Отиди на
Форум "Наука"

"Парадокси" в теорията на относителността


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Явно не съм разбрал условието. Хайде кажете отговора.

Условието си го разбрал. Просто нещо относно триъгълниците не ти ясно и не го виждаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Gravity said:

Просто нещо относно триъгълниците не ти ясно и не го виждаш.

Хмм. Нали затова хората са измислили формули. Лицето на всеки триъгълник е (височината*страната)/2.
Ако има някаква уловка с правоъгълен триъгълник, явно не я виждам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Хмм. Нали затова хората са измислили формули. Лицето на всеки триъгълник е (височината*страната)/2.

Формулите не се измислят, те се извеждат! С измислици не става тази работа. (Нито пък опровергаването на СТО 😀)

Цитирай

Ако има някаква уловка с правоъгълен триъгълник, явно не я виждам.

Ако го кажа ще разваля удувоствието на другите. Пробвай да си го начертаеш, може да помогне, даже вземи триъгълника да е равнобедрен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Gravity said:

Пробвай да си го начертаеш, може да помогне, даже вземи триъгълника да е равнобедрен.

Ето триъгълника. По условие хипотенузата АС = 10см, а височината към хипотенузата ВН = 6см.
Аз продължавам да не виждам каквато и да било уловка. 😦

1.png.74cac97403c236f28fb0ba523992f68b.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, gmladenov said:

Хмм. Нали затова хората са измислили формули. Лицето на всеки триъгълник е (височината*страната)/2.
Ако има някаква уловка с правоъгълен триъгълник, явно не я виждам.

Ами, не е правоъгълен триъгълник (в правоъгълен хипотенузата би била 12 см)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Даден е правоъгълен триъгълник ABC с хипотенуза АС=10 см и височина към хипотенузата ВН=6 см. Колко е лицето на триъгълника?

При правоъгълен триъгълник с хипотенуза АС=10 см. ВН не може да е 6 см. 🙃

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Малоум 2 said:

Ами, не е правоъгълен триъгълник (в правоъгълен хипотенузата би била 12 см)

Значи задачата е "сетете се, че условието на задачата е грешно". 😦

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, scaner said:

Хм, какво значи "скъсява се"? Какъв е бил преди да се скъси, че да има място това твърдение? Ако винаги в тази ИОС обектът е бил с една и съща дължина (инерциално движение), защо да твърдим, че се скъсявал?

Нека движението да е НЕинерциално. Все пак нали всяка неинерциална система може да бъде разглеждана като поредица от непрестанно сменящи се инерциални системи. При такава непрестанна смяна на ИС от гледна точка на наблюдателя ще е налице и непрестанно скъсяване на обекта. Чааак до компресирането му до критичната плътност, след която би последвала имплозия... или пък експлозия:be:

Преди 6 часа, scaner said:

А имплозия има само когато на обекта действат неуравновесени сили. Което не е нашият случай.

Е да, де:) При неравномерно неправолинейно движение на обекта ще му действат именно такива - неуравновесени - сили. А при това положение защо да няма имплозия при достигане до "критичната" точка на скъсяване-сплескване?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, gmladenov said:

Явно не съм разбрал условието. Хайде кажете отговора.

Може ли височината към хипотенуза с дължина 10 см да е равна на 6 см? В максималната си дължина, при равнобедрен правоъгълен, височината е 1/2 от хипотенузата.

...И аз се подведох да почна да смятам по формулата директно, без да разгледам дължините...

Между другото ето и друга "Задача за недоглеждане": "Една майка има четири синове. Тримата се казват Изток, Запад и Север. Какво е името на четвъртия син. Напиши имената на синовете!"

 

Преди 48 минути, gmladenov said:
Преди 6 часа, kipen said:

Не обектът се скъсява, а наблюдателя го вижда скъсен, спрямо размерът в ИОС на обекта.

Ако в две системи използваш еднакъв аршин (по условие) и получиш различна дължина на обекта,
това не означава ли, че обектът има различни размери в двете системи?

 В тази линия - В ИОС на обекта, той ще има определен размер. В друга ИОС, подвижна спрямо ИОС на обекта, същият обект ще има различен размер. Защо зацикляш в "размера", а не работиш с протяжността на обекта, която е интервал между две събития, не знам! Твоя си работа....

