Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът в литературата


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, самотния вълк said:

И на мен. Чудя се как още не са го заклеймили

Странно е наистина, че бурята все още не го е връхлетяла🗯️

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 102
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 8 часа, nik1 said:

Както към белите заподозрени и нарушители, какво неясно има в случая и подобните на него?

 

Това какво трябва да значи?

Щом са като процентът на черните нарушители и заподозрени е висок, то към черните трябва да се прилага и по-голямо насилие?

Ако е така, значи става дума за насилире на расова основа.

Не твърдя, че в САЩ, полицията като цяло го проявява (въпреки че като всяка  полиция по света извършва расово профилиране). Въпросът тук е  как полицията и администрацията да изолира тези полицай и случай при които расово профолиране се превръща в расово насилие, за да не  стига до етнитески бунтове и изстъпления..

Въпросният полицай е бил фрики, долкото съм чел

 

 Когато в Европа имаше ислямистки атентати веднага след това се започваше с призиви и апели да не се изкарват виновни мюсюлманските общности ! Дори някои масмедии под снимките от атентатите питаха тревожно (с едър удебелен шрифт) "..сега какво ще стане с невинните мюсюлмани..? "

Общо взето ….а сега какво ще стане с невинните бели полицаи които не са расисти ?  В каква обстановка ще работят ?

Това е инстинктивно - престъпния цветнокож контингент масово ще използва основата -  "тенденциозна расистка основа"  и ….кой полицай ще рискува да бъде после подведен в подобно обвинение ?  Попитах как ще се предотврати това ?  Освен - срещу чернокожи да се използват чернокожи полицаи …..

Ти въобще чете ли линка който пуснах за нашия полицай в Сиатъл ?

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Евристей said:

 Когато в Европа имаше ислямистки атентати веднага след това се започваше с призиви и апели да не се изкарват виновни мюсюлманските общности ! Дори някои масмедии под снимките от атентатите питаха тревожно (с едър удебелен шрифт) "..сега какво ще стане с невинните мюсюлмани..? "

Общо взето ….а сега какво ще стане с невинните бели полицаи които не са расисти ?  В каква обстановка ще работят ?

Това е инстинктивно - престъпния цветнокож контингент масово ще използва основата -  "тенденциозна расистка основа"  и ….кой полицай ще рискува да бъде после подведен в подобно обвинение ?  Попитах как ще се предотврати това ?  Освен - срещу чернокожи да се използват чернокожи полицаи …..

Ти въобще чете ли линка който пуснах за нашия полицай в Сиатъл ?

Глобалната Система за Сигурност , ще помогне, елементарно и хитро разрешение на проблема😀.Какво казах........... ето това. Камери и техника за следене всяка стъпка на патрулните полицейски групи, не всички полицаи, само тези , които са прашани при <ситуации> останалите не бива да бъдат следени, за да не се <стопира> Дълбоката държава, говорим за разследващи, малки и големи ръководители, наблюдаващи контингента и пр, разбира се ФБР е <запазена зона> Останалото подлежи на Боливут конкурс> по/по тъп, и най/прост излъчван понякога и по тАлавизията.Това е малка част от Глобалната система, отделно бъдешиоте мерки за неоотклонение с чипосани гривни и подобни устройства,като няма да споменавам огромната друга инфраструкт., както и бъдещия прикрит БлекДжак,<небесната мрежа>.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

 

А, "няма нищо интересно"?

Я виж ако искаш и какъв е процентът на претърванията или спиранията от полицията на чернокожи спрямо другите етноси..

Аз говоря за расово профилиране, ама някой хора са като албанските реотани -загряват  бавно /други изобщо не палят, предполагам че не си от последните/

 

Да те спират по пет пъти на ден заради  цвета на кожата (в германия едина индийска бепе написала че полижаите я спират  по 5 пет пъти на ден, когато отива или се връща на робота с колата си) или етноса   е нормално значи, всичко е ОК..

Видите ли черните нямали право да се чувстват жертви...Всеки би се чувствал жертва.

Искаш нещо интресно.

Ето ти от мен интерени неща, и кажи мерси,  да те е..а в чукундура

https://www.youtube.com/results?search_query=racial+profiling

 

 

 

Добре духаш ама не на място. Както казваха телефонистите когато пущахме нова линия на телефон в експлоатация.....😆

Аз ги виждам процентите защото ако гърменето е толкова високо, навярно и спиранията, проверките също.... 

