Отиди на
Форум "Наука"

По-бързо от светлината със Специалната Теория на Относителността


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 21 минути, Orbit said:

Бъди честен и си признай че този пост не е нищо повече от измъкване от въпроса или темата. 

Целта на всеки който се интереува от физиката (любител или профсионалист) е да разбере същността на явленията , и въпросът кой е прав а кой  греши е второстепенен. Ясно се вижда че Младенов се опитва да разбере същността на дадено явление. Той показва сметки, формули , полага усилия. И единствения отговор който получава от опонентите си е : Иди и чети!

Това не е сериозно. 

Това беше последния отговор. Прочети и предходните 20 страници с отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 686
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 13 минути, scaner said:

Така е, но пак си пропуснал контекста. Този отговор той получава, когато продължава да се инати и след като му е покаано къде бърка. Насила не може да му се имплантира разбиране при това положение, трябва да се разбере сам със себе си, и решението е - да чете, след като не слуша. Съвсем естествена и добронамерена реакция, а вече кой как вижда конспирацията в такъв отговор, е ясно чий проблем е - това е несериозната част.

Не е инат е проблемът. Вие не можете да стигнете до точката в която да се види ясно къде е проблемът . Трябва да работите в една обща представа,  за да се изясни това . А вие не го правите. Всеки си разсъждава като изхожда от неговата си представа.  Как ще разрешите този проблем като нямате обща основа ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Orbit said:

Вие не можете да стигнете до точката в която да се види ясно къде е проблемът .

По-конкретно? Всякакви сметки и извеждания с формули съм правил. Като не се разбира нещо, се пита, не се мълчи и после - "ама вие не направихте еди какво си", "ама не съм бил съгласен неизвестно за какво си ама си мълча"...

Преди 16 минути, Orbit said:

Трябва да работите в една обща представа,  за да се изясни това .

Представата се изгражда. С четене, мислене, учебници бол, и питане тука. А не с предразсъдъците напред, вече изработено мнение че СТО е фалшива и т.н. простотии. При такова положение е късно за изграждане на представи.

Поне аз тук се опитвам само да посочвам грешките. Разчитам, че има интелигентни хора, които при желание да продължат нататък, а не да се въртят в кръг.

Преди 20 минути, Orbit said:

Всеки си разсъждава като изхожда от неговата си представа.

Това е проблемът. И не се опитва да разбере общите положения. Аз от кога повтарям - предразсъдъците убиват мисленето? Малко критика на собственото мислене, както аз му викам, дисциплна и хигиена на мисленето, е много необходима когато имаш противоречие с чуждото мнение (още повече прието от мнозинството учени). Шансът ти да не си прав е огромен, и трябва да се извърви тоя път на проверка и разбиране (от твоя страна, не от другата), а не да се разчита на някаква фалшива увереност в собствена правота и съответно нищонеправене.

 

Преди 23 минути, Orbit said:

Как ще разрешите този проблем като нямате обща основа ?

Това не е наш проблем, тук не е учебно заведение, не ние, а вие имате някакви цели. Както са казали класиците:

"Спасение утопающих — дело рук самих утопающих"

Ние само насочваме, даваме съвети накъде е посоката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Gravity said:

СТо ти е толкова непонятна, че дори не разбираш защо понятието разстояние между две точки от пространството не е смисленно. Проблема е твой.

Аз ти зададох най-конкретен и прост въпрос:
Какво е разстоянието, което светлинният лъч от моя пример изминава
в подвижната отправна система. Но вместо да ми отговориш на този въпрос,
ти твърдиш, че СТО ми е непотятна.

Хубаво, да кажем, че ми е непонятна. А на теб като ти е толкова понятна, защо
просто не изчислиш разстоянието, за което питам? Така ще сравним резултати и
ще видим кой крив и кой прав.

Работата е там, че и ти като Дорчето си гола вОда по сметките.
Затова аз като попитам за някоя сметка, вие и двамата ми отвръщате  с лични
нападки ... но така и една сметка не сте направили.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, gmladenov said:

Аз ти зададох най-конкретен и прост въпрос:
Какво е разстоянието, което светлинният лъч от моя пример изминава
в подвижната отправна система. Но вместо да ми отговориш на този въпрос,
ти твърдиш, че СТО ми е непотятна.

