Отиди на
Форум "Наука"

Спасяването на българите от еврейския въпрос


Recommended Posts

  • Потребители

Ествествено че Германия ще реагира, но какъв "натиск"има,  за бога? С оръжия, със заплаха за окупация или прекъсване на дупломатическите отноиепния  или с какво?

Сериозно ли?

България не праща войски на Източния фронт, но щом стане дума за 11 хиляди човека, изратени на смърт (всъщност става дума за българската чест), Германия е виновна..

Оправдаваме закона за защита на държава, антисемитизма, българския опортюнизъм и  алчност (защото да разбиеш и национализираш и/или се облагодетстваш лично от еврейските бизнеси и имоти е проява на горните) с Германия..

Ясно..

Темата за мен е  несъстоятелна и защото Италия, и Унгария (преди да е окупурана от Германия в 1944) не депортират своите евреи, а Румъния спира да депортира еврей от новите теритиории (от старите  тя не го е правила)

И това:

 

 

Цитирай

 

Поместените в сборника документи поставят случилото се в Беломорието, Македония и Пирот в контекста на прецедентите в Европа (вж. раздел 2.2.2.). Преговорите с Германия мотивират правителството да се заинтересува отблизо от тях и през октомври 1942 г. Б. Филов разпорежда на българските легации да съберат съответните сведения: постъпка, изда­ваща неувереност и желание да се действа според съществуващите „най-добри стандарти“. Картината, която очертават отговорите, е пъстра, като още през октомври българските власти са били наясно, че съществуват варианти за фронтален отказ, за депортиране само на апатридите, или за репатриране на евреите, чужди поданици, ако техните държави поискат това. Публикуваме и резултатите от втори кръг допитвания до български­те легации по инициатива на Филов, проведени в средата на март 1943 г., в самия разгар на депортирането. Това вече е ход, говорещ за съмнение, че може би се е отклонил от преобладаващата тенденция в Европа. По­местените отговори регистрират видимо изменение в общата обстановка, а България изпъква като държава, възприела крайна позиция спрямо ев­реите с размито или чуждо поданство от териториите под неин контрол. Решението за отмяна на депортацията от „старите предели“ е напълно съзвучно с общата тенденция сред съюзничките на Германия към известно „смекчаване“. Случващото се в Беломорието и Македония обаче е по-радикално, отколкото при държави в близка ситуация. Българската политика спрямо евреите в придобитите територии се втвърдява тогава, когато дру­гаде практиката на изселване е отменяна или изоставяна. „Вдигането“ от „новите земи“ се осъществява при пълна информираност, че под влияние на стратегическите военни неуспехи на Германия у нейните съюзници са се появили колебания и пречупване в следваната дотогава линия.

Особено показателни са съпоставките с Румъния и Унгария, които са в най-сходно положение. Депортацията от управляваните от България територии става, след като през октомври 1942 г. Румъния[4] е спряла да изселва евреи от придобитите си земи (от „старото Кралство“ тя не го е правила), отстоявайки през следващите месеци тези си решения, въпреки силния германски натиск. Аналогичен отказ (както личи от архивите – за­белязан от българската дипломация) публично декларира и Унгария, про­тивопоставяла се успешно на всякакво депортиране на „свои“ евреи до март 1944 г., когато е окупирана от Германия. Тази алтернативност на траекториите сред съюзниците на Райха доказва наличието на варианти в унищожаването/оцеляването дори в най-тежките моменти от войната, като прави силно условна тезата за „българското изключение“.

 

 


 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 269
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 1 минута, nik1 said:

Оправдаваме закона за защита на държава, антисемитизма, българския опортюнизъм и  алчност (защото да разбиеш и национализираш и/или се облагодетстваш лично от еврейските бизнеси и имоти е проява на горните) с Германия..

Ясно..

