Отиди на
Форум "Наука"

Спасяването на българите от еврейския въпрос


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 минути, Lavazza said:

Когато са товарели вече хората (март 1943) може би са знаели

Значи съм разбрал погрешно. Грешката е моя. Изникна и друг въпрос - Хитлер криел ли е провеждането на Холокоста? И някой знаел ли със сигурност за Холокоста извън нацисткият елит?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 269
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Казах вече. Не ме интересуват адвокатски и юристически чешене на езици....Ще задам просто въпросът.

В Македония, Тракия кой, кои събират, качват на превозни средства, държат под арест и после товарят по вагони евреите?

Македонси, гръцки полицаи?

Български полицаи, войници?

Немски полицаи, войници, СС, Гестапо?

 

Skubi, вас може и да не ви интересува, но има една подробност, която ви убягва - говорим за военно време. Съвсем различно е от "полицейски произвол в мирно време в 21 в." Говорим за военна обстановка през Световна война, в която да не се отзовеш на заповед , дори и да не си напълно съгласен с нея е означавало най-малкото затвор също. Иначе ако искате да почнем да съдим всеки един войник за всеки един изстрелян патрон през WWII. Колко място за писане и обвинения ще се отвори....

Няма как този разговор да излезе извън времевите обстоятелства. Не знам дали си представяте на каква позиция са били точно тези български войници/полицаи, които са товарили евреите на влаковете. Какво искате да кажете, че всеки един от тях е бил изверг? Защото аз чета доста и продължавам да чета, но еднолично само-инициирани изстъпления от страна на български военнослужещи и полицаи в новите територии не откривам. Т.е. ако са както казвате вие страшни изверги и много са искали това, те щяха да го правят и без заповед. Но огромната разлика е, че са били под заповед там, не по лично желание. Сигурно са се намирали и такива наистина, но ние говорим за тези, които са давали заповедите, защото във военно време те са отговорни. Останалите нямат кой знае каква свобода на действие. Затова постоянно споменаваме юридическите постановки. 

Преди 2 часа, Skubi said:

Казах вече. Не ме интересуват адвокатски и юристически чешене на езици....Ще задам просто въпросът.

В Македония, Тракия кой, кои събират, качват на превозни средства, държат под арест и после товарят по вагони евреите?

Македонси, гръцки полицаи?

Български полицаи, войници?

Немски полицаи, войници, СС, Гестапо?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Ами, Скуби, аз ти отговорих поне три пъти на един и същи въпрос :)

Какво друго очакваш - четвърти, пети... н-ти път да ти повтарям едно и също нещо, сори, досадно е.

1+1= 2 казва математикът, 1+1= има когато 1 има когато 3, но най често 2 казва физикът, 1+1= Зависи, казва юристът....

"Същевременно след въвеждането на българско управление в Македония, Поморавието и Западна Тракия местните евреи не получават българско поданство."

Значи другите ДА. Тоест с това почва дехуманизацията им. И тук има разни членове от закони, бла,бла, бла. Важното е, че обещаваме да дадем около 20 000 евреи, но ако може от не български територии. Най-много ако няма толкова да добавят от нашинските евреи....

"Между 22 март - 1 април македонските евреи са концентрирани в сградата на Тютюневия монопол в Скопие. Германският консул в Скопие Вите свидетелства, че населението на града приветства депортацията на македонските евреи."

Значи отговорът на въпросът ми, ДА. Тоест, местните приветстват събирането на евреите от страна на БЪЛГАРСКИТЕ власти.

"Българските власти освобождават няколко десетки евреи от италиански произход, лекари и други[4] Отделни случаи на спасени евреи от Македония са тези на Рафаел Камхи и Илеш Шпиц. Близо 50 000 евреи са депортирани от окупирания от германските части в Солун, с помощта на гръцките колаборационисти[5]. Останалите евреи са депортирани от българската администрация и са извозени за българска сметка до концентрационния лагер „Треблинка“. "

И на този въпрос има отговор ДА. Местните гърчоля не само приветстват ами и активно помагат на българските власти.... Виж в Източниците:  Билярски, Цочо. ОГРАБВАНЕТО И УНИЩОЖЕНИЕТО НА СОЛУНСКИТЕ ЕВРЕИ ОТ ГЪРЦИ И ГЕРМАНЦИ ПРЕЗ 1943 ГОДИНА, sitebulgarizaedno.com, 2.10.2012 г.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Депортация_на_евреите_от_Македония,_Тракия_и_Пиротско

Толкова исках да зная, мусийо. 