Даже бях вече писъл за разговорът ми с младеж от малцинството, който съвсем спокойно ми каза "Ами в затвор всеки трябва да отиде веднъж" сякаш казваха на времето, че в казармата всеки трябва рано или късно да отиде....И това го каза по повод, че едно момче от тяхното село за една запалка и няколко цигари, насила взети от друг, получило година и половина затвор на първо. Без условно......

🤣✌️😂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Шпага said:

Все по-често цветнокожите нарушители -- за разлика от белите -- се превръщат в "жертви" и голяма част от обществото се втурва да ги защитава. Получава се нещо като "обратна" расова дискриминация...

Права си. От расизъм се отива в другата крайност - анти-расизъм  - което е пак расизъм.

Нека не се забравя, обаче, че анти-расизмът е реакция срещу расизма.
Ако нямаше расизъм, нямаше да има и анти-расизъм.  Така че е съвсем разбираемо
защо обществото отива от едната крайност в другата.

Нека също така се замислим, че ако не одобряваме анти-расимза,  но мълчаливо
приемаме самия расизъм, ние сме расисти. Няма шест-пет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, nik1 said:

Въпросният Флойд е убит и душен като животно на заколение (не като " куче"  защото америкаците обичат кучетата и полицията не ви убил  куче) пред очите  на гражданите.  Това не би се случило ако човекът беше бял, и естествено  случаят  провокира етнически бунтове.

И най-лошата тъща не заслужава това отношение.

А за някои хора това явно е напълно допустимо ... но сакън да не заклеймим
"Относени от Вихъра" или "Том Сойер" за расистки. Кощунство!

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, самотния вълк said:

А разбра ли, че темата е за расовото прочистване на произведения на изкуството, а не за расизма като такъв и има ли го или не? 

А твоята празна картунка разбира ли откъде идва анти-расизма??
Явно не си способен да направиш връзките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Димитър Йорданов said:

Аз не виждам какво има да се спори. Както е написана една книга, стих или разказ така и трябва да си остане. Общественото мнение се променя, политиката се променя, хората и обществата се променят. Но написаното трябва да си остане така както е било. То е част от миналото. 

Къде беше твоят разумен глас, когато у нас се бутаха комунистически мавзолеи и се сваляха петолъчки??

След като миналото е минало, защо бутнахме мавзолея на Г. Димитров и претопихме статуите на Ленин??
Какво ни пречеха??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Евристей said:

Общо взето ….а сега какво ще стане с невинните бели полицаи които не са расисти ?  В каква обстановка ще работят ?

Това е инстинктивно - престъпния цветнокож контингент масово ще използва основата -  "тенденциозна расистка основа"  и ….кой полицай ще рискува да бъде после подведен в подобно обвинение ? 

Абсолютно си прав.

 

Цитирай

Попитах как ще се предотврати това ? 

Престъплението заслужава наказание.
Ти се тревожиш за наказанието, но си ОК с престъплението.

"Зъб за зъб" не е разумна политика, защото повтаря цикъла на насилие.
Но без "зъб за зъб" излиза, че расизмът остава безнаказан.
Тогава защо да не си продължаваме по старому.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Сега може да си представите, защо преди няколко века сме станали мюсюлмани, мюсюлманин неможе да бъде роб !

  За късното робство, онова в късното средновековие, ренесанс и след това са виновни Църковните алчни мръсници. Пълно противоречие с християнство, християнин не би трябвало да са роби.......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

PS

Open carry while White:

 

 

..Open carry while Black?

https://www.nbcnews.com/news/us-news/alabama-police-suggest-black-man-killed-officer-shouldn-t-have-n940036

 

в по-добрия случай се случва това:

 

Така или иначе Open carry не е за черните

 

 

Защо?

Ами защото полицията (всяка полиция) е консервативна общност и структура,м и културата от преди 50-60 години (когато черните са второ качество хора в САЩ) не е преодоляна в полицията

А това е от FOX, който аз го харесвам. Бяла полицайка растрелва  пътник в кола от която водачът бяга, оставяки колата  да се движи, Единсвеното  провинение на пътника е това че е черен

 

Проблемът не е толкова в обществото, колкотото а в полицията (културата и порядките и) и полицаите .Срещу тях не "вървепе" и Обама - полицията има силно лоби и могъщ синдикат

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как се да се процедира оттук нататък?

