспособна), МО пуска на пазара още и още въоръжение - изваждат се за продан 90 броя БТР-60ПБ със средна цена 4600 лв., 96 машини МТЛБ на цени от 4800 до 7700 лв., 150 бройки гаубици на стойност 1700 лв. всяка., самоходни 122-милиметрови оръдия по 28 000 лв. (оръжейните търговци смятат, че при добър късмет могат да им намерят пазар в Африка). Всякакъв вид картечници, автомати, снаряди, патрони...Обявяват се за продажбата шест транспортни хеликоптера МИ-17 - между 840 хил. лв. и 1, 240 млн. лв. За щурмови хеликоптери МИ-24 са обявени цени от 235 000 лв. до 275 000 лв


 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Данните, които използва твоя източник Киров са от 2004 при влизането на България в НАТО. Последва касапницата от 2004- 2006 година. Последва нова касапница след 2011.

Тази книга не обхваща последната реорганизация към 2013. Тук обаче ще се наложи кратко отклонение. Приблизително от 2004 в армията има една несъществуваща на документи, но реална бойна част- танковата част в Сливен. На книга там има учебен център, но на практика там са двата танкови батальона (всеки по 40 Т-72) които са част от двете механизирани бригади и заедно с тях и всичките ни БМПта. Освен тях там са и противотанковите дивизиони въоражени с ПТУР които теоретически са към механизираните бригади и тяхната артилерия. Та по този план, всичко това трябваше да бъде ликвидирано и в двете ни механизирани бригади да останат като бронирани машини МТЛБ и БТР-60, като противотанкови средства СПГ-9 и ЗРК "Оса" като зенитни средства.

В авиацията трябваше да бъдат снети от въорЪжение Су-25 и Ми-24 (които и така не летяха). Там трябваше да останат само 8 МиГ-29.

Във флота плаваше 1 белгийска фрегата, 1 съветска фрегата и 2 съветски корвети. Предвиждаше се тези корвети да бъдат свалени от въоражение.

Ситуацията се промени коренно след войната с Украйна, когато се взеха мерки унищожаването на армията да спре.

Танковата част в Сливен бе съхранена. Най сетне някакви БТР-60 бяха модернизирани. Су-25 бяха оставени (колко летят от оставените 14 броя не зная), появиха се сведения, че "мъртвеца" Ми-24 е възкресен и няколко бройки вече летят.

Във флота беше ремонтирана и втората белгийска фрегата, а двете съветски корвети не бяха пипани.

Ето, сега се говори за купуване на БТР, на самолети, на фрегати.

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Показаните тук данни са направо отчайващи. И в крайна сметка каква ни е ползата, че сме в НАТО, след като сме толкова безнадеждно... "оголени". Преди е било "Ала нази бай Иван ни пази", обаче сега на Тръмп:aikido: ли да се осланяме?

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Б. Киров said:

1. Възможност за мобилизация на активен резрв

2. Количество основни бойни танкове

3. Бронирани бойни машини за пехотата

4. Брой на системи самоходна артилерия

5. Брой системи буксирна артилерия

6. Брой системи за реактивен залпов огън

Уважаеми приятелю, на хартия изглежда прекрасно, но дали е така в  живота. Хайде да ги разглеждаме тези 6 точки по които отчитат нашите военни възможности.

1. Възможност за мобилизация на активен резерв - Активния резерв могат да бъдат всички военно задължени според закона хора на възраст от  - до. Съгласно закона ни, мисля, от 18 до 50 годишни. 55 за запасните офицери. поне по стария закон когато служехме ние с тебе. Хората отчитат не действителния военен резерв а картончетата от военния отчет във Военните Окръжия. Като си помислиш че след набора служил за последно в наборната армия през 2005год. и преди това - замисли се колко от тези /мобилизационния активен резерв/ са получавали някакво военно обучение имат познание и кога за последно им е опреснявано. Последния 2005год. отслужил набор вече е на 32 -33 -34 години, и колко от тях са си в България- военното окръжие не има информация. Или нашия резерв е на възраст над 32 години - колко е физически боеспособен е друг въпрос, това, че не са провеждани опреснителни военни сборове от 1989 година насам /аз не съм чувал/ говори каква е военната подготовка на резерва. Дори и обикновенния стрелец - автоматчик забравя голяма част от навиците си след 3-5 години. Ти като планшетист ако те призоват утре, ще се спревиш ли от раз./Не че се съмнявам в тебе/.Накратко на това /което отчита ВО  оттам и световната статистика в цитираната класаци/ се казва не пушечно месо а материал за касапница. Това си го мислят и нашите генерали - за справка погледни каква защитеност търсят на бъдещите ББМ и погледни къде върви световната тенденция примерно Израел - който от 1982 година насам задава модата в бронестроенето и ползването на ББМ и ОБТ.