ПС: До колкото знам и съм чел, в Източна Европа българите са участвали най-хуманно спрямо положението в което нацистите са настоявали избиването на евреите до край.....Но в политиката тази дума благодарност няма стойност.....за съжаление.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, deaf said:

Значи съм разбрал погрешно. Грешката е моя

Може би и аз не съм се изразила ясно, понякога като се ядосам и говоря неразбираемо, з акоето се извинявам. 

Но според мен е много показателен фактът, че ЗЗН е гласуван 1941г. , а Ванзее е година по-късно. Т.е. за мен поне, това означава, че властите в България по-скоро са бързали да пробутат закон, с който да си защитят българското население по новите земи, преди някой да им спре тази инициатива. Те са си гледали предимно българите. И в това никой не може да ги обвини. Все пак България не е била само евреи - имала е и други хора - българи, арменци, цигани, всякакви. Нямаше да е правилно да мислят само за едните , въпреки че сега сме се концентрирали да говорим за тях. Но по принцип от държавническа гледна точка , този закон по-скоро наистина е мислил предимно за Нацията в по-мащабен смисъл. Тогава знаете какво е било по тези спорни територии с българите. А защо не поговорим и за престъпленията срещу тях? А?! Там да видиш каква хуманност, каква грижа към човека....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Skubi said:

1+1= 2 казва математикът, 1+1= има когато 1 има когато 3, но най често 2 казва физикът, 1+1= Зависи, казва юристът....

ПС: До колкото знам и съм чел, в Източна Европа българите са участвали най-хуманно спрямо положението в което нацистите са настоявали избиването на евреите до край.....Но в политиката тази дума благодарност няма стойност.....за съжаление.

 

Ето, вие сам казвате и дори в Уикипедия  признават - заповядано от немците, подкрепено от местните гърци ...българите какво точно да направят в този момент? 

И един личен въпрос - представете си вие, мобилизиран и изпратен във Втора дивизия на българската армия или назначен в администрацията в полицията преди година и нещо в територия , за която големите асове още се ритат...-Солун. Нареждат ви да отидете и да вадите посред нощ хора по списък от домовете им и да ги товарите на влакове. Вие сте си най-редови войник/полицай? Какво щяхте да направите? 1943г. !!!! Наистина. Моля ви. Нека не използваме покъртителни човешки драми да съдим хора без да се опитаме да ги разберем. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Lavazza said:

Skubi, вас може и да не ви интересува, но има една подробност, която ви убягва - говорим за военно време. Съвсем различно е от "полицейски произвол в мирно време в 21 в." Говорим за военна обстановка през Световна война, в която да не се отзовеш на заповед , дори и да не си напълно съгласен с нея е означавало най-малкото затвор също. Иначе ако искате да почнем да съдим всеки един войник за всеки един изстрелян патрон през WWII. Колко място за писане и обвинения ще се отвори....

Няма как този разговор да излезе извън времевите обстоятелства. Не знам дали си представяте на каква позиция са били точно тези български войници/полицаи, които са товарили евреите на влаковете. Какво искате да кажете, че всеки един от тях е бил изверг? Защото аз чета доста и продължавам да чета, но еднолично само-инициирани изстъпления от страна на български военнослужещи и полицаи в новите територии не откривам. Т.е. ако са както казвате вие страшни изверги и много са искали това, те щяха да го правят и без заповед. Но огромната разлика е, че са били под заповед там, не по лично желание. Сигурно са се намирали и такива наистина, но ние говорим за тези, които са давали заповедите, защото във военно време те са отговорни. Останалите нямат кой знае каква свобода на действие. Затова постоянно споменаваме юридическите постановки. 

 

Знам много неща, защото баба ми роди майка ми в 39 година. И понеже градината имм беше непосредственно до голям жп възел ги бомбардирваха ежедневно. Затова даде майка ми при една търговка/еврейка/ защото гетото не го бомдардирваха американците. Така, че на ден два отиваше натоварена с хранителни продукти в гетото да носи храна на майка ми и на семейството където била. Имала е постоянен пропуск за влизане. Така, че за ХОРА и за изверги не трябва да ми разказваш.... 

.

Само едно да имаме предвид, че зад закони, параграфи тогава се крие човек когато се клати истината....Веднъж закони, държавен вестник, друг път пък война било , военно положение.....Зависи кое ни оправдава.....

