Отиди на
Форум "Наука"

Берсеркерите / Берсерките


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Често съм се замислял на какво точно се дължи това... ако мога да го нарека "психично заболяване", защото със сигурност не е нормално поведение на чистото съзнание.

Викингите всъщност не са първите, при които е описано (въпреки, че от тях идва наименованието му), още при келтите се появява подобна особеност. Озверяли и откачили в следствие на дълги години прекарани във войни и битки мъже просто захвърлят доспехите и щитовете си хвърляйки се най-безразсъдно и смело чисто голи в предните редици само с меч или брадва в ръка. При келтите дори е било масова практика - така воинът показвал колко е смел. По-късно при викингите се е получавало, най-вече при ветераните преживяли десетилетия само в походи и кървави сражения. И накрая духът на войната сякаш ги обладава. Тази лудост не е в резултат на религиозно вдъхновение или какъвто и да било друг вид фанатичност, просто решаваш, че трябва да се хвърлиш в предните редици и да се биеш до край с необяснима ярост.

Как мислите, каква е причината за това?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Навярно във високия боен дух, традиционен за вигингската психика, който в случая стига до крайност. Доколкото знам, в най-честите случаи това не е бил определен човек, а всеки е можел евентуално да изпадне в т.нар. "берсеркски пристъп" и тогава да не си около него, докато не го утрепат съвсем коли наред.

А може и на някое от питиетата им да се дължи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=5718

Тук ще прочетете доста за берсерките/берсеркерите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както се казваше в една руска песен ("Солдата лишнего не надо") - "ние се научихме да ходим под огъня без да се гърбим". Елемент на претръпване, свикване със ситуацията и риска да се умре. Като цяло няма нищо феноменално, а е окобена проява на типично човешко поведение. Правим го и днес - да притичаме пред идващия автобус, на натиснем скоростта на мотора или колата... Все рискове, често пъти съвсем ненужни. То адреналина си иска своето. Иначе каккво бъдеще за екстремните спортове.

Изброените елементи от днешното ни ежедневие са много по-неоправдани от свалянето на бронята и развилняването в битка. Бронята и щита освен защита са намаляли подвижността. А подвизите в битка са си били важни -плячка, мацки... Тези юнаци са били нещо средно между Бербатов и Камата и от друга страна Илия Павлов и Ванко 1. ;) Преди няколко години се въртеше в мрежата едно клипче - хумористична версия на чалга-хита "Без спирачка" - та там един беровец в тунале надул скороста и музиката се надънва в един тир. Нищо ново под слънцето. Или както още се казва - Сеута на суетите, всичко е суета. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен грешиш. Първо, Средновековието не познава такива .., /хайде, няма да кажа какви / като споменатите от теб персонажи. Второ, такива персонажи са абсолютно неспособни да се отличават в истинска битка, където се убива.

Във "военната работа", особено когато е истинска война, а не просто казарма, се отличават неподозирани дотогава елементи - по правило с висока психологическа устойчивост, но и такива "тихи води" и най-невзрачни лица. Не и тарикати, отворковци, лидери в лапачакат, крадци и т.н.

Плячка да, мацки - естествено. Само че /берсеркската ситуация е само странична и крайна проява на това/, мотивацията за истински тупаник, откъдето имаш висок шанс да си тръгваш без ръка, глава, крак и т.н. е нещо много по-дълбоко и сериозно от психиките на люде като изброените от тебе.

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=5718

Тук ще прочетете доста за берсерките/берсеркерите.

"Червеният змей" наистина дава добра представа за тях.

Сега ще скандализирам някого, но Тервел ли ги беше спрял викингите при Цариград, освен арабите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе, има го и момента с адреналина и риска, макар и малко неуместни в сравненията на Галахад, има някаква логика. Но все пак, в средновековните кълцаници е съвсем друга ситуацията. А пък да се изтъпанчиш гол в най-предната редица си е чиста проба самоубийство. Само че берсеркиерите така са подивявали, че въпреки незащитеното им тяло и некоординирани действия, са били доста ефективни и са всявали ужас у врага.

Специално при викингите известна роля за това играе и тяхната митология и вярвания - воинът задължително трябва да умре в битка и с меч в ръка, за да може да бъде приет след това в двореца на Валхала. Всякаква друга смърт е презирана от тях.

П.П. :laugh: клипчето-гавра с чалгията верно беше яко - ама там мутрата и курвата му влезнаха в тунела без да знаят за тира от среща. А тираджията беше брутален тип и беше надънил Metallica - "Free Speach for the Dumb"

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Адреналинът си е адреналин, естествено, тръпката си е тръпка и пр., но ми се струва, че личностните качества на такива елементи са на по-високо ниво. Е, доста крайна прояви, но пък в мнозинството си те не са стигали дотам, но са се биели страшно. Има сведение за едно от нападенията над Йорк в Англия, където един от видните викинги напада сам на един бряг и изтрепва десетки души, докато някакъв не пропулзява под него и не го очиства, наръгвайки го изпод едно мостче.... /май в БС или в Традеиция беше./

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз съм чувал за този случай - англичаните не можели да го помръднат от моста, докато накрая не го издебнали отдолу с копие в ташаците.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми като не си слага броня :post-70473-1124971712: .

Ония битки, преди барута са били страшно нещо, като се замисли човек. Истински тупаник, всеки момент може да те изкормят, реално погледнато, а и ако ти очистиш някого, това никога не е нито джентълментско, нито чисто /къде ти..../. И най-дребната рана е можела да те вкара в гроба, ако те ранят и оживееш инфекциите и пр., си оставаш сакат цял живот, един крак или ръка да ти строшат и айде.

