Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите са древен кавказки народ.


Recommended Posts

  • Потребител

Хуните. Тази степта империя. Едно море от народи. Кой е установил на кое точно племе са принадлежали тези ритуални или кухненски котли . До колкото знам не са открити много. И един пример с днешна Румъния . Те на колко народи и племена са наследници?!!? 😉

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 306
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, Last roman said:

По Прокопиево време хронистите наричат степняците хуни. Преди него ги наричат скити. В общи линии общото име е в зависимост от племето, получило най-голяма известност. Не мисли че хуните на Прокопий са някакъв етноним. :)

 

Приск ги нарича със всичките имена с който е сметнал за нужно да ги упомене и опише. А ти сигурно не наричаш албанците арнаути или шиптъри всичко с времето си😉

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Last roman said:

По Прокопиево време хронистите наричат степняците хуни. Преди него ги наричат скити. В общи линии общото име е в зависимост от племето, получило най-голяма известност. Не мисли че хуните на Прокопий са някакъв етноним. :)

 

А Приск не му пречи да ги нарича и описва тези степняци според неговата гледна точка. А как е трябвало да ги нарича според тогаващната конюктура? Той е изпреварил времето си. Албанците сигурно вече малко хора се сещат че са арнаути и шиптъри. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Тез котли-доста са коментирани,включително и тука...

Най-разпространеното мнение е,че са свързани с някакъв ритуал..Все си мисля обаче,че са просто част от полевата кухня.Разпространението им съвпада с епохата на хуните,вероятно по простата причина,че преди това историята не познава движение на подобни по мащаб войскови единици,чийто мащаб изисква и съответния мащаб в кухнята....Разбира се-стила им е друго нещо..Казват,че типологично произхода им е далеч на изток,но ,доколкото знам -като концепция са познати и на черноморските скити?!?

Полева кухня?  Да видим - имат множество уши.  Ако трябва да се разнася такъв котел с манжа, наистина трябват доста ръце.  Но ушите са прекалено много. Котлите са два типа - северен, проникнал по-дълбоко в Европа и южен.

 Отличават се по ушите. При единия даже са два вида уши, които се редуват в два пояса по височина. Може би това е да не си пречат носачите? Но някой може да каже, че ушите са прекалено много и носачите просто ще се препъват един друг.

 Тогава излиза, че котлите са ритуални. Ушите са да може повече хора да се докоснат и имитират носене. Така попиват благодатта от ритуала.

 

 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Exhemus said:

Полева кухня?  Да видим - имат множество уши.  Ако трябва да се разнася такъв котел с манжа, наистина трябват доста ръце.  Но ушите са прекалено много. Котлите са два типа - северен, проникнал по-дълбоко в Европа и южен.

 Отличават се по ушите. При единия даже са два вида уши, които се редуват в два пояса по височина. Може би това е да не си пречат носачите? Но някой може да каже, че ушите са прекалено много и носачите просто ще се препъват един друг.

 Тогава излиза, че котлите са ритуални. Ушите са да може повече хора да се докоснат и имитират носене. Така попиват благодатта от ритуала.

 

 

 

Колко?Дай точен брой за ушите ,за да видим колко души евентуално могат да се докоснат до ритуала,и дали е необходим такъв обем за единия ритуал?....Наистина!Да преценим-функционален или ритуален?

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това което виждам аз са някакви орнаменти, декораций а не уши за носене . Тези орнаменти ако са за носене преместване щяха да са по удобни . Всичко се прави по предназначение.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като си ми чел Приск, я кажи колко езика споменава да се говорят в лагера на Атила?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намекваше за незаконни постройки?😁 за езиците доколкото се сещам гръцки латински готски   и скитски хунски като като нещо непонятно  и общо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

точно така. Различни езици. Различни племена, обединени в конфедерация, издържана от грабеж и война. Липсата на спойка у този съмнителен конгломерат проличава след смъртта на Атила. Химерна квазидържава, просъществувала няколко десетилетия и изчезва без следа. ;)

 

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5.01.2019 г. at 10:11, Бобо said:

Дори и да говорят на два или повече езика.,която пък култура и светоглед нямат нищо общо с гръцката и римската....

 

И кое е това което ги е отличавало толкова много, че чак са нямали нищо общо?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 38 минути, Конан вулгарина said:

Скоро прочетох че доста северни народи са писали като нас Атила за родоначалник. Легендарен бандит.🤔

Атила е споменат даже в сагите. Определено са го запомнили германските народи.

Link to comment
Share on other sites

On 1.01.2019 г. at 22:02, Бобо said:

Българския народ ,според моето скромно мнение,има едно ядро,което води произхода си именно от териториите прилежащи около Черно море..това ядро навярно има корени както при кимерите,така и при траките,естествено и при скитосарматите...

Ядрото на народа е със понтийско- средиземноморски произход/тука номенклатурата не ми е ясна много ,затова ги сливам/,и това би трябвало вече да е ясно на всички!

Бобо, ако е така, номенклатурата казва, че българите, са гърци...😍

Знам със сигурност, че ти е добре известно, че съвременният понтийски език, е най-близкия език, до архаичен гръцки и също така, че понтийците няма откъде, да научат този език, освен от извора, който е пресъхнал, поне от 2 хилядолетия..

Не изключвам чисто индивидуални причини, за да правиш подобни твърдения...