Не. Нищо такова не оправдавам, всичко това е гнусен факт. Евреите са дискриминирани и ограбени. Но факт е, че няма депортирани в лагерите на смъртта български евреи. Едното е жестока дискриминация, другото е спасяване от смърт /Холокост/. Не е Холокост да ти вземат бизнеса, парите и да те унижават с принудителен труд и жълти звезди. Холокост е масово убийство. Суверенна България единствена в окупирана Европа не допуска Холокост за българските евреи. Това са фактите, другото е игра на сенки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, Б. Киров said:

Има съмнение, и пълно противоречие, в двете различни тези на самия Аврамов: щом суверенитетът е български, как Германия ще свърши "мръсната работа" на българска суверенна територия? Едната теза отрича другата - ако българското правителство е суверен на територията на Македония, и забрани депортирането на евреите, примерно като им даде българско гражданство, както е аналогично на територията на Царство България, как могат германците да вършат "мръсната работа" на чужда територия и да депортират български поданици? В Царство България това не се случва. Аналогично не би трябвало и на територията на Новоприсъединените земи, нали? Но самият Аврамов предполага, че германците дори и в този случай са щели да свършат "мръсната работа", въпреки суверенитетът. Няма никаква логика в двете твърдения на Аврамов, едното напълно отрича другото, той си знае каква е истината.

Аз лично "алтернативна" теза за суверинитета при Аврамов не виждам в монографиите му,  какво е имал предвид точно не знам, 

предположих че прави общи пожелания в стил днешен и неопределен, ако може трудната рабира (която трябва да свършим ние), да ни я свърши големия брат, , но той самия трябва да каже 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, nik1 said:

Аз лично "алтернативна" теза за суверинитета при Аврамов не виждам в монографиите му,  какво е имал предвид точно не знам, 

предположих че прави общи пожелания в стил днешен и неопределен, ако може трудната рабира (която трябва да свършим ние), да ни я свърши големия брат, , но той самия трябва да каже 

Ами никъде няма документ, фиксиращ суверенитет на българската власт над новоприсъединените територии. Има едно мижаво споразумение между третокласен нацистки служител и българския външен министър, което даже не е парафирано от държавните глави. И де факто и де юре териториите са окупирани от Германия и Италия и се чака края на войната, за да им се даде друг статут на суверенна българска територия. Това че българските власти се изживяват като суверен с нищо не променя този статут на окупирани от Германия/и Италия територии, ерго върховната власт и суверен там е Германия/защото Италия губи войната в Гърция та трябва да ги спасява Вермахта, жабарите са в същата позиция и като българския "суверен", поканени бедни роднини на чужда трапеза. Аврамов, според мен, е съвсем наясно, след като пише за "мръсната работа", която са щели да свършат германците - тоест с или без българско съгласие, тези 11 300 евреи щяха да бъдат депортирани, а Аврамов пише за "измиване на ръцете" в стил Пилат Понтийски, демек ние сме само едни временно управляващи, да решават истинските собственици на тези земи.

И сега при тази постановка, а какво щеше да коства на България такъв красив морален жест. Според мен незабавна окупация и свалянето на Царя, той и без това е убит няколко месеца по-късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Б. Киров said:

Не. Нищо такова не оправдавам, всичко това е гнусен факт. Евреите са дискриминирани и ограбени. Но факт е, че няма депортирани в лагерите на смъртта български евреи. Едното е жестока дискриминация, другото е спасяване от смърт /Холокост/. Не е Холокост да ти вземат бизнеса, парите и да те унижават с принудителен труд и жълти звезди. Холокост е масово убийство. Суверенна България единствена в окупирана Европа не допуска Холокост за българските евреи. Това са фактите, другото е игра на сенки.

И къде отидиха тези 13 хиляди еврей от Тракия и Макединия? Колко от от тях оцеляват- аз знам за единици ит тях?

Държиш че в нивоте земи няаме български суверенитет (или достътъчен каквото и да значи това), добре аз няма да ти променя мнението,

ОК. Моето е обратно на твоето - има достатъчен суверинет при желание на българския мейнстрийм, да не бъдат депортирани тези евреи, 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

суверенитет (или достътъчен каквото и да значи това)

Един немски историк дава най-точното определение за суверенитет. По памет:"Суверенна държава е тази,която може безнаказано да убие човек или група човеци." Ключовата дума е "безнаказано". Можела ли е българската държава да спре депортирането на евреите от Македония като избие и плени безнаказано немските войскови части там?! Нали разбирате,че това е пълна фантасмагория да стане?! Следователно България не е била суверенна държава. Общо взето суверенни държави са само Свръхсилите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, nik1 said:

ОК. Моето е обратно на твоето - има достатъчен суверинет при желание на българския мейнстрийм, да не бъдат депортирани тези евреи, 

Унгария е добър огледален образ какво щеше да се случи при такъв завой за излизане от германската орбита:

19 марта 1944 года Германия начала операцию «Маргарете». Вермахт оккупировал Венгрию, после чего в мае 1944 г. началась отправка венгерских евреев в лагерь смерти Освенцим. Вопросом депортации евреев занимался Адольф Эйхман. В период с 15 мая по 9 июля было депортировано 437 402 еврея, из которых, за исключением 15 тыс. человек, примерно 422 тыс. были отправлены в Освенцим[28].

