Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 19 часа, Пандора said:

"„Много съм притеснена каква ситуация създаваме като ЕС с този подход. Чешкият подход ще бъде да нанесе възможно най-малко щети, да смекчи отрицателните ефекти и да гарантира, че това няма да създаде дълготраен прецедент. Дори и да бъде постигнат компромис, това няма да е нещо, от което Северна Македония ще бъде доволна. Трябва да гарантираме, че това няма да се превърне в прецедент, който други страни членки ще използват срещу кандидати“, каза Джузова." 

Интересно, кои кандидати и кои членки се има предвид?

Хърватия има териториални спорове с Черна гора, Босна и Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 12 часа, новорегистриран2 said:

териториални спорове

Но ние не оспорваме територията, а спазването на права и свободи на българи в съседна държава, не виждам защо чехите гледат на това с опасение. Виж за историческия контекст, може и да не ни  разбират, но ми се струва, че френското предложение е съсредоточено в главното. Иначе, там където има териториални спорове, нещата ще бъдат трудни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Пандора said:

Но ние не оспорваме територията, а спазването на права и свободи на българи в съседна държава, не виждам защо чехите гледат на това с опасение. Виж за историческия контекст, може и да не ни  разбират, но ми се струва, че френското предложение е съсредоточено в главното.

Чехите явно разглеждат двата проблема -  този за правата на българите и този за историята комплексно и като един проблем, а не поотделно. Определено имат някакво основание да го правят, тъй като ние самите поставяме въпроса за правата на българите в РСМ именно в контекста на историята, а не като универсален принцип.  Ако поставяхме искане, мотивирано от универсалния принцип за "права",  нямаше да поставяме на македонците изрично условие за отказ от  реципрочни искания. Т.е. за отказ от търсене на  "права" за македонци в България.  

Някъде по-напред писах, че чехите и словаците имат достатъчно вътрешни проблеми породени от спорове за идентичности. В момента са постигнали някакъв баланс и не искат да го разбутват. Всяко вкарване на нашия българо-македонски спор на европейско ниво би дало поводи и стимули на техните  собствени патрЕтоти да  разрушат баланса. Същите проблеми и съответно същите опасения съществуват и в други (повечето) страни в ЕС. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Atom said:

Чехите явно разглеждат двата проблема -  този за правата на българите и този за историята комплексно и като един проблем, а не поотделно.

Да, и то с право, защото са свързани. Ако съдят от съвременните преброявания в РСМ, то сигурно се чудят, какво искаме и неизбежно трябва да се намеси историята. Все пак може да им се подскаже, че става въпрос за извършени репресии при комунистическите режими. Без излишно задълбаване в хронологията назад.

Преди 10 часа, Atom said:

Същите проблеми и съответно същите опасения съществуват и в други (повечето) страни в ЕС. 

Вероятно и това също е вярно. Но ми стана все пак любопитно, дали чехите нямат предвид нещо по-конкретно. 

 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

Вероятно и това също е вярно. Но ми стана все пак любопитно, дали чехите нямат предвид нещо по-конкретно. 

Не съм запознат толкова навътре с нещата им, но доколкото знам макар и позадрямали, там все още има някакви брожения останали от историческото разделение  бохемци / моравци.  Докато всички бохемци се идентифицират като чехи, то при преброяването през 2011 има около половин милион чешки граждани,  които се идентифицират като моравци.  В Словакия пък има половин милион унгарци. Ако в Чехия обаче възникне някакъв моравски сепаратизъм, то той може да намери много бързо и привърженици  в Словакия. Един господ знае в  подобна ситуация,  колко от словашките граждани биха се идентифицирали като "моравци". 