💕💕

Цитирай

Няма хроники,които да описват съществуването и движението на народа българи,който идва на Балканите.Няма!

А защо се налага, да си ги измисляме?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, skiahtro said:

Бобо, ако е така, номенклатурата казва, че българите, са гърци...😍

Знам със сигурност, че ти е добре известно, че съвременният понтийски език, е най-близкия език, до архаичен гръцки и също така, че понтийците няма откъде, да научат този език, освен от извора, който е пресъхнал, поне от 2 хилядолетия..

Не изключвам чисто индивидуални причини, за да правиш подобни твърдения...

💕💕

 

https://www.google.com/search?client=opera&q=ян+ин&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

😠

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

On 3.01.2019 г. at 14:08, Last roman said:

Освен това тая работа с троянеца Еней, дето забегнал за Италия, си е чиста проба митология. Един своеобразен начин братята римляни да се впишат в тогавашния елинистичен свят /където местата вече били заети откъм гръцка страна/. Архаизацията е присъща не само на средновековните народи, които търсят корените си сред славни антични предци /както правят бритите, отъждествявайки се с прешественик на име Брут/. В Античността също се търсели митични корени: на 'позакъснялите' римляни, не им оставало нищо друго, освен да нахапят троянския дял. Готите се правели на гети и пр.... ;)

Но да се вземат за чиста монета приказките и легендите, с които почва всяко повествование... е автохтонците безкритично го правят и рисуват безумни и ирелевантни фантазии за родство и братство между народите с траки-българи во главе... :)

 

А дали римляните, не са имали някаква база, за тази чиста проба митология?

Ако се вземе в предвид населението тогава, по островите и крайбрежието на Ботуша, какъв друг шанс, са имали освен, да се впишат е елинистичния свят? 

Еней може и да е митология, но нас повече ни интересуват, разликите в митологиите, на гърци и римляни, за да търсим различни корени!

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, Бобо said:

Тотооо...💓💓💔

Това дето си го пуснал, на мен ми излиза на китайски:)

Тука по наще земи е по-известно като херметизъм😍

Редактирано от skiahtro
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Напълно те разбирам, но етноса се определя, както знаеш, предимно от културата, точно поради ☯️! Само културата може, да обедини Цялото, в поза 69!

Щото, Бобо, ако имаме в предвид само генетиката, знаеш, до къде стигаме винаги🙊!

За да докажеш теорията си, ти е необходима някаква спирка в генетиката, а до сега никой не е съумял, да посочи такава😋

 

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

Напълно те разбирам, но етноса се определя, както знаеш, предимно от културата, точно поради ☯️!

Щото, Бобо, ако имаме в предвид само генетиката, знаеш, до къде стигаме винаги🙊!

За да докажеш теорията си, ти е необходима някаква спирка в генетиката, а до сега никой не е съумял, да посочи такава😋

 

Теорията ми?🤔Стига де-нямам теория,но и не виждам такава достоверна...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.01.2019 г. at 0:30, Бобо said:

Има едни разхвърляни българи,има едно свидетелство за придвижване на някакъв народ,който-забележи!!!-когато дошъл на Балканите бил наречен българи,име ,което вече е в употреба по тези географски ширини от доста време!,имаме и един народ,който дошъл с Аспарух и ТОГАВА станало ясно неговото име....

Колко доста? До около 500г. няма българи, има хуни и хуно-българи, в Анонимния римски хронограф от 354 г., където е записано: „Ziezi ex quo Vulgares“ (Зиези, от когото са българите), което е първото известно споменаване на името „българи“ в европейски източник. Зиези и българите фигурират като най-източен народ, тъй като редът на изреждане спазва точно географската посока „изток-запад”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, bulgaroid said:

Колко доста? До около 500г. няма българи, има хуни и хуно-българи, в Анонимния римски хронограф от 354 г., където е записано: „Ziezi ex quo Vulgares“ (Зиези, от когото са българите), което е първото известно споменаване на името „българи“ в европейски източник. Зиези и българите фигурират като най-източен народ, тъй като редът на изреждане спазва точно географската посока „изток-запад”.

И Зиези е син на Сим.А от Сим произлизат семитите....Тоест-сведението на Михаил Сирийски,дори и да се отнася действително за група българи,дошли по времето на император Маврикий -582-602 г. едва ли има н предвид дестинацията която се коментира...

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, skiahtro said:

Българския народ ,според моето скромно мнение,има едно ядро,което води произхода си именно от териториите прилежащи около Черно море..това ядро навярно има корени както при кимерите,така и при траките,естествено и при скитосарматите...

 

 

1 hour ago, Бобо said:

Теорията ми?🤔Стига де-нямам теория,но и не виждам такава достоверна...

Дори и да приемем, че си прав.. Ти говориш, за произход на някакво ядро, което запазва цялото си, в поколенията и хилядолетията и го характеризираш, като български народ. Какво ти дава правото, да го характеризираш така? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

 

Дори и да приемем, че си прав.. Ти говориш, за произход на някакво ядро, което запазва цялото си, в поколенията и хилядолетията и го характеризираш, като български народ. Какво ти дава правото, да го характеризираш така? 

🙄

 

Преди 1 час, skiahtro said:

Напълно те разбирам, но етноса се определя, както знаеш, предимно от културата, точно поради ☯️! Само културата може, да обедини Цялото, в поза 69!

 

 

😉

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...