 

Абе нас само едно вирусче ни нападна и веднага въведоха извънредно положение, а тогава война е имало.....Така, че какво и как плямпатр гласуват в някоя си сателитна държавичка, колнд ги е интересувало немците?

Една голяма 0.

СМСМ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Lavazza said:

Ето, вие сам казвате и дори в Уикипедия  признават - заповядано от немците, подкрепено от местните гърци ...българите какво точно да направят в този момент? 

И един личен въпрос - представете си вие, мобилизиран и изпратен във Втора дивизия на българската армия или назначен в администрацията в полицията преди година и нещо в територия , за която големите асове още се ритат...-Солун. Нареждат ви да отидете и да вадите посред нощ хора по списък от домовете им и да ги товарите на влакове. Вие сте си най-редови войник/полицай? Какво щяхте да направите? 1943г. !!!! Наистина. Моля ви. Нека не използваме покъртителни човешки драми да съдим хора без да се опитаме да ги разберем. 

Като на кино: Щях с конфискувани копринени чорапи да изпрося от секретарката която печата тези списъци–защото наведнъж ако е тогава повече групировки- да изпрося индигото защото страниците нали са броени и подписани, печатани. И това индиго да го дам на еврейският съюз или как се казваха, тези лидери които биваха назначавани да държат ред в гетото....Па, те да правят каквото си искат с този списък.

А в реалност. Зависи от положението.

Скрити деца под юргани, колзети и на други места, не е задължително /като селско момчеда знам триковете добре познати от къщи/, как са се криели хората през турско и не търся на такива места......А германците от къде да знаят.

Само за пример от живота.

Ако тогава посмееш гласно да съжеляваш или само да гледаш, самите побеснели войници ти крякат, "Какво съжеляваш ли ги? Хайде и ти отивай с тях" и те вкарват в колоната....Но има и по....Хърватските усташа, събират населението на селото и не знаят кой е католик, кой е православен. Карат ги да се кръстят. който згреши го застрелват. На един/който го е разказвал/ бабаму или майка му не си спомням, когато била нервена пръцкала. Жената не издържала и пръднала. Веднага я застреляли, затова, че се подигравала с тях и с попът. Но подобни можеш да видиш и в филмът за Шиндлер.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Skubi said:

Но подобни можеш да видиш и в филмът за Шиндлер.

В "Списъкът на Шиндлер" управата на нацистките концлагери плащаше заплати на евреите-концлагеристи за трудът им. На тези от тях с по-важна и необходима професия. Като бижутери,например. Те произвеждаха фалшиви долари.

Не мога да си представя и нямам информация в съветските концлагери ГУЛаг и в България - като "Белене",на концлагеристите да са им плащали! У нас "другарят" Газдов е въвеждал "ред" в повереният му концлагер като е пребивал до смърт нещастника и е хвърлял трупът му за храна на свинете.

Но се отклонихме леко в страни от темата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ако имате доказателства/данни за изцяло български инициативи срещу еврейското население, много ще ме улесните да ми ги препратите, за да не ги търся из милиарди документи. Дайте ги! 

Не искам да сме герои и да гледаме само положителните неща. Нека да видим тези примери. 

Откакто чета задълбочено по темата обаче, да ви кажа не откривам дотук нищо, подкрепящо някои от твърденията на Уикипедия, ще ги спомена по-долу конкретно. Вярно е, остава още доста да се чете (безкрайно благодаря на Б. Киров за материалите от архива ).

1/ Твърдение : През май 1943г. изселили сме 19000 евреи ot София, разделяйки семейства и изпращайки мъжете от 20-44 години в лагери.

Действителност (според дотук прочетените от мен документи) - Наредбата, която урежда разселването е гласувана още през 1942-ра, а тръгваме да я изпълняваме с година закъснение. Това също говори много само по себе си. Не са разделяни семейстата и дори така са правени списъците, че да са заедно. Ако е имало такива случаи са по-скоро изключение.

Изселването и то само от гр. София, след май месец 1943г. е с цел да се разпръснат, което противоречи на изискването на Германия да ги държим на едно място и готови за натоварване. Това разселване се е случило след като сме отказали депортирането им, не преди това, въпреки съществуващата наредба от август 1942, която прилагам тук в цял вид. Предполагам, че след като сме спрели влаковете е изникнал въпроса "какво да правим с тези хора сега" ? Войната не е свършила, немците са си още в България , нищо чудно да е имало условия и от Германия. Не нам, но това разселване може би е било приемлив за всички страни начин да останат живи. 