 

П.п.Направиха ти бележка да ползваш интервали, дори самият ти направи бележка на "рибаря" за еталоните?!? Защо ми задаваш подобни въпроси, мога да предположа само, че е неква "рибарска закачка" пусната като "кукичка" пред горския. Нарушителите на закона за лова са ми много смешни като почнат да ми тълкуват закона, когато съм ги хванал в нарушаването му... Искаш да изкараш, че сезонът за улов на пъстърва на Земята, измерен от Марс, е по-дълъг и за това си в правото си да ловиш риба извън сезона?!?  А и до момента кит в сладководно езеро не е улавян, ама ти си опитвай...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Значи задачата е "сетете се, че условието на задачата е грешно". 😦

Да. Ако  не се сещаш подобно - като как ще "изобличиш" Лоренц-трансформациите..., например, че са грешно приложени в СТО.

Най-лесно - начертаваш и описаната окръжност с диаметър големината на хипотенузата. Всички точки от дъгата -освен тез на хипотенузата - могат да образуват правоъгълен триъгълник с краища в хипотенузата. Всяка от височините към хипотенузата "на квадрат"  е равна на произведението от отсечките на които се дели хипотенузата от съответната височина. (по такъв метод се открива истинската траектория на движение на частица (тяло) - средно квадратично отклонение от реалното движение. )

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Значи задачата е "сетете се, че условието на задачата е грешно".

Поуката е, че винаги като решаваш задача, трябва да я осмислиш и да знаеш какво правиш. Заместването на числа във формули е последната дейност от веригата, предхождана от доста по-важни и нужни.

Инерцията в мисленето е равносилна на предразсъдъците - и двете водят до грешни резултати :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, kipen said:

Между другото ето и друга "Задача за недоглеждане": "Една майка има четири синове. Тримата се казват Изток, Запад и Север. Какво е името на четвъртия син. Напиши имената на синовете!"

Иван?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Малоум 2 said:

Ако  не се сещаш подобно - като как ще "изобличиш" Лоренц-трансформациите..., например, че са грешно приложени в СТО.

Хихи, човек трябва да разбира какво точно е действието на Лоренц-трансформациите.
Никой ... включително Айнщайн ... не разбира какво правят те (освен мен, явно 😎).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:
Преди 5 минути, Малоум 2 said:

Ако  не се сещаш подобно - като как ще "изобличиш" Лоренц-трансформациите..., например, че са грешно приложени в СТО.

Хихи, човек трябва да разбира какво точно е действието на Лоренц-трансформациите.
Никой ... включително Айнщайн ... не разбира какво правят те (освен мен, явно 😎).

 Родих се мамо за кмет, ама нямам късмет!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, kipen said:

Между другото ето и друга "Задача за недоглеждане": "Една майка има четири синове. Тримата се казват Изток, Запад и Север. Какво е името на четвъртия син."

Какво.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, kipen said:

 В тази линия - В ИОС на обекта, той ще има определен размер. В друга ИОС, подвижна спрямо ИОС на обекта, същият обект ще има различен размер.

Ами значи обектът има различни размери в различните системи. Ти самият го казваш. Значи рамерът
на обекта се променя в зависимост от гледната точка. А пак ти твърдиш, че обектът не си променя
размерите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Шпага said:

Нека движението да е НЕинерциално. Все пак нали всяка неинерциална система може да бъде разглеждана като поредица от непрестанно сменящи се инерциални системи. При такава непрестанна смяна на ИС от гледна точка на наблюдателя ще е налице и непрестанно скъсяване на обекта. Чааак до компресирането му до критичната плътност, след която би последвала имплозия... или пък експлозия:be:

Чие движение е неинерциално? Ако е това на пръчката, то на нея и действат най-различни сили, и няма проблеми тя да се мачка как си искаш. А ако е на наблюдателя, какво очакваш да се случи, когато на пръчката не действат сили?

Преди 7 минути, Шпага said:

Е да, де:) При неравномерно неправолинейно движение на обекта ще му действат именно такива - неуравновесени - сили. А при това положение защо да няма имплозия при достигане до "критичната" точка на скъсяване-сплескване?

