Отиди на
Форум "Наука"

Въвеждане на допълнителни измерения във физиката и ползите от тях


Недоспал

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 14 минути, scaner said:

И аз те питам те за незнам кой път: какво е физическото обяснение за това, че според класическата механика подвижните часовници НЕ изостават?

Елемнтарно, Уотсън: няма физическа промяна без физическо въздействие.

Когато един часовник се движи инерциално, на него по условие НИЩО не му действа (нали затова
той се движи инерциално). И след като НИЩО не му действа, той няма как спонтанно да се забави.
Забавянето е физическа промяна и такава промяна няма как настъпи спонтанно, без никакво
въздейсвтие.

Така е отговорът на твоя въпрос е: след като на подвижен часовник НИЩО не му действа, защо
очакваме той спонтанно да започне да се забавя?

Ти като голям умник ще ни обасниш ли къде в природата наблюдаваме спонтанни физически
промени, ставащи без никакви физически въздействия?

Тук изключваме радиоактивното разпадане, което само привидно е спонтанно.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 28 минути, scaner said:

То и в СТО нищо не им въздейства, ама не остават синхронни.

Да де, точно това питаме. След нищо не им въздейства на подвижните часовници, те защо изостават?
Защото филанкишията ли така казва? Филанкишията да не би да е Хари Потър или Валдемор, че да
прави магии?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, gmladenov said:

Да де, точно това питаме. След нищо не им въздейства на подвижните часовници, те защо изостават?
Защото филанкишията ли така казва? Филанкишията да не би да е Хари Потър или Валдемор, че да
прави магии?

Айнщайн им прави магий, пардон, дава обяснение с теорията на относителността.

Ти май почна сам да спориш и сам да си отговаряш. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, gmladenov said:

Да де, точно това питаме. След нищо не им въздейства на подвижните часовници, те защо изостават?
Защото филанкишията ли така казва? Филанкишията да не би да е Хари Потър или Валдемор, че да
прави магии?

Какво става, Младенов?! Уплаши ли се, нещо?! Големият инженер Младенов се уплаши от съвсем човешките и достъпни въпроси и разсъждения на лаика Станислав и не отговаря - страхува се, че лаикът (аз) може да го принуди сам да признае, че нещата са така, както твърди Станислав и вазира от дискусията!!! Еееееехххххххх, инженере, инженерееееее... Много лесно се плашиш, пиленце нежно!!! 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Кибик said:

Айнщайн им прави магий, пардон, дава обяснение с теорията на относителността.

Точно така. Аз отдавна казвам, че теориите на Айщайн са суеверия. Човекът успял
дори да излъже будалите да го слушат. Кво да праиш.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Точно така. Аз отдавна казвам, че теориите на Айшайн са суеверия. Човекът успял
дори да излъже будалите да го слушат. Кво да праиш.

А най-лошото - измамил и НАСИ, и купища други частни и държавни институции с много пари, да му ползват суеверията и лъжите за всякакви най-сериозни дейности. Какъв талантлив, гениален измамник, братче!!!

Съгласен ли си, че ние се движим само през едно направление през пространството в един и същи момент? Или ще се скриеш някъде в дълбока дупчица - да не би лаика (аз) да помрачи инженерния ти статус с прости, но показателни въпроси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Елемнтарно, Уотсън: няма физическа промяна без физическо въздействие.

И в СТО няма физическо въздействие - по условие. Значи, и там няма физическа промяна, според твоето твърдение :)

Доволен ли си от такъв отговор? :)

След като няма физическа причина, не може да говорим за механизъм. Търсим друга причина.

Преди 4 минути, gmladenov said:

Когато един часовник се движи инерциално, на него по условие НИЩО не му действа (нали затова
той се движи инерциално). И след като НИЩО не му действа, той няма как спонтанно да се забави.
Забавянето е физическа промяна и такава промяна няма как настъпи спонтанно, без никакво
въздейсвтие.

Тука бъркаш. И ще ти дам най-прост пример, опровергаващ твърдението ти - един часовник, ако тиктака с друга конструктивна скорост, може да изостава и без никакво физическо въздействие. Съвсем спонтанно.

Нещо повече, спрямо такъв часовник набеждаваме, че другият няма коректен ход.

Следователно, твърдението ти че забавянето е физическа промяна е погрешно. Но ти сам потвърди това по-горе :)

Преди 7 минути, gmladenov said:

Така е отговорът на твоя въпрос е: след като на подвижен часовник НИЩО не му действа, защо
очакваме той спонтанно да започне да се забавя?

А защо трябва да очакваме да не се забавя?

Е, сега виждаш ли, че такъв прибързан отговор не струва? Че нещата са много по-дълбоки, и не си стигнал до разбирането им? :)

Преди 7 минути, gmladenov said:

Да де, точно това питаме. След нищо не им въздейства на подвижните часовници, те защо изостават?

