Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът в литературата


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, Conan said:

Добре Скуби давай да направим нещо. Няма да навеждаме или да вирваме глава просто ще мислим. Ще вдигнем една статуя на Флойд в центъра на София , паднал на колене а пред него Марк Твен . Айде сега по темата кой от кого трябва да иска прошка?

Ами зависи. Дали е закопчен или не Марко....

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 102
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
On 15.06.2020 г. at 17:07, Евристей said:

Питам :  всички тези събития рефлектират ли върху  авторитета и престижа на институция като полицията ?  Как бели полицаи от тук нататък ще извършват рутинни проверки и изпълняват задълженията си особено към цветнокожия криминален контингент за който има все още открита статистика.

Както към белите заподозрени и нарушители, какво неясно има в случая и подобните на него?

 

Цитирай

 А той е висок и то доста ! 

Това какво трябва да значи?

Щом са като процентът на черните нарушители и заподозрени е висок, то към черните трябва да се прилага и по-голямо насилие?

Ако е така, значи става дума за насилире на расова основа.

Не твърдя, че в САЩ, полицията като цяло го проявява (въпреки че като всяка  полиция по света извършва расово профилиране). Въпросът тук е  как полицията и администрацията да изолира тези полицай и случай при които расово профолиране се превръща в расово насилие, за да не  стига до етнитески бунтове и изстъпления..

Въпросният полицай е бил фрики, долкото съм чел

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, nik1 said:
 
Цитирай

 

 On 15.06.2020 г. at 17:07, Евристей said:

Питам :  всички тези събития рефлектират ли върху  авторитета и престижа на институция като полицията ?  Как бели полицаи от тук нататък ще извършват рутинни проверки и изпълняват задълженията си особено към цветнокожия криминален контингент за който има все още открита статистика.

 

Както към белите заподозрени и нарушители, какво неясно има в случая?

Да, но и при еднакво третиране на нарушителите, реакциите не са еднакви. Все по-често цветнокожите нарушители -- за разлика от белите -- се превръщат в "жертви" и голяма част от обществото се втурва да ги защитава. Получава се нещо като "обратна" расова дискриминация...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 16.06.2020 г. at 7:16, deaf said:

НЕ! Не е екзекутиран. Не е умишлено убит. Дори няма полицейски произвол и насилие. 

Такива са фактите. А те са свещени. Можем да си говорим на високо морален и патетичен език,но трябва да признаваме фактите.

Спри се малко с глупостите

 

https://dnews.bg/sadebnomedicinska-ekspertiza-dzordz-floid-e-ubit.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, Шпага said:

Да, но и при еднакво третиране на нарушителите, реакциите не са еднакви. Все по-често цветнокожите нарушители -- за разлика от белите -- се превръщат в "жертви" и голяма част от обществото се втурва да ги защитава. Получава се нещо като "обратна" расова дискриминация...

Не разбирам какво пропонирате

Т.е казвате че чернокожите заподозряни трябва да бъдат душени  и застрелвани, за да не се чувстат като жертви?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, nik1 said:

Т.е казвасте ччернокожите трябва да бъфат дуперно и ьзтарелвсани

Кой да змае...?

Ще стане сега като въ вица

    <<  Другарйо Предцедател/Президент, Вярно ли е , че щял сте да управлявате до 2035 г. и при вас няма Демокрация.

       Ама Вие Защо си биете негрите? >>:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, nik1 said:
 
Цитирай

 

 Преди 21 минути, Шпага said:

Да, но и при еднакво третиране на нарушителите, реакциите не са еднакви. Все по-често цветнокожите нарушители -- за разлика от белите -- се превръщат в "жертви" и голяма част от обществото се втурва да ги защитава. Получава се нещо като "обратна" расова дискриминация...

 

Не разбирам какво пропонирате.

Т.е казвате че чернокожите заподозряни трябва да бъдат душени  и застрелвани, за да не се чувстат като жертви?

Тълкувате думите ми крайно нелогично -- или манипулативно, -- а при това положение няма смисъл да ви отговарям. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Не разбирам какво пропонирате

Т.е казвате че чернокожите заподозряни трябва да бъдат душени  и застрелвани, за да не се чувстат като жертви?

 

А аз не разбирам защо се правиш, че не разбираш. Шпага е пределно ясна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.06.2020 г. at 23:49, gmladenov said:

Дефакто ти си прав ... но самият ти изваждаш случилото се от контекста на сегашното време.