Ами като  в UK, например - работи се и се преодолява културата на расизъм и расово профилиране в полицията (обучения и най-вече прочистване ако говорим за САЩ) . Полицията се извинява за расовото профилиране, това което направига много полициите в ЮК

Иначе няма как да се разкъса порочния кръг

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, nik1 said:

Проблемът не е толкова в обществото, колкотото а в полицията ...

Проблемът е на цялото обществото, но убийствата конкретно се извършват от силовите ведомства.
Затова проблемът трябва да се реши първо в силовите ведомства, за да няма излишни жертви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, gmladenov said:

защо бутнахме мавзолея на Г. Димитров

Веднага след "10-ти" забележи,комунистите сами без някой да ги кара,изнесоха мумията на Г.Д. от мавзолея и я погребаха. Питай ги тях защо го направиха и търси от тях отговорност. Изнасянето на мумията обаче,обезсмисли напълно съществуването на сградата на мавзолея. Гледката на мавзолея без мумията (трупа) би била сюрреалистчна и комична. И то при положение,че тялото на Г.Д. съществува. Все едно да извадите трупа на баба си от гроба,да го погребете на друго място,но да оставите старият гроб с паметната плоча. Какъв е смисълът?! Нещо повече,имаше предложения мавзолеят да се преправи архитектурно на нещо друго. Дори имаше идея дискотека да го правят! Което би било върховна гавра с паметта на починалият в нея. Сградата на мавзолей може да се използва само като мавзолей.

Комунистите можеха просто да преместят мавзолеят заедно с мумията в родното село на Г.Д. Ковачевци до къщата му. Но те не го направиха. Да се сърдят на себе си.

Вижте сръбските/югославски комунисти как са направили мавзолей на Тито в родното му място. Който ще да се обижда,но за мен "българските" комунисти са най-глупавите в света!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Как се да се процедира оттук нататък?

Ами като  в UK, например - работи се и се преодолява културата на расизъм и расово профилиране в полицията (обучения и най-вече прочистване ако говорим за САЩ) . Полицията се извинява за расовото профилиране, това което направига много полициите в ЮК

Иначе няма как да се разкъса порочния кръг

+1000

На полицаите трябва им се втълпи, че не се убиват хора току-така.

То е ясно, че расизмът като лично отношение няма да се изкорени.
Но не може той да е повод да се потъпкват човешките права.

Именно потъпкването на човешките права е проблемът тук.
Ако аз мразя комунистите, да тръгна ли да ги трепя като животни??
Същото с чернокожите и циганите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По темата. Бутайки паметници примитивните и варварски настроените части от негрите си вкараха такъв автогол,че се върнаха петдесет години назад в борбата им за равенство. Защо? Защото преди да рушат паметници,трябваше да постигнат мълчаливото съгласие или поне неутралитета на белите американци. (Така както у нас през 90-те години имаше огромно мнозинство,което искаше някои паметници от близкото минало да бъдат премахнати.) В САЩ днес не е така. Там огромното мнозинство е против тези вандалски изстъпления срещу паметниците,но си мълчи за да не налива масло в огъня и благоразумно изчаквайки лудите да се налудуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

И най-лошата тъща не заслужава това отношение.

А за някои хора това явно е напълно допустимо ... но сакън да не заклеймим
"Относени от Вихъра" или "Том Сойер" за расистки. Кощунство!

Ама не можеш да заклеймиш нещо което е определено за класика и създадено не от теб или такива като теб ! Разбираш ли ?  Хората са писали нещата такива каквито са били по тяхно време и точно това е ценно и в бъдеще ще се явява като документ/сведение/обща представа/   Така както днес приемаме сведенията на античните и средновековни автори , така и поколенията ще имат някаква представа за ситуацията в ...случая Америка в средата на XIX век . Нямаш право да ...бараш или променяш каквото ѝ да е . Още повече , че "Отнесени от Вихъра" ако разбира се го асимилираш , ще видиш истинските проблеми и те са , че ...баш робовладелците - демек плантаторите  не са ...РАСИСТИ !

Защо ? Малкото бебе-плантаторче робовладелче суче от гръдта на дойката си - негърка , натам в домът му са ...камериерки , готвачки , че и любовници все...негърки.