Според мен при една окупация на България от Вермахта, щеше да бъде назначено отявлено фашистко правителство, начело с Цанков най-вероятно, а българските 48 000 евреи без никакви въпроси щяха да последват съдбата на унгарските 437 000.

Но няма ненаказано добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, Б. Киров said:

Ами никъде няма документ, фиксиращ суверенитет на българската власт над новоприсъединените територии.

няма, но има това:

https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/issue/4417/changed-repealed

Има ли протестна нота от Германия и Италия, от .по този въпрос

Не? Ако не , българския суверенит (за този момент и дои края на войната, т.е за периода за който говорим) върху тези територии е признат от Германия и Италия.

Имаме предвиф и това, нали

Цитирай

Както става ясно, фактическото овладяване е пряко или косвено при­знато и отвън. Германия преговаря и сключва споразумение за депортира­не на евреите от Беломорието и Македония с българското правителство; Народното събрание одобрява спогодба между двете държави около 800 „български поданици от германски произход“ (живеещи предимно в „но­воосвободените земи“) да се изселят „от България“ в Германия ; редица от поместените архиви засягат дейността на чужди (включително германски) консулства в Скопие или Битоля, акредитирани не другаде, а в София. А според спогодбата Клодиус-Попов България поема припадащите се дъл­гове на бившата гръцка и югославска държава и на съответните им нацио­нални банки, което е класическа клауза при встъпване в суверенни права върху новопридобита територия. Документите показват, че независимо от епизодичните търкания с германците и неминуемо временния характер на новите граници, Германия толерира процеса на утвърждаване на българ­ска власт.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Б. Киров said:

Унгария е добър огледален образ какво щеше да се случи при такъв завой за излизане от германската орбита:

19 марта 1944 года Германия начала операцию «Маргарете». Вермахт оккупировал Венгрию, после чего в мае 1944 г. началась отправка венгерских евреев в лагерь смерти Освенцим. Вопросом депортации евреев занимался Адольф Эйхман. В период с 15 мая по 9 июля было депортировано 437 402 еврея, из которых, за исключением 15 тыс. человек, примерно 422 тыс. были отправлены в Освенцим[28].

Според мен при една окупация на България от Вермахта, щеше да бъде назначено отявлено фашистко правителство, начело с Цанков най-вероятно, а българските 48 000 евреи без никакви въпроси щяха да последват съдбата на унгарските 437 000.

Но няма ненаказано добро.

Не знам как и защо правиш аналогиите -Унгария е окупирана, за да се попречи на нейното излизане от войната. Такава теза нямаме и не разглеждаме. 

По-близкия случай според мен е този на Румъния, която спира депортацията на евреите от новите територии..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, nik1 said:

няма, но има това:

https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/issue/4417/changed-repealed

Има ли протестна нота от Германия и Италия, от .по този въпрос

Това са негласни уговорки на четири очи между Царя и Хитлер, но няма публично оповестен документ, подписан от тях двамата, освен споменатата спогодба Клодиус-Попов, която, пак се повтарям, не е документ, уреждащ цялостен суверенитет, тя касае предимно материално-финансови отношения.

Подписана е на ниво 2-ри секретар на Външно министерство от германска страна, тоест господин Никой

https://bg.wikipedia.org/wiki/Спогодба_Клодиус-Попов

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, nik1 said:

Не знам как и защо правиш аналогиите -Унгария е окупирана, за да се попречи на нейното излизане от войната. Такава теза нямаме и не разглеждаме. 

Защо да не разглеждаме - при едно открито противопоставяне на волята на Хитлер в началото на 1943, след битката при Сталинград, това би се възприело от него като преориентиране към Съюзниците. Защо тогава кани спешно същата година Царя в Берлин и е крайно недоволен от поведението на България, защо след тази среща иначе в добро здраве Борис Трети почива скоропостижно? Известен е фактът, че Борис се опитва да балансира между СССР и Германия, което изнервя до крайност Хитлер и е причина германското разузнаване в България винаги да държи резервен жокер в ръкава си. Възможно е било преврат срещу лоялния Хорти, а не срещу плъзгавия Борис Трети? Според мен, при най-малък опит за съпротива от страна на българското правителство, точно в онзи момент германската реакция щеше да бъде жестока, включително военен преврат или пряка окупация. Давам за пример Унгария, защото веднага след окупирането й унгарските евреи са депортирани.