Я ми покажи къде в темата обсъждам случката, камо ли да я изваждам от контекста на времето. Или смяташ, че забраняването и осакатяване на произведения на изкуството е приемливо в контекста на днешното време? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Шпага said:

Тълкувате думите ми крайно нелогично -- или манипулативно, -- а при това положение няма смисъл да ви отговарям. 

Питам какво пропонирате и за какво спорите с мен?

Ако твърдите  завоалирано  че полицията в САЩ не прави расово/етническо  профилиране, и  няма случаи на ескалиране  и прилагане на  расово насилие от страна на полицията към чернокожи (и че въпросният  случай не е такъв) то ще ви кажа че  пропонирате неверни неща..

Бунтовете  на чернокожи в в Америка в последните 50-100 години са резултати от  убийства на невъоръжени чернокожи от страна на полицията. В много случаи полицаите не получават присъди и това ескалира бунтовете.. В този  смисъл - не е вярно внушението ви че видите ли полицаите  са действали един вид както трябва, а чернокожите са се взели за жертви.

Въпросният Флойд е убит и душен като животно на заколение (не като " куче"  защото америкаците обичат кучетата и полицията не ви убил  куче) пред очите  на гражданите.  Това не би се случило ако човекът беше бял, и естествено  случаят  провокира етнически бунтове.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, nik1 said:

 

Въпросният Флойд е убит и душен като животно на заколение (не като " куче"  защото америкаците обичат кучетата и полицията не ви убил  куче) пред очите  на гражданите.  Това не би се случило ако човекът беше бял, и естествено  случаят  провокира етнически бунтове.

 

 

 

ПС

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, nik1 said:

Питам какво пропонирате и за какво спорите с мен?

Ако твърдите  завоалирано  че полицията в САЩ не прави расово/етническо  профилиране, и  няма случаи на ескалиране  и прилагане на  расово насилие от страна на полицията към чернокожи (и че въпросният  случай не е такъв) то ще ви кажа че  пропонирате неверни неща..

Бунтовете  на чернокожи в в Америка в последните 50-100 години са резултати от  убийства на невъоръжени чернокожи от страна на полицията. В много случаи полицаите не получават присъди и това ескалира бунтовете.. В този  смисъл - не е вярно внушението ви че видите ли полицаите  са действали един вид както трябва, а чернокожите са се взели за жертви.

Въпросният Флойд е убит и душен като животно на заколение (не като " куче"  защото америкаците обичат кучетата и полицията не ви убил  куче) пред очите  на гражданите.  Това не би се случило ако човекът беше бял, и естествено  случаят  провокира етнически бунтове.

 

 

 

Това така не е съвсем правилно. Ченгетата /независимо бели, черни, латиноси, жълти/, си думкат и други етноси, включително и бели. И също в 99% от случаите им се разминава.....НО. Спрямо пропорционално от населението негросите и латиносите им се думкат малко повичко от снежанките....Кой знае защо? Но ако погледнеш статистиката която съм сложил/но като ме игнорирате спорете още с огледалото/, чисто си показва....И тогава наиститна за какво спорите? Или само за кефа на споренето?😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 39 минути, Skubi said:

НО. Спрямо пропорционално от населението негросите и латиносите им се думкат малко повичко от снежанките....Кой знае защо

Хайде сега, пак се правиш на интересен..

Етническото (расовото)  профилиране води до етнически  предразсъдъци при полицаите в САЩ  ( и не само в САЩ ,  етническо профилиране се прави в Германия например, но в Германия полицията използва по- малко оръжието си и няма проблемите на САЩ, плюс това , профилираните  малцинства не е са компактни като чернокожите в САЩ,)

Не говорим за всички полицаи в САЩ - някой са по тревожни и податливи от други, или пък са израснатали са израствали в друга (затворена)  култура - има полицаи убийци на чернокожи , който са супермасисти , латиноси, арабели..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, nik1 said:

Хайде сега, пак се правиш на интересен..

Етническото (расовото)  профилиране води до етнически  предразсъдъци при полицаите в САЩ  ( и не само в САЩ ,  етническо профилиране се прави в Германия например, но в Германия полицията използва по-  малко оръжието си и няма проблемите на САЩ, плюс това , профилираните  малцинства не е са компактни като чернокожите в САЩ,)

Не говорим за всички полицай в САЩ - някой са по тревожни и податливи от други, или пък са израснатали са израствали в друга (затворена)  култура -  - има полицай убийци на чернокожи , който са супермасисти , латиноси, арабели..

 

Black31 permillion                                        

Hispanic23 permillion                               

White13 permillion  

Няма нищо интересно....