В т. 25 на същата наредба лично аз се учудих да видя дори изскване на жилищна площ на семейство, което дори говори за някакво законово уреждане на минимални удобства. Интересно е да се види каква е средната площ на семейство за останалите етноси в България по това време? Защото сега може да ви се стори тесничко, но ако се разровите в свидетелствата и литературата ще попаднете много пъти на разкази от сорта "спяхме 9 души в една стая" и пр. Т.е. и тук трябва да видим сравнението с останалите в Царство България , а не със сегашните българи или европейци през 21 в. 

20-44 годишните мъже от всякакъв произход някой някъде ги е пращал по това време. И моят пра-дядо, а и вашите сигурно, ако са били в пределите на царството тогава и те са били мобилизирани под една или друга форма. Т.е. тук евреите не са били третирани по-лошо. 

"Изпращани в лагери" ми е любимото. Никой не обяснява какви лагери и хората веднага си представят най-ужасни неща. Само че на територията ни никога не е имало концентрационни лагери за евреи, лагери за изтребление и изцяло обособени и трайни еврейски лагери. То така погледнато и аз мога да си кача снимките от бригадата в соц. България и да обяснявам , че съм била насилствено изпратена в трудов лагер. Ама и да ви кажа и на снимките от мойта бригада хората изглеждат много по-измъчени, одърпани и гладни от тези в Уикипедия в статията "Холокост в България" (прилагам тук). Извинявам се ужасно за цинизма в сравнението, но той се налага като отговор на не по-малкият цинизъм приложен в "Холокост в България" статията. Фактологически нищо от това за мойта бригади няма да е лъжа, но в същото време хич и не е вярно, нали? 

Съветвам ви да разгледате снимките и да видите наредбата прикачени тук. 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Холокост_в_България

NaredbaKomisarstvo.webarchive

Редактирано от Lavazza
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Skubi said:

Само едно да имаме предвид, че зад закони, параграфи тогава се крие човек когато се клати истината....Веднъж закони, държавен вестник, друг път пък война било , военно положение.....Зависи кое ни оправдава.....

Когато си изправен пред абсурдно обвинение, което предлага виновност по презумпция, се защитаваш с огледални аргументи, предлагащи невинност по презумпция.

Каквото повикало, такова се обадило.

Път за никъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

В "Списъкът на Шиндлер" управата на нацистките концлагери плащаше заплати на евреите-концлагеристи за трудът им. На тези от тях с по-важна и необходима професия. Като бижутери,например. Те произвеждаха фалшиви долари.

Не мога да си представя и нямам информация в съветските концлагери ГУЛаг и в България - като "Белене",на концлагеристите да са им плащали! У нас "другарят" Газдов е въвеждал "ред" в повереният му концлагер като е пребивал до смърт нещастника и е хвърлял трупът му за храна на свинете.

Но се отклонихме леко в страни от темата...

Пак невнимаваш....Шиндлер успешно си продава производството на СС-а или Германия. Сечко едно....Важното е, че успява да корумпира отговорникът, като му осигурява това изплащане което "държавата" плаща на него. Все така си е капитализъм нали. И така си върви работата, СС осигорява работна ръка, за произведената продукция Германия плаща, Шиндлер плаща на СС за работната ръка, и на Симпатягата слага в джобчето другата част.....Всеки доволен, всеки сит....

Да. Да се върнем в коловоза.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Б. Киров said:

Когато си изправен пред абсурдно обвинение, което предлага виновност по презумпция, се защитаваш с огледални аргументи, предлагащи невинност по презумпция.

Каквото повикало, такова се обадило.

Път за никъде.

Няма значение. 😂🤣✌️

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Skubi said:

Няма значение. 😂🤣✌️

Разбира се, само демонстрираме какво е възможно да се постигне с аргументация.

Истината е в документите, а не в замерянето с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Разбира се, само демонстрираме какво е възможно да се постигне с аргументация.

Истината е в документите, а не в замерянето с тях.

Так точна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.06.2020 г. at 13:36, Skubi said:

Скрити деца под юргани, колзети и на други места, не е задължително /като селско момчеда знам триковете добре познати от къщи/, как са се криели хората през турско и не търся на такива места......А германците от къде да знаят.

 

Благодаря Ви за историите. Да, вярно е, имало е и такива , които са били искрено на страната на фашистите, факт. 