Точно в онази обстановка спасяването на българските евреи е изключителен подвиг за България като цяло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Това са негласни уговорки на четири очи между Царя и Хитлер, но няма публично оповестен документ, подписан от тях двамата, освен споменатата спогодба Клодиус-Попов, която, пак се повтарям, не е документ, уреждащ цялостен суверенитет, тя касае предимно материално-финансови отношения.

Подписана е на ниво 2-ри секретар на Външно министерство от германска страна, тоест господин Никой

https://bg.wikipedia.org/wiki/Спогодба_Клодиус-Попов

 

:) Не съм твърдял че спогодба Клодиус-Попов урежда суверититета (изобщо няма документ който да урежда суверинитета) , а това че само го утвържава

И аз се повтарям:

Има  ли протестни ноти в периода за направената анексията на новите територии с наредбата за поданството? Ако  няма значи анексията устройва  и е приета от съюзниците..

Анексията е факт. 

И българският  менстрийм (и не само той) действа  въз основа на това фактическо положение по отношение  на  новите  територии 

------

 

Аз смятам да си взема почивка от тази тема, а и няма какво повече да пиша в темата..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, nik1 said:

Аз смятам да си взема почивка от тази тема, а и няма какво повече да пиша в темата..

И аз :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

:) Още не съм се облекъл за излизане от къщи, да каже и още нещо.

Темата за "окупацията и администрирането (само)" от България на Македония (за мен неправилна исторскиески теза) налива, налива и налива и мисля ще продължава да налива вода в мелноцата  на македонизма..Че дори искат да има се извиняване на тях (кой са те тогава, и каква е тяхната територия тогава, ако не е България) за депортацията на македонските евреи.

Ако  трябва да се извиняваме, аз лично препочитам до да направим  в Тел-Авив, пред самите евреи,  а не в шибаното Скопие пред и заради сърбоманите и ренегатите..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, nik1 said:

Темата за "окупацията и администрирането (само)" от България на Македония (за мен неправилна исторскиески теза) налива, налива и налива и мисля ще продължава да налива вода в мелноцата  на македонизма..Че дори искат да има се извиняване на тях (кой са те тогава, и каква е тяхната територия тогава, ако не е България) за депортацията на македонските евреи.

Ако  трябва да се извиняваме, аз лично препочитам до да направим  в Тел-Авив, пред самите евреи,  а не в шибаното Скопие пред и заради сърбоманите и ренегатите..

+++ Имаме за какво да се покаем пред българските евреи като  държава - самият ЗЗН е мракобесен и расистки, а неговото изпълнение, защото такова е имало, отвратителен акт. Само през 1941 от българските евреи са секвестирани 1.4 млрд. лева, което е било близо 2 процента от целия БВП тогава; да не говорим за лишаването на тези хора от професиите им - адвокати, юристи, банкери, индустриалци, търговци. Отнети имоти, изселвания, унизителни отличителни знаци, това е срам за българската държава.

От друга страна, ако не беше българския народ, българските евреи вероятно щяха да отпътуват към лагерите на смъртта, така че, според мен, има и с какво да бъдем горди като хора.

Една от причините евреите в Македония и Беломорието да заминат към лагерите в Полша е липсата на подкрепа в тамошното население, това се вижда от документите. Един от разграбващите еврейско имущество даже е документиран да казва нещо от рода "Абе това грабеж ли е, вие да видите в Сингапур какво беше /вероятно визира разграбване на английско имущество от японците/, това съм го запомнил. Така че на братята македонци, според мен, извинение йок.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Ако  трябва да се извиняваме,

Ако някой иска извинение от българската държава 80-ет години след събитията,това може да се определи само като пошла провокация,целяща да раздели и противопостави българското общество на фашисти и комунисти. Държавите НЕ СЕ извиняват. Така е прието от хиляди години. Ако някой се чувства виновен (партия или БПЦ,например),и желае да се извини - моля,нека го направи. Но не и българската държава. Доколкото знам българската държава не се е извинявала на българските турци за "Възродителният процес". Само Станишев като водач на партия се извини на Ахмед Доган - друг водач на партия. И това беше.