На 1 000 000 черни 31 биват гръмвани без присъда, докато бели 13.....Това е чистата статистика. Би било интересно да се знае също така цветът на полицаите, които гърмят преждевременно. Но това официално не се знае. Неофициално сигурно го знаят....Също кой-кого преферира....Много пъти черният полицай е по-нетърпелив, агресивен от колегите си, защото да не го мислят, че дискриминира според цветът....Сложно е...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Skubi said:

Black31 permillion                                        

Hispanic23 permillion                               

White13 permillion  

Няма нищо интересно....

На 1 000 000 черни 31 биват гръмвани без присъда, докато бели 13.....Това е чистата статистика.

--------------------

Това така не е съвсем правилно. Ченгетата /независимо бели, черни, латиноси, жълти/, си думкат и други етноси, включително и бели. И също в 99% от случаите им се разминава.....НО. Спрямо пропорционално от населението негросите и латиносите им се думкат малко повичко от снежанките....Кой знае защо? Но ако погледнеш статистиката която съм сложил/но като ме игнорирате спорете още с огледалото/, чисто си показва....И тогава наиститна за какво спорите? Или само за кефа на споренето?

 

Аз статистката  я видях още онзи ден, , а ти неправилно адресираш  въпроса си към мен ("за да ме нариташ"?)  вместо към тези,  които спорят с мен, спорят ..Спорят със статистиката един вид..  (и после пък ти слагат плюсове, която я цитираш)

 

Цитирай

 Би било интересно да се знае също така цветът на полицаите, които гърмят преждевременно. Но това официално не се знае. 

Как да не се "знае официално"?

Етносът не се съобщава от самата полиция ( а това не е и не нужно), но полицаите са известни на обществеността..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, nik1 said:

 

Аз статистката  я видях още онзи ден, , а ти неправилно адресираш  въпроса си към мен ("за да ме нариташ"?)  вместо към тези,  които спорят с мен, спорят ..Спорят със статистиката един вид..  (и после пък ти слагат плюсове, която я цитираш)

 

Как да не се "знае официално"?

Етносът не се съобщава от самата полиция ( а това не е и не нужно), но полицаите са известни на обществеността..

 

Sorry. Correct.😆

Общественоста не е сигурно, че обопщава тези данни, защото не е ПИСИ. Това ПИСИ лицемерие им се изсипва на главата сега май....Това е когато няма никакъв вид дискриминация. Позитивна също....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не виждам какво има да се спори. Както е написана една книга, стих или разказ така и трябва да си остане. Общественото мнение се променя, политиката се променя, хората и обществата се променят. Но написаното трябва да си остане така както е било. То е част от миналото. 
Ако помните случая с унищожените статуи на Буда в Афганистан от талибаните  ще разберете и възмущението ми от тази съвременна политика всичко, което не се връзва с днешният либерализъм да бъде скривано, променяно или премахнато. Ако хората не разберат, че написаното преди е моментно описание на обществото, което е описано и на съвремието на автора тогава ще дойде ден в който миналото ще бъде унищожено малко по малко. Защото на всеки 20-30 години ще се открива нещо неудобно, грозно, лошо или някои изрази, думи и описания ще бъдат натоварени с отрицателен смисъл и внимателно премахвани. Мисля си, че с дигитализирането на днешният свят това ще става все по-лесно и трудно забележимо и от това ще страдат не само бъдещите поколения, но и самите хора лишени от миналото - такова каквото е било. Ще откриват за миналото, изкуството, музиката и литературата само това, което цензурите одобрят. Не искам да идва такъв свят...това е един антиутопичен свят. Гаден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, в един момент някои ще почнат да доказват кой е бил по-голям расист във библейските времена в района на Близкия Изток и Ханнаан, и ще почнат да късат пасажи от Библията и да обвиняват и някои измрели вече племена и народи, или пък сегашните потомци на евреи и араби примерно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Джек Лондон е един от най-любимите ми писатели. Не смея и да си помисля колко заклеймявания ще отнесе заради неприкрития му култ към "белия човек"🌚

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 1 час, Skubi said:

Black31 permillion                                        

Hispanic23 permillion                               

White13 permillion  

Няма нищо интересно....

На 1 000 000 черни 31 биват гръмвани без присъда, докато бели 13.....Това е чистата статистика. 

А, "няма нищо интересно"?

Я виж ако искаш и какъв е процентът на претърванията или спиранията от полицията на чернокожи спрямо другите етноси..