Виж например това: https://www.euronews.com/my-europe/2022/02/02/in-moravia-bohemians-are-warned-to-czech-their-privilege

Често казано това с "правата" не го разбирам. Ние също имаме малцинства и рационалното ни поведение би трябвало да е като това на Чехия и Словакия. Т.е. да не допускаме този въпрос да се разглежда на ниво ЕС, а да си остане прерогатив на отделните държави.  Още повече, че собствената ни конституция не позволява партии на етническа основа. В момента това което правим е някаква късогледа политика, която може да ни доведе до много по-големи и съществени проблеми в бъдеще.  Не казвам, че българите в РСМ не трябва да имат права, но искането за повече права,  вписване в конституцията и т.н. трябваше официално да дойде от самите тях, а не от нас.  Т.е. чисто формално това да изглежда като вътрешен проблем на самата РСМ, а не както сега, външна намеса на България във вътрешните работи на съседна държава. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Atom said:

Не съм запознат толкова навътре с нещата им, но доколкото знам макар и позадрямали, там все още има някакви брожения останали от историческото разделение  бохемци / моравци.  Докато всички бохемци се идентифицират като чехи, то при преброяването през 2011 има около половин милион чешки граждани,  които се идентифицират като моравци.  В Словакия пък има половин милион унгарци. Ако в Чехия обаче възникне някакъв моравски сепаратизъм, то той може да намери много бързо и привърженици  в Словакия. Един господ знае в  подобна ситуация,  колко от словашките граждани биха се идентифицирали като "моравци". 

За унгарците в Словакия зная, била съм в Братислава при соца, тогава в паспортите им пишеше "маджар" като етническа принадлежност, вероятно заварено положение от Австро-Унгария. За чехите - моравци въобще не предполагах. Не виждам обаче къде е проблемът.

Преди 12 часа, Atom said:

Често казано това с "правата" не го разбирам. Ние също имаме малцинства и рационалното ни поведение би трябвало да е като това на Чехия и Словакия. Т.е. да не допускаме този въпрос да се разглежда на ниво ЕС, а да си остане прерогатив на отделните държави.  Още повече, че собствената ни конституция не позволява партии на етническа основа

И по този въпрос може да тече дискусия. Когато една държава е цивилизована, демократична и членка на международни икономически и военни институции, които би трябвало да гарантират целостта и не виждам къде е проблемът. Оставам с впечатление, че дори и западни демокрации се безпокоят за  потенциален сепаратизъм, само Швейцария - не. :) 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Atom said:

Още повече, че собствената ни конституция не позволява партии на етническа основа.

Скоро четох история на Финландия и научих, че там имат партия на етнически принцип - директно, а не завоалирано като унас.

Шведска народна партия - "която защитава интересите на шведското малцинство". Стана ми любопитно, защото у нас - на Балканите, е голяма дилема.

При това Финландия е млада държава, без кой знае каква древна история. Дълго време територията е част от Швеция и се управлява от шведски елит до 19 век и шведския език е официален език.

Аз все си мисля, че ако една държава се управлява така, че гражданите да живеят в един добър стандарт, едва ли има опасност от някакъв сепаратизъм.

Много е важен също въпросът за автономиите - тук е по-голямата опасност за държавата според мен. Те възникват в отговор на някакви претенции за недадени свободи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.07.2022 г. at 9:40, Atom said:

Така го чувстват, така го възприемат. Като грешка, като провал, като клякане пред македонците и т.н.  Питай Плашко. Той на няколко пъти обясни как гърците възприемат Преспанското споразумение, но ти не четеш какво пишат другите, а се интересуваш само от това което се върти в собствената ти глава. 

Ми тия гърци дето ги познавам са много доволни. Не знам какво значи,така да го чувствали, съвеста ги мъчи ли какво ли? Глупости некви, познавам 7-8 гърци и всички в един глас ме убеждават, че трябва да постъпим като тях,цялата история и точка, явно не познавам чувствителни , точно те твърдят,че правим грешка, взимаме всичко и се приключва.

On 8.07.2022 г. at 9:40, Atom said:

Ха, ами я прочети Договора и останалите документи. Официално искаме "обща история", а не да спрат да ни крадат историята. Това не го ли разбра до сега?

Обща българска история точно така, който не му харесва да си ползва македонската след 45г.

 

On 8.07.2022 г. at 11:06, nik1 said:

Вижда се че обществото им е разделено на воюващи кланове/племена, както и българското.  Те всъщност нямат наратив. Имат нещо като опорна точка -  "ние не сме българи" (което на общо четене значи и че "дедите ни не са българи"), но нямат наратив , защото в тяхното разглеждане на историята няма последователност и приемственост. Току са "древни македонци", току "Преди 1945 година няма македонски народ (нация)... Македонския народ е рожба на антифашиската борба"- Заев..