След превратът на 09.09.1944г. евреи са участвали в Народният съд и са се реванширали за злодеянията извършени срещу тях. Така че - пито,платено. С това историята трябва да се приключи. 

 

П.П.

Покаянието е дълбоко личен религиозен акт и не се показва навън.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, deaf said:

Ако някой иска извинение от българската държава 80-ет години след събитията,това може да се определи само като пошла провокация,целяща да раздели и противопостави българското общество на фашисти и комунисти. Държавите НЕ СЕ извиняват. Така е прието от хиляди години. Ако някой се чувства виновен (партия или БПЦ,например),и желае да се извини - моля,нека го направи. Но не и българската държава. Доколкото знам българската държава не се е извинявала на българските турци за "Възродителният процес". Само Станишев като водач на партия се извини на Ахмед Доган - друг водач на партия. И това беше.

След превратът на 09.09.1944г. евреи са участвали в Народният съд и са се реванширали за злодеянията извършени срещу тях. Така че - пито,платено. С това историята трябва да се приключи. 

 

П.П.

Покаянието е дълбоко личен религиозен акт и не се показва навън.

Но тогава как попадат гръцките евреи в Аушвиц, /почти 100% ги избиват там/ и сръбски, македонски от такива територии, където и български войски участват в окупацията....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Skubi said:

Но тогава как попадат гръцките евреи в Аушвиц

На 24 март 1933г. световното еврейство обявява война на Германия. Още ШЕСТ декларации за обявяване на война са обявени по-късно. Ето как и защо са попаднали в лагерите евреите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, deaf said:

На 24 март 1933г. световното еврейство обявява война на Германия. Още ШЕСТ декларации за обявяване на война са обявени по-късно. Ето как и защо са попаднали в лагерите евреите...

В Македония са живеели около 8000 евреи. В 1943 в една тютюнена фабрика до Скопие събрали българите евреите и с три транспорта изпратили общо 7144 души в Треблинка за газиране.

В Гърция е имало 77 000 евреи. В ьнектираната към България Тракия, българските власти деполтирали в Треблинка повече от 4200 евреи. 

В гръцкият холокост са избили 60-65000 евреи.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, deaf said:

Държавите НЕ СЕ извиняват.

Кои държави?

 

 

Германия се извини на Чехия за престъпления през Втората световна война

https://novini.bg/sviat/eu/69710

Германия признава и поема отговорността за престъпленията през Втората световна война. Това заяви президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер в полския град Велюн

https://www.youtube.com/watch?v=CP-NHuRzqLI

Президентът на Германия помоли гейовете за прошка заради десетилетията страдания и несправедливости, които са претърпели в резултат на репресивни закони в Германия в епохата на нацизма и след Втората световна война, съобщава "Асошиейтед прес".

https://www.chernomore.bg/sviat/2018-06-03/prezidentat-na-germaniya-se-izvini-na-geyovete

САЩ се извиниха на Япония за поредицата от военни инциденти

https://news.bg/world/sasht-se-izviniha-na-yaponiya-za-poreditsata-ot-voenni-intsidenti.html

САЩ официално се извиниха на американските индиански племена за "зле замислената политика" и насилието, извършено срещу тях, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

https://www.mediapool.bg/sasht-se-izviniha-za-nasilieto-nad-indianski-plemena-news165467.html

САЩ се извиниха на Гватемала, че са заразявали нейни граждани с венерически болести

https://www.dnevnik.bg/sviat/2010/10/02/970572_sasht_se_izviniha_na_gvatemala_che_sa_zaraziavali/

Франция се извини на Сърбия

https://fakti.bg/world/342616-francia-se-izvini-na-sarbia

Парламентът на Тунис обсъжда предложение, с което да призове бившия си колониален владетел Франция да се извини за престъпления, извършени "по време на и след колонизацията"

https://www.club.bg/news.php?news-url=V-Tunis-umuvat-dali-da-iskat-Francija-da-im-se-izvini-

Сърбия официално се извини на Италия за изстъпленията в Генуа

https://gong.bg/football-sviat/italia/syrbiia-oficialno-se-izvini-na-italiia-za-izstypleniiata-v-genua-139964

 ........