Запомни - и в СТО нищо не въздейства на часовниците. Така че отново да се върнем на моят въпрос: след като нищо не въздейства на часовниците, защо според класическата физика те вървят синхронно? Защо например не ходят по различен начин? Какво кара два часовника да вървят синхронно? Други форми на въпроса можеш и сам да си измислиш. Въпросът е, че до сега не си личи да можеш да отговориш. Да, отговорът не е очевиден и не лежи на повърхността (видяхме че това че не си взаимодействат не е фактор), изисква мислене в дълбочина...

Отговориш ли коректно на този въпрос, ще си отговориш и на твоя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Станислав Янков said:

Съгласен ли си, че ние се движим само през едно направление през пространството в един и същи момент?

Стига с твоите измерения, колега. Не ми се учавства в разговор за повече от три измерения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

И в СТО няма физическо въздействие - по условие. Значи, и там няма физическа промяна, според твоето твърдение :)

Доволен ли си от такъв отговор? :)

Не, не съм доволен. Как изостава часовник без физическа промяна. Нали уж си физик. Стига тъпизми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Стига с твоите измерения, колега. Не ми се учавства в разговор за повече от три измерения.

Къде във въпроса ми виждаш повече от три измерения?! Ще обсъдим, на най-земно и инженерно ниво, каква причина, свързана с движения/промени на материята по три пространствени измерения, може да води до експериментално и практически потвърдената десинхронизация на часовниците в ситуациите, описани от СТО (може и ОТО в допълнение, ако инженерът не е против). Съгласен ли си, че когато се движим през трите пространствени измерения - ние можем да го правим само в едно направление в един и същи момент или можеш да демонстрираш движение в повече от едно направление?

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Станислав Янков said:

Съгласен ли си, че когато се движим през трите пространствени измерения - ние можем да го правим само в едно направление в един и същи момент или можеш да демонстрираш движение в повече от едно направление?

Добре, съгласен съм. Като се движиш, не можеш да имаш повече от едно направление. Така е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Не, не съм доволен. Как изостава часовник без физическа промяна. Нали уж си физик. Стига тъпизми.

Е, тука никой не те и пита.

Както сам стигна до извода, няма физическа промяна без физическо въздействие. А физическо въздействие върху часовниците няма и то по условие - дали другият часовник ще тръгне спрямо теб, или ти ще промениш състоянието си така, че другият часовник да се движи, според СТО резултатът е един и същ. Ако ти се ускориш, върху другият часовник не оказваш въдздействие - въпреки това той ще изостава в твоята система. И резултатът ще е такъв, дори никога да не си се ускорявал, а движението да е открай време (не е в ускорението проблемът, затова и се разглеждат инерциални системи).

Така че прощавай се с "физическите причини" и механизми и търси други - има. За целта отговори на въпросът ми, и получаваш отговора на тепсия.

Аз като физик се старая да ти задам въпрос, на който може да се отговори, и от който да се получи нужната информация :) Защото ако ти отговоря директно, без да си помислил достатъчно, няма да разбереш отговора, само ще лепнеш някаква физиономия - многократно се е случвало. Така че действай. Потруди се, и ще бъдеш възнаграден.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Добре, съгласен съм. Като се движиш, не можеш да имаш повече от едно направление. Така е.

Значи тук нямаме никакви разминавания и противоречия - разбиранията ни са сходни в това отношение. Сега следващия момент, в който би могло да възникне някакво излишно възпаление, ако нещо не се разбираме по него - съгласен ли си, че важната за нас координатна система е нашата персонална координатна система, при която координатата Х е напред пред нас и назад зад гърба ни, координатата У е наляво (лявата ни ръка) - надясно (дясната ни ръка), координатата Z е нагоре (над главата ни) - надолу (под краката ни) и ако първо сме се движили напред (посоката пред нас), но после започнем да завиваме все по-наляво - това ще отнема все повече от движението ни по координатата ни Х направо и ще добавя все повече към движението ни по координата ни У наляво, както бях описал в онзи мой коментар с транспортира (когато се движиш по направлението център-63 градуса - това означава, че се движиш по-близо до 90-те градуса и по-далече от 0/360 градуса)? Съгласен ли си с тази зависимост?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Както сам стигна до извода, няма физическа промяна без физическо въздействие.

Дай пример за такава промяна ... която да не включва тъмна магия. 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Станислав Янков said:

Съгласен ли си с тази зависимост?

Да, съгласен съм ... но защо ли ми се струва, че ти ей сега ще ми обясниш как дадено тяло може да пътува по-кратко във времето. На което аз ще съм принуден да ти дам "хилещо се човече" като отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, gmladenov said:

Дай пример за такава промяна ... която да не включва тъмна магия.

Ами различни условия на измерване например. Или промяна на други условия. Или в механизма, който осигурява хода на часовниците. Затова и ти зададох конкретен въпрос, свързан при това с класическата физика - какви са причините, които довеждат до синхронен ход на движещи се часовници? Кое ограничава свободата в поведението на часовниците?