Но всичко, което се опитвам да кажа е, че теорията , че българите са в мнозинството си фашисти и антисемити не е вярна. Смятам обратното твърдение за по-валидно. Т.е. че българите (народ, власт) са били против политиката на Германия и не са били изобщо антисемити. Фактите го доказват. Това, че е имало изключения по-скоро също потвърждава тезата. Защото ако бяхме такива антисемити по никакъв начин нямаше да могат да се скрият тези 48000 евреи по гардероби и мазета, а и не се е наложило, защото открито сме ги защитили. Нали сте съгласни?

Колкото до новите територии, там нашите представители са били на "чуждо място". За да крият в нечии мазета някой е трябвало този същият "някой" да е бил на тяхна страна. А той не е бил. Списъците за евреите по теи земи са предоставени на немците не от български предствители, а от местното население - гърци, сърби. Как да укриваш някого на чужда територия като утре населението от тази територия тебе ще те натопи. Ето - като сме си били вкъщи не сме ги укрили ами съвсем ясно сме казали, няма да ги дадем. Но там имаш подкрепа на народа. Нещо, което в Гърция и Сърбия е липсвало. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.06.2020 г. at 13:53, deaf said:

В "Списъкът на Шиндлер" управата на нацистките концлагери плащаше заплати на евреите-концлагеристи за трудът им. На тези от тях с по-важна и необходима професия. Като бижутери,например. Те произвеждаха фалшиви долари.

Съветвм Ви да не се възхищавате на този прагматично стерилен поглед върху човека. Плащали са им докато им е било изгодно и същевременно също толкова студенокръвно са творяли политики за опити върху хора (науката еугеника) и геноцид. Стигнали са дори дотам да оптимизират унищожението на хора, когато са надхвърлили определена маса, за да не ги бави. Един вид механизация на геноцида. Това е един поглед на "Терминатор" , който не всеки притежава. Същият този прагматично студен поглед на полза и вреда , който ви впечатлява. Самата идея да решаваш , че някой е по-нисш от тебе включва съвсем определено някакъв вид психическа патология. Кой си ти да решаваш подобни неща в крайна сметка? Кой си ти, да бъдеш толкова "висш", че да затвориш някого като животно и след това да си припишеш благородството, че "дори му плащаш"???? 

А престъпленията на комунизма са съвсем друга тема наистина.  

И тук ще отида по-далеч понеже изгодата от злоупотребите с имущество на евреи е също широко дискутирана тема. Да, сигурно е имало. Делата продължават и днес. Имоти, пари, вещи, всичко това обаче са неща, които се купуват и оправят някакси. Лично аз съм доволна, че ги има тези имуществени претенции към нас. Най-малкото защото, за да ни съдят това означава, че са останали живи.  

 

Редактирано от Lavazza
правопис
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Lavazza said:

Съветвм Ви да не се възхищавате на този прагматично стерилен поглед върху човека.

Никъде не съм писал,че се възхищавам точно на масовите убийства в концлагерите. Но държа на фактите. Мнозина от вас днес щяха да са мъртви ако не са били "експериментите" на нацистите чрез които немската медицина е открила животоспасяващи лекарства. (Не съм запознат с с подробности,прочетох го някъде...) 

Причината да бъдат затворени и подложени на геноцид евреите от германците далеч не е само защото са били считани за нисша раса...

"Само съзерцаващият реалността може да си позволи да бъде морален." - Гьоте. Само наблюдаващият отстрани може да съди морално германците от онова поколение между двете световни войни. Ако можеше да се постави на тяхно място,може би щеше да мисли другояче.

За мен най-успешният български цар е Калоян. Но той също е провеждал...геноцид! Срещу византийците. Например след успешната обсада на Варна е заровил живи в рововете около Варна византийците - включително жените и децата! И то само защото византийците подло нарушават договора с българите за обща борба срещу латинците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

"Само съзерцаващият реалността може да си позволи да бъде морален." - Гьоте.

Чудесен цитат. 

Аз и никъде не съм казала, че се възхищавате на убийствата.  Казах, че заплащането на конц-лагеристите за техният труд за мен поне е признак на същият хладнокръвен поглед, опредметяващ хората и довел в крайна сметка до геноцида. Подчертавам тази връзка, защото според мен е съществена. За вас може тези неща да са разделени, но за мен не са. Само това исках да кажа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

За мен най-успешният български цар е Калоян. Но той също е провеждал...геноцид! Срещу византийците. Например след успешната обсада на Варна е заровил живи в рововете около Варна византийците - включително жените и децата! И то само защото византийците подло нарушават договора с българите за обща борба срещу латинците.