2. Количество основни бойни танкове - ми просто не е вярно, нали знаеш, че повечето от данните се вземат от уикипедията , а там всеки ползвател може да редактира . Та спомни си плана за въоръжените ни сили, дъвкали сме го, 2015-20 година - 80 ОБТ  и то в активен резерв. Това са танкове за два танкови батальона - тъкмо по един батальон на двете ни единствени механизирани бригади. Но това е активен резерв/ помниш ли какво беше едно време НЗ - същото е/ тоест се поддържа изправноста на танковете и боекомплекта в тях. Останалите танкове около 276-3 Т 72 и около 500-700 Т 55 са на хранение. Преди време КГ 125 или Фружин /патриотично настроените модератори / бяха лепнали една снимка с безразборно събрана техника на една от базите за хранение /  танкове , гаубици и прочие/ Нали се досещаш че за да се вкара в действие това което е на хранение - следва да се осъществи техническо обслужване от специалисти / няма такива подготвени - като достатъчна бройка/ което ще заеме определено време , следва танка да се снаряжи  с боекомплект и екипаж / откъде обучени хора/. Понеже вече доста време ние на практика нямаме действащи танкови сили , мислиш ли че командващите офицери от батальон нагоре /хората които трябва да имат оперативните познания, умения и навици/ могат да ползват комплексно танковите сили които евентуално ще бъдат мобилизирани - става въпрос за 80-те танка.

3. Бронирани бойни машини за пехотата Ми там е малко по-добре отколко при танковете, имаме 80-90 БМП 1 /почти за за една бригада от три батальона/ по които освен замяната на ПТР от Малютка на Фагот, нищо друго не е пипано от 1990 насам. Недостатъчна защитеност. на ББМ - има хляб за модернизация. / за това отделноможем да говорим/ но на малко по- добро ниво се поръчват нови ББМ - ще рече генералитета ни не цени живота на войника, за разлика от израелския генералитет . БМП 23 -95 броя /почти за една бригада от три батальона/ .Ние никога не сме имали повече БМП, доколкото помня танковите бригади в казънлък и горна баня имаха по мотострелкови батальон и имаха по две роти на БМП , третата им рота беше на МТЛБ. Останалите ни батальони са на БТР 60 Пб МД 1 предполагам - имаме 150 бройки модернизирани до това ниво / това е единствената модернизация на техника в сухопътни войски - разбира се уикипедията говори че нашите танкове са модернизирани и имат върха на сладоледа С4І . Но дали е вярно ?! Имаме още големи количества бронетранспортьори на хранение /БТР 60 ПБ и МТЛБ/ но техническото състояние ...

4. Брой на системи самоходна артилерия

5. Брой системи буксирна артилерия

6. Брой системи за реактивен залпов огън 

Тук е огневата мощ - възпиращата сила на армията и тя е на хранение . От буксируемите имаме 18 оръдия Д20 в действащата армия, имаме 2 дивизиона 36 самоходни гаубици гвоздика в действащата армия за минохвъргачките не ща да споменавам и 18 Града . Те това е което е изправно и може да води бойни действия. Останалото е на хранение - голяма част е нарязано - за скрап не са вярни цифрите , оръдията са най лесни за нарязвани и е най ценния метал в тях , както и в танковите вериги и броневи листове...

Навремето - допреди 2-3 години продаваха Т 72 за 40 хиляди лв и журналята пишеха, че дори висока цена им вземат и че с такава цена не могат да се покрият разходите по нарязването. Никой не се замисли защо тогава ги купуват - купуват ремонтират и модернизират и имат отбранителни спсобности - които ние нямаме.