Ами истерията се подхранва ежедневно,как точно ще покриват нормите на ЕС , главата не ми го побира?! Агресията срещу всичко много ще им помогне,като обяснят на французите,че са ку..ви, е тогава ще прокопсат, а как ще бъде с антибългарската истерия въобще не знам.Там оправданията ама те ни провокират не минават.

On 8.07.2022 г. at 14:15, skiahtro said:

А това дето споменаваш е само ответна реакция на руската стратегия, която създава българите от нищото...🙃

Смешко викаш наскоро ни измислиха:ag: я да бягаш.

 

On 9.07.2022 г. at 7:41, новорегистриран2 said:

Ами лъжат на поразия, това е изказване на платен чех дето го водят "експерт" ама човека е преподавател в училище, обаче в македонската преса вече е чешкото правителство. Наложи се външната министърка да опровергава, както и вицето по разширяването на макетата Маричич. Голям смях.

 

On 9.07.2022 г. at 12:30, Пандора said:

"„Много съм притеснена каква ситуация създаваме като ЕС с този подход. Чешкият подход ще бъде да нанесе възможно най-малко щети, да смекчи отрицателните ефекти и да гарантира, че това няма да създаде дълготраен прецедент. Дори и да бъде постигнат компромис, това няма да е нещо, от което Северна Македония ще бъде доволна. Трябва да гарантираме, че това няма да се превърне в прецедент, който други страни членки ще използват срещу кандидати“, каза Джузова." 

Интересно, кои кандидати и кои членки се има предвид?

Целия филм е фейк, опровергаха го вече.

 

Преди 10 часа, Atom said:

Чехите явно разглеждат двата проблема -  този за правата на българите и този за историята комплексно и като един проблем, а не поотделно. Определено имат някакво основание да го правят, тъй като ние самите поставяме въпроса за правата на българите в РСМ именно в контекста на историята, а не като универсален принцип.  Ако поставяхме искане, мотивирано от универсалния принцип за "права",  нямаше да поставяме на македонците изрично условие за отказ от  реципрочни искания. Т.е. за отказ от търсене на  "права" за македонци в България.  

Някъде по-напред писах, че чехите и словаците имат достатъчно вътрешни проблеми породени от спорове за идентичности. В момента са постигнали някакъв баланс и не искат да го разбутват. Всяко вкарване на нашия българо-македонски спор на европейско ниво би дало поводи и стимули на техните  собствени патрЕтоти да  разрушат баланса. Същите проблеми и съответно същите опасения съществуват и в други (повечето) страни в ЕС. 

Айде специално и за теб, новината е пълна измислица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Пандора said:

Но ние не оспорваме територията, а спазването на права и свободи на българи в съседна държава, не виждам защо чехите гледат на това с опасение. Виж за историческия контекст, може и да не ни  разбират, но ми се струва, че френското предложение е съсредоточено в главното. Иначе, там където има териториални спорове, нещата ще бъдат трудни.

фиромите са тези с претенциите към нас, не ние към тях.

Френското предложение гарантира историческото ни наследство, но гарантира и наличието на фиромите в наши дни, заедно с "езика" им.

Както вече писах, става въпрос за сравнително малка на брой група от комплексари, които искат да си присвоят каквото им харесва от чуждите истории. Само че, ако им наложат, че се появяват след 1944, то за редовия фиром се губи цялостния ефект да се самоотъждествява с племе възникнало толкова скоро.

Това ще подкопае основите на т.нар. фиромска народност и ще доведе до загуба на властта на шумадийската върхушка там. Затова е съпротивата, затова са протестите. Само в Скопие и никъде другаде. На улиците са шумадийските слуги и семействата им и тук-там някой заблуден фиром.

Всички останали са в изчаквателна позиция. Чакат да видят какво ще се случи - шумадийците ще удържат ли след отхвърлянето на френското предложение или албанците ще бъдат отвързани веднага. При второто, естествено, фиромите масово ще се пишат за репресирани от прошумадийския режим, но през цялото време са таили българщината дълбоко себе си... толкова дълбоко, че и те не са знаели, че я имат. 😀

А плъховете взеха да се ослушват и някои даже напускат шумадийската гемия.