Хубаво, да кажем, че ми е непонятна. А на теб като ти е толкова понятна, защо
просто не изчислиш разстоянието, за което питам? Така ще сравним резултати и
ще видим кой крив и кой прав.

Работата е там, че и ти като Дорчето си гола вОда по сметките.
Затова аз като попитам за някоя сметка, вие и двамата ми отвръщате  с лични
нападки ... но така и една сметка не сте направили.

Сметките са ОК, но нямат връска с това което говорим. Тръгна се от там, че според теб двойка координати задават разстояние и интервал. Попитах те разстояние и интервал между какво. Ти отговори само за разстоянието и, че било между две точки от пространството. И още не разбираш, че това в СТо е лишено от смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Gravity said:

Тръгна се от там, че според теб двойка координати задават разстояние и интервал. Попитах те разстояние и интервал между какво. Ти отговори само за разстоянието и, че било между две точки от пространството. И още не разбираш, че това в СТо е лишено от смисъл.

Сметките показват какъв е смисълът ... но ти продължаваш да твърдиш, че нямало смисъл.
Е такова животно нема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Аз ти зададох най-конкретен и прост въпрос:
Какво е разстоянието, което светлинният лъч от моя пример изминава
в подвижната отправна система. Но вместо да ми отговориш на този въпрос,
ти твърдиш, че СТО ми е непотятна.

Хубаво, да кажем, че ми е непонятна. А на теб като ти е толкова понятна, защо
просто не изчислиш разстоянието, за което питам? Така ще сравним резултати и
ще видим кой крив и кой прав.

Работата е там, че и ти като Дорчето си гола вОда по сметките.
Затова аз като попитам за някоя сметка, вие и двамата ми отвръщате  с лични
нападки ... но така и една сметка не сте направили.

Ти си човекът, който отправя лични нападки - "старче" , "Дорче", "гола вода" ...всички сметки, които те интересуват ги има в безброй онлайн учебници и в уикипедията даже.

Преди 1 час, Gravity said:

Сметките са ОК, но нямат връска с това което говорим. Тръгна се от там, че според теб двойка координати задават разстояние и интервал. Попитах те разстояние и интервал между какво. Ти отговори само за разстоянието и, че било между две точки от пространството. И още не разбираш, че това в СТо е лишено от смисъл.

Ако опитаме да се ориентираме в обърканата терминология на последния пример на Младенов и приемем, че "стационарната координатна система" означава, че в някаква отправна система има два неподвижни материални обекта А и В, то би трябвало да разглеждаме разстоянието АВ като дължина и тази дължина е такава, че светлината преминава от единия до другия и край за време Δt=1 s, тоест АВ=3x108 m

Тази дължина в другата отправна система ще бъде А'B'=AB/γ  , γ е лоренцовия фактор.

Времето, за което светлината ще измине А'B' ще бъде съответно  Δt'=Δt/ γ .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Doris said:

Ако опитаме да се ориентираме в обърканата терминология на последния пример на Младенов и приемем, че "стационарната координатна система" означава, че в някаква отправна система има два неподвижни материални обекта А и В, то би трябвало да разглеждаме разстоянието АВ като дължина и тази дължина е такава, че светлината преминава от единия до другия и край за време Δt=1 s, тоест АВ=3x108 m

Тази дължина в другата отправна система ще бъде А'B'=AB/γ  , γ е лоренцовия фактор.

Времето, за което светлината ще измине А'B' ще бъде съответно  Δt'=Δt/ γ .

Тц. Ако прекараш получените координати през обратната Лоренцова трансформация, ти трябва
да получиш първоначалните координати. В твоя случай това въобще не  е така.

Соред теб:

  • х' = х/γ, t' = t/γ

Ето какво се получава като прекараш х', например, през обратната трансформация:

  • х = γ(х' + vt') = γ(х/γ + сt/2γ) = с + с/2 = 3с/2

Първоначалният координат в моя пример е х=(с*1).
Очевидно (3с/2) е различно от (с*1).

