Отиди на
Форум "Наука"

Имам спешна нужда от помощ по химия! До 22.03.2021 г. 17:00 часа.


Recommended Posts

  • Потребител

1. Ако е открито шише с течност и по външния вид се предполага-Fe сол. Нека желязото да бъде с 3+ заряд . Как ще докажете наличието на тази желязна сол, ако разполагате с реактиви от : сребърен нитрат, натриева основа, солна киселина и бариев хлорид. Изразете със съответните уравнения химичния процес, използвайте и таблицата за разтворимост.

2. В-вото А се дислоцира на 2вида йони. Единият вид йони оцветява. Единият вид йони оцветява лакмуса в червено, а другият вид с разтвор на сребърен нитрат образува бяла утайка от в-вото Б. Кои са в-вата А и Б? Изразете реакциите с уравнения.

3. С кои от електролитите ще взаимодейства алуминиев трихлорид? разтворите са: калиева основа, солна киселина, калциев нитрат, сребърен нитрат, сярна киселина. Изразете възможните ЙОР с трите вида уравнения.

4. Възможно ли да съществуват едновременно в разтвор електролитите: Двойките електролити са : А)Калциев хлорид + натриев карбонат Б)Калиев хлорид + оловен ацетат В)Калциев хлорид + калиев йодид Г)Железен трихлорид + натриева основа. Напишете и изравнете р-циите и се обосновете. Много ще съм Ви благодарна ако ми помогнете!!!

Редактирано от kiaratsenova1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, resavsky said:

Това е форум а не място за подсказване за домашно!!!!!!

Разбирам и знам, че това не е правилно, но наистина имам нужда от помощ и видях, че тук могат да ми помогнат. Но благодаря за поведението спрямо мен! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фенол при взаимодействие с разтвор на FeCl3 образува се аметистово-синьо оцветено комплексно съединение - желязо III хексафенолатен комплекс, но не съм абсолютно сигурен дали точно тази реакция се използва за доказване на тривалентно желязо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Moon_Watcher said:

Фенол при взаимодействие с разтвор на FeCl3 образува се аметистово-синьо оцветено комплексно съединение - желязо III хексафенолатен комплекс, но не съм абсолютно сигурен дали точно тази реакция се използва за доказване на тривалентно желязо.

Да, фенолът прави характерен тъмновиолетов комплекс. Доколкото помня, друг вариант за доказване беше жълтата кръвна сол, и се образуваше "берлинско синьо". Но по-характерната реакция за тривалентното желязо е с калиевият роданид, става характерно кърваво червено. Много ефектни фокуси се правеха, ако незабелязано си намажеш с тампон китката на ръката с железен трихлорид, и прекараш по нея нож потопен в калиев роданид :)

А от предложените в задачата вещества най-добра е натриевата основа, дава характерна ръждиво-кафеникава утайка.

 

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...