Като даваш подобни примери с любимият ти цар Калоян , хубаво е преди това да ги проверяваш , защото в случая излагаш както него така и себе си.

Преди 2 часа, deaf said:

 И то само защото византийците подло нарушават договора с българите за обща борба срещу латинците.

Няма как византийците подло да нарушават договора с българи срещу латинци , по простата причина че латинците още ги няма. Ще се домъкнат чак през Юли 1203 г . , а превземането на Варна от Калоян е ….Март 1201 г. ! 

Така , че в случаят византийците нито нарушават (още повече подло ) някакъв договор , който въобще не са сключвали , нито дават повод Калоян да прибегне до такива жестокости. Обсадата трае едва ...три дни .

 

 

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Мнозина от вас днес щяха да са мъртви ако не са били "експериментите" на нацистите чрез които немската медицина е открила животоспасяващи лекарства. (Не съм запознат с с подробности,прочетох го някъде...) 

Много мащабна и то философска тема. Да, вярно е това. Не само в медицината, ако знаете пък в областта на химията колко гениални научни открития са направени точно в този период. Почти всички разработки от това време са на немски (или поне в немски лаборатории) учени и ако правите справка в химическата библия - CAS, ще ви се стори, че почти всичко в органичната химия особено е открито от немците преди и през войната. Може би няма да е пресилено ако кажем, че същото важи и за физиката и много инжинерни дисциплини - авиация, автомобили ...безкрайна тема.

Но това оправдава ли например Ипър? Ттова е Първата Световна, но е отново използването на човешкият научен гений за военни цели? Не е ли зловещо? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Passchendaele 

Атомната бомба (тук ше кажете - да ама човечеството нямаше да е същото без този атом, който и сега използваме за мирни цели) и пр. и пр. ...Не е само медицината. Много са. 

Това обаче е много философски въпрос - дали човешкият гений щеше да е по-малко или по-различно продуктивен ако нямаше опрян в главата пистолет? И още един и пак философски а човечеството нямаше ли да е по-добре ако следваше свойте гении спокойно с по-бавни стъпки, вместо да ги форсира и да не успява мисловно и психологически да се настрои на технологичните открития, които надпреварата в икономически или военне план му е донесла? Но това са дълги теми и не за тук. 

 

Редактирано от Lavazza
подчертаване на значение
Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, Lavazza said:

Много мащабна и то философска тема. Да, вярно е това. Не само в медицината, ако знаете пък в областта на химията колко гениални научни открития са направени точно в този период. Почти всички разработки от това време са на немски (или поне в немски лаборатории) учени и ако правите справка в химическата библия - CAS, ще ви се стори, че почти всичко в органичната химия особено е открито от немците преди и през войната. Може би няма да е пресилено ако кажем, че същото важи и за физиката и много инжинерни дисциплини - авиация, автомобили ...безкрайна тема.

Но това оправдава ли например Ипър? Ттова е Първата Световна, но е отново използването на човешкият научен гений за военни цели? Не е ли зловещо? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Passchendaele 

Атомната бомба (тук ше кажете - да ама човечеството нямаше да е същото без този атом, който и сега използваме за мирни цели) и пр. и пр. ...Не е само медицината. Много са. 

Това обаче е много философски въпрос - дали човешкият гений щеше да е по-малко или по-различно продуктивен ако нямаше опрян в главата пистолет? И още един и пак философски а човечеството нямаше ли да е по-добре ако следваше свойте гении спокойно с по-бавни стъпки, вместо да ги форсира и да не успява мисловно и психологически да се настрои на технологичните открития, които надпреварата в икономически или военне план му е донесла? Но това са дълги теми и не за тук. 

 

Дълги теми, които са свързани тясно с <евреите> . При голяма чат от евреите, особенно онези с легенда на произход от 13/то племе , источна, централна европа основно, германските земи., образованое и стремеш към познание са родова, почти религиозна цел. Тяхната средна клас принципно е изцяло подвластна на Прогреса и повечето от тях са нерелигиозниатеисити или слаборелигиозни.Дълго е да говорим за техните зависимости , наследственния <поведенчески рефлркси>  били са удобни , удобен материал за дребнобуржуазен елемнт, обслужваща класа и съответно са били мразени от плебса. Идеална жертва за да превърнеш <овцете> в ентусиазирани зомбита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак ще се върна на материалните претенции, защото нямах време да напиша всичко. По повод обвиненията към българите, че сме се възползвали материално от ситуацията на евреите 1941-1944г. 