Аз говоря за расово профилиране, ама някой хора са като албанските реотани -загряват  бавно /други изобщо не палят, предполагам че не си от последните/

 

Цитирай

Besides such disproportionate searching of African Americans, and members of other minority groups,[36] other examples of racial profiling by law enforcement in the U.S. include the targeting of Hispanic and Latino Americans in the investigation of illegal immigration;[35] and the focus on Middle Eastern and South Asians present in the country in screenings for ties to Islamic terrorism.[36] These suspicions may be held on the basis of belief that members of a target racial group commit crimes at a higher rate than that of other racial groups.[37]

Да те спират по пет пъти на ден заради  цвета на кожата (в германия едина индийска бепе написала че полижаите я спират  по 5 пет пъти на ден, когато отива или се връща на робота с колата си) или етноса   е нормално значи, всичко е ОК..

Видите ли черните нямали право да се чувстват жертви...Всеки би се чувствал жертва.

Искаш нещо интресно.

Ето ти от мен интерени неща, и кажи мерси,  да те е..а в чукундура

https://www.youtube.com/results?search_query=racial+profiling

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Както казах, отглеждат си конфликти. Енергията на подобна таена агресия идва по основната линия бедни/богати, огромното социално неравенство в САЩ и за да не се впрегне към опасни посоки си организират <местни кютеци> с рзни съмнителни групи/подстрекатели от работещите за и с полицията престъпни групи, основно цветнокожи, чернокожи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, nik1 said:

 

А, "няма нищо интересно"?

Я виж ако искаш и какъв е процентът на претърванията или спиранията от полицията на чернокожи спрямо другите етноси..

Аз говоря за расово профилиране, ама някой хора са като албанските реотани -загряват  бавно /други изобщо не палят, предполагам че не си от последните/

 

Да те спират по пет пъти на ден заради  цвета на кожата (в германия едина индийска бепе написала че полижаите я спират  по 5 пет пъти на ден, когато отива или се връща на робота с колата си) или етноса   е нормално значи, всичко е ОК..

Видите ли черните нямали право да се чувстват жертви...Всеки би се чувствал жертва.

Искаш нещо интресно.

Ето ти от мен интерени неща, и кажи мерси,  да те е..а в чукундура

https://www.youtube.com/results?search_query=racial+profiling

 

 

 

Ник, статистиката процентно спрямо расовата принадлежност на населението колко са загинали при полицейско задържане може да е фактологически точна, но подвеждаща. За да е коректно това трябва да се съпоставят данните за още няколко неща. 
1. Самите полицаи приложили насилие довело до смърт към коя раса принадлежат и към хора от каква раса са го използвали. Едва тогава ще се знае колко черни, бели, латиноси или други по произход полицаи колко и какви хора са убили.
2. Общ брой на престъпленията извършени от всяка една раса ( като процент от всички престъпления) и брой спрямо процентното съотношение на тази раса от цялото население на страната.

П.С. Тук в България болшинството престъпления вероятно са извършени от етнически българи, но ако се погледне населението ни като проценти от цялото - българи, турци, цигани, арменци, руснаци и прочее ще се види, че дела на престъпленията на хора от цигански етнос е най-висок спрямо техният брой. 

Бъди коректен, не води спор заради самият спор. И темата е за дискриминацията в литературата, този спор може да се води в една друга тема замряла от около година.

 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Джек Лондон е един от най-любимите ми писатели. Не смея и да си помисля колко заклеймявания ще отнесе заради неприкрития му култ към "белия човек"🌚

И на мен. Чудя се как още не са го заклеймили

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Хайде сега, пак се правиш на интересен..

Етническото (расовото)  профилиране води до етнически  предразсъдъци при полицаите в САЩ  ( и не само в САЩ ,  етническо профилиране се прави в Германия например, но в Германия полицията използва по- малко оръжието си и няма проблемите на САЩ, плюс това , профилираните  малцинства не е са компактни като чернокожите в САЩ,)

Не говорим за всички полицаи в САЩ - някой са по тревожни и податливи от други, или пък са израснатали са израствали в друга (затворена)  култура - има полицаи убийци на чернокожи , който са супермасисти , латиноси, арабели..

 

А разбра ли, че темата е за расовото прочистване на произведения на изкуството, а не за расизма като такъв и има ли го или не? 

Link to comment
Share on other sites

Вместо да щурмуват Федералния резерв, глупавите афроамериканци и разните цветнокожи се правят на <късоухи> от великденските острови и събарят статуи на <дългоухи> ............:D

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...