Остави тази имплозия на мира :)

Имплозия има, когато вътрешното и външното налягане се уравновесяват с някаква конструкция с крайна здравина, и разликата на налягането надхвърли тази здравина. Тогава преградата се чупи, тя не може да задържи формата на обема, и имаш бързо сплескване, със скок.

В нашият разглеждан случай няма такова гранично състояние, никога (в нито една ИОС в която наблюдаваш) няма да има нито имплозия нито експлозия. А ако ускоряваш самата пръчка, всичко зависи от конструкцията (и от химичният състав примерно) и от начина на прилагне на ускоряващите сили. Ако е плътна, също няма критична точка в която да се сплесква с имплозия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Ами значи обектът има различни размери в различните системи. Ти самият го казваш. Значи рамерът
на обекта се променя в зависимост от гледната точка. А пак ти твърдиш, че обектът не си променя
размерите.

Не съм твърдял подобно нещо! Ти драпаш да стигнеш до анти-твърдението на твърдението "обектът не си променя размерите". Аз просто твърдя, че обектът има определен размер в неговата си ИОС!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, kipen said:

 Родих се мамо за кмет, ама нямам късмет!

Чакай сега. Аз знам нещо, което ти не знаш. Защо това травмира и защо имаш проблем с това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, kipen said:

Аз просто твърдя, че обектът има определен размер в неговата си ИОС!

Ами щом обекта има различни размери в различните системи, значи неговите размери се променят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, gmladenov said:

Чакай сега. Аз знам нещо, което ти не знаш. Защо това травмира и защо имаш проблем с това.

Намекваш ми, че ще имам травма, ако не гласувам за теб? 😛  Ми то с изборите виж до къде се докара - до празни обещания, та и още обещания - че знаеш... 

 

Преди 11 минути, gmladenov said:
Преди 14 минути, kipen said:

Аз просто твърдя, че обектът има определен размер в неговата си ИОС!

Ами щом обекта има различни размери в различните системи, значи неговите размери се променят.

Защо не приемеш някаква протяжност на обекта - х. И това х ще се явява обективно установимо за всеки наблюдател, различен от обекта, като изминат път от светлинни лъчи, изпратени едновременно до двата края на обекта и върнали се до точката на всеки наблюдател в прилежащата му ИОС.

Определянето на тази прояжност(измерването на размера) ще ти е производно на разстоянията изминати във времепространството от светлинните лъчи. А разликата в размера ще е както различното измерване на отстоянието между две събития в различни ИОС. Така имаш конкретика на какво се дължи разликата в размерите(отчетите от измерената протяжност).

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, kipen said:

Защо не приемеш някаква протяжност на обекта - х. И това х ще се явява обективно установимо за всеки наблюдател, различен от обекта, като изминат път от светлинни лъчи, изпратени едновременно до двата края на обекта и върнали се до точката на всеки наблюдател в прилежащата му ИОС.

По твоята логика протяжността ще е различна в различните системи, защото светлинните лъчи ще изминат
различен път в различните системи. Следователно, протяжността на обекта е променлива.

Принципно, СТО е известна със своя "принцип на постоянството на скоростта на светлината". Какъв е този
принцип: ами скоростта на светлината е еднаква във всички отправни системи. Тоес, тя не се  променя.

Да си чувал за "принцип на постоянството на размерите"? Такъв принцип няма, защото те се променят между
системите.

Не знам защо спориш. Аз посочвам очевАдното: че според СТО обектите имат различни рамери в различните
системи. Ти спориш с тази очевАдност ... след което пак ти тъврдиш, че аз имам своя (теост, грешна)
интерпретации на СТО. 🙄

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Не знам защо спориш. Аз посочвам очевАдното: че според СТО обектите имат различни рамери в различните
системи.

Това не означава, че размерът се променя. Напротив.

В твоето твърдение има смисъл толкова, колкото и в следното: размерите на един обект са различни, като го мериш с различни еталони. Демек, като сменяш еталона, размерът се променял :) А променя ли се? Или пропускаш най-важното?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...