Има и хора, които не се извиняват, и не съжаляват никога и за нищо. Как ги наричаха?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Б. Киров said:

Кои държави?

Имах предвид като цяло... Иначе разбира се,че има изключения,които просто са...изключения. Да добавим и японският император,който се извини на Китай за зверствата на японската армия през Втората световна война.

Но има и пример с обратен знак! Чехия изрично предупреди,че не иска и няма да приеме извинения от държавите смазали Пражката пролет. Въпреки това,президентът Петър Стоянов официално се извини,моля ви се?! Как да определим неговата постъпка?! За мен е по-безчувствено и нагло да се извиниш въпреки предупреждението на жертвата,че не желае извинение,отколкото да не се извиниш.

Преди 17 минути, Б. Киров said:

Има и хора, които не се извиняват, и не съжаляват никога и за нищо. Как ги наричаха?

В американският сериал "Морски детективи",легендарният филмов герой Лерой Гибс,(детектив от следствената служба на Флота),имаше едно превило:"Не се извинявай."

Извинението е абсолютно безсмислено. И от морална,и от фактологична гледна точка. Извинението НЕ отменя извършената постъпка в миналото.Нито удовлетворява жертвата,защото извинението издига морално агресора над жертвата. По-лесно е да нараниш някого,отколкото да се извиниш. В първият случай - когато нараняваш жертвата - показваш,че си ПО-СИЛЕН от нея,във вторият - когато се извиняваш на жертвата - че си по-морален от нея. Затова и Чехия отказа да приеме извиненията. Единственият начин да се уравновесят нещата е жертвата да си отмъсти РЕЦИПРОЧНО на агресора.

Ще стигна до края... Искането на устно или писмено извинение е плебейска черта на характера. Отказът да се извиниш - аристократична. (Аристократите са се "извинявали" като са се дуелирали помежду си. Спомнете си "Тримата мускетари" на Дюма.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, в отношенията между държавите, приемам официалното извинение като инструмент на меката сила, дипломацията. Обикновено такива извинения са подплатени с някакви обезщетения, американците плащат нещо на индианците, германците на евреите и т.н., дори моралните отстъпки са своеобразни обезщетения. Затова подобни жестове на държавно ниво трябва да се изчисляват много внимателно като плюсове и минуси.

Въпросът за еврейските имоти у нас не знам дали е изчистен "пито-платено", преди години ме интересуваше по друг повод еврейските къщи в София и случайно открих, че голяма част от тях са обявени за паметници на културата, с такъв статут. Кой, как и колко е обезщетявал тези фамилии, великолепни къщи на някои, който се интересува може да ги намери по някои сайтове на паметници на културата, не знам, интересно би било. Но е за друга тема, макар и не съвсем.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, nik1 said:

Държиш че в нивоте земи няаме български суверенитет (или достътъчен каквото и да значи това),

Означава, че през цялото време на така наречената анексия на Македония и Беломорието /защото такава де юре няма според международното право/, правителството е заблуждавало Народното събрание и обществеността, че анексирането на тези земи към България е скрепено с договори. Или иначе казано, лъгало е, защото такива договори няма.

Пръв за това се усеща народния представител проф. Петко Стайнов, който малко след депортирането на евреите от тези земи задава въпрос към правителството:

520062227_pstpit1.thumb.jpg.30962b07cfe86c374151ec2c1488b6a3.jpg

Той е правист и познава Международното право, според което на територия, анексирана от една държава от друга държава, действа правилото, че всички жители на новата територия придобиват автоматично поданството на анексиращата държава.

ps2.jpg.6b4e5c678465fb8f3ed75529c2f1da15.jpg

ps3.jpg.239dd4e654e6f2a755ec05f4916112e4.jpg

 

Стайнов оспорва законността и валидността на постановлението на Министерския съвет, с което се определя поданството на живеещите в анексираните територии, съобразно Международното право. Стайнов е прав, че това постановление е в нарушение на Международното право, но в случай, че новите територии действително са анексирани от Царство България, както твърди правителството "по силата на договори".

Но точно тук Стайнов е в дълбока заблуда, защото "договори" няма - правителството през цялото време блъфира със статута на Македония и Беломорието като със статут на анексирани към България територии. Тъй като липсват договори с окупиралите ги Германия и Италия, анексиране де юре няма. Правителството е лъгало. Затова правителството издава Министерско постановление за поданство на жителите на тези земи, а не прилага Международното право, по силата на което те автоматично стават български поданици.

По-ясно правно доказателство за статута на Новоприсъединените земи не може да има - те са окупирана от Германия територия, която Германия е обещала на България, но която е под нейна юрисдикция. На практика актовете на българския Министерски съвет дават българско поданство на местните жители, което в аспект на международното право важи единствено за пределите на Царство България, но не и за Македония и Беломорието. В противен случаи, българското поданство е трябвало автоматично да се разпростре над всички живеещи, включително евреите, с опция, те да искат да се откажат от него, а не с опция да кандидатстват за него, това важи за сърби, гърци, турци и т.н.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, Б. Киров said:

Германия е обещала на България, но която е под нейна юрисдикция.

От което, разбира се, автоматично следва, че въпросните хора, натоварени на шлеповете, през цялото време са били под юрисдикцията на Германия, а не на България, тоест германците са имали последната дума дали да им бъде дадено българско поданство и дали да бъдат преместени от една контролирана от нея територия на друга; българските власти са били "шерпи" на германските.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.06.2020 г. at 6:37, nik1 said:

То целият въпрос е че на македонските евреи не в дадено поданство от българска страна (както на македонските българи),  защото българският  меинстрийм  (Забележка 1) е смятал да реши "еврейския въпрос" в Царството. И от друга страна е мейнстримът е смятал да национализира еврейското имущество и/или да се обогати лично от това решение (както и става в действителност) 

"Един вид - няма да дадем поданство на еврейте от нивозавладените територии  за да не си цапаме допълнително ръцете"(Забележка 1)

Тук Германия е непричьом  - говорим за действията/бездействията на депутатите и  партиите в Народното Събрание, и за това че де юре Македния става част от Царството, а евреите - де юре български поданици (както и македонските българи и албанци), защото поданството "върви" с /следва/ териториявта , но не и де факто.

Как Германия е щяла да погледне и регира на даване на българско поданство на макенонските евреи е друга "бира"

 

Според вас по силата на каква логика българските депутати е трябвало да мислят за евреите с гръцко и сръбско гражданство? Не разбирам?!!! Наистина не разбирам! Говорим за Българският парламент , за годините 1940-42 , страната ни е въвлечена във война след поредна национална катастрофа, самото ни оцеляване е на карта , а вие искате да кажете , че сега трябва да седнем и да се виним, че не е имало законодателно еврейско лоби в нашия парламент. Това ли ми казвате с две думи???!!! Не говоря за 21 век. Сега е много лесно. Но всеки ,който е наясно с историята и обстановката би трябвало да е луд да си мисли, че нашето правителство ще има тези приоритети. 

Да поговорим за българите от Вардарска Македония и Беломорска Тракия в същите тези територии и какво се случва с тях в съя този момент и дали те не са били по-голямата грижа на депутатите ни. Защо трябва всичко да се тълкува като предумишлено и целенасочено?! Просто не сме искали хора, които никога преди това не са се отъждествавали с България, не са били никога български граждани и защото са били от етнос, който друга държава е определила като проблемен. Не ние. Ние просто не сме имали повод да се ангажираме законодателно със спасяването им, защото сме си имало по-големи проблеми от тези за момента. 

Кой в света в периода 1933-1945 г. е направил законодателни постъпления за спасяването на евреите където и да са били? Искам отговор на този въпрос. Кой?! Франция?! Която е отнела от граждани с френско поданство датиращо над 30 години , им отнемат паспортите само защото са евреи. Къде са имали преференциална законодателна защита по това време питам?

По всяка една нормална логика на събитията Народното събрание на България би следвало да отговаря за интересите на своята държава и граждани. 

И още, ако е било толкова очевидно - както че някой ще си "цапа ръцете" защо някой друг по-хуманен от нас явно не се е намесил да им даде той гражданство. Например неутрална Турция, която е имала гръб на Короната дори. Що за анти-логика изключваща изобщо цялата обстановка през войната. 

Много важен малък детайл  проектът за закона (ЗЗН)  е внесен на 21 декември 1940г. от Габровски, а конференцията на Ванензее се състои на 20.01.1942. Преди това самите немци не са знаели какво ще правят с евреите. Но виждате ли българските депутати в ролята си н някакви Masters of the Univers, са знаели всичко предварително...Това не е сериозно! )

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...