Интересно ми е какво биха казали същите автори за ситуацията на Полша например. Каква ли тъжна картинка е великолепни сгради в Краков, Варшава, Вилна, Лодз остават в ръцете на Полската държава и десетилетия наред дори няма кой едно дело да ти заведе за тях. Защо ли? Най-тъжният юридически казус в историята на човечеството. Как се обезщетява това? 

 

Само за сравнение и ще публикувам източника по-долу няколко теми за размисъл.

"Няколко десетки оцелели от Холокост са убити от съседите си  при завръщането си в града (Полша)."

"През 1968, над 15000 евреи са лишени от полско гражданство и заставени да напуснат страната."

"Населението на Краков през 1939г. е било 1/4 еврейско, днес (от 2019 е статията) са около 100."

"2018г. националистическото правителство на Дуда предлага законопроект за поставяне извън закона на всички обвинения към Полша за извършени престъпления по времето на Холокост"

https://time.com/5534494/poland-jews-rebirth-anti-semitism/

В България има ли някой, който не е смеел да каже , че е евреин след 1944г.????

А ние нека си имаме дела за материални изгоди. Това е малко по-различно. Естествено, че е ужасно и не може да се оправдава по никакъв начин, но е различно. Има дела, адвокати има как да се раздаде справедливост съдебна. А как се обезщетява някой, който го няма? Не само него, но и целият му род? Затова съм толкова против да ни слагат в една категория с активните участници в Холокост. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, Lavazza said:

Пак ще се върна на материалните претенции, защото нямах време да напиша всичко. По повод обвиненията към българите, че сме се възползвали материално от ситуацията на евреите 1941-1944г. 

Интересно ми е какво биха казали същите автори за ситуацията на Полша например. Каква ли тъжна картинка е великолепни сгради в Краков, Варшава, Вилна, Лодз остават в ръцете на Полската държава и десетилетия наред дори няма кой едно дело да ти заведе за тях. Защо ли? Най-тъжният юридически казус в историята на човечеството. Как се обезщетява това? 

 

Само за сравнение и ще публикувам източника по-долу няколко теми за размисъл.

"Няколко десетки оцелели от Холокост са убити от съседите си  при завръщането си в града (Полша)."

"През 1968, над 15000 евреи са лишени от полско гражданство и заставени да напуснат страната."

"Населението на Краков през 1939г. е било 1/4 еврейско, днес (от 2019 е статията) са около 100."

"2018г. националистическото правителство на Дуда предлага законопроект за поставяне извън закона на всички обвинения към Полша за извършени престъпления по времето на Холокост"

https://time.com/5534494/poland-jews-rebirth-anti-semitism/

В България има ли някой, който не е смеел да каже , че е евреин след 1944г.????

А ние нека си имаме дела за материални изгоди. Това е малко по-различно. Естествено, че е ужасно и не може да се оправдава по никакъв начин, но е различно. Има дела, адвокати има как да се раздаде справедливост съдебна. А как се обезщетява някой, който го няма? Не само него, но и целият му род? Затова съм толкова против да ни слагат в една категория с активните участници в Холокост. 

 

 

 

Така, аз имам разкази на свидетели, за Полша не е вярна или неточна е тази информация. Много от тамошните евреи, образованите, са били полски патриоти, а даже и националисти. Има свиделства!.Преи 2 та световна и повечето от тях са се съпротивлявали като позиция и на двете обкръжяваши ги Сили, СССР и Германия.Оцелелите след холокоста, тъй като или те, или техните родители са били патриоти , не са били удобни на <новата власт> и са  <помолени> да напуснат, да се изселят.Това е по препоръка на <освободителя> СССР. 

България трябва да направи подобно на Полша, приема закон и нещата приключват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Lavazza said:

Много мащабна и то философска тема. Да, вярно е това. Не само в медицината, ако знаете пък в областта на химията колко гениални научни открития са направени точно в този период. Почти всички разработки от това време са на немски (или поне в немски лаборатории) учени и ако правите справка в химическата библия - CAS, ще ви се стори, че почти всичко в органичната химия особено е открито от немците преди и през войната. Може би няма да е пресилено ако кажем, че същото важи и за физиката и много инжинерни дисциплини - авиация, автомобили ...безкрайна тема.

Но това оправдава ли например Ипър? Ттова е Първата Световна, но е отново използването на човешкият научен гений за военни цели? Не е ли зловещо? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Passchendaele 

Атомната бомба (тук ше кажете - да ама човечеството нямаше да е същото без този атом, който и сега използваме за мирни цели) и пр. и пр. ...Не е само медицината. Много са. 