И въпреки това хората са се биели с такава храброст ....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами друг е бил духа на епохата, доста войнствен бих казал. Войните, смъртта и страданията са били нещо съвсем нормално.

Но след като откриват барута, това не прави по-малко зверски войните от ерата на огнестрелното оръжие, особено пък като го разработват и усъвършенстват. Войните дори стават много по опустошителни с времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами друг е бил духа на епохата, доста войнствен бих казал. Войните, смъртта и страданията са били нещо съвсем нормално.

Но след като откриват барута, това не прави по-малко зверски войните от ерата на огнестрелното оръжие, особено пък като го разработват и усъвършенстват. Войните дори стават много по опустошителни с времето.

Да, но огнестрелното оръжие прави ръкопашния бой лице в лице по-рядък.....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е - и това е от значение. Докато войникът с пушка просто дръпва спусъка и може дори да не види лицето на този, който убива, нито пък умиращия да усети болка преди смъртта да настъпи. Докато изправени един срещу друг хора разкъсващи месата си с наточено желязо, вече си е доста по зверска и варварска картина. Може би с появата на огнестрелното оръжие отмира и берсеркйерството, поне аз не се сещам за по-късни случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, то си е крайна, а и много специфична проява, с корени в предисторическите времена, навярно. Иначе бойни прояви има много, не по-малко силни.

Ето една: http://www.president.bg/img/paintings/veshin_big.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нали не съм от най-умните, пък и още не съм си преполовила кафето :post-70473-1124971712: , та ми се стори, че тук ще става дума за БОКСЕРКИ -и реших- ще е интересно - момчета говорят за боксерки! Все едно вие момчета да слушате как ние момичетата говорим за прашки :P ...

Но и това четиво си го биваше! Докато четях ми хрумна друга теория- опитайте се да си представите цялото това множество ГОЛО- криви крака, козина като на орангутан, тук-там стърчащ някой жълт зъб, сплъстена дълга коса пълна с въшки, смразяващ рев, и.........голи пишки, гордо развети от вятъра! умножете ,,това,, по хиляди.........и сега ми кажете кой няма да избяга от.......отвращение!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не смятам, че това е берсеркиерство. Поне тук има причини за озверяването и подържането на високия боен дух на атакуващите, всички прекрасно знаем какви са. Докато при викингите е друго - те са нашественика - нападат, грабят, бият се, убиват... въобще случаите са коренно различни.

голи пишки, гордо развети от вятъра! умножете ,,това,, по хиляди.........и сега ми кажете кой няма да избяга от.......отвращение!!!

Ами ако имаше възможност да присъстваш на олимпийските игри в древна Елада щеше да видиш нещо такова, само че щом си жена, нямаше да те пуснат. Иначе ако всичката гмеж бяха скубещи се и крещящи голи жени щеше и мен да ме развълнува гледката :w00t::laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не смятам, че това е берсеркиерство. ... въобще случаите са коренно различни.

Да, не е. Изключителна бойна проява е, това имай предвид. Мотивациите са различни, естествено.

ако всичката гмеж бяха скубещи се и крещящи голи жени щеше и мен да ме развълнува гледката :w00t::laugh:

Хм. По-добре е да потанцуват естетично около някой лагерен огън, пък вече .... :whistling::head_hurts_kr::):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

здрасти.на въпроса ти относно тези минимум шантави прояви на разизкваните юнаци мисля,че вероятно един от отговорите се крие във факта,че същите екземпляри са си пийвали разни питиенца от татул и похапвали разни видове халюциногенни гъбки,а като сложим и медовината и като нищо ще се стигне до ефекти като споменатите от историците. :lightbulb::vertag::smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хората не се променят и си остават същите. Дори когато няма войни да се проявят в битка, пак му намират цаката:

hooligans.JPG

violence_hooligans_petit.jpg

bagarre_supporters.jpg

И ако яростта в битката носи победа и свързаните с нея блага, то тея юначаги от снимките си остават само със синини. Е, вярно, че най-активни са английските холигани в чийто земи викингите са оставили доста гени. :bigwink:

И тъй като стана дума за прашки - пощуряват не само запалянковците, ами и запалянките. (;

2211.jpg:)):

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, определено има нещо такова. А иначе футболното хулиганство в Англия го считат за последния остатък от средновековното варварство и вандализъм в Европа :P и не грешат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Страхувам се, че не е остатък от средновековното варварство, ами е чисто ново варварство .... И не е остатък, ами тепърва светът изпада в простотия и варварство :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
здрасти.на въпроса ти относно тези минимум шантави прояви на разизкваните юнаци мисля,че вероятно един от отговорите се крие във факта,че същите екземпляри са си пийвали разни питиенца от татул и похапвали разни видове халюциногенни гъбки,а като сложим и медовината и като нищо ще се стигне до ефекти като споменатите от историците. :lightbulb::vertag::smokeing:

Може би, но едва ли е само това. По-скоро са особености на древната бойна психика.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Въпреки отварите и опиатите, все пак е трябвало да си достатъчно луд , за да ги вземеш първо и второ да отидеш да трепеш така.Все пак техният опит си е важен фактор.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • 1 year later...
  • Потребител

Звучи като "патологично алкохолно опиване " : http://www.kriminalist.info/6020s1.html

Нищо чудно наистина причината да е някакво питие/отрова ( като чаят от татул ).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Често съм се замислял на какво точно се дължи това... ако мога да го нарека "психично заболяване", защото със сигурност не е нормално поведение на чистото съзнание.

Плюс консумация на отввара мухоморки /направо праобраз на вълшебната отвара на Астерикс и Облеликс/. :bigwink:

http://narkopedia.hit.bg/natural/mushroom/MUSHROOM.htm

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...