Замисли се приятелю, как така се случи че изведнъж се намериха пари за три проекта ВВС , ВМС и СС - при това нямане с което все ни запушваше ушите бат Бойко. Просто НАТО - помниш ли миналата година че писаха във щаб квартирата че сме консуматори на сигурност а не производители - та НАТО натиснаха нашите да могат създадат поне минимума от това което сме длъжни към НАТО - общовойскова механизирана лекопехотна бригада интегрирана и на подчинение на НАТО. Ние и там минаваме метър. Освен ББМ и осигуряващи - къде са нужните за една общовойскова бригада РСЗО , танкове иартилерия?

Та така, покойния ми баща казваше " Това което го има на книгите , го няма по нивите". Ние сме разграден двор и обран бостан.А Ердоган когато рече - тогава ще заповяда.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

 

Показаните тук данни са направо отчайващи. И в крайна сметка каква ни е ползата, че сме в НАТО, след като сме толкова безнадеждно... "оголени". Преди е било "Ала нази бай Иван ни пази", обаче сега на Тръмп:aikido: ли да се осланяме?

 

Не е така, през 1989 имахме около 100 хилядна армия в различните части имахме боеготовност от 50 до към 95 % за първоешалонните средно за армията ни 75 %.  Имахме над 2500 танка, съпоставими по възможности и като количество с тези на съседите ни, имахме 300 военни самолета от тях над 230 изтребитела , съпоставими като количество и бойни възможности с тези на съседите ни, имахме преимущество над съседите ни в полева артилерия самоходна, буксируема,минохвъргачна,противотанкова и реактивни системи за залпов огън. Имахме параритет в ПТРК . Имахме количествено и качествено преимущество в ПВО - национално и войсково. Имахме преимущество във оперативно тактически ракетни комплекси. / Когато съседите ни започнаха да се въоръжават, модернизират и превъоръжават, ние започнахме да се разоръжаваме и стигнахме до днешното ни дередже - гол задник - боядисан в бяло-зелено-червеназащитна окраска с надпис БА`и два пищова с дулно зареждане втикнати да изглеждат като вграден боен модул/

Страната ни имаше военни възможности да издържи и успешно отрази агресия на южните ни съседи поотделно, а в случай на координирано съвместно нападение наюжните съседи координирано и подкрепено с други сили на НАТО можехме да удържим на инвазия и с помоща на съюзните ни сили да преминем в контраофанзива. Така че ако изключим блоковото разделение - ние имахме параритет с Турция и Гърция поотделно взети , а предвид и естеството на театъра на военни действия и моралния боен дух - можехме да отразим и съвместната им инвазия ако не бъде подкрепена от трети сили.

И това е факт а не приказките за лека нощ. Бай Иван помагаше да можем да се пазим сами.

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, insighting said:

080617.png.4bb00004759cbea4b5c3c5ac727317b9.png

Прекрасно е като информация, и прекрасно за поддържане на работни места, за европейските фирми , не за българските. Защото като купим пираня ще работят швейцарците, ако купим ивеко ще рабоят италианци, ако купим Патрия ще работят финладци, ако купим Пума ще работят германци. Обидинена европа е прекрасно нещо, но не забравяйте,че тя е Европа на нациите и националностите, Всеки дърпа чергата към себе си. Затова ги има и многото оръжейни фирми подкрепяни от държавите. Ако сме наистина европейци и българи патриоти , ще направим национална програма за превъоръжаване базирана на държавните ни и частните ни оръжейни фирми, за да работят българи и за да я има България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижте, пак отиваме с тези реплики към пропаганда и не обективност. Всеки си е стиснал някаква теза тук и си набляга върху нея. Въобще не ми се участва в такива дебати. опитах се да обективизирам разговора, явно не става. Сайта от който цитирах данни е с международен авторитет, ползва надеждни източници, цитира се при подобни дискусии. Няма сега да доказвам на който и да е каквото и да е. Просто няма да участвам в такъв вид дебат с надвикване.