И това го забраняваш …..абе разберете , че подобни реакции водят до точно обратен ефект

За келеша (клошарчето)  Хъкълбери Фин ...отъждествен като расист (романът) -  неадекватно и лумпенизирано. Сиреч тези които четат Хъкълбери ...ще залитнат към ...расизъм , но ако им се спре четивото ...ще се ...успокоят  и ...ще влязат в правия  демократичен път !   Майко ле мила

……………………………………...

Сравнения с мавзолеят на Мастиката са смешни ….Нито сградата нито мумията ѝ е обявена за световна класика и наследство за човечеството ...

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Нека не се забравя, обаче, че анти-расизмът е реакция срещу расизма.
Ако нямаше расизъм, нямаше да има и анти-расизъм.  Така че е съвсем разбираемо
защо обществото отива от едната крайност в другата.

В крайност не отиват анти-расистите, а разните лумпени и дегенерати, които се възползват от ситуацията, за да дадат безнаказано свобода на най-низките си изблици. Това е самоцелното зло -- чупене на витрини, палежи, унищожаване на многогодишен труд, без да им пука дали така съсипват живота на някой бял, черен или жълт.

Истинските анти-расисти не действат по този начин. И тяхната борба срещу расизма във всички негови форми е наистина достойна за уважение и за подкрепа от страна на всеки нормален човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Шпага said:

В крайност не отиват анти-расистите, а разните лумпени и дегенерати, които се възползват от ситуацията, за да дадат безнаказано свобода на най-низките си изблици. Това е самоцелното зло -- чупене на витрини, палежи, унищожаване на многогодишен труд, без да им пука дали така съсипват живота на някой бял, черен или жълт.

Абсолютно си права ... но за мен това е неизбежната цена, която обществото плаща, за собствения си расизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Евристей said:

...баш робовладелците - демек плантаторите  не са ...РАСИСТИ !

Колега, показваш отчайващо неразбиране на проблема ... и отчайващ расизъм.
Това обяснява и позицията ти.

Нека да ти обясня какво е да си робовладелец:
Аз те ПРИТЕЖАВАМ! Ти си мой личен добитък и аз ти заповядам да ми излижеш ботушите. Ей сега ... на колене ... пред всички.
И ти ще ги излижеш без да кажеш гък, защото аз те ПРИТЕЖАВАМ. Иначе  ще получиш сто камшика на гол гръб.
Да не говорим пък какво ще се случи на дъщеря ти тази нощ ... и ти пак гък няма да кажеш, защото аз и нея ПРИТЕЖАВАМ.

Ти явно не разбираш, че да притежаваш хора - все едно са добитък - е много повече от расизъм.
Не може такова невежество, безочие и безобразен расизъм. Засрами се и се събуди.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Колега, показваш отчайващо неразбиране на проблема ... и отчайващ расизъм.
Това обяснява и позицията ти.

Нека да ти обясня какво е да си робовладелец:
Аз те ПРИТЕЖАВАМ! Ти си моят личен негър и аз мога да ти заповядам да ми излижеш ботушите. Ей сега, пред всички.
И ти ще ги излижеш без да кажеш гък, защото аз те ПРИТЕЖАВАМ. Иначе  ще получиш сто камшика на гол гръб.
Да не говорим пък какво ще се случи на дъщеря ти тази нощ ... и ти пак гък няма да кажеш, защото аз и нея ПРИТЕЖАВАМ.

Ти явно не разбираш, че да притежаваш хора - все едно са добитък - е много повече от расизъм.
Не може такова невежество, безочие ... и безобразен разисъм. Засрами се и се събуди.

Ужас …..

Първо хайде да внимаваме в какво обвиняваме напълно безпочвено опонента си , защото в много страни това е подсъдимо .

Значи след като съм изчел Хъкълберито и Отнесени от Вихъра и не съм открил (или съгласил) че в него трещи от расизъм и с право трябва да бъде ...заклеймен , аз съм расист и трябва да се срамувам !

Ти може и да претендираш , че си живял в Америка , ама види се историята ти не ти е ясна....и не само неясна , но и напълно непозната

Преди да ми обясняваш какво е "да си робовладелец" ...леле ...пусти клишета ала холивудски , да ти кажа нещо , което може и да си го провериш ...стига да надвиеш мързел и заучени мантри ….а аз нямам време и желание да ти поднасям наготово

Няма и да си правя труда да ти разяснявам колко е било негърското робско население , до коя година и от коя година официално се въвежда закон за забрана на внос на роби в САЩ . И въпреки …."лизането на ботуши" негърската популации нараства неимоверно - справка - навсякъде . Да се чуди човек как се възпроизвеждат , че и увеличава популацията под жестокия робски бич …?  Множат се като комари над пресъхващо блато ….А внос нема ! Забранен !   Някои му викат ...АДАПТАЦИЯ !  Други ...ЕСТЕСТВЕНА ПОПУЛАЦИЯ !  Фактът е , че в началото Гражданската война негърската популация само на Юга е ...30 % от общото население !  Без да броим свободните в самия Юг , както и на Север - особено Ню Йорк с негърските си квартали.