Различната геометрия, върху която се разиграва сагата с часовниците, също води до такава промяна. Но да оставим за сега геометрията. Спомни си, какво казва Нютон за времето, добра отправна точка да ми отговориш на въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, scaner said:

Ами различни условия на измерване например. Или промяна на други условия.

Пълни глупости. 

В природата няма спонтанни промени и ти не можеш да дадеш конкретен пример именно защото
такива промени не се случват. Иначе дай копнкретен пример; без общи приказки. моля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, gmladenov said:

Да, съгласен съм ... но защо ли ми се струва, че ти ей сега ще ми обясниш как дадено тяло може да пътува по-кратко във времето. На което аз ще съм принуден да ти дам "хилещо се човече" като отговор.

Аз нищо няма да ти обяснявам, защото това е потвърдено от практиката и тук въобще не го дискутираме - цезиевите часовници на самолетите (а после са правени още по-прецизни подобни експерименти, с още по-бързите космически апарати и сателити) са доказали практически десинхронизацията на часовниците в апаратите спрямо тези, фиксирани на Земната повърхност. Да спориш с практиката е тъпо. Ако си мислиш, че съществува вариант да не се съобразиш с практическите, опитни резултати и да изработиш практиката - накрая практиката винаги изработва теб и някои случаи даже завършват много трагично (като смъртта на оня плоскоземец, който опита да излети в Космоса, за да потвърди, че Земята уж не е сфера). Ние с теб се съобразяваме с практиката и резултатите, които ни дава тя и само търсим причините, резултатите да са такива, каквито са регистрирани (съвпадащи с предсказанията на СТО и ОТО, но ние с теб в момента търсим потенциалното различно от СТО и ОТО обяснение).

Значи и двамата сме съгласни с описаните до тук базови особености на придвижването през пространството. И сме съгласни, че това са особености именно на движението през три пространствени измерения, а не на някаква механика, някакви обектови взаимодействия, които да водят до тази валидна във всички случаи особеност?

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Младенов, това е казвано и преди, но ето още веднъж. Двама души тръгват от едно място по различни маршрути и се срещат отново по-късно. Всеки носи крачкомер. При срещата крачкомерите показват различни стойности. Как така! Какъв е механизма?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

В природата няма спонтанни промени и ти не можеш да дадеш конкретен пример именно защото
такива промени не се случват. Иначе дай копнкретен пример; без общи приказки. моля.

Защо няма? Как стигна до този извод, щото не си срещал? Това не е аргумент :)

Това е същността на въпроса ми

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Gravity said:

Младенов, това е казвано и преди, но ето още веднъж. Двама души тръгват от едно място по различни маршрути и се срещат отново по-късно. Всеки носи крачкомер. При срещата крачкомерите показват различни стойности. Как така! Какъв е механизма?

Примерът ти е неуместен. След като си направил по-малко крачки, крачкомерът естествено ще
отброи по-малко крачки.

Гововим за следното: часовник тръгва, прави едно кръгче и се връща в началното местоположение.
През цялаото време нищо не му е действало на часовника (освен евентуално ускорение - но да
кажем, че ефектът на ускорението е отчетен).

Значи въпросът е следният: защо един часовник, който просто се е разходил из космоса, е изостанал
в момента на прибиране ... след като нищо не му е действало (освен ускорение)?

Ако се твърди, че часовникът се е забавил, значи нещо го е забавило чрез физическо въздействие;
няма друг начин. Кое е това физическо въздействие?

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, gmladenov said:

Значи въпросът е следният: защо един часовник, който просто се е разходил из космоса, е изостанал
в момента на прибиране ... след като нищо не му е действало (освен ускорение)?

Младенов, отговори на въпроса ми и ще получиш просветление, отговор на "защо" :)

Мълчанието ти издава неразбиране за какво всъщност говорим, кое от какво се определя. А това е пълна мъгла в главата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, gmladenov said:

Примерът ти е неуместен. След като си направил по-малко крачки, крачкомерът естествено ще
отброи по-малко крачки.

Гововим за следното: часовник тръгва, прави едно кръгче и се връща в началното местоположение.
През цялаото време нищо не му е действало на часовника (освен евентуално ускорение - но да
кажем, че ефектът на ускорението е отчетен).

Значи въпросът е следният: защо един часовник, който просто се е разходил из космоса, е изостанал
в момента на прибиране ... след като нищо не му е действало (освен ускорение)?

Ако се твърди, че часовникът се е забавил, значи нещо го е забавило чрез физическо въздействие;
няма друг начин. Кое е това физическо въздействие?

Както единия крачкомер е отброил по-малко крачки, така и единия часовник е отброил по-малко секунди. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Gravity said:

Както единия крачкомер е отброил по-малко крачки, така и единия часовник е отброил по-малко секунди. 

Мисленето му скърца, и отвсякъде се сипе пясък :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...