п.с. Капитане, не бях планшетист, това ми беше нещо като втора специалност, радиорелейчик бях във ВУ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Frujin Assen said:

Приблизително от 2004 в армията има една несъществуваща на документи, но реална бойна част- танковата част в Сливен.

Приятелю това така ли е в действителност. Това там си е учебен център и база за хранение на активен резерв, има танкове НЗ активен резерв , има техници по поддръжката им но няма бойни танкови екипажи. Това не е бойно подразделение, евентуално в 4дневен срок съответно с нашите планове за нарастване на възможностите ще бъдам мобилизирани резервняци попълнени батальоните и придадени към двете мех бригади. Така мисля е състоянието. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Б. Киров said:

 

Вижте, пак отиваме с тези реплики към пропаганда и не обективност. Всеки си е стиснал някаква теза тук и си набляга върху нея. Въобще не ми се участва в такива дебати. опитах се да обективизирам разговора, явно не става. Сайта от който цитирах данни е с международен авторитет, ползва надеждни източници, цитира се при подобни дискусии. Няма сега да доказвам на който и да е каквото и да е. Просто няма да участвам в такъв вид дебат с надвикване.

 

Не става въпрос за пропаганда, погледни нашите източници, навремето ги обсъждахме в сравнителните данни за военния потенциал на балканските държави. Там съгласно план 2015 и план 2020 ще видиш какви са ни възможностите, ако нещо съм приповдигнал /патриотично / тона прощавай. Ние нямаме такива възможности,каквито пише тази авторитетна статия. Едно е техниката в действащата армия и резерва , друго е техниката на хранение, това е просто държавна собственост на съхранение на МО - това не е бойни и отбранителни възможности. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, Capitainofmarine said:

Не става въпрос за пропаганда, погледни нашите източници, навремето ги обсъждахме в сравнителните данни за военния потенциал на балканските държави. Там съгласно план 2015 и план 2020 ще видиш какви са ни възможностите, ако нещо съм приповдигнал /патриотично / тона прощавай. Ние нямаме такива възможности,каквито пише тази авторитетна статия. Едно е техниката в действащата армия и резерва , друго е техниката на хранение, това е просто държавна собственост на съхранение на МО - това не е бойни и отбранителни възможности. 

Не е така, Капитане, сам го знаеш. Това, което е консервирано като техника също се брои.

Сега че Фружин хиперболизира колко е трагично положението, като ми привежда доводи от форумите в тип "един човек каза" си е негов проблем. хората, които пишат в специализирани военни сайтове са професионални военни анализатори. Отдолу са цитирали, че ползват база данни на ЦРУ. Те работят с документи и официални източници, имат методика, затова ги ползват като източник в цял свят. Виждаш, че работят с индекс по 50 показатели. да се омаловажава това, като се позоваваме на вестникарски статии и надговаряне по форуми в тип "аз чух и видях" просто не е сериозно. Дори руснаците цитират почти същите данни, ето погледни в този линк

http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/688352#.D0.A2.D0.B5.D1.85.D0.BD.D0.B8.D0.BA.D0.B0_.D0.B8_.D0.B2.D0.BE.D0.BE.D1.80.D1.83.D0.B6.D0.B5.D0.BD.D0.B8.D0.B5

Това е руски военен източник, те пък какъв интерес имат да преувеличават потенциала на българската армия.

То и това, което изнасям като информация в двата си постинга, въобще не е оптимистично, но веднага да скачаме и да добавяме още боя към фактите, просто не бива, според мен, няма никакъв резон в такъв подход.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Киров, това което редовно пускаш не са неверни, а стари данни.

Ето ти го план 2015, който е изпълнен отдавна

http://econ.bg/Нормативни-актове/План-за-организационно-изграждане-и-модернизация-на-въоръжените-сили-до-2015-г-_l.l_i.130704_at.5.html

Таблица
за комплектуване на БА с основно въоръжение и бойна техника в оперативна готовност

Основно въоръжение
и техника

Към
31.12.2004 г.

Към
31.12.2015 г.