Преди 32 минути, gmladenov said:

Нека да ти обясня какво е да си робовладелец:
Аз те ПРИТЕЖАВАМ! Ти си моят личен негър и аз мога да ти заповядам да ми излижеш ботушите. Ей сега, пред всички.
И ти ще ги излижеш без да кажеш гък, защото аз те ПРИТЕЖАВАМ. Иначе  ще получиш сто камшика на гол гръб.
Да не говорим пък какво ще се случи на дъщеря ти тази нощ ... и ти пак гък няма да кажеш, защото аз и нея ПРИТЕЖАВАМ.

Много филми си гледал ….

Еволюцията на робовладението/робовладелство/  е засвидетелсвана от античните времена в Египет ,  Елада - отмяна на дълговото робство , впоследствие елин от един полис на елин не може да е роб , Рим - кодификация на законите касаещи робовладението , по времената на Улпий Траян има жестоки санкции за робовладелец убил роб , ама от къде ще ги знаеш тези неща...

Поредица промени в законите на роби и тяхното притежание се приемат в САЩ през 20-те , 30-те и 50-те години на XIX век .

И най- вече кой ще си бие до смърт магарето за ...да му излиже ботушите ?  А да престанем с холивудските клишета  и да хвърлим поглед върху демографията след влизането на закона за забрана на внос/доставки/ на роби от Африка !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Евристей said:

Първо хайде да внимаваме в какво обвиняваме напълно безпочвено опонента си , защото в много страни това е подсъдимо .

Ами нека опонентът първо да се образова за това, че от робовладелството и расизма, расизмът е по-малкото зло.
Престъпно е да не се знаят/разбират тези неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Ами нека опонентът първо да се образова за това, че от робовладелството и расизма, расизмът е по-малкото зло.
Престъпно е да не се знаят/разбират тези неща.

За последно ти отговарям

Ставаше въпрос за книгите - Отнесени от Вихъра в което видимо се показваше , че сред робовладелците РАСИЗЪМ (тоест презиране , погнуса , сегрегация ) няма !  Затова , че негърки са кърмили синчета/дъщери на плантатори , били са камериерки , готвачки , любовници .

А не , че РОБОВЛАДЕНИЕТО Е ХУБАВО ! (или не е зло ) То го е имало от Античността до началото на XX век !  Но какво ще направим ако забраним литература и сведения за него ?  Имало ли го е ? Да !  Защо ще го заличаваме и игнорираме за бъдещите поколения ?  Защо ? Кои сме ние ?  На какво основание ? Че сега сме възприели нещо си което е ...бла - бла …., да както преди 200 години биха ни се изсмели , така и след 200 също.

Хайде да спрем да гледаме с призмата на съвремието !  Нито е най-съвършено , нито е най-правилно (колкото им да и се иска на някои)

Искрено се надявам , че не си един от безбройните неудачници завърнали се и плювайки или натъртвайки за слабостите на страната в която сте пребивавали.

Край на участието от моя страна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Евристей said:

Значи след като съм изчел Хъкълберито и Отнесени от Вихъра и не съм открил (или съгласил) че в него трещи от расизъм и с право трябва да бъде ...заклеймен , аз съм расист и трябва да се срамувам !

За пореден път показваш неразбиране на проблема.

Джордф Флойд е капката, с която чашата преля и сега виждаме "откатът" от удара.
Част от отката е да се заклеймят художествени класики за расистки, все едно това има някакъв смисъл.

Ти разбираемо се чудиш на цялата история ... оствайки напълно сляп и глух за причините, довели до нея.
Ами отвори си очите и тя напълно ще ти се изясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Евристей said:

Искрено се надявам , че не си един от безбройните неудачници ...

Искрено се надявам да прогледнеш и да преосмислиш собствения си расизъм. За самия теб е по-добре.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...