FXUbRwbXEAAlzoG?format=jpg&name=medium

FXUbSOUWYAAOzev?format=jpg&name=900x900

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, bulgaroid said:

Ми тия гърци дето ги познавам са много доволни. Не знам какво значи,така да го чувствали, съвеста ги мъчи ли какво ли? Глупости некви, познавам 7-8 гърци и всички в един глас ме убеждават, че трябва да постъпим като тях,цялата история и точка, явно не познавам чувствителни , точно те твърдят,че правим грешка, взимаме всичко и се приключва.

Официалната чешка позиция може да е една, но реалните чувства/интереси други. фиромската версия на дойче ворсхау, по принцип, е сред големите генератори на фейк нюз, особено срещу България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Официалната чешка позиция може да е една, но реалните чувства/интереси други. фиромската версия на дойче ворсхау, по принцип, е сред големите генератори на фейк нюз, особено срещу България.

Ей го експерта платен трол нищо общо с чешкото правителство. Но преди това имаше един друг такъв експерт не мога да открия клипа май са го изтрили.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, bulgaroid said:

Ей го експерта платен трол нищо общо с чешкото правителство. Но преди това имаше един друг такъв експерт не мога да открия клипа май са го изтрили.

 

 

Като ѝ гледам биографията не е баш нямаща нищо общо с чешкото правителство, даже напротив. Има общо и с швабите. 

Разбирам, че като германофил ти е трудно да приемеш, че швабите могат да имат интереси различни от българските, но имат и то много по-различни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, новорегистриран2 said:

Като ѝ гледам биографията не е баш нямаща нищо общо с чешкото правителство, даже напротив. Има общо и с швабите. 

Разбирам, че като германофил ти е трудно да приемеш, че швабите могат да имат интереси различни от българските, но имат и то много по-различни.

Викаш точно тая е говорителя на Чехия и я крия да не разберем,че всъщност работи за Герамния :ag: добре,че си ти да разкриваш кое как е?

https://www.vesti.mk/article/62c9dfe7075b2192ca19f54a

https://denesen.mk/petrovska-vo-bitka-za-vistinata-vo-borbata-so-laznite-vesti-prviot-chekor-e-najvazen-ne-barajte-senzacija-tuku-vistina/

А тия викаш лъжат:ag: как не ги  срам да се оправдават незнам

https://novatv.mk/juzova-se-ogradi-od-navodite-na-makedonskite-mediumi-deka-cheshka-ne-bila-konsultirana-za-frantsuskiot-predlog/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, bulgaroid said:

Викаш точно тая е говорителя на Чехия и я крия да не разберем,че всъщност работи за Герамния :ag: добре,че си ти да разкриваш кое как е?

https://www.vesti.mk/article/62c9dfe7075b2192ca19f54a

https://denesen.mk/petrovska-vo-bitka-za-vistinata-vo-borbata-so-laznite-vesti-prviot-chekor-e-najvazen-ne-barajte-senzacija-tuku-vistina/

А тия викаш лъжат:ag: как не ги  срам да се оправдават незнам

https://novatv.mk/juzova-se-ogradi-od-navodite-na-makedonskite-mediumi-deka-cheshka-ne-bila-konsultirana-za-frantsuskiot-predlog/

Викаш всеки прошляк може да бъде Research Assistant в чешкия Institute of International Relations, Prague

Leading Czech public research institution in the field of International relations and foreign policy

Или пък да бъде Visiting Scholar в German Institute for International and Security Affairs (SWP).

Stiftung Wissenschaft und Politik – the German Institute for International and Security Affairs (SWP) is an independent research institute that advises the German Bundestag and the German government on questions concerning international politics and foreign and security policy. SWP also advises decision-makers in international organisations relevant to Germany, above all the European Union, NATO and the United Nations. SWP is one of Europe’s leading think tanks in the field of international relations.

