Отиди на
Форум "Наука"

Изследване на генетици от Харвард и археолози от НАИМ за произхода на българите, първи резултати


Recommended Posts

  • Потребител
On 18.03.2023 г. at 2:44, genefan said:

Ами аз като казах, че нямаме тестван прабългарин, доказан в археологичен аспект и след това получих куп нецензурни обиди от Стамов, това забелязахте ли го? Казах ли, че "прабългарина" е пратен погрешка с други кости от неолитна могила, а другите двама като кумани?

Точно четох напоследък спомени от една австралийска министърка, единствена в мъжки кабинет. Тя твърдеше, че като кажела нещо важно според нея, никой не реагирал, все едно нищо не е споменала. Само малко след това някой почвал да твърди същото, все едно сам е стигнал до заключението. Май така е и в този форум - нещастници. 
 

Какъв е този женски шовинизъм? В този форум и жени участват, така, че ако искате да обиждате масово, тогава нещастнички, нещастници. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 69
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 15 часа, Skubi said:

Какъв е този женски шовинизъм? В този форум и жени участват, така, че ако искате да обиждате масово, тогава нещастнички, нещастници. 

Мен ако ме питаш -обидения е Стамов, щото той малко да се засегне от критика - почва да ръси змии и гущери и после бяга от всякакви дискусии. Иначе на теория знае как са нещата, как трябва да се държат културните хора и прочие препоръки за възпитани хора. Но в практиката първо се ръсят врелите-некипели и дори тотални измишльотини, а после се стига до ситуация дето пишещият такива ги е наприказвал и изписал, че предпочита да не се връща на мястото... (за да не се отблъсква от това дето самия ТОЙ е надробил, нацвъкал.)

Защо въобще се стига до такива ситуации? Въобще не става въпрос за мъжкото или женското, а за най-елементарно отношение, уважение..  Тука всеки е добър в нещо си и не е особено добър в много други неща.. Простимо е да не знаеш нещо си , похвално е да знаеш доста... Който го е срам от незнанието си - може и изобщо да не се обади..  Това че ще те изхващат в незнание и непознаване на някакви неща - не е края на света. Но и няма да те направи от мъж на жена.. Нито пък многознаещи жени стават равноправни на "мъже".. Това са съвсем различни категории нямащи връзка с чистия интелект.. Елементарно. Тука има още един обиден супер-гений, дето се държи като ощипана госпожица.. (казано малко в стил южняк)... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз от генетика не разбирам, обаче като знам колко усилия ми струваше навремето да не те псувам в езиковите теми, мога да предположа какво му е на Южняка :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, tantin said:

Мен ако ме питаш -обидения е Стамов, щото той малко да се засегне от критика - почва да ръси змии и гущери и после бяга от всякакви дискусии.

Проблемът май не е в това, че някои с ее обидил, а че из нета е пълно с автохтонци и други невежи, които коментират всички генетични изследвания и мненията на учените, и манипулират нещата така, че в крайна сметка да ни направят автохтонни. Като влезеш в спор с такива е нормално в бъдеще да придобиеш имунитет и да ги засичаш и отхвърляш автоматично, без да влизаш в спор и дискусия с тях. Същото е положението и с тюркоманите, четящи само Златарски и Иван Добрев, и вадещи произхода на българите непременно от евенки, чукчи, манджури, сюнну и други подобни. Ако си подобен псевдоучен, който навсякъде където влезе почва да ръси своите си убеждения пренебрегвайки много научни данни и факти, спамейки всяка тема с тях, и най-важното обиждайки и неглижирайки мненията на други професионални и доказани учени, то не може да очакваш различно нещо от тотален игнор, банове и всякакви други наказания. Може да си честен и да признаваш на всеослушание невежеството си, но това не те оправдава ако започнеш да твориш псевдонаука, ако спамиш и тролиш работата на другите и ако не правиш усилие да се справиш с невежеството си.    