1. Сухопътни войски    
танкове 567 160
бойни бронирани машини 965 395
артилерийски системи над
100 мм (без минохвъргачната артилерия)
666 192
 
2. Военновъздушни сили
бойни самолети 66 20
учебно-бойни самолети 14 0
транспортни самолети 14 10
учебни самолети 18 18
бойни вертолети 18 12
транспортни вертолети 24 18
самолети за въздушно
патрулиране и разузнаване
0 4
 
3. Военноморски сили
бойни кораби 7 6
кораби за бойна поддръжка 27 17
спомагателни кораби 7 7
вертолети 6 6
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дълго си позволявахме лукса да не харчим пари за отбрана или ако харчим, да харчим за полу-нужни неща. Спокойно можем да инвестираме няколко милиарда в техника, която ще се използва през следващите 20-30-40-50 години. Военна техника не се купува всяка година, все пак.

Отделно и за военнослужещите трябва да се помисли - за условията в които те работят, заплати, дрехи, бронежилетки, боеприпаси и др.

Армията може да ни потрябва веднъж на 50 години или пък - не, но не можем да си позволим тогава тя да не е на ниво.

А създаването на изкуствени търкания между различни сектори (отбрана, здравеопазване, образование, социални разходи) е много ефективна популистка практика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Според Екон бг това е публикувано в държавен вестник през 2007 година. Ти на кого вярваш повече, на държавен вестник или на сайтове?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 минути, Frujin Assen said:

Според Екон бг това е публикувано в държавен вестник през 2007 година. Ти на кого вярваш повече, на държавен вестник или на сайтове?

Аз ли?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Б. Киров said:

Не е така, Капитане, сам го знаеш

По состоянию на начало 2011 года, численность сухопутных войск Болгарии составляла 16 304военнослужащих, на вооружении имелось 301 основной боевой танк, 160 БМП, 1084 БТР и бронемашин, 738орудий полевой артиллерии, 215 120-мм миномётов, 124 установки РСЗО БМ-21, 236 пусковых установкиПТУР и 400 орудий зенитной артиллерии[1]

Това е цитат от посочения от тебе документ обърни , приятелю внимание на годината. Техниката на хранение не е на армията , тя е на държавата. Различни субекти. Това не правят разлика във въпросната статия. Всъщност приятелю, положението е още по-трагично. Не е че сгъстяваме боите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, ISTORIK said:

Армията може да ни потрябва веднъж на 50 години или пък - не, но не можем да си позволим тогава тя да не е на ниво.

Ти си гласът на мъдроста, и ако направиш статистика,колко войни сме водили за последните около 130 години свобода, ще видиш че на нас по-често е била нужна армията отколкото на останалите европейци  ВКЛЮЧИТЕЛНО Турция.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

За всички интересуващи се, (най вече за Киров) заповядайте "План 2020" за развитие на българската армия.

20160128_Plan_za_razvitie_VS-2020.pdf

Ще ви спестя ровенето

армия.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, Capitainofmarine said:

Това е цитат от посочения от тебе документ обърни , приятелю внимание на годината. Техниката на хранение не е на армията , тя е на държавата. Различни субекти. Това не правят разлика във въпросната статия.

Техниката на книга може да се води на държавата, не на армията, но тя съществува като реална. Точно затова се слага в статистиката. Тя не може да се изпари, независимо на кой се води по документи. Затова и руснаци и американци я слагат в статистика си. Това е коректно. На базата на тази налична техника се правят всички оценки и анализи. С това отговарям и на Фружин на кого вярвам, на Държавен вестник или на сайтовете. Вярвам на коректната статистика, и не - данните на Global Firepower не са стари, от 2017 са. Но мисля че в конкретния случай отиваме към това да доказваме личен авторитет и познания, не ме влече това, така да е, Фружин е по-голям капацитет от мен, признавам му го.

Същността на дискусията обаче въобще не е в това да доказваме кой е по-по-най, дори да приемем, че цифрите цитирани от Фружин са 100 процента верни, нещата като цяло остават в същите пропорции - ахилесовата пета на българската армия е нейната абсолютна незащитеност от въздуха, а това е смърт за пехотата, повтарям го. Дали ще пишем "активен резерв" или "запасняци" - бял кахър, това да е проблема.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...