Нали ти казах, че си гола вОда по сметките. Но иначе обиждаш със замах.
Ти си олицетворението на "голо, па големо".

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, gmladenov said:

Тц. Ако прекараш получените координати през обратната Лоренцова трансформация, ти трябва
да получиш първоначалните координати. В твоя случай това въобще не  е така.

Соред теб:

  • х' = х/γ, t' = t/γ

Ето какво се получава като прекараш х', например, през обратната трансформация:

  • х = γ(х' + vt') = γ(х/γ + сt/2γ) = с + с/2 = 3с/2

Първоначалният координат в моя пример е х=(с*1).
Очевидно (3с/2) е различно от (с*1).

Младенов, продължаваш да се излагаш. Що така?

Дорис ти го е сдъвкала, не на координати, а на дължини и интервали. Какви обратни трансформацции се пънеш, какви пет лева, като не са координати? Естествено че като преобразуваш круши с трансформации за ябълки, ще получиш глупости...

Айде се спри и помисли, приказките не ти се отдават. Ни Дорис, ни Гравити са виновни за недомислията ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, gmladenov said:

Тц. Ако прекараш получените координати през обратната Лоренцова трансформация, ти трябва
да получиш първоначалните координати. В твоя случай това въобще не  е така.

Соред теб:

  • х' = х/γ, t' = t/γ

Ето какво се получава като прекараш х', например, през обратната трансформация:

  • х = γ(х' + vt') = γ(х/γ + сt/2γ) = с + с/2 = 3с/2

Първоначалният координат в моя пример е х=(с*1).
Очевидно (3с/2) е различно от (с*1).

Нали ти казах, че си гола вОда по сметките. Но иначе обиждаш със замах.
Ти си олицетворението на "голо, па големо".

Има разлика между дължина и координата (  ако приемем, че под "координат" разбираш това). Така че написаното от теб въобще не е свързано с написаното от мен.

Обиждането е само от твоя страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, scaner said:

Дорис ти го е сдъвкала, не на координати, а на дължини и интервали.

Тц. Ето го пак примера.

Лъч светлина е излъчен от точка А в стационарната координатна система и след
една секунда достига до точка В. Значи имаме две събития:

  • излъчването на лъча от точка А(х=0, t=0)
  • достигането на лъча до точка В(х=с*1, t=1)

Нека подвижната система се движи със скорост v = c/2 (км/с). Тогава γ = 1,155.
Като преобразуваме тези събития с ЛТ, получаваме:

  • А(х=0, t=0)  --> А'(х'=0, t'=0)
  • В(х=с*1, t=1)  --> В'(х'=γ*с/2, t'=γ/2)

Значи в стационарната система светлинният лъч изминава разстояние (с*1) км за време 1сек,
докато в подвижната система същият този лъч изминава разстояние (γ*с/2) км за време (γ/2)сек.

Сега като приложим обратната трансформация на х' координатът, например, се получава:

  • х = γ(х' + vt') = γ(γ*с/2 + с/2*γ/2) = γ*γ*3с/4 = 1,155*1,155*3/4*с = с

Това е точно очакваният резултат (с*1).

Който може да смята, да провери сметките. Те излизат.
А който не може, най-добре да си трае ... в кухнята или където си избере.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Doris said:

Има разлика между дължина и координата (  ако приемем, че под "координат" разбираш това).

Тц. Виж горния ми постинг.

Не те бива по сметките, Дорче.
Вземи ги отвори тези учебници, дето само ми ги набутваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Значи в стационарната система светлинният лъч изминава разстояние (с*1) км за време 1сек,
докато в подвижната система същият този лъч изминава разстояние (γ*с/2) км за време (γ/2)сек.

Веднага въпрос: от къде се пръкна двойката в знаменателя? Контрол: в подвижната система дължината на АВ трябва да се скъси само с лоренцовият фактор, и до този извод стигнахме поне десет пъти. Сега пак ли да се връщаме на А и Б, че дължина/път се определя като се фиксират координатите в един и същи момент от време?

Мисли, преди да се хвърляш на числата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

Веднага въпрос: от къде се пръкна двойката в знаменателя?