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Сега я погледнах цитираната книга на П. Станев. На посочената страница - 285, няма никакви гробове, а таблица с някакви праисторически находки. Гробове съвсем на кратко се коментират на с. 169, ама нищо не подсказва да са средновековни.

https://thornforum.net/viewtopic.php?p=2062#p2062

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Кухулин said:

А има ли значение? Просто ще се анализира това, което е сигурно - геном и датировка.

Има, разбира се. 3 години умишлено заблуждаване на заинтересованите лица, вкл. моя милост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Кухулин said:

А има ли значение? Просто ще се анализира това, което е сигурно - геном и датировка.

А впрочем ние откъде можем да сме сигурни, че досега направените и циркулиращи из пространството анализи върху генома са достоверни? Да не се окажат и те толкова достоверни, колкото приказките за воините и аристократите?

Въобще да не говорим колко различни твърдения се изказаха под формата на "генетични анализи" от 2020г. насам. Например тук преди време се твърдеше, че в пробата от Самоводене нямало славянски компонент. Сега какво се твърди от същия автор? Май нещо доста по-различно. И това е само един пример.

Аз лично дълго време избягвах да влизам в спорове на тема генетика и по-точно на тема "генетични анализи от авторитети", но нещата започват да идват горница.  Но ще изчакам да видя дали Stan (реален авторитет, за разлика от някои други) има да добави нещо и тогава ще продължа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, sir said:

А впрочем ние откъде можем да сме сигурни, че досега направените и циркулиращи из пространството анализи върху генома са достоверни? Да не се окажат и те толкова достоверни, колкото приказките за воините и аристократите?

Като рових в старите теми, мернах някакви изчисления от Атом и Тантин на Г25. Но не знам кое какво потвърждава, изобщо не съм следил проекта. Доверявам се на Стамов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Кухулин said:

Като рових в старите теми, мернах някакви изчисления от Атом и Тантин на Г25. Но не знам кое какво потвърждава, изобщо не съм следил проекта. Доверявам се на Стамов.

Ами хубаво, доверявай му се. На това доверяваш ли се?

On 16.09.2022 г. at 20:03, Южняк said:

Късните авари имат славянски компонент, както и средните. Малко странно е самоводене да наследи от аварите само аварския компонент, но не и славянския, защото самоводене няма славянски компонент. Това не ми изглежда особено възможно.

А на това (от онзи форум):

Цитирай

В друга графика установих, че славяно-балтийския компонент у самоводене е не-помалко от 16% (но не и много повече)

Или може би да комбинираме двете: 16% славяно-балтийски компонент, 0% славянски компонент -> следователно 16% балтийски компонент. :)

А за това, че 50% от ДНК-то на въпросната проба идвали от Бактрия (БМАК + Яз), доверяваш ли му се? Или за това, че автозомното му ДНК било - цитирам по памет - неразличимо от това на ранносредновековните кавказци? Но знам ли, може би пък ранносредновековните казказци и те са били 16% "балто-славяни". 🤔

На кое от това (малък процент от всичко казано и изписано) се доверяваш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, sir said:

На кое от това (малък процент от всичко казано и изписано) се доверяваш?

Като цяло научният метод предполага най-новите резултати да са най-достоверни:

Цитирай

Графиката по-долу следва да се гледа критично и с много наум, но дава най-обща представа за популационната история на популацията, към която е принадлежал образеца от самоводене, от който ние българите, носим цели 31% от дрифта и е уникално свързан със съвременни българи и в по-малка степен, със съвременните хора от района на воложка Б-я. В друга графика установих, че славяно-балтийския компонент у самоводене е не-помалко от 16% (но не и много повече), т.е. тези 31% следва също да бъдат гледани критично и следва да бъдат редуцирани, като се явяват абсолютна горна граница за самоводенския принос у съвр. българи. https://imgur.com/a/ZWOhxB8

В случая става дума за търсене на математически модели, които съчетават най-добре различните компоненти. Нормално е в  процеса на изследването един модел да замени друг, особено при толкова сложен геном. Разбира се, тези работни хипотези  трябва да се приемат с едно или две наум, докато не се появи читава научна публикация.