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 часа, bulgaroid said:

Глупости некви, познавам 7-8 гърци и всички в един глас ме убеждават, че трябва да постъпим като тях,цялата история и точка, явно не познавам чувствителни , точно те твърдят,че правим грешка, взимаме всичко и се приключва.

Всяко дете се учи от малко, "кое може и кое не може"! 🙂

Вероятно си пропуснал нещо, но трябва да разбереш, че можеш безнаказано да вземеш само това което ти принадлежи. Иначе бият... 🙂

Преди 10 часа, bulgaroid said:

Смешко викаш наскоро ни измислиха:ag: я да бягаш.

Викам глупчо, че времето е относително. А това значи, че "наскорото" може и да е "отдавна", затова смисъла тук не е във времето...🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, новорегистриран2 said:

Викаш всеки прошляк може да бъде Research Assistant в чешкия Institute of International Relations, Prague

Викам,че тая е като Дечев,за пари всичко прави, и после се извинява и разяснява,не били я разбрали, това било лична позиция или да ти превеждам? Той и Кисинджър е голямата работа ама се оказа и него не били го разбрали:ag: съвсем друго имал предвид. 

Та се наложи чешото МВР да прави изявление,и да опровергава госпожата, оказва се, тя е била поканена в Скопие и там прави изявления,за политиката на Чехия:ag:

https://novatv.mk/juzova-se-ogradi-od-navodite-na-makedonskite-mediumi-deka-cheshka-ne-bila-konsultirana-za-frantsuskiot-predlog/

Лъже и после се оправдава, след като направи международен скандал, разкажи ми сега за кого работи, и колко е важна изявата и? Стигна се дотам ЕК да дава специален брифинг и да уличава госпожата в нагла лъжа, същото направиха и президента,вицето по разширяването и няколко министри :ag: Мисля кариерата на гопожата е леко застрашена дано я спасят германците:ag:

 

Со оглед на тоа дека не се работи за официјален претставник на чешкото МНР денеска на брифинг одржан од високи претставници на ЕК во Скопје беше речено дека ваквото тврдење не е точно. Попладнево со реакција се јави на Твитер и самата Јузова да ги демантира насловите кои произлегоа од нејзината изјава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, skiahtro said:

Всяко дете се учи от малко, "кое може и кое не може"! 🙂

Вероятно си пропуснал нещо, но трябва да разбереш, че можеш безнаказано да вземеш само това което ти принадлежи. Иначе бият... 🙂

Ами те се пробват, а ние им се водим по акъла, и губим от такъв спор. 

 

Преди 59 минути, skiahtro said:

Викам глупчо, че времето е относително. А това значи, че "наскорото" може и да е "отдавна", затова смисъла тук не е във времето...🙂

Смисъла е,че дрънкаш глупости. Отваряй си тема във алтернативна история и ни разкажи как Русия измисли българите:ag: Там полета на фантазията ще го приемат някак си.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, bulgaroid said:

Ами те се пробват, а ние им се водим по акъла, и губим от такъв спор. 

Ами капана ти е много калпав и постоянно ти зимат сиренцето...🙂

 

Преди 1 час, bulgaroid said:

Смисъла е,че дрънкаш глупости. Отваряй си тема във алтернативна история и ни разкажи как Русия измисли българите:ag: Там полета на фантазията ще го приемат някак си

Ами глупости са, особено ако си мислиш, че твойта история, е по-добра от тази на фиромци..🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Потребител
Преди 4 часа, bulgaroid said:

Викам,че тая е като Дечев,за пари всичко прави, и после се извинява и разяснява,не били я разбрали, това било лична позиция или да ти превеждам? Той и Кисинджър е голямата работа ама се оказа и него не били го разбрали:ag: съвсем друго имал предвид.

Има ги и такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Глобален Модератор

Да ги отделят от Албания и да се свършва с тая мъка. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Warlord said:

Да ги отделят от Албания и да се свършва с тая мъка. 

Нали разбираш, че при 100 000+ български граждани във фиром, България няма как да стои настрани като почнат фойерверките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Нали разбираш, че при 100 000+ български граждани във фиром, България няма как да стои настрани като почнат фойерверките.

А би трябвало. Нека митичните 100 хиляди български граждани да направят първата стъпка.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...