За В(х=с*1, t=1) получаваме:

  • х' = γ(с - с/2*1) = γ*с/2
  • t' = γ(1 - с/2*с/с*с) = γ/2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

Контрол: ...

Гледай сметките, колега. Ако обратната ЛТ връща същия координат,
който си подал на правата ЛТ, значи сметките излизат. Виж горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

За В(х=с*1, t=1) получаваме:

  • х' = γ(с - с/2*1) = γ*с/2
  • t' = γ(1 - с/2*с/с*с) = γ/2

Това е ясно, ти получаваш резултат че координатата е пропорционална на скоростта между системите.  Защото сметките са недовършени.

Ние вече решавахме такава задача, и в нея нямаше нищо подобно. Там се получи, че неподвижна в едната система отсечка - АВ, се скъсява в другата система с лоренцовият фактор, и толкова. Следователно, в текущите сметкки имаш грешка. Аз колко пъти казвам, че трябва да се работи с общи формули, а не половината с числа, та да се изгубят следите?

Проблемът е, след като веднъж си получавал коректен отговор, защо продължаваш да настъпваш мотиката?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Гледай сметките, колега. Ако обратната ЛТ връща същия координат,
който си подал на правата ЛТ, значи сметките излизат. Виж горе.

Дорис те затапи с дължини и интервали, на тях не можеш да правиш трансформации. А с твоите сметки пак си го закъсал яко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

Дорис те затапи с дължини и интервали, на тях не можеш да правиш трансформации. А с твоите сметки пак си го закъсал яко.

Май и ти си в групата на тези, дето не могат да смятат. Досега не те броях там.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Май и ти си в групата на тези, дето не могат да сматат. Досега не те броях там.

Тук даже няма нищо за смятане. Просто прилагаме формулата за съкращаване на интервала АВ от системата в която е неподвижен в другата система - стандартната формула на СТО, която дълго ти се изплъзваше, но накрая я получи. И получаваме резултатът на Дорис. Което веднага ни показва кой е омазал сметките.

Човек трябва да се учи от грешките си. Като си успял да получиш един резултат, няма смисъл всеки път да изминаваш същите лутанияя и да  правиш същите грешки с които си го достигнал, нужно е само да го ползваш в контекста за който той е верен. Но ти продължаваш да си създаваш трудности и да циклиш всеки път от началото. Е, като ти писне, погледни как си се справил преди :D Или къде бъркаш 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

Човек трябва да се учи от грешките си.

Да, и този човек е Дорчето, защото нейните сметки не излизат.

Моите сметки излизат (виж горе), така че в случая няма грешка,
от която да науча. Иначе с удоволствие 🤣.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Да, и този човек е Дорчето, защото нейните сметки не излизат.

Не, не обвинявай други за омазаните си гащи с последните сметки.

Преди 2 минути, gmladenov said:

Моите сметки излизат (виж горе), така че в случая няма грешка,

Ми ще излезат, щото това е координата, не е пътят за който сам питаш в задачаата. Пътят се определя като крайщата му се фиксират в един и същи момент време, а ти си определил A' в момент t'=0, В' в съввсем друг момент. Тая мотика беше неколкократно настъпена от тебе и аз се надявах, че това е предизвикало определена степен на поумняване. Сори, явно съм се излъгал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, scaner said:

Ми ще излезат, щото това е координата, не е пътят за който сам питаш в задачаата.

Пътят е разликата между координатите: Δx иΔt.
Вие явно не сте наясно как се смятат нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Пътят е разликата между координатите: Δx иΔt.

Пътят е разликите между координатите на началото му и края му определени в един и същи момент от време - дори в класическата физика е така, странно как имаш претенции за нея, без да я познаваш...

А ти беше вдянал по едно време, нали? При тая ти несериозност не виждам шанс пред тебе... Безсмислено е всеки път да ти набивам канчето от началото.

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, gmladenov said:

Май и ти си в групата на тези, дето не могат да смятат. Досега не те броях там.

Не исках да ти го казвам, за да видя дали ще стигнеш до този извод .

Той горкия се е спънал още на класическата физика . Не го мъчи с тези сложни за него трансформации. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...