Отиди на
Форум "Наука"

Точна ли е идентификацията на Златната църква


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 38 минути, D3loFF said:

"понеже самото "Тунджа" е очевадно турцизирано наименование" - ами, чудесно, но това е съвременната дума със съвременното ѝ произношение. Защо изобщо го ползвате като сравнение? Думите в старобългарски и дори в среднобългарски са се произнасяли по съвсем различен начин.

Да, точно така, по друг начин се е произнасяло това име в старобългарски (примерно *Тонжа) и съответно няма абсолютно никакъв смисъл да търсим съвременното "Тунджа" в TOYTZA.

Сиреч, отговаряш си сам на питането дали може това да е Тунджа. Не, не може. Което принципно следва да е кристално ясно и от факта, че надписът е намерен в село, което се намира на р. Голяма Камчия, т.е. на Тича, а не на Тунджа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, D3loFF said:

Аз не съм автохтонец в никакъв случай, но това не значи, че преводи прaвени преди толкова много години нямат грешки в тях. Моето лично мнение е че прочита е погрешен и така.

Може да си неосъзнат автохтонец. Фактът, че се занимаваш точно с Туча, че го припознаваш не другаде, а в Тунджа, точно както вече са го правили автохтонците, е показателен. Имаше преди време една група във фейсебук, в която именно подлагаха на съмнение досегашните преводи на тия надписи и думи. П. Пасков после на едни табла и презентации прокламираше новите прочити. 

Личното мнение трябва да се базира на някакви основи, за да има стойност. Има много мнения, които не струват пукната пара. Всеки има право на мнение, но не всяко мнение има стойност. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, makebulgar said:

Може да си неосъзнат автохтонец. Фактът, че се занимаваш точно с Туча, че го припознаваш не другаде, а в Тунджа, точно както вече са го правили автохтонците, е показателен. Имаше преди време една група във фейсебук, в която именно подлагаха на съмнение досегашните преводи на тия надписи и думи. П. Пасков после на едни табла и презентации прокламираше новите прочити. 

Личното мнение трябва да се базира на някакви основи, за да има стойност. Има много мнения, които не струват пукната пара. Всеки има право на мнение, но не всяко мнение има стойност. 

Ами, базира се на каквото пише на, подчертавам, оригиналния надпис. Да не би аз да съм си го измислил, че това пише реално? Аз поне мога да го прочета и знам някои особености на езика за разлика от много други хора. И абсолютно съм съгласен, че много неща трябва да се поставят под съмнение, под разумно съмнение, разбира се. Също така не се асоциирам с никакви фейсбук групи и тем подобни, даже не бях и чувал, че са го дискутирали.

Преди 59 минути, sir said:

Да, точно така, по друг начин се е произнасяло това име в старобългарски (примерно *Тонжа) и съответно няма абсолютно никакъв смисъл да търсим съвременното "Тунджа" в TOYTZA.

Сиреч, отговаряш си сам на питането дали може това да е Тунджа. Не, не може. Което принципно следва да е кристално ясно и от факта, че надписът е намерен в село, което се намира на р. Голяма Камчия, т.е. на Тича, а не на Тунджа.

Прав сте, да. Надписът е намерен в с. Чаталар, днешното Хан Крум. Имало е и археологически разкопки и са намерени и останки от моста, за който се предполага, че е споменатият в надписа и който е над р. Голяма Камчия. АКО, разбира се, е вярна информацията, но да приемем, че е вярна.

Еми, взимам си "теорията" назад на този етап. Но, чудесно, браво, аз обожавам историческите спорове и не съм от хората, които ги е страх да кажат, че не са прави за нещо понеже еди какво си. Ще спорим и по други теми занапред, сто процента!

И все пак не се произнася "Туча/Тича".

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...