Друг е въпросът дали в този (а и във всеки друг) научен процес не са намесени някакви околонаучни или ненаучни фактори, които да го отклоняват от правия път. Но според мен не е много етично да отхвърляме предварителните резултати от изследването на тази основа, без да имаме сериозни основания. Аз лично не виждам такова основание в драмата с "милитаристичното погребение", тъй като двата аспекта на изследването могат да бъдат разделени много ясно - археология и математика. Различни хора ги движат, различни методи и т. н. Щом и Южняка прави намеци за разграничаване, значи определено има нещо гнило, но засега можем да го локализираме само в първата част.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 23.03.2023 г. at 7:11, Кухулин said:

В случая става дума за търсене на математически модели, които съчетават най-добре различните компоненти. Нормално е в  процеса на изследването един модел да замени друг, особено при толкова сложен геном. Разбира се, тези работни хипотези  трябва да се приемат с едно или две наум, докато не се появи читава научна публикация.

За сметка на това математическите модели по Y-хаплогрупа не са толкова сложни. Възможно е там вече да има някакъв резултат.

Цитирай

Ииии такова, уважаеми братя и сестри (така де, всички сме българчета тука), приносът на прабългарските хаплогрупи по бащина линия на мен ми се вижда да гони 40% у съвременните българи.

https://thornforum.net/viewtopic.php?p=2352#p2352

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми, както пише горе в статията - чакаме 2024 г. Не изключвам да има връзка между политическите пречки, за които спомена Южняка, и руснаците в екипа. Тъй че дано войната да свърши до 2024-та...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да попитам тук... Руснаци и поляци спорят кой пръв е открил водката. Има два документа – руски и полски – в които се говори за водката. И двата са от 16-ти век. Но не се знае с точност от коя година са. Въпросът е има ли научен способ да се провери и датира откога се тези документи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, deaf said:

Да попитам тук... Руснаци и поляци спорят кой пръв е открил водката. Има два документа – руски и полски – в които се говори за водката. И двата са от 16-ти век. Но не се знае с точност от коя година са. Въпросът е има ли научен способ да се провери и датира откога се тези документи?

Физически може да се датира производството на материалите - кога са отсечени дървата за хартията, кога са изгорени саждите за мастилото и т. н. А самите документи, особено с толкова малка разлика (1 година според уики) - само по архивни данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кухулин said:

Еми, както пише горе в статията - чакаме 2024 г. Не изключвам да има връзка между политическите пречки, за които спомена Южняка, и руснаците в екипа. Тъй че дано войната да свърши до 2024-та...

В коя статия го пише това, че не ми се четат всичките фермани, които сте изписали в онзи форум?

И какви руснаци, какви политичиески пречки? Пречки пред какво? Руснаците пречат на Райх да анализира проби от България в лабораторията си в Масачузетс?

Въобще, поредните локуми. Нямаш нито една публикувана хаплогрупа, но "вервайте ми, така е". Мдам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, sir said:

В коя статия го пише това, че не ми се четат всичките фермани, които сте изписали в онзи форум?

=>

Цитирай

Не е резонно да се очаква публикация преди 2024-а, освен това има и научна политика, а има и най-банална политика, както вътрешна, така и външна и не бих се изненадал ако резултатите "преседят" известно време, но съм сигурен, че тъй като са налични, рано или късно ще б ъдат освободени.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм чул генетиката да е спряла работа заради войната. Но при нас нещата са си така открай време. Първо беше ковид кризата, сега войната. 2024г. ще е нещо друго.

Абе твоя си работа, вервай си на празни приказки. Край от мен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...