Това обаче е много философски въпрос - дали човешкият гений щеше да е по-малко или по-различно продуктивен ако нямаше опрян в главата пистолет? И още един и пак философски а човечеството нямаше ли да е по-добре ако следваше свойте гении спокойно с по-бавни стъпки, вместо да ги форсира и да не успява мисловно и психологически да се настрои на технологичните открития, които надпреварата в икономически или военне план му е донесла? Но това са дълги теми и не за тук. 

 

"От научна гледна точка безпримерно става тук. Едновременно, наведнъж умират близнаци и има възможност едновременно да им се направи аутопсия. Къде в свободният свят се повтаря такова чудо, че близнаци да умрът едновременно на едно място? Нали близнаците ги разединяват битовите им обстоятелства. Нерядко живеят далеч един от друг, не умират едновременно, едни на десет други на педесе. За едновременна аутопсия при нормални обстоятелства няма възможност... В аушвицкият лагер пък има стотици близнаци със стотици възможности!"

"При утопсия кръвта в лявата камера се изважда с лъжица и се премерва количеството. Тук това е невъзможно защото кръвта изцяло се е съсирила в един твърд куп. С щипки отцепвам и изваждам съсирената кръв и я помирисвам.  Удря ме силната миризма на клороформ. Клороформна инжекция са дали пряко в сърцето! Не за друго, ами затова, че от спринцованият клороформ, кръвта в лявата камера да се съсири и втърдявайки се върху клапъните да причини моментална смърт!

Треперят коленете ми. Открих най-тъмната тайна на Третата Империя. Тук значи не само с гас ами и с клороформ даден директно в сърцето убиват! Пот избива челото ми. За щастие сам съм. Не бих се удържал пред други. Свършвам с аутопсията. Преценявам и записвам намерените дефекти но естествено, за клороформа и за съсирената кръв в лявата камера, и за следите от инжекция върху сърцето не фигурират в протоколът."

"Труповете, по нареждане  след аутопсията трябва да ги предам на командата за изгаряне. Научно важните части трябва да ги запазя, за да ги разгледа др. Менгеле. Тези които пък са за вниманието на антропологическият  институ Берлин-Дахлем, трябва да ги консервирам. Пакетите са годни за изпращане по пощата с печат „ Спешно, военно важен материал”. Редица такива пакети експидирах по времето на дейността ми в Берлин-Дахлем и получик отговори с дълбоко научни реплики или наредби. Открих отделно досие за кореспонденцията. За изпращаните редки мостри институтът винаги изказваше благодарност на др. Менгеле. "

Миклош Ньисли Патолог бях на Менгеле. Превод от мен.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Lavazza said:

Пак ще се върна на материалните претенции, защото нямах време да напиша всичко. По повод обвиненията към българите, че сме се възползвали материално от ситуацията на евреите 1941-1944г. 

Интересно ми е какво биха казали същите автори за ситуацията на Полша например. Каква ли тъжна картинка е великолепни сгради в Краков, Варшава, Вилна, Лодз остават в ръцете на Полската държава и десетилетия наред дори няма кой едно дело да ти заведе за тях. Защо ли? Най-тъжният юридически казус в историята на човечеството. Как се обезщетява това? 

 

Само за сравнение и ще публикувам източника по-долу няколко теми за размисъл.

"Няколко десетки оцелели от Холокост са убити от съседите си  при завръщането си в града (Полша)."

"През 1968, над 15000 евреи са лишени от полско гражданство и заставени да напуснат страната."

"Населението на Краков през 1939г. е било 1/4 еврейско, днес (от 2019 е статията) са около 100."

"2018г. националистическото правителство на Дуда предлага законопроект за поставяне извън закона на всички обвинения към Полша за извършени престъпления по времето на Холокост"

https://time.com/5534494/poland-jews-rebirth-anti-semitism/

В България има ли някой, който не е смеел да каже , че е евреин след 1944г.????

А ние нека си имаме дела за материални изгоди. Това е малко по-различно. Естествено, че е ужасно и не може да се оправдава по никакъв начин, но е различно. Има дела, адвокати има как да се раздаде справедливост съдебна. А как се обезщетява някой, който го няма? Не само него, но и целият му род? Затова съм толкова против да ни слагат в една категория с активните участници в Холокост. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ashes_and_